Σελ. 1 από 562 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 8429
  1. #1
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.122
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Είδα ότι υπάρχουν αρκετά θέματα στο forum (όχι πολλά) για τη συγκεκριμένη κατηγορία ρούτερ.
    Γνωρίζουμε όλοι μας ότι κάνουν σχεδόν τα πάντα.
    Σε αναζητήσεις στο δίκτυο υπάρχουν λύσεις αλλά πάντα θα λείπει αυτό το κάτι που θα την κάνει να δουλεύει στην δική μας μοναδική περίπτωση.
    Ακόμα και το επίσημο forum της εταιρείας δεν δίνει λύση σε όλα τα ζητήματα.
    Σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν να μαζέψουμε όλοι την εμπειρία μας για την συγκεκριμένη κατηγορία ρούτερ.
    Προσωπικά θα αποκτήσω ένα MikroTik RouterBOARD 951G-2HnD μέσα στην επόμενη εβδομάδα και όχι κάνει αρκετό διάβασμα και ψάξιμο σε διάφορα θέματα.
    Είδα ότι οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν σε ασύρματες ζεύξεις με υπηρεσίες client/server.
    Προσωπικά εγώ είμαι με την άλλη ομάδα που το θέλω ως ένα οικιακό ρούτερ που θα μου διαχειρίζεται την dsl σύνδεση.

    Ξεκινάω λοιπόν με την δική μου συνδεσμολογία:
    internet <-> modem <> router <-> pcs
    Ερωτήσεις:
    α) Είδα ότι η πρόταση των περισσοτέρων είναι να υπάρχει διαφορετικό ip range μεταξύ modem-router και διαφορετικό μεταξύ router-pcs. Κάτι τέτοιο θα δημιουργούσε πρόβλημα στο να μπορώ μέσω ενός pc να διαχειριστώ το modem. Μπορώ να έχω modem, router, pcs στο ίδιο ip range και πως;
    β) Ρυθμίσεις για QoS;
    Θέλω να μπορούν να δουλεύουν όλοι ανενόχλητα χωρίς να κολλάνε όταν κατεβάζω torrent και ταυτόχρονα βλέπω youtube, κάνω download, ακούω ραδιόφωνο και βλέπω σελίδες. Με το παλιό Thomson TG585v7 κάτι τέτοιο ήταν στις default ρυθμίσεις του QoS που είχε.
    γ) Η σύνδεση με το internet θα είναι PPPoE client και θέλω και IPv6. Πως γίνονται αυτά;
    δ) Πως ενεργοποιούμε DHCP server για το local και wirelless δίκτυο;

    Σε όλα τα παραπάνω ας δίνουμε όσο γίνεται τις πιο εύκολες λύσεις για τους τελείως αρχάριους.
    Είδα ότι έχει ένα πολύ καλό web interface (web fig).
    Δεν ξέρω αν μπορούν να γίνουν όλα τα παραπάνω μέσω αυτού.
    Οι περισσότεροι προτείνουν λύσεις μέσω telnet και κάποιοι ακόμα μέσω winbox.
    Θα προτιμούσα web fig και winbox και όπου δεν είναι εφικτό ή ευκολότερο CLI.

    ΥΓ
    Τα παραπάνω είναι θέματα που με απασχολούν αυτή την στιγμή.
    Φυσικά μπορούμε να προσθέτουμε ότι άλλο μας απασχολεί ή μας απασχόλησε και βρήκαμε λύση.
    Έχω κάποια έτοιμα θέματα που θα ποστάρω αργότερα, μόλις τα δοκιμάσω και δω ότι δουλεύουν.

    Καλή αρχή...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος deniSun : 08-06-14 στις 17:23.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα! οτι θες ευχαρίστως να σε βοηθήσω καθώς ασχολούμε αρκετά χρόνια με Mikrotik routerboards λόγω του AWMN. Βέβαια όπως είπες και εσύ κάνουν πολλά κόλπα και ποτέ δεν μπορείς να τα ξέρεις όλα όπως και ότι εγώ κυρίως τα δουλεύω σε ασύρματες ζεύξεις στα 5ghz nstreme, μερικά και σε Ν dual polarity, χρησιμοποιώ routing, BGP και OSPF πρωτόκολλο για την επικοινωνία μεταξύ τους. Πρόσφατα έτυχε ένα 411 επισκευασμένο (δυστυχώς με licence level 3) και το δούλεψα για λίγο καιρό σαν AP 2.4ghz εσωτερικά στο σπίτι, VPN servers PPTP, DNS server, DHCP server, Web proxy, firewall και PPOE client σε συνεργασία με ADSL Router σε Bridge mode. Εχω δοκιμάσει και άλλες μορφές VPN ή αντί για VPN για την ίδια δουλειά, το OVPN (openvpn), EOIP tunnel, GRE tunnel κτλ, το ποιό εύκολο στο στήσιμο είναι το VPN PPTP. Και αν έχεις ένα δυνατό μηχανημα υπάρχει τρόπος με το Metarouter να τρέχεις τροποποιημένο Openwrt linux και εκεί να σηκώσεις κάτι άλλο που δεν υπάρχει στο Mikrotik πχ asterisk το εχω δοκιμάσει και αυτό αλλά τώρα τον τρέχω σε Linux Nas server. Τα ερωτήματα σου θέλουν αρκετό χρόνο να απαντηθουν καθώς δεν τα γνωρίζω όλα αυτα απέξω και πρέπει να ψάξω τις σημειώσεις μου. Σταδιακά θα σου απαντήσω. Μερικα βέβαια δεν τα γνωρίζω καθως δεν τα έχω κάνει καθόλου εγώ οπως πχ ρυθμισεις που αφορούν IPV6 και QoS γιατί δεν τα δουλεύω πουθενά. Στο εξοχικό έχουμε IPV6 στο AWMN αλλά τα έχει φτιάξει άλλος...δεν εχω προλάβει να διαβάσω να μάθω και εγώ δυστυχώς
    για τις ρυθμίσεις προτείνω καλυτερα winbox αλλα επίσημες σελίδες γράφουν εντολές κονσόλας που σημαίνει μέσω telnet ή ακόμα καλύτερα SSH.
    α) όχι δεν συμφωνω! δεν υπαρχει κανεις λογος να εχεις διαφορετικο! και εγω ολα στο ιδιο το εχω. Για παραδειγμα αν εχεις 192.168.1.254 το ADSL router σου, το pc εχεις 192.168.1.1, το ΜΤ το βαζεις οτι θες πχ 192.168.10, θα δηλωσεις στο Μikrotik το PPOE client και θα εχει εκει το ιντερνετ, το DHCP server, DNS κτλ οποτε gateway θα είναι εκείνο.
    β) Ποτέ δεν είχα πρόβλημα πουθενά για να χρειαστώ QoS αλλά αν επιμένεις : http://mum.mikrotik.com/presentations/US08/janism.pdf υπόψην το Μικροτικ θέλει πολύ διάβασμα δυστυχώς δεν είναι ευκολα μερικα πραγματα απλα να γραψουμε 2-3 εντολές και αυτό είναι. Αν δεν είχα ατομα να με βοηθανε δεν θα ηξερα τιποτα τωρα.
    γ) οπως ειπα παραπανω δεν ξερω για ipv6 αλλα για ipv4 ειναι ετσι : http://www.miro.co.za/userfiles/file...nt%20Setup.pdf
    δ) https://www.youtube.com/watch?v=konrWKhbIr0 στο youtube έχει πολλα βιντεακια να σε βοηθησουν, δες και εδω http://aboenawas.com/7-step-to-confi...krotik-router/

    Δες τα παραπάνω αν έχεις απορίες ή δεν μπορείς να βρεις ακρη στην αναγκη μπορουμε να το δουμε οταν θα εχω χρονο καποιο απογευμα μαζι με teamviewer κατι καθως στο εξοχικο εχω 951 που παιζει AP 2.4ghz N, DHCP server, DNS server και VPN client. Επισης χρειαζεται να κανεις και Bridge το lan με το wlan και για το DHCP. Και κάτι άλλο σημαντικό είναι οτι οταν έχουμε το PPPOE client στο Μικροτικ μας ολα γινονται εδω πλεον και ΟΧΙ στο adsl router, εδω δλδ πρέπει να κάνουμε και το ΝΑΤ και να ανοιξουμε και τις πόρτες, εκτος απο αυτα που ήδη είπαμε. Επίσης με ειδικά scriptakia μπορούμε να έχουμε οτι Dynamic DNS θέλουμε ΧΩΡΙΣ περιορισμούς....εγω έχω το noip.

    όποιος θέλει να δει demo με το Mikrotik εδω μπορει να κάνει οτι θέλει ελευθερα! http://demo.mt.lv/webfig/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 08-06-14 στις 20:57.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.122
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! οτι θες ευχαρίστως να σε βοηθήσω καθώς ασχολούμε αρκετά χρόνια με Mikrotik routerboards λόγω του AWMN. Βέβαια όπως είπες και εσύ κάνουν πολλά κόλπα και ποτέ δεν μπορείς να τα ξέρεις όλα όπως και ότι εγώ κυρίως τα δουλεύω σε ασύρματες ζεύξεις στα 5ghz nstreme, μερικά και σε Ν dual polarity, χρησιμοποιώ routing, BGP και OSPF πρωτόκολλο για την επικοινωνία μεταξύ τους. Πρόσφατα έτυχε ένα 411 επισκευασμένο (δυστυχώς με licence level 3) και το δούλεψα για λίγο καιρό σαν AP 2.4ghz εσωτερικά στο σπίτι, VPN servers PPTP, DNS server, DHCP server, Web proxy, firewall και PPOE client σε συνεργασία με ADSL Router σε Bridge mode. Εχω δοκιμάσει και άλλες μορφές VPN ή αντί για VPN για την ίδια δουλειά, το OVPN (openvpn), EOIP tunnel, GRE tunnel κτλ, το ποιό εύκολο στο στήσιμο είναι το VPN PPTP. Και αν έχεις ένα δυνατό μηχανημα υπάρχει τρόπος με το Metarouter να τρέχεις τροποποιημένο Openwrt linux και εκεί να σηκώσεις κάτι άλλο που δεν υπάρχει στο Mikrotik πχ asterisk το εχω δοκιμάσει και αυτό αλλά τώρα τον τρέχω σε Linux Nas server. Τα ερωτήματα σου θέλουν αρκετό χρόνο να απαντηθουν καθώς δεν τα γνωρίζω όλα αυτα απέξω και πρέπει να ψάξω τις σημειώσεις μου. Σταδιακά θα σου απαντήσω. Μερικα βέβαια δεν τα γνωρίζω καθως δεν τα έχω κάνει καθόλου εγώ οπως πχ ρυθμισεις που αφορούν IPV6 και QoS γιατί δεν τα δουλεύω πουθενά. Στο εξοχικό έχουμε IPV6 στο AWMN αλλά τα έχει φτιάξει άλλος...δεν εχω προλάβει να διαβάσω να μάθω και εγώ δυστυχώς
    για τις ρυθμίσεις προτείνω καλυτερα winbox αλλα επίσημες σελίδες γράφουν εντολές κονσόλας που σημαίνει μέσω telnet ή ακόμα καλύτερα SSH.
    α) όχι δεν συμφωνω! δεν υπαρχει κανεις λογος να εχεις διαφορετικο! και εγω ολα στο ιδιο το εχω. Για παραδειγμα αν εχεις 192.168.1.254 το ADSL router σου, το pc εχεις 192.168.1.1, το ΜΤ το βαζεις οτι θες πχ 192.168.10, θα δηλωσεις στο Μikrotik το PPOE client και θα εχει εκει το ιντερνετ, το DHCP server, DNS κτλ οποτε gateway θα είναι εκείνο.
    β) Ποτέ δεν είχα πρόβλημα πουθενά για να χρειαστώ QoS αλλά αν επιμένεις : http://mum.mikrotik.com/presentations/US08/janism.pdf υπόψην το Μικροτικ θέλει πολύ διάβασμα δυστυχώς δεν είναι ευκολα μερικα πραγματα απλα να γραψουμε 2-3 εντολές και αυτό είναι. Αν δεν είχα ατομα να με βοηθανε δεν θα ηξερα τιποτα τωρα.
    γ) οπως ειπα παραπανω δεν ξερω για ipv6 αλλα για ipv4 ειναι ετσι : http://www.miro.co.za/userfiles/file...nt%20Setup.pdf
    δ) https://www.youtube.com/watch?v=konrWKhbIr0 στο youtube έχει πολλα βιντεακια να σε βοηθησουν, δες και εδω http://aboenawas.com/7-step-to-confi...krotik-router/

    Δες τα παραπάνω αν έχεις απορίες ή δεν μπορείς να βρεις ακρη στην αναγκη μπορουμε να το δουμε οταν θα εχω χρονο καποιο απογευμα μαζι με teamviewer κατι καθως στο εξοχικο εχω 951 που παιζει AP 2.4ghz N, DHCP server, DNS server και VPN client. Επισης χρειαζεται να κανεις και Bridge το lan με το wlan και για το DHCP. Και κάτι άλλο σημαντικό είναι οτι οταν έχουμε το PPPOE client στο Μικροτικ μας ολα γινονται εδω πλεον και ΟΧΙ στο adsl router, εδω δλδ πρέπει να κάνουμε και το ΝΑΤ και να ανοιξουμε και τις πόρτες, εκτος απο αυτα που ήδη είπαμε. Επίσης με ειδικά scriptakia μπορούμε να έχουμε οτι Dynamic DNS θέλουμε ΧΩΡΙΣ περιορισμούς....εγω έχω το noip.

    όποιος θέλει να δει demo με το Mikrotik εδω μπορει να κάνει οτι θέλει ελευθερα! http://demo.mt.lv/webfig/
    Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
    Για το (α) να υποθέσω ότι το router θα έχει διεύθυνση 192.168.1.10 και όχι 192.168.10.Χ
    Για το (β) έχω βρει και εγώ κάποια αρχεία. Θα τα δοκιμάσω και αν δουλέψουν θα τα ποστάρω.
    Για το (γ) το έχω βρει και εγώ αυτό το αρχείο.
    Για το (δ) έχω συλλέξει πολλά αρχεία από youtube. Κάποια συμφωνούν μεταξύ τους και κάποια όχι πχ σε κάποια δείχνει να ενεργοποιείς το peer dns και σε κάποια άλλα όχι.

    Έχω βρει ότι μπορείς να κάνεις προσομείωση routeros και mikrotik router μέσω gns3.
    Θα το δοκιμάσω και θα σας πω...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Για το α ναι εγραψα λαθος καλα υποθετεις! router OS λεμε το Mikrotik βασικά. Mε το gns3 δεν έχω ασχοληθει καθόλου. Για το peer DNS μιλάς για το PPOE client προφανώς. Εγώ δεν το έχω τικάρει, ο λόγος είναι απλος, χρησιμοποιω DNS του AWMN για να παίζουν και ιντερνετ και awmn οποτε δεν γίνεται αλλιως, εσύ αν το τικαρεις παιρνεις τα DNS που δίνει ο παροχος που έχεις για internet. Αν έχεις στήσει δικο σου DNS server στο MT όπως εγω τότε δεν το τικάρεις. Αν δεν θες να βαλεις αλλους DNS εκτος αυτους που δινει αυτόματα ο ISP σου τότε δεν χρειαζεται να στησεις dns server στο MT σου και τικαρεις το use peer dns στο ppoe client.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.122
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Ευχαριστώ και πάλι...

    Παραθέτω έναν οδηγό για όποιον θέλει να παίξει με προσομοίωση με gns3 και mikrotik.
    Τα παρακάτω είναι για windows 7 - 64bit και η εγκατάσταση γίνεται στο path:
    Κώδικας:
    D:\Portable\Network\
    Φυσικά μπορείτε να το εγκαταστήσετε όπου θέλετε.
    1. Κατεβάζουμε και αποσυμπιέζουμε το gns3 στον φάκελο:
    Κώδικας:
    D:\Portable\Network\GraphicalNetworkSimulator3
    2. Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε το qemu στον ίδιο φάκελο με το gns3http://qemu.weilnetz.de/w64/qemu-w64-setup-20140529.exe
    3. Κατεβάζουμε την έκδοση routerOS της Mikrotik για x86 iso format και την βάζουμε στον ίδιο φάκελο με το gns3.
    4. Ανοίγουμε cmd και δημιουργούμε ένα img file:
    Κώδικας:
    D:\Portable\Network\GraphicalNetworkSimulator3>qemu-img.exe create -f qcow2 mikrotik.img 256M
    5. Γράφουμε στο img που δημιουργήσαμε το iso αρχείο:
    Κώδικας:
    D:\Portable\Network\GraphicalNetworkSimulator3\qemu-system-i386.exe mikrotik.img -boot d -cdrom "mikrotik
    RouterOS.iso"
    	τα επιλέγουμε όλα
    	πατάμε "i" για install
    	κλείνουμε το παράθυρο
    6. Δοκιμάζουμε το αρχείο Img που φτιάξαμε:
    Κώδικας:
    D:\Portable\Network\GraphicalNetworkSimulator3>qemu-system-i386.exe mikrotik.img -boot c
    	κλείνουμε το παράθυρο μόλις μας εμφανιστεί το login
    7. Ανοίγουμε το GNS3 και δημιουργούμε ένα κενό Project.
    8. Προσθέτουμε στη βιβλιοθήκη την συσκευή Mikrotik:
    Κώδικας:
    Edit > Symbol manager > Router Firewall > press ">"
    		Name: MikroTik RouterBOARD 951G-2HnD
    		Type: Qemu guest
    		Apply > OK
    9. Ρυθμίζουμε την συσκευή που φτιάξαμε ώστε να τρέχει το Img που δημιουργήσαμε:
    Κώδικας:
    Edit > Preferences > Qemu > General Settings
    		Path to qemu: D:\Portable\Network\GraphicalNetworkSimulator3\qemu-system-i386.exe
    		Path to qemu-img: D:\Portable\Network\GraphicalNetworkSimulator3\qemu-img.exe
    και
    Κώδικας:
    Edit > Preferences > Qemu > Qemu Guest
    		Identifier name: Mikrotik
    		Binary image: D:\Portable\Network\GraphicalNetworkSimulator3\mikrotik.img
    		RAM: 128 MiB
    		Number of NICs: 5
    		NIC model: rtl8139
    		Save > Apply > OK
    10. Εγκαθιστούμε στα windows μια loopback συσκευή για την επικοινωνία με το GNS3:
    Κώδικας:
    Windows > cmd > hdwwiz.exe
    	Install the hw manually > Network adapters > Microsoft > Loopback Adapter
    11. Ρυθμίζουμε το ΙΡ της loopback συσκευής:
    Κώδικας:
    IP: 192.168.88.33
    	subnet: 255.255.255.0
    	GW: 192.168.88.1
    12: Δημιουργούμε στο GNS3 την παρακάτω τοπολογία:
    Κώδικας:
    Mikrotik <eth1-eth1> switch <eth2-loopback> PC
    13. Πατάμε το play και ξεκινάμε το παιχνίδι...

    Μπορούμε να τρέξουμε το webfig και το winbox και να ρυθμίσουμε όπως θέλουμε την συσκευή μας.
    Δημιουργήστε όποιο εικονικό δίκτυο θέλετε και παίξτε μαζί του.
    Πιστεύω ότι θα φανεί σε όλους πολύ χρήσιμο.
    Καλή διασκέδαση...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα! μπράβο για τον τέλειο οδηγό δεν έχω ξαναδεί το gns είναι η αλήθεια σε καμία έκδοση του, είναι εντυπωσιακό από τις φωτος που είδα. Αμα καμια φορά βρω χρόνο μπορεί να το δοκιμάσω στο linux box μου.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.122
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Νέο RouterOS 6.14
    Καλές αναβαθμίσεις...
    Spoiler:
    What's new in 6.14 (2014-Jun-06 15:34):

    Quote:
    *) sntp - 'mode' now is a read-only property, it is set to broadcast if no
    server ip address is specified;
    *) smb - fixed some SMB1 errors;
    *) wireless-fp package is now included in routeros one (disabled by default);
    *) webfig - fixed quickset, it didn't work with disabled wireless pacakge;
    *) sstp - fixed problem where session was closed every 2min;
    *) pptp,l2tp,pppoe - fixed problem where some of the static bindings
    become dynamic interfaces;
    *) eoip - lowered default MTU to avoid IP packet fragmentation;
    *) eoip - added clamp-tcp-mss setting with default=yes for new tunnels to avoid
    IP packet fragmentation;
    *) fixed - bridge could sometimes get added without ~running~ flag;
    *) fixed - simple queues could sometimes crash router;
    *) fixed - simple queue stats freeze (empty winbox queue window);
    *) ssh server - allow none cipher;
    *) proxy - added 'anonymous' option which will skip adding X-* and Via headers;
    *) dhcp server - added option use-framed-as-classless and
    added support for DHCP-Classless-Static-Route RADIUS attribute;
    *) quickset - fixed problem where address mode selection did not work in
    bridge mode;
    *) ipv6 address - fixed problem where changing advertise lost ipv6 connected route;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Και μόλις το περνάω στα 7 routerboards που έχω....βασικά στα 5, γιατί το 411 που εχω εδώ είναι με 5.13 λογω περιορισμου της licence 3 που δεν το αφήνει να κάνει AP ενώ στο 5.13 έχει ενα bug που του επιτρέπει να κάνεις όσα bridge wireless θες απλά πρέπει το καθένα να έχει άλλο SSID!!! φοβερό bug θα λεγα....και ενα 711 Ν στο εξοχικο που είναι σε κόμβο σε βουνό και όλα εκεί πάνω τα έχουμε στο 5.17 αγνωστο γιατί αλλά δεν θελω ενα διαφορετικό.
    Μιας και το ανεφερα ομως. Οποιος έχει ενα R/B που παιρνει μια καρτα ή εχει onboard οπως είναι το 411, 711, 911 kτλ αλλά έχει licence 3, αυτή η άδεια αφηνει να κανεις μονο bridge με το wifi. Δδλ εκπεμπει μεν αλλα ενας μονο client μπορεί να συνδεθει πάνω! έτσι δεν μπορεί να παιξει τον ρόλο Access point πχ για εσωτερικό μεσα στο σπιτι. Η τιμη της αδειας είναι σχετικά ακριβή γιατί με όσο κάνει αγοραζεις ενα φτηνο RB! ετσι βρηκαμε οτι με το ΜΤ 5.13 εχει ενα bug που σε αφηνει να κανεις οσα wireless bridge θες, το καθενα ομως πρεπει να εχει διαφορετικο SSID και καθε ασυρματη συσκευη θα συνδεεται σε αλλο! πχ εγω στο 411 στο σπιτι ειχα ενα για το κινητο, ενα για το tablet, ενα για αλλους, και ενα για τον laptop. LOL!!! ναι ειναι περιεργο αλλα τι να κάνεις...τώρα δουλευω με το ΖΤΕ που ειχα απο την 4νετ και δουλευω με ενα 711 N που εχει καμμενη wlan, του την εκαναν αστραποβροντια....
    επίσης με την αναβαθμιση του ΜΤ μην ξεχναμε και την αναβαθμιση του FIRMWARE αν υπαρχει, απο winbox στο system και στο menu routerboard, μετά θέλει πάλι reboot.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 09-06-14 στις 18:57.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μιας και γνωριζω και εγω σε οτι μπορώ να βοηθήσω ειμαι και εγω εδω !
    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.122
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_thess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και γνωριζω και εγω σε οτι μπορώ να βοηθήσω ειμαι και εγω εδω !
    Καλημέρα Κώστα...
    Πρωινός πρωινός...
    Για πες μου σε παρακαλώ την άποψή σου για τα παρακάτω:

    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα ότι υπάρχουν αρκετά θέματα στο forum (όχι πολλά) για τη συγκεκριμένη κατηγορία ρούτερ.
    Γνωρίζουμε όλοι μας ότι κάνουν σχεδόν τα πάντα.
    Σε αναζητήσεις στο δίκτυο υπάρχουν λύσεις αλλά πάντα θα λείπει αυτό το κάτι που θα την κάνει να δουλεύει στην δική μας μοναδική περίπτωση.
    Ακόμα και το επίσημο forum της εταιρείας δεν δίνει λύση σε όλα τα ζητήματα.
    Σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν να μαζέψουμε όλοι την εμπειρία μας για την συγκεκριμένη κατηγορία ρούτερ.
    Προσωπικά θα αποκτήσω ένα MikroTik RouterBOARD 951G-2HnD μέσα στην επόμενη εβδομάδα και όχι κάνει αρκετό διάβασμα και ψάξιμο σε διάφορα θέματα.
    Είδα ότι οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν σε ασύρματες ζεύξεις με υπηρεσίες client/server.
    Προσωπικά εγώ είμαι με την άλλη ομάδα που το θέλω ως ένα οικιακό ρούτερ που θα μου διαχειρίζεται την dsl σύνδεση.

    Ξεκινάω λοιπόν με την δική μου συνδεσμολογία:
    internet <-> modem <> router <-> pcs
    Ερωτήσεις:
    α) Είδα ότι η πρόταση των περισσοτέρων είναι να υπάρχει διαφορετικό ip range μεταξύ modem-router και διαφορετικό μεταξύ router-pcs. Κάτι τέτοιο θα δημιουργούσε πρόβλημα στο να μπορώ μέσω ενός pc να διαχειριστώ το modem. Μπορώ να έχω modem, router, pcs στο ίδιο ip range και πως;
    β) Ρυθμίσεις για QoS;
    Θέλω να μπορούν να δουλεύουν όλοι ανενόχλητα χωρίς να κολλάνε όταν κατεβάζω torrent και ταυτόχρονα βλέπω youtube, κάνω download, ακούω ραδιόφωνο και βλέπω σελίδες. Με το παλιό Thomson TG585v7 κάτι τέτοιο ήταν στις default ρυθμίσεις του QoS που είχε.
    γ) Η σύνδεση με το internet θα είναι PPPoE client και θέλω και IPv6. Πως γίνονται αυτά;
    δ) Πως ενεργοποιούμε DHCP server για το local και wirelless δίκτυο;

    Σε όλα τα παραπάνω ας δίνουμε όσο γίνεται τις πιο εύκολες λύσεις για τους τελείως αρχάριους.
    Είδα ότι έχει ένα πολύ καλό web interface (web fig).
    Δεν ξέρω αν μπορούν να γίνουν όλα τα παραπάνω μέσω αυτού.
    Οι περισσότεροι προτείνουν λύσεις μέσω telnet και κάποιοι ακόμα μέσω winbox.
    Θα προτιμούσα web fig και winbox και όπου δεν είναι εφικτό ή ευκολότερο CLI.

    ΥΓ
    Τα παραπάνω είναι θέματα που με απασχολούν αυτή την στιγμή.
    Φυσικά μπορούμε να προσθέτουμε ότι άλλο μας απασχολεί ή μας απασχόλησε και βρήκαμε λύση.
    Έχω κάποια έτοιμα θέματα που θα ποστάρω αργότερα, μόλις τα δοκιμάσω και δω ότι δουλεύουν.

    Καλή αρχή...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_thess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και γνωριζω και εγω σε οτι μπορώ να βοηθήσω ειμαι και εγω εδω !
    Καλώς ήρθες! άντε να γινόμαστε περισσότεροι οι "μικροτισμενοι"....

  12. #12
    Εγγραφή
    08-03-2006
    Περιοχή
    Κατά Θεσσαλονίκη Μεριά
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    49
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22319/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Mikrotik RB962UiGS-5HacT
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταρχάς καλησπέρα .

    Ας σου απαντήσω με α/β/γ/δ οπως τα εχεις τοτε

    α ) Καλύτερα να εχεις διαφορετικό range ... βαλε το μοντεμ 192.168.0.1 και το μικροτικ σου 192.168.1.1 ωστε να μην εχεις προβλήματα .

    β) qos σε ολα αυτα ? ποιο απο ολα αυτα θα εχει προτεραιότητα ?

    γ)Ναι γινεται και ipv6 . Τι isp εχεις ?

    δ) Θα κανεις ενα bridge το ασύρματο και ενσυρματο (/ip bridge )
    Mikrotik - MTCNA - MTCWE
    Cisco - CCNA
    Ubiquiti - Certified

  13. #13
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.122
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_thess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς καλησπέρα .

    Ας σου απαντήσω με α/β/γ/δ οπως τα εχεις τοτε

    α ) Καλύτερα να εχεις διαφορετικό range ... βαλε το μοντεμ 192.168.0.1 και το μικροτικ σου 192.168.1.1 ωστε να μην εχεις προβλήματα .

    β) qos σε ολα αυτα ? ποιο απο ολα αυτα θα εχει προτεραιότητα ?

    γ)Ναι γινεται και ipv6 . Τι isp εχεις ?

    δ) Θα κανεις ενα bridge το ασύρματο και ενσυρματο (/ip bridge )
    α) Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν είναι στο ίδιο range.
    Το ζητάω γιατί θέλω να έχω πρόσβαση στο web interface.
    Με διαφορετικό range δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει.
    β) Για το qos έχω βρει λύση.
    Θα την εφαρμόσω και θα σας ενημερώσω.
    Εννοείται ότι θα υπάρχει priority.
    γ) Έχω ΟΤΕ.
    Αν μπορείς δώσε οδηγίες γιατί με ενδιαφέρει πάρα πολύ.
    δ) Για το dhcp θέλει bridge ενσύρματου και ασύρματου;

    ΥΓ
    Οι eth1-2 πρέπει να γίνουν bridge με την 0;
    Μιλάω πάντα για ppoe client σύνδεση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    @kostas_thess δεν θα συμφωνήσω καθόλου με το διαφορετικό range, για ποιό λόγο? εγω και όχι μονο εγώ αλλά οι περισσότεροι στο ασύρματο δικτυο να μη πω σχεδον ολοι στο AWMN στο ίδιο τα έχουμε, αλλιώς θα πρέπει να κάνει επιπλέον ΝΑΤ καταχωρήσεις ή και routing χωρίς κανέναν απολύτως λόγο. Δουλεύει άψογα στο ίδιο ip range χωρίς κανένα απολυτως πρόβλημα και περιττές ρυθμίσεις.
    @deniSun ξέρεις να κάνεις DHCP server σε Mikrotik? πρέπει να κάνεις ip-pool για να δίνει αυτόματα ip's. Το δ που λες ναι θέλει, έτσι δίνει και ενσύρματα αλλά και ασύρματα DHCP. Σχετικά με τα μηχανάκια RB που έχουν πολλές πόρτες UTP δεν παίζουν σαν switch οπως είναι και βασικά μου εχουν πει να μην το δουλευω ετσι. Δλδ εγω στο εξοχικο εχω το 951, στην πορτα 1 εχω συνδεσει ενα αλλο RB οποτε εχω δωσει ip για εκεινο, εχω κοψει ενα subnet, το ιδιο για το 2ο RB μου στην πορτα 2, και στην πορτα 3 εχω ενα switch και εχω κοψει ενα subnet για το εσωτερικο μου δικτυο. Επειδή το χρειαζομουνα να ρουταρουν μεταξυ τους τα αλλα 2 RBs (επειδη ειναι licence 3) και με τους απεξω επρεπε να δουλεψει ετσι. Δεν γνωριζω πως γινεται να παιξει σαν switch αν το θες ετσι. Αν σε ενδιαφερει να ενωσεις αλλα υποδικτυα μεταξυ τους και το καθενα να εχει την δικια του θυρα ethernet στο 951 ξερω πως γινεται, φυσικα δεν το λεω για το adsl router καθως δεν υπαρχει λογος να ειναι σε ξεχωριστο subnet και να πεδευεσαι τσαμπα με πολλες ρυθμισεις.
    Μην ξεχάσεις στο ip-firewall-filter θελει ρυθμίσεις για να μπλοκαρεις εξωτερικους εισβολεις καθως μολις δουν ΜΤ στο νετ (λογω του PPPOE client) θα σου αλλαξουν τα φωτα!!!! εμενα προσπαθουσαν επι μερες να μπουν μεσω telnet και SSH με κωδικους admin, root κτλ!!!! τελικα βρηκα πως και τους μπλοκαρα. Δεν με ενοχλησε κανεις ξανα. Mερικα απο αυτα : http://wiki.mikrotik.com/wiki/DDoS (μεσω telnet ή SSH) και http://blog.gowifi.co.nz/2012/10/sec...-firewall.html
    Επίσης στο ip-firewall-NAT πρεπει να ανοιξεις πορτες αν χρειάζεσαι έτσι : http://www.icafemenu.com/how-to-port...tik-router.htm
    όπως ειπα και στην αρχή αν παραλαβεις το 951 και εχεις προβλημα μπορουμε να μιλησουμε και να σου δειξω με teamviewer καποια πράγματα πως γινονται γιατι ειναι λιγο περιπλοκα, ειδικα εκει με τα bridge κτλ και εμενα άλλοι μου τα μαθαν! ειδικα στο 951 τα βρηκα μπαστουνια σε σχεση με ολα τα αλλα RB's που εχω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 10-06-14 στις 17:41.

  15. #15
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.122
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    @nikiforos
    Το 951 το περιμένω εντός της εβδομάδας.
    Δεν έχω εμπειρία από dhcp σε RB γιατί όπως είπα τώρα ξεκινάω να παίζω με τα συγκεκριμένα μηχανήματα.
    Οι γνώσεις που έχω γι αυτά είναι καθαρά θεωρητικές (manuals που έχω διαβάσει).
    Νομίζω ότι δεν θα την αποφύγουμε την συνάντηση , θα την χρειαστώ την βοήθειά σου (ευχαριστώ).
    Τους οδηγούς που μου έδωσες θα τους μελετήσω.
    Έχω βρει και εγώ οδηγίες για στήσιμο fw.
    Γενικά περιμένω πως και πως να το παραλάβω και να αρχίσω τις δοκιμές.
    Απλά φοβάμαι την αρχή... μήπως και δεν μου καθίσει το pppoe client και δεν μπορώ να έχω ούτε δίκτυο για βοήθεια.
    Αν το στήσω αυτό και έχω πρόσβαση προς τα έξω... όλα τα υπόλοιπα τα κάνω σιγά-σιγά.
    Σκέφτομαι να ετοιμάσω και έναν αναλυτικό οδηγό για στήσιμο pppoe client με όλα τα υπόλοιπα (security, qos κλπ) που ενδιαφέρουν πολλούς.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 1 από 562 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό mikrotik για router και hotspot?
    Από kavouras στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 00:16
  2. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  4. Mikrotik Routerboard 751U
    Από tasos_z στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 03:11
  5. Ποιό mikrotik για home wireless σε 2 ορόφους
    Από baracudas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 10:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας