Σελ. 487 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 467477482485486487488489492497507 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.291-7.305 από 8481
  1. #7291
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να τρέξεις DHCP client μετά που έχει σηκωθεί το σύστημα, να δεις τι κάνει.
    Επίσης στο ubuntu δοκίμασε μέσα στο netplan στις ρυθμίσεις της κάρτας να βάλεις:
    dhcp-identifier: mac
    Για το OpenSuse έχω κάποιες ιδέες, αλλά δες πρώτα τα παραπάνω.
    Έχω τρέξει την εντολή dhclient αφού έχει σηκωθεί το σύστημα, έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.

    Το κουλό όπως έχω γράψει και στο αρχικό μήνυμα, είναι ότι ορισμένες φορές παίρνει ip από το βασικό untagged vlan id αλλά και πάλι ούτε πινγκάρει την gateway αυτού του vlan, ούτε βγαίνει στο ίντερνετ...

    Φαίνεται σαν να μην μπαίνει στο σωστό vlan... Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως στο ίδιο μηχάνημα παίζει τέλεια στα windows.

    Θα δοκιμάσω αυτό που λες στο ubuntu.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να τρέξεις DHCP client μετά που έχει σηκωθεί το σύστημα, να δεις τι κάνει.
    Επίσης στο ubuntu δοκίμασε μέσα στο netplan στις ρυθμίσεις της κάρτας να βάλεις:
    dhcp-identifier: mac
    Για το OpenSuse έχω κάποιες ιδέες, αλλά δες πρώτα τα παραπάνω.
    Από default το Ubuntu 20.04 έπαιζε με network manager. Πριν συνδέσω το δίκτυο, έβαλα τα παρακάτω στο μοναδικό αρχείο που βρήκα μέσα στο /etc/netplan και έδωσα την εντολή netplan apply:
    network:
    version: 2
    renderer: networkd
    ethernets:
    enp4s0:
    dhcp4: true
    dhcp-identifier: mac

    Πήρα IP από τον DHCP του VLAN αλλά δεν πίνγκαρα ούτε την gateway, ούτε έβγαινα internet. Έκλεισα το firewall του Ubuntu, έκλεισα όλα deny firewall rules στο pfSense, τίποτα.

    Μπουτάρω στα Windows 10 και το κουλό είναι ότι μου έδωσε άλλη IP ο DHCP του pfSense και όχι αυτήν που μου είχε δώσει στο Ubuntu!! Και βγήκα internet με την μία.

    Πολύ περίεργο πρόβλημα, απορώ τι ρόλο παίζει το λειτουργικό από την στιγμή που το VLAN το δίνει το switch βάσει της MAC. Εκτός αν χρειάζεται κάτι επιπλέον το Mikrotik που μου ξεφεύγει.

    EDIT

    Έδωσα στο Ubuntu το ίδιο hostname που έχω και στα Windows. Μου έδωσε ο DHCP την ίδια IP που δίνει και στα Windows (δεν έχω στατικό lease για την MAC, έχω lease time 24 ώρες οπότε μένει η εγγραφή) αλλά και πάλι δεν βγαίνω internet και δεν πινγκάρω την gateway. Ενώ στα Windows δουλεύουν όλα απροβλημάτιστα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimangelid : 22-01-22 στις 22:14.

  2. #7292
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, η mac δεν αλλάζει με την αλλαγή λειτουργικών.

    Αν και δεν δουλεύω mikrotik, είχα πετύχει παραπλήσιο πρόβλημα σε openwrt.

    Όταν είχα βάλει το unbound να χρησιμοποιεί το odhcpd για να δίνει dhcp αντί του dnsmasq, αν με το κινητό άλλαζα ssid (που πήγαιναν σε διαφορετικά vlan) , τότε δεν δρομολογούσε κίνηση γιατί περίμενε την mac σε άλλη ip.
    Για κάποιο λόγο το odhcpd δεν ανανέωνε σωστά, δεν μπόρεσα ποτέ να βρω τον λόγο και γύρισα πίσω σε dnsmasq.

    Δοκίμασε να φτιάξεις ένα νέο vlan με τα settings σου, χωρίς όμως το mac radius, και δες τι κάνει σε linux και windows,
    Επίσης δοκίμασε restart στο router και μπες πρώτα με to linux και μετά από windows.
    Αν πάλι δεν δουλεύει, τότε είναι πρόβλημα στα settings του dhcp , αν δουλέψει θα πρέπει να δεις τι κάνει το radius server σου.
    A very minor case of serious brain damage.

  3. #7293
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Καλημερα... Η κεραια MikroTik LHGG LTE6 που εχω φοραει την 6.49.1 . ΕΙδα οτι στο router OS 7 μου δίνει την δυνατοτητα να κανω εγκατασταση τον client της Zerotier https://www.zerotier.com/2021/08/31/...r-on-mikrotik/ . Χρειαζεται να κανω κατι αλλο εκτος το Back up που εχω παρει με την εντολη export file=onoma πριν την αναβαθμιση ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 2048dsl : 23-01-22 στις 16:32.

  4. #7294
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δοκίμασε να φτιάξεις ένα νέο vlan με τα settings σου, χωρίς όμως το mac radius, και δες τι κάνει σε linux και windows,
    Επίσης δοκίμασε restart στο router και μπες πρώτα με to linux και μετά από windows.
    Αν πάλι δεν δουλεύει, τότε είναι πρόβλημα στα settings του dhcp , αν δουλέψει θα πρέπει να δεις τι κάνει το radius server σου.
    Δεν παίζω πουθενά με radius server. Ένα tab στο GUI του Mikrotik είναι το Mac based vlan, όπου απλά βάζεις την Mac address και σε ποιο vlan θες να πηγαίνει αυτή η συσκευή.

    Έχω δοκιμάσει από την πρώτη στιγμή να μπουτάρω πρώτα με Linux και μετά με windows. Έχει το ίδιο πρόβλημα. Επίσης έχω κάνει πολλά restart και στο switch και στο router.

    Τι δοκιμές εννοείς να κάνω με νέο vlan;

  5. #7295
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Όταν είσαι στο linux και δώσεις ifconfig (ή ip link show), σου γυρνάει πίσω την mac address που έχεις δηλώσει στο mikrotik ;
    Στα windows έχεις μήπως κανά hyper-v bridge ή κάτι αντίστοιχο network interface και στέλνει στο mikrotik κάποια virtual mac address αντί της hardware ;

    Επίσης στο linux δοκίμασε να εγκαταστήσεις το macchanger και να του δώσεις με το χέρι την mac που θες
    macchanger --mac=XX:XX:XX:XX:XX:XX
    A very minor case of serious brain damage.

  6. #7296
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.356
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Κάθε ether του ΜΤ έχει διαφορετική mac.
    Δεν υπάρχει μία mac για όλο το ΜΤ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7297
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε ether του ΜΤ έχει διαφορετική mac.
    Δεν υπάρχει μία mac για όλο το ΜΤ.
    Εννοούσα στο client που προσπαθεί να συνδεθεί να τρέξει τις εντολές .
    A very minor case of serious brain damage.

  8. #7298
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.356
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Το γράφω γενικά γιατί αλλάζοντας πόρτα μπορεί κάποιος να θεωρήσει ότι αλλάζει mac το ΜΤ,
    ενώ δεν τίθεται τέτοιο θέμα μιας και δεν υπάρχει μία και μοναδική διεύθυνση για το ΜΤ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #7299
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν είσαι στο linux και δώσεις ifconfig (ή ip link show), σου γυρνάει πίσω την mac address που έχεις δηλώσει στο mikrotik ;
    Στα windows έχεις μήπως κανά hyper-v bridge ή κάτι αντίστοιχο network interface και στέλνει στο mikrotik κάποια virtual mac address αντί της hardware ;

    Επίσης στο linux δοκίμασε να εγκαταστήσεις το macchanger και να του δώσεις με το χέρι την mac που θες
    macchanger --mac=XX:XX:XX:XX:XX:XX
    Καλησπέρα!

    Με ifconfig ή ip link show, βλέπω ακριβώς την ίδια mac address που δηλώνω στο Mikrotik. Στο Winbox στο μενού Bridge --> Hosts βλέπω αυτή την mac να πέφτει στο σωστό vlan id.

    Στα Windows έχω Virtualbox, αλλά στέλνει την ίδια ακριβώς mac που στέλνει το linux και στα Windows παίζει κανονικά.

    Έβαλα το macchanger και μου λέει ότι προσπαθώ να του δώσω την ίδια mac που έχει ήδη, οπότε είναι η σωστή.

    Δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω τι στο καλό παίζει.

    Κάποιος που έχει καλύτερες γνώσεις από εμένα στα Mikrotik, μπορεί να δει το configuration που έχω στείλει παραπάνω μήπως είναι εκεί κάτι λάθος;

  10. #7300
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    το Huawei E3372H-320 το οποίο ειναι 4g usb stick απο cosmote δουλεύει με τα mt?

    off topic
    προσπάθησα σε ddwrt αλλα και σε ενα tg789 vac2.
    Ενω το έβλεπαν και ειδικά και στο tg789 έβλεπα και την στάθμη lte δεν έκανε σύνδεση.
    Εβαλα την καρτα (Cu) σε ενα παλιό 3g cosmote και δούλευε

  11. #7301
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.512
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT, Mikrotik x86
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το Huawei E3372H-320 το οποίο ειναι 4g usb stick απο cosmote δουλεύει με τα mt?

    off topic
    προσπάθησα σε ddwrt αλλα και σε ενα tg789 vac2.
    Ενω το έβλεπαν και ειδικά και στο tg789 έβλεπα και την στάθμη lte δεν έκανε σύνδεση.
    Εβαλα την καρτα (Cu) σε ενα παλιό 3g cosmote και δούλευε
    το Huawei E3372H-320 δουλεύει μια χαρά στο mikrotik με όλους τους παρόχους, το έχω δοκιμάσει. Έχω ξεκλείδωτο όμως, όχι από κάποιον πάροχο. Αφού είναι της Cosmote, πιθανόν να είναι κλειδωμένο για το δίκτυο τους. έχεις Cosmote να δοκιμάσεις και να μας πεις. Υπάρχει διαδικασία στο Internet που το ξεκλειδώνεις, αλλά θέλει άνοιγμα το usb stick και να κάνεις βραχυκύκλωμα σε κάποια pins.

  12. #7302
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    πρέπει να μην ειναι κλειδωμένο γιατι οταν το κάρφωσα απευθείας σε λάπτοπ δούλεψε με την καρτα της voda.
    το μενού στην 192.168.8.1 ηταν cosmote αλλα δούλεψε κανονικά.

    νομιζω μου έβγαλε και επιλογή για update το οποίο δεν έκανα μήπως και κλειδώσει.

    απο reset που θα κάνω το mt στις αρχικές ρυθμίσεις χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 24-01-22 στις 14:26.

  13. #7303
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα... Η κεραια MikroTik LHGG LTE6 που εχω φοραει την 6.49.1 . ΕΙδα οτι στο router OS 7 μου δίνει την δυνατοτητα να κανω εγκατασταση τον client της Zerotier https://www.zerotier.com/2021/08/31/...r-on-mikrotik/ . Χρειαζεται να κανω κατι αλλο εκτος το Back up που εχω παρει με την εντολη export file=onoma πριν την αναβαθμιση ;
    Να περιμένεις Γιαννη και να μην το κανεις ακομη.

    Σε συσκευες που η εταιρεια τις δινει με 7 οκ θα σου ελεγα να το κανεις.

    Στο LHGG ομως που ειναι μαμα με 6 οχι ακομη....

    Εχω την εντυπωση οτι σε λιγες μερες θα βγαλουν σταθερη εκδοση γιατι τα εχουν κανει σαλατα με την 7.11 κλπ.

    Υπομονη.

  14. #7304
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να περιμένεις Γιαννη και να μην το κανεις ακομη.

    Σε συσκευες που η εταιρεια τις δινει με 7 οκ θα σου ελεγα να το κανεις.

    Στο LHGG ομως που ειναι μαμα με 6 οχι ακομη....

    Εχω την εντυπωση οτι σε λιγες μερες θα βγαλουν σταθερη εκδοση γιατι τα εχουν κανει σαλατα με την 7.11 κλπ.

    Υπομονη.
    Καλημέρα Βασίλη. Την έκανα εχθες αργά τελικά δεν κρατιωμουν. το μονο κακο ειναι οτι δεν μπορεις να επιλεξεις μπαντες και ειναι LTE στο αυτοματο. Σημερα ειναι συνδεδεμενο σε Β1-Β20 στην 110

  15. #7305
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    το Huawei E3372H-320 δουλεύει μια χαρά στο mikrotik με όλους τους παρόχους, το έχω δοκιμάσει. Έχω ξεκλείδωτο όμως, όχι από κάποιον πάροχο. Αφού είναι της Cosmote, πιθανόν να είναι κλειδωμένο για το δίκτυο τους. έχεις Cosmote να δοκιμάσεις και να μας πεις. Υπάρχει διαδικασία στο Internet που το ξεκλειδώνεις, αλλά θέλει άνοιγμα το usb stick και να κάνεις βραχυκύκλωμα σε κάποια pins.
    αυτο ακριβως συμβαινει
    https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=162232

Σελ. 487 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 467477482485486487488489492497507 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό mikrotik για router και hotspot?
    Από kavouras στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 00:16
  2. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  4. Mikrotik Routerboard 751U
    Από tasos_z στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 03:11
  5. Ποιό mikrotik για home wireless σε 2 ορόφους
    Από baracudas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 10:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας