Σελ. 446 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 426436441444445446447448451456466 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.676-6.690 από 8481
  1. #6676
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psapikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα ένα κανόνα στο firewall να κάνει accept τις θύρες 80,443,8291 από το vpn δίκτυο και μπήκα. Χρειάζονται και οι 3 όμως?
    καλησπερα, στα ip - services εχεις ανοιχτες οτι πορτες χρειαζονται?η 80 ειναι για το web interface, η 443 ειναι SSL/TLS και η 8291 ειναι για το winbox.Eφοσον μπαινεις με VPN κανονικα δεν θελει κατι ανοιγμα ειναι σαν να παιζεις τοπικα (εννοω ανοιγμα πορτων).Τωρα αναλογα τι κανονες εχει το firewall μπορει να κοβει την κινηση , οποτε πρεπει να επιτρεψεις την κινηση στο subnet που εχει το VPN και τοτε θα σου παιζουν ολα.Εφοσον τα επιτρεπουν τα ip - services παντα.
    Τα ειχα παθει και εγω αυτα λογω firewall και απλα βαζω κανονες να επιτρεψουν την κινηση απο το subnet που εχει το εκαστοτε vpn μου. (accept-forward και accept-input).

  2. #6677
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psapikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα ένα κανόνα στο firewall να κάνει accept τις θύρες 80,443,8291 από το vpn δίκτυο και μπήκα. Χρειάζονται και οι 3 όμως?
    Εξαρτάται από εσένα.
    Την 80 και την 443 καλό είναι να μην τις έχεις ανοιχτές για λόγους ασφαλείας.
    Διάβασε και αυτό.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  3. #6678
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psapikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έβαλα ένα κανόνα στο firewall να κάνει accept τις θύρες 80,443,8291 από το vpn δίκτυο και μπήκα. Χρειάζονται και οι 3 όμως?
    Την 80 δεν έχεις λόγο να την χρησιμοποιείς, αφού υπάρχει η 443.
    Την 443 θα την άφηνα, γιατί πάντα είναι χρήσιμη - ακόμη κι αν δεν έχεις Winbox.
    Εάν δεν χρησιμοποιείς το Winbox, την 8291 μπορείς να την κόψεις.

    @jkarabas μιλάμε για "εσωτερικό" δίκτυο, του VPN. Δεν είναι παράλογο να έχει ανοιχτό το web interface.

  4. #6679
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Σε νέα δοκιμή το απόγευμα, πάλι δεν μπορώ να μπω. Βλέπω όμως από packet sniffer ότι κάνει establish connection από την εξωτερική μου ip τοπικά. Το vpn όμως δεν συνδέεται τελικά. Ποιοί είναι οι κανόνες που πρέπει να βάλω για να επιτρέπει το firewall την κίνηση;

  5. #6680
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jkarabas μιλάμε για "εσωτερικό" δίκτυο, του VPN. Δεν είναι παράλογο να έχει ανοιχτό το web interface.
    Σωστό μετά το κατάλαβα ότι μιλάμε για εσωτερικά, αλλά δεν βλέπω το λόγο.
    Προσωπικά εσωτερικά χρησιμοποιώ το winbox.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 28-10-20 στις 22:29.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #6681
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, μπορουμε να θεσουμε τις υπηρεσιες απο ποιες ip θα ειναι προσβασιμες.
    Ετσι επιτρεπουμε μονο τοπικο ή απο τα vpn μας.
    Αν εχουμε αφησει 0.0.0.0/0 πολυ κακως γιατι αυτο ειναι ολοι.
    Βεβαια αν μπαινουμε μονο με vpn δεν εχουμε προβλημα. Αρκει να μην τις βγαζουμε στο ιντερνετ.
    Απο την στιγμη που μπαινουμε με vpn δεν υπαρχει θεμα να εχουμε ανοιχτο οτι θελουμε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psapikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε νέα δοκιμή το απόγευμα, πάλι δεν μπορώ να μπω. Βλέπω όμως από packet sniffer ότι κάνει establish connection από την εξωτερική μου ip τοπικά. Το vpn όμως δεν συνδέεται τελικά. Ποιοί είναι οι κανόνες που πρέπει να βάλω για να επιτρέπει το firewall την κίνηση;
    Καλημερα, ελεγες δεν μπορεις να μπεις, τωρα δεν συνδεετε το vpn, τελικα το προβλημα ειναι οτι δεν συνδεετε το vpn?
    για τι ειδος vpn μιλαμε καταρχην ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό μετά το κατάλαβα ότι μιλάμε για εσωτερικά, αλλά δεν βλέπω το λόγο.
    Προσωπικά εσωτερικά χρησιμοποιώ το winbox.
    Καλημερα, το web interface ειναι τρομερα χρησιμο πολλες φορες το δουλευω πολυ συχνα. Πχ απο android συσκευες, ειδικα για κεντρισματα σε εξωτερικα Links και αλλα πραγματα. Οκ εχει apps στο android αλλα δεν βολευουν σε ολα. Aναλογα τι κανει ο καθενας.
    Απο pc δουλευω μονο winbox φυσικα.

  7. #6682
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχω ενα fritz box 7490 και ενα mikrotik που παίζει σε ppoe με το speedport του OTE. Το fritz το έχω για τηλεφωνία αλλα θα μάρεσε να μπορούσα να φτιαξω το Vpn μέσω αυτού επειδή ειναι πολύ ευκολο. Ωστόσο επειδή το fritz ειναι πίσω απο το mikrotik δεν παίρνει την public ip και δεν μπορει το fritz να παίξει σαν VPN server. Υπάρχει κάποιος τρόπος να παίξει? Η πρεπει να βαλω το fritz να κάνει την σύνδεση με το πάροχο ωστε να παίρνει την Public ip.

  8. #6683
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    οποτε εχεις το speedport σε bridge . το ΜΤ για την κληση . και το fritz μονο για τηλεφωνια ? γιατι τοσες συσκευες ?

    βαλε το fritz μπροστα να συγχρονιζει και να κανει την κληση και την τηλεφωνια και το VPN που θες. . και μετα το MT για τα υπολοιπα ( αν και δεν χρειαζεται και αυτο. ).
    The gr81 .

  9. #6684
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε εχεις το speedport σε bridge . το ΜΤ για την κληση . και το fritz μονο για τηλεφωνια ? γιατι τοσες συσκευες ?

    βαλε το fritz μπροστα να συγχρονιζει και να κανει την κληση και την τηλεφωνια και το VPN που θες. . και μετα το MT για τα υπολοιπα ( αν και δεν χρειαζεται και αυτο. ).
    Το μόνο αχρηστο ειναι το speeport. Οντως

    Το mikrotik μαρεσεi επειδη κανει πολλά πράγματα και παίζει άψογα μέχρι σήμερα όπως έχει στηθεί. Δεν ειμαι ιδιαίτερα γνώστης του μικροτικ απλά το έχω στήσει χαρη στην πολυτιμη βοήθεια του forum.

    Το μόνο θεμα μου ειναι μόνο το vpn. Απλα επειδή το στησιμο στο Mikrotik δεν ειναι και το πιο ευκολο για αυτό ήθελα μήπως γινοταν κατι στο fritz και το γλίτωνα.

  10. #6685
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, το web interface ειναι τρομερα χρησιμο πολλες φορες το δουλευω πολυ συχνα. Πχ απο android συσκευες, ειδικα για κεντρισματα σε εξωτερικα Links και αλλα πραγματα. Οκ εχει apps στο android αλλα δεν βολευουν σε ολα. Aναλογα τι κανει ο καθενας.
    Δεν θα διαφωνήσω. Εμένα πχ. με καλύπτουν αρκετά τα app στο κινητό.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  11. #6686
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα fritz box 7490 και ενα mikrotik που παίζει σε ppoe με το speedport του OTE. Το fritz το έχω για τηλεφωνία αλλα θα μάρεσε να μπορούσα να φτιαξω το Vpn μέσω αυτού επειδή ειναι πολύ ευκολο. Ωστόσο επειδή το fritz ειναι πίσω απο το mikrotik δεν παίρνει την public ip και δεν μπορει το fritz να παίξει σαν VPN server. Υπάρχει κάποιος τρόπος να παίξει? Η πρεπει να βαλω το fritz να κάνει την σύνδεση με το πάροχο ωστε να παίρνει την Public ip.
    Καλησπερα, εννοεις οτι παιζει με pppoe passthrough το speedport? για να δινει και στο mikrotik?
    δεν εχω fritz αλλα ολοι λενε οτι θελει public ip απευθειας.
    Ωστοσο εκει το λεγαμε για αλλες περιπτωσεις οπως με την inalan με χρηση DMZ (διπλο ΝΑΤ).
    Με pppoe passthrough ομως επειδη το δουλευω στο εξοχικο που εχω Cosmote και voip τηλέφωνο βλέπω οτι και το mikrotik και το speedport εχουν και 2 public ip αλλα διαφορετικη.
    Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα και δεν παιζει.
    Ανοιγεις κανονικα τις πορτες που θες για αυτο στο mikrotik? ειναι και τα 2 στο ιδιο subnet ? μηπως κατι μπλεκεται?
    Εσυ που εχεις ομως το fritz θα μπορουσες να βαλεις εκει την τηλεφωνια και να μην εχεις καθολου αναγκη το speedport.
    Εγω το δουλευω ετσι και οχι σε bridge mode λογω οτι εχω πανω το σταθερο και ειναι VOIP.

  12. #6687
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα fritz box 7490 και ενα mikrotik που παίζει σε ppoe με το speedport του OTE. Το fritz το έχω για τηλεφωνία αλλα θα μάρεσε να μπορούσα να φτιαξω το Vpn μέσω αυτού επειδή ειναι πολύ ευκολο. Ωστόσο επειδή το fritz ειναι πίσω απο το mikrotik δεν παίρνει την public ip και δεν μπορει το fritz να παίξει σαν VPN server. Υπάρχει κάποιος τρόπος να παίξει? Η πρεπει να βαλω το fritz να κάνει την σύνδεση με το πάροχο ωστε να παίρνει την Public ip.
    Η δική μου πρόταση, παρά το θέμα που είμαστε, θα ήταν να κρατήσεις μόνο το Fritz.
    Βέβαια μπορείς να το δοκιμάσεις και με διπλό PPPoE, ή και κάποιο στήσιμο τύπου DMZ/port forwarding από το Mikrotik, αλλά δεν βρίσκω το λόγο.
    Εκτός εάν έχεις πολύ εξεζητημένο στήσιμο στο Mikrotik, το Fritz θα μπορεί να αναλάβει τα πάντα, μαζί και την τηλεφωνία.
    Πες μας και ποιο Mikrotik έχεις.

  13. #6688
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο αχρηστο ειναι το speeport. Οντως

    Το mikrotik μαρεσεi επειδη κανει πολλά πράγματα και παίζει άψογα μέχρι σήμερα όπως έχει στηθεί. Δεν ειμαι ιδιαίτερα γνώστης του μικροτικ απλά το έχω στήσει χαρη στην πολυτιμη βοήθεια του forum.

    Το μόνο θεμα μου ειναι μόνο το vpn. Απλα επειδή το στησιμο στο Mikrotik δεν ειναι και το πιο ευκολο για αυτό ήθελα μήπως γινοταν κατι στο fritz και το γλίτωνα.
    Μια χαρά είναι η τοπολογία σου.
    Ιδανική θα έλεγα.
    Απλά στήσε vpn στο ΜΤ.
    Υπάρχουν εδώ μέσα οδηγοί και για l2tp/ipsec και για ovpn.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #6689
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, μπορουμε να θεσουμε τις υπηρεσιες απο ποιες ip θα ειναι προσβασιμες.
    Ετσι επιτρεπουμε μονο τοπικο ή απο τα vpn μας.
    Αν εχουμε αφησει 0.0.0.0/0 πολυ κακως γιατι αυτο ειναι ολοι.
    Βεβαια αν μπαινουμε μονο με vpn δεν εχουμε προβλημα. Αρκει να μην τις βγαζουμε στο ιντερνετ.
    Απο την στιγμη που μπαινουμε με vpn δεν υπαρχει θεμα να εχουμε ανοιχτο οτι θελουμε.

    - - - Updated - - -



    Καλημερα, ελεγες δεν μπορεις να μπεις, τωρα δεν συνδεετε το vpn, τελικα το προβλημα ειναι οτι δεν συνδεετε το vpn?
    για τι ειδος vpn μιλαμε καταρχην ?

    - - - Updated - - -



    Καλημερα, το web interface ειναι τρομερα χρησιμο πολλες φορες το δουλευω πολυ συχνα. Πχ απο android συσκευες, ειδικα για κεντρισματα σε εξωτερικα Links και αλλα πραγματα. Οκ εχει apps στο android αλλα δεν βολευουν σε ολα. Aναλογα τι κανει ο καθενας.
    Απο pc δουλευω μονο winbox φυσικα.
    Καλησπέρα, συγγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά δεν είχα χρόνο να πειραματιστώ. Μιλάω για την υπηρεσία vpn που έχει ενσωματωμένη το Mikrotik. Τελικά με τους κανόνες στο firewall συνδέομαι κανονικά.

  15. #6690
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psapikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, συγγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά δεν είχα χρόνο να πειραματιστώ. Μιλάω για την υπηρεσία vpn που έχει ενσωματωμένη το Mikrotik. Τελικά με τους κανόνες στο firewall συνδέομαι κανονικά.
    καλησπερα, δεν πειραζει.
    Στο mikrotik εχει παραπανω απο ενα ειδος VPN!
    Υπαρχει το παλιο pptp vpn, l2tp με ή χωρις Ipsec και το ovpn οπως το ονομαζει η mikrotik που ειναι μια πετσοκομμενη εκδοση του linuxαδικου OpenVPN.
    Eπισης απο την εκδοση 7 της ROS εχει και το wireguard VPN που δεν υπαρχει ποιο πριν, η 7 προς το παρον ειναι RC version (beta).
    Ποιο απο ολα λες?

Σελ. 446 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 426436441444445446447448451456466 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό mikrotik για router και hotspot?
    Από kavouras στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 00:16
  2. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  4. Mikrotik Routerboard 751U
    Από tasos_z στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 03:11
  5. Ποιό mikrotik για home wireless σε 2 ορόφους
    Από baracudas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 10:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας