Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 69
  1. #16
    Εγγραφή
    20-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 27.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ανάλογα με το AP.
    Υπάρχουν mikrotik με μόνο passive, mikrotik με μόνο poe 802.3 at/af και mikrotik που παίζουν και με τα δύο.

  2. #17
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Εγώ πάντως σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον, άποψη δεν έχω διότι δεν έχω κάνει ποτέ τέτοια υλοποίηση.
    Αλλά βρε παιδιά ανοίξτε επιτέλους νέο θέμα, για να βρούμε στο μέλλον όλα αυτά τα ενδιαφέροντα.
    Θα χαθούμε εδώ μέσα.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  3. #18
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλει υποχρεωτικά mikrotik

    η πρώτη λύση που είχα σκεφτεί ειναι αυτο που προτείνεις.
    mikrotik router και ubnt access point.

    τα tplink in wall μια χαρά είναι. βγάζουν και το lan συν οτι δεν πάει ο νους οτι εκει μεσα ...κατι εκπέμπει!
    Του έχουν βγάλει όμως ήδη καλώδια ψηλά στα δωμάτια, ασε που θέλει μονο mt.

    τα grandstream προτείνονται γενικότερα .

    πριν κάνα χρόνο που τα κοιταγα θυμάμαι οτι ειχαν καλύτερες κεραίες περισσότερα chain και διαθεσιμο bandwidth.








    δεν εχω δουλέψει ποτε capsman.
    θα μου δώσει την δυνατότητα να σεταρω ευκολότερα/μαζικά, να βλέπω στατιστικά αλλα και να με ειδοποιεί αν καποιο βγει off αργότερα ?

    2.τα είχα σκεφτεί και τα mesh αλλα δεν τα θελει ασε που δεν ξερω πόσο ευέλικτα θα ειναι στο μελλον πχ αν θέλει να εχει η τηλεόραση στο κάθε δωμάτιο tv server, chromecast κλπ

    γενικότερα έχει φαγωθεί να βάλει σε καθε δωμάτιο δεν μπορώ να πω κατι να του αλλάξω γνώμη
    Το πως θα βάλω τα κανάλια θα είναι εφιάλτης νομίζω.



    αυτά έρχονται με passive αλλα υποστηρίζουν και τα αλλα πρότυπα?
    θέλει ακομα να σπάσει τα poe switch σε 3-5, ενα ανά όροφο.
    Εάν δεν γίνομαι αδιάκριτος, γιατί αποφασίζει τα τεχνικά θέματα ο ιδιοκτήτης και όχι αυτός που θα το υλοποιήσει;
    Καλό είναι να έχει άποψη, αλλά ότι πρόβλημα προκύψει εσύ θα το φορτωθείς.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν δεν γίνομαι αδιάκριτος, γιατί αποφασίζει τα τεχνικά θέματα ο ιδιοκτήτης και όχι αυτός που θα το υλοποιήσει;
    Καλό είναι να έχει άποψη, αλλά ότι πρόβλημα προκύψει εσύ θα το φορτωθείς.
    γιατί αν θα δεις το πρώτο του post αναφέρεται ο ιδιοκτήτης ως Φίλος. Οπότε εκεί μπλέκει.

    @kostas2005 Αν πας σε mikrotik ap το capsman είναι εργαλείο για να τα διαχειρίζεσαι όλα ταυτόχρονα, π.χ. change password.

    Εγώ στην θέση σου όταν κατέληγα σε τι ap θα αγοράζαμε, θα έκανα δοκιμή με 1-2 τεμάχια πως θα ήταν αν τα είχα σε διπλανά δωμάτια. Τι κάλυψη θα έχει αν έχω ap π.χ. έξω στον διάδρομο κτλ.

    Αν όλα τα δωμάτια είναι στην σειρά και με ίδια διαρρύθμιση και έχουν λεπτούς τοίχους τότε θα έχει πρόβλημα πιστεύω ο φίλος σου αν βάλει ap παντού.

    Καλύτερα "ένα" και μεγάλο εφόσον δουλεύει καλά παρά πολλά μικρά και να αλληλοκαλύπτονται.

  5. #20
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    έχουμε κάνα οδηγό για το capsman εδώ...να το μελετήσω λίγο μιας και δεν το δούλεψα ποτέ.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  6. #21
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Για τόσα πολλά APs δες καλύτερα την λύση της ubiquiti. Υπερβολικά ανώτερο management που θα σου κάνει την δουλειά απείρως ευκολότερη. Θα επέμενα στον φίλο ότι για wifi χρειάζεται ubnt.
    Για gateway του δικτύου τα mikrotik υπερέχουν σε features που αν και βασικά, δεν υπάρχουν στα ubnt π.χ. διαχείριση πολλών public ip.

  7. #22
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    παιδια δεν μπορω να κανω κατι γιατι εκτος απο φιλος κλπ του ειχαν πει και ορθα να βαλει mikrotik για να μην εμφανιστει "μετεωριτης", του βαλει τιποτα no name, πληρωσει τον κουκο αηδονη και δεν κανει και δουλεια.

    Ο λογος για τον αριθμο ειναι επειδη μαλλον τρεχει καποια επιδοτηση μεχρι τελος του ετους αν καταλαβα καλα.


    Παρεμπιπτόντως μπακαλοδουλεια θα γινει απο αυτα που ζηταει.. γιατι ζηταει και αλλα περιεργα

  8. #23
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια δεν μπορω να κανω κατι γιατι εκτος απο φιλος κλπ του ειχαν πει και ορθα να βαλει mikrotik για να μην εμφανιστει "μετεωριτης", του βαλει τιποτα no name, πληρωσει τον κουκο αηδονη και δεν κανει και δουλεια.

    Ο λογος για τον αριθμο ειναι επειδη μαλλον τρεχει καποια επιδοτηση μεχρι τελος του ετους αν καταλαβα καλα.


    Παρεμπιπτόντως μπακαλοδουλεια θα γινει απο αυτα που ζηταει.. γιατι ζηταει και αλλα περιεργα
    λυπάμαι αλλά το σκεπτικό "αφού παίρνω επιδότηση ας πάρω όσα περισσότερα μπορώ" δεν θα είναι αποτελεσματικό.

    Μου θυμίζει αγρότες που ενώ είχαν 100 στρέμματα έπαιρναν τρακτέρ για 1000, και μετά έλεγαν καίει πολύ πετρέλαιο.


    Το να βάλει παντού mikrotik είναι οκ, σίγουρα θα έκανε καλύτερη δουλειά αν είχε άλλα ap αλλά δεν σημαίνει ότι θα έχει προβλήματα με mikrotik ap.

    Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να καταλάβει κάποια πράγματα ότι δεν δουλεύουν έτσι όπως τα φαντάζεται.

  9. #24
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Καλά μπορεί να πάρει όσα θέλει, να βάλει όσα πρέπει και τα υπόλοιπα να τα πουλήσει βγάζοντας και το κατιτις του.

  10. #25
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.349
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχουμε κάνα οδηγό για το capsman εδώ...να το μελετήσω λίγο μιας και δεν το δούλεψα ποτέ.
    Δεν θυμάμαι αν το έχω ποστάρει στο θέμα που λέμε για την υλοποίηση ρουτερ μτ αντί για του παρόχου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #26
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    και εγω εννοείται θέλω να το μελετήσω...

    - - - Updated - - -

    λοιπόν το project επεκτείνεται.
    θέλει και 2ος φίλος του.
    και αυτός εννοείται θελει μόνο mikrotik και αυτός τα ιδια ενα σε καθε δωματιο...αλλα η συνεννόηση δυσκολεύεικαι αλλο.
    ζητά τα φτηνότερα 2.4 και με το ζόρι τον έπεισα στην reception και την πισίνα να βάλει dual band. σύνολο 30 ap.
    Ως εδω πες το στραβό ειναι τα τοσα πολλα access point στους 2.4 μονο.
    Το χοντρό ειναι οτι δεν θέλει ο άνθρωπος να βαλει ρούτερ νομιζει θα δουλέψει με του Οτε επειδή εχει 100αρα.

    Σκέφτηκα να βάλω το καθένα σαν ρούτερ και ενα απλο bandwidth limit 35/2.7 αλλα μαλλον το σωστό είναι αντι για τα 70 ευρω που κανει το dual band της reception να βάλει κατι ακόμα και να πάρει ενα mt router dual band η να βάλω το cap Ac να κάνει και το router μιας και βλέπω ειναι με τετραπύρηνο επεξεργαστή.
    Τι να κάνω τι λέτε.
    Βασικά κακώς ασχολούμαι αλλα το είπα δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.

  12. #27
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω εννοείται θέλω να το μελετήσω...

    - - - Updated - - -

    λοιπόν το project επεκτείνεται.
    θέλει και 2ος φίλος του.
    και αυτός εννοείται θελει μόνο mikrotik και αυτός τα ιδια ενα σε καθε δωματιο...αλλα η συνεννόηση δυσκολεύεικαι αλλο.
    ζητά τα φτηνότερα 2.4 και με το ζόρι τον έπεισα στην reception και την πισίνα να βάλει dual band. σύνολο 30 ap.
    Ως εδω πες το στραβό ειναι τα τοσα πολλα access point στους 2.4 μονο.
    Το χοντρό ειναι οτι δεν θέλει ο άνθρωπος να βαλει ρούτερ νομιζει θα δουλέψει με του Οτε επειδή εχει 100αρα.

    Σκέφτηκα να βάλω το καθένα σαν ρούτερ και ενα απλο bandwidth limit 35/2.7 αλλα μαλλον το σωστό είναι αντι για τα 70 ευρω που κανει το dual band της reception να βάλει κατι ακόμα και να πάρει ενα mt router dual band η να βάλω το cap Ac να κάνει και το router μιας και βλέπω ειναι με τετραπύρηνο επεξεργαστή.
    Τι να κάνω τι λέτε.
    Βασικά κακώς ασχολούμαι αλλα το είπα δεν μπορώ να κάνω αλλιώς.
    μπαίνεις σε επικίνδυνες "υποχρεώσεις" τι θα γίνει αν δεν δουλεύει σωστά? ποιον θα παίρνει τηλέφωνο ο δεύτερος φίλος όταν και αν σέρνεται το δίκτυο του?

    Για τα ap σου έχουμε απαντήσει νομίζω όλοι, το θέμα είναι αν είσαι διατεθειμένος να συνεχίσεις με τις απαιτήσεις που έχουν. Πρόσεχε στο τέλος μην πουν ότι δεν έκανες και καλή δουλειά!

    Ξεκαθάρισε ποια είναι η άποψη σου για αυτό το θέμα και προχώρα όπως θέλουν, και ξεκαθάρισε όταν θα έχουν προβλήματα(μακάρι να μην έχουν) ποιος θα τρέχει και γιατί θα τρέχει.

    Το καλό είναι ότι το router αλλάζει εύκολα.

  13. #28
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.216
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    τα εχω πει ειναι λαθος τα πολλα ap
    ειναι λαθος να μην ειναι dual band
    ειναι λαθος το χωρις ρουτερ
    Το δικτυο σας θα εχει σκαμπανεβασματα χωρις ρουτερ και να μπουν ορια , χωρις 5mhz αλλα και θα φτασει μεχρι και διακοπες στην αποκριση μεχρι διακοπες σε απλες εφαρμογες ομιλιας.
    Τι αλλο να τους πω..

  14. #29
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.153
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα εχω πει ειναι λαθος τα πολλα ap
    ειναι λαθος να μην ειναι dual band
    ειναι λαθος το χωρις ρουτερ
    Το δικτυο σας θα εχει σκαμπανεβασματα χωρις ρουτερ και να μπουν ορια , χωρις 5mhz αλλα και θα φτασει μεχρι και διακοπες στην αποκριση μεχρι διακοπες σε απλες εφαρμογες ομιλιας.
    Τι αλλο να τους πω..
    Επειδή στο τέλος θα τον χάσεις τον φίλο σου έτσι όπως πάει βάλε άλλο να κάνει την δουλειά και να πληρωθεί για να μείνετε φίλοι.

    Υπάρχει κάποιο tutorial για να ρυθμίσω ένα rb951ui-2hnd με ένα huawei e3372 4g usb stick. Απλά πράγματα το 4G θα δίνει internet και το mt θα μοιράζει wifi και lan.

  15. #30
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο tutorial για να ρυθμίσω ένα rb951ui-2hnd με ένα huawei e3372 4g usb stick. Απλά πράγματα το 4G θα δίνει internet και το mt θα μοιράζει wifi και lan.
    καλημερα, εχουμε θεμα για Mikrotik και τροπους κινητης δες κατω απο το γενικο θεμα των mikrotik.
    Εκει το εχω κανει αυτο που λες. Εδω https://www.adslgr.com/forum/threads...erboard/page37

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας