Σελ. 317 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 297307312315316317318319322327337 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.741-4.755 από 8481
  1. #4741
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ? ειναι δοκιμασμενο για 60-70 τ.μ. Δεν προκειται να βγαλει λινκ στα 2km για να χρειαστει περισσοτερα db.

    Για την δουλεια που το θελει ειναι αψογο. To λοκο ηταν υπερβολικο για ΑΡ . ( Εφοσον ισχυουν τα 15 μετρα που διαβασα πιο πανω)
    ΜΟΝΟ που πριν ΔΕΝ ανεφερες σε ποσα τετραγωνικα το εχεις δοκιμασει....εγω συνεχιζω οπως και να εχει να τα θεωρω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΤΑΤΑ λιγα και προσωπικα ΠΟΤΕ δεν θα αγοραζα κατι τετοιο!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και καλά κάνεις.
    τελικα θα πει καποιος τι θεμα υπαρχει με τα ασυρματα και την mikrotik?
    εγω οσα χρονια την δουλευω και σε εξωτερικες ζευξεις αποστασεων και μεσα για σπιτι δεν εχω δει κανενα απολυτως προβλημα οποτε δεν καταλαβαινω τι πραγμα λετε! πραγματικα ομως!
    οκ το λετε συμφωνειτε 2 ατομα μεταξυ σας, πειτε και καμια αιτιολογια να καταλαβουμε και οι υπολοιποι ομως! thanks...

  2. #4742
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    τμ χμμμμ καμία 200...300 θα είναι...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #4743
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    τμ χμμμμ καμία 200...300 θα είναι...
    θεωρω οτι ειναι πολλα τμ2 για καλυψη με κεραια τυπου sector ή πανελ τουλαχιστον με μια.
    Μηπως να δεις κατι με omni ?
    πριν με το αλλο ειχες καλη καλυψη?
    για να ειμαστε βεβαια σιγουροι πρεπει να δουμε τα σχεδιαγραμματα καλυψης κεραιας του καθε μηχανηματος γιατι εχει σημασια το ανοιγμα σε μοιρες και φυσικα εννοειτε η τοποθετηση, απολαβη, ισχυ κτλ.

  4. #4744
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΟΝΟ που πριν ΔΕΝ ανεφερες σε ποσα τετραγωνικα το εχεις δοκιμασει....εγω συνεχιζω οπως και να εχει να τα θεωρω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΤΑΤΑ λιγα και προσωπικα ΠΟΤΕ δεν θα αγοραζα κατι τετοιο!



    τελικα θα πει καποιος τι θεμα υπαρχει με τα ασυρματα και την mikrotik?
    εγω οσα χρονια την δουλευω και σε εξωτερικες ζευξεις αποστασεων και μεσα για σπιτι δεν εχω δει κανενα απολυτως προβλημα οποτε δεν καταλαβαινω τι πραγμα λετε! πραγματικα ομως!
    οκ το λετε συμφωνειτε 2 ατομα μεταξυ σας, πειτε και καμια αιτιολογια να καταλαβουμε και οι υπολοιποι ομως! thanks...
    Προσωπικά δεν είμαι βέβαιος ποιά έλεγαν ότι δεν εμπιστεύονται (Mikrotik ή Ubiquiti) αλλά έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
    Σε εγκαταστάσεις που δεν έχω άλλο Mikrotik ή που χρειάζεται μεγάλος αριθμός ασύρματων συσκευών, προτιμώ τα Ubiquiti. Το ίδιο και σε point-to-point όπου ελέγχω και τις δύο πλευρές.
    Ασύρματα Mikrotik προτιμώ εκεί που ήδη έχω τουλάχιστον άλλη μία συσκευή με ROS.

  5. #4745
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν είμαι βέβαιος ποιά έλεγαν ότι δεν εμπιστεύονται (Mikrotik ή Ubiquiti) αλλά έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
    Σε εγκαταστάσεις που δεν έχω άλλο Mikrotik ή που χρειάζεται μεγάλος αριθμός ασύρματων συσκευών, προτιμώ τα Ubiquiti. Το ίδιο και σε point-to-point όπου ελέγχω και τις δύο πλευρές.
    Ασύρματα Mikrotik προτιμώ εκεί που ήδη έχω τουλάχιστον άλλη μία συσκευή με ROS.
    αρα δλδ δεν ξερουμε κατι συγκεκριμενο. Οποτε αναμενω και την απαντηση του Deni αφου δεν εβγαλα καποιο συμπερασμα τι θεμα εχουν τελικα.
    Εγω mikrotik δουλευα παντα αυτα ξερω, αυτα εμπιστευομαι οπως λενε, και αφου δεν βλεπω κανενα απολυτως προβλημα αυτα και μονο.
    Οπως εγραψα και πριν καποια στιγμη ειχα Ubiquiti RSpro με Openwrt ομως που ειναι και το μοναδικο λειτουργικο για ρουτερς κτλ που προτιμω αντι το ROS, αλλα στα απεναντι ακρα ειχα Mikrotik γιαυτο κιολας αναγκαστικα (οχι κατ επιλογην μου δλδ) να το αντικαταστησω με 433ΑΗ, το οποιο ομως το ειχα στο εξοχικο αλλα με 1 μονο συνδεση και εκει εβαλα ενα 911 για να το παρω. Οποτε σαν τελικο συμπερασμα εγω συνεχιζω μονο με mikrotik μηχανηματα παντου και για wireless εννοειτε.

  6. #4746
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αληθεια τι budget εχουμε?
    κάνα 50άρι έλεγα να διαθέσω....

    - - - Updated - - -

    η αλήθεια είναι με το nano... μια που το έβαλα... και μια τώρα που το έβγαλα... 3 χρόνια το είχα ξεχασμένο!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #4747
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημέρα!
    μονο 50 ευρω? πολύ λιγα δεν εχεις πολλες επιλογες παρα ελάχιστες θα ελεγα.
    Iσως και μονο αυτό που προταθηκε ηδη μαλιστα https://www.skroutz.gr/s/7362631/MikroTik-wAP.html

  8. #4748
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα!
    μονο 50 ευρω? πολύ λιγα δεν εχεις πολλες επιλογες παρα ελάχιστες θα ελεγα.
    Iσως και μονο αυτό που προταθηκε ηδη μαλιστα https://www.skroutz.gr/s/7362631/MikroTik-wAP.html
    Το wAP είναι omni.
    Αντίστοιχα του nanostation είναι τα sxt

  9. #4749
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μα θελει να καλυψει εναν χωρο 200-300 τμ

    Αρα 10*20 μετρα (200 τμ) - 15*20 μετρα (300 τμ) - 20*20 μετρα (400 τμ ) .... οτι και να εχει θα παιξει ανετα στα 20 μετρα αποσταση το WAP .

    Εκτος αν ειναι 100*3 μετρα οι διαστασεις οποτε δεν κανει.

    Το SXT εχει ανοιγμα 60 μοιρες. δεν νομιζω να του κανει αφου θα υπαρχουν "κενα" σημεια αριστερα και δεξια του.

  10. #4750
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα!
    μονο 50 ευρω? πολύ λιγα δεν εχεις πολλες επιλογες παρα ελάχιστες θα ελεγα.
    Iσως και μονο αυτό που προταθηκε ηδη μαλιστα https://www.skroutz.gr/s/7362631/MikroTik-wAP.html
    Με 40 περίπου... βάζω το nano.. πάλι...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το SXT εχει ανοιγμα 60 μοιρες. δεν νομιζω να του κανει αφου θα υπαρχουν "κενα" σημεια αριστερα και δεξια του.
    αυτό παρατήρησα και εγώ... είναι μικρό το άνοιγμα που έχει!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  11. #4751
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ίδιο άνοιγμα έχει και το Loco, άρα δεν θα έχεις πρόβλημα κάλυψης με το SXT.
    Κι εγώ προτιμώ συσκευές της Ubiquiti για καθαρά ασύρματη λειτουργία.

  12. #4752
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ στη ταράτσα μου το SXT https://www.linkshop.gr/wi-fi/mikrot...igabit-l4.html
    μου το πρότειναν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Έχω από κάτω ένα τεράστιο ανοιχτό χώρο και υπάρχει κάλυψη σε όλο αυτόν τον χώρο.
    Τα Ubiquiti δεν τα έχω δουλέψει ποτέ και δεν τα γνωρίζω. Προτιμώ πάντα τις λύσεις της Mikrotik μιας και πλέον υπάρχει εξοικείωση στο winbox.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  13. #4753
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Οι συσκευές πρέπει να κρίνονται βάση 4 κριτηρίων :
    1) Πόσο αξιόπιστες είναι. Χαλάνε, καίγονται, κολλάνε ?
    2) Πόσες δυνατότητες έχουν. Σήκωνει vpn server, laeyer 7 firewall και δώρο ένα τηλεφωνικό κέντρο σε μία συσκευή που κάνει 20€ ?
    3) Πόσο καλά κάνει αυτά που πρέπει. Αντέχει να σηκώσει 30 πελάτες το ΑΡ ? Βγάζει πραγματικά 150mbit όπως διαφημίζει ? Πιάνει στο διπλανό δωμάτιο ή @@ εμβέλεια έχει ?
    4) Πόσο κάνει.

    Στο (1) έχοντας εγκαταστήσει πάνω από 1000 mikrotik μέχρι σήμερα, πρόβλημα είχα ουσιαστικά μόνο σε 2 περιπτώσεις, που μου στέλνουν κάθε τόσο μια συσκευή καμμένη. Μόνο που δεν καίγονται εκεί μόνο οι συσκευές μου, αλλά και άλλα πράγματα, οπότε δεν φταίνε οι συσκευές. Ubiquity σταμάτησα να δουλεύω όταν έβγαλαν μία σειρά συσκευών που ουσιαστικά είχαν κατασκευαστικό πρόβλημα, (καιγόταν η ethernet αν δεν είχες γειωμένο καλώδιο δικτύου). Την πάτησα σε 4 πελάτες μέσα σε ένα καλοκαίρι, έχασα λεφτά, δυσφημίστηκα, και από τότε δεν τα ξαναδούλεψα ποτέ (η εμπιστοσύνη εύκολα χάνεται, δύσκολα ξανακερδίζεται). Από την άλλη υπάρχουν περιπτώσεις που δεν δέχομαι δουλειές όταν βλέπω σαβουρο-εξοπλισμό (πχ TP-Link Switch).

    Στο (2), τα mikrotik λόγο routerOS έχουν πολύ περισσότερες δυνατότητες, που όμως τους περισσότερους δεν τους ενδιαφέρουν καν

    Στο (3), θεωρώ και τις 2 εταιρείες ισάξιες, αν και η εμπειρία μου είναι περισσότερο στα Μikrotik.

    Στο (4), ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του μόνος του.

    Να ξέρετε πάντως από επαγγελματική άποψη, το να στήνεις μηχανήματα και να προειδοποιείς τον πελάτη ότι δεν θα κολλήσουν ποτέ, κάτι που οι περισσότεροι δεν το πιστεύουν γιατί έχουν συνηθίσει να κολλάνε, και μετά από 1 χρόνο να πίνουν νερό στο όνομα σου γιατί δεν ξαναείχαν πρόβλημα, είναι τεράστιο επαγγελματικό προτέρημα.

    Εχω εμπειρία από πάρα πολλές εταιρείες, από Cisco μέχρι συσκευές της πλάκας από το plaisio. Προσωπικά σε όποιον πελάτη πάω και βλέπω μπαζοσυσκευή (tp-link, dlink, κλπ) τους λέω να τα πετάξουν στα σκουπίδια.

    Τώρα μπορείτε να γράφεται "δεν τα εμπιστεύομαι".....
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  14. #4754
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papashark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι συσκευές πρέπει να κρίνονται βάση 4 κριτηρίων :
    1) Πόσο αξιόπιστες είναι. Χαλάνε, καίγονται, κολλάνε ?
    2) Πόσες δυνατότητες έχουν. Σήκωνει vpn server, laeyer 7 firewall και δώρο ένα τηλεφωνικό κέντρο σε μία συσκευή που κάνει 20€ ?
    3) Πόσο καλά κάνει αυτά που πρέπει. Αντέχει να σηκώσει 30 πελάτες το ΑΡ ? Βγάζει πραγματικά 150mbit όπως διαφημίζει ? Πιάνει στο διπλανό δωμάτιο ή @@ εμβέλεια έχει ?
    4) Πόσο κάνει.
    Συμφωνω σε ολα οσα εγραψες..... ΑΛΛΑ νομιζω πρεπει να μπει και ενα 5 στα κριτηρια.

    5) Για τι χρηση το θελει καποιος.

    Οπου στο 5 υπαρχουν υποκατηγοριες.

    α) ΟΚ για επαγγελματικη χρηση δεν το συζητω καν. συμφωνω μαζι σου. επωνυμα-δοκιμασμενα-αξιπιστα μηχανηματα.

    β) Για οικιακη χρηση υπαρχουν 2 ειδων κατηγοριες. οι "ψαγμενοι - απαιτητικοι" και οι απλοι χρηστες.
    Αντε να εξηγησεις στον απλο χρηστη που δεν ξερει τι ειναι ΙΡ γιατι να βαλει mikrotik.
    ενα ρουτερ του παροχου εχει και ενα κινητο αντε και εναν υπολογιστη. Οποτε θα βαλει το tplink και θα νομιζει οτι εχει κανει απιστευτη δουλεια.

    Υ.Γ που χαθηκες στο αλλο φορουμ? καιρο εχω να δω post σου.

    Να ζουσαν οι παππουδες μου.... και να τους ελεγα....

    Παππου δωσε μου 400 € απο την συνταξη σου (500 όλη και όλη) για να σου βαλω ενα ruckus στο σπιτι.

  15. #4755
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papashark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι συσκευές πρέπει να κρίνονται βάση 4 κριτηρίων :
    1) Πόσο αξιόπιστες είναι. Χαλάνε, καίγονται, κολλάνε ?
    2) Πόσες δυνατότητες έχουν. Σήκωνει vpn server, laeyer 7 firewall και δώρο ένα τηλεφωνικό κέντρο σε μία συσκευή που κάνει 20€ ?
    3) Πόσο καλά κάνει αυτά που πρέπει. Αντέχει να σηκώσει 30 πελάτες το ΑΡ ? Βγάζει πραγματικά 150mbit όπως διαφημίζει ? Πιάνει στο διπλανό δωμάτιο ή @@ εμβέλεια έχει ?
    4) Πόσο κάνει.

    Στο (1) έχοντας εγκαταστήσει πάνω από 1000 mikrotik μέχρι σήμερα, πρόβλημα είχα ουσιαστικά μόνο σε 2 περιπτώσεις, που μου στέλνουν κάθε τόσο μια συσκευή καμμένη. Μόνο που δεν καίγονται εκεί μόνο οι συσκευές μου, αλλά και άλλα πράγματα, οπότε δεν φταίνε οι συσκευές. Ubiquity σταμάτησα να δουλεύω όταν έβγαλαν μία σειρά συσκευών που ουσιαστικά είχαν κατασκευαστικό πρόβλημα, (καιγόταν η ethernet αν δεν είχες γειωμένο καλώδιο δικτύου). Την πάτησα σε 4 πελάτες μέσα σε ένα καλοκαίρι, έχασα λεφτά, δυσφημίστηκα, και από τότε δεν τα ξαναδούλεψα ποτέ (η εμπιστοσύνη εύκολα χάνεται, δύσκολα ξανακερδίζεται). Από την άλλη υπάρχουν περιπτώσεις που δεν δέχομαι δουλειές όταν βλέπω σαβουρο-εξοπλισμό (πχ TP-Link Switch).

    Στο (2), τα mikrotik λόγο routerOS έχουν πολύ περισσότερες δυνατότητες, που όμως τους περισσότερους δεν τους ενδιαφέρουν καν

    Στο (3), θεωρώ και τις 2 εταιρείες ισάξιες, αν και η εμπειρία μου είναι περισσότερο στα Μikrotik.

    Στο (4), ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του μόνος του.

    Να ξέρετε πάντως από επαγγελματική άποψη, το να στήνεις μηχανήματα και να προειδοποιείς τον πελάτη ότι δεν θα κολλήσουν ποτέ, κάτι που οι περισσότεροι δεν το πιστεύουν γιατί έχουν συνηθίσει να κολλάνε, και μετά από 1 χρόνο να πίνουν νερό στο όνομα σου γιατί δεν ξαναείχαν πρόβλημα, είναι τεράστιο επαγγελματικό προτέρημα.

    Εχω εμπειρία από πάρα πολλές εταιρείες, από Cisco μέχρι συσκευές της πλάκας από το plaisio. Προσωπικά σε όποιον πελάτη πάω και βλέπω μπαζοσυσκευή (tp-link, dlink, κλπ) τους λέω να τα πετάξουν στα σκουπίδια.

    Τώρα μπορείτε να γράφεται "δεν τα εμπιστεύομαι".....
    Ενας κοινός φίλος πριν απο μερικά χρόνια με έβαλε στο "τριπάκι" με τo mikrotik και απο τότε δεν ξεκόλησα.
    Ασχολήθηκα ερασιτεχνικά με αυτό απο το 2010 αλλά δεν είχα χρόνο να πάρω κάποια πιστοποίηση.
    Εχω στήσει 3 ασύρματα τα οποία δουλεύουν ακατάπαυστα .
    Κάποια στιγμή έκανα εγκατάσταση σε ξενοδοχείο φίλου μου 2 SXT με hotspot τα οποία 3 χρόνια τώρα δεν έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.
    Πρίν απο 2 χρόνια με πήρε τηλέφωνο ένας φίλος μου επαγγελματίας εγκαταστάτης που έβλεπε πρώτη φορά το mikrotik και μου ζήτησε να του δείξω κάποια πράγματα.
    Ενθουσιάστηκε απο τις δυνατότητες και πήγε και έκανε εκπαίδευση και πήρε πιστοποίηση αλλά και γνώση.
    Εκανε μία πολύ μεγάλη εγκατάσταση σε μεγάλο ξενοδοχείο στο νησί η οποία εγκατάσταση έχει την δυνατότητα ROAMING μέσω ενός δικτύου που αποτελείται αποκλειστικά απο mikrotik.

Σελ. 317 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 297307312315316317318319322327337 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό mikrotik για router και hotspot?
    Από kavouras στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 00:16
  2. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  4. Mikrotik Routerboard 751U
    Από tasos_z στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 03:11
  5. Ποιό mikrotik για home wireless σε 2 ορόφους
    Από baracudas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 10:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας