Σελ. 252 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 232242247250251252253254257262272 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.766-3.780 από 8480
  1. #3766
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γινεται με load balance και 2 parents με τα αναλογα mangles. Αυτο κανω τωρα εγω.
    κατι ποιο συγκεκριμενο? δεν θελω να ενωσω τα 2 ιντερνετ σε ενα interface, εκει δεν θελουμε load balance? τα αλλα δεν τα καταλαβαινω, αυτα τα parents δεν ξερω και καν τι ειναι.
    μηπως επειδη στον χωρο εχω και αλλα rbs, 2 εξωτερικα και 2 εσωτερικα, αλλα το 2ο παιζει gw με vpn και δεν μπορω να κανω αυτη την δουλεια εκει, να βαλω το vpn πχ στο εξωτερικο ωστε να ειναι ξεχωριστο gw, και το 1ο εσωτερικο να εχει το ppp ιντερνετ κινητης.
    Και οσες συσκευες θελω να παιρνουν απο το αλλο θα δηλωνω εκεινο gw.
    Bεβαια εχω ενα θεμα τι γινεται με οσες παιρνουν απο dhcp, μαλλον θα το κανω χειροκινητα αυτο.

  2. #3767
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Λογικα γινεται και χωρις Load balance. κανε μια δοκιμη και φτιαξε 2 parents στο queue, σαν αυτη που εχεις για το QOS δλδ, ( η πρωτη ουρα ) και δηλωσε την να παιρνει απο το gw1 και αλλη μια parent να χτυπαει στο gw2, μετα φτιαχνεις mangles που θα λες ποιο μηχανημα θα χτυπαει που σε child ουρες. Αυτες που εχεις κατω απο την parent τωρα στο qos ειναι οι child. Στις child θα δηλωνεις αναλογα σε ποια parent θα χτυπανε και λογικα θα παιζει καλα.


    Καπως ετσι θα ξεκινουσα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος macro : 21-06-17 στις 19:53.
    Άλλα Ντάλλα....

  3. #3768
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το μηχανημα δεν εχει QoS μεχρι προτεινος επαιζε μονο με ενα ovpn client, τωρα θα μπει και ppp με κινητη και στις διακοπες δεν θελω να το λιωνουμε (λογω περιορισμου στα GBs) γιαυτο σκεφτηκα αυτο.
    Αυτο που λες παλι απαιτει 2 μηχανηματα? το θεμα ειναι στο ιδιο πως γινεται και ΑΝ γινεται.
    Αμα ειναι να το κανω με 2 μπορω απλα το ovpn client να το βαλω σε ενα αλλο RB αντι να ειναι στο ιδιο με το στικακι και λυθηκε το θεμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 21-06-17 στις 21:45.

  4. #3769
    Εγγραφή
    28-07-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    καλησπέρα κι από εμένα θέλω να ρωτήσω το εξής, έχω 4 σταθερά μέρη το κάθε μέρος έχει από ένα δικό του δίκτυο μπορώ να τα ενώσω αυτά τα μέρη με site to site vpn αλλά όταν χτυπάνε κάποιο κανονικό address πχ google.com η σύνδεση να μην πηγαίνει μέσα από το vpn?
    Μην ψάχνεις λόγους κι αφορμές να με κατηγορήσεις
    δεν φταιω εγω που δεν μπορείς εσύ να με κρατήσεις

  5. #3770
    Εγγραφή
    17-08-2016
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γεια σας και πάλι !
    Λοιπόν έχω ένα θεματάκι και θα ήθελα τα φώτα σας .
    Όταν κανείς login στο hotspot του mikrotik (σαν χρήστης ) σου πετάει ένα pop up window που γράφει λεπτομέρειες σχετικά με τον χρόνο σύνδεσης κτλ.
    Ερώτηση πρώτη : υπάρχει τρόπος να παραμετροποίησω αυτό το pop up ώστε να δείχνει τα υπολειπόμενα mb?
    Ερώτηση δεύτερη και πιο σημαντική : όταν ανοίγει αυτό το pop up δυστυχώς οι browsers το κλείνουν (pop up blocking)
    Υπάρχει τρόπος να μην γίνεται αυτό ; εννοείται πως η λύση πρέπει να βρεθεί από την μεριά του mikrotik καθώς δεν μπορώ να λέω σε κάθε πελάτη για κάθε συσκευή να αλλάξει τις ρυθμίσεις του !


    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !

  6. #3771
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μηχανημα δεν εχει QoS μεχρι προτεινος επαιζε μονο με ενα ovpn client, τωρα θα μπει και ppp με κινητη και στις διακοπες δεν θελω να το λιωνουμε (λογω περιορισμου στα GBs) γιαυτο σκεφτηκα αυτο.
    Αυτο που λες παλι απαιτει 2 μηχανηματα? το θεμα ειναι στο ιδιο πως γινεται και ΑΝ γινεται.
    Αμα ειναι να το κανω με 2 μπορω απλα το ovpn client να το βαλω σε ενα αλλο RB αντι να ειναι στο ιδιο με το στικακι και λυθηκε το θεμα.
    Σου εξηγησα οτι γινεται. Ενα μηχανημα θες. Αυτο που σου λεω για το QOS ειναι να δεις σε μηχανημα που εχεις QOS ποιες ειναι οι parents και οι clients ουρες. Δε σου λεω να φτιαξεις σε αυτο qos ουτε να αγορασεις αλλο μηχανημα. Μολις βρω χρονο πιο μετα θα σου δωσω ενα παραδειγμα.

    - - - Updated - - -

    λοιπον απο τις σημειωσεις μου επειδη δεν εχω χρονο να φορτωσω τωρα αυτο configuration θα κυμανθεις καπως ετσι..

    Κώδικας:
    /ip firewall mangle add action=mark-routing chain=prerouting new-routing mark=routing_mark_pppoe-out1 src-address=192.168.10.2
    /ip firewall mangle add action=mark-routing chain=prerouting new-routing-mark=routing_mark_pppoe-out2 src-address=192.168.10.3
    Κώδικας:
    /ip route add gateway=pppoe-out1 routing-mark=routing_mark_pppoe-out1
    /ip route add gateway=pppoe-out2 routing-mark=routing_mark_pppoe-out2

    To 192.168.10.2 το μαρκαρω και το στελνω στο pppoe-out1

    To 192.168.10.3 το μαρκαρω και το στελνω στο pppoe-out2
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #3772
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, ευχαριστω πολυ, αν και δεν τα πολυκαταλαβαινω γενικα αυτα, κατι επιασα νομιζω, θα τα σωσω να τα μελετησω.
    Ναι μπερδευτηκα πριν, QoS εχω βαλει στο 109 που εχω εδω περα, το 951 στο αλλο μερος δεν εχει. Αλλα τα παραδειγματα που λες δεν ειναι QoS, απλα εχω συνδυασει τα mangles με το QoS και ολο μπερδευομαι!
    Το ΣΚ θα μπει μονιμα ιντερνετ κινητης απο στικ 4G στο 951 να δω πως θα παιζουν ολα και θα δουμε τι θα κανω.
    Για τωρα δεν με πειραζει, για τις διακοπες ειναι το θεμα γιατι 2 μηνες τουλαχιστον θα ειναι πολλα ατομα εκει και δεν θελω να σκιζουν το ιντερνετ κινητης γιατι εχω 2,5 gb για μερα και το βραδυ 0:00-08:00 αλλα τοσα.

    Οποτε αν δουλευει σωστα το AWMN θελω απο το ovpn client, θελω να αφησω το dvr cctv και το linksys PAP2 (voip) στο ιντερνετ κινητης και οτι παιρνει απο dhcp να ειναι απο το ovpn client.
    Βασικα μαλλον ειναι ποιο ευκολα τα πραγματα.
    Δεν μπορω να βαλω στο εξωτερικο 911 που εχω το ovpn client και να το ορισω σαν gw στον dhcp server που ομως τρεχει στο 951?
    ετσι ολα τα μηχανηματα που θα παιρνουν απο τον dhcp θα παιρνουν ιντερνετ απο το ovpn ενω οτι ειναι στο εσωτερικο δικτυο με static θα ειναι απο της κινητης.

    Στο παραδειγμα σου ειναι και τα 2 ppoe clients, εγω θα εχω ppp (usbstick 4G) και ovpn client φανταζομαι παλι θα παιζουν ετσι?

  8. #3773
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Σε αυτα που σου εχω τονισει με κοκκινο εσυ απλα αλλαζεις το ονομα με το δικο σου gateway, ppp-vpn ας πουμε, ή ether2 αν το εχεις κουμπωσει στη θυρα 2 και αλλαζεις και τις ip's που θες, μπορεις να βαλεις και range ip's αν δε κανω λαθος.



    Αυτο που σου ελεγα με τα parents και childs αστο προς το παρον.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #3774
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, ωραια κατσε αυριο να το φτιαξω και θα δοκιμασω και τον δικο μου τροπο που ειπα παραπανω και αυτο που λες εσυ να δουμε τι θα μου αρεσει καλυτερα και τι ειναι ποιο βολικο στην πραξη και θα δουμε, ευχαριστω και παλι

    και κατι ποιο δυσκολο, αν και ηδη το εχω βολεψει με ενα 711 με καμμενη wlan που εχω αναφερει παλι αλλα επειδη βλεπω την ether1 να ειναι up and down μαλλον εχει θεμα, το βλεπω στα logs αλλα δεν δειχνει να του κοβεται το ρευμα, μαλλον χανει μονο το δικτυο. Εχει φαει αστραποβροντια και καηκε η wlan ισως εχει θεμα και η ethernet.

    Λοιπον εκει περα εχω 2 εξωτερικες ασυρματες ζευξεις του Awmn με ενα 911 και ενα 411, επειδη και τα 2 ειναι licence 3 εχω και ενα 951 ωστε να ρουταρουν αυτα μεταξυ τους αλλα και με το εσωτερικο μου δικτυο και φυσικα να εχω και wifi AP.
    Στο 951 ειναι στην ether1 το 911, στην ether2 το 411 και στην ether3 ενα switch και εχει τα αλλα μηχανηματα (pc δεν εχω εκει μονιμο), οποτε ειναι ενα dvr cctv και ενα linksys pap2.
    Επειδη λοιπον το δικτυο αρκετα συχνα λογω περιορισμενων διαδρομων και προβληματων που δεν επισκευαζουν ευκολα δεν δουλευει, ειτε εχει πεσει, ειτε λαγκαρει και ειναι αχρηστα ολα γιαυτο πηρα κινητη οπως ειπα στο αλλο θεμα με στικ που θα ειναι στο 951.

    Το προβλημα τωρα, θελω ολα τα 10.0.0.0/8 να τα βλεπω μεσω ιντερνετ κινητης....
    στο 951 ομως επειδη ειναι στο awmn απευθειας τα βλεπει απο εκει οποτε δεν παιζει και vpn client να παιρναει παλι τα 10αρια μεσω ιντερνετ κινητης γιατι ειναι ποιο μετα στο route distance αυτοματα.
    Οκ αμα πεσει εντελως το awmn γινεται φυσικα, αλλα εγω θελω να γινεται και οταν εχει lag απο ενα νουμερο και πανω.
    Υπαρχει τροπος να το κανω να γυριζει σε κινητη οταν αυξανει το lag ωστε να μην θελω 2ο μηχανημα? και το λεω γιατι βλεπω νουμερα οπως ειπα στο 711 και μαλλον θα πρεπει να αγορασω καποιο αλλο.

    τωρα τι εχω κανει, εχω βαλει το 711 και παιρνει ιντερνετ απο το 951 οποτε εκει κλεινω το ovpn client και παιζει με PPP κινητης.
    Στο 711 εχω ενα vpn client ωστε ολα τα 10αρια να τα περναει απο το ιντερνετ κινητης, και σε καθε μηχανημα που θελω να βλεπει ετσι βαζω gateway την ip του 711 αντι του 951.
    Ετσι το εχω στο καταγραφικο και στο linksys για να παιζει καλα η τηλεφωνια καθως εκει δεν εχω σταθερο.
    Τωρα για τα αλλα οταν παω εκει και δω οτι εχει προβλημα το ιντερνετ μεσω awmn τοτε κλεινω το ovpn client και παιζει μεσω κινητης.

    Πολλα πραγματα γινονται απο προγραμματα σε android οποτε δεν θες υπολογιστη, δουλευω με το mikro winbox pro που εχω αγορασει, ειναι το καλυτερο ολα τα εχω δοκιμασει και τα εχω και εγκατεστημενα μαλιστα στο κινητο.

  10. #3775
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Κυκλοφορει script για average gateway ping για να σου γυρναει αυτοματα το gateway σε υψηλο latency, νομιζω το ειχες ποσταρει και εσυ. Και απο οσο το ειχα ψαξει δουλευε μια χαρα. Σε αλλους εννοω, εγω δε το εχω δοκιμασει αυτο, επειδη δεν εχω το λογο που εχεις εσυ.


    Για το αλλο που λεγαμε, με τα 2 gateways, δουλευει μια χαρα να ξερεις και δεν ειναι τπτ. Εγω χρησιμοποιω για vpn το hamachi για να συνδεομαι απομακρυσμενα σε πελατες. Ελα μου ντε ομως που στο load balancing με συνδεει relay και οχι direct με αποτελεσμα να εχω υψηλο απομακρυσμενο ping και να μη μπορω να κανω remotes ευκολα.

    Και τι εκανα? Περασα την ip του λαπτοπ και τις πορτες του hamachi απο το ενα gateway μονο και απο τοτε καθαρισα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος macro : 23-06-17 στις 10:57.
    Άλλα Ντάλλα....

  11. #3776
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.207
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Ελα μου ντε ομως που στο load balancing με συνδεει relay και οχι direct με αποτελεσμα να εχω υψηλο απομακρυσμενο ping και να μη μπορω να κανω remotes ευκολα.
    Λογικά ναι, αλλά το ρωτάω για παν ενδεχόμενο.
    Έχεις βάλει τις εισερχόμενες συνδέσεις να μαρκάρονται με βάση τον gateway που έρχονται και να φεύγουν πάντα απο τον ίδιο gateway πριν απο όλο το υπόλοιπο load balance σωστά?


    Γιατί δε σε συνδέει direct δεν καταλαβαίνω αλλά relay.

  12. #3777
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Αυτο το setup εχω.......... με τους 2 πρωτους κανονες κανω αυτο που λεμε

    Κώδικας:
    /ip firewall mangle
    add action=mark-routing chain=prerouting new-routing-mark=192.168.0.1 passthrough=no port=1320,17771,5000-5500 protocol=udp src-address=10.157.138.100/31
    add action=mark-routing chain=prerouting new-routing-mark=192.168.0.1 passthrough=no port=1320,12975,32976,4899,5938 protocol=tcp src-address=10.157.138.100/31
    
    add action=mark-connection chain=input in-interface=ether1 new-connection-mark=ether1_conn passthrough=no
    add action=mark-connection chain=input in-interface=wlan1 new-connection-mark=wlan1_conn passthrough=no
    
    add action=mark-routing chain=output connection-mark=ether1_conn new-routing-mark=to_ether1 passthrough=no
    add action=mark-routing chain=output connection-mark=wlan1_conn new-routing-mark=to_wlan1 passthrough=no
    
    add action=accept chain=prerouting dst-address=192.168.0.0/24 in-interface=ether2-master-local
    add action=accept chain=prerouting dst-address=192.168.2.0/24 in-interface=ether2-master-local
    
    add action=mark-connection chain=prerouting dst-address-type=!local in-interface=ether2-master-local new-connection-mark=ether1_conn passthrough=yes per-connection-classifier=both-addresses-and-ports:2/0
    add action=mark-connection chain=prerouting dst-address-type=!local in-interface=ether2-master-local new-connection-mark=wlan1_conn passthrough=yes per-connection-classifier=both-addresses-and-ports:2/1
    
    add action=mark-routing chain=prerouting connection-mark=ether1_conn in-interface=ether2-master-local new-routing-mark=to_ether1 passthrough=no
    add action=mark-routing chain=prerouting connection-mark=wlan1_conn in-interface=ether2-master-local new-routing-mark=to_wlan1 passthrough=no
    Κώδικας:
    /ip route
    add check-gateway=ping distance=1 gateway=192.168.0.1 routing-mark=to_pppoe-out1
    add check-gateway=ping distance=1 gateway=192.168.2.1 routing-mark=to_wlan1
    add check-gateway=ping distance=1 gateway=192.168.0.1
    add check-gateway=ping distance=2 gateway=192.168.2.1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος macro : 23-06-17 στις 14:24.
    Άλλα Ντάλλα....

  13. #3778
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυκλοφορει script για average gateway ping για να σου γυρναει αυτοματα το gateway σε υψηλο latency, νομιζω το ειχες ποσταρει και εσυ. Και απο οσο το ειχα ψαξει δουλευε μια χαρα. Σε αλλους εννοω, εγω δε το εχω δοκιμασει αυτο, επειδη δεν εχω το λογο που εχεις εσυ.
    Για το αλλο που λεγαμε, με τα 2 gateways, δουλευει μια χαρα να ξερεις και δεν ειναι τπτ. Εγω χρησιμοποιω για vpn το hamachi για να συνδεομαι απομακρυσμενα σε πελατες. Ελα μου ντε ομως που στο load balancing με συνδεει relay και οχι direct με αποτελεσμα να εχω υψηλο απομακρυσμενο ping και να μη μπορω να κανω remotes ευκολα.
    Και τι εκανα? Περασα την ip του λαπτοπ και τις πορτες του hamachi απο το ενα gateway μονο και απο τοτε καθαρισα.
    δεν γινεται αυτο με το script ετσι απλα στην δικια μου περιπτωση, το 951 ρουταρει το awmn γιατι ειναι μερος του κομβου μου στο AWMN!
    οποτε δεν μπορει να αποκλεισει ετσι απλα το awmn routing που παιζει οχι μονο με routes, αλλα και με BGP και OSPF.
    Εκεινο το script που ειχα ποσταρει ειναι για 2 gateways αυτονομα και γινεται η αλλαγη μεταξυ τους.
    Μπορει να γινει αν εχω αλλο ενα μηχανημα ασχετο με το awmn routing στο εσωτερικο δικτυο (πχ ενα απο τα 2 εξωτερικα μου rbs).

    Αν γινοταν αυτο που λεω που δεν μπορει να γινει γιατι απο default το routing ειναι 0 για το awmn στο 951, τοτε θα περνουσε ολος ο κομβος μου μεσα απο το ιντερνετ αντι να εχει απευθειας συνδεση με το awmn.
    Ελεγα μπας και εχει καποιον αλλον τροπο σε αυτο αλλα δε νομιζω και ειναι λογικοτατο αλλωστε.

    Επειδη ειναι για AWMN αυτο το ζητημα, μπορει να μην το καταλαβαινει οποιος δεν ειναι σε αυτο δυστυχως.
    Eνταξει μην το μπερδευω πολυ το πραμα, αμα εχει προβλημα το 711 θα παρω ενα αλλο εσωτερικο RB και τελος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το setup εχω.......... με τους 2 πρωτους κανονες κανω αυτο που λεμε...
    ωραια ειναι και ευχαριστω, αλλα ειναι παρα πολυ πολυπλοκα και δεν τα καταλαβαινω ευκολα. Θα πεδευτω πολυ και δεν θα καταφερω και τιποτα στο τελος.
    νομιζω η ποιο ευκολη και απλη λυση ειναι στο 911 που εχω και ειναι το 1ο εξωτερικο RB να στησω εκει το ovpn client που παιρνει ιντερνετ μεσω του awmn και ετσι αυτο να ειναι το 1ο ιντερνετ gw και το 2ο θα ειναι το 711 που θα παιρνει ιντερνετ απο το εσωτερικο RB 951 που θα εχει το usbstick 4G με το ιντερνετ κινητης.
    Ετσι θα μπορω να επιλεξω ευκολα ποιο απο τα 2 θα δινει το ιντερνετ και σε αυτη την περιπτωση μπορω να παιξω και με την επιλογη για το lag με script κτλ.
    Ετσι το εχω σκεφτει μενει να το δω αυριο στην πραξη!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 23-06-17 στις 12:55.

  14. #3779
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Αυτο ειναι ολο το load balance, για τον theodor το ποσταρα να δει τα input-output, εσυ θα χρειαστεις μονο τους 2 πρωτους κανονες και το route που σου εδωσα. Ειναι πολυ απλο βρε συ.

    Απλα αντι να το κανεις εσυ manual και να επιλεγεις GW, το κανει αυτο για σενα. Και αν βαλεις και το script, θα γινεται εντελως αυτοματα.
    Άλλα Ντάλλα....

  15. #3780
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι ολο το load balance, για τον theodor το ποσταρα να δει τα input-output, εσυ θα χρειαστεις μονο τους 2 πρωτους κανονες και το route που σου εδωσα. Ειναι πολυ απλο βρε συ.

    Απλα αντι να το κανεις εσυ manual και να επιλεγεις GW, το κανει αυτο για σενα. Και αν βαλεις και το script, θα γινεται εντελως αυτοματα.
    ενταξει ευχαριστω θα τα δω αυριο που θα ειμαι εκει.
    Θα τα δοκιμασω και αυτα και θα δω τι βολευει.

Σελ. 252 από 566 ΠρώτηΠρώτη ... 232242247250251252253254257262272 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιό mikrotik για router και hotspot?
    Από kavouras στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 00:16
  2. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  4. Mikrotik Routerboard 751U
    Από tasos_z στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 03:11
  5. Ποιό mikrotik για home wireless σε 2 ορόφους
    Από baracudas στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 10:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας