Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώ αν μείνουν 2 θα είναι όλα ρόδινα

    Οι πάροχοι που αναφέρεις ανήκουν στο παρελθόν, στο adslgr κάναμε μεγάλο αγώνα από την αρχή ώστε να υπάρξουν ρυθμιστικά πλαίσια για να μην ξανασυμβεί αυτό, συν την προσπάθεια μας να πέσουν οι τιμές σε λογικά πλαίσια.

    Δεν θέλω τσάμπα υπηρεσίες, αλλά θέλω επιλογές και αν έχω μόνο 2 ή 3 τότε οι επιλογές μου μηδενίζονται.
    Με την παραπάνω απάντηση είναι ηλίου φαεινότερον πόσες γνώσεις έχεις για την λειτουργία της αγοράς και δη της Ελληνικής. Μάλλον μιλάς για την αγορά της Γερμανίας, της Γαλλίας, αλλά πάντως όχι για την αγορά της Ελλάδας.

  2. #17
    Εγγραφή
    19-03-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10383/979
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Netgear DGND3700v2
    SNR / Attn
    5.1(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω τσάμπα υπηρεσίες, αλλά θέλω επιλογές και αν έχω μόνο 2 ή 3 τότε οι επιλογές μου μηδενίζονται.
    Οι επιλογές μηδενίζονται όταν οι 2 τουλάχιστον απ' τους 3 παρόχους, έχουν ίδια συμβόλαια σε σημείο αηδίας (μέχρι και οι χρεώσεις εκτός συμβολαίου είναι ίδιες) (για τη wind δεν ξέρω, μπορεί να είναι διαφορετικές οι τιμές της).

  3. #18
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raidenfreeman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι επιλογές μηδενίζονται όταν οι 2 τουλάχιστον απ' τους 3 παρόχους, έχουν ίδια συμβόλαια σε σημείο αηδίας (μέχρι και οι χρεώσεις εκτός συμβολαίου είναι ίδιες) (για τη wind δεν ξέρω, μπορεί να είναι διαφορετικές οι τιμές της).
    Φαντάσου λοιπόν τι θα γίνει αν ενωθούν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από purpleaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την παραπάνω απάντηση είναι ηλίου φαεινότερον πόσες γνώσεις έχεις για την λειτουργία της αγοράς και δη της Ελληνικής. Μάλλον μιλάς για την αγορά της Γερμανίας, της Γαλλίας, αλλά πάντως όχι για την αγορά της Ελλάδας.
    Ευχαριστώ ω μέγα γκουρού που μου δείχνεις τη έλλειψη γνώσης μου για άλλη μια φορά
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #19
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Η ελληνική αγορά δεν μπορεί να υποστηρίξει τόσους παρόχους και αυτό είναι δεδομένο. Μπορούν δηλαδή να επιβιώσουν εαν οι τιμες τους πάνε σε βιώσιμο επίπεδο. Όταν το ΑΡΥΣ κοστίζει συνολικά 15 ευρώ πχ δεν μπορεί η forth net να δίνει στην ίδια τιμή πακέτο. Καλες οι χαμηλές τιμες αλλά αυτό που έχουμε τώρα δεν είναι υγειης ανταγωνισμός. Δεν ενδιαφέρονται για την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών αλλά μονο για τις τιμες.

  5. #20
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φυσικά, δεν είμαι από αυτούς που ζητάνε VDSL με 20€ όταν το κόστος εξυπηρέτησης είναι τόσο, αλλά όχι να έχουμε ενοποιημένες υψηλές τιμές χωρίς επιλογές.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #21
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιο τραγικό είναι ότι στο τέλος θα μείνουμε με 2 παρόχους για κινητής-σταθερής-internet
    με ό,τι αυτό συνεπάγεται και ξαναγυρνάμε προς τα πίσω...
    Αμ δε.... Προς τα πίσω σημαίνει κρατικός ΟΤΕ και τα έσοδα στο δημόσιο ταμείο. Τώρα θα έχουμε
    ιδιωτικό καρτέλ και τα έσοδα στην τσέπη των μετόχω. Ανάπτυξη ε;

  7. #22
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από purpleaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τραγικό δεν είναι, γιατί τόσους αντέχει η Ελληνική αγορά. Είδαμε και όταν ήταν 15 κάτι Lannet, κάτι TelePassport πόσο ανταγωνιστικές ήταν .
    Αντέχει πολύ περισσότερους
    Αλλους μεγαλύτερους
    Αλλους μικρότερους
    Αλλους ακόμα μικρότερους

    Αλλά χρειάζεται μια ρυθμιστική αρχή που να κάνει την δουλειά της και να μην επικρατεί το δίκαιο του ισχυρού (μονοπώλιο)

    Οι μεγάλες εταιρείες θα συνενώνονται και θα γίνονται μεγαλύτερες, χάνοντας σε ευελιξία
    Και πάντα θα ξεπηδάνε νέες μικρές που για να επιβιώσουν πρέπει να μην τρώνε πόρτα

    Κάποιοι από τους προηγούμενους που αναφέρεις ήταν καθαρά απατεώνες, στήθηκαν για την κονόμα, όχι για να κάνουν δουλειά
    Και η ρυθμιστική αρχή (ΕΕΤΤ) ήταν και είναι απούσα

  8. #23
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Noμίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι υπάρχει όριο και προς τα πάνω και προς τα κάτω.
    Με 15 εταιρίες δεν έχεις βιώσιμη αγορά.
    Με 3 εταιρίες έχεις καρτέλ.
    Μπορούμε να διαφωνήσουμε για το αν ο ιδανικός αριθμός είναι 5, 6 ή 7, αλλά δε μπορούμε σοβαρά να λέμε ότι όσο περισσότερες τόσο το καλύτερο...

  9. #24
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά, δεν είμαι από αυτούς που ζητάνε VDSL με 20€ όταν το κόστος εξυπηρέτησης είναι τόσο, αλλά όχι να έχουμε ενοποιημένες υψηλές τιμές χωρίς επιλογές.
    Αυτό μάλιστα είναι απόλυτα θεμιτό. Αλλά το θέμα είναι να δουμε νέα πακετα να εξελίσσονται οι πάροχοι και να βοηθούν συλλογικά στην αναπτυξη δικτυου. Αυτά δεν γίνονται με τιμες στα 25 ευρώ με τα παντα όλα μέσα και τηλεοραση. Εγώ θεωρώ προβλημα το οτι σαν πελάτης ΟΤΕ πληρώνω για την αναπτυξη δικτύου ενω άλλοι δεν πληρώνουν τίποτα αλλά το χρησιμοποιουν και ακόμα χειρότερα υπαρχουν και ατομα που θα με πουν βλακα γιατί πληρώνω "πολλά". Εαν θέλουμε να δουμε βελτίωση στην ποιότητα των υπηρεσιών και προσπαθεια απο ολους για καλύτερες υπηρεσίες ορισμένα πραγματα πρεπει να αλλάξουν.

  10. #25
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλα ξεκινάνε από την ρυθμιστική αρχή, που νομίζω όλοι γνωρίζουμε το πόσο έργο έχει παράγει τα τελευταία χρόνια

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Noμίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι υπάρχει όριο και προς τα πάνω και προς τα κάτω.
    Με 15 εταιρίες δεν έχεις βιώσιμη αγορά.
    Με 3 εταιρίες έχεις καρτέλ.
    Μπορούμε να διαφωνήσουμε για το αν ο ιδανικός αριθμός είναι 5, 6 ή 7, αλλά δε μπορούμε σοβαρά να λέμε ότι όσο περισσότερες τόσο το καλύτερο...
    Εννοείται πως δεν λέμε για 50 εταιρίες, αν το λέγαμε θα μας είχε πειράξει η ζέστη
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #26
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αν κοιτάξουμε στενά την Ελλάδα και το ολιγοπώλιο στο οποίο οδηγούμαστε προφανώς και την ευθύνη την έχει η πολιτική που επιλέχθηκε και εκτελέστηκε άριστα από τις διοικήσεις της ΕΕΤΤ με πρώτη και καλύτερη σε αυτό την διοίκηση Αλεξανδρίδη. Το πως και το γιατί έχει γραφτεί πολλές φορές και στους χαμένους εκτός από τους πελάτες είναι και κάποιες άξιες μικρές εταιρίες.

    Όμως σήμερα τα δεδομένα είναι διαφορετικά αφού το ολιγοπώλιο σύντομα δεν θα έχει εθνικά σύνορα και την θέση του θα πάρει ένα ευρωπαϊκό καρτέλ. Και εκεί προφανώς την επιλογή και την ευθύνη την έχουν οι πολιτικές ηγεσίες (και κατ' επέκταση εμείς που τους εκλέγουμε).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 11-06-14 στις 12:56.

  12. #27
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    ας ελπισουμε να ερθουν νεοι παικτες γιατι δε το βλεπω καλα το παιχνιδι
    VAMOS ARIS

  13. #28
    Εγγραφή
    05-11-2008
    Περιοχή
    Νίκαια, Πειραιώς
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/640
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    ZTE speedport Entry2i
    SNR / Attn
    8(dB) / 36.5(dB)
    Για να γίνουν όλα τα ανωτέρω που λέτε, πρέπει να υπάρξει ΔΟΜΗΜΕΝΗ ΜΟΡΦΗ ΚΡΑΤΟΥΣ, που θα μπορέσει να συντονίζει τις υπηρεσίες της και να εφαρμόσει τους εκάστοτε διοικητικούς νόμους στις υπηρεσίες της.
    Σε μια χώρα που η ανομία έχει καταστεί νόμος, και η απάτη νόμιμη, ότι και να κάνουμε πάλι 40 χρόνια πίσω θα είμαστε.

  14. #29
    Εγγραφή
    16-01-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Netgear Nighthawk R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikroman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασες τον ξενοδόχο που είναι η forthnet που έχει ποσοστό άνω του 51% και αυτή καθορίζει τις εξελίξεις
    Ο ξενοδόχος-forthnet δεν έχει ποσοστό... Οι άραβες είναι οι ξενοδόχοι, απλά τώρα έχουν και αντιπολίτευση.
    Must be a reason why Im king of my castle

  15. #30
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω αρχίσει και μπερδεύομαι, αλλά όσο είναι η Wind μέσα, είμαι ικανοποιημένη

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 01:08
  2. Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-13, 23:56
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-13, 23:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας