Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Cosmote FTTH
    Router
    Speedport Plus 2
    Path Level
    Interleaved
    Μετά από την πρόσφατη λύση που κατέφερα να βρω για το baudtec και άνοιγμα δεύτερης Stb θύρας τώρα έρχεται το πραγματικό πρόβλημα..
    Υστέρα από ένα μήνα τέλειας λειτουργίας to Vigor 2710 σταμάτησε να συγχρονίζει συγκεκριμένες ώρες της ημέρας.(Και για αυτό επέστρεψα πίσω στο Baudtec). Πιο συγκεκριμένα μετά από τις 1-2 το μεσημέρι. Παρόλο ότι το Baudtec εξακολουθεί να δουλεύει όλη την ημέρα κανονικά!

    Ύστερα από αποστολή στην αντιπροσωπεία, για έλεγχο., δοκιμή και των 10 firmware code, καθως και αγορά και ενός δεύτερου του φτηνού 2700 Vigor συνειδητοποιώ ότι τα vigor εξακολουθούν μην συγχρονίζουν στην γραμμή μου μετά το μεσημέρι ενώ δεν έχουν κανένα πρόβλημα σε άλλες γραμμές. Ενώ το απτόητο Baudtec εξακολουθεί να αντέχει.
    Από τις 8 μέχρι τις 2 τα 2 Draytek συγχρονίζουν σε ταχύτητες των 16mbit, ενώ το baudtec κλειδώνει χαμηλότερα στα 14. Από το μεσημέρι και μετά και τα δυο draytec πέφτουν, ενώ το Βaudtec συνεχίζει να αντέχει κλειδώνοντας ομωσς στα 12.5 με 13
    Πήρα τηλέφωνο τον ΠΟΤΕ, και αφού άλλαξαν η έβγαλαν ένα φλιτρο στο DSLAM και δοκίμασαν άλλο profile, to πρόβλημα παρέμεινε το ίδιο. To Baudtec τραβούσε τα Draytec όχι ούτε με τα 10 modem code τα οποία τα δοκίμασα όλα..
    Περιμένω κάποιον σπίτι από το 13888 αλλά επειδή έχω τραβήξει ένα εξωτερικό καλώδιο FTP από το κουτί κατευθείαν στο modem, και καθώς έχω αλλάξει και τα φιλτρα για τυχόν υγρασία είμαι βέβαιος ότι καλωδίωση του σπιτιού μου δεν έχει πρόβλημα.

    Τι άλλο μπορεί να φταίει
    1. Από το 13888 ένα παλικάρι μου είπε ενδεχομένως να πέφτει η ΄ταση της ΔΕΗ σε κάποια συγκεκριμένες καλωδιώσεις και έτσι να επηρεάζει την γραμμή μου μετά από συγκεκριμένη ώρα.
    2. Να πέφτει η τάση της ΔΕή στο σπίτι μου αλλά παράλληλα τόσο ώστε να συγχρονίζει το Baudtec και να μην συγχρονίζει το Vigor? Μήπως πρέπει να πάρω ένα σταθεροποιητή τάσης με πρίζα από πάνω;
    3. Να ζητήσω από τον τεχνικό να αλλάξει κάτι στον κατανεμητή μου; Είναι δυνατόν αυτό;
    4. Να πάρω ένα NEtgear που να υποστηρίζει MultiPVc για ΟΤΕ TV με τον κίνδυνο να συγχρονίζει ούτε αυτό
    5. Άλλες ιδέες;

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    φανταζομαι αφου το εστηλες στην αντιπροσωπεια θα εχεις τα τελευταια λογισμικα αναλογα 3.6.5 & 2.8.4
    Κοιταξε στο 2710 & αναλογα στο 2700 αν στο Internet Access >> PPPoE / PPPoA εχει κατω δεξια το schedule καποια ρυθμιση
    Επισης στο Applications >> Schedule αν υπαρχει καποια ρυθμιση

    Αν οχι τοτε το αφου γινεται διακοπη συγκεκριμενη ωρα εγω πιστευω καποια ηλεκτρικη / ηλεκτρονικη συσκευη (σπιτι η εξωρερικα) μπορει να επιραζει πιο πολυ τα ντρειτεκ με αποτελεσμα να αποσυνδεεται
    Αν τα εχεις κοντα σε ηλεκτρικη / ηλεκτρονικη συσκευη απομακρινετα

    Δεν λεω οτι εχεις ιδια περιπτωση αλλα εδω υπαρχει κατι παρομοιο
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...F%89%CE%BD-LED

    κοιτα στο baudtec που εχεις τωρα επανω μετα τις 2 που παρουσιαζεται το προβλημα αν αρχιζει να πεφτει το σνρ και αν μπορεις κοιτα και τα ερορς αν ανεβαινουν (συγκρινετα πριν την ωρα που κανει αποσυνδεση)

    Αν μπορεις δωσε στατιστικα γραμμης που φαινονται στο μοντεμ

    οσο για το νετγκιαρ εξαρτατε το μοντελο, μπορει και αυτο να επηρεαζεται απο τον θορυβο και να πεφτει, ποιο μοντελο ειναι?

  3. #3
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    Διόνυσος
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Cosmote FTTH
    Router
    Speedport Plus 2
    Path Level
    Interleaved
    Όποιος πιστεύει ότι η καλή λειτουργία του ηλεκτρικού ρεύματος δεν παίζει ρόλο σε μια τηλεφωνική γραμμή και δη στο διαδίκτυο ας διαβάσει το παρακάτω post.
    Ύστερα από 4 τηλέφωνα στο βλαβοληπτικό του Οτε, δυο βόλτες στον γέρακα και στην επίσημη αντιπροσωπεία της draytek (Lexis), μια δεύτερη αγορά (20 ευρω΄) του 2700 vg, και επίσκεψη τεχνικού του 1388, ύστερα από άλλαγμα 3 φίλτρων splitter, και δυο πρωινών πειραματισμών με της πρίζες καθώς και επίσης 10 αλλαγές modem codes το πρόβλημα απεκαλύφθη ως απομηχανής θεός, όταν μια μέρα δοκίμασα να βάλω το 2710n σε άλλο υπολογιστή. Ο οποίος βρισκόταν σε άλλο δωμάτιο

    Ο πραγματικός ένοχος? Το MONITOR του desktop υπολογιστή μου.

    . Και ενώ το baudtec συγχρόνιζε κανονικά έστω και 2mbit χαμηλότερα τοdraytek όπως προανέφερα μετά από κάποια συγκεκριμένη ώεα, ανακάλυψα μια μέρα ότι οι ώρες της ημέρας είναι μάλλον άσχετες, αφού άνοιγα τον υπολογιστή τις ημέρες που ήμουν σπίτι κάθε μέρα γύρω στις 12 και μετά από μισή ώρα λειτουργιάς της οθόνης η οποία υποθερμαινόταν, και δημιουργούσε κάποιο βραχυκύκλωμα στo τριφασικό ρεύμα, το Snr margin του draytek, άρχιζε να πέφτει να πέφτει να πέφτει και τα errors στην γραμμή μου να ανεβαίνουν να ανεβαίνουν να ανεβαίνουν, και όλα αυτά ύστερα από 20 λεπτά από το άνοιγμα της οθόνης .
    Τελικά το monitor παρέδωσε ζωή, μετά από 2 ημέρες και αναγκάστηκα να πάρω άλλο. Όταν ο συμπαθής τεχνικός από το 13888 έκανε ένα ενδελεχή έλεγχο στην πεντακάθαρη γραμμή μου, υποψιάστηκε ότι κάποια ηλεκτρική συσκευή επηρεάζει το DRaytek, ύστερα έφυγε. Πραγματικά ήταν απίθανο να βρω το πρόβλημα, Και το draytek σταματούσε να συγχρονίζειγια να βρει καποιος τι γινοταν έπρεπε κάποιος να έχει ένα δεύτερο υπολογιστή η λαπτο

    Δεν είμαι του θετικού πεδίου αλλά του θεωρητικού, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα monitor χαμηλής τάσης, μπορεί να προκαλέσει τόσα προβλήματα σε κάποιο draytek. Διορθώστε με, αλλά εάν δεν κάνω λάθος πρόκειται για τις λεγόμενες ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές μιας ηλεκτρικής συσκευής σε άλλης.

    Το συμπέρασμα είναι ότι το Draytek, εξακολουθεί να είναι για μένα το καλύτερο router,σε σταθερότητα, και απόδοση ) . Επανασυνδέοντας το πάλι κατάφερε να φτάσει τις 200 συνεχόμενες ώρες λειτουργίας πριν κάνει μια διακοπη.
    Αλλά τώρα μάθαμε ότι είναι πολύ ευαίσθητα στην ηλεκτρομαγνητική προστασία.
    Ελπίζω το post μου να βοηθήσει τους μελλοντικούς άτυχους…

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath

    καταλαβαινω τετοιου ειδους παρεμβολες ειναι να χτυπας το κεφαλι, ναι τα μαγνητικα κυματα κανουν ζημια
    Μιας και ειχες σχεδον τετοια περιπτωση, αν ξερεις Αγγλικα ριξε μια ματια εδω, αλλιως google translate
    http://www.kitz.co.uk/adsl/rein.htm
    http://en.wikipedia.org/wiki/Repetit..._Impulse_Noise
    http://www.elantelecom.com/technical...se-noise-rein/

    Τελικα ολα καλα, υπαρχει και κανουριο λογισμικο για το 2700 εδω (θελεις το 2700 series για το VG)
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=583&lang=en
    Εχει φιχ για open ssl και το 2.8.4 πριν 2-3 μηνες ειχε και bug fixes
    Δεν ξεχασε η ντρειτεκ μετα απο τοσα χρονια

Παρόμοια Θέματα

  1. Vigor 2710 και ΟΤΕ TV
    Από Eastwood στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-14, 14:07
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-14, 15:49
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-14, 21:58
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-13, 19:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας