Σελ. 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 58910
Εμφάνιση 136-146 από 146
  1. #136
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Κατ' αρχήν αποκλείεται να τον πλήρωναν 1000 ευρώ γι' αυτό γιατί θα είχαν προτιμήσει να γραφτούν συνδρομητές στην "νόμιμη" ιστοσελίδα.
    Κατά δεύτερον οι σελίδες αυτές εκτός αν αυτή πρόσφερε κάτι διαφορετικό προσφέρουν πρόσβαση στους νόμους και την νομολογία που κανονικά θα έπρεπε να είναι προσβάσιμες στον καθένα. Τι έκλεψε άραγε τα κείμενα με τον νόμο ή την νομολογία; Τώρα αν πρόσφερε νομικά κείμενα και αναλύσεις πάω πάσο, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάποιος θα πλήρωνε τόσα.
    Το μοναδικό που θα είχε νόημα θα ήταν να σκάναρε και ψηφοποιούσε νομικά βιβλία τα οποία είναι πανάκριβα (αφού υπάρχει σχεδόν μονοπώλιο ή ολιγοπόλιο στις νομικές εκδόσεις) και να τα διάθετε έναντι κάποιας αμοιβής, αλλά η ανακοίνωση δεν λέει κάτι τέτοιο.

  2. #137
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....
    Με το θέμα τη σχέση έχει είπαμε;
    Kαι αυτή η σύλληψη έγινε για παράβαση της νομοθεσίας για την πνευματική ιδιοκτησία.

  3. #138
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι ξερεις τετοιου ειδους εταιρειες τους νοιαζει πολυ το "δημοσιο προφιλ" τους και δεν θελουν σε καμια περιπτωση να αποκτησει κατι "δεδικασμενο" και ως αφορμη για μελλοντικες αγωγες εις βαρος τους για αυτο εχουν στρατους απο δικηγορους και γνωριζουν σχεδον ολα τα παραθυρα της νομοθεσιας.
    Zer0c00L,
    Μιας και φαίνεσαι ενημερωμένος, υπάρχουν δικηγόροι εκτός ΑΕΠΙ που να ξέρουν σχεδόν όλα τα πράθυρα της νομοθεσίας? (οπότε θα μπορούν να υπερασπιστούν τον φουκαρά που πιάστηκε στη φάκα)
    Εγώ (αυθαίρετα) υποθέτω οτι ο νομοθέτης όταν νομοθετούσε ΔΕΝ θα τους έκανε όλα τα χατήρια, κάτι θα άφησε ελεύθερο.
    Ο μέσος χρήστης, είτε έχει site είτε δεν έχει, μπορεί να αμυνθεί απέναντί τους ή έρχονται οι προληπτικοι έλεγχοι και πρόστιμα, φυλακίσεις κλπ?

    Πως μπορούμε να αμυνθούμε?

  4. #139
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Zer0c00L,
    Μιας και φαίνεσαι ενημερωμένος, υπάρχουν δικηγόροι εκτός ΑΕΠΙ που να ξέρουν σχεδόν όλα τα πράθυρα της νομοθεσίας? (οπότε θα μπορούν να υπερασπιστούν τον φουκαρά που πιάστηκε στη φάκα)
    Εγώ (αυθαίρετα) υποθέτω οτι ο νομοθέτης όταν νομοθετούσε ΔΕΝ θα τους έκανε όλα τα χατήρια, κάτι θα άφησε ελεύθερο.
    Ο μέσος χρήστης, είτε έχει site είτε δεν έχει, μπορεί να αμυνθεί απέναντί τους ή έρχονται οι προληπτικοι έλεγχοι και πρόστιμα, φυλακίσεις κλπ?

    Πως μπορούμε να αμυνθούμε?
    καλησπέρα φίλε μου

    ούτε νομικός είμαι ούτε δικηγόρος απλά έχω διαβάσει μερικά πράγματα στο διαδίκτυο από γνωστή ιστοσελίδα που έχει σχέση με νομικά θέματα έτσι ξέρω

    τα πνευματικά δικαιώματα είναι αδίκημα δεν χωράει αμφισβήτηση

    απλά αυτός που κατεβάζει δεν μπορεί κανείς να τον πειράξει (μέχρι στιγμής)

    το πρόβλημα υπάρχει σε αυτούς που τα ανεβάζουν και σε αυτούς που τα φιλοξενούν (ιστοσελίδες) και η κατάσταση περιπλέκεται όταν υπάρχουν διαφημίσεις-συνδρομές-δωρεές τότε υπάρχει κέρδος από παράνομη δραστηριότητα και διαφυγόντα κέρδη (φαντάζομαι να καταλαβαίνεις)

    προστασία δεν υπάρχει αν έχεις τέτοιου είδους ιστοσελίδα ανά πάσα στιγμή μπορεί να έχεις πρόβλημα (εκτός αν ανήκεις στο κομμάτι της μεγάλης πίτας).

    η ΑΕΠΙ/ΕΠΟΕ επίσης είναι ιδιωτικοί οργανισμοί προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων και κανονικά πρέπει να τους ελέγχει το κράτος καθώς όπως είπα γνωρίζω περιπτώσεις "δημιουργών" είτε στο χώρο της μουσικής είτε στο χώρο του θεάτρου/κινηματογράφου που ενώ πληρώνουν συνδρομή στους οργανισμούς αυτούς και η δημιουργίες τους έχουν κέρδη αυτά (το μερίδιο τους) δεν καταλήγει στην τσέπη τους με αποτέλεσμα αρκετοί από αυτούς να είναι άνεργοι και στα όρια της φτώχειας - πείνας - εξαθλίωσης

    όπως γνωρίζω και περιπτώσεις που τα διοχετεύουν ελεύθερα στο διαδίκτυο χωρίς να δίνουν τίποτα στους οργανισμούς

    αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι και οι οργανισμοί αυτοί και το κράτος γνωρίζουν αυτούς που έχουν το μεγάλο κομμάτι της πίτας (πειρατεία λογισμικού) όπως γνωρίζουν τα καταστήματα πώλησης (και κάθε μέσο διακίνησης) , τις αποθήκες και τους χώρους παραγωγής και δεν κάνουν τίποτα κυνηγούν αυτούς που έχουν το μικρό κομμάτι της πίτας.

  5. #140
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα αυτό είναι μεγάλο και βαθύ θέμα για να συζητηθεί σε φόρουμ. Ούτε προφορικά δεν θα καταφέρουμε ποτέ να καλύψουμε τις οπτικές μας γωνίες γιατί είναι πολλές και διαφορετικές...

  6. #141
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #142
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ειδα και το παρακατω που δεν το ηξερα. Οχι ολο το αρθρο που κι ο πλεον αδαης τα υποπτευεται αλλα την τελευταια προταση - επισημανση

    19.7.14
    Φόροι υπέρ... βασίλισσας Φρειδερίκης ...

    Η Ελλάδα δεν είναι βασίλειο κι όμως οι φορολογούμενοι πληρώνουν ακόμη έναν φόρο που είχε επιβάλει η βασίλισσα Φρειδερίκη!

    Πρόκειται για το φόρο δημοσίων θεαμάτων, που πληρώνουν όσοι αγοράζουν εισιτήρια συναυλιών και παραστάσεων, ο οποίος ήρθε ξανά στην επικαιρότητα με την απόπειρα καταγραφής των φόρων υπέρ τρίτων. Ο συγκεκριμένος, αποτελεί κατάλοιπο της εποχής της «βασιλομήτορος» Φρειδερίκης, η οποία τη δεκαετία του 1950 αποφάσισε να θεσπίσει φόρο με στόχο την ενίσχυση των «βόρειων επαρχιών» της χώρας που είχαν πληγεί από τον Εμφύλιο. Αν και τα χρόνια πέρασαν, ο φόρος συνεχίζει να επιβάλλεται. Τα έσοδα πηγαίνουν πλέον στον Εθνικό Οργανισμό Πρόνοιας, του οποίου, όμως, η τύχη... αγνοείται, όπως γράφει το capital.gr.

    Μετά από τις ασφυκτικές πιέσεις της Τρόικας, η κυβέρνηση αποφάσισε να καταργήσει τους φόρους υπέρ τρίτων. Αλλά το βασικό πρόβλημα είναι πως δεν γνωρίζει ποιοι είναι αυτοί!

    Ανάμεσα στα χαρακτηριστικά παραδείγματα αυτής της... τρέλας, είναι το γεγονός ότι το Ταμείο Εθνικής Οδοποιίας- που δεν υφίσταται πλέον- εισπράττει 1 % από κάθε ασφαλιστήριο αυτοκινήτου. Ακόμη, βάσει του νόμου 2121/1993, όσοι αγοράζουν χαρτί εκτύπωσης Α3 ή Α4 πληρώνουν φόρο 4% υπέρ πνευματικών δικαιωμάτων.

    left.gr
    Δηλαδη, για να το εξηγησω. Παιρνω εγω χαρτι, το πληρωνω φυσικα, το βαζω στον επισης πληρωμενο απο εμενα εκτυπωτη, και καθομαι και γραφω στον υπολογιστη μου που κι αυτος ειναι επισης πληρωμενος και παλι απο μενα, μια εκθεση με θεμα ας πουμε "Πως περασα την ημερα μου", την οποια και εκτυπωνω για να την δωσω στον χασαπη μου που ενδιαφερεται. Εεε, θα πληρωσω 4% φορο πνευματικης ιδιοκτησιας υπερ αλλων. Που εισπρατουν αλλοι δηλαδη για δικαιωματα στην δικη μου κι απολυτη ιδιοκτησια !!!

    Κι αν φαινεται λιγο το 4% στις 500 σελιδες των 3€, υπολογιστε, τουτεστιν πολλαπλασιαστε ολο τον ογκο που καταναλωνονται καθε χρονο και υπολογιστε τα κερδη.

  8. #143
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.238
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδα και το παρακατω που δεν το ηξερα. Οχι ολο το αρθρο που κι ο πλεον αδαης τα υποπτευεται αλλα την τελευταια προταση - επισημανση

    Δηλαδη, για να το εξηγησω. Παιρνω εγω χαρτι, το πληρωνω φυσικα, το βαζω στον επισης πληρωμενο απο εμενα εκτυπωτη, και καθομαι και γραφω στον υπολογιστη μου που κι αυτος ειναι επισης πληρωμενος και παλι απο μενα, μια εκθεση με θεμα ας πουμε "Πως περασα την ημερα μου", την οποια και εκτυπωνω για να την δωσω στον χασαπη μου που ενδιαφερεται. Εεε, θα πληρωσω 4% φορο πνευματικης ιδιοκτησιας υπερ αλλων. Που εισπρατουν αλλοι δηλαδη για δικαιωματα στην δικη μου κι απολυτη ιδιοκτησια !!!

    Κι αν φαινεται λιγο το 4% στις 500 σελιδες των 3€, υπολογιστε, τουτεστιν πολλαπλασιαστε ολο τον ογκο που καταναλωνονται καθε χρονο και υπολογιστε τα κερδη.
    Και το καλύτερο είναι πως & να καταργήσουν αυτους τους φόρους, σιγά μην πέσουν oi τιμές σε υπηρεσίες & τρόφιμα,-

    Sent from my Samsung Galaxy Note II using Forum Runner


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  9. #144
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδα και το παρακατω που δεν το ηξερα. Οχι ολο το αρθρο που κι ο πλεον αδαης τα υποπτευεται αλλα την τελευταια προταση - επισημανση



    Δηλαδη, για να το εξηγησω. Παιρνω εγω χαρτι, το πληρωνω φυσικα, το βαζω στον επισης πληρωμενο απο εμενα εκτυπωτη, και καθομαι και γραφω στον υπολογιστη μου που κι αυτος ειναι επισης πληρωμενος και παλι απο μενα, μια εκθεση με θεμα ας πουμε "Πως περασα την ημερα μου", την οποια και εκτυπωνω για να την δωσω στον χασαπη μου που ενδιαφερεται. Εεε, θα πληρωσω 4% φορο πνευματικης ιδιοκτησιας υπερ αλλων. Που εισπρατουν αλλοι δηλαδη για δικαιωματα στην δικη μου κι απολυτη ιδιοκτησια !!!

    Κι αν φαινεται λιγο το 4% στις 500 σελιδες των 3€, υπολογιστε, τουτεστιν πολλαπλασιαστε ολο τον ογκο που καταναλωνονται καθε χρονο και υπολογιστε τα κερδη.
    Μπανανία
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #145
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Και κατι συμπληρωματικο που μολις τωρα συνειδητοποιησα και καταδεικνυει ακριβως την αδιαντροπια, του Ελληνικου Κρατους και οχι των "γυφτων" που ζητουν οτι κι οσα γουσταρουν. Ο συγκεκριμενος φορος ειναι οχι σε χρημα αλλα σε ποσοστο. Και μαλιστα μεγαλο νουμερο κι οχι απλα ενα 0,5 ή εστω 1%. Ετσι, υπαρχει μεγαλη τελικα διαφορα του 4% στο φτηνο απλο χαρτι των 3€ το πακετο εναντι του 4% σε ενα καλο φωτογραφικο χαρτι των 10€ !!

    Και ειναι υπερ της πνευματικης ιδιοκτησιας στην λευκη κολλα !!! Και μετα ψαχνουμε να βρουμε απο που και πως η ΑΕΠΙ - και οχι μονο - εχουν τετοια δυναμη, αρμοδιοτητες και σχεση με τον κρατικο μηχανισμο.

  11. #146
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Μάλιστα, κατάλαβα. (Zus #141, 29gk #145)
    Δεν είναι μακρυά η ώρα που θα μπαίνουν σε σπίτια για να δούν αν έχουν διαφυγόντα κέρδη κλπ κλπ.

    Μόνον η τρόικα έχει τέτοια επιροή στην κυβέρνηση(-εις).
    Πως τα καταφέρνουν ρε παιδιά? οι άνθρωποι ΔΕΝ παίζονται...

Σελ. 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 58910

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας