Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 107
  1. #76
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ιδια παθαινω και με τον δαπεδου, γιαυτο τον βαζω να φυσαει στα μηχανηματα που βγαζουν πολυ ζεστη.
    Αν αυτα ψυχονται πεφτει η ζεστη και στο δωματιο.
    Αυτό που λες είναι απλά η αίσθησή σου, λόγω του ότι κινείται ο αέρας. Η εκλυόμενη από τα μηχνήματα θερμότητα κατανέμεται περισσότερο στο χώρο, αλλά παραμένει στο δωμάτιο, εφόσον δεν αλλάζει ο αέρας.

  2. #77
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πρέπει να βιδώνεται. Όλα τα υλικό βρίσκονται μέσα στη συσκευασία και υπάρχει σχέδιο. Ακριβώς δεν θυμάμαι γιατί πάνε χρόνια και με βοήθησε φίλος.
    Δεν ήταν τόσο απλό πάντως και πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου.

  3. #78
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες είναι απλά η αίσθησή σου, λόγω του ότι κινείται ο αέρας. Η εκλυόμενη από τα μηχνήματα θερμότητα κατανέμεται περισσότερο στο χώρο, αλλά παραμένει στο δωμάτιο, εφόσον δεν αλλάζει ο αέρας.
    προφανως το θερμομετρο αλλα και σε καποια μηχανηματα που εχουν αισθητηρες δεν συμφωνουν μαζι σου!
    οταν εχεις ανεμιστηρες να φυσανε μηχανηματα ψυχονται, δεν μιλαω για ολο τον χωρο αλλα για καποια που ζεσταινονται παρα πολυ πχ το UPS.
    Δεν ακουμπιεται το δικο μου, του βαζω τον ανεμιστηρα μπροστα και φυσαει πανω του καθως και σε κατι μετασχηματιστες κτλ. απο κοντινη αποσταση.
    Ενα μεγαλο μερος της θερμοκρασιας στο δωματιο οφειλεται σε αυτα γιαυτο τον λογο γινεται και αυτη η μειωση, αλλιως στον χωρο γενικα δεν θα επεφτε η θερμοκρασια.
    Εχω ακουσει ομως οτι με καλους ανεμιστηρες οροφης μπορει να πεσει 4-5 βαθμους κατω στον χωρο, δεν ξερω αν ισχυει φυσικα.
    Αφου το εχω τερμα για αρκετη ωρα βλεπω το πολυ 3 βαθμους κατω στο θερμομετρο, με τιποτα δεν παει παραπανω ομως.
    Φυσικα δεν ειναι απλά αισθηση ειναι γεγονος! αλλιως ειτε δεν εχεις ανεμιστηρα ειτε εχεις θα ηταν το ιδιο, πραγμα που φυσικα και δεν ειναι!!!
    το δωματιο μου τις μερες με τον καυσωνα εφτανε και 35 βαθμους!!! ισως και λιγο ακομα και ενα μεγαλο μερος προερχεται απο την θερμοτητα μηχανηματων γιατι εχω πολλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 04-07-17 στις 21:52.

  4. #79
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δλδ βιδωνεται στο ταβανι? θελει πολλες βιδες? και τι σπειρωμα εχει Μ8? θυμασαι πως τον εβαλες εσυ?
    εβαλες απλα μεταλλικα ουπα μπετου ή και χημικα αγκυρια?
    Είχα σκανάρει το εγχειρίδιο εγκατάστασης λειτουργίας που είχε μέσα. Είναι από άλλο μοντέλο βλέπω αλλά αυτό περιλάμβανε η συσκευασία.. Μοντέλο με χωρίς τηλεκοντρόλ στις φωτογραφίες αλλά αναφέρεται και σε τηλεχειριζόμενο. Έτσι πρέπει να είναι ίδια η διαδικασία τοποθέτησης και σε αυτόν που ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις.
    Δες το ή κατέβασε το εδώ να πάρεις μια ιδέα.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 04-07-17 στις 22:14.

  5. #80
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ωραια ευχαριστω πολυ!

  6. #81
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    προφανως το θερμομετρο αλλα και σε καποια μηχανηματα που εχουν αισθητηρες δεν συμφωνουν μαζι σου!
    οταν εχεις ανεμιστηρες να φυσανε μηχανηματα ψυχονται, δεν μιλαω για ολο τον χωρο αλλα για καποια που ζεσταινονται παρα πολυ πχ το UPS.
    Δεν ακουμπιεται το δικο μου, του βαζω τον ανεμιστηρα μπροστα και φυσαει πανω του καθως και σε κατι μετασχηματιστες κτλ. απο κοντινη αποσταση.
    Ενα μεγαλο μερος της θερμοκρασιας στο δωματιο οφειλεται σε αυτα γιαυτο τον λογο γινεται και αυτη η μειωση, αλλιως στον χωρο γενικα δεν θα επεφτε η θερμοκρασια.
    Εχω ακουσει ομως οτι με καλους ανεμιστηρες οροφης μπορει να πεσει 4-5 βαθμους κατω στον χωρο, δεν ξερω αν ισχυει φυσικα.
    Αφου το εχω τερμα για αρκετη ωρα βλεπω το πολυ 3 βαθμους κατω στο θερμομετρο, με τιποτα δεν παει παραπανω ομως.
    Φυσικα δεν ειναι απλά αισθηση ειναι γεγονος! αλλιως ειτε δεν εχεις ανεμιστηρα ειτε εχεις θα ηταν το ιδιο, πραγμα που φυσικα και δεν ειναι!!!
    το δωματιο μου τις μερες με τον καυσωνα εφτανε και 35 βαθμους!!! ισως και λιγο ακομα και ενα μεγαλο μερος προερχεται απο την θερμοτητα μηχανηματων γιατι εχω πολλα.
    Πραγματικα λυπαμαι που κανω τοσο λαθος, προφανως εχω παρεξηγησει την αρχη διατηρησης της ενεργειας και τα λιγα που καταλαβαινω απο θερμοδυναμικη... εκτος αν απλα εχω μεινει πισω στις εξελιξεις, και οι νεας γενιας ανεμιστηρες καταφεραν να καταναλωνουν θερμοτητα. Παω για διαβασμα.

  7. #82
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    http://www.electrostudio.gr/product/...-110cm-18.198-

    για τον παραπανω διαβαζω καλα λογια στον skroutz αλλα δεν εχει χρονοδιακοπτη ρε γμτ και θελω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 04-07-17 στις 22:51.

  8. #83
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Σε πολύ παλιά σπίτι με πολύ σκληρό γάτζο από το ταβάνι, μπορεί να τοποθετηθεί και χωρίς βίδωμα. Βέβαια, κουνιέται λίγο και στις υψηλές ταχύτητες κάνει περισσότερο θόρυβο.
    Εγώ το είχα έτσι γιατί δεν ήθελα να ανοίξω τρύπες και κανονίσαμε με αρκετή προσπάθεια το σίδερο/γάντζο να περάσει από την αντίστοιχη κρεμάστρα.
    Δεν το προτείνω όμως για καλή και ασφαλή δουλειά. Απλά αναφέρω ότι υπό συνθήκες γίνεται.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  9. #84
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πολύ παλιά σπίτι με πολύ σκληρό γάτζο από το ταβάνι, μπορεί να τοποθετηθεί και χωρίς βίδωμα. Βέβαια, κουνιέται λίγο και στις υψηλές ταχύτητες κάνει περισσότερο θόρυβο.
    Εγώ το είχα έτσι γιατί δεν ήθελα να ανοίξω τρύπες και κανονίσαμε με αρκετή προσπάθεια το σίδερο/γάντζο να περάσει από την αντίστοιχη κρεμάστρα.
    Δεν το προτείνω όμως για καλή και ασφαλή δουλειά. Απλά αναφέρω ότι υπό συνθήκες γίνεται.
    ωραια ευχαριστω, αν και λογω της δουλειας μου εχω πολλα υλικα στηριξης που δεν θα κουναει με τπτ αλλα και δεν μπορει να φυγει με τιποτα!
    αυτο με τον γατζο δεν το θεωρω ασφαλές και οπως λες και εσυ σιγουρα θα κουναει και θα κανει και θορυβο.
    Οταν βλεπω και καποια σχολια στο skroutz να μην εχει κανεις προβλημα και καποιος να λεει για εναν ανεμιστηρα οτι κουναει, κανει θορυβο, δεν μπορουν να κοιμηθουν κτλ, σιγουρα 100% εχει κανει κατι λαθος!

    τελικα υπαρχει φοβος ευκολα να παθει καποιος ψυξη? γιατι αμα ειναι θα πρεπει να δω με ποιο μικρη διαμετρο.
    Το 110-120cm θα φτανει και στην καρεκλα οταν καθομαι στο γραφειο μου.

  10. #85
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos

    τελικα υπαρχει φοβος ευκολα να παθει καποιος ψυξη? γιατι αμα ειναι θα πρεπει να δω με ποιο μικρη διαμετρο.
    Το 110-120cm θα φτανει και στην καρεκλα οταν καθομαι στο γραφειο μου.
    Νομίζω είναι κάτι που πρέπει να δοκιμάσεις. Στην χαμηλή ταχύτητα η ροή είναι σχεδόν ανεπαίσθητη, όπως θα βρισκόμουν έξω.

    Βρες ένα μέρος που έχει για να δοκιμάσεις.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  11. #86
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, εχω βρει μερη που εχουν αλλα ειναι ολοι επαγγελματικοι χωροι με μεγαλους σε διαμετρο ανεμιστηρες και ετσι δεν μπορω να ειμαι σιγουρος απολυτα.
    πιστευω οτι αξιζει, γιατι οπως και να το κανουμε και αμα εχεις και A/C βοηθαει στην καλυτερη κατανομη του αερα στον χωρο, αλλα και στην θερμανση εφοσον μπορει να γυριζει και αντιστροφα.
    Λεω να παρω και αμα δεν μεινω ευχαριστημενος δλδ να μην νιωθω ζεστη τρελη τοτε θα παρω και ενα φορητο A/C (εχω δυσκολια μεγαλη τοποθετησης κανονικου AC στο συγκεκριμενο δωματιο) μονο φορητο μπορει να μπει.
    Ετσι κι αλλιως χαμενος δεν παει.
    Επισης με βολευει και ο τηλεχειρισμος για το φως, καθως μετακομισα το κρεβατι αλλου και ο διακοπτης ειναι αλλου, οποτε πρεπει να σηκωνομαι το βραδυ να τον ψαχνω...
    τωρα για την τοποθετηση πιστευω οτι επειδη πολλες φορες εχω στερεωσει πραγματα σε ταβανια και οχι μονο, οτι ανετοτατα μπορω να καταφερω σωστη και καλη στηριξη.
    Στην αναγκη θα βαλω και χημικα αγκυρια μπετου για μεγιστη σταθεροτητα, αντεχουν απιστευτα βαρη!!!
    αυτο δουλευουμε περισσοτερο https://www.hilti.gr/%CE%A3%CF%85%CF...B9%CE%B1/r3147 αλλα εχει πολλα ακομα : https://www.hilti.gr/%ce%a3%cf%85%cf...HESIVE_ANCHORS

    εσυ πως εχεις πιασει τις βιδες με απλα ουπα μπετου?
    http://www.kafkas.gr/proionta/ilektr...upa/metallika/

  12. #87
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Επαναφέρω το θέμα γιατί οι ανεμιστήρες οροφής κάνουν και οικονομία στο ρεύμα σε σχέση με τα κλιματιστικά.. Ο δικός μου σχεδόν δεκαετίας τώρα τα έφαγε μάλλον τα ψωμιά του. Όχι ακριβώς αλλά μάλλον για να μην ψάχνομαι θέλει αλλαγή. Τι εννοώ δουλεύει κανονικά ως ανεμιστήρας αλλά όταν ανάβεις το φως αρχίζει τα κουλά. Σταματάει, κόβει ταχύτητα, αναβοσβήνει το φως και τέτοια.

    Ως σκέτο φωτιστικό πάλι δουλεύει. Δοκίμασα με διάφορες λάμπες τα ίδια. Διάβασα περί πλακετών σε ένα άλλο site αλλά δεν νομίζω τώρα να αξίζει να ασχοληθώ. Είναι τηλεχειριζόμενος. Βλέπω ότι οι τιμές έχουν πάρει την ανηφόρα και κάτι αξιοπρεπές χτυπάει το 200άρι πλέον χώρια η εγκατάσταση.

    Αυτοί οι Westighouse που λένε πάλι Κινεζιές πρέπει να είναι αφού αν προσέξουμε καλά σε κάποια μοντέλα μόνο η στάμπα της μάρκας αλλάζει και είναι υπερτιμημένοι. H Westinghouse που ξέραμε έχει βάλει λουκέτο εδώ και χρόνια και μάλλον υπάρχει μόνο το σήμα.

  13. #88
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις βρει πολλά τέτοια πράγματα που να κατασκευάζονται εκτός Κίνας??

    Λόγω επαγγέλματος έχω τοποθετήσει πολλές "κινεζιές" σε πελάτες που τους έχουν αγοράσει χωρίς να ρωτήσουν, οι μόνοι από αυτούς που δουλεύουν χωρίς προβλήματα είναι οι Westinghouse.
    Εννοείται σε αυτή την κατηγορία τιμής.

    Πάντως αν βρεις "κινεζιά" που να δίνει 10 χρόνια εγγύηση στο μοτέρ, σου συστήνω να την πάρεις.
    https://www.kafkas.gr/brands-/westinghouse/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #89
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Κινεζιά είναι και το ραδιόφωνο panasonic αλλά και το Khibo. Δεν είναι το ίδιο.
    Στους ανεμιστήρες που ανέβασες οπτικά οι ίδιοι με τους Primo είναι. Τώρα τι πλακέτες και μοτέρ έχουν μέσα άγνωστο.

  15. #90
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άσε, τζάμπα απάντησα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πειράζει που δεν δουλεύει ο ανεμιστήρας ?
    Από _mpampinos_ στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-14, 23:39
  2. ανεμιστηρας για να βγαζει τον αερα
    Από lak100 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-14, 01:35
  3. Ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή δουλεύει πολύ
    Από my8os στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-13, 19:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας