Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 64
  1. #16
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Οχι ρε παιδια δεν το εχετε καταλαβει καλα το θεμα, απλα ο "προεδρος" αφου οργωσε ολη την Ελλαδα για να βρει παικταραδες να πλαισιοσουν τον Πιου.....χρειαζεται μετρητα για να κανει μεταγραφες.......καταλάβες "αγαπουλα"......
    Κατα τα αλλα το "νεο δικτυο της Wind" μας μαρανε.......Πουντο αληθεια ??????

  2. #17
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    πως και δεν κοστολογησαν την αναγνωριση κλησεων αναλογα με το αθροισμα των ψηφιων του αριθμου ...
    bad...wind
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #18
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Έχουμε και μειώσεις στις χρεώσεις roaming οπότε απο καπου πρέπει να βγούν και τα σπασμένα.

  4. #19
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1024/1024
    ISP
    Vodafone
    Ελεος πραγματικα δηλαδη. Εχουν διωξει τοσο κοσμο μειωσαν το κοστος λειτουργειας τους και τωρα αυξησεις?
    Απαραδεκτοι πραγματικα...
    osx86 Hackintosh Intel E6750,9600GT,MSI P35 Platinum.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Νίκας, Μανίκας, Λιάς, Καραμπαλίκας, Γενικολιάς, Βουρδουμπάς, Κεντρικόπουλος…και μπροστά μόνος του ο Νίκωνας...

    Πως θα πλερώσουμε τόση διαφήμιση ΑΓΑΠΟΥΛΑ;;;

    (Συνεχίζει να προκαλεί η εμετική αυτή εταιρία... )

  6. #21
    Εγγραφή
    26-06-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Καλημέρα παιδιά!

    Πριν καιρό είχα κάνει κι εγώ καταγγελία σύμβασης στη Vodafone για κάποιες αυξήσεις στο Πάγιο του Καρτοπρογράμματος.
    Είχα κάποια επιδότηση σε πάγια, γύρω στα 60 Ευρώ.
    Κλασικά στην Ανακοίνωση - Δελτίο Τύπου αναφερόταν πως Καταγγελία Σύμβασης δε μπορούν να κάνουν όσοι έχουν επιδότηση συσκευής ή παγίων.
    Παρ' όλα αυτά, έκανα καταγγελία σύμβασης και καταγγελία στον ΕΕΤΤ και εντέλει δεν πλήρωσα αναπόσβεστο ποσό επιδότησης!
    Να σημειωθεί ότι Καταγγελία Σύμβασης πρακτικά είναι η Ακύρωση του Συμβολαίου σας.
    Η διαδικασία που είχα ακολουθήσει:

    1) Μιλάω με το Τμήμα Αποσυνδέσεων, τους ανακοινώνω πως θέλω να κάνω αποσύνδεση λόγω των Αυξήσεων που ανακοινώθηκαν.
    Ο/Η υπάλληλος με ενημέρωσαν πως υπάρχει Αναπόσβεστο Ποσό το οποίο θα πρέπει να πληρώσω. Τους λέω πως το Αναπόσβεστο Ποσό δε θα καταβληθεί, παρά μόνο το ποσό που θα έχει "τρέξει" μέχρι την ημέρα ακύρωσης της γραμμής μου - δηλαδή ούτε έξτρα πάγια, ούτε επιδότηση συσκευής. Τονίζω πως στο Αίτημα Ακύρωσης θέλω να σημειωθεί το ότι δε θα καταβάλλω Αναπόσβεστα Ποσά, ζητάω το Ticket ID (δηλαδή τον αριθμό καταχώρησης της Αποσύνδεσης) και τους τονίζω να προσέξουν να μην "καθυστερήσει" για οποιοδήποτε λόγο η ακύρωση συμβολαίου.

    2) Μετά από την τηλεφωνική μου επικοινωνία με την Εταιρεία, συπληρώνω αυτήν την Online φόρμα της ΕΕΤΤ.
    http://www.apps.eett.gr/complaints/C...8572B8E20F3EEB

    Τονίζω τρία βασικά στοιχεία - i) Η Εταιρεία άλλαξε καταχραστικά μονομερώς τους όρους του συμβολαίου μας με τις αυξήσεις που ανακοίνωσε, άρα με αυτόν τον τρόπο ακυρώνεται το συμβόλαιό μας, κι εγώ είμαι νομικά καλυμμένος αν δε θέλω να συνεχίσω με την Νέα Τιμολόγηση και αν δεν πληρώσω Αναπόσβεστα Ποσά, ii) Πως η Εταιρεία πρέπει να είναι έτοιμη για τις συνέπειες των αυξήσεών της, και iii) Το σημαντικότερο, δεν είναι νομικά σωστό μία Εταιρεία ΚΑΙ να αλλάζει μονομερώς τους προσυμφωνημένους όρους συμβολαίων της ΑΛΛΑ ΚΑΙ να αποκλείει ένα μέρος των επηρεασμένων συνδρομητών λέγοντας "...εξαιρείται τυχόν επιδότηση συσκευής". Κι αυτό γιατί δε μπορεί μια εταιρεία και να σε "αδικεί" αλλά και να σου λέει "δε μπορείς να αντιδράσεις".


    Μετά από κανά δύο εβδομάδες έλαβα μία επιστολή από την ΕΕΤΤ πως τα αιτήματά μου έχουν διαβιβαστεί στην Εταιρεία, και μετά από ένα μήνα έλαβα μία κλήση από την Εταιρεία πως δε θα χρειαστεί να καταβάλλω Αναπόσβεστα Ποσά, παρά μόνο ό,τι είχε τρέξει μέχρι την ημέρα της αποσύνδεσης.


    Όποιος θέλει να με ρωτήσει κάτι ή να διορθώσει κάτι σε αυτά που έγραψα, ας το κάνει παρακαλώ!

  7. #22
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.585
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από myweca Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά!

    Πριν καιρό είχα κάνει κι εγώ καταγγελία σύμβασης στη Vodafone για κάποιες αυξήσεις στο Πάγιο του Καρτοπρογράμματος.
    Είχα κάποια επιδότηση σε πάγια, γύρω στα 60 Ευρώ.
    Κλασικά στην Ανακοίνωση - Δελτίο Τύπου αναφερόταν πως Καταγγελία Σύμβασης δε μπορούν να κάνουν όσοι έχουν επιδότηση συσκευής ή παγίων.
    Παρ' όλα αυτά, έκανα καταγγελία σύμβασης και καταγγελία στον ΕΕΤΤ και εντέλει δεν πλήρωσα αναπόσβεστο ποσό επιδότησης!
    Να σημειωθεί ότι Καταγγελία Σύμβασης πρακτικά είναι η Ακύρωση του Συμβολαίου σας.
    Η διαδικασία που είχα ακολουθήσει:

    1) Μιλάω με το Τμήμα Αποσυνδέσεων, τους ανακοινώνω πως θέλω να κάνω αποσύνδεση λόγω των Αυξήσεων που ανακοινώθηκαν.
    Ο/Η υπάλληλος με ενημέρωσαν πως υπάρχει Αναπόσβεστο Ποσό το οποίο θα πρέπει να πληρώσω. Τους λέω πως το Αναπόσβεστο Ποσό δε θα καταβληθεί, παρά μόνο το ποσό που θα έχει "τρέξει" μέχρι την ημέρα ακύρωσης της γραμμής μου - δηλαδή ούτε έξτρα πάγια, ούτε επιδότηση συσκευής. Τονίζω πως στο Αίτημα Ακύρωσης θέλω να σημειωθεί το ότι δε θα καταβάλλω Αναπόσβεστα Ποσά, ζητάω το Ticket ID (δηλαδή τον αριθμό καταχώρησης της Αποσύνδεσης) και τους τονίζω να προσέξουν να μην "καθυστερήσει" για οποιοδήποτε λόγο η ακύρωση συμβολαίου.

    2) Μετά από την τηλεφωνική μου επικοινωνία με την Εταιρεία, συπληρώνω αυτήν την Online φόρμα της ΕΕΤΤ.
    http://www.apps.eett.gr/complaints/C...8572B8E20F3EEB

    Τονίζω τρία βασικά στοιχεία - i) Η Εταιρεία άλλαξε καταχραστικά μονομερώς τους όρους του συμβολαίου μας με τις αυξήσεις που ανακοίνωσε, άρα με αυτόν τον τρόπο ακυρώνεται το συμβόλαιό μας, κι εγώ είμαι νομικά καλυμμένος αν δε θέλω να συνεχίσω με την Νέα Τιμολόγηση και αν δεν πληρώσω Αναπόσβεστα Ποσά, ii) Πως η Εταιρεία πρέπει να είναι έτοιμη για τις συνέπειες των αυξήσεών της, και iii) Το σημαντικότερο, δεν είναι νομικά σωστό μία Εταιρεία ΚΑΙ να αλλάζει μονομερώς τους προσυμφωνημένους όρους συμβολαίων της ΑΛΛΑ ΚΑΙ να αποκλείει ένα μέρος των επηρεασμένων συνδρομητών λέγοντας "...εξαιρείται τυχόν επιδότηση συσκευής". Κι αυτό γιατί δε μπορεί μια εταιρεία και να σε "αδικεί" αλλά και να σου λέει "δε μπορείς να αντιδράσεις".


    Μετά από κανά δύο εβδομάδες έλαβα μία επιστολή από την ΕΕΤΤ πως τα αιτήματά μου έχουν διαβιβαστεί στην Εταιρεία, και μετά από ένα μήνα έλαβα μία κλήση από την Εταιρεία πως δε θα χρειαστεί να καταβάλλω Αναπόσβεστα Ποσά, παρά μόνο ό,τι είχε τρέξει μέχρι την ημέρα της αποσύνδεσης.


    Όποιος θέλει να με ρωτήσει κάτι ή να διορθώσει κάτι σε αυτά που έγραψα, ας το κάνει παρακαλώ!
    Ωραιος !!!
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #23
    Εγγραφή
    01-11-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Απλά τραγικοί. Ήμουν Wind για 4 και πλέον χρόνια. Μου άλλαξαν στο πρόγραμμα τους χρόνους προς εξωτερικό. Έφυγα. Περιμένω να κάνουν καμια μλκια και για το κινητό, να φύγω χωρίς ποινές κτλ. Έβαλαν στόχο να κλείσουν το μαγαζί?
    "Μόνο το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα δεν έχουν όρια. Και για το σύμπαν δεν είμαι απολύτως πεπεισμένος."
    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.279
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    να υποθέσω οτι οταν μιλάς myweca για αποσύνδεση εννοείς οτι δεν έκανες φορητότητα προς άλλη εταιρία και προφανώς έχασες και τον αριθμό σου. Εδω πάντως αναφέρεται οτι ο συνδρομητής μπορεί να καταγγείλει την σύνδεση λόγω αυξήσεων σύμφωνα με τα "προβλεπόμενα στη σύμβαση". Το ζήτημα είναι τι προβλέπεται στην σύμβαση (στην συγκεκριμένη περίπτωση ποινες αποχώρησης προφανώς) και εφόσον υπάρχει συμφωνία-υπογραφή από μέρους μας κατά πόσο μπορούμε να δικαιωθούμε. Η ποινή αποχώρησης για την σταθερή/ιντερνετ στη wind είναι η επιστροφη της έκπτωσης που εχει επωφεληθεί ο συνδρομητής μέχρι τη διακοπή. Ο,τι δηλ. πλήρωσες και εσυ στη vodafone.

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmpatra Εμφάνιση μηνυμάτων
    να υποθέσω οτι οταν μιλάς myweca για αποσύνδεση εννοείς οτι δεν έκανες φορητότητα προς άλλη εταιρία και προφανώς έχασες και τον αριθμό σου. Εδω πάντως αναφέρεται οτι ο συνδρομητής μπορεί να καταγγείλει την σύνδεση λόγω αυξήσεων σύμφωνα με τα "προβλεπόμενα στη σύμβαση". Το ζήτημα είναι τι προβλέπεται στην σύμβαση (στην συγκεκριμένη περίπτωση ποινες αποχώρησης προφανώς) και εφόσον υπάρχει συμφωνία-υπογραφή από μέρους μας κατά πόσο μπορούμε να δικαιωθούμε. Η ποινή αποχώρησης για την σταθερή/ιντερνετ στη wind είναι η επιστροφη της έκπτωσης που εχει επωφεληθεί ο συνδρομητής μέχρι τη διακοπή. Ο,τι δηλ. πλήρωσες και εσυ στη vodafone.
    Στην σύμβαση μπορεί κάποιος να γράψει ότι θέλει, το θέμα είναι να μην είναι κάτι καταχρηστικό, το σου αλλάζει κάποιος μονομερώς τους όρους της σύμβασης σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις καταγγελία της σύμβασης άσχετα αν το γράφει η σύμβαση ή όχι

  11. #26
    Εγγραφή
    26-06-2014
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Φίλε μου, δεν κατάλαβες εντελώς αυτά που έγραψα!
    3 πράγματα μόνο να τονίσω - τα οποία και αναφέρω σε αυτό που έγραψα!

    i) Η Καταγγελία Σύμβασης γίνεται στο Τμήμα Αποσυνδέσεων, άρα και χάνεις τον αριθμό σου. Αυτό ίσως θα έπρεπε να το κάνω πιο σαφές.

    ii) Δεν υπάρχει Όρος στο υπογεγραμμένο Συμβόλαιο "Η Εταιρεία ανεβοκατεβάζει τις τιμές όποτε θέλει". Το Συμβόλαιο είναι Συγκεκριμμένο - π.χ. 25 Ευρώ για 12 μήνες και μετά τους 12 μήνες 30 Ευρώ (Παράδειγμα). Δεν είναι κάτι Αόριστο και για αυτό μπορείς να κάνεις Καταγγελία Σύμβασης - γιατί ο ένας εμπλακόμενος με το Συμβόλαιο αλλάζει τους όρους - καταχραστικά. Όπως δε μπορείς να ανακοινώσεις στη Wind "Θα σας δίνω 20 Ευρώ και όχι 25 Ευρώ που συμφωνήσαμε", έτσι και δε μπορεί κι εκείνη να το κάνει. Για αυτό και ασχολείται με τέτοιες υποθέσεις ο ΕΕΤΤ και για αυτό συνήθως οι αυξήσεις γίνονται σε Μη Εμπορικά Διαθέσιμα Προγράμματα, ώστε να είναι ελάχιστη η ζημιά από τις αποσυνδέσεις. Φαντάζεσαι να το έκαναν αυτό σε κάποιον που είχε πάρει πρόσφατα το iphone/smartphone με επιδότηση; Θα του έμενε το iphone/smartphone και θα γλίτωνε πολλά χρήματα. Ξέρω πολλές περιπτώσεις ατόμων που με Καταγγελία Σύμβασης τους "έμεινε" σχεδόν τζάμπα το κινητό. Να σημειωθεί πως Καταγγελία Σύμβασης μπορείς να κάνεις και αν στην περιοχή σου δεν έχεις σήμα για κλήσεις - με την απόφαση πάλι υπερ σου.

    iii) Στη Vodafone όπως έγραψα πλήρωσα μόνο όσους μήνες χρησιμοποίσα τη Γραμμή μέχρι την Αποσύνδεση. Δεν πλήρωσα την έκπτωση που μου είχανε κάνει. Χρησιμοποίησα τη γραμμή για 6 μήνες με πάγιο 20 ευρώ, πλήρωσα 120 ευρώ + Φόρους. ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑ την έκπτωση. Αλλιώς γιατί έκανα την Καταγγελία στον ΕΕΤΤ;


    Επίσης έχω την εντύπωση πως μπορείς και τον αριθμό σου να κρατήσεις αν το ψάξεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος myweca : 27-06-14 στις 01:58.

  12. #27
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.279
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    iii) Στη Vodafone όπως έγραψα πλήρωσα μόνο όσους μήνες χρησιμοποίσα τη Γραμμή μέχρι την Αποσύνδεση. Δεν πλήρωσα την έκπτωση που μου είχανε κάνει.
    ναι εχεις δικιο,η πολιτική της wind στη σταθερή για την διακοπή μετά τον 2ο χρόνο είναι η επιστροφή έκπτωσης,στην κινητη και στην περιπτωση σου δεν είναι το ίδιο.Φαντάζομαι όμως οτι με αναλογη διαδικασία και στην wind μπορείς να διεκδικησεις αποδέσμευση χωρίς επιστροφή έκπτωσης.

    Οσον αφορά τον αριθμό,το κρατάς χωρίς διακοπή μόνο με φορητότητα. Αν υπάρξει διακοπή,μέσα σε 6 μήνες αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να ζητήσεις από τον τελευταίο πάροχο την εκ νέου ενεργοποίηση του αριθμού.

  13. #28
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, αλλά η αίτηση σε άλλο πάροχο με φορητότητα δε μετράει ως καταγγελία σύμβασης με τον τωρινό;
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  14. #29
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.216
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-925/143
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω την εκανα την καταγγελεια συμβασης και η θα χορεψουν οπως θελω η χαιρεταω.Για ενημερωση χρειαζεται φωτοτυπια ταυτοτητας και πανω γραφεις καταγγελω την μεταξυ μας συμβαση του αριθμου ταδε λογω αυξημενης χρεωσης στις υπηρεσιες σας απο 25/6/2014 και υπογραφεις και το στελνεις στο fax 2105100403.

  15. #30
    Εγγραφή
    07-11-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Και εγώ μόλις το είδα δυσαρεστήθηκα, αλλά τελικά η συνολική τιμή βγαίνει πάλι χαμηλά σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Άσε που δεν έχω καμία όρεξη να πληρώσω τέλος ενεργοποίησης για να πάω σε άλλο πάροχο ούτε τα τέλη διακοπής στη WIND + την ταλαιπωρία μέχρι να ενεργοποιηθεί η νέα γραμμή. Μόλις λήξει το συμβόλαιο βλέπουμε.. τι θα κάνουμε

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-14, 00:16
  2. Wind: Τιμολογιακές Αλλαγές – Αυξήσεις
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-14, 23:10
  3. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-14, 15:36
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-14, 11:17
  5. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-14, 19:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας