Σελ. 4 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 297
  1. #46
    Εγγραφή
    05-10-2008
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Καλώς , θα τους στείλω e-mail μπας και με βάλουνε σε public ip τότε. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

  2. #47
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Μην τους αφήσεται να το περάσουν έτσι. Σε περίπτωση που αρνηθούν, καταγγελεία στη ΕΕΤ και αμέσως σε άλλο provider.

    Και για να προλάβω τις απαντήσεις του στιλ, τελειώσαν οι IPv4, ναι έχουν τελειώσει αλλά κάθε provider μπορεί να βρει άλλους τρόπους να εξασφαλίσει IPv4. Στην αγορά, εκτός RIPE, μπορείς να αγοράσεις. Δεν θέλω να φέρω παραδείγματα τώρα.

    Απλά η Wind είχε ξεκινήσει ως Cellular Provider με αποτέλεσμα οι IPv4 που είχαν οριστεί να είναι περιορισμένες.

  3. #48
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μην τους αφήσεται να το περάσουν έτσι. Σε περίπτωση που αρνηθούν, καταγγελεία στη ΕΕΤ και αμέσως σε άλλο provider.
    Δε θα αρνηθούν, κανείς δεν αρνείται. Το χειρότερο που μπορούν να κάνουν είναι να το ενεργοποιήσουν by default και να το βγάζουν per request. Αν αρνηθούν, το κόστος πιθανότατα να φτάνει / ξεπερνάει το κόστος της αγοράς IP.

    Και για να προλάβω τις απαντήσεις του στιλ, τελειώσαν οι IPv4, ναι έχουν τελειώσει αλλά κάθε provider μπορεί να βρει άλλους τρόπους να εξασφαλίσει IPv4. Στην αγορά, εκτός RIPE, μπορείς να αγοράσεις. Δεν θέλω να φέρω παραδείγματα τώρα.
    Δε διαφωνώ με την ιδεολογία, αλλά πιθανότατα θα οδηγούσε σε αύξηση του κόστους. Για εταιρίες που δεν έχουν ακριβώς παχουλά κέρδη, επιχειρηματικά ίσως να μην είναι και η καλύτερη κίνηση.

    Απλά η Wind είχε ξεκινήσει ως Cellular Provider με αποτέλεσμα οι IPv4 που είχαν οριστεί να είναι περιορισμένες.
    Οι IPv4 της wind σταθερής ουσιαστικά είναι της πρώην Tellas. Η wind κινητή έχει άλλα δίκτυα κι άλλο AS.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  4. #49
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Προσωπικά αν μου έδιναν απο ΝΑΤ και ζητούσα και δεν μου έδιναν public απλα θα αλλαζα παροχο. Οσα χρόνια ειμαι σε ΟΤΕ και μετα forthnet δεν εχω παρει ποτε απο ΝΑΤ ip. Δεν αναφερω παλιοτερους παροχους γιατι εκτος οτι εκλεισαν τοτε δεν ειχαμε και θεμα με το ipv4.

  5. #50
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Χωρίς να είμαι εγώ σε Wind να ξέρετε ότι στα στατιστικά του site της δουλειάς μου έχω μαζέψει άπειρες nat διευθύνσεις από Wind !
    Άρα δεν είναι τυχαίο ! Κάποιες από αυτές τι έκοψε το firewall.. Κατάλαβε ότι έτρωγε επιθέσεις ! Τις αφαίρεσα μεν αλλά μετά από κάτι μέρες πάλι τα ίδια !
    Και πάντα από 10άρι

    Ερε γλέντια !

  6. #51
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι εγώ σε Wind να ξέρετε ότι στα στατιστικά του site της δουλειάς μου έχω μαζέψει άπειρες nat διευθύνσεις από Wind !
    Άρα δεν είναι τυχαίο ! Κάποιες από αυτές τι έκοψε το firewall.. Κατάλαβε ότι έτρωγε επιθέσεις ! Τις αφαίρεσα μεν αλλά μετά από κάτι μέρες πάλι τα ίδια !
    Και πάντα από 10άρι

    Ερε γλέντια !
    Κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό. Αν βλέπεις 100.64.0.0/10 στα logs πάει να πει ότι το ΝΑΤ444 που κάνει η Wind δεν δουλεύει.

  7. #52
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Δεν ξέρω ....

  8. #53
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε διαφωνώ με την ιδεολογία, αλλά πιθανότατα θα οδηγούσε σε αύξηση του κόστους. Για εταιρίες που δεν έχουν ακριβώς παχουλά κέρδη, επιχειρηματικά ίσως να μην είναι και η καλύτερη κίνηση.
    Ας το προσφέρουν σαν ειδικό πακέτο με έκπτωση ή ας αλλάξουν τους τιμοκαταλόγους τους. Σε κάθε περίπτωση το να πάνε να το περάσουν στα κρυφά σαν default επιλογή αγγίζει τα όρια της απάτης. Πόσο μάλλον δε όταν δεν έχουν κάνει καμία επένδυση για IPv6.

  9. #54
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Θα έπρεπε κανονικά ολες οι εταιρίες κινητής να πάνε σε IPv6, ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. Θα ειναι πολύ λιγότερο το πρόβλημα απο μη IPv6 ready Sites. Ολοι βασικά με facebook παίζουν και κάποια ειδησεογραφικά και παιχνίδια. Οσοι δεν είναι έτοιμοι θα γινόντουσαν ΑΜΕΣΑ.
    Αμέσως θα ήταν διαθέσιμες εκατοντάδες χιλιάδες ΙΡ απο την μια, και το IPv6 θα έμπαινε πιο σοβαρά σε φάση τελικής υλοποίησης.

  10. #55
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    [sarcasm] Θέλω να δώ πότε θα έρθει η ώρα στην ωραία μας τη χώρα που θα μας παρουσιάζουν σαν extra υπηρεσια το ipv6 και θα ζητούν έξτρα λεφτά για την παροχή του. Παρουσιάζοντας πιθανόν και δήθεν ανύπαρκτα ωφέλη[/sarcasm]

  11. #56
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    [sarcasm] Θέλω να δώ πότε θα έρθει η ώρα στην ωραία μας τη χώρα που θα μας παρουσιάζουν σαν extra υπηρεσια το ipv6 και θα ζητούν έξτρα λεφτά για την παροχή του. Παρουσιάζοντας πιθανόν και δήθεν ανύπαρκτα ωφέλη[/sarcasm]
    Ε, θα τους πάρουν με τις πέτρες....

  12. #57
    Εγγραφή
    01-04-2003
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N/Edgerouter X
    SNR / Attn
    0.4(dB) / 14.5(dB)
    Έχω εδώ και λίγες ημέρες adsl wind. Η IP που αναφέρει το router μου είναι διαφορετική από αυτή που αναγνωρίζεται από διάφορα sites, όπως π.χ. το http://canyouseeme.org/
    Eπίσης ενώ κάνω port forward κάποιες πόρτες, επειδή θέλω να έχω ssh πρόσβαση στον υπολογιστή μου στο σπίτι, δε φαίνεται να δουλεύει.
    Μάλλον μου δίνει διεύθυνση από ΝΑΤ, έτσι;

  13. #58
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω εδώ και λίγες ημέρες adsl wind. Η IP που αναφέρει το router μου είναι διαφορετική από αυτή που αναγνωρίζεται από διάφορα sites, όπως π.χ. το http://canyouseeme.org/
    Eπίσης ενώ κάνω port forward κάποιες πόρτες, επειδή θέλω να έχω ssh πρόσβαση στον υπολογιστή μου στο σπίτι, δε φαίνεται να δουλεύει.
    Μάλλον μου δίνει διεύθυνση από ΝΑΤ, έτσι;
    Δηλαδή τι σου δίνει ..? και τι αναγνωρίζουν τα sites ?

  14. #59
    Εγγραφή
    01-04-2003
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N/Edgerouter X
    SNR / Attn
    0.4(dB) / 14.5(dB)
    Το canyouseeme.org δινει 37.Y.XXX.XXX ενω το router αναφερει ως internet ip 10.170.XXX.XXX

  15. #60
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από capthookb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το canyouseeme.org δινει 37.Y.XXX.XXX ενω το router αναφερει ως internet ip 10.170.XXX.XXX
    Η 10.170.XXX.XXX είναι εσωτερική ! Εϊσαι πίσω από NAT ! Για αυτο το βλέπεις αυτό ! Η πραγματική ip που παίζει είναι η 37.Y.XXX.XXX αλλά η εσωτερική στο δίκτυο της Wind είναι η άλλη ! Δεν θα έπρεπε να είναι έτσι ! Κανονικά θα έπρεπε να έχεις πραγματική δυναμική ip αλλά δεν έχεις !

    Μπορείς να κάνεις παράπονο αλλά δεν βλέπω να βγάζεις άκρη !

Σελ. 4 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 01:21
  2. Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 01:08
  3. Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-13, 17:05
  4. Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-13, 12:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας