Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Mαλλον δηλωνεις παλι βλαβη, προφανως να ειναι κατι στην κολωνα αν δεν βλεπουν βλαβη στο dslam η να θελεις κανα αλλαγμα ζευγους καλωδιων

  2. #17
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtrmsnpr Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν λες να πάω σε ΟΤΕ,να φύγω από wind;Ναι το συμβόλαιο περιμένω αυτόν τον μήνα να τελειώσει για να κάνουμε αίτημα φορητότητας,και περιμένω και κάποια προσφορά,για να βγει λίγο φθηνότερα.Τέρμα οι εναλλακτικοί providers,μπορεί να είναι ακριβός ο ΟΤΕ,αλλά όπως λές έχει τεχνικούς και είναι οι γραμμές του!

    το νέο καλώδιο περάστηκε το απόγευμα σήμερα,τακτοποιημένο και προστατευμένο(αύριο οι φώτος),τώρα όμως βρίσκω χρόνο να σας ενημερώσω...Και να τα αποτέλεσμα..Δεν έγινε τίποτα !!

    DownStream Connection Speed 3872 kbps
    UpStream Connection Speed 132 kbps


    Τί γίνεται τώρα;Τί κάνω;
    εκτός και αν με έχουν αλλάξει profile των 4mb

    Edit
    μόλις έκλεισα το τηλέφωνο από την εξυπηρέτηση της wind..Αφού τους εξήγησα ότι άλλαξα το καλώδιο,όπως με είχανε συμβουλέψει,πράγμα που επιβεβαίωσε και το παλικάρι που μιλούσαμε.Με έβαλαν πάλι να αποσυνδέσω όλες τις τηλεφωνικές γραμμές.και με κάλεσαν στον κινητό...(3 όροφοι από μια πρίζα ο καθένας),και πήρανε μετρήσεις.Και μετά άντε πάλι πάνω κάτω για να συνδεθούν ξανά !
    Ρώτησα το παιδί, το ίδιο που σας ρώτησα και από πάνω,αν μου αλλάξανε προφιλ για να μπορώ να συγχρονίζω,μου είπε δεν μπορεί να μου το απαντήσει αυτό,αλλά βλέπει ότι η γραμμή μπορεί να πάρει και πιο πάνω ταχύτητα.και ότι θα το δώσει για βλάβη και θα μου τηλεφωνήσει τεχνικός να μου πει αν γίνεται...

    Το τελευταιό δεν μου άρεσε καθόλου,δεν γίνεται ξαφνικά από τα 11mb DL και το ~1mb UL,να πέσω στα 3.8mb και στα 131kb χωρίς να είναι βλάβη..(αλλά από την wind μου είπανε και την προηγούμενη βδομάδα ότι από αυτούς δεν βλέπανε πρόβλημα,τώρα πώς γίνεται να επιμένει το πρόβλημα,ακόμα και μετά την αλλαγή του καλωδίου? )
    Απελπισία..
    Η δοκιμή που έπρεπε να έχει γίνει προ πολλού είναι η εξής: βρίσκεις μέσα στο μεταλικό κουτί του ΟΤΕ ποιο είναι το καλώδιο που έρχεται από την κολώνα. Αποσυνδέεις από πάνω του οποιοδήποτε καλώδιο πηγαίνει στο σπίτι σε οποιονδήποτε όροφο, να μείνει δηλαδή όπως έρχεται από την κολώνα. Βάζεις μια πρίζα πάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ, συνδέεις μόνο το router χωρίς splitter, χωρίς φίλτρα και βλέπεις πόσο συγχρονίζεις. Αν συγχρονίζεις κανονικά πρέπει να ψάξεις με ηλεκτρολόγο την εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού σου. Αν συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα, δηλώνεις συνέχεια βλάβες στην Wind και απαιτείς να έρθει τεχνικός. Απλά πριν έρθει τεχνικός φρόντισε να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι πρόβλημα μέσα στον χώρο σου, αλλιώς μπορεί να σε χρεώσουν για άσκοπη μετάβαση τεχνικού.

  3. #18
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    -
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mαλλον δηλωνεις παλι βλαβη, προφανως να ειναι κατι στην κολωνα αν δεν βλεπουν βλαβη στο dslam η να θελεις κανα αλλαγμα ζευγους καλωδιων
    το δήλωσα σαν βλάβη το βράδυ,και τώρα περιμένω κλήση τους λογικά. :/

    Σε άσπρο-πράσινο το έχω τώρα στις άκρες του.Ποιό να βάλω;

    Πόπο πακέτο,αν είναι στην κολώνα.Θα έρθει ποτέ κανείς γιαυτό;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δοκιμή που έπρεπε να έχει γίνει προ πολλού είναι η εξής: βρίσκεις μέσα στο μεταλικό κουτί του ΟΤΕ ποιο είναι το καλώδιο που έρχεται από την κολώνα. Αποσυνδέεις από πάνω του οποιοδήποτε καλώδιο πηγαίνει στο σπίτι σε οποιονδήποτε όροφο, να μείνει δηλαδή όπως έρχεται από την κολώνα. Βάζεις μια πρίζα πάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ, συνδέεις μόνο το router χωρίς splitter, χωρίς φίλτρα και βλέπεις πόσο συγχρονίζεις. Αν συγχρονίζεις κανονικά πρέπει να ψάξεις με ηλεκτρολόγο την εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού σου. Αν συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα, δηλώνεις συνέχεια βλάβες στην Wind και απαιτείς να έρθει τεχνικός. Απλά πριν έρθει τεχνικός φρόντισε να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι πρόβλημα μέσα στον χώρο σου, αλλιώς μπορεί να σε χρεώσουν για άσκοπη μετάβαση τεχνικού.
    προ πολλού,θα μπορούσες να το είχες προτείνει κιόλας αδερφέ ..
    Ναι μου το είπανε και αυτό και στο sms ότι αν έρθει τεχινκός μπορεί να χρεωθώ..
    Εσωτερικά θα είναι δύσκολο να ελεγχθεί,μιας και θα πρέπει να πέσουν ντουβάρια.Ένα που ανακαλύψαμε χτες με τον ηλεκτρολόγο ήταν,ότι το άλλο καλώδιο που δίνει τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι,είναι περασμένο παρέα με τα καλώδια του ρεύματος..
    PGouv

    Δοκιμασε στο σημειο που ερχεται στο σπιτι η γραμμη να βαλετε δοκιμαστηκα μια μπριζα να δεις πως συγχρονίζεις. Μια αλλη λυση ειναι να πας σε ΟΤΕ που ασχολούνται με προβληματα γραμμής.
    όπως δηλαδή ο φίλος εδώ,να το συνδέσω το μόντεμ εκεί πάνω αμέσως,αλλά είναι λίγο μανούρα το όλο θέμα.

    Πήρα τον ηλεκτρολόγο τηλέφωνο ξανά,γιατί λόγω ότι είναι 3ο οροφό το σπίτι,τώρα στην νέα πρίζα που φτιάξαμε,σύνδεσα τηλέφωνο και το μόντεμ με το splitter και νέκρωσε το υπόλοιπο σπίτι.Χτυπάει και λειτουργεί μόνο εδώ στην σοφίτα το τηλέφωνο,ακόμα και τώρα που έβγαλα το τηλέφωνο και άφησα μόνο το splitter και το μόντεμ πάνω..

    Βοηθάει σε κάτι αυτό που σας το αναφέρω;

  4. #19
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtrmsnpr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το δήλωσα σαν βλάβη το βράδυ,και τώρα περιμένω κλήση τους λογικά. :/

    Σε άσπρο-πράσινο το έχω τώρα στις άκρες του.Ποιό να βάλω;

    Πόπο πακέτο,αν είναι στην κολώνα.Θα έρθει ποτέ κανείς γιαυτό;



    προ πολλού,θα μπορούσες να το είχες προτείνει κιόλας αδερφέ ..
    Ναι μου το είπανε και αυτό και στο sms ότι αν έρθει τεχινκός μπορεί να χρεωθώ..
    Εσωτερικά θα είναι δύσκολο να ελεγχθεί,μιας και θα πρέπει να πέσουν ντουβάρια.Ένα που ανακαλύψαμε χτες με τον ηλεκτρολόγο ήταν,ότι το άλλο καλώδιο που δίνει τηλέφωνο στο υπόλοιπο σπίτι,είναι περασμένο παρέα με τα καλώδια του ρεύματος..

    όπως δηλαδή ο φίλος εδώ,να το συνδέσω το μόντεμ εκεί πάνω αμέσως,αλλά είναι λίγο μανούρα το όλο θέμα.

    Πήρα τον ηλεκτρολόγο τηλέφωνο ξανά,γιατί λόγω ότι είναι 3ο οροφό το σπίτι,τώρα στην νέα πρίζα που φτιάξαμε,σύνδεσα τηλέφωνο και το μόντεμ με το splitter και νέκρωσε το υπόλοιπο σπίτι.Χτυπάει και λειτουργεί μόνο εδώ στην σοφίτα το τηλέφωνο,ακόμα και τώρα που έβγαλα το τηλέφωνο και άφησα μόνο το splitter και το μόντεμ πάνω..

    Βοηθάει σε κάτι αυτό που σας το αναφέρω;
    ....... ........

    Έχεις αλλάξει το καλώδιο, που έπρεπε να αλλαχτεί ούτως ή άλλως και έχεις βάλει καινούργιο με σωστή και καθαρή σύνδεση,

    από το κουτί του ΟΤΕ μέχρι την καινούργια πρίζα μέσα στο σπίτι σου;;;;;;;; πολύ ωραία!!!!!!

    Συνδέεις πάνω στην πρίζα(η οποία εννοείτε δεν δίνει πουθενά αλλού), μόνο το ρούτερ και βλέπεις τις ενδείξεις,

    αν δεν είναι οι σωστές δοκιμάζεις και με ένα άλλο ρούτερ και αν είναι παραπλήσιες παίρνεις τον πάροχο σου

    για έλεγχο γραμμής.

    Στο UTP θα χρησιμοποιείς πάντα τα ζευγάρια του(π.χ. μπλέ / μπλέ-άσπρο).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #20
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    -
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....... ........

    Έχεις αλλάξει το καλώδιο, που έπρεπε να αλλαχτεί ούτως ή άλλως και έχεις βάλει καινούργιο με σωστή και καθαρή σύνδεση,

    από το κουτί του ΟΤΕ μέχρι την καινούργια πρίζα μέσα στο σπίτι σου;;;;;;;; πολύ ωραία!!!!!!

    Συνδέεις πάνω στην πρίζα(η οποία εννοείτε δεν δίνει πουθενά αλλού), μόνο το ρούτερ και βλέπεις τις ενδείξεις,

    αν δεν είναι οι σωστές δοκιμάζεις και με ένα άλλο ρούτερ και αν είναι παραπλήσιες παίρνεις τον πάροχο σου

    για έλεγχο γραμμής.

    Στο UTP θα χρησιμοποιείς πάντα τα ζευγάρια του(π.χ. μπλέ / μπλέ-άσπρο).
    τα λέμε ωραιά στο τραπέζι .
    έφυγε ο ηλεκτρολόγος πριν μισή ώρα,δεν είχε συνδέσει το υπόλοιπο σπίτι σωστά,λειτουργούνε όλοι οι όροφοι πλέον,χωρίς να είναι νεκρή κάποια γραμμή.Το θέμα της σύνδεσης παραμένει..
    Αν είναι για τα ζεύγη τόσο σημαντικό να τα αλλάξω εγώ τότε,γιατί πλέον θα ξαναέρθει σε 2 βδομάδες που θα μπούνε πρίζες ρεύματος στο δωμάτιο.

    ναι νέο,ολοκαίνουργιο sftp καλώδιο(εξωτερικής χρήσης) ,αυτό που έδειξα,από το κουτί του ΟΤΕ,μέσα από σωλήνα τύπου κουβίδι,και εύκαμπτο, σε τρύπα στον τοίχο κλεισμένη με στόκο, και τερματίζει εσωτερικά σε νέα επίσης πρίζα που εγκαταστήσαμε χτες!Όπως έπρεπε να ναι εδώ και χρόνια ναι ναι!
    ---

    Δοκίμασα αυτό που λες,και το δικό μου router και της wind το zte που μου είχε δώσει.Είμαι κλειδωμένος σταθερά στα 3.8mb και 132kb..Και είναι εμφανές ότι η γραμμή πάει πολύ καλύτερα.Εννοώ ότι πριν την αλλαγή του καλωδίου,πέρα από τις αποσυνδέσεις που είχα,ακόμα και 3mb και 100kb τα sites δεν φορτώνανε.Τώρα,αργά αλλά φορτώνουν κάπως!
    Πρίν δημιουργηθεί το θέμα που δεν συγχρόνιζα και είχα αποσυνδέσεις ήμουν στα 10-11mb και 970kb~1mb .Ήταν πολύ ξαφνικό αλλά και παράλογο τέτοια πτώση για εδώ που βρίσκομαι,και τόσα χρόνια!
    Οπότε για τώρα, στο μυαλό μου έχω μόνο ότι μου αλλάξανε προφιλ για να μπορεί να υπάρχει σύνδεση,βέβαια απάντηση από τεχνικό δεν έχω ακόμα..

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtrmsnpr Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα λέμε ωραιά στο τραπέζι .
    έφυγε ο ηλεκτρολόγος πριν μισή ώρα,δεν είχε συνδέσει το υπόλοιπο σπίτι σωστά,λειτουργούνε όλοι οι όροφοι πλέον,χωρίς να είναι νεκρή κάποια γραμμή.Το θέμα της σύνδεσης παραμένει..
    Αν είναι για τα ζεύγη τόσο σημαντικό να τα αλλάξω εγώ τότε,γιατί πλέον θα ξαναέρθει σε 2 βδομάδες που θα μπούνε πρίζες ρεύματος στο δωμάτιο.

    ναι νέο,ολοκαίνουργιο sftp καλώδιο(εξωτερικής χρήσης) ,αυτό που έδειξα,από το κουτί του ΟΤΕ,μέσα από σωλήνα τύπου κουβίδι,και εύκαμπτο, σε τρύπα στον τοίχο κλεισμένη με στόκο, και τερματίζει εσωτερικά σε νέα επίσης πρίζα που εγκαταστήσαμε χτες!Όπως έπρεπε να ναι εδώ και χρόνια ναι ναι!
    ---

    Δοκίμασα αυτό που λες,και το δικό μου router και της wind το zte που μου είχε δώσει.Είμαι κλειδωμένος σταθερά στα 3.8mb και 132kb..Και είναι εμφανές ότι η γραμμή πάει πολύ καλύτερα.Εννοώ ότι πριν την αλλαγή του καλωδίου,πέρα από τις αποσυνδέσεις που είχα,ακόμα και 3mb και 100kb τα sites δεν φορτώνανε.Τώρα,αργά αλλά φορτώνουν κάπως!
    Πρίν δημιουργηθεί το θέμα που δεν συγχρόνιζα και είχα αποσυνδέσεις ήμουν στα 10-11mb και 970kb~1mb .Ήταν πολύ ξαφνικό αλλά και παράλογο τέτοια πτώση για εδώ που βρίσκομαι,και τόσα χρόνια!
    Οπότε για τώρα, στο μυαλό μου έχω μόνο ότι μου αλλάξανε προφιλ για να μπορεί να υπάρχει σύνδεση,βέβαια απάντηση από τεχνικό δεν έχω ακόμα..
    Kαι για τα ζεύγη είναι σημαντικό και το να κάνεις τις δοκιμές, χωρίς το υπόλοιπο δίκτυο

    του σπιτιού πάνω στην πρίζα.

    Αν είναι συνδεδεμένο αφαίρεσε το και επανέλαβε την δοκιμή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε συνέχεια αυτού που αναφέρει συνεχώς ο @sweet dreams ("δοκιμές, χωρίς το υπόλοιπο δίκτυο"), έχω μια απορία:
    Έχεις δείξει ότι από το κουτί έρχεται κατευθείαν καλώδιο στη σοφίτα.
    Το υπόλοιπο σπίτι από παίρνει την τηλεφωνική σύνδεση;
    Από την σοφίτα ή από άλλη πρίζα;
    Αν παίρνει από άλλη πρίζα, σημαίνει ότι κάπου συνδέεται με την γραμμή και από τη στιγμή που έχεις γράψει ότι κάποια καλώδια περνούν μαζί με του ρεύματος, τότε έχεις σίγουρα πρόβλημα.

  8. #23
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    -
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συνέχεια αυτού που αναφέρει συνεχώς ο @sweet dreams ("δοκιμές, χωρίς το υπόλοιπο δίκτυο"), έχω μια απορία:
    Έχεις δείξει ότι από το κουτί έρχεται κατευθείαν καλώδιο στη σοφίτα.
    Το υπόλοιπο σπίτι από παίρνει την τηλεφωνική σύνδεση;
    Από την σοφίτα ή από άλλη πρίζα;
    Αν παίρνει από άλλη πρίζα, σημαίνει ότι κάπου συνδέεται με την γραμμή και από τη στιγμή που έχεις γράψει ότι κάποια καλώδια περνούν μαζί με του ρεύματος, τότε έχεις σίγουρα πρόβλημα.
    Τα ζεύγη για τεριαστο χρώμα αν είναι,θα τα αλλάξω εγώ.. Μπλε-άσπρο μπλε.. Για το άλλο δίκτυο θα το αφήσω!?

    Ναι έχω βάλει σκέτο και μόνο του τ router χωρίς καμία άλλη τηλεφωνική συσκευή,όπως και χτες έβαλα το ρουτερ μόλις συνδεσαμε το κεντρικό που το βαλαμε μέσα στην σοφίτα. Αν εννοείτε να βάλω το router αμέσως πάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ είναι αδύνατον..
    Στις φωτός που έχω βάλει φαίνονται δυο καλώδια..αυτό που Ανεβαίνει αλλάχτηκε με το νεο είναι και το κεντρικό. Το άλλο που πάει μέσα στον τοίχο δίνει στο υπόλοιπο σπίτι το οποίο και αυτο είναι μέσα στο κουτί του ΟΤΕ..Τώρα για να αλλαχτεί όλη η καλωδίωση του σπιτιού δεν υπάρχει περίπτωση!!!!!!!!δάνειο στο τέλος θα χρειαστούμε για τις επισκευές.. Το ενδεχόμενο να με έχουν συνδέσει σε χαμηλότερο προφίλ λόγω των αποσυνδεσεων δεν παίζει ?Και τόσα χρόνια δεν είχε πρόβλημα το απο μεσα εννοω και έκανε μπαμ και εμφανίστηκε τώρα? Αφού απο κει που παίρνω ίντερνετ, έγινε χωρια καλωδίωση αυτήν που λέμε και που αλλάχτηκε..
    Έχω μπερδευτεί λίγο όπως βλέπεις.
    Ακόμα να με πάρει κάποιος τεχνικός απο wind, πράγμα εκνευρηστικο.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtrmsnpr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ζεύγη για τεριαστο χρώμα αν είναι,θα τα αλλάξω εγώ.. Μπλε-άσπρο μπλε.. Για το άλλο δίκτυο θα το αφήσω!?

    Ναι έχω βάλει σκέτο και μόνο του τ router χωρίς καμία άλλη τηλεφωνική συσκευή,όπως και χτες έβαλα το ρουτερ μόλις συνδεσαμε το κεντρικό που το βαλαμε μέσα στην σοφίτα. Αν εννοείτε να βάλω το router αμέσως πάνω στο καλώδιο του ΟΤΕ είναι αδύνατον..
    Στις φωτός που έχω βάλει φαίνονται δυο καλώδια..αυτό που Ανεβαίνει αλλάχτηκε με το νεο είναι και το κεντρικό. Το άλλο που πάει μέσα στον τοίχο δίνει στο υπόλοιπο σπίτι το οποίο και αυτο είναι μέσα στο κουτί του ΟΤΕ..Τώρα για να αλλαχτεί όλη η καλωδίωση του σπιτιού δεν υπάρχει περίπτωση!!!!!!!!δάνειο στο τέλος θα χρειαστούμε για τις επισκευές.. Το ενδεχόμενο να με έχουν συνδέσει σε χαμηλότερο προφίλ λόγω των αποσυνδεσεων δεν παίζει ?Και τόσα χρόνια δεν είχε πρόβλημα το απο μεσα εννοω και έκανε μπαμ και εμφανίστηκε τώρα? Αφού απο κει που παίρνω ίντερνετ, έγινε χωρια καλωδίωση αυτήν που λέμε και που αλλάχτηκε..
    Έχω μπερδευτεί λίγο όπως βλέπεις.
    Ακόμα να με πάρει κάποιος τεχνικός απο wind, πράγμα εκνευρηστικο.
    Μας έχεις μπερδέψει......

    Το υπόλοιπο σπίτι παίρνει από το κουτί του ΟΤΕ;;;; αν ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα

    να χωρίσεις το δίκτυο του σπιτιού.

    Θα χρησιμοποιήσεις ένα ζεύγος του UTP για να πάς την γραμμή του ΟΤΕ στην

    σοφίτα και με ένα ζεύγος θα γυρίσεις την γραμμή στο κουτί και θα συνδέσεις

    το υπόλοιπο σπίτι από την έξοδο phone του splitter.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φίλε μου, καλά είχα καταλάβει ότι ακόμη και τώρα έρχονται 2 γραμμές στο σπίτι ενωμένες μεταξύ τους στο εξωτερικό κουτί του ΟΤΕ.
    Δυστυχώς για σένα, αν δεν κάνεις σωστές μετρήσεις, αποτέλεσμα δεν θα δεις.
    Θα πρέπει απαραίτητα να ελέγξεις την γραμμή που έρχεται στη σοφίτα, αποκόβοντας από τον κουτί του ΟΤΕ όλο το υπόλοιπο σπίτι.
    Αν ο συγχρονισμός είναι καλός (που μάλλον θα είναι) τότε πριν ξανασυνδέσεις το υπόλοιπο σπίτι θα πρέπει να βρεθεί σε ποιο σημείο είναι το πρόβλημα.
    Όπως έχεις γράψει, σε κάποιο σημείο τα τηλεφωνικά καλώδια περνούν μαζί (απαράδεκτο) με τα αντίστοιχα του ρεύματος.
    Το ότι ξαφνικά έπεσε η απόδοση μπορεί να οφείλεται και σε κάποια ηλεκτρική συσκευή (ή μετασχηματιστή) που δημιουργεί θόρυβο στη γραμμή, από τη στιγμή που τρέχουν μαζί όλα τα καλώδια. Καλά ξεμπερδέματα.

  11. #26
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    -
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, καλά είχα καταλάβει ότι ακόμη και τώρα έρχονται 2 γραμμές στο σπίτι ενωμένες μεταξύ τους στο εξωτερικό κουτί του ΟΤΕ.
    Δυστυχώς για σένα, αν δεν κάνεις σωστές μετρήσεις, αποτέλεσμα δεν θα δεις.
    Θα πρέπει απαραίτητα να ελέγξεις την γραμμή που έρχεται στη σοφίτα, αποκόβοντας από τον κουτί του ΟΤΕ όλο το υπόλοιπο σπίτι.
    Αν ο συγχρονισμός είναι καλός (που μάλλον θα είναι) τότε πριν ξανασυνδέσεις το υπόλοιπο σπίτι θα πρέπει να βρεθεί σε ποιο σημείο είναι το πρόβλημα.
    Όπως έχεις γράψει, σε κάποιο σημείο τα τηλεφωνικά καλώδια περνούν μαζί (απαράδεκτο) με τα αντίστοιχα του ρεύματος.
    Το ότι ξαφνικά έπεσε η απόδοση μπορεί να οφείλεται και σε κάποια ηλεκτρική συσκευή (ή μετασχηματιστή) που δημιουργεί θόρυβο στη γραμμή, από τη στιγμή που τρέχουν μαζί όλα τα καλώδια. Καλά ξεμπερδέματα.
    απαντάω τώρα,γιατί τώρα ξανασυγχρόνισε το μοντεμ :P

    μια γραμμή έρχεται στο σπίτι..Το έχω αναφέρει και πιο πάνω..Όπως και ότι έβαλα το μοντεμ πάνω στην γραμμή που ανεβαίνει στην σοφίτα και το λειτούργησα έτσι μόνο.Ο συγχρονισμός είναι ο ίδιος,εκεί στα πατώματα.
    Σε ποιό σημείο για να βρεθεί,θα πρέπει να ρίξω ντουβάρια...πράγμα αδύνατον για τόσο μεγάλο σπίτι,όπως είπα δάνειο θα χρειαστώ :P ..
    Ναι ο ηλεκτρολόγος το 1995 δεν είχε κάνει καλή δουλειά,και να τα αποτελέσματα!
    Αλλά η γραμμή πάει μόνη της πάνω στην σοφίτα,χωρίς να παρεμβάλλεται από κάτι άλλο..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας έχεις μπερδέψει......

    Το υπόλοιπο σπίτι παίρνει από το κουτί του ΟΤΕ;;;; αν ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα

    να χωρίσεις το δίκτυο του σπιτιού.

    Θα χρησιμοποιήσεις ένα ζεύγος του UTP για να πάς την γραμμή του ΟΤΕ στην

    σοφίτα και με ένα ζεύγος θα γυρίσεις την γραμμή στο κουτί και θα συνδέσεις

    το υπόλοιπο σπίτι από την έξοδο phone του splitter.

    Ναι από το κουτί του ΟΤΕ παίρνει και αυτό.Η σύνδεση είναι όπως την περιγράφεις,αυτό έχει γίνει..
    Τα δοκίμασα όλα όσα μου έχετε προτίνει παίδες,και ευχαριστώ για τις συμβουλές..
    Μέτρησα το υπόλοιπο σπίτι,αποσυνδεδεμένη η σοφίτα,πάλι εκέι χαμηλά οι μετρήσεις.Μέτρησα μόνο με την σοφίτα(νέο καλώδιο),αποσυνδεδεμένο το υπόλοιπο σπίτι, πάλι χαμηλά..

    Με πήρε πριν λίγο η wind και μου είπε,πως με τον ΟΤΕ που στάλθηκε η βλάβη ενημερώθηκαν πως το πρόβλημα βρίσκεται στο δίκτυο του ΟΤΕ,έξω από το σπίτι.Και θα έρθει συνεργείο στην γειτονιά σήμερα 8/7.

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtrmsnpr Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια γραμμή έρχεται στο σπίτι..Το έχω αναφέρει και πιο πάνω..
    ...
    Ναι από το κουτί του ΟΤΕ παίρνει και αυτό.Η σύνδεση είναι όπως την περιγράφεις,αυτό έχει γίνει..
    Βρε εγώ καλά κατάλαβα. Μία σύνδεση έχει το σπίτι με 2 παράλληλες καλωδιακές γραμμές. Μία που πάει στην σοφίτα και άλλη μία στο υπόλοιπο σπίτι.
    Αυτές οι γραμμές συνδέονται στο κουτί του ΟΤΕ.

    Μέτρησα το υπόλοιπο σπίτι,αποσυνδεδεμένη η σοφίτα,πάλι εκέι χαμηλά οι μετρήσεις.Μέτρησα μόνο με την σοφίτα(νέο καλώδιο),αποσυνδεδεμένο το υπόλοιπο σπίτι, πάλι χαμηλά..
    Όπως έχουμε γράψει όλοι, σωστή μέτρηση γίνεται αποσυνδέοντας τις γραμμές από το κουτί του ΟΤΕ.
    Εσύ απλά αποσυνδέεις τις τηλεφωνικές συσκευές. Έτσι όμως τα καλώδια εξακολουθούν να συνδέονται μεταξύ τους στο κουτί του ΟΤΕ.
    Άρα αν έχει πρόβλημα η μία γραμμή την μεταφέρει μέσω της σύνδεσης στην άλλη.

    Με πήρε πριν λίγο η wind και μου είπε,πως με τον ΟΤΕ που στάλθηκε η βλάβη ενημερώθηκαν πως το πρόβλημα βρίσκεται στο δίκτυο του ΟΤΕ,έξω από το σπίτι.Και θα έρθει συνεργείο στην γειτονιά σήμερα 8/7.
    Μακάρι να είναι το πρόβλημα εξωτερικό πριν το κουτί και να λυθεί.
    Ούτως ή άλλως όμως πρέπει να γίνει σωστή σύνδεση όλου του σπιτιού.

    Από τη στιγμή που έχεις περάσει καινούργιο καλώδιο στη σοφίτα:
    α. Στο κουτί του ΟΤΕ αποσυνδέεις τη γραμμή που πάει στο υπόλοιπο σπίτι.
    β. Στο κουτί του ΟΤΕ συνδέεις μόνο ένα ζεύγος (π.χ. μπλε-άσπρο/μπλε) του καλωδίου που έρχεται στη σοφίτα.
    γ. Στη σοφίτα συνδέεις το ζεύγος αυτό στην είσοδο (LINE) του splitter.
    δ. Από το splitter μία έξοδος (ADSL) πάει στο Modem/Router. Η άλλη έξοδος (PHONE) συνδέεται σε ένα άλλο ζεύγος του καλωδίου (π.χ. καφέ-άσπρο/καφέ) που πάει στο κουτί του ΟΤΕ.
    ε. Στο κουτί του ΟΤΕ συνδέεις το ζεύγος που έρχεται από τη σοφίτα (στο προηγούμενο βήμα), μόνο με το καλώδιο που πάει στο υπόλοιπο σπίτι και έχεις αποσυνδέσει στο βήμα (α).
    στ. Από τις πρίζες του υπόλοιπου σπιτιού αφαιρείς τυχόν φίλτρα που υπάρχουν πριν τις αντίστοιχες τηλεφωνικές συσκευές.

    Με τα παραπάνω έχεις μια κανονική εγκατάσταση που θα πρέπει να δουλεύει σωστά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 08-07-14 στις 14:58.

  13. #28
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    -
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε εγώ καλά κατάλαβα. Μία σύνδεση έχει το σπίτι με 2 παράλληλες καλωδιακές γραμμές. Μία που πάει στην σοφίτα και άλλη μία στο υπόλοιπο σπίτι.
    Αυτές οι γραμμές συνδέονται στο κουτί του ΟΤΕ.


    Όπως έχουμε γράψει όλοι, σωστή μέτρηση γίνεται αποσυνδέοντας τις γραμμές από το κουτί του ΟΤΕ.
    Εσύ απλά αποσυνδέεις τις τηλεφωνικές συσκευές. Έτσι όμως τα καλώδια εξακολουθούν να συνδέονται μεταξύ τους στο κουτί του ΟΤΕ.
    Άρα αν έχει πρόβλημα η μία γραμμή την μεταφέρει μέσω της σύνδεσης στην άλλη.


    Μακάρι να είναι το πρόβλημα εξωτερικό πριν το κουτί και να λυθεί.
    Ούτως ή άλλως όμως πρέπει να γίνει σωστή σύνδεση όλου του σπιτιού.

    Από τη στιγμή που έχεις περάσει καινούργιο καλώδιο στη σοφίτα:
    α. Στο κουτί του ΟΤΕ αποσυνδέεις τη γραμμή που πάει στο υπόλοιπο σπίτι.
    β. Στο κουτί του ΟΤΕ συνδέεις μόνο ένα ζεύγος (π.χ. μπλε-άσπρο/μπλε) του καλωδίου που έρχεται στη σοφίτα.
    γ. Στη σοφίτα συνδέεις το ζεύγος αυτό στην είσοδο (LINE) του splitter.
    δ. Από το splitter μία έξοδος (ADSL) πάει στο Modem/Router. Η άλλη έξοδος (PHONE) συνδέεται σε ένα άλλο ζεύγος του καλωδίου (π.χ. καφέ-άσπρο/καφέ) που πάει στο κουτί του ΟΤΕ.
    ε. Στο κουτί του ΟΤΕ συνδέεις το ζεύγος που έρχεται από τη σοφίτα (στο προηγούμενο βήμα), μόνο με το καλώδιο που πάει στο υπόλοιπο σπίτι και έχεις αποσυνδέσει στο βήμα (α).
    στ. Από τις πρίζες του υπόλοιπου σπιτιού αφαιρείς τυχόν φίλτρα που υπάρχουν πριν τις αντίστοιχες τηλεφωνικές συσκευές.

    Με τα παραπάνω έχεις μια κανονική εγκατάσταση που θα πρέπει να δουλεύει σωστά.
    Σωστά με δυο παράλληλες στο σπίτι μέσα.
    (Στην σοφίτα και να μην έχει τηλέφωνο δεν με καίει.)Όμως ναι,δεν πιάνω πρώτη φορά δίκτυο στα χέρια μου,όπως το λες είναι συνδεδεμένο.Ότι λες,στο είπα στο προηγούμενο ποστ,ότι τα έχω κάνει!Δεν ξέρω γιατί επιμένει εκεί η κουβέντα,αφού το έχω κάνει..Μπερδεύομαι και ψάχνομαι κάθε φορά :P
    (σύνδεσα πλέον μπλε-άσπρο μπλέ που είχαμε πει κιολας)
    Μα ναι είπαμε,το έχω κάνει..!
    Αποσύνδεσα ΟΛΟ το υπόλοιπο σπίτι και άφησα πάνω μόνο το καλώδιο που πάει στην σοφίτα.Το να πάω το μόντεμ ΠΑΝΩ στο κουτί και δεν γίνεται,λόγο μη παροχή ρεύματος,και ανούσιο,αφού το καλώδιο είναι μόνο του στις δοκιμές που είπαμε.

    Όχι δεν κάθομαι να αποσυνδέω τις συσκευές,σε 3 πόστ το χω γράψει ότι έχω αποσυνδέσει το υπόλοιπο σπίτι,και μετράω πότε με το νέο καλώδιο και πότε με το άλλο που μπένει μέσα στους τοίχους και συνδέει το σπίτι!Όπως και όταν αποσυνδέω την σοφίτα,το δοκίμασα σε άλλη πρίζα το μόντεμ να το δοκιμάσω..Πρόβλημα εκεί δεν έχει,στα πατώματα χαμηλά όπως και να τα έκανα.

    - - - Updated - - -

    BUMP

    το πρόβλημα αποκαταστάθηκε!
    οι τεχνικοί του ΟΤΕ μετρήσανε την γραμμή,και βρήκανε εκτός σπιτιού,αφού έψαχναν την γειτονιά, βλάβη στο δίκτυο τους.Πήγανε 1-2 σπίτι παραπέρα και το βρήκανε,μου δείξανε και που..Λέμε για απόσταση 150-200μ και ούτε από μας.
    Και μου αλλάξανε γραμμή,ήρθανε πάλι στο σπίτι μου,στο κουτί του ΟΤΕ,και έκαναν τις μετρήσεις και επιτέλους είχε διορθωθεί..και ξανασυγχρόνισα εκεί που ήμουν!
    Ότι μου είπανε σας το λέω!Πανηγύρια τώρα για 10mb και ούτε 1mb...φαντάσου!


    Δεν με χρέωσαν κάπου,τώρα λέτε να έρθει πάνω στον λογαριασμό τίποτα;

    DownStream Connection Speed 10083 kbps
    UpStream Connection Speed 979 kbps


    ADSL Link Downstream Upstream
    Connection Speed 10083 kbps 979 kbps
    Line Attenuation 23.5 db 12.1 db
    Noise Margin 9.1 db 9.2 db

    ____

    Οπότε τόσο καιρό,ήταν εκεί το πρόβλημα,και όχι στην καλωδίωση..!
    Αλλά δεν πειράζει,απέκτησα νέο καλώδιο,στο μυαλό μου έχω και νέα καλωδίωση να κάνω στο μέλλον,χωρίς να χαλάσω τοίχους.Μάθαμε και 2-3 πράγματα παραπάνω,την επόμενη φορά,να γλυτώσουμε τον ηλεκτρολόγο.Ευχαριστώ για κάθε συμβουλή!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xtrmsnpr : 08-07-14 στις 15:23.

  14. #29
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtrmsnpr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν με χρέωσαν κάπου,τώρα λέτε να έρθει πάνω στον λογαριασμό τίποτα;

    DownStream Connection Speed 10083 kbps
    UpStream Connection Speed 979 kbps


    ADSL Link Downstream Upstream
    Connection Speed 10083 kbps 979 kbps
    Line Attenuation 23.5 db 12.1 db
    Noise Margin 9.1 db 9.2 db

    ____

    Οπότε τόσο καιρό,ήταν εκεί το πρόβλημα,και όχι στην καλωδίωση..!
    Αλλά δεν πειράζει,απέκτησα νέο καλώδιο,στο μυαλό μου έχω και νέα καλωδίωση να κάνω στο μέλλον,χωρίς να χαλάσω τοίχους.Μάθαμε και 2-3 πράγματα παραπάνω,την επόμενη φορά,να γλυτώσουμε τον ηλεκτρολόγο.Ευχαριστώ για κάθε συμβουλή!
    Εφ' όσον το πρόβλημα δεν ήταν στον δικό σου χώρο, όχι δεν θα σε χρεώσουν τίποτα!

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Touch pad απο Dell, καπούτ.
    Από Theodore41 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-14, 23:35
  2. Μηνύματα: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 20:33
  3. [D-Link] Modem καπούτ.
    Από Theodore41 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 12:25
  4. Τροφοδοτικό 430w καπούτ!
    Από Σταυροφόρος στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-13, 09:53
  5. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-13, 17:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας