Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    -
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα παιδιά από την Παρασκευή 27/6 το βράδυ αντιμετωπίζω πρόβλημα με την σύνδεση μου στο internet.
    Μένω μέσα στην Μυτιλήνη,έχω wind adsl 24mb κλειδωμένος στα 11mb (από πέρσι που ήμουν στα 14mb).
    Έχω δικό μου router,το netgear DGN2200(όχι ιδιαίτερα ευχαριστημένος από την αγορά).Η γραμμή μερικές φορές έκανε αποσυνδέσεις,είτε ολιγόλεπτες είτε για ώρα,κάποιες φορές ήταν θέμα της εταιρίας και άλλλες μάλλον από πλευράς μου,αφού όσες φορές το είχα δώσει σαν βλάβη μου λέγανε ότι δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα.
    Έτσι φτάνουμε στην Παρασκευή,προχτες,όπου εκεί που ήμουν online και έπαιζα σβήσανε τα λαμπάκια του internet και της σύνδεσης,λέω εντάξει μια κλασική αποσύνδεση θα ναι,θα επανέλθει,αμ δε,επί 1 ώρα δεν!
    Πήγαιναν να ανάψουν και να συγχρονιστεί η γραμμή,αλλά μάταια,έσβηναν πάλι..Έτρεξα κάθε ενέργεια που μαθα στην σχολή,τίποτα και πάλι.Μέχρι και reset το modem έκανα,πάλι τίποτα.Πήρα τηλέφωνο το έδωσα βλάβη,αφού πρώτα ακολούθησα την οδηγία για αποσύνδεση όλων των τηλεφωνικών συσκευών, (3 πρίζες-τηλέφωνα για κάθε όροφο) για να μετρήσουν την γραμμή.Οπότε χτες το απόγευμα με πήρε ο τεχνικός,και μου είπε ότι από κει δεν υπάρχει κάποια αλλαγή ούτε σφάλμα,και βλέπει πόσο χάλια έχει συγχρονίσει η γραμμή 3mb DL 9kpbs UL ..
    Μου είπε ότι από πλευράς στο δικό μου δίκτυο είναι πρόβλημα,είτε το καλώδιο είτε το modem. άλλο modem,και έβαλα πάνω της wind και ένα άλλο linksys,με clean settings,τα σέταρα εκείνη την ώρα,πάλι και αυτά δεν μπορούσαν να συγχρονιστούν.Και αν το κάνανε ο συγχρονισμός ήταν για κλάματα και εννοείται ότι δεν ανοίγει και καμία σελίδα είτε πρόγραμμα που χρειάζεται νετ,τάματα κάνω για να γράψω αυτό εδώ το κείμενο.
    Σας παραθέτω τις ταχύτητες που πιάνω πλέον..


    το βράδυ παρασκευής
    DownStream Connection Speed 3607 kbps
    UpStream Connection Speed 82 kbps

    σάββατο
    80/4364 kbps

    και τώρα:

    70/5859 kbps
    Βάζοντας το modem της wind (zte) πήρα έξτρα πληροφορίες που δεν μου έδιναν τα άλλα δυο,και τα CRC errors κυριαρχούν..

    Link Status Connected
    Rate (Up/Down) 77/4405 kbps
    Noise Margin (Up/Down) 8.9/9.1 dB
    Modulation Type ADSL_2plus
    Line Attenuation (Up/Down) 12/19.7 dB
    Output Power (Up/Down) 11.1/18.9 dBm
    Data Path (Up/Down) Fast/Fast
    Max Rate(Up/Down) 80/4364 kbps
    Interleave depth 0
    Annex Type AnnexA
    CRC errors 8922
    και τρέχοντας και ένα tracert

    tracert www.otenet.gr

    Tracing route to otenet.gr [62.103.128.215]
    over a maximum of 30 hops:

    1 1 ms <1 ms <1 ms 192.168.0.1
    2 44 ms 39 ms 42 ms 62.169.255.44
    3 226 ms 40 ms 43 ms 62.169.249.181
    4 42 ms 40 ms 42 ms 62.169.249.166
    5 1267 ms 1023 ms 1101 ms otenet.gr-ix.gr [176.126.38.4]
    6 625 ms 593 ms 559 ms athe-crsa-athe7609k2-1.backbone.otenet.net [79.1
    28.227.17]
    7 387 ms 440 ms 477 ms athe7609c-athe-crsa-1.backbone.otenet.net [79.12
    8.227.26]
    8 * * * Request timed out.
    9 * * * Request timed out.
    10 * * * Request timed out.
    11 * * * Request timed out.
    12 * * * Request timed out.
    13 * * * Request timed out.
    14 * * * Request timed out.
    15 * * * Request timed out.
    16 * * * Request timed out.
    17 * * * Request timed out.
    18 * * * Request timed out.
    19 * * * Request timed out.
    20 * * * Request timed out.
    21 * * * Request timed out.
    22 * * * Request timed out.
    23 * * * Request timed out.
    24 * * * Request timed out.
    25 * * * Request timed out.
    26 * * * Request timed out.
    27 * * * Request timed out.
    28 * * * Request timed out.
    29 * * * Request timed out.
    30 * * * Request timed out.

    Trace complete.
    Οπότε ερχόμαστε στο θέμα του καλωδίου.Το οποίο είχε έρθει πριν 10 χρόνια ηλεκτρολόγος να το περάσει,ώστε να έχουμε adsl,δεν ξέρω ή μάλλον δεν θυμάμαι γιατί έγινε αυτό με το καλώδιο,αλλά η κεντρική γραμμή είναι εδώ στην σοφίτα όπου και βρίσκεται το γραφείο και το modem,ενώ έξω από το δωμάτιο μου υπάρχει τηλεφωνική πρίζα.Θα σας δείξω με φωτογραφίες πως είναι η σύνδεση με το καλώδιο που έρχεται μέσα στο σπίτι,αλλά είναι εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες,αλλά και όταν καταλήγει μέσα στο σπίτι .Για αρκετά χρόνια δεν υπήρχε καπάκι ώστε να καλύπτει την σύνδεση των πολύκλονων,και έτσι έτρωγε,κρύο ζέστη,βροχή,χιόνια,αέρα και ήλιο,πέρσι περάσαμε καπάκι,αλλα το υπόλοιπο είναι όπως το βλέπετε.


    Δεν μπορώ να καταλάβω τί καλώδιο είναι,δεν είναι utp cat5 ;


    είσοδος μέσα στο σπίτι



    καλωδίωση δίπλα από το καλώδιο που συνδέει το κλιματιστικό



    κατάληξη καλωδίου-τερματικό



    Να προσθέσω ότι σε λίγες μέρες θα μπουν μαστόρια στο δωμάτιο,για να το ανακαινίσουν και να επισκευάσουν ζημιές από υγρασία,και πεσμένους σοβάδες.Και θα γίνει η καλωδίωση όλου του δωματίου,θα ήταν σοφό και σωστό να φτιάξω και το τηλεφωνικό καλώδιο,να βρίσκεται μέσα στον τοίχο,με θωράκιση,μέσα σε σωλήνα και νέο καλώδιο και τηλεφωνική πρίζα και όχι αυτό το χάλι;Και αν ναι,τί αγοράζω;;

    να μου πείτε τώρα το είδα,όχι,αλλά τώρα προέκυψε το θέμα και είναι μείζον!! ..
    Και αν δεν είναι το πρόβλημα με το καλώδιο;Κλέψανε το καφάο του τετραγώνου μου :P ;
    η ποιότητα της τηλεφωνικής κλήσης δεν έχει αλλάξει.Αλλά τίποτα online δεν λειτουργεί σωστά,και ακόμα συγχρονισμένος να είμαι στις ταχύτητες που σας έδειξα,δεν ανοίγει τίποτα και με αποσυνδέει από τι εφαρμογή χρειάζεται νετ
    Ευχαριστώ και συγνώμη αν ας κούρασα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xtrmsnpr : 29-06-14 στις 16:28.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού θα κάνεις επισκευές, φυσικά θα φτιάξεις και το καλώδιο του τηλεφώνου.

    Πες στον ηλεκτρολόγο σου να περάσει καινούργιο καλώδιο για εξωτερική χρήση από το κουτί

    του ΟΤΕ και να σου βάλει μια πρίζα καινούργια, στο σημείο που θα μπεί το ρούτερ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το καλωδιο λεει non flexible (μη ευελικτο), μπορει με τα χρονια σε καποια γωνια (κατι αναλογο σαν την 3η φωτο) να χαλασε εσωτερικα, συμφωνω με μια αλλαγη, δεν ειναι πολυ ακριβο

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    -
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού θα κάνεις επισκευές, φυσικά θα φτιάξεις και το καλώδιο του τηλεφώνου.

    Πες στον ηλεκτρολόγο σου να περάσει καινούργιο καλώδιο για εξωτερική χρήση από το κουτί

    του ΟΤΕ και να σου βάλει μια πρίζα καινούργια, στο σημείο που θα μπεί το ρούτερ.
    μάλιστα,ναι αυτό υπάρχει σαν σκέψη αφού θα γίνουν μερεμέτια στο δωμάτιο,και μιας και προέκυψε το πρόβλημα,αυτή είναι και η δική μου ιδέα.Και εννοείται με μια πρίζα,και όχι αυτό το χάλι που είναι ενωμένα τα καλώδια χύμα,όπως είναι και χύμα το καλώδιο..
    Να περαστεί μέσα στον τοίχο έτσι;Να μην είναι έξω στον τοίχο ούτε καν σε σωλίνα,σωστά;
    Ψάχνω τώρα καλώδιο,και ψάχνω για ότι καλύτερο μπορώ να βρω.
    Αυτό ειναι cat5e μπορώ να βάλω cat6 σωστά;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    το καλωδιο λεει non flexible (μη ευελικτο), μπορει με τα χρονια σε καποια γωνια (κατι αναλογο σαν την 3η φωτο) να χαλασε εσωτερικα, συμφωνω με μια αλλαγη, δεν ειναι πολυ ακριβο
    Όχι το καλώδιο δεν είναι ακριβό,περίπου 10-15μ χρειάζομαι.Θα σκαφτεί ο τοίχος και θα μπει μαζί με σωλίνα μέσα,για καλύτερη προστασία,έτσι το σκέφτομαι.
    Και μακριά από καλώδια ρεύματος,όπως φαίνεται που είναι δίπλα δίπλα με το καλώδιο του κλιματισμού.

    Θα μπορώ τότε να βάλω cat6 καλώδιο αν είναι;
    Κάποιες προτάσεις για καλώδια;
    ______


    Υπάρχει περίπτωση να μην είναι το καλώδιο;

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Στην τελευταία φωτογραφία φαίνεται spliter και φίλτρο στην ίδια εξοδο κάτι που είναι λάθος.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtrmsnpr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ειναι cat5e μπορώ να βάλω cat6 σωστά;
    Το τηλεφωνικό καλώδιο δεν χρειάζεται να είναι Ethernet και φυσικά στα πολλά μέτρα απαγορεύεται,

    επειδή δημιουργεί πτώση τάσης λόγω μικρής διατομής των αγωγών.

    Εσύ επειδή έχεις λίγα μέτρα, απλά θα πρέπει να πάρεις καλώδιο για εξωτερικούς χώρους.

    Μπορείς να πάρεις και τέτοιο, που είναι αμιγώς τηλεφωνικό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τελευταία φωτογραφία φαίνεται spliter και φίλτρο στην ίδια εξοδο κάτι που είναι λάθος.
    δεν το βρισκω λαθος, αλλα μπορει να βοηθησει αν μεινει μονο το σπλιτερ, σε ενα απο τα draytek μου δουλευει μονο με σπλιτερ η να αλλαξει φιλτρο/σπλιτερ που ειναι ενσωματωμενα

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    -
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τελευταία φωτογραφία φαίνεται spliter και φίλτρο στην ίδια εξοδο κάτι που είναι λάθος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το βρισκω λαθος, αλλα μπορει να βοηθησει αν μεινει μονο το σπλιτερ, σε ενα απο τα draytek μου δουλευει μονο με σπλιτερ η να αλλαξει φιλτρο/σπλιτερ που ειναι ενσωματωμενα
    ok,αυτό αφαιρείται.Μετά από κάποια θέματα το είχα βάλει επάνω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τηλεφωνικό καλώδιο δεν χρειάζεται να είναι Ethernet και φυσικά στα πολλά μέτρα απαγορεύεται,

    επειδή δημιουργεί πτώση τάσης λόγω μικρής διατομής των αγωγών.

    Εσύ επειδή έχεις λίγα μέτρα, απλά θα πρέπει να πάρεις καλώδιο για εξωτερικούς χώρους.

    Μπορείς να πάρεις και τέτοιο, που είναι αμιγώς τηλεφωνικό.
    να μην προτιμήσω να βάλω το cat6 http://www.nsys.gr/el/arc-flex6cable...at6-cable.html ?
    εντάξει τι πτώση τάσης θα χει ένα καλώδιο τηλεπικοινωνίας;Εννοώ θα μου προκαλέσει προβλήματα;
    Ναι δεν θέλω πάνω από 15μ σίγουρο αυτό.
    Μέχρι στιγμής,από αυτά που λέμε,και σεις στο καλώδιο σκέφτεστε ότι θα είναι το πρόβλημα;

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtrmsnpr Εμφάνιση μηνυμάτων


    να μην προτιμήσω να βάλω το cat6 http://www.nsys.gr/el/arc-flex6cable...at6-cable.html ?
    εντάξει τι πτώση τάσης θα χει ένα καλώδιο τηλεπικοινωνίας;Εννοώ θα μου προκαλέσει προβλήματα;
    Ναι δεν θέλω πάνω από 15μ σίγουρο αυτό.
    Μέχρι στιγμής,από αυτά που λέμε,και σεις στο καλώδιο σκέφτεστε ότι θα είναι το πρόβλημα;
    Aπλά σου είπα ότι δεν είναι απαραίτητο, αν θέλεις βάλτο, τίποτα δεν θα προκαλέσει, τίποτα παραπάνω δεν

    θα βελτιώσει.

    Δηλαδή το καλώδιο, στην κατάσταση που είναι, δεν πρέπει να το αλλάξεις;;;;; τι το σκέφτεσαι;;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    -
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπλά σου είπα ότι δεν είναι απαραίτητο, αν θέλεις βάλτο, τίποτα δεν θα προκαλέσει, τίποτα παραπάνω δεν

    θα βελτιώσει.

    Δηλαδή το καλώδιο, στην κατάσταση που είναι, δεν πρέπει να το αλλάξεις;;;;; τι το σκέφτεσαι;;;;
    αχα..Επειδή έτσι όπως το είπες,υπέθεσα ότι θα προκαλεί προβλήματα.Το καλώδιο που δείχνω είναι για εξωτερικούς χώρους,και σκέφτομαι να το βάλω και μέσα σε σωλήνα μέχρι το σημείο που θα μπαίνει στο σπίτι και θα κρύβεται..οπότε μου κάνει;Δεν νομίζω να είναι θέμα για τον ηλεκτρολόγο.

    Θα το αλλάξω στην κατάσταση που είναι εννοείται,δω και χρόνια έπρεπε να φύγει.Αλλά από αυτά που χω γράψει στο αρχικό ποστ,και τις μετρήσεις που χω δώσει,προκύπτει κάτι άλλο;
    Δεν περίμενα να γινόταν κάτι έτσι ξαφνικά να πω την αλήθεια..

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξεκίνα από το καλώδιο, κάνε και μια καλή σύνδεση μέσα στο κουτί του ΟΤΕ, αφού ξύσεις την σκουριά

    από τα καλώδια για να μείνει ο χαλκός καθαρός, βάλε και μια πρίζα και καλά καλώδια στο ρούτερ και

    μετά συνεχίζεις με τις μετρήσεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    -
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνα από το καλώδιο, κάνε και μια καλή σύνδεση μέσα στο κουτί του ΟΤΕ, αφού ξύσεις την σκουριά

    από τα καλώδια για να μείνει ο χαλκός καθαρός, βάλε και μια πρίζα και καλά καλώδια στο ρούτερ και

    μετά συνεχίζεις με τις μετρήσεις.
    ωωωχ το τελευταίο δεν ήταν καλό,κατάλαβα ο Γολγοθάς θα συνεχιστεί
    Τί άλλο μπορεί να ναι;Από την wind μου λένε ότι σε αυτούς δεν βλέπουν πρόβλημα.Τώρα τους ξαναπήρα τηλ

    Το κουτάκι αυτό αλλάζει σωστά;Έχει σκουριάσει σε όλο το πάνω μέρος του,όπως και οι βίδες του.Για το μέσα θα το μάθω το πρωί που θα κάτσω να το ξεβιδώσω για να το ανοίξω.Τις άκρες των καλωδίων πως θα τις ξύσω;Να τις κόψω μια και έξω.
    Ναι πρίζα στον τοίχο θα μπει,ωραία και συμμαζεμένα αυτή την φορά.Θα έρθει το μεσημέρι ο ηλεκτρολόγος,να το δει,και θα παραγγείλω το καλώδιο που σας έδειξα..

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtrmsnpr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το κουτάκι αυτό αλλάζει σωστά;Έχει σκουριάσει σε όλο το πάνω μέρος του,όπως και οι βίδες του.Για το μέσα θα το μάθω το πρωί που θα κάτσω να το ξεβιδώσω για να το ανοίξω.Τις άκρες των καλωδίων πως θα τις ξύσω;Να τις κόψω μια και έξω.
    To κουτί μην το πειράζεις γιατί είναι του ΟΤΕ. Απλά όταν κάνεις την σύνδεση φρόντισε να το στεγανοποιήσεις.

    Κόψε τις άκρες του καλωδίου και μετά όταν θα το γδύσεις κοίταξε αν έχει προχωρήσει η σκουριά και ποιο μέσα,

    για να το ξύσεις.

    Αφού θα σου τα φτιάξει ο ηλεκτρολόγος, αυτός θα ξέρει καλύτερα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    547
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΕΡΑΚΑΣ
    Router
    DLINK 320B
    Δοκιμασε στο σημειο που ερχεται στο σπιτι η γραμμη να βαλετε δοκιμαστηκα μια μπριζα να δεις πως συγχρονίζεις. Μια αλλη λυση ειναι να πας σε ΟΤΕ που ασχολούνται με προβληματα γραμμής.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    -
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To κουτί μην το πειράζεις γιατί είναι του ΟΤΕ. Απλά όταν κάνεις την σύνδεση φρόντισε να το στεγανοποιήσεις.

    Κόψε τις άκρες του καλωδίου και μετά όταν θα το γδύσεις κοίταξε αν έχει προχωρήσει η σκουριά και ποιο μέσα,

    για να το ξύσεις.

    Αφού θα σου τα φτιάξει ο ηλεκτρολόγος, αυτός θα ξέρει καλύτερα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PGouv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασε στο σημειο που ερχεται στο σπιτι η γραμμη να βαλετε δοκιμαστηκα μια μπριζα να δεις πως συγχρονίζεις. Μια αλλη λυση ειναι να πας σε ΟΤΕ που ασχολούνται με προβληματα γραμμής.
    όταν λες να πάω σε ΟΤΕ,να φύγω από wind;Ναι το συμβόλαιο περιμένω αυτόν τον μήνα να τελειώσει για να κάνουμε αίτημα φορητότητας,και περιμένω και κάποια προσφορά,για να βγει λίγο φθηνότερα.Τέρμα οι εναλλακτικοί providers,μπορεί να είναι ακριβός ο ΟΤΕ,αλλά όπως λές έχει τεχνικούς και είναι οι γραμμές του!

    το νέο καλώδιο περάστηκε το απόγευμα σήμερα,τακτοποιημένο και προστατευμένο(αύριο οι φώτος),τώρα όμως βρίσκω χρόνο να σας ενημερώσω...Και να τα αποτέλεσμα..Δεν έγινε τίποτα !!

    DownStream Connection Speed 3872 kbps
    UpStream Connection Speed 132 kbps


    Τί γίνεται τώρα;Τί κάνω;
    εκτός και αν με έχουν αλλάξει profile των 4mb

    Edit
    μόλις έκλεισα το τηλέφωνο από την εξυπηρέτηση της wind..Αφού τους εξήγησα ότι άλλαξα το καλώδιο,όπως με είχανε συμβουλέψει,πράγμα που επιβεβαίωσε και το παλικάρι που μιλούσαμε.Με έβαλαν πάλι να αποσυνδέσω όλες τις τηλεφωνικές γραμμές.και με κάλεσαν στον κινητό...(3 όροφοι από μια πρίζα ο καθένας),και πήρανε μετρήσεις.Και μετά άντε πάλι πάνω κάτω για να συνδεθούν ξανά !
    Ρώτησα το παιδί, το ίδιο που σας ρώτησα και από πάνω,αν μου αλλάξανε προφιλ για να μπορώ να συγχρονίζω,μου είπε δεν μπορεί να μου το απαντήσει αυτό,αλλά βλέπει ότι η γραμμή μπορεί να πάρει και πιο πάνω ταχύτητα.και ότι θα το δώσει για βλάβη και θα μου τηλεφωνήσει τεχνικός να μου πει αν γίνεται...

    Το τελευταιό δεν μου άρεσε καθόλου,δεν γίνεται ξαφνικά από τα 11mb DL και το ~1mb UL,να πέσω στα 3.8mb και στα 131kb χωρίς να είναι βλάβη..(αλλά από την wind μου είπανε και την προηγούμενη βδομάδα ότι από αυτούς δεν βλέπανε πρόβλημα,τώρα πώς γίνεται να επιμένει το πρόβλημα,ακόμα και μετά την αλλαγή του καλωδίου? )
    Απελπισία..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xtrmsnpr : 05-07-14 στις 02:20.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Touch pad απο Dell, καπούτ.
    Από Theodore41 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-14, 23:35
  2. Μηνύματα: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 20:33
  3. [D-Link] Modem καπούτ.
    Από Theodore41 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 12:25
  4. Τροφοδοτικό 430w καπούτ!
    Από Σταυροφόρος στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-13, 09:53
  5. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-13, 17:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας