Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω μια απορια, Δημητρη, αν τρεχω live cd απο Virtualbox ομως ειναι το ιδιο ασφαλες με το να τρεχει απο το pc απευθειας? το λεω για να μην ανοιγοκλεινω pc και φυσικα γιατι στο virtualbox τρεχει το .iso απευθειας και οχι το μέσον. Στην δουλεια τα pcs ειναι χρονια πισω....τους τα εχω πει ρε συ αλλα δεν θελουν τιποτα δεν καταλαβαινουν τα αφεντικα απο τετοια πραγματα, οτι δουλευει το θεωρουν οκ, τι να τους εξηγεις χαμενα λογια....και μπαινουν και σε πολλες τραπεζες, εγω μονο με 2 δουλευω. Αλλα πολυ σωστη και καλη η παρατηρηση σου, θα το εφαρμοσω. Αν μπαινουμε απο κινητα πχ android σε εφαρμογες τραπεζας μονο για να βλεπουμε οχι για να κανουμε μεταφορες/πληρωμες κτλ υπαρχει ο ιδιος κινδυνος?
    Δεν μιλάω για *.iso αλλά για εγκατάσταση (λόγω ταχύτητας)
    Το virtualbox βάζει nat, αρα τα χρησιμοποιεί μόνο τις networking υπηρεσίες των win
    Τώτα τι κάνουν cache τα win και αν κάνουν θέλει λίγο ψάξιμο
    Η λύση που πρότεινα είναι σίγουρα πολύ πιό ασφαλής από σκέτα win
    Θέλει και λίγο ψάξιμο αν θέλεις να ξέρεις ακριβώς τι συμβαίνει με τα networking win (host) / virtualbox

    Για τα κινητά
    ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ, ΟΧΙ
    Τα λειτουργικά τους είναι για τα κλάμματα, και readonly να είσαι κάποτε για να μπεις στις τράπεζες πρέπει να δόσεις username/password

  2. #32
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το virtualbox ποτέ δεν το δουλευω με ΝΑΤ δεν βλεπει σωστα το εσωτερικο δικτυο μου, με bridge το δουλευω αρα βλεπει τα παντα κανονικα απο εκει.
    Ναι ειναι ποιο αργο να φορτωσει iso το virtualbox αλλα σιγουρα ποιο ασφαλες!

  3. #33
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Να υποθέσω οτι σε περιβάλλον linux δεν κινδυνέυει κάποιος?

  4. #34
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω οτι σε περιβάλλον linux δεν κινδυνέυει κάποιος?
    ποιο πάνω εχει απαντησει ο dimitri_ns διαβασε τι εχει γραψει σε απαντηση για μενα, για τα exploit κτλ. Μπορει απο το συγκεκριμενο μεσω email που λεμε εδω οχι, αλλα υπαρχουν πολλοι αλλοι τροποι για τετοιες υποκλοπες, δεν ειναι ιος ετσι κι αλλιως. Οπως και για προσφατα λεγαμε με το θεμα για το ΟpenSSL.

  5. #35
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο πάνω εχει απαντησει ο dimitri_ns διαβασε τι εχει γραψει σε απαντηση για μενα, για τα exploit κτλ. Μπορει απο το συγκεκριμενο μεσω email που λεμε εδω οχι, αλλα υπαρχουν πολλοι αλλοι τροποι για τετοιες υποκλοπες, δεν ειναι ιος ετσι κι αλλιως. Οπως και για προσφατα λεγαμε με το θεμα για το ΟpenSSL.
    Ευχαριστώ Νικηφόρε ,απλά εννοούσα σε καθαρό περιβάλλον linux (δηλαδή όχι μέσω virtualbox) για το συγκεκριμένο θέμα.Ήμουν λιγουλάκι ασαφής!

  6. #36
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ Νικηφόρε ,απλά εννοούσα σε καθαρό περιβάλλον linux (δηλαδή όχι μέσω virtualbox) για το συγκεκριμένο θέμα.Ήμουν λιγουλάκι ασαφής!
    Το livecd/usb σε γλυτώνει και από keyloggers, rootkits klp. Αυτο ειχε πει ο Δημητρης και ετσι ειναι δυστυχως...υπαρχουν αλλοι τροποι, μπορει αυτο που λεμε εδω να μην το πιανει δεν ξερω ομως...

  7. #37
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Όλα αυτά τα βήματα βέβαια καταργούν την έννοια του ebanking. Κάνε restart, τρέξε live-cd, βάλε τα στοιχεία δικτύου, άνοιξε browser, κάνε login στο site της τράπεζας, κάνε τις δουλειές που θέλεις, κάνε πάλι restart. Και παρακάλα να μην ξέχασες να κοιτάξεις ένα υπόλοιπο, να κάνεις μια μεταφορά, κτλ.
    Προφανώς και αυτός είναι πλέον ασφαλής τρόπος, αλλά κάπου πρέπει να βρεθεί/να βρούμε τη χρυσή τομή. Όλα αυτά δεν απαιτούν δα και ώρες, ελάχιστα λεπτά είναι, όπως και να έχει όμως πρέπει να τα δαπανήσεις.
    Αυτό που κάνω εγώ (και δεν το προτείνω σε κάποιον, ούτε λέω ότι είναι η ενδεδειγμένη λύση, απλά βολεύει εμένα, θεωρώντας ότι είναι η - προσωπική - χρυσή τομή ανάμεσα στην ασφάλεια και την λειτουργικότητα) είναι να χρησιμοποιώ συγκεκριμένο browser μόνο για ebanking, τουλάχιστον για trivial καταστάσεις.

  8. #38
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αν είστε τόσο παρανοϊκοί να πάτε στο γκισέ, μπορεί να δείτε και καμιά καλή γκόμενα. Για τους υπόλοιπους, κοινή λογική αρκεί.

  9. #39
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εγώ μπαίνω μονο απο το pc μου με Arch και παντα firefox και κανενα προβλημα.... αλλοι κανουν συναλλαγες και εμβασματα χιλιαδων ευρω μεσω κινητων και tablet με android/ios τι να λεμε τωρα δλδ....ποσο ειναι ασφαλες αυτο δεν ξερω. Εξαλου το θεμα εδω λεει εναν συγκεκριμενο τροπο να κολλησεις, αμα δεν το κανεις δεν κολλας τιποτα, δεν θελει να ειναι επιστημονας καποιος και ειδικος για να το καταλαβει τι να προσεχει.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 84
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 19:28
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-14, 10:53
  3. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 01:43
  4. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-14, 12:16
  5. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-13, 14:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας