Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    το avg πρεπει να εχει κλεισει 5 ετια που το εχω στειλει . ειχε γινει και βαρυ και σπαστικο .
    γενικα εχω μια αντιπαθεια με τα antivirus ...!
    βαζουμε ενα προγραμμα που μονιμος καθυστερει τον υπολογιστη για να αποτρεψει αλλα τυχον προγραμματα που μπορει να καθυστερησουνε τον υπολογιστη .λιγο παραδοξο .

    τι εχουμε τοσο σημαντικο στον υπολογιστη ;
    την copy πτυχιακη ; τις φωτογραφιες απο αξεχαστες στιγμες μην τυχον και τις ξεχασουμε ; το πρωτο μας email ; τον κωδικο του counter strike του wow και του google και του msn ;
    τις αντεγραμμενες γαματες φωτογραφιες απο το ιντερνετ ;
    για δουλεια το καταλαβαινω οτι δεν χρειαζεται να χαθει μερα για τετοιο λογο , αλλα περνουν τα μετρα τους εκαι με περιορισμους δικαιωματων χρηστη
    .
    γενικα , φτιαχτε και εναν δευτερο και εναν τριτο λογαριασμο χρηστη , για παν ενδεχομενο .
    μπορειτε να χρησιμοποιητε σχεδον αφοβα τον υπολογιστη ως χρηστης με περιορισμενα δικαιωματα .
    και ενας δευτερος administrator ,μπορει να φανει χρησιμος οταν εχει προσβληθει ο κυριως χρηστης .
    Προφανώς δεν έχεις καταλάβει πόσο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ γίνεσαι, εάν ένας άσχετος χρήστης κάνει τα παραπάνω. Προσέχετε λίγο τι γράφετε ορισμένοι.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από purpleaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν έχεις καταλάβει πόσο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ γίνεσαι, εάν ένας άσχετος χρήστης κάνει τα παραπάνω. Προσέχετε λίγο τι γράφετε ορισμένοι.
    Ο άσχετος χρήστης μπορεί είτε να ρωτήσει/διαβάσει και μάθει ή να συμπεριφερθεί ως kamikaze και ότι γίνει, έγινε.

    Ομοίως δε χρησιμοποιώ κανένα antivirus εδώ και χρόνια καθώς η πρόληψη εκ μέρους μου και τα ενσωματωμένα προγράμματα των Windows 7/8.1 αρκούν.

    Ούτε image παίρνω ούτε με format ασχολούμαι.

  3. #18
    Εγγραφή
    15-08-2013
    Περιοχή
    Λαμια
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΟΣΧΟΧΩΡΙ
    Router
    Netfaster 2
    Καλα καλα, οπου ακους προβλημα ασφαλειας κι απο διπλα Internet Explorer, δε θελει πολυ σκεψη..

  4. #19
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    υπαρχει κοσμος που χρησιμοποιει ακομα το avg?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο άσχετος χρήστης μπορεί είτε να ρωτήσει/διαβάσει και μάθει ή να συμπεριφερθεί ως kamikaze και ότι γίνει, έγινε.

    Ομοίως δε χρησιμοποιώ κανένα antivirus εδώ και χρόνια καθώς η πρόληψη εκ μέρους μου και τα ενσωματωμένα προγράμματα των Windows 7/8.1 αρκούν.

    Ούτε image παίρνω ούτε με format ασχολούμαι.
    ομοιως μετα τη μεταβαση σε 8-8.1.σε συνδυασμο παντα με το malwarebytes
    VAMOS ARIS

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και μετά σου λέει οτι υπάρχουν botnet εκεί έξω, με τόσο κόσμο που απλά λέει εγώ δεν το χρειάζομαι
    Θα μου πεις αν είχες antivirus είσαι 100% καλυμμένος; όχι δεν είσαι, αλλά είσαι ποιο καλυμμένος απο το χωρίς

  6. #21
    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Router
    -
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μα AVG ???Ακόμα και σαν αντιβιωτικό είναι τρελά βαρύ και άχρηστο..
    ΌΛΑ τα antivirus που ξεκινάνε με Α,είναι μαύρα χάλια!

  7. #22
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    50
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/5100
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    9(dB) / 18.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xtrmsnpr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα AVG ???Ακόμα και σαν αντιβιωτικό είναι τρελά βαρύ και άχρηστο..
    ΌΛΑ τα antivirus που ξεκινάνε με Α,είναι μαύρα χάλια!
    Όχι μόνο αυτά που ξεκινάνε από Α. Όλα! Γιατί πάνε και ανακατεύονται με το σύστημα σε μεγάλο βαθμό! Μόνο μια φορά την εβδομάδα θα έπρεπε να κάνουμε ένα scan με κανένα scanner (πχ malwarebytes). Όπως είπα και πιο πάνω άμα δεν πατάς όπου βρεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Προσωπικά χρησιμοποίησα 1-2 φορές AV για κανέναν μήνα αλλά δεν χτύπησε ποτέ. Και ούτε με το malwarebytes έχω βρει ποτέ τίποτε!

  8. #23
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μετά σου λέει οτι υπάρχουν botnet εκεί έξω, με τόσο κόσμο που απλά λέει εγώ δεν το χρειάζομαι
    Θα μου πεις αν είχες antivirus είσαι 100% καλυμμένος; όχι δεν είσαι, αλλά είσαι ποιο καλυμμένος απο το χωρίς
    Υπάρχουμε κι εμείς που δε μπαίνουμε στη κάθε τυχαία ιστοσελίδα ούτε χρησιμοποιούμε παράνομα αποκτηθέν λογισμικό. Επίσης δε χρησιμοποιούμε το κάθε τυχαίο USB stick που μας δίνει ο οποιοσδήποτε. Πιστεύω αυτές οι κινήσεις αρκούν για τη προστασία από τα malware και κατ' επέκταση από τα bot.

    Θεωρώ δε πως στα τόσα χρόνια χρήσης του διαδικτύου (..και των PC) κάτι θα είχα παρατηρήσει, κάποιος θα μου είχε παραπονεθεί για spam, κάποια ευρώ (ή και όλα) θα είχαν χαθεί από το λογαριασμό μου - αν και το τελευταίο πιο δύσκολο..

  9. #24
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    το avg πρεπει να εχει κλεισει 5 ετια που το εχω στειλει . ειχε γινει και βαρυ και σπαστικο .
    γενικα εχω μια αντιπαθεια με τα antivirus ...!
    βαζουμε ενα προγραμμα που μονιμος καθυστερει τον υπολογιστη για να αποτρεψει αλλα τυχον προγραμματα που μπορει να καθυστερησουνε τον υπολογιστη .λιγο παραδοξο .

    τι εχουμε τοσο σημαντικο στον υπολογιστη ;
    την copy πτυχιακη ; τις φωτογραφιες απο αξεχαστες στιγμες μην τυχον και τις ξεχασουμε ; το πρωτο μας email ; τον κωδικο του counter strike του wow και του google και του msn ;
    τις αντεγραμμενες γαματες φωτογραφιες απο το ιντερνετ ;
    για δουλεια το καταλαβαινω οτι δεν χρειαζεται να χαθει μερα για τετοιο λογο , αλλα περνουν τα μετρα τους εκαι με περιορισμους δικαιωματων χρηστη
    .
    γενικα , φτιαχτε και εναν δευτερο και εναν τριτο λογαριασμο χρηστη , για παν ενδεχομενο .
    μπορειτε να χρησιμοποιητε σχεδον αφοβα τον υπολογιστη ως χρηστης με περιορισμενα δικαιωματα .
    και ενας δευτερος administrator ,μπορει να φανει χρησιμος οταν εχει προσβληθει ο κυριως χρηστης .
    Προφανώς κάνεις πλάκα τώρα ...Δεν μπορεί να λές αλήθεια και να τα εννοείς αυτά !

    Για να αποκαταστήσουμε την τάξη πάντως σε αυτό AV χρειάζεσε άσχετα με το λειτουργικού ! Ειδικά δε στα Windows δεν υπάρχει περίπτωση να μην μοιράζεις ιούς και κόρες εν αγνοία σου ! Ποιος σου είπε εσένα ότι ο ιοός κάθετε στο προφίλ του χρήστη.... Το μεγαλύτερος μέρος των ιών που έχω αντιμετωπίσει κάθονταν παντού και στο προφιλ ! Οπότε ότι και να μπαίνεις δεν έχει σημασία !

    Αν εσύ πάντως τις προσωπικές σου φωτογραφίες από αγαπημένα σου πρόσωπα δεν τις θεωρείς σημαντικά να μην χαθούν ...την συλλογή σου από μουσική ή δεν ξέρω τι, εγώ πάντως επειδή έχω διάφορα από τότε που σπούδασα ή ακόμα ποιό πίσω από τότε που έμαθα για υπολογιστές με νοιάζει να μην τα χάσω προσέχω ...και το θεωρώ και λογικό να προσέχω ...Δεν μου ακούγετε παράλογο ! Από την στιγμή που υπάρχει κακόβουλο λογισμικό όποια μορφής και παίρνει πρεπει να πέρνουμε μέτρα προστασίας !
    Την πόρτα του σπιτιού σου το βράδυ την κλείνεις ? Γιατί δεν την αφήνεις ανοιχτή ...? Τι έχεις τόσο πολύτιμο ?

    Εχω δεί αρκετούς να μην δέχονται τους ιούς και τα av όταν την πατάνε άγρια σε τεχνικούς τρέχουν και παρακαλάνε.....
    Και επειδή το Forum το διαβάζουν και άνθρωποι που πραγματικά δεν ξέρουν ας μην λέμε τέτοια.... γιατί μετά για να τους πείσεις για την αλήθεια κάνεις τάμα !


    Το μόνο λειτουργικό που έχω δεί να μην έχει ανάγκη ακόμα για AV είναι το linux με μιά βασική αρχή όμως ! Να μην βάζεις πακέτα με το χέρι και έξω από την διανομή σου ! Βασικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έρθει κάποια στιγμή η ώρα του !

  10. #25
    Εγγραφή
    23-10-2013
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    50
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35000/5100
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    9(dB) / 18.9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς κάνεις πλάκα τώρα ...Δεν μπορεί να λές αλήθεια και να τα εννοείς αυτά !

    Για να αποκαταστήσουμε την τάξη πάντως σε αυτό AV χρειάζεσε άσχετα με το λειτουργικού ! Ειδικά δε στα Windows δεν υπάρχει περίπτωση να μην μοιράζεις ιούς και κόρες εν αγνοία σου ! Ποιος σου είπε εσένα ότι ο ιοός κάθετε στο προφίλ του χρήστη.... Το μεγαλύτερος μέρος των ιών που έχω αντιμετωπίσει κάθονταν παντού και στο προφιλ ! Οπότε ότι και να μπαίνεις δεν έχει σημασία !

    Αν εσύ πάντως τις προσωπικές σου φωτογραφίες από αγαπημένα σου πρόσωπα δεν τις θεωρείς σημαντικά να μην χαθούν ...την συλλογή σου από μουσική ή δεν ξέρω τι, εγώ πάντως επειδή έχω διάφορα από τότε που σπούδασα ή ακόμα ποιό πίσω από τότε που έμαθα για υπολογιστές με νοιάζει να μην τα χάσω προσέχω ...και το θεωρώ και λογικό να προσέχω ...Δεν μου ακούγετε παράλογο ! Από την στιγμή που υπάρχει κακόβουλο λογισμικό όποια μορφής και παίρνει πρεπει να πέρνουμε μέτρα προστασίας !
    Την πόρτα του σπιτιού σου το βράδυ την κλείνεις ? Γιατί δεν την αφήνεις ανοιχτή ...? Τι έχεις τόσο πολύτιμο ?

    Εχω δεί αρκετούς να μην δέχονται τους ιούς και τα av όταν την πατάνε άγρια σε τεχνικούς τρέχουν και παρακαλάνε.....
    Και επειδή το Forum το διαβάζουν και άνθρωποι που πραγματικά δεν ξέρουν ας μην λέμε τέτοια.... γιατί μετά για να τους πείσεις για την αλήθεια κάνεις τάμα !


    Το μόνο λειτουργικό που έχω δεί να μην έχει ανάγκη ακόμα για AV είναι το linux με μιά βασική αρχή όμως ! Να μην βάζεις πακέτα με το χέρι και έξω από την διανομή σου ! Βασικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έρθει κάποια στιγμή η ώρα του !
    1. Τις φωτογραφίες και τα σημαντικά αρχεία τα έχεις κάνει back up!
    2. Μην συγκρίνεις προσωπικά αρχεία με πράγματα του σπιτιού. Τα προσωπικά αρχεία όπως είπα και πιο πάνω τα κάνεις back up. Ενώ του σπιτιού είναι αδύνατο.
    3. Ο ιος πράγματι δεν κάθεται στο προφίλ του χρήστη, αλλά πολλοί ιοί θέλουν full έλεγχο του υπολογιστή, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορούν εύκολα να επεκταθούν όταν προσπαθήσουν να εγκατασταθούν σε standard user.
    4. Αν μολυνθεί ο υπολογιστής υπάρχουν τα rescue systems και τα scanners. Αν αποτύχουν μπορείς να κάνεις είται system restore, είτε να έχεις image συστήματος.

  11. #26
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από superalex405 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Τις φωτογραφίες και τα σημαντικά αρχεία τα έχεις κάνει back up!
    2. Μην συγκρίνεις προσωπικά αρχεία με πράγματα του σπιτιού. Τα προσωπικά αρχεία όπως είπα και πιο πάνω τα κάνεις back up. Ενώ του σπιτιού είναι αδύνατο.
    3. Ο ιος πράγματι δεν κάθεται στο προφίλ του χρήστη, αλλά πολλοί ιοί θέλουν full έλεγχο του υπολογιστή, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορούν εύκολα να επεκταθούν όταν προσπαθήσουν να εγκατασταθούν σε standard user.
    4. Αν μολυνθεί ο υπολογιστής υπάρχουν τα rescue systems και τα scanners. Αν αποτύχουν μπορείς να κάνεις είται system restore, είτε να έχεις image συστήματος.
    Εχω να κολήσω ιό πάνω από 5 χρόνια στον υπολογιστή μου ! Ο οποιός είνια επαγγελματικός και προσωπικός μαζί ! Εχω AV πάνω το οποίο με έχει σώσει πάμπολές φορές !

    1. Το συγκρίνω γιατί για μένα το ηλεκτρονικό σπίτι μου είναι το δικτυό μου και το PC μου ! Η γυναίκα μου στα χρόνια που είμαστε μαζί έχει κολήσει 2 φορές ιό
    στo PC της που έχω καθαρίσει ενω έχει AV αλλά τι να σου κάνει όταν απλά πατάς next next next.... Επίσης την ίδια σχέση έχει και με την αίσθηση ασφάλειας
    δηλαδή καμία ! Εγώ όσο δεν θέλω να με κλέψουν (έχει συμβεί μία φορά) άλλο τόσο δεν θέλω τον ιό !
    2. Backup δεν μπορώ να έχω συνεχώς ! Κρατάω σε καθημερινή βάση αλλά όχι σε ποιό συχνή !
    3. Αν είναι να χάσω 2-3 μέρες για να καθαρίσω τον υπολογιστή μου με τον όποιο τρόπο ....άστο...επειδή δεν έχω AV. Μέχρι θα έπρεπε να τον έχω καθαρίσει πάνω από 30-50 φορές ..... Σε χρόνο ξέρεις τι σημαίνει αυτό ? Το ενδεχόμενο να μοιράζω σε εκδόσεις λογισμικου που παράγω μαζί με την έκδοση και δώρο μπόνους ένα ιό ....

    Η γυναίκα μου κόλησε πριν 2 μήνες μια χαζομάρα στον Firefox και μου πήρε 1 μήνα να το βγάλω .... Θα μπορούσα να κάνω format ή να επαναφέρω ένα GHost αλλά ποτέ το GHost δεν είναι το ίδιο με το PC που είχες ....Πάντα χάνεις κάτι σε αυτές τις περιπτώσεις !

    Για πππππππαρα πολλούς ακόμα λόγους το AV χρειάζετε ....

  12. #27
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ................................................ ....................................

    H ασφάλεια στον υπολογιστή, είναι θέμα νοοτροπίας και χαρακτήρα του καθενός.

    Όπως είναι και η ζώνη στο αυτοκίνητο, το κράνος στην μηχανή και τόσα άλλα πράγματα που

    μας χαρακτηρίζουν στην ζωή μας.

    Από μας που διαβάζουμε και γράφουμε σε τεχνολογικό forum, πόσοι π.χ. έχουμε UPS;;;;;

    Γιατί υπάρχει KAI η νοοτροπία του στυλ: ''έλα μωρέ........τόσα χρόνια που δεν είχαμε δεν πάθαμε τίποτα...... σιγά τώρα..........."

    Το ίδιο λοιπόν συμβαίνει και με τα κάθε λογής AV, άσχετα αν τα πράγματα έχουν πάρει τροπή προς το χειρότερο και πλέον

    δεν ξέρεις από που να φυλαχτείς, όπως άλλωστε διαβάζουμε και συχνά-πυκνά εδώ μέσα.

    Δεν πρόκειται να πείσουμε ο ένας τον άλλον για το αν θα πρέπει να χρησιμοποιεί AV ή όχι, οπότε κάθε τέτοια συζήτηση

    είναι ανώφελη και ατελέσφορη.

    Φυσικά αυτό συμβαίνει γιατί η ασφάλεια δεν έχει να κάνει μόνο με χαρακτηριστικά, μετρήσεις και απλά μαθηματικά,

    αλλά περιλαμβάνει μέσα της και τον παράγοντα άνθρωπο....... οπότε... εκεί αρχίζουν τα παρατράγουδα...........

    Ο καθένας θα πεί τα δικά του, για την τέλεια προστασία που έχει ανακαλύψει ο ίδιος, για το αν θα μπαίνει,

    που θα μπαίνει, πως θα μπαίνει, τι θα ανοίγει, πως θα το ανοίγει, τι θα κατεβάζει, πως θα το κατεβάζει,

    τι θα τρέχει, πως θα το τρέχει, τι θα συνδέει, πως θα το συνδέει, πως θα καθαρίζει, επαναφέρει, διορθώνει, εξαλείφει,.....

    ...............................................................

    Θα δανειστώ ένα ρητό για να κλείσω που λέει:

    To βασικό δεν είναι πόσα ξέρεις,το κυριότερο είναι να ξέρεις τι ΔΕΝ ξέρεις.
    Γειά σας και................ όνειρα γλυκά..................
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #28
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    ................................................ ....................................

    H ασφάλεια στον υπολογιστή, είναι θέμα νοοτροπίας και χαρακτήρα του καθενός.

    Όπως είναι και η ζώνη στο αυτοκίνητο, το κράνος στην μηχανή και τόσα άλλα πράγματα που

    μας χαρακτηρίζουν στην ζωή μας.

    Από μας που διαβάζουμε και γράφουμε σε τεχνολογικό forum, πόσοι π.χ. έχουμε UPS;;;;;

    Γιατί υπάρχει KAI η νοοτροπία του στυλ: ''έλα μωρέ........τόσα χρόνια που δεν είχαμε δεν πάθαμε τίποτα...... σιγά τώρα..........."

    Το ίδιο λοιπόν συμβαίνει και με τα κάθε λογής AV, άσχετα αν τα πράγματα έχουν πάρει τροπή προς το χειρότερο και πλέον

    δεν ξέρεις από που να φυλαχτείς, όπως άλλωστε διαβάζουμε και συχνά-πυκνά εδώ μέσα.

    Δεν πρόκειται να πείσουμε ο ένας τον άλλον για το αν θα πρέπει να χρησιμοποιεί AV ή όχι, οπότε κάθε τέτοια συζήτηση

    είναι ανώφελη και ατελέσφορη.

    Φυσικά αυτό συμβαίνει γιατί η ασφάλεια δεν έχει να κάνει μόνο με χαρακτηριστικά, μετρήσεις και απλά μαθηματικά,

    αλλά περιλαμβάνει μέσα της και τον παράγοντα άνθρωπο....... οπότε... εκεί αρχίζουν τα παρατράγουδα...........

    Ο καθένας θα πεί τα δικά του, για την τέλεια προστασία που έχει ανακαλύψει ο ίδιος, για το αν θα μπαίνει,

    που θα μπαίνει, πως θα μπαίνει, τι θα ανοίγει, πως θα το ανοίγει, τι θα κατεβάζει, πως θα το κατεβάζει,

    τι θα τρέχει, πως θα το τρέχει, τι θα συνδέει, πως θα το συνδέει, πως θα καθαρίζει, επαναφέρει, διορθώνει, εξαλείφει,.....

    ...............................................................

    Θα δανειστώ ένα ρητό για να κλείσω που λέει:



    Γειά σας και................ όνειρα γλυκά..................
    Τι λες ρε μεγάλε, σοβαρά;

    Συγκρίνεις τη χρήση ζώνης στο αυτοκίνητο και κράνους στη μηχανή με τη χρήση ενος AV; ..και όμορφα μας χαρακτηρίζεις (όσους δε χρησιμοποιούμε) ως ανεύθυνους και εν δυνάμει "αυτοκτονικούς";

    Ξέχασες και την αφοριστική άποψη περί γνώμης και κώλου για να κλείσει το θέμα ακόμη πιο ειρωνικά.

  14. #29
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λες ρε μεγάλε, σοβαρά;
    Συγκρίνεις τη χρήση ζώνης στο αυτοκίνητο και κράνους στη μηχανή με τη χρήση ενος AV; ..και όμορφα μας χαρακτηρίζεις (όσους δε χρησιμοποιούμε) ως ανεύθυνους και εν δυνάμει "αυτοκτονικούς";

    Ξέχασες και την αφοριστική άποψη περί γνώμης και κώλου για να κλείσει το θέμα ακόμη πιο ειρωνικά.
    1: Δεν είναι έκφραση για να απευθύνεσαι σε άλλο μέλος.

    2:Δεν έκανα παράθεση σε δικό σου post.

    3: Mόνος σου έδωσες χαρακτηρισμούς, αν αισθάνεσαι έτσι δεν μπορώ να κάνω κάτι.

    3:Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη.

    4:To κλείνω εδώ, χωρίς καμιά όρεξη αντιπαράθεσης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #30
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Εγώ απλά θα ένα πράγμα:

    Η σημαντικότητα των δεδομένων πολλές μπορεί να είναι εξίσου σημαντική με το να φοράς ζώνη όταν οδηγείς !
    Η σημαντικότητα των δεδομένων είναι τελειώς διαφορετική από άτομο σε άτομο άρα και η χρήση AV είναι το ίδιο !

    Δηλαδή το ποιά δεδομένα είναι σημαντικά και ποιά όχι είναι κάτι που έχει να κάνει με τον καθένα μας !

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    ................................................ ....................................

    H ασφάλεια στον υπολογιστή, είναι θέμα νοοτροπίας και χαρακτήρα του καθενός.

    Όπως είναι και η ζώνη στο αυτοκίνητο, το κράνος στην μηχανή και τόσα άλλα πράγματα που

    μας χαρακτηρίζουν στην ζωή μας.

    Από μας που διαβάζουμε και γράφουμε σε τεχνολογικό forum, πόσοι π.χ. έχουμε UPS;;;;;

    Γιατί υπάρχει KAI η νοοτροπία του στυλ: ''έλα μωρέ........τόσα χρόνια που δεν είχαμε δεν πάθαμε τίποτα...... σιγά τώρα..........."

    Το ίδιο λοιπόν συμβαίνει και με τα κάθε λογής AV, άσχετα αν τα πράγματα έχουν πάρει τροπή προς το χειρότερο και πλέον

    δεν ξέρεις από που να φυλαχτείς, όπως άλλωστε διαβάζουμε και συχνά-πυκνά εδώ μέσα.

    Δεν πρόκειται να πείσουμε ο ένας τον άλλον για το αν θα πρέπει να χρησιμοποιεί AV ή όχι, οπότε κάθε τέτοια συζήτηση

    είναι ανώφελη και ατελέσφορη.

    Φυσικά αυτό συμβαίνει γιατί η ασφάλεια δεν έχει να κάνει μόνο με χαρακτηριστικά, μετρήσεις και απλά μαθηματικά,

    αλλά περιλαμβάνει μέσα της και τον παράγοντα άνθρωπο....... οπότε... εκεί αρχίζουν τα παρατράγουδα...........

    Ο καθένας θα πεί τα δικά του, για την τέλεια προστασία που έχει ανακαλύψει ο ίδιος, για το αν θα μπαίνει,

    που θα μπαίνει, πως θα μπαίνει, τι θα ανοίγει, πως θα το ανοίγει, τι θα κατεβάζει, πως θα το κατεβάζει,

    τι θα τρέχει, πως θα το τρέχει, τι θα συνδέει, πως θα το συνδέει, πως θα καθαρίζει, επαναφέρει, διορθώνει, εξαλείφει,.....

    ...............................................................

    Θα δανειστώ ένα ρητό για να κλείσω που λέει:



    Γειά σας και................ όνειρα γλυκά..................
    Εχεις δίκιο σε κάποια πράγματα να ξέρεις ! Ο καθένας καταλαβαίνει αυτή την σημαντικότητα όταν χάσει κάτι που χρειάζετε απεγνοσμένα δεν έχει backup γιατί έσκασε ο δίσκος του backup π.χ και τρέχει .... και πληρώνει 300 Ευρώ για data recovery ! Και βέβαια ανεθωερεί ότι λέει τώρα .... Οπότε μην καιγεσε να αποδείξεις τίποτα !

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-14, 21:57
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-14, 22:40
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-13, 09:17
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-13, 10:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας