Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πιστεύω ότι το antivirus με real-time προστασία είναι αναγκαίο στα Windows όσο και εάν προσέχει κανείς και οι λόγοι είναι προφανείς. Από εκεί και πέρα ας κάνει ότι νομίζει κανείς στο σύστημα του.

  2. #32
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με τόσες δωρεάν ή/και χαμηλού κόστους υπηρεσίες cloud storage (με φάκελο που τρέχει στο PC μας) αλλά και μια πληθώρα από εξωτ. HDD που απευθύνονται σχεδόν σε κάθε τσέπη, δε μπορεί κάποιος να μιλά για απώλεια δεδομένων υπό την έννοια του να χάσει ένα αρχείο μια για πάντα. Εμένα όλα μου τα αρχεία βρίσκονται ταυτόχρονα στο "σύννεφο" και σε σκληρούς δίσκους. Αν τώρα έπρεπε να κάνω format δε θα χρειαζόταν να πάρω backup απολύτως τίποτα.

    Το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα είναι η απώλεια ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων που διαχειρίζεται κάποιος και που η απώλεια τους υπό την έννοια της υποκλοπής/εκβιασμού και μόνο συνιστά σοβαρό κίνδυνο. Εκεί βέβαια θεωρώ πως οι δικλείδες ασφαλείας οφείλουν να είναι κάποιες επιπλέον ενός A/V - κυρίως των δωρεάν.

  3. #33
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Μεγάλη πληγή τα toolbars

  4. #34
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ειπα οτι δεν συμπαθω τα antivirus και εξηγησα και το γιατι . δεν ειπα οτι δεν αποτελουν στοιχειωδη προστασια για τον απλο websurfer (προσφατα επεσα σε χρηστη ιντερνετ πανω απο δεκαετια -αυτος με τα toolbar - ο οποιος δεν καταλαβαινε οτι τα τορεντς του χαλανε το online παιχνιδι στο πρo στο ps και ας μην κατεβαζει απλως ανεβαζοντας . Δεν ηθελε να καταλαβει !)

    εχω antivirus ,σχεδον παντα ειχα . αν και δεν θυμαμαι να σταματησε καποιον σοβαρο ιο κατα την περιοδο εξαπλωσης του.
    το AVG εχω παρατησει εδω και καιρο .
    ειχα το Avira , δοκιμασα και το Avast ,και τωρα χρησιμοποιω το clamwin το οποιο δεν εχει real time protection .
    εχω και το malware bytes καπου εγκατεστημενο χωρις να τρεχει .

    παρατηρησα το οτι τα antivirus επι το πλειστον καθυστερουν τον υπολογιστη (πραγμα που συνηθως φοβομαστε μηπως κανουνε οι ιοι )

    επισης να προσθεσω την εμπειρια μου , θα μπορουσα να πω οτι ισες φορες , αν οχι περισσοτερες , εχω δει λειτουργικο να καταρεει απο antivirus/ενημερωση του/λειτουργια του , παρα απο ιο .

    με τα sp των XP ποσες φορες καταληγαν οι αρχικες διανομες σε μπλε οθονες (νομιζω σε ολα τα sp στις αρχες γινοντουσαν παρατραγουδα ) ;
    γενικα το κακο software ισως ειναι και ποιο βλαβερο απο τους ικανους ιους που μπορει να κανουν σερβερ τον υπολογιστη μας για την εκβαση μιας επιθεσης .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #35
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρατηρησα το οτι τα antivirus επι το πλειστον καθυστερουν τον υπολογιστη (πραγμα που συνηθως φοβομαστε μηπως κανουνε οι ιοι )
    Σε οποιοδήποτε σύγχρονο μηχάνημα (ας το ορίσω το σύγχρονο -έστω και κάπως αυθαίρετα- σε οτιδήποτε από dual core/4GB RAM/windows 7 και πάνω...) δε νομίζω να μπορείς να νοιώσεις κάποια καθυστέρηση από τη χρήση ενός A/V.....

    Επίσης... ο ιοί κάνουν και χειρότερα πράγματα από το να καθυστερούν το PC μας... κάποιοι δεν το καθυστερούν και καθόλου...

    Στο θέμα μας τώρα, προσωπικά χρησιμοποιώ το AVG free παντού και πάντα και ας μην είναι το καλύτερο ίσως... ειδικά σε μηχανήματα γνωστών και φίλων... Είναι δωρεάν, δε ζητάει κάποιο registration ούτε στην αρχή ούτε και μετά από κάποιο διάστημα χρήσης, οπότε όπου μπαίνει δε με ξαναενοχλεί κανένας....
    Αυτά που είναι να κολλήσουν οι μη έχοντες κάποια σχετική αντίληψη για το τι συμβαίνει.... θα τα κολλήσουν, είτε με AVG είτε με οτιδήποτε άλλο... μια στοιχειώδη προστασία από στικάκια και emails την έχουν πάντως.... για τα υπόλοιπα "μαμούνια" -> Malwarebytes...

    Την toolbar δεν την βάζω ποτέ γιατί είμαι εναντίον των toolbar γενικά....

  6. #36
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τόσες δωρεάν ή/και χαμηλού κόστους υπηρεσίες cloud storage (με φάκελο που τρέχει στο PC μας) αλλά και μια πληθώρα από εξωτ. HDD που απευθύνονται σχεδόν σε κάθε τσέπη, δε μπορεί κάποιος να μιλά για απώλεια δεδομένων υπό την έννοια του να χάσει ένα αρχείο μια για πάντα. Εμένα όλα μου τα αρχεία βρίσκονται ταυτόχρονα στο "σύννεφο" και σε σκληρούς δίσκους. Αν τώρα έπρεπε να κάνω format δε θα χρειαζόταν να πάρω backup απολύτως τίποτα.

    Το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα είναι η απώλεια ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων που διαχειρίζεται κάποιος και που η απώλεια τους υπό την έννοια της υποκλοπής/εκβιασμού και μόνο συνιστά σοβαρό κίνδυνο. Εκεί βέβαια θεωρώ πως οι δικλείδες ασφαλείας οφείλουν να είναι κάποιες επιπλέον ενός A/V - κυρίως των δωρεάν.
    1. Αυτό που έχω παρατηρήσει εδώ και αρκετό καιρό είναι ότι πολλοί βάζουν AV και απλά το αφήνουν στην τύχη τους ! Ακόμα και αυτό που έχω και το θεωρώ
    ελαφρύ (επίτηδες δεν λέω ποιό έχω για να μην πάμε εκεί το θέμα) αν δεν το ρυθμίσεις να δουλεύει σωστά θα καθυστερεί το PC.
    2. Πλέον σαν AV θεωρούν πολλοί τα κάθε λογής Internet Security που εκτός από τις καθαρά AV λειτουργίες έχουν πάνω και λειτουργίες άσχετες με το θέμα και
    ναι αυτά τρώνε πόρους ειδικά αν δεν τα σετάρεις !
    3. Κάθε πρόγραμμα που τρέχει στο background ενος υπολογιστή τρώει πόρους. Αυτό είναι δεδομένο. Ανεξάρτητα με το hardware που έχεις ! Όσο βελτιώνετε το
    hardware λόγω των νέων απειλών και οι νέες εκδόσεις των AV ίσως ζητάνε περισσότερους πόρους ! Με σωστές ρθυμίσεις που γίνονται με μικρή ενασχόληση
    του χρήστη λύνετε το πρόβλημα και το AV γίνετε αθόρυβο ! Η δικαιολογια δεν βάζω AV γιατί μου καθυστερεί το PC δεν στέκει ... Εϊναι καλύτερο να λέει
    κάποιος ότι βαριέμε να σετάρω το AV για αυτό δεν το βάζω... Το θεωρώ ποιό ντόμπρο για τον εαυτό του !

    Εχω αλλάξει τα τελευταία 14 χρόνια 5 AV. Απλά σε αυτό που έχω μείνει θεωρώ ότι με το σετ ρυθμίσεων που έχω δουλέυει τέλεια δεν ενοχλεί με την παρουσία του !

    Στο σύνεφο δεν βάζω ποτέ τα δεδομένα μου ! Για τους ίδιους λόγους που δεν δουλεύεω με Chrome ! Καμία υπηρεσία συνέφου δεν θεωρώ ασφαλή αρκετά για τα δεδομένα μου ώστε να μην υπάρχει ΠΟΤΕ ο κύνδυνος να έρθουν σε κοινή θέα ή να μην τα επεξεργάζονται για μάρκετιγκ λόγους ! Προτιμώ τα RAID συστήματα σε τοπικό επίπεδο !

    - - - Updated - - -

    Και εννοείτε όχι toolbar γενικώς και κάθε είδους !

    - - - Updated - - -

    Προσωπικά έχω ESET Endpoint Antivirus πληρωμένο για δίκτυο 8 υπολογιστών ! Το PC που έχω εχει 2GB και είναι Dual Core... Τον Αύγουστο το αλλάζω σε i5 με 8 GB αλλά με το AV δεν είχα ποτέ θέμα καθυστέριησης ! Απλά το έχω ρυθμισμένο και εντάξει μου πήρε κάποια ώρα να το σετάρω ....όπως θέλω εγώ αλλά μετά από αυτό δουλεύει τέλεια ! Μα ποτέ οι Default ρυθμίσεις δεν ταιριάζουν...εκτός σπανίων περιπτώσεων !!

    Έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος ... αλλά και πάλι είναι και αυτό θέμα προσωπικό !

    Πλάκα πλάκα το AVG το θεωρώ όχι κακό αλλά πολύ βαρύ πάρο πολύ βαρύ ακόμα και με ρυθμίσεις ! Αν θυμάμαι και σωστά γιατί έχω καιρό να το βάλω πάλι δεν έχει ρυθμίσεις πολλές ! Τεσπά !

  7. #37
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    ειμαι 29 και χρησιμοποιω πολυ τον υπολογιστη απο τα 14 μου...Τοσα χρονια δεν εχω κολλησει ποτε ιο. Εμαθα να συμπεριφερομαι σωστα στο ιντερνετ γιατι ειχα σωστο δασκαλο και μου εμαθε να βαζω το μυαλο μου να σκεφτεται..πχ πριν χρονια με τους ιους στο ΜΣΝ, που την ειχε πατησει ολος ο κοσμος, με την εγκατασταση ολων αυτων των προσθετων που ζηταει η καθε ασχετη εφαρμογη να βαλουμε για να εγκατασταθει κτλ κτλ.
    Εμαθα λοιπον να προσεχω, να φυλαγομαι και να μην την παταω..Ακομα και στα χρονια του Limewire, απλα δεν μπηκα στο τρυπακι να το βαλω γιατι ηταν γεματο, προτιμησα να ψαχτω με DC++ και ποτε δεν τσιμπησα το παραμικρο.
    Ειχα το pc χρονια χωρις antivirus γιατι απλα το γονατιζε και μετα το φορματ, που πετουσε, μετα την τοποθετηση AV εβλεπες να πεφτει τρομερα.
    Ομως ποιος απο εσας δεν εχει βαλει φλασακια αλλων για να παρει ενα αρχειο?
    Ποσοι εχετε βαλει το φλασακι σας σε αλλου το pc και μετα στο δικο σας?
    Ποσοι πιστευετε οτι ειστε τοσο προσεκτικοι που ποτε δε θα την πατησετε??
    Ετσι λοιπον, περισυ εχτισα ενα pc δυνατο, και εβαλα SSD, για 2 λογους..
    1ον γιατι το θεωρω αδιανοητο να μην εχεις σημερα SSD, και
    2ον γιατι ηξερα οτι με SSD θα εχεις AV και δε θα παιρνει χαμπαρι..

    Ολα αυτα τα λεω γιατι δεν υπαρχει σωστο και λαθος..δεν υπαρχει εγω τα ξερω ολα και εσυ εισαι ηλιθιος που κολας!
    Γιαυτο λοιπον ο,τι κανουμε για να προστατευομαστε ειναι καλο..
    Επειδη δεν εχω κολλησει 15 χρονια σημαινει οτι ειμαι μαγκας και εξυπνος? ή οτι δε θα κολλησω ποτε?
    Εδω και 2 χρονια πληρωνω το kaspersky μιας και αυτο θεωρω κορυφαιο, 30 ευρω για 3 αδειες KIS ειναι τσαμπα, και δεν τα τσιγκουνευομαι για να ειμαι ακομα πιο σιγουρος οτι δε θα ψαχνω τα δεδομενα μου οτι δε θα χρειαστω ξανα φορματ σε 5 μηνες κτλ κτλ.
    Μπορει καποιοι να εχετε αρχεια που δεν σας ενδιαφερει να χαθουν ή να τραβατε φορματ καθε 2 μηνες, εγω θελω να περνανε 2 χρονια και να μην κανω και το Pc να δουλευει αριστα, και να μην βαζω περιορισμους στη χρηση για να μην κολλησω.
    Προληψη + καλο AV = ποτε ιος.
    pc1
    case:coolermaster Silencio 550RC,psu: thermaltake 650watt, cpu: intel i7 2600k, m/b: Gigabyte Z68XP-UD4, Ram: 16GB-> Corsair XMS3 4x4GB DDR3-1600, vga: saphire ATI 6850 @2GB ram, SSD: Samsung 850pro 512GB, Hdd: 1TB WD
    pc2:
    case: Coolermaster n300,psu: Seasonic 620w bronze,cpu:i3 4160 3.6ghz,mb: Gigabyte GA-Z97-D3H,ram 1x8gb,vga: asus 9600GT 512mb Nvidia.Ssd: Samsung 840pro 256GB,160GB WD

  8. #38
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ούτε η AVG είναι καμιά εξειδικευμένη εταιρεία (αν και εμένα μια χαρά με έχει εξυπηρετήσει ως τώρα, αλλά δεν προκαλώ την τύχη μου), ούτε ο internet explorer κανένας browser με ψαγμένο κοινό.

  9. #39
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε η AVG είναι καμιά εξειδικευμένη εταιρεία (αν και εμένα μια χαρά με έχει εξυπηρετήσει ως τώρα, αλλά δεν προκαλώ την τύχη μου), ούτε ο internet explorer κανένας browser με ψαγμένο κοινό.
    Sorry, αλλά τα παραπάνω είναι επιεικώς αστεία.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-14, 21:57
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-14, 22:40
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-13, 09:17
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-13, 10:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας