Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    31-05-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα παιδιά

    θα ήθελα την γνώμη σας όσο αναφορά την αγορά στρώματος. Αρκετά χρονια ταλαιπωρούμαι με τον ύπνο μου (ξυπνάς και νιώθεις πτώμα) και ύστερα από ερκετη συζήτηση και ερευνα κατέληξα ότι 99% ευθύνεται το στρώμα, το οποιο δεν ξέρω τι μάρκα είναι και ούτε ενδιαφερθικα ποτε μου γενικός με τα στρώματα.

    Είπα λοιπόν ότι δεν θα λυπηθώ τα χρήματα και θα κάνω μια επένδυση ώστε να μπορώ να κοιμάμαι και να ξεκουράζομαι σαν τον άθρωπο και για να το κάνω αυτό ήθελα να έχω μια πλήρη άποψη και γνώση για το τι γίνετε με τα στρώματα. Αφού θα τα "σκάσω που θα τα σκάσω" ας μην πάνε χαμένα. Να είναι εύστοχη η αγορά και να τα αξίζει και τα λεφτά του.

    Γύρισα λοιπόν αρκετά μαγαζιά:

    cocomat: δεν είχε στρώμα με ελατήρια. Μου έδειξαν μια νέα σειρά με φυτικά υλικά με latex ..blah blah blah στα 1600 ++ euro. Μου φάνηκε πολύ σκληρο, κατ εμε, το στρώμα.


    Linea: Καλούτσικα αν και σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρίες δεν μου πολυάρεσε η σκληρότητα και αυτό το φρενάρισμα που ένιωθες όταν ξάπλωνες.

    mediastrom: Εκεί έπαθα την πλακα μου. Τα στρώματα τους ήταν μέτριο προς μαλακό με πολύ ωραία αίσθηση ,(τουλάχιστον για εμενα) και ωραία στήριξη. Το στρώμα στο οποιο και κατέληξα ότι θα πάρω είναι το Gold ii το οποιο έχει δυο σειρές ελατηρίων και αλλα καλούδια στα 1400.


    Το θέμα μου είναι ότι σήμερα μιλούσα με έναν μαγαζάτορα που πουλάει στρώματα και με τούμπαρε λίγο όσο αφορα την τελική μου απόφαση.

    Μου είπε ότι με τα ίδια λεφτά μπορώ να πάρω κάτι κλάσης ανώτερο σε σχέση με το Gold ii τις media. Με ενημέρωσε για ένα μοντέλο τις candia-strom το οποιο μου διαφεύγει (θα παv αύριο να κοιτάξω και από candia-strom) με καλύτερα υλικά αλλα αυτό που με φρέναρε πολύ ήταν ότι η media ναι μεν είναι παρα πολύ καλή εταιρία όμως έχει αλλάξει χωρα προελεύσεως πρώτης ύλης για τα στρώματα τους από γερμανία σε τουρκια. Moυ είπε πως έχει πέσει η ποιότητα αλλα η τιμές παραμένουν ίδιες. Επίσης ότι στην τιμή πληρώνεις και κάνα 100 euro το όνομα. Προσοχή εδώ ο άνθρωπος αυτός δεν είχε αντιπροσωπεία συγκεκριμένης εταιρίας. Στο μαγαζί του είχε και στρώματα από όλες τις μάρκες οποτε δεν ήθελε να μου πουλήσει κάτι συγκεκριμένο.

    Εκεί που είχα κατάληξη λοιπόν κάπου, ξανά πάλι από την αρχή. Γενικά πάντως θα ήθελα να πάρω κάτι από κάποιες εταιρίες η οποιες έχουν εμπειρία και καλο όνομα στην αγορά όπως πχ. mediastrom, candia, cocomat.

    Κάποιος ο οποιος έχει ασχοληθεί πρόσφατα μπορεί μήπως να σχολιάσει σχετικά με τις τιμές και την ποιότητα τον εταιριών αυτών?
    Να προτείνει κάτι?
    Κάποι παρατήρηση?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θεωρώ ότι είναι πολύ υποκειμενικό το "καλό" στρώμα. Το καλύτερο κριτήριο είναι ποιό σου ταιριάζει.
    Μια και κοιτάς επώνυμα πάντως, δες και την Elite strom, προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    ΕΠίσης δεν ξέρω τί λένε τα King Koil της Bed & Bath, οι τιμές που διαφημίζουν πάντως είναι πολύ δελεαστικές, και λογικά δεν θα είναι σαβούρα.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Σε γενικές γραμμές ημίσκληρα στρώματα ενδείκνυνται σε όσους κοιμούνται μπρούμυτα, σκληρά
    στρώματα σε όσους κοιμούνται ύπτια και μαλακά στρώματα σε όσους κοιμούνται στο πλάι. Είναι
    προτιμότερη η αγορά στρώματος και υποστρώματος αφού παρέχει καλύτερη υποστήριξη στο
    σώμα. Όσο περισσότερα στρώματα έχει ένα κρεβάτι τόσο καλύτερη είναι η στήριξη του σώματος

    http://www.orthosurgery.gr/plirofori...tiatriki/3.pdf

    https://www.facebook.com/permalink.p...88658347828390

  4. #4
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Δεν νομιζω οτι τα media εχουν καλο ονομα ειδικα μετα απο την αποκαλυψη που ειχε γινει καποια στιγμη απο Τριανταφυλλόπουλο οτι χρησιμοποιούσαν πεταμενα ρουχα και κουρελια που τα επεξεργαζονταν (υπηρχε βιντεο και ειχαν βρεθει ακομα και ιχνη αιματος)

    Επειδη εχω το cocomat που ανεφερες ειναι καλο αλλα σε καμμια περιπτωση για τα λεφτα που εχει

    Αν καποιος σου πει οτι εχει ορθοπαιδικα στρωματα φυγε ΔΕΝ υπαρχουν ορθοπαιδικα στρωματα Δεν εχει οριστη πουθενα την ιατρικη προδιαγραφες ορθοπαιδικου στρωματος

    Το ποσο μαλακο η σκληρο πρεπει να ειναι το στρωμα εξαρτάτε απο το βαρος μας πχ μαλακο στρωμα πρεπει να εχουν οσοι εχουν μικρο βαρος Το σωστο στρωμα πρεπει να εχει ζωνες πχ μαλακο στο κεφαλι σκληρο στον αθχενα μαλακο στη πλατη σκληρο στη μεση κτλ ετσι ωστε οταν ξαπλωνεις η σπονδυλικη στηλη να ειναι ευθεια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stamka : 10-07-14 στις 19:04.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tripialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά

    θα ήθελα την γνώμη σας όσο αναφορά την αγορά στρώματος. Αρκετά χρονια ταλαιπωρούμαι με τον ύπνο μου (ξυπνάς και νιώθεις πτώμα)
    δεν είναι απαραίτητο να είναι το στρώμα

    http://www.healthyliving.gr/2013/01/...5%CE%AF%CE%B1/

  6. #6
    Εγγραφή
    02-04-2006
    Περιοχή
    ΤΑΥΡΟΣ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    425
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10016/1022
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Zyxel
    Και εγώ το ψάχνω αυτή την περίοδο. Από το ψάξιμο που έκανα χωρίς ακόμη να τα δω από κοντά, προς το παρόν κλίνω προς τα dimstel και συγκεκριμένα στο Cool
    Think for yourself.
    Question Authority.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απάντησης σας. Πήγα και candiastrom εχθές και στην ίδια τιμή περίπου είχαν ένα στρώμα ανάλογο του gold ii.

    Μου φάνηκε ποιο σκληρό σε σχέση με αυτό τις "mediastrom". Ήταν μέτριο προς το μαλακό.

    Μου είπε η κυρια εκεί ότι δεν είναι καλο το στρώμα να είναι πολύ μαλακό διότι βουλιάζει η λεκανι με αποτέλεσμα να μην έχει σωστή στάση το σώμα.

    Εγώ αισθάνθηκα ποιο άνετα και ξεκούραστα σε μαλακα στρώματα μέχρι στιγμής.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    στην ιδια φαση και εγω αναζητησης στρωματος οταν ανακαλυψα πως οι πρωινοι πονοι στη μεση οφειλονται απο το στρωμα μου.
    Στη media strom το πιο ικανοποιητικο παντως σε αισθηση (δοκιμαζοντας απο 500 εως 1200 ευρω στρωματα) ηταν το advance premium touch http://www.mediastrom.gr/gr/stromata/product/?code=488

    Σημερα χτυπησα υπερδιπλο κρεβατι διαστασεων 1,8 Χ 2μ
    Απο εβδομαδα θα γινει και η παραγγελια στρωματος αλλα καιγομαι να δοκιμασω πρωτα στην elite strom τα περιβοητα tempur που παντου παντου ακουω τα καλυτεροτερα (αλλα και απο τιμη χεσε μεσα). Συναδελφος που το εχει τσιμπησει προ ενος ετους δεν θα το αλλαζε με τιποτα. Δεν ξερω, 2Κ ευρω για στρωμα μου φαινονται υπερβολικα πολλα.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-03-2006
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2.617
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    speedport entry 2i
    SNR / Attn
    26,8(dB) / 4,3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην ιδια φαση και εγω αναζητησης στρωματος οταν ανακαλυψα πως οι πρωινοι πονοι στη μεση οφειλονται απο το στρωμα μου.
    Στη media strom το πιο ικανοποιητικο παντως σε αισθηση (δοκιμαζοντας απο 500 εως 1200 ευρω στρωματα) ηταν το advance premium touch http://www.mediastrom.gr/gr/stromata/product/?code=488

    Σημερα χτυπησα υπερδιπλο κρεβατι διαστασεων 1,8 Χ 2μ
    Απο εβδομαδα θα γινει και η παραγγελια στρωματος αλλα καιγομαι να δοκιμασω πρωτα στην elite strom τα περιβοητα tempur που παντου παντου ακουω τα καλυτεροτερα (αλλα και απο τιμη χεσε μεσα). Συναδελφος που το εχει τσιμπησει προ ενος ετους δεν θα το αλλαζε με τιποτα. Δεν ξερω, 2Κ ευρω για στρωμα μου φαινονται υπερβολικα πολλα.
    Και που να δοκιμάσεις τον μηχανισμό της elite strom που ρυθμίζει το στρώμα στο σώμα σου.
    Σε κάποιο σημείο αισθάνεσαι να έχει φύγει όλο το βάρος από το σώμα σου.
    Θα μισήσεις ότι ήξερες μέχρι σήμερα.
    Περίπου +3,000 ευρώ επίπλέον για διπλό κρεββάτι.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Πρόσφατος πήρα ένα "sani care" της Chic strom. Δοκίμασε και τα δικά τους προϊόντα. Η σχέση απόδοσης/τιμής σε σχέση με τα πιο επώνυμα για παρόμοιες τεχνολογίες, είναι πολύ καλύτερη κατά την γνώμη μου. Επίσης, αν σκεφτείς να πάρεις κάποιο από τα πιο φτηνά (αξιοπρεπή) στρώματα, ίσως να έχεις την ευκαιρία να το αλλάξεις σε 2-3 χρόνια (παρά τις πολυετείς εγγυήσεις), αν δεις πως δεν τραβάει άλλο, με ένα νεότερης τεχνολογίας και να σου κοστίσει συνολικά λιγότερο από ένα πανάκριβο στρώμα. Αλλά προς θεού μην κοιτάξεις καν τα πολύ φτηνά στρώματα και μακριά από τα στρώματα του IKEA. Είναι όλα απαράδεκτα αν είσαι βαρύς. Τέλος, οι προδιαγραφές κάποιων προϊόντων που πωλούνται εντός Ευρωπαϊκής ένωσης, θεσπίζονται με αντικειμενικά κριτήρια. Π.Χ. θεωρούν πως δεν υπάρχει άνθρωπος 140 κιλά (ο οποίος προφανώς έχει ανάγκη από αναλόγων προδιαγραφών στρώμα).
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  11. #11
    Εγγραφή
    07-02-2015
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην ιδια φαση και εγω αναζητησης στρωματος οταν ανακαλυψα πως οι πρωινοι πονοι στη μεση οφειλονται απο το στρωμα μου.
    Στη media strom το πιο ικανοποιητικο παντως σε αισθηση (δοκιμαζοντας απο 500 εως 1200 ευρω στρωματα) ηταν το advance premium touch http://www.mediastrom.gr/gr/stromata/product/?code=488

    Σημερα χτυπησα υπερδιπλο κρεβατι διαστασεων 1,8 Χ 2μ
    Απο εβδομαδα θα γινει και η παραγγελια στρωματος αλλα καιγομαι να δοκιμασω πρωτα στην elite strom τα περιβοητα tempur που παντου παντου ακουω τα καλυτεροτερα (αλλα και απο τιμη χεσε μεσα). Συναδελφος που το εχει τσιμπησει προ ενος ετους δεν θα το αλλαζε με τιποτα. Δεν ξερω, 2Κ ευρω για στρωμα μου φαινονται υπερβολικα πολλα.
    Tελικά ποιο στρώμα πήρες? Αξίζει το premium touch και γιατί ήθελες αυτό συγκεκριμένα? ρωτάω γιατί είμαι σχεδόν έτοιμος να το παραγγείλω

  12. #12
    Εγγραφή
    26-02-2012
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ZTE 288A
    Μια από τα ίδια και εγώ και μάλλον στον μήνα πάνω θα γίνει η αγορά

    ( Για την ώρα τίποτα συγκεκριμένο ακόμα ) αλλά αν τύχη και έχει κανείς κάποιο μοντέλο που θα δώ αυτές τις μέρες θα ήθελα κάποια γνώμη !) θα γράψω περισσότερα όταν έχω δει μερικά .

  13. #13
    Εγγραφή
    22-03-2017
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    αττικης
    ΠΡΟΣΟΧΗ Πριν 3 μήνες αγοράσαμε απο το κατάστημα mediflex Ηλιουπολεως 62 την ναυαρχίδα (κατα τα λεγόμενα του υπευθύνου) των στρωμάτων mediflex memory medivis natur , κατα την αγορα του στρώματος ενημερωθηκαμε οτι το στρώμα εχει 15 χρονια εγγύηση ολικής αντικαταστασης του προϊόντος. Παραλαβαμε το στρωμα και μετα απο 2μιση μηνες χρησης η ελαστικότητα του στρωματος ειχε αλλαξει και στη δεξια μερια νοιώθαμε μια λακουβα στη μεση (σαν να λειπει σανιδα). Απευθυνθηκαμε στον υπεύθυνο - πωλητή - αντιπρόσωπο για έλεγχο του στωματος (εδω αρχιζουν τα γελια)! Ελεγξε το στρωμα με τις ακρες των δακτυλων του (απεφυγε επανειλημμένα να ξαπλωσει στο στρωμα) και η απαντηση του ηταν οτι πράγματι το στρώμα εχει χάσει την ελαστικότητα του, μας ειπε να περασουμε απο το κατάστημα του για να κανονίσουμε την αντικατασταση του στρώματος. Μετα απο 3 ημερες επισκεφτηκαμε το κατάστημα και με απίστευτη νευρικότητα μας ενημέρωσε οτι επειδή το πρόβλημα ειναι στην ελαστικότητα και οχι σε παραμόρφωση του στρώματος δεν μπορούσε να δικαιολογησει την αντικατασταση στους Ιταλους, οταν τον πιεσαμε για αντικατασταση η απάντηση του (με έντονο τόνο) ηταν οτι δεν μπορεί να κανει κατι για το πρόβλημα μας και αν θέλουμε να απευθυνθούμε στα δικαστήρια. Τον λογο εχει η δικαιοσύνη, η γενική γραμματεία καταναλωτή και ο συνήγορος του καταναλωτή οπού έχουν γίνει καταγγελιες.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-04-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μια καλή λύση είναι και η RelaxStrom. Είναι Ελληνική βιοτεχνία και κάνουν πολύ καλή δουλειά με ανταγωνιστικές τιμές, δηλαδή μπορείς να βρεις ίδια ποιότητα και εγγύηση με media strom Ellite κτλ σχεδόν στην μισή τιμή. Όσο για ποιο στρώμα να πάρεις, σίγουρα θα πρέπει να πας να τα δοκιμάσεις αφού τσεκάρεις το ερωτηματολόγιο που βοηθάει να αποφασίσεις https://www.relaxstrom.gr/ti_stroma_na_epilekso .

  15. #15
    Παιδιά μακριά από την Candia Strom!

    Το γράφω εδώ γιατί κ εγώ πριν αγοράσω έλαβα υπ'όψιν την ομιλία εδώ.. Πήρα ένα στρώμα υποτίθεται από τα καλά..ημίδιπλο αξίας 1300 ευρώ και οι νύχτες μου έχουν γίνει εφιάλτης..κάθε μέρα ξυπνάω πιασμένη στην μέση και στον αυχένα!!! όχι μόνο δεν ξεκουράζομαι αλλά ξυπνάω χειρότερα από ότι κοιμήθηκα! είναι τραγικό!!! Δεν μπορεί ένα τόσο "καλό" στρώμα υποτίθεται..να μην εξασφαλίζει το ελάχιστο..να μην πιάνεται κάποιος!!! άλλο να μην σου ταιριάζει το στρώμα και άλλο να πιάνεσαι καθημερινά! ειλικρινά σας μιλάω παιδιά..και σήμερα ξύπνησα με πόνους αφόρητους στον αυχένα και λέω να πάω να το μοιραστώ τουλάχιστον..μήπως σώσω κάποιον-κάποιους!!!! Επιπλέον στις βάσεις τους χρησιμοποιούν μοριοσανίδα...μακριά...όσο καλής ποιότητας και να είναι ένα ποσοστό φολμαλδεύδης θα το αναπνέετε όπως και να έχει σε καθημερινή βάση επί πόσες ώρες και επί πόσα χρόνια..μέχρι να ξεθυμάνει εντελώς! Προσοχή μεγάλη..είναι θέμα υγείας!!!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-14, 09:53
  2. Αγορά καινούριου μοντεμ-ρούτερ ή ρούτερ?
    Από Powernun στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-14, 15:28
  3. Αγορα καινουριου laptop
    Από irene eneri στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-14, 16:46
  4. Σύνθεση καινούριου υπολογιστή
    Από tolis84 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-14, 03:18
  5. κινητο κατα τη διαρκεια υπνου..
    Από jmk5 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-13, 00:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας