Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 41
  1. #1
    Εγγραφή
    26-10-2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρητης
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Netgear dng2200 v4
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ξερεις κανεις πως μπορω να συνδεσω και που αυτο το κιτρινο πρασινο καλωδιο που ειναι στον αερα δλδ την γειωση ???ειναι καλη ιδεα να το συνδεσω η οχι ???η δικια μου γραμμη ειναι στην αλλη ρεκλετα που υπαρχει μονο μια γραμμη για να γλιτωσω οποιοδηποτε βραχυκυκλωμα και θορυβο στην γραμμη μου το προτειναν οι τεχνικοι ευχαριστω προκαταβολικα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20140712_191141.jpg 
Εμφανίσεις:  201 
Μέγεθος:  331,3 KB 
ID: 141891

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geodim Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι καλη ιδεα να το συνδεσω η οχι ??? το προτειναν οι τεχνικοι
    Είναι κακή ιδέα και απαγορεύεται να συνδέουμε την γείωση του κτιρίου με οτιδήποτε έχει να κάνει με τηλεφωνικό καλώδιο.

    Ποιος τεχνικός σου το πρότεινε;;;;; από τον ΟΤΕ;;;; ήταν από το τεχνικό τμήμα;;;;

    O θόρυβος στην γραμμή σου προέρχεται από αλλού.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Το avatar του μέλους ubuntubu
    ubuntubu Guest
    A.8
    Γειώσεις
    Η αυξανόμενη χρήση σύνθετου ηλεκτρονικού τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού στα κτίρια, απαιτεί
    ιδιαίτερη μέριμνα για την προστασία από ηλεκτρομαγνητικές διαταραχές. Τέτοιου είδους
    διαταραχές περιλαμβάνουν την έκθεση των τηλεπικοινωνιακών καλωδίων σε υπερτάσεις,
    ενδεχόμενα κεραυνούς, σφάλματα (βραχυκυκλώματα) του δικτύου ηλεκτρικής τροφοδότησης
    καθώς και σε ηλεκτροστατικές εκφορτίσεις και ακτινοβολούμενες ηλεκτρομαγνητικές διαταραχές.
    Η ισοδυναμική σύνδεση εντός του κτιρίου, συμβάλλει στην επίτευξη της αναγκαίας προστασίας ως
    και στην ασφάλεια των χρηστών του τερματικού εξοπλισμού. Για το σκοπό αυτό οι ισοδυναμικές
    συνδέσεις και οι γειώσεις κατασκευάζονται ώστε να ικανοποιείται η Σύσταση Κ.31 «Bonding
    configurations and earthing of telecommunication installations inside a subscriber's building» της
    Διεθνούς Ένωσης Τηλεπικοινωνιών (ITU) καθώς και τα πρότυπα ISO/IEC 11801 και ΕΛΟΤ ΕΝ
    50173-1, όπως εκάστοτε ισχύουν.
    http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...,d.d2k&cad=rja

    https://www.itu.int/rec/dologin_pub....F-E&type=items

    Παρακαλώ πολύ αν δεν γνωρίζετε το αντικείμενο να μην παραπληροφορείτε αυτούς που προστρέχουν στο forum για βοήθεια.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρακαλώ πολύ να ενημερώνεστε καλύτερα.

    Απαγορεύεται να χρησιμοποιούμε την γείωση του κτηρίου, για να γειώσουμε ότι έχει σχέση με καλώδιο του ΟΤΕ.

    Η γείωση διαρρέεται από τάση που μεταφέρει στην γή, λόγω βραχυκυκλωμάτων, κυκλωμάτων προστασίας

    υπέρτασης, σύνδεσης με αλεξικέραυνα κ.λ.π.

    Γειώνουμε μόνο τον εξοπλισμό και ποτέ τα καλώδια, ειδικά το καλώδιο εισαγωγής.

    Εάν, για τη λειτουργία τηλεπ/κών εγκατ/σεων ή συσκευών, απαιτείται η τροφοδότηση με ηλεκτρική ενέργεια από το δίκτυο παροχής ηλεκτρικού ρεύματος, τα πλαίσια και τα λοιπά 27
    εξαρτήματα τους, που υπόκεινται σε κίνδυνο να βρεθούν υπό τάση, πρέπει να γειώνονται στην γείωση προστασίας των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων της οικοδομής, η οποία κατασκευάζεται, σύμφωνα με τις διατάξεις του Προτύπου ΕΛΟΤ HD 384.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Το avatar του μέλους ubuntubu
    ubuntubu Guest
    ΟΛΟ το υπόγειο δίκτυο του ΟΤΕ γειώνεται απ' άκρου εις άκρο.
    Απο τον Γενικό Κατανεμητή (MDF) μέχρι τα καφάο ,τα box και φυσικά τις εισαγωγές.
    Επίσης δίνεται υποχρεωτικά συνέχεια στον μανδύα των καλωδίων και κατα περίπτωση τοποθετούνται διατάξεις προστασίας απο υπερτάσεις.
    Οι κανονισμοί που παρέθεσα παραπάνω σαφέστατα καθορίζουν τη χρήση γείωσης στα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα ΚΑΙ για λόγους προστασίας απο παρεμβολές.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο OTE γειώνει ο ίδιος το δίκτυο του όπου χρειάζεται.

    Σε καμία εισαγωγή δεν ζητάει γείωση ώστε να γειώσει το δικό του καλώδιο στην γείωση του κτηρίου,

    για προφανείς άλλωστε λόγους.

    Άλλωστε μια ματιά στους κατανεμητές μας δεν βλάπτει, για να το διαπιστώσουμε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Το avatar του μέλους ubuntubu
    ubuntubu Guest
    Το πρόβλημα του φίλου μας αναλύεται και εδώ :http://www.ospmag.com/issue/article/112007-Bad

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η συζήτηση δεν βλέπω να βγάζει πουθενά.

    Ότι είχα να πω το είπα και με επιχειρήματα.

    Αν θέλει ο καθένας να πειραματιστεί είναι δικαίωμα του και δεν θα τον εμποδίσω.

    Αν το πρόβλημα του ts είναι ο θόρυβος στην γραμμή του, ας το κοιτάξει με την

    εσωτερική του εγκατάσταση και με τον πάροχο του.

    Αν θέλει κάποια βοήθεια πάνω σ' αυτά, ευχαρίστως να του την δώσω, αν ξέρω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Το avatar του μέλους ubuntubu
    ubuntubu Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geodim Εμφάνιση μηνυμάτων
    η δικια μου γραμμη ειναι στην αλλη ρεκλετα που υπαρχει μονο μια γραμμη για να γλιτωσω οποιοδηποτε βραχυκυκλωμα και θορυβο στην γραμμη μου το προτειναν οι τεχνικοι ευχαριστω προκαταβολικα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20140712_191141.jpg 
Εμφανίσεις:  201 
Μέγεθος:  331,3 KB 
ID: 141891
    Τώρα το είδα και έμεινα έκπληκτος.
    Δηλαδή έτσι απομονώθηκε η γραμμή ;
    Αστεία η αντιμετώπιση του προβλήματος απο τους τεχνικούς και δείχνει πλήρη άγνοια των τηλεπικοινωνιακών δικτύων.
    Spoiler:
    για τους συναδέλφους μου μιλάω


    - - - Updated - - -

    Με σκάσατε πρωϊ πρωϊ ,πάω για μπάνιο !

  10. #10
    Εγγραφή
    26-10-2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρητης
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Netgear dng2200 v4
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    παιδια ευχαριστω πολυ για ολους που προσπαθησαν να με βοηθησουν.Θελω να ρωτησω το εξης πως μπορω να συνδεσω τελικα αυτη την γειωση???για να δοκιμασω αν εχει καποια διαφορα στο προβλημα μου και να μου φυγει και η απορια

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να το συνοψίσουμε το θέμα.
    Αν δεν υπάρχει θεμελιακή γείωση (που είναι υποχρεωτική στα νέα κτίρια από το 2009 και μετά), απαγορεύεται να συνδεθούν στον ίδιο αγωγό καθόδου, γειώσεις ισχυρών και ασθενών ρευμάτων.
    Στη συνέχεια του παραπάνω, μπορούν να συνδεθούν στην ίδια γείωση (π.χ. τρίγωνο) της οικοδομής γειώσεις ισχυρών και ασθενών ρευμάτων, μόνο αν χρησιμοποιηθούν ξεχωριστοί αγωγοί καθόδου προς αυτήν.

    Μέχρι πρόσφατα η χρήση ξεχωριστών γειώσεων ήταν πρακτική σε μεγάλες μόνο εγκαταστάσεις, καθώς για λόγους ασφάλειας μεταξύ των διαφορετικών δυναμικών, έπρεπε αυτές να έχουν μεγάλη απόσταση, που συνήθως στα οικιστικά οικόπεδα απλά δεν υπήρχε διαθέσιμος τέτοιος χώρος. Επιπρόσθετα αν η ΔΕΗ χρησιμοποιεί ουδετέρωση στην περιοχή (όλη η χώρα εκτός Αθήνας, Πειραιά και προαστίων), ούτως ή άλλως απαγορεύεται, εκτός κι αν υπάρχει θεμελιακή γείωση.

    Ο ΟΤΕ στις οικιστικές οικοδομές ουδέποτε ζητούσε μέχρι σήμερα, από τον ιδιοκτήτη ή τον εργολάβο, να υπάρχει αναμονή γείωσης στον κεντρικό κατανεμητή και δεν είναι προαπαιτούμενο σε καμιά αίτηση προς αυτόν.
    Στο σύνολο σχεδόν των οικιακών εγκαταστάσεων δεν υπάρχει γείωση ασθενών ρευμάτων παρά μόνον αν ο ιδιοκτήτης είναι μερακλής και γνώστης, αλλά με συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

    @ Geodim, το πρόβλημά σου προφανώς είναι ότι το τηλεφωνικό καλώδιο τρέχει για σχετικά μεγάλη απόσταση, με καλώδια τάσης. Έτσι τουλάχιστον φαίνεται στις φωτογραφίες.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-10-2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρητης
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Netgear dng2200 v4
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να το συνοψίσουμε το θέμα.
    Αν δεν υπάρχει θεμελιακή γείωση (που είναι υποχρεωτική στα νέα κτίρια από το 2009 και μετά), απαγορεύεται να συνδεθούν στον ίδιο αγωγό καθόδου, γειώσεις ισχυρών και ασθενών ρευμάτων.
    Στη συνέχεια του παραπάνω, μπορούν να συνδεθούν στην ίδια γείωση (π.χ. τρίγωνο) της οικοδομής γειώσεις ισχυρών και ασθενών ρευμάτων, μόνο αν χρησιμοποιηθούν ξεχωριστοί αγωγοί καθόδου προς αυτήν.

    Μέχρι πρόσφατα η χρήση ξεχωριστών γειώσεων ήταν πρακτική σε μεγάλες μόνο εγκαταστάσεις, καθώς για λόγους ασφάλειας μεταξύ των διαφορετικών δυναμικών, έπρεπε αυτές να έχουν μεγάλη απόσταση, που συνήθως στα οικιστικά οικόπεδα απλά δεν υπήρχε διαθέσιμος τέτοιος χώρος. Επιπρόσθετα αν η ΔΕΗ χρησιμοποιεί ουδετέρωση στην περιοχή (όλη η χώρα εκτός Αθήνας, Πειραιά και προαστίων), ούτως ή άλλως απαγορεύεται, εκτός κι αν υπάρχει θεμελιακή γείωση.

    Ο ΟΤΕ στις οικιστικές οικοδομές ουδέποτε ζητούσε μέχρι σήμερα, από τον ιδιοκτήτη ή τον εργολάβο, να υπάρχει αναμονή γείωσης στον κεντρικό κατανεμητή και δεν είναι προαπαιτούμενο σε καμιά αίτηση προς αυτόν.
    Στο σύνολο σχεδόν των οικιακών εγκαταστάσεων δεν υπάρχει γείωση ασθενών ρευμάτων παρά μόνον αν ο ιδιοκτήτης είναι μερακλής και γνώστης, αλλά με συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

    @ Geodim, το πρόβλημά σου προφανώς είναι ότι το τηλεφωνικό καλώδιο τρέχει για σχετικά μεγάλη απόσταση, με καλώδια τάσης. Έτσι τουλάχιστον φαίνεται στις φωτογραφίες.
    τελικά δεν κατάλαβα εγω τι να κάνω να μην το συνδέσω ??τ4 χρονια ειμαι στο σπιτι δεν ειχ προβλημα ποτε τωρα ετσι ξαφνικα επιρεαζουν τα καλωδια που ειναι παραλληλα με τα καλωδια της δεη???

  13. #13
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    none
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ubuntubu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα το είδα και έμεινα έκπληκτος.
    Δηλαδή έτσι απομονώθηκε η γραμμή ;
    Αστεία η αντιμετώπιση του προβλήματος απο τους τεχνικούς και δείχνει πλήρη άγνοια των τηλεπικοινωνιακών δικτύων.
    Spoiler:
    για τους συναδέλφους μου μιλάω


    - - - Updated - - -

    Με σκάσατε πρωϊ πρωϊ ,πάω για μπάνιο !
    Ο ηλεκτρολογος επρεπε να ειχε τερματισει τα UTP στην δεξια ρεγκλετα, μετα ο τεχνικος καθε εταιριας βαζει καλωδιο απο την ρεγκλετα του ΟΤΕ σε αυτη του κτηριου, εδω εχει γινει πανικος. Γειωση δεν εχω ακουσει να συνδεει κανεις καπου, τουλαχιστον οχι αυτη την ακρη.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2006
    Μηνύματα
    258
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Για δες το από πιό κοντά, γιατί τα τηλεπικοινωνιακά καλώδια συνεστραμένων ζευγών που ξέρω εγώ έχουν έναν επιλέον αγωγό γυμνό (χωρίς μόνωση) τις ιδίας διατομής με αυτή των ζευγών. Ο κιτρινοπράσινος που είναι από πολύκλωνο καλώδιο 230V, μάλλον θα πρέπει να είναι "τσόντα".

    Επί της ουσίας τώρα, ο (γειωμένος) γυμνός αγωγός εχρησιμοποιείτο από κάποια παλαιότερα αναλογικά τηλ. κέντρα για πρόσθετη σηματοδοσία.
    Τέλος, στα καλώδια ασθενών ρευμάτων οι θωρακίσεις γειώνονται μόνο στην μία άκρη για να μην δημιουργούνται βρόχοι παρασιτικών ρευμάτων λόγω διαφορών δυναμικού στα δύο άκρα.
    Ο γυμνός αγωγός όμως σε καμία περίπτωση δεν παίζει τον ρόλο θωράκισης.

    Με μια κουβέντα: Άσε το όπως είναι.
    Στις 6/8/2015 διεγράφησαν 2 μηνύματά μου υπό τον ισχυρισμό του trolling. Καλή συνέχεια σε όλους

  15. #15
    Εγγραφή
    26-10-2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρητης
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Router
    Netgear dng2200 v4
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ο οτε δεν μπορει να μου βρει το προβλημα με τπτ ηρθε ξανα ηρθε δεν εβγαλε ακρη απλα καποια στιγμη κολλαει το ιντερνετ δεν ανοιγει καμια σελιδα και αναγκαζομαι να το κλεισω η κλεινει μονο του αλλα συνηθως το κλεινω για να καθαρισει η γραμμη και να επανελθει τι σκατα παιζει να φταιει ξερει κανεις??μην μου πειτε τα καλωδια της πολυκατοικιας γιατι ειμαι 4 χρονια εδω επαιζα στα 19mbit σταθερα και τωρα το πολυ 16mbit και εκεινο με τετοια προβληματα για πειτε καμια ιδεα εχω ορεξη για πειραματα μπας και βρω τπτ γιατι το μονο που θα μου κανει ο οτε πλεον ειναι να μου βαλει προφιλ 12αρι για να σταθεροποιησει την γραμμη

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εισαγωγή διευθύνσεων mail από excel σε yahoo.
    Από bok στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-14, 01:51
  2. εισαγωγη mail απο fb
    Από gregluffy στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-13, 21:38
  3. Εισαγωγη επαφων στο gmail
    Από dandri στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-13, 10:04
  4. Εισαγωγή από Γερμανία
    Από George94pav στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 22:19
  5. Γειωση σε τοιχο με προκα?
    Από balabouma στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-13, 19:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας