Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    01-01-2013
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα παιδιά ,
    πριν κανένα 2μηνο έβαλα vdsl από forthnet, πριν είχα adsl 24αρι και έπιανα 13-14mbps το κουτί του ΟΤΕ είναι στα 800 μέτρα από το σπίτι. Μου έδωσαν αρχικά το technicolor tg788vn και ενώ το broadband παρέμενε σταθερά αναμένο το λαμπάκι του ιντερνετ γίνεται κόκκινο(φυσικά δεν έχω ιντερνετ, όταν συμβεί αυτό) μέχρι να κάνω restart το router. Μου άλλαξαν το router και μου έδωσαν το tg589vn v3 και καμία αλλαγή πήρα τηλέφωνο και μου λένε οτι είσαι ακατάλληλος για vdsl εφόσον βρίσκεσαι στα 800 μέτρα από το κέντρο. Πιάνω ταχύτητες 32-34 mbps και upload 4,5 mpbs. Επειδή δεν θέλω να επανέλθω σε adsl ,είμαι ευχαριστημένος με ταχύτητες αυτές, σκέφτομαι μήπως άδικα γυρίσω και δεν φταίει η απόσταση που λένε αυτοί...Εσείς τι λέτε, παίζει αν αγοράσω κανένα καλύτερο router και δώσω κάποια χρήματα παραπάνω να λυθεί το πρόβλημα;
    Ευχαριστώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kaktos7 : 12-07-14 στις 23:35.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    δεν υπήρχε λόγος να αλλάξεις το ρουτερ. δεν είχε ποτέ πρόβλημα. το οτι γίνεται το λαμπάκι κόκκινο σημαίνει οτι υπάρχει θόρυβος στην γραμμή η κάποιο άλλο πρόβλημα και γίνεται αποσύνδεση. θα μπορούσαν (νομίζω) να σου ανεβάσουν το margin μήπως και σε σώσει αυτό(θα σου ρίξει λίγο την ταχύτητα όμως). βέβαια πριν καιρό υπήρχε ένα θέμα με αποσύνδεση που οφειλόταν σε λάθος της Forthnet, οπότε σιγουρέψου οτι δεν παίζει κάτι τέτοιο και με εσένα

  3. #3
    Εγγραφή
    02-06-2014
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    στο θέμα της αποσύνδεσης όσο πιο χαμηλό margin έχεις τόσο πιο πιθανό είναι να έχεις αποσυνδέσεις . για να ανεβάσουν το margin πρέπει να το πει ο ίδιος . οπότε καλύτερα να συμβουλευτεί το forthnet vdsl support

  4. #4
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DB7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να ανεβάσουν το margin πρέπει να το πει ο ίδιος . οπότε καλύτερα να συμβουλευτεί το forthnet vdsl support
    γιατι είπε κανεις το αντίθετο? βέβαια, όταν βλέπεις και αλλάζουν το ρουτερ επειδή.. αποσυνδέθηκε.... άντε βγάλε ακρη :P

  5. #5
    Εγγραφή
    01-01-2013
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Με πήραν τελικά τηλέφωνο από την forthnet και μου είπαν οτι έκαναν κάποιες αλλαγές και να το παρακολουθήσω αν εμφανίζει πάλι το ίδιο πρόβλημα. Εγώ σε αυτό το διάστημα έκανα το εξής, έβγαλα το router από την πρίζα δίπλα από την εξώπορτα που θεωρούσα εγώ πως είναι κεντρική και το πήγα στον ίδιο χώρο σε άλλη πρίζα με αποτέλεσμα για μια ολόκληρη εβδομάδα να μην έχω ούτε μια αποσύνδεση και η ταχύτητα μου να είναι 4.300/34.000 kbps up/down. Επειδή δεν ήξερα τι ενέργειες έγιναν από αυτούς θεώρησα οτι το πρόβλημα επιλύθηκε από αυτά που έκαναν και έτσι ξαναέβαλα το router στην πρίζα δίπλα από την κεντρική πόρτα του σπιτιού και την ίδια μέρα έκανε αποσύνδεση...(να τονίσω οτι στην πρίζα που θεωρώ κεντρική-νομίζω πως αυτή είναι δηλαδή καθώς είναι η πρώτη δίπλα από την κεντρική πόρτα η ταχύτητα που κλειδώνει είναι σχετικά μειωμένη στα 2900/32000 kbps up/down σε σχέση με την άλλη που το είχα επί μια εβδομάδα) προβληματίζομαι τι μπορεί να φταίει...Επειδή εγώ επικοινωνώ με powerlines είδα οτι η ταχύτητα είναι μεγαλύτερη στο download όταν το έχω στην κεντρική πόρτα από οτι στην άλλη όποτε θα με βόλευε καλύτερααλλά τι να το κάνεις αφού έχω αποσυνδέσεις. Το πρόβλημα είναι καλωδιακό μέσα στο σπίτι; Κάτι με τις πρίζες;
    Ευχαριστώ!

  6. #6
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaktos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι καλωδιακό μέσα στο σπίτι; Κάτι με τις πρίζες;
    Ευχαριστώ!
    μπορεί να είναι στην πρίζα το θέμα. για παράδειγμα κατι παλιές πρίζες του ΟΤΕ είχαν πυκνωτές πάνω και δημιουργούσαν προβλήματα και απώλειες. δες μηπως εχει κάποια τέτοια πρίζα. το πιο απλό που χεις να κάνεις ειναι να πάρεις μια καινούρια (2-3 ευρώ εχουν αν θυμάμαι καλά) και να συνδέσεις το καλώδιο μόνος σου. μπορεί το καλώδιο να μην εχει συνδεθεί σωστά στην πρίζα. μπορεί στην κεντρική πρίζα να μην συνδέεται σωστά το καλώδιο που πάει στην πρίζα της πόρτας. αλλιώς μετά είναι θέμα καλωδίου...

    στην κεντρική πρίζα πόσο margin έχεις τώρα?

  7. #7
    Εγγραφή
    01-01-2013
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το screenshot αυτό είναι από την σύνδεση του router δίπλα στην κεντρική πόρτα του σπιτιού εκεί που αντιμετωπίζω το πρόβλημα με το λαμπάκι του internet που γίνεται κόκκινο:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  διπλα_στην_πορτα.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  286,6 KB 
ID: 142185
    Το screenshot παρακάτω είναι από την σύνδεση σε άλλη πρίζα στον ίδιο χώρο του σαλονιού πάλι, εκεί δεν έχω αποσυνδέσεις, κλειδώνει σε καλύτερες ταχύτητες αλλά η τελική ταχύτητα που φτάνει στα δωμάτια μέσω powerlines όπου έχω τις συσκευές μου είναι μικρότερη σε σχέση με την πρώτη περίπτωση οπότε δεν με συμφέρει πρακτικά...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  288,4 KB 
ID: 142186
    Υπάρχουν και άλλες πρίζες στα δωμάτια αλλά το download και το upload μειώνονται κατά πολύ οπότε δεν βολεύει η σύνδεση σε αυτές. Εγώ πάντως προβληματίζομαι με το γεγονός ότι η πρίζα δίπλα στην πόρτα που θεωρητικά είναι η κεντρική δίνει χειρότερα αποτελέσματα και οδηγεί σε προβλήματα με το κόκκινο λαμπάκι του internet ενώ με την άλλη δεν έχω τίποτα από αυτά! Να σημειώσω ότι πριν μερικά χρόνια είχε γίνει αλλαγή των πριζών από τις κλασσικές με την πρίζα τις άλλαξα όλες με κλιψάκι.
    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

  8. #8
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    αρχικά, πάρε ένα τηλέφωνο τα ξεφτέρια της Forthnet και πες τους να σου γυρίσουν το προφιλ σε 8b.

    απο εκει και πέρα, δεν εχω εμπειρία με powerline adapters. υπάρχει περίπτωση να σου δημιουργεί θόρυβο το adapter? π.χ μήπως ειναι η πρίζα του powerline διπλα στου τηλεφώνου και δημιουργεί παρεμβολές..?
    το οτι εχεις πολλες πρίζες στα δωμάτια πάντως δημιουργεί ερωτήματα... καλό θα ήταν να αποσυνδέσεις όλες τις άλλες πρίζες απο την κεντρική και να δεις εκεί τι ταχύτητα πιάνεις και πόσο σταθερό είναι.

    ξαναδιαβάζοντας το ποστ σκέφτομαι οτι εννοείς πολλές πρίζες ρεύματος... οπότε άκυρο το παραπάνω που ισχυει για τηλεφωνικές πρίζες.

    ένα διαγνωστικό εργαλείο που μπορείς να τσεκάρεις ειναι αν μπεις με τελνετ στο ρουτερ και δώσεις την εντολη xdsl debug bitloadinginfo ... εκεί ίσως φανεί στην πρίζα που σου προκαλέι αποσυνδέσεις αν εχει πρόβλημα σε συγκεκριμένες συχνότητες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GSF : 22-07-14 στις 22:02.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-01-2013
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές! Πάντως δεν νομίζω να φταίνε τα powerlines τα χρησιμοποιώ χρόνια και η πρίζα δεν είναι σχετικά κοντά στο router και στις δύο περιπτώσεις...Όταν λες να μου γυρίσουν το προφιλ σε 8b τι εννοείς, ως προς τι θα δω βελτίωση;

  10. #10
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    αυτην την στιγμή φαίνεται να χρησιμοποιεί κάποιο προφιλ που εκπέμπει με +14.5dbm ... όπως ειναι το 17a προφιλ. το 8b εκπέμπει με +20.5dbm max τιμή και θα έπρεπε να χρησιμοποιείται εφόσον η απόσταση σου απο το DSLAM ειναι 800 μέτρα... δεν αποκλείεται να φταίει και μόνο αυτό για τις αποσυνδέσεις.. δηλαδή στέλνει το σήμα με πολύ χαμηλή ισχύ. σε watt μεταφράζεται σε διαφορά απο 28.2mW(17a) σε 112.2mW(8b)

    π.χ
    Loss of signal (los): A reference power is established by averaging the VDSL2 receive
    power over a 0.1 s period and over a subset of subcarriers used for Showtime, and a
    threshold shall be set 6 dB below this level. An los occurs when the level of the VDSL2
    receive power averaged over a 0.1 s period and over the same subset of subcarriers is lower
    than the threshold, and terminates when this level, measured in the same way, is at or above
    the threshold. The subset of subcarriers is implementation dependent.
    παρόλα αυτα αν σου κάνουν την αλλαγή και συνεχίζεις να έχεις αποσυνδέσεις, εγώ θα δοκίμαζα και χωρίς τους adapters να δώ μήπως και φταίνε αυτοί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GSF : 22-07-14 στις 22:42.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-01-2013
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου φίλε να 'σαι καλά! Με βοήθησες πολύ!

  12. #12
    Εγγραφή
    18-03-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Τουμπα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5505
    ISP
    Cosmote VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Avm Fritzbox 7490
    SNR / Attn
    7(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το προβλημα φιλε ειναι η καλωδιωση και οτι απο την κεντρικη πριζα φευγουν καλωδια προς τις υπολοιπες..Για να δεις καλα αποτελεσματα αποσυνδεσε ολες τις πριζες και συνδεσε το ρουτερ στη κεντρικη ετσι δουλευει το VDSL Κεντρικη πριζα σπλιττερ και απο εκει φευγουν τα τηλεφωνα φιλτραρισμενα οχι με διακλαδωσεις στις υπολοιπες...Καντο και θα δεις μεγαλη διαφορα

  13. #13
    Εγγραφή
    30-06-2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    546
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7590
    κάτι τέτοιο δεν είναι απαραίτητο αν η καλωδίωση και οι πρίζες δεν έχουν πρόβλημα και αν η ηλεκτρολογική εγκατάσταση στο σπίτι είναι σωστή (να μην περνούν τα τηλεφωνικά καλώδια στο ίδιο κανάλι με του ρεύματος και να είναι μονοκόμματα χωρίς ενδιάμεσες συνδέσεις αν είναι και UTP ακόμα καλύτερο)
    τουλάχιστον σε εμενα δεν βοηθησε σε κάτι, εχω την ασύρματη συσκευή και το router πάνω σε ένα spliter στην πρίζα του δωματίου που δεν είναι η κεντρική

    δοκίμασα 3 φορες να αποσυνδέσω όλες τις άλλες μπρίζες που περνουν από την κεντρική και να συνδέσω μονο το router στην κεντρική και διαφορα δεν είδα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Deus : 03-08-14 στις 00:47.


Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 15:56
  3. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-13, 16:34
  4. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-13, 11:01
  5. Απο HOL ADSL σε WIND VDSL
    Από maestros82 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-13, 23:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας