Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ολα τα στραβά μέσα στο καλοκαίρι...

    Έχουμε και λέμε:

    Υπάρχουν 2 σκληροί δίσκοι: ο SSD intel στον οποίο είναι εγκατεστημένα τα win7 και τα updates τους, κι ένας HDD στον οποίο εγκαθιστώ προγράμματα και άλλες, αναλώσιμες βλακείες. Ο HDD είναι 1Τ και σε 3 partitions.

    Χθες χρησιμοποίησα το SSD toolbox της Intel για να κάνω τη συνηθισμένη συντήρηση στον SSD και πρόσεξα ότι η διαδικασία κράτησε λίγο περισσότερο απ' ό,τι συνήθως, αλλά όλα καλά (νόμιζα).

    Σήμερα, ύστερα από ενασχόληση στο νετ, πάω να κλείσω τον firefox και δεν έκλεινε. Προσπαθώ ν' ανοίξω τον task manager, τίποτα. Με λίγα λόγια ο υπολογιστής πάγωσε. Κάνω reboot ... κι εδώ αρχίζουν τα ωραία. Ο υπολογιστής ξεκινάει, αλλά δεν βλέπει τον SSD πια, ούτε και μπαίνει στα windows.

    Άνοιξα το κουτί, καθάρισα τα πάντα, έλεγξα τα καλώδια και τις συνδέσεις. Όλα στη θέση τους, αλλά ο SSD είναι σα να μην υπάρχει.

    Βάζω το CD των Win, system repair, τίποτα. Επιχειρώ να κάνω εγκατάσταση, στην οθόνη με τους διαθέσιμους δίσκους για την εγκατάσταση των Win μου βγάζει πρώτο πρώτο 1 δίσκο "Unallocated Space - total size 0.0MB - free space 0.0MB", έναν τελευταίο "unallocated space -total size 1.0MB - free space 1.0MB, και ενδιάμεσα τον HDD με τα τρία partitions. Το περίεργο δε, είναι ότι ενώ ο SSD είναι ο C, και τα 3 partitions του δεύτερου δίσκου είναι D, E και G ( F έχω βάλει το DVD), τώρα ο υπολογιστής βλέπει ως C το ένα από τα partition του δεύτερου δίσκου.

    Ασχολούμαι μ' αυτή τη μακακία από το πρωί και η τελευταία μου ιδεά είναι να σουτάρω τον υπολογιστή από το παράθυρο - και σκασίλα μου σε τίνος το κεφάλι θα σκάσει.
    Εσείς τι ιδέες έχετε;

    Ευχαριστώ!


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.432
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Στο BIOS φαινεται ο SSD ;

  3. #3
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο BIOS φαινεται ο SSD ;
    Όχι. Δυο φορές το τσεκάρισα. Τίποτα.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.432
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δοκιμασε να ελεγξεις και με αλλες καλωδιοταινιες και αρχισε ηδη να ψαχνεις τα χαρτια της εγγυησης. Εκτος απο τα καλωδια, παιξε και με αλλες θεσεις sata της μητρικης και αν και παλι δεν, τοτε κοιτα μηπως μπορεις να τον συνδεσεις σε καποιο αλλο pc, ειτε εσωτερικα ειτε μεσω usb μηπως και τον δεις και εχεις και την δυνατοτητα να τραβηξεις τα δεδομενα σου.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα, ύστερα από ενασχόληση στο νετ, πάω να κλείσω τον firefox και δεν έκλεινε. Προσπαθώ ν' ανοίξω τον task manager, τίποτα. Με λίγα λόγια ο υπολογιστής πάγωσε. Κάνω reboot ... κι εδώ αρχίζουν τα ωραία. Ο υπολογιστής ξεκινάει, αλλά δεν βλέπει τον SSD πια, ούτε και μπαίνει στα windows.

    Εστι ακριβώς μου είχε καεί ένας OZ 120, μετά από πάγωμα και αναγκαστικό reboot με διακοπή ρεύματος, δεν τον έβλεπε.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασε να ελεγξεις και με αλλες καλωδιοταινιες και αρχισε ηδη να ψαχνεις τα χαρτια της εγγυησης. Εκτος απο τα καλωδια, παιξε και με αλλες θεσεις sata της μητρικης και αν και παλι δεν, τοτε κοιτα μηπως μπορεις να τον συνδεσεις σε καποιο αλλο pc, ειτε εσωτερικα ειτε μεσω usb μηπως και τον δεις και εχεις και την δυνατοτητα να τραβηξεις τα δεδομενα σου.
    Εγγύηση ύστερα από 3+ χρόνια; Δεν το βλέπω.
    Όμως, θα πάω να πειραματιστώ με διαφορετικές καλωδιοταινίες - παρότι πιστεύω ότι θα έχω μηδενικό αποτέλεσμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εστι ακριβώς μου είχε καεί ένας OZ 120, μετά από πάγωμα και αναγκαστικό reboot με διακοπή ρεύματος, δεν τον έβλεπε.
    Τι εννοείς "σου κάηκε"; Έτσι απλά;
    Αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο θα είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο στα τόσα χρόνια που έχω υπολογιστή.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το ups τελικά πήρε και άλλα πράγματα μαζί του.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ύστερα από ιδρώτα, χάσιμο κάμποσων κιλών, χάσιμο μιας μέρας και σπατάλη του χρόνου σας, το πρόβλημα λύθηκε και ο υπολογιστής υποδέχθηκε πανηγυρικά την επιστροφή του SSD. Χρειάστηκε να λύσω τον υπολογιστή (βίδες τον έκανα) και να τον ξανασυναρμολογήσω για να δουλέψει.

    Δεν ξέρω τι συνέβη. Υποθέτω ότι κάποιο καλώδιο δεν είχε κουμπώσει καλά. *Bhaal μουτζώνεται*

    Σας ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σας!!!

    - - - Updated - - -

    Σήμερα, με πιο καθαρό μυαλό, αναρωτιέμαι: αν ήταν όλα θέμα καλωδίου πώς στην ευχή σταμάτησε να λειτουργεί ο SSD εντελώς ξαφνικά όταν τα κουμπώματα των καλωδίων είναι αρκετά σφιχτά;


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  9. #9
    Εγγραφή
    30-05-2009
    Μηνύματα
    19.486
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    kbps 1.020 / 21.348
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 12.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ύστερα από ιδρώτα, χάσιμο κάμποσων κιλών, χάσιμο μιας μέρας και σπατάλη του χρόνου σας, το πρόβλημα λύθηκε και ο υπολογιστής υποδέχθηκε πανηγυρικά την επιστροφή του SSD. Χρειάστηκε να λύσω τον υπολογιστή (βίδες τον έκανα) και να τον ξανασυναρμολογήσω για να δουλέψει.

    Δεν ξέρω τι συνέβη. Υποθέτω ότι κάποιο καλώδιο δεν είχε κουμπώσει καλά. *Bhaal μουτζώνεται*

    Σας ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σας!!!

    - - - Updated - - -

    Σήμερα, με πιο καθαρό μυαλό, αναρωτιέμαι: αν ήταν όλα θέμα καλωδίου πώς στην ευχή σταμάτησε να λειτουργεί ο SSD εντελώς ξαφνικά όταν τα κουμπώματα των καλωδίων είναι αρκετά σφιχτά;
    Δεν χρειάζεται να αναρωτιέσαι για το τι έφταιγε. Το πιο πιθανό να μην μάθεις ποτέ τι έφταιγε.

    Αφού τώρα δουλεύει είσαι μια χαρά. Αν το ξανακάνει τότε το ξανακοιτάς.
    Και μόνο αν θυμάσαι τι ακριβώς βήματα έκανες την προηγούμενη φορά,
    θα μπορείς να συγκρίνεις και ίσως να βρες τί έφταιξε, όταν κι αν το ξανακάνει.

    Υπάρχουν σφάλματα ή προβλήματα στους υπολογιστές που μπορεί να μας τρελάνουν,
    κι όσο κι αν προσπαθούμε, δεν εξηγούνται με την λογική.
    Έχω σταματήσει να το ψάχνω τα τελευταία 15 χρόνια. Δεν θα μας τρελάνει το PC.

    Παρόμοιο πρόβλημα είχα το πρωϊ, η οθόνη δεν είχε σήμα.
    Αλλάζω καλώδιο, δοκιμάζω και VGA και DVI τίποτα. Αλλάζω κάρτα γραφικών.Τίποτα.
    Βάζω την κάρτα που είχα με το καλώδιο που είχα ξεκινώ, όλα κανονικά. Τι έφταιξε;
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  10. #10
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Στο βουνό
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.714
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    23.8(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παντως για καλο και για κακο κανε ενα backup των αρχειων σου (αχρειαστο να 'ναι) γιατι αφου στο εκανε μια φορα, μπορει και να στο ξανακανει. Και η δευτερη φορα μπορει να ειναι και η τελευταια του δισκου.
    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || MSI GeForce RTX 3070 GAMING Z TRIO 8G
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.064
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Ίσως ήταν κάποιο βραχυκύκλωμα μεταξύ μητρικής-κουτιού.
    Το έχω πάθει παλαιότερα, και κόντεψε να με τρελάνει.
    Ευτυχώς τότε δεν κάηκε τίποτα.

Παρόμοια Θέματα

  1. sos. To pc μου ξαφνικά σταμάτησε να βλέπει το router.
    Από 26hint στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-14, 22:44
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-14, 09:00
  3. Ο υπολογιστης μου παγωνει
    Από Nikos150 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-13, 15:40
  4. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-13, 12:30
  5. Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-13, 12:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας