Σελ. 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 285
  1. #31
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνεις να δουλεψει καποιος 10 ωρες φωναζει μεσαιωνας , συμφωνεις να δουλεψει 4 ωρες παλι μεσαιωνας .
    στις ποσες ωρες εργασιας συμβαδιζουμε με την εποχη μας ;

    ποια ειναι τα ζητουμενα του σωματειου του πλαισιου ;
    να μην εχει 4 ωρα ; μηπως το πλαισιο βγαινει στους δρομους και μαζευει παιδια που τα μεγαλωνει για να δουλεψουνε υπο αυτους τους ορους ;
    την κυριακη δεν την θεσπισε το πλαισιο απο οσο ξερω.

    ο 8ωρος φερεται ως εργαζομενος , και ο 4ωρος ως σκλαβος . ΓΙΑΤΙ ; πως προκυπτει αυτο ;

    το διαβασα , το ξαναδιαβασα , το ματαξαναδιαβασα, διαβασα και το screenshot του μηνυματος της πολιτικης του πλαισιου . Δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το σφαλμα του πλαισιου .


    σε ενα σημειο λεει για επινοικιασεις εργαζομενων . το οποιο ομως δεν το υποστηριζει με κανενα στοιχειο .

    η μηπως το οτι προσπαθει να μετρησει και να παρακινησει την παραγωγικοτητα των εργαζομενων ειναι κατι καταδικαστεο ;
    "Σφάλμα" στα πλαίσια της γενικότερης ατμόσφαιρας αλλά και του...καπιταλισμού , δεν έχει επί της ουσίας το Πλαίσιο. Ούτε ο πρώτος εργοδότης είναι και σίγουρα ούτε ο τελευταίος που επιθυμεί δίνοντας τα λιγότερα, να έχει τα περισσότερα. Δεν πρωτοτυπεί σε αυτό τον τομέα. Από εκεί και πέρα όμως σαφέστατα και δεν είναι εργασιακές συνθήκες της προκοπής ούτε γι' αυτόν που δουλεύει το 10ωρο όπως λες, ούτε για τον 4ωρο. Ο μεν πρώτος διότι δουλεύει άτυπα παραπάνω για (συνήθως) το βασικό μισθό, πολλές φορές και για λιγότερο, σε ιδιαίτερα αντίξοες συνθήκες, ο δε δεύτερος διότι δουλεύει για ψίχουλα, με ελαστική σύμβαση, "ανοιχτό" ωράριο κτλ κτλ. Δεν καταλαβαίνω που βρίσκεται η ασάφεια στη διαπίστωση ότι όλα αυτά συνιστούν εργασιακό Μεσαίωνα. Επιεικέστατος είναι ο όρος θα έλεγα.

    Οι εργοδότες (και εννοούμε τους κακούς εργοδότες και συνήθως οι περισσότεροι είναι έτσι στη χώρα μας, τουλάχιστον στη δεδομένη χρονική στιγμή) κάνουν το προφανές, εκμεταλεύονται στο έπακρο την ανάγκη του κόσμου να εργαστεί έστω και για πενταροδεκάρες και το χρησιμοποιούν για να καλύψουν δικές τους "τρύπες" και ανάγκες. Εμένα το πρόβλημά μου προσωπικά είναι στα αντανακλαστικά της αντίδρασης του συλλόγου και στη μη αναφορά στην ανακοίνωση και σε δικές τους ευθύνες. Αυτά τα πράγματα γίνονται εδώ και χρόνια στο Πλαίσιο και δεν έχει ανοίξει μύτη (και στο κάθε Πλαίσιο). Τώρα τους έπιασε ξαφνικά ο πόνος για τα "σκλαβοπάζαρα" ή μήπως τώρα έγινε και κάτι άλλο που δεν το γνωρίζουμε ? Τέσπα, ας μη το συνεχίσω...

    Σε ότι αφορά το μπουκοτάζ, όπως είπε και ο Pop, ναι αυτό θα ήταν μια λύση σε μια χώρα όπως το Βέλγιο, η Ολλανδία, η Γαλλία και δεν ξέρω και εγώ ποια άλλη. Ας πούμε ότι μπλοκάρουμε το Πλαίσιο, ok και εγώ μαζί σας. Ποιον ακριβώς θα ενισχύσετε ? Τον Γερμανό, την Wind ή το Public ? Διότι εκεί η κατάσταση είναι σαφέστατα καλύτερη....ή μήπως όχι...Κάποιοι ανέφεραν μικρά μαγαζάκια. Αυτό πράγματι είναι μια λύση, αποσπασματική όμως και κατά περίπτωση, για όσους έχουν την πρόσβαση και ανάλογα και με την ποιότητα του μαγαζιού (δεν είναι απαραίτητα όλοι οι "μικροί" καλοί, ποιοτικοί και με άμεση διαθεσιμότητα προιόντων). Όχι ρε παιδιά, δεν βλέπω το μπουκοτάζ ως μακροπρόθεσμη λύση, πόσο μάλιστα όταν σε 2-3 μήνες πάλι θα "ξεχαστεί" το θέμα όταν σταματήσει να αναπαράγεται. Θέλετε να μπουκοτάρετε κάτι ? Η λύση είναι απλή. Σταματήστε να αγοράζετε Turbo-X, Q Connect και όλες τις rebranded αηδίες από τις οποίες βγάζουν, επί της ουσίας, τα χρήματα. Ίσως έτσι κάποια στιγμή πιάσουν το μήνυμα και σταματήσουν να υποτιμούν την νοημοσύνη μας, με την ελπίδα να ξαναγίνουν πράγματι η κάπως σωστή επιχείρηση που ήταν πριν από καμιά δεκαριά και βάλε χρόνια.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  2. #32
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.084
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το email είναι απαράδεκτο μόνο και μόνο αν παρατηρήσει κανείς, την γλώσσα που χρησιμοποιεί όταν αναφέρεται στους εργαζομένους. Σαν να συζητάνε για σακιά με πατάτες.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #33
    Εγγραφή
    20-05-2007
    Μηνύματα
    1.904
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το email είναι απαράδεκτο μόνο και μόνο αν παρατηρήσει κανείς, την γλώσσα που χρησιμοποιεί όταν αναφέρεται στους εργαζομένους. Σαν να συζητάνε για σακιά με πατάτες.
    Είναι καλό το υλικό... τους έχει γίνει και ξήγα απ' την αρχή.

  4. #34
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.084
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από albatross Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι καλό το υλικό... τους έχει γίνει και ξήγα απ' την αρχή.
    Είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον πως, ο άνθρωπος χωρίς το οποιοδήποτε πλαίσιο μια χαρά επιβιώνει, το οποιοδήποτε πλαίσιο από την άλλη, χωρίς ανθρώπινο δυναμικό είναι αέρας κοπανιστός. Πόσο κοντά είναι η λύση αλλά...
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #35
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το email είναι απαράδεκτο μόνο και μόνο αν παρατηρήσει κανείς, την γλώσσα που χρησιμοποιεί όταν αναφέρεται στους εργαζομένους. Σαν να συζητάνε για σακιά με πατάτες.

    και εγω το ειδα και μου ξινισε λιγο ο τροπος γραφης, αλλα αυτο δειχνει και μια οικειοτητα μιας και δεν προοριζεται για τα ματια μου αλλα στη μεταξυ τους επικοινωνια .

    ετσι μιλαμε ολοι λιγο η περισσοτερο στο μεταξυ μας ομως.
    νεοι στο στρατο . ποντικια και αρουρια .ψαρακας σε δουλεια .και χιλια δυο αντιστοιχα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #36
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω το ειδα και μου ξινισε λιγο ο τροπος γραφης, αλλα αυτο δειχνει και μια οικειοτητα μιας και δεν προοριζεται για τα ματια μου αλλα στη μεταξυ τους επικοινωνια .

    ετσι μιλαμε ολοι λιγο η περισσοτερο στο μεταξυ μας ομως.
    νεοι στο στρατο . ποντικια και αρουρια .ψαρακας σε δουλεια .και χιλια δυο αντιστοιχα .
    Πώς φάινεται πως μάλλον είτε δεν έχεις ιδέα από εταιρική επικοινωνία ή απλά είσαι συνηθισμένος να τρως σφαλιάρες (εργασιακά)

    Εάν ο υπεύθυνος προσωπικού έστελνε τέτοιο εσωτερικό email σε εταιρεία που δούλευα στο ΗΒ, εντός 10λέπτου θα μάζευε τα μπογαλάκια του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν ήταν ο σκοπός του σχόλιου μου αυτός: Η σύγκριση. Εν μέρει ήταν η διάκριση (άλλο οι εμπορικές εταιρίες, άλλο οι παραγωγικές και ειδικά υψηλής τεχνολογίας) και κυρίως η λογική προσέγγιση. Επομένως κατά μιας αντίληψης καλών ή κακών εργοδοτών. Π.χ. Αν είναι έτσι το Πλαίσιο μήπως κάποια εταιρία αντίστοιχη του Πλαίσιο είναι καλύτερη; Δεν πρόκειται για θέμα "καλών ή κακών εργοδοτών" ειδικά σε εταιρίες που ήδη έχουν συνδικαλισμό.

    Το Πλαίσιο είναι μια εταιρία εμπορική, κερδοφόρα προς στιγμή (τώρα αυτό είναι ένα θαύμα με τα σημερινά δεδομένα!), που δέχεται μεγάλο ανταγωνισμό. Και δεν τον δέχεται μόνο από αντίστοιχες εταιρίες αλλά και από τον κάθε μαγαζάτορα που βγάζει μια σελίδα στο Internet. Π.χ. τα γνωστά σκρουτζομάγαζα. Πέρσι ήθελα να αγοράσω το LG L9 και στο Πλαίσιο είχε 350 ευρώ ενώ εγώ το αγόρασα από σκρουτζομάγαζο 225 ευρώ. Δεν ξέρω τι θα συνέβαινε αν το κινητό παρουσίαζε βλάβη καθώς ήταν στη κατηγορία EU και όχι Ελληνικής αντιπροσωπίας. Αλλά η διαφορά ήταν τεράστια. Μια εταιρία σαν το Πλαίσιο είναι αναγκασμένη να προσαρμοστεί όσο μπορεί στον ανταγωνισμό που αντιμετωπίζει, αν είναι να επιβιώσει.

    Το σχόλιο μου ήταν ένας υπαινιγμός υπέρ της λογικής ανάλυσης αντί μιας προσέγγισης περί καλού ή κακού.

    Στο "The consience of a liberal" του Paul Krugman που διαβάζω αυτό το καιρό οι μεγαλύτεροι εχθροί του συνδικαλισμού (στις ΗΠΑ) δεν ήταν οι μεγάλες εταιρίες, μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 70 όπου ο συνδικαλισμός ήταν πολύ ισχυρός και δεν υπήρχε ανταγωνισμός από το εξωτερικό ακόμη. Αυτές ήξεραν ότι τα benefits που κέρδιζαν τα σωματεία σε μια εταιρία αντιστοίχως θα τα κέρδιζαν και τα σωματεία των ανταγωνιστών τους. Επομένως απλώς περνούσαν το επιπλέον κόστος στους καταναλωτές και ταυτόχρονα δεν κινδύνευε η ανταγωνιστικότητά τους σε σχέση με τις υπόλοιπες. Αντίθετα οι μεγαλύτεροι εχθροί των συνδικάτων ήταν οι μικρομεσαίες εταιρίες στις οποίες ο συνδικαλισμός δεν ήταν διαδεδομένος και όπως στη περίπτωση του Πλαίσιο δέχονταν ανταγωνισμό από τις μικρές οικογενειακές επιχειρήσεις οι οποίες δεν υπήρχε περίπτωση να απειληθούν από συνδικαλιστικές απαιτήσεις.

    Στο ζήτημα πίεσης προς τους εργαζόμενους "να παράγουν", αυτό είναι παγκόσμιο γεγονός και ένα θέμα από μόνο του. Π.χ. το βιβλίο του Krugman που ανέφερα, και αυτό έχει ως θέμα, εμμέσως. Μιλάμε για παγκόσμιο ανταγωνισμό πια. Και γίνεται αυτή η αναγνώριση του ζητήματος π.χ. σε μια εταιρία σαν την Google που σου λέει σε πιέζω από τη μια αλλά από την άλλη σου δίνω και μερικές εξισορροπήσεις. Η Google είναι πολύ καλό παράδειγμα γιατί είναι γνωστή και επομένως εύκολο να αναφερθείς σε αυτήν.

    Πάντως για μια εταιρία σαν το Πλαίσιο εγώ ως καταναλωτής, που πάντα κοιτάω τις σελίδες της όταν θέλω να αγοράσω κάτι (και μετά Σκρουτζ επίσης), μου κτυπάει άσχημα να μαθαίνω ότι οι εργαζόμενοι είναι δυσαρεστημένοι, θυμωμένοι κτλ, γιατί ενδεχομένως, αν είναι έτσι, μπορεί να μην κάνουν καλά τη δουλειά τους. Π.χ. να κάνουν λάθος τη παραγγελία μου. Γενικά και αυτομάτως μου δημιουργείται μια απέχθεια. Αν και σπάνια πάω σε καταστήματα ίσως υπάρχει δίκιο από τη πλευρά της εταιρίας για τα πλεονεκτήματα των 4ωρων, οι οποίοι μπορεί να είναι πιο ορεξάτοι για δουλειά αν είναι να δουλεύουν μόνο 4 ώρες. Πέραν του ότι μπορούν να συντονιστούν καλύτερα με την ροή προσέλευσης καταναλωτών.

    Τέλος το εσωτερικό mail που διακινήθηκε στο Πλαίσιο επιβεβαίωσε την ανάλυση σχετικά με 4ωρους έναντι 8ωρων εργαζομένων.
    ΟΚ, δεν κατάλαβα τότε

    Από εκεί και πέρα όμως, ανάθεμα κι αν ο Κρούγκμαν στο βιβλίο αυτό που διάβασες συγκεκριμένα τάσσεται υπέρ καταστάσεων εργασιακού μεσαίωνα όπως εκείνες που καταγγέλονται εδώ.

    Επίσης, κανείς δεν αρνείται ότι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι δύσκολη για επιχειρήσεις ανταγωνιστικά τόσο λόγω συνθηκών όσο και τεχνολογιών και δομής αγοράς. Αυτό όμως δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να δικαιολογήσει από ένα σημείο και πέρα μια καταπίεση που βλέπουμε να ασκείται σε επίπεδο που πλέον περισσότερο παραπέμπει σε μια στρατιωτική λογική να σπάσω τσαμπουκά για να έχω πειθήνιους υπαλλήλους.

    Ούτως ή άλλως δια στόματος / πληκτρολογίου υπευθύνων Πλαίσιο μάλλον αποδεικνύεται ότι σε κάτι τέτοιο στοχεύουν. Και ό,τι και να γράψουμε, δε νομίζω πως ο Κρούγκμαν ή οποιοσδήποτε liberal που σέβεται τον εαυτό του και ό,τι μπορεί να έχει απομείνει από εργασιακά δικαιώματα μπορεί να καταπιεί.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #37
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνεις να δουλεψει καποιος 10 ωρες φωναζει μεσαιωνας , συμφωνεις να δουλεψει 4 ωρες παλι μεσαιωνας .
    στις ποσες ωρες εργασιας συμβαδιζουμε με την εποχη μας ;

    ποια ειναι τα ζητουμενα του σωματειου του πλαισιου ;
    να μην εχει 4 ωρα ; μηπως το πλαισιο βγαινει στους δρομους και μαζευει παιδια που τα μεγαλωνει για να δουλεψουνε υπο αυτους τους ορους ;
    την κυριακη δεν την θεσπισε το πλαισιο απο οσο ξερω.

    ο 8ωρος φερεται ως εργαζομενος , και ο 4ωρος ως σκλαβος . ΓΙΑΤΙ ; πως προκυπτει αυτο ;

    το διαβασα , το ξαναδιαβασα , το ματαξαναδιαβασα, διαβασα και το screenshot του μηνυματος της πολιτικης του πλαισιου . Δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το σφαλμα του πλαισιου .


    σε ενα σημειο λεει για επινοικιασεις εργαζομενων . το οποιο ομως δεν το υποστηριζει με κανενα στοιχειο .

    η μηπως το οτι προσπαθει να μετρησει και να παρακινησει την παραγωγικοτητα των εργαζομενων ειναι κατι καταδικαστεο ;
    Εσύ στο Βήμα ή την Αυγή γράφεις; Γιατί δεν εξηγείται αλλιώς.

  8. #38
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.754
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το Πλαίσιο την τελευταία 5ετία έχει εξελίξει την κακή ποιότητα και την κακή after sales εξυπηρέτηση σε άλλο επίπεδο και τώρα τις κάκιστες εργασιακές συνθήκες, προσωπικά τους έχω ρίξει σχεδόν άκυρο εδώ και καιρό, μάλλον δεν θα ξαναπάω εκεί πλέον.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #39
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγω το πλαισιο το εχω παρατησει απο καποια στιγμη στο 2005- 2006 που δεν εμεινα ευχαριστημενος καθολου απο την τεχνικη εξυπηρετηση του , ουτε οι τιμες του ησαν αρκετα καλες για να με κρατησουν .
    και γενικα δεν μου αρεσε το περιβαλον του πλαισιου σαν πελατης .

    εχει τυχει απο τοτε να παρω 2 πραγματα μεσω ιντερνετ ..


    το θεμα μου ειναι οτι δεν βρισκω (στο πλαισιο ) διαφοροποιηση απο την κοινη γραμμη που υποστηριζεται απο την πολιτικη που ψηφιζετε και ισχυει για ολα τα μαγαζια .

    αν ειναι να τα βαλουμε με καποιον , να τα βαλουμε με αυτον που δημιουργει τις προυποθεσεις .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #40
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, δεν κατάλαβα τότε

    Από εκεί και πέρα όμως, ανάθεμα κι αν ο Κρούγκμαν στο βιβλίο αυτό που διάβασες συγκεκριμένα τάσσεται υπέρ καταστάσεων εργασιακού μεσαίωνα όπως εκείνες που καταγγέλονται εδώ.

    Επίσης, κανείς δεν αρνείται ότι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι δύσκολη για επιχειρήσεις ανταγωνιστικά τόσο λόγω συνθηκών όσο και τεχνολογιών και δομής αγοράς. Αυτό όμως δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να δικαιολογήσει από ένα σημείο και πέρα μια καταπίεση που βλέπουμε να ασκείται σε επίπεδο που πλέον περισσότερο παραπέμπει σε μια στρατιωτική λογική να σπάσω τσαμπουκά για να έχω πειθήνιους υπαλλήλους.

    Ούτως ή άλλως δια στόματος / πληκτρολογίου υπευθύνων Πλαίσιο μάλλον αποδεικνύεται ότι σε κάτι τέτοιο στοχεύουν. Και ό,τι και να γράψουμε, δε νομίζω πως ο Κρούγκμαν ή οποιοσδήποτε liberal που σέβεται τον εαυτό του και ό,τι μπορεί να έχει απομείνει από εργασιακά δικαιώματα μπορεί να καταπιεί.
    Αν τάσσεται κάποιος υπέρ του εργασιακού μεσαίωνα; Πραγματικά ποιοι θέτουν αυτά τα ερωτήματα; Είναι σαν να ρωτάς κάποιον αν του αρέσει να είναι "παλιάνθρωπος" - ότι κι αν σημαίνει αυτό. Επειδή ξέρω ότι έχεις σπουδάσει οικονομικά, θεωρείς ότι από επιστημονική άποψη είναι δυνατόν να τίθενται στα σοβαρά τέτοια ηθικολογικά ερωτήματα; Στη καλύτερη περίπτωση μιλάμε για τον κατ'εξοχή χώρο των θλιβερών λαϊκιστών.

    Σε μια εταιρία σαν το Πλαίσιο είναι δυνατόν να μιλάμε για "εργασιακό μεσαίωνα"; Δηλαδή όταν πάμε σε κάποιο κατάστημα βλέπουμε κάποιους εργαζόμενους να υποφέρουν στο κουπί κάτω από το μαστίγιο; Θεωρεί κανείς ότι κάνουν μια πολύ βαριά και "ακάθαρτη" δουλειά;

    Υπάρχουν κάποιοι εργαζόμενοι με 8ωρη σύμβαση και άρα με ένα πιο ολοκληρωμένο εισόδημα (αυτή είναι η διαφορά) που αισθάνονται ότι απειλούνται από μια άλλη κατηγορία εργαζομένων 4ωρης απασχόλησης. Αν πεις σε κάποιον ότι μπορώ να σε προσλάβω για 4 ώρες για να κάνεις αυτή τη δουλειά, αυτό είναι εργασιακός μεσαίωνας; Κάποιος άλλος, αν είναι αληθές, ανέφερε ότι σχετικά το Πλαίσιο δίνει καλύτερες αμοιβές. Αν βέβαια παριστάνουν ότι σε προσλαμβάνουν για 4 ώρες αλλά τελικά σε απασχολούν για περισσότερες, τότε αυτό είναι πρόβλημα. Αλλά η 4ωρη απασχόληση δεν είναι "μεσαίωνας". Κάποιος, έχοντας και κάποιο άλλο εισόδημα, μπορεί να προτιμά κάτι τέτοιο.

    Από ότι διαβάζω εδώ προσλαμβάνουν μόνο πολύ νεαρά άτομα. Επομένως άτομα που ακόμη έχουν κατά κανόνα την υποστήριξη των γονιών τους (συνταξιούχων, π.χ. με την έναρξη της κρίσης κάπου διάβασα ότι οι άνδρες συνταξιούχοι αυξήθηκαν κατά 50% σε σχέση με το παρελθόν, κυρίως φυσικά από το δημόσιο, κάτι ανάλογο και οι γυναίκες) και χωρίς άλλες υποχρεώσεις και άρα μια 4ωρη απασχόληση μπορεί να τους καλύπτει αρχικά.

    Πόσο δυσαρεστημένοι είναι οι εργαζόμενοι του Πλαίσιο και γιατί; Είναι μικροί οι μισθοί, είναι το περιβάλλον χάλια, ανθυγιεινό, βρώμικο, επικίνδυνο; Έχει να κάνει με χαμηλές αμοιβές, τουλάχιστον σε σύγκριση με το τι μπορούν να βρουν αλλού, ή με απλήρωτες υπερωρίες; Από ότι κατάλαβα ο "εργασιακός μεσαίωνας" που καταγγέλλεται δεν αφορά κυρίως κάτι τέτοιο. Οι καταγγέλλοντες κυρίως ανησυχούν μην αντικατασταθούν (ή ένα μεγάλο μέρος τους) από 4ωρης απασχόλησης. Αυτό είναι το κύριο θέμα.

    Για τον Krugman τώρα. Άμα έχει διαβάσει κανείς άρθρα ή βιβλία του ξέρει ότι κυριαρχούνται από λογική ανάλυση και όχι από ηθικολογικά ερωτήματα. Στο συγκεκριμένο βιβλίο αναφέρεται στην εισοδηματική ανισότητα που θεωρεί ότι αυξάνει ραγδαία στις ΗΠΑ (κάτι αντίστοιχο σε όλες τις δυτικές χώρες) σε σχέση με τη περίοδο μετά τον πόλεμο μέχρι το 70 όπου το εισόδημα του μέσου Αμερικανού πολλαπλασιάστηκε και όπου οι λίγοι πλούσιοι δεν ήταν πάρα πολύ πλούσιοι συγκριτικά μ'αυτόν (π.χ. λόγω βαριάς φορολόγησης της ακίνητης περιουσίας/κληρονομιών αλλά και την εισαγωγή προοδευτικής φορολόγησης). Αυτό κυρίως λόγω των πολιτικών του New Deal που τελικά υποτάχθηκαν σε αυτές και οι ρεπουμπλικάνοι. Θεωρεί ότι αυτό τώρα ανατρέπεται, ότι η εισοδηματική ανισότητα αυξάνει ταχύτατα και υποστηρίζει ότι αυτό και πάλι συμβαίνει (αν και από την ανάποδη) όχι εξ'αιτίας των δυνάμεων της αγοράς αλλά λόγω πολιτικών αποφάσεων, με την κατάληψη του ρεπουμπλικανικού κόμματος από το "συντηρητικό κίνημα" με πρώτο εκφραστή πρόεδρο τον Ρήγκαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 24-07-14 στις 16:15.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  11. #41
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Να σχολιασω μονον την παρακατω προταση, μιας και ειδα να παραξενευεσαι και να εκπλησσεσαι για τους χαρακτηρισμους των προηγουμενων μηνυματων.

    Αν βέβαια παριστάνουν ότι σε προσλαμβάνουν για 4 ώρες αλλά τελικά σε απασχολούν για περισσότερες, τότε αυτό είναι πρόβλημα. Αλλά η 4ωρη απασχόληση δεν είναι "μεσαίωνας".
    Μερικα ΔΕΔΟΜΕΝΑ και οχι εικασιες, τα οποια αφορουν οχι μονον την εν λογω εταιρεια αλλα και αλλες πολλες. Περιπου ολες δηλαδη.

    - το 4ωρο δεν ειναι ποτε τετραωρο
    - με το 4ωρο δεν μαζευεις ενσημα αρα στο μακρινο μελλον δημιουργειται θεμα συνταξης και οπως επιιβιωσης φυσικα
    - το 4ωρο δεν ειναι σταθερο. Δηλαδη δεν ειναι 9-1μμ καθε πρωι, αλλα "κυλιεται" τις ωρες λειτουργιας του καταστηματος. Δηλαδη κατα μεσο ορο απο τις 7πμ εως και τις 10μμ
    - Η θεση απασχολησης δεν ειναι σταθερη
    - η τοποθεσια απασχολησης δεν ειναι σταθερη
    - οι ημερες απασχολησης δεν ειναι σταθερες
    - η ιδια η απασχοληση δεν ειναι εξασφαλισμενη

    Εγω λοιπον απο τα παραπανω, τα οποια και δεν εξηγω τι αυτονοητα παραγουν, διαπιστωνω οχι απλως "πλοβλημα", αλλα ΜΕΣΑΙΩΝΑ.

  12. #42
    Εγγραφή
    15-12-2003
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    828
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σχολιασω μονον την παρακατω προταση, μιας και ειδα να παραξενευεσαι και να εκπλησσεσαι για τους χαρακτηρισμους των προηγουμενων μηνυματων.



    Μερικα ΔΕΔΟΜΕΝΑ και οχι εικασιες, τα οποια αφορουν οχι μονον την εν λογω εταιρεια αλλα και αλλες πολλες. Περιπου ολες δηλαδη.

    1 το 4ωρο δεν ειναι ποτε τετραωρο
    2 με το 4ωρο δεν μαζευεις ενσημα αρα στο μακρινο μελλον δημιουργειται θεμα συνταξης και οπως επιιβιωσης φυσικα
    3 το 4ωρο δεν ειναι σταθερο. Δηλαδη δεν ειναι 9-1μμ καθε πρωι, αλλα "κυλιεται" τις ωρες λειτουργιας του καταστηματος. Δηλαδη κατα μεσο ορο απο τις 7πμ εως και τις 10μμ
    4 Η θεση απασχολησης δεν ειναι σταθερη
    5 η τοποθεσια απασχολησης δεν ειναι σταθερη
    6 οι ημερες απασχολησης δεν ειναι σταθερες
    7 η ιδια η απασχοληση δεν ειναι εξασφαλισμενη

    Εγω λοιπον απο τα παραπανω, τα οποια και δεν εξηγω τι αυτονοητα παραγουν, διαπιστωνω οχι απλως "πλοβλημα", αλλα ΜΕΣΑΙΩΝΑ.
    1. Φαντάζομαι ότι θα συμβαίνει. Αλλά δεν είναι δεδομένο ότι συμβαίνει πάντα και ειδικά στο Πλαίσιο. Το εσωτερικό mail δεν λέει κάτι τέτοιο. Το αντίθετο.
    2. Δεν ξέρω ποια είναι η ισχύουσα νομοθεσία (αυτή θα ήταν δεδομένο) αλλά η εργασία αυτή σίγουρα δεν είναι ανασφάλιστη. Έχει ένσημα. Επίσης δεν μπορεί να εργάζεται κάποιος 4ωρα όλη του ζωή (λόγω, φυσικά, του αντίστοιχου εισοδήματος). Αυτό σαφώς και είναι δεδομένο. Προφανώς και θα προσπαθήσει να βρει κάτι καλύτερο ή τη μετατροπή του 4ωρου σε 8ωρο σε μια εταιρία που θα εξακολουθεί να υπάρχει, φυσικά. Εδώ υπάρχει ένα γενικότερο πρόβλημα, αυτό του 1.5 εκ ανέργων. Προφανώς και δεν θα το λύσει όλο μια εταιρία που πουλάει ηλεκτρονικά και χαρτικά και μάλιστα... εδώ και τώρα.
    3. Μπορεί να είναι κυλιόμενο αλλά αυτό δεν είναι μεσαίωνας. Έχω δουλέψει για δυο χρόνια το 8ωρό μου ένα 4ωρο το πρωί και ένα από το απόγευμα. Έτσι συμφώνησα τότε και δεν το θεώρησα μεσαίωνα ή εκμετάλλευση. Είχα συμφωνήσει και έναν υψηλότερο μισθό από το βασικό αν και ήταν η πρώτη μου πραγματική δουλειά. Ε δεν ήταν μεσαίωνας αν και δεν θα το ήθελα για όλη μου τη ζωή φυσικά. Μόλις βρήκα κάτι πολύ καλύτερο σε όλα τα επίπεδα τη κοπάνησα.
    4. Δεν είναι σταθερή. Δηλαδή δεν είναι δημόσιο όπου είσαι ασφαλής ακόμη κι αν ξύνεσαι με πλαστά πτυχία και μόνο να σε συνταξιοδοτήσουν μπορούν. Ναι αυτό δεν είναι.
    5. Εντάξει αυτό είναι δυσάρεστο αλλά φαντάζομαι κάποια διευθέτηση θα γίνεται σε σχέση με το τόπο διαμονής. Αλλιώς δεν θα είναι δυνατή η μετάβαση.
    6. Πιθανώς. Δεν ξέρω τι συμφωνούν. Μάλλον. Αλλά μιλάμε για νεαρά άτομα που προφανώς δεν έχουν σκοπό και δεν είναι δυνατόν να εργάζονται έτσι όλη τους τη ζωή.
    7. Το ίδιο με το "δεν είναι σταθερή".

    Λογικά, ένα πιτσιρικά 4ωρης απασχόλησης δεν είναι εύκολο να παραβιάσουν το ωράριό του γιατί δεν του προσφέρουν κάτι μόνιμο για να τον δέσουν και να τον υποχρεώσουν στο οτιδήποτε. Αυτό το είδος απασχόλησης είναι με τη λογική του προσωρινού ούτως ή άλλως. Αν τους παρα-πρήξουν απλά δεν θα τους βρίσκουν μετά από λίγο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dhmk : 24-07-14 στις 15:52.
    Η τοποθεσία στο avatar είναι στη Μονεμβασιά.

  13. #43
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σχολιασω μονον την παρακατω προταση, μιας και ειδα να παραξενευεσαι και να εκπλησσεσαι για τους χαρακτηρισμους των προηγουμενων μηνυματων.



    Μερικα ΔΕΔΟΜΕΝΑ και οχι εικασιες, τα οποια αφορουν οχι μονον την εν λογω εταιρεια αλλα και αλλες πολλες. Περιπου ολες δηλαδη.

    - το 4ωρο δεν ειναι ποτε τετραωρο
    - με το 4ωρο δεν μαζευεις ενσημα αρα στο μακρινο μελλον δημιουργειται θεμα συνταξης και οπως επιιβιωσης φυσικα
    - το 4ωρο δεν ειναι σταθερο. Δηλαδη δεν ειναι 9-1μμ καθε πρωι, αλλα "κυλιεται" τις ωρες λειτουργιας του καταστηματος. Δηλαδη κατα μεσο ορο απο τις 7πμ εως και τις 10μμ
    - Η θεση απασχολησης δεν ειναι σταθερη
    - η τοποθεσια απασχολησης δεν ειναι σταθερη
    - οι ημερες απασχολησης δεν ειναι σταθερες
    - η ιδια η απασχοληση δεν ειναι εξασφαλισμενη

    Εγω λοιπον απο τα παραπανω, τα οποια και δεν εξηγω τι αυτονοητα παραγουν, διαπιστωνω οχι απλως "πλοβλημα", αλλα ΜΕΣΑΙΩΝΑ.
    πολυ κατατοπιστικη παραθεση . η μονη ενσταση μου ειναι οτι αυτα δεν προκυπτουν λογο του τετραωρου , αλλα απο αλλους παραγοντες που πλαισιωνουν το 4ωρο , και δεν, απαραιτητα αφορουν μονο το τετραωρο , αλλα και το οχταωρο .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  14. #44
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dhmk Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Φαντάζομαι ότι θα συμβαίνει. Αλλά δεν είναι δεδομένο ότι συμβαίνει πάντα και ειδικά στο Πλαίσιο. Το εσωτερικό mail δεν λέει κάτι τέτοιο. Το αντίθετο.
    2. Δεν ξέρω ποια είναι η ισχύουσα νομοθεσία (αυτή θα ήταν δεδομένο) αλλά η εργασία αυτή σίγουρα δεν είναι ανασφάλιστη. Έχει ένσημα. Επίσης δεν μπορεί να εργάζεται κάποιος 4ωρα όλη του ζωή (λόγω, φυσικά, του αντίστοιχου εισοδήματος). Αυτό σαφώς και είναι δεδομένο. Προφανώς και θα προσπαθήσει να βρει κάτι καλύτερο ή τη μετατροπή του 4ωρου σε 8ωρο σε μια εταιρία που θα εξακολουθεί να υπάρχει, φυσικά. Εδώ υπάρχει ένα γενικότερο πρόβλημα, αυτό του 1.5 εκ ανέργων. Προφανώς και δεν θα το λύσει όλο μια εταιρία που πουλάει ηλεκτρονικά και χαρτικά και μάλιστα... εδώ και τώρα.
    3. Μπορεί να είναι κυλιόμενο αλλά αυτό δεν είναι μεσαίωνας. Έχω δουλέψει για δυο χρόνια το 8ωρό μου ένα 4ωρο το πρωί και ένα από το απόγευμα. Έτσι συμφώνησα τότε και δεν το θεώρησα μεσαίωνα ή εκμετάλλευση. Είχα συμφωνήσει και έναν υψηλότερο μισθό από το βασικό αν και ήταν η πρώτη μου πραγματική δουλειά. Ε δεν ήταν μεσαίωνας αν και δεν θα το ήθελα για όλη μου τη ζωή φυσικά. Μόλις βρήκα κάτι πολύ καλύτερο σε όλα τα επίπεδα τη κοπάνησα.
    4. Δεν είναι σταθερή. Δηλαδή δεν είναι δημόσιο όπου είσαι ασφαλής ακόμη κι αν ξύνεσαι με πλαστά πτυχία και μόνο να σε συνταξιοδοτήσουν μπορούν. Ναι αυτό δεν είναι.
    5. Εντάξει αυτό είναι δυσάρεστο αλλά φαντάζομαι κάποια διευθέτηση θα γίνεται σε σχέση με το τόπο διαμονής. Αλλιώς δεν θα είναι δυνατή η μετάβαση.
    6. Πιθανώς. Δεν ξέρω τι συμφωνούν. Μάλλον. Αλλά μιλάμε για νεαρά άτομα που προφανώς δεν έχουν σκοπό και δεν είναι δυνατόν να εργάζονται έτσι όλη τους τη ζωή.
    7. Το ίδιο με το "δεν είναι σταθερή".

    Λογικά, ένα πιτσιρικά 4ωρης απασχόλησης δεν είναι εύκολο να παραβιάσουν το ωράριό του γιατί δεν του προσφέρουν κάτι μόνιμο για να τον δέσουν και να τον υποχρεώσουν στο οτιδήποτε. Αυτό το είδος απασχόλησης είναι με τη λογική του προσωρινού ούτως ή άλλως. Αν τους παρα-πρήξουν απλά δεν θα τους βρίσκουν μετά από λίγο.
    1) Kακως "φανταζεσαι" μιας και δεν προκειται οπως εγραψα για εικασια αλλα για σκληρη, πολυ σκληρη πραγματικοτητα. Επισης προκειται περι ατιμιας, εξαπατησης κι αθετησης υποσχεσεων, παρανομιας, εκμεταλλευσης και σε καμια περιπτωση για εφαρμογη πρακτικων καπιταλισμου. Για την ακριβεια βλεπω το ολο ζητημα να εχει αποκτησει πορεια ....κολχοζ, οπου τα εσοδα και τα αγαθα της εργασιας δεν τα καρπουται μια στυγνη κομματικη καστα αλλα μια τραπεζικη. Ειμαστε στην πορεια βεβαια ακομα, αλλα εκει οδευει αυτος ο συγκεντρωτισμος στα χερια των ολοενα και λιγοτερων.
    Επισης, εγραψα οτι δεν αναφερομαι ειδικα στην εταιρεια ΠΛΑΙΣΟ, αλλα σε οτι αφορα αυτην το συγκεκριμενο email που παρατεθηκε, ΑΝ ειναι πραγματικο, το μονο που αποδεικνυει ειναι οτι προκειται για μια εταιρεια που δεν σεβεται τους εργαζομενους της, δεν τους αντιμετωπιζει καν σαν εργαζομενους και πανω απο ολα οδηγει και σε πολυ σημαντικα συμπερασματα για το πως βλεπει τους πελατες της.

    2) Ποσα ενσημα μαζευει το part time και ποσα η κανονικη απασχοληση; Τι οφελη ιατροφαρμακευτικα εχει ; Απο που προκυπτει το "δεν μπορεί να εργάζεται κάποιος 4ωρα όλη του ζωή" ειδωμενο μεσα απο μια προβλεψη 4ετιας ; Εχει η ελληνικη οικονομια αλλες δυνατοτητες και προοπτικες ; Γιατι επιμενεις στο τι πουλαει μια εταιρεια ; Ποια η διαφορα αναμεσα στις πατατες και στα tablet ; Οτι ο υπαλληλος στις πατατες κουβαλαει και κουραζεται ενω ο αλλος στα tablet ειναι καθιστος στο aircondition και σερφαρει ; Γιατι μια εταιρεια ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ την προσληψη 4ωρων και οχι 8ωρων ; Περιμενες ενα υποτιθεμενο email για να υποθεσεις οτι κατι γινεται ;

    3) Αλλο κυλιομενο, αλλο οτι γουσταρουμε,οποτε γουσταρουμε και χωρις προειδοποιηση μαλιστα. Το ενα ειναι επαγγελματικη υποχρεωση και το αλλο δουλεια. Ηθικα και τυπικα οπως και νομικα. Και επειδη μοιραζεσαι προσωπικες εμπειριες να πω και εγω οτι δουλευω 8ωρα + απο την ηλικια των 13 ετων και ναι, οταν μου αλλαζανε τις ωρες ή τις μερες, με τσακιζαν και σωματικα και ψυχολογικα αλλα και σε επιπεδο ζωης. Ποσο ζημιωνεται λοιπον καποιος στην ηλικια των 25 ή 30 ετων με υποχρεωσεις προσωπικες ή οικογενειακες ; Να ψαξει αλλου για αλλη δουλεια λες, οπως εκανες εσυ κι εγω. ΤΟΤΕ ομως, οχι σημερα. ΤΟΤΕ !! Να το λεμε και αυτο.

    4) Δεν αναφερομαι στην σταθεροτητα της εργασιας, αλλα εξειδικευμενα στην θεση απασχολησης. Η οποια την μια μερα θα ειναι πωλητη - ως και εγινε η προσληψη - και την αλλη ταμια, μεταφορεα, κτλ. Ή και μιξ, ετσι ωστε να ξεζουμιζεται πληρως ο υπαλληλος-δουλος, να μην πληρωνεται αντιστοιχα, να μην απολυεται και αποζημιωνεται αλλα να παραιτειται και τελος παντων, μια ολοκληρη καλα στημενη πρακτικη η οποια συνδεεται και με το παραπανω 1), εχει σκοπο με 2 σκελη. Την οσο το δυνατον φτηνοτερη διαχειριση και κοστος και την οσο το δυνατον μεγαλυτερη αποροφηση τζιρου και κερδων φυσικα. Ετσι λοιπον, δημιουργουνται διαφορες "παραπλευρες" απωλειες, μη ορατες απο πρωτη ματια οπως πχ απωλεια εσοδων για το κρατος, κακη εξυπηρετηση πελατων, μεγαλη πτωση στην ποιοτητα κτλ Και για πιο Δημοσιο μιλας και βαζεις μπροστα ; Δηλαδη δεν ξερεις εταιρειες που αφεντικα κι εργαζομενοι δουλευαν πολυ και πληρωνονταν ολοι καλα χωρις να ακολουθουν τετοιες πρακτικες ; Γιατι αυτες τις μοντερνες πρακτικες τις ακολουθουν κατα 100% οι αλυσιδες πολυεθνικων ; Και γιατι η συγκριση με το Δημοσιο και οχι με αλλες ομοειδεις επιχειρησεις ; Για να βιασουμε το συμπερασμα μηπως ;

    5) Εχεις ακουσει μια εκφραση "Αμα θες" ; Εχεις ακουσει για εταιρειες που προσλαμβανουν καποιον που μενει στην Νικαια, για εργασια στο Καπανδριτι, με πληρωμη κατι παραπανω απο 400€ και αδιαφορουν για το κοστος μεταβασης σε αυτην ; Οταν η φιλοσοφια της επιχειρησης βλεπει τον υπαλληλο οχι ως συνεργατη αλλα ως επιπλο ή μηχανη δουλειας, τον εχει σε 4ωρο αντι για 8ωρο, τον φωναζει και τον διωχνει καθημερινα εντελως κατα βουληση, πιστευεις οτι θα κολωσει στο να του πει "σημερα εισαι στον Πειραια, αυριο στην Αθηνα και μεθαυριο στο Λαυριο αφου ερχεται οστολος" και μαλιστα με τις ιδιες απολαβες και συνθηκες εργασιας ;

    6) Χρειαζεσαι ενημερωση. Επισης εαν εχεις παιδια, ανηψια ή δικα σου ατομα νεαρης ηλικιας, σκεψου εαν θα σου αρεσε να δουλευαν εκει κι ετσι μιας και "δεν θα ειχαν σκοπο". Ουτε σπουδες, ουτε ονειρα ουτε και δικαιωμα να αραξουν στην τηλεοραση βρε αδελφε, αφου η εταιρεια ανα πασα ωρα και στιγμη - και τωρα 7 ημερες την εβδομαδα - θα χτυπαγε τηλεφωνο και προσκλητηριο.

    7) Οταν εγραψα το "η ιδια η απασχοληση δεν ειναι εξασφαλισμενη" δεν εννοουσα την μονιμοτητα αλλα την ελπιδα και την περιπου σιγουρια που εχει καποιος που παει για δουλεια, οτι θα απασχοληθει οχι για 2, 3 και 4 μηνες αλλα για ενδεχομενως καριερα. Ομως αυτο, δεν περιλαμβανεται στις επιδιωξεις της επιχειρησης, η οποια δεν χρειαζεται στελεχη κι ουτε καν "εξυπηρετητες". Γκαρσονια και μονον γκαρσονια θελει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ κατατοπιστικη παραθεση . η μονη ενσταση μου ειναι οτι αυτα δεν προκυπτουν λογο του τετραωρου , αλλα απο αλλους παραγοντες που πλαισιωνουν το 4ωρο , και δεν, απαραιτητα αφορουν μονο το τετραωρο , αλλα και το οχταωρο .
    Φυσικα, αλλα επιασα την μια και μονη πλευρα απο ενα ολοκληρο μηνυμα που απορουσε μεγαλοφωνως, η οποια πλευρα μονη της θεωρω πως αποδεικνυει και καταδεικνυει και ενα σωρο αλλες πλευρες. Μια για παραδειγμα ειναι και αυτη της ποιοτητας των υπηρεσιων και των προιοντων προς πωληση, κατι που αφορα ολους μας νομιζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 29gk : 24-07-14 στις 18:28.

  15. #45
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τα πράγματα έχουν έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφει ο 29gk. Δεν είναι κανένα κρατικό μυστικό ότι το Πλαίσιο έχει στην πολιτική του την αλλαγή προσωπικού ανά λίγους μήνες. Αναλώσιμα προϊόντα, αναλώσιμοι υπάλληλοι, μέχρι και τα αφεντικά είναι πρακτικά αναλώσιμα. Δεν είναι τυχαίο ότι ζητούν πιτσιρικάδες, υπάρχει πολύ καλός λόγος και ειδικά σε μια τέτοια εποχή που έχουν επί της ουσίας μια ατελείωτη δεξαμενή νέων ανέργων για να αντλούν κόσμο. Έχουν γραφεί δεκάδες thread επί του θέματος στο παρελθόν και εδώ και στο insomnia αλλά και αλλού (ενδεικτικό thread ή παλαιότερη ανάρτηση εδώ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Banditgr : 24-07-14 στις 18:49.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

Σελ. 3 από 19 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:18
  2. Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-15, 20:50
  4. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-15, 12:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας