Σελ. 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 914171819
Εμφάνιση 271-285 από 285
  1. #271
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Είναι όντως σαν να σου βγαίνει ο Φαήλος από "αριστερά"
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  2. #272
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μέσα στην ίδια πρόταση, γενικεύσαμε από "τις άσχημες συνθήκες εργασίας στην Κίνα" και πήγαμε "στα παιδιά της Αφρικής που εξορύσσουν τα μέταλλα" ακόμα ξύνω το κεφάλι μου να καταλάβω.

    Υπ'όψιν πάντως πως ο μέσος Κινέζος εργαζόμενος ζεί σε πολύ καλύτερες συνθήκες σε σχέση με πριν 10 χρόνια. Λογικό για μια οικονομία που είχε ρυθμούς ανάπτυξης ~10% κατά μέσο όρο το χρόνο την τελευταία δεκαετία. Αν μπούν στο παιχνίδι και άλλες ποιοτικές παράμετροι, μπορεί να βγαίνουν πάνω από τον μέσο Έλληνα.

    Και το καλύτερο είναι πως αυτό ισχύει και για μερικά Αφρικανικά κράτη (που μαζί με την Ινδία είναι τα επόμενα μεγάλα αναπτυξιακά μπαμ στην παγκόσμια οικονομία).

    Οπότε το να αναφέρουμε ως συμπέρασμα του σήμερα κάτι που λέγαμε πριν 6-7-8 χρόνια δε δείχνει φιλοσοφημένη άποψη, παρά αμπελοφιλοσοφία για να περνάει η ώρα και να κάνουμε επανάσταση του "εγώ ξέρω" με λίγη δόση κοινωνικής ευαισθησίας. (και όχι τίποτα αλλά από αμπελοφιλοσοφία η καημένη η Ελλαδίτσα μας έχει χορτάσει).
    Τα παΐδια της Αφρικής που εξορίσουν μέταλλα για τις μπαταριές των κινητών μας τηλεφώνων είναι το τελευταίο (πριν 1 μήνα) δημοσίευμα που είδα για τον πραγματικό εργασιακό μεσαίωνα εργατών σκλάβων στο όνομα της κατανάλωσης ηλεκτρονικών προϊόντων για αυτό και το ανέφερα . Αν σε δυσκολεύει να κατανόησης ότι για το νέο μας Smartphone δεν είναι μόνο οι εργάτες σκλάβοι της Κίνας αλλά και άλλοι πολλοί σε άλλες χώρες τότε συγγνώμη, δικό μου το σφάλμα που τα έγραψα μαζεμένα!
    Ο μέσος κινέζος πιθανών να ζει σε πολύ καλύτερες συνθήκες με πριν 10 χρόνια… ποιος είπε το αντίθετο? Το θέμα είναι προφανώς ότι οι εργάτες σκλάβοι δεν ανήκουν στον μέσο κινέζο…
    Αν θεωρείς ότι όλα αυτά είναι απλά αμπελοφιλοσοφίες και ότι οι εργαζόμενοι σε αυτά τα κολαστήρια – εργοστάσια ζουν ιδανικά τότε θεωρείς αμπελοφιλοσοφίες και τα λεγόμενα των εργαζομένων στο πλαίσιο?

  3. #273
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bromiaris1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παΐδια της Αφρικής που εξορίσουν μέταλλα για τις μπαταριές των κινητών μας τηλεφώνων είναι το τελευταίο (πριν 1 μήνα) δημοσίευμα που είδα για τον πραγματικό εργασιακό μεσαίωνα εργατών σκλάβων στο όνομα της κατανάλωσης ηλεκτρονικών προϊόντων για αυτό και το ανέφερα . Αν σε δυσκολεύει να κατανόησης ότι για το νέο μας Smartphone δεν είναι μόνο οι εργάτες σκλάβοι της Κίνας αλλά και άλλοι πολλοί σε άλλες χώρες τότε συγγνώμη, δικό μου το σφάλμα που τα έγραψα μαζεμένα!
    Ο μέσος κινέζος πιθανών να ζει σε πολύ καλύτερες συνθήκες με πριν 10 χρόνια… ποιος είπε το αντίθετο? Το θέμα είναι προφανώς ότι οι εργάτες σκλάβοι δεν ανήκουν στον μέσο κινέζο…
    Αν θεωρείς ότι όλα αυτά είναι απλά αμπελοφιλοσοφίες και ότι οι εργαζόμενοι σε αυτά τα κολαστήρια – εργοστάσια ζουν ιδανικά τότε θεωρείς αμπελοφιλοσοφίες και τα λεγόμενα των εργαζομένων στο πλαίσιο?
    Καλά όλα αυτά και άγια...

    Εγώ θα πρότεινα ας ξεκινήσουμε από το Πλαίσιο, ας αρχίσει να υπάρχει μια σωστή αντιμετώπιση των εργαζομένων εκεί και κατόπιν ας πάμε στον υπόλοιπο ΙΤ τομέα στην Ελλάδα, ύστερα στους υπόλοιπους εργαζόμενους στην Ελλάδα και όταν τα λύσουμε όλα αυτά μετά ας πιάσουμε και την Αφρική.

    Τίποτε στο μεταξύ, όσο γίνονται όλα αυτά και εσύ μπροστάρης αγανακτισμένος κάνεις τα μύρια όσα για τα παραπάνω στα του οίκου σου και δραστηριοποιείσαι δεν σε εμποδίζει να αγωνίζεσαι και να διακυρήττεις τον αγώνα σου και για την Αφρική, την Κίνα, τις ΗΠΑ και όπου αλλού θες.

    Παράλληλα, στο ίδιο πλαίσιο (pun intended) και οι Κινέζοι / Αμερικανοί σύντροφοι.

    Αλλά ξεκίνα από εδώ που μπορείς σε πράξεις και ρητορικά πιάσε όλον τον πλανήτη.

    Τα υπόλοιπα εκ του πονηρού και απλά τρολλάρεις και μάλιστα χωρίς να είσαι πρωτότυπος
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #274
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bromiaris1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παΐδια της Αφρικής που εξορίσουν μέταλλα για τις μπαταριές των κινητών μας τηλεφώνων είναι το τελευταίο (πριν 1 μήνα) δημοσίευμα που είδα για τον πραγματικό εργασιακό μεσαίωνα εργατών σκλάβων στο όνομα της κατανάλωσης ηλεκτρονικών προϊόντων για αυτό και το ανέφερα . Αν σε δυσκολεύει να κατανόησης ότι για το νέο μας Smartphone δεν είναι μόνο οι εργάτες σκλάβοι της Κίνας αλλά και άλλοι πολλοί σε άλλες χώρες τότε συγγνώμη, δικό μου το σφάλμα που τα έγραψα μαζεμένα!
    Ο μέσος κινέζος πιθανών να ζει σε πολύ καλύτερες συνθήκες με πριν 10 χρόνια… ποιος είπε το αντίθετο? Το θέμα είναι προφανώς ότι οι εργάτες σκλάβοι δεν ανήκουν στον μέσο κινέζο
    Αν θεωρείς ότι όλα αυτά είναι απλά αμπελοφιλοσοφίες και ότι οι εργαζόμενοι σε αυτά τα κολαστήρια – εργοστάσια ζουν ιδανικά τότε θεωρείς αμπελοφιλοσοφίες και τα λεγόμενα των εργαζομένων στο πλαίσιο?
    Όταν σταματήσεις
    1: να γενικολογείς απλά επειδή ακούγεται όμορφα να το κάνεις (στα έχω σημειώσει)
    2: να προσβάλλεις γιατί θεωρείς πως οι άλλοι είναι χαζοί ενώ εσύ το κατανοείς καλύτερα
    3: να κάνεις το συσχετισμό όργανο-αστυνομικός-μπουζούκι

    Ίσως μπορέσεις να καταλάβεις το πρόβλημα. Μέχρι τότε ναι, αυτό δεν είναι κουβέντα. Είναι καφενές και αμπελοφιλοσοφία.

  5. #275
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Νομίζω ότι κάτι προσπαθεί να πει ο Μπιλακος και δεν τον αφήνουμε να ξεδιπλώσει το σκεπτικό του...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #276
    Δυστυχώς. δύσκολα εποχές για όλους και να ακούς για εκμετάλλευση εργαζομένων..

  7. #277
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    αν και το θεμα ειναι πλεον παλιο
    ειδικα μετα το "λουκετο της ηλεκτρονικης που προσθεσε 450 εργαζομενους στην λιστα της ανεργιας" και αναρωτιεται κανεις ποια θα ειναι η επομενη...

    εγω παντως αυτο που βλεπω ειναι οτι παρα την "εκμεταλλευση εργαζομενων" η συγκεκριμενη αλυσιδα τα παει μια χαρα σε πωλησεις και φυσικα ασφυκτικα γεματη απο κοσμο
    μια χαρα παμε...αντι να κανουμε μποικοταζ σε τετοιου ειδους εταιρειες εμεις αυξανουμε τις πωλησεις τους και ειναι σαν να τους επιβραβευουμε για αυτα που κανουμε στους εργαζομενους.

  8. #278
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με αφορμή το άνοιγμα του νέου καταστήματος στη Δάφνη πολλοί ανέφεραν όλα αυτά που περιγράφονται στο νήμα αυτό στη σελίδα στο fb. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι σε όλα υπήρχε προσωπική απάντηση στο οτι δεν ισχύουν. Αυτό που περίμενα είναι είτε να διαγραφούν είτε να μην απαντηθούν. Το οτι απαντήθηκαν όλα μου φαίνεται περίεργο.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  9. #279
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αφορμή το άνοιγμα του νέου καταστήματος στη Δάφνη πολλοί ανέφεραν όλα αυτά που περιγράφονται στο νήμα αυτό στη σελίδα στο fb. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι σε όλα υπήρχε προσωπική απάντηση στο οτι δεν ισχύουν. Αυτό που περίμενα είναι είτε να διαγραφούν είτε να μην απαντηθούν. Το οτι απαντήθηκαν όλα μου φαίνεται περίεργο.
    Καθολου περιεργο. Ετσι ειναι το σωστο! Να τελειωσουνε επιτελους οι εποχες που μαζευαν το χρημα και δεν σου δινανε σημασια.

  10. #280
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αφορμή το άνοιγμα του νέου καταστήματος στη Δάφνη πολλοί ανέφεραν όλα αυτά που περιγράφονται στο νήμα αυτό στη σελίδα στο fb. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι σε όλα υπήρχε προσωπική απάντηση στο οτι δεν ισχύουν. Αυτό που περίμενα είναι είτε να διαγραφούν είτε να μην απαντηθούν. Το οτι απαντήθηκαν όλα μου φαίνεται περίεργο.
    εσυ λες αυτο οτι σου φαινεται περιεργο

    εμενα ξερεις τι μου φαινεται περιεργο και δεν το σχολιαζω....

    επειδη η καλη μου μητερα ειχε ενα ατυχημα με το παλιο της smartphone της οπου επεσε και εσπασε ετσι ηθελε αλλο
    για αυτο εκανα μια ερευνα αγορας μεσω του skroutz και κατεληξα να της το αγορασω απο το πλαισιο καθως ηταν σε προσφορα με θηκη στα 109 ευρω και μιλαω για το LG Bello II η αλλιως X150 ενα σχετικα καλο κινητο αφου το παρελαβα με καποιες δυσκολιες καθως ειχαν μια μορφη ασυνεννοησιας μεταξυ εξυπηρετησης πελατων και καταστημα
    ηρθε η ωρα να του κανω αξιολογηση οπου ειπα τα + και τα - της συσκευης στα γενικα σχολια οπως ηταν φυσικο αναφερα και ολη μου την αρνητικη εντυπωση για την παραγγελια - κρατηση - παραλαβη απο την πλαισιο οχι μονο ανεβασαν την αξιολογηση μου αλλα απαντησαν κιολας ζητωντας συγνωμη για την ταλαιπωρια μου.

  11. #281
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Το λογικό είναι να απαντάνε σε email/επικοινωνία του πελάτη.
    Άλλο που στην Ελλάδα από ότι έχω καταλάβει σε "γειώνουν" τις περισσότερες φορές.

    Σεβασμός στον καταναλωτή...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  12. #282
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε εμένα πάντως 2 αρνητικές αξιολογήσεις για turbo x μου τις γείωσαν χωρίς κανέναν προφανή λόγο. Παλαιότερες που είχα θετικές κανονικότατα.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  13. #283
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ ωραία όλα αυτά που λέτε, όμως όταν υπάρχουν κάποια καλά προϊόντα που δεν τα έχει κανείς άλλος (ναι υπάρχουν και τέτοια) τί θέλετε να κάνουμε;

    Ένα απλό παράδειγμα:

    Πριν από κανά 1,5 χρόνο, όταν μόλις είχε λήξει η (επέκταση της) εγγύηση(ς) του πολύ καλού laser lexmark που έχω, έψαχνα να βρω λύσεις για συμβατά toner.

    Πήρα λοιπόν από ένα γνωστό ηλεκτρονικό μαγαζί που μου προτάθηκε αναγομωμένο.

    Κι ήρθε με έναν τύπο πάνω σ' ένα παπάκι, τυλιγμένο σε σελοφάν κλπ..

    Και ΟΚ, δεν είχα την απαίτηση να μου το φέρουν με λίαρ τζετ και μπάτλερ που να κρατά πετσέτα σερβιρίσματος στο μπράτσο.

    Είχα την απαίτηση όμως να λένε ρητά στο site τους ότι δεν ήταν το κανονικό των 3500 σελ. αλλά μειωμένης χωρητικότητας των 1500 σελ..

    Οπότε η τιμή ήταν μία η άλλη.

    Που θέλω να καταλήξω;

    Π.χ. συμβατά toner στη μισή τιμή (και την ίδια χωρητικότητα) π.χ. τα Q-Connect δεν υπάρχουν σε άλλα στοιχειωδώς σοβαρά μαγαζιά.

    Επομένως τί θέλετε να κάνω;

    Να πετάξω τον πολύ καλό εκτυπωτή μου για να βοηθήσω τους εργαζόμενους στο Πλαίσιο;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #284
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Δυστηχως και να τον πεταξεις δεν προκειται να τους βοηθησεις καθολου.Πρεπει να γινει ομαδικη δουλεια.Σε ολα αυτα τα σκλαβοπαζαρα τελικα αποδεικνυεται σιγα σιγα οτι τα αυτου του τυπου αλυσιδες (πολυκαταστηματα,σουπερ μαρκετ κλπ) ψαχνουν για σκλαβακια
    Επιβιωνουν γιατι ολοι πανω κατω σκεφτομαστε το ιδιο,λιγο η βολεψη λιγο η οικονομια .
    Βρισκουν και κανουν.

  15. #285
    Το avatar του μέλους parkost
    parkost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και το θεμα ειναι πλεον παλιο
    ειδικα μετα το "λουκετο της ηλεκτρονικης που προσθεσε 450 εργαζομενους στην λιστα της ανεργιας" και αναρωτιεται κανεις ποια θα ειναι η επομενη...

    εγω παντως αυτο που βλεπω ειναι οτι παρα την "εκμεταλλευση εργαζομενων" η συγκεκριμενη αλυσιδα τα παει μια χαρα σε πωλησεις και φυσικα ασφυκτικα γεματη απο κοσμο
    μια χαρα παμε...αντι να κανουμε μποικοταζ σε τετοιου ειδους εταιρειες εμεις αυξανουμε τις πωλησεις τους και ειναι σαν να τους επιβραβευουμε για αυτα που κανουμε στους εργαζομενους.
    +1000 φιλε μου για το σχολιο σου.

Σελ. 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 914171819

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:18
  2. Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-15, 17:20
  3. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-15, 20:50
  4. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-15, 12:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας