Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα.
    Όπως αναφέρω κ στον τίτλο, το τελευταίο διάστημα στο pc μου παρατηρώ κολλήματα, όταν κολλάει βλέπω διάφορα χρώματα ανάκατα μέσα στην οθόνη παγωμένα κ το Pc για να ξεκωλώσει θέλει restart, εκείνη την στιγμή αναφέρει στο Panel στη μητρική τον κωδικό σφάλματος 62.
    Eχει τύχει να κολλήσει το μηχάνημα κ κατά την εκκίνηση, αφού φόρτωσε το Bios.. κ αν θυμάμαι καλά κ μια φορά ενώ ήμουν μέσα στις ρυθμίσεις του Bios,
    ενεργοποιώντας μόνο την Onboard καρτα γραφικων κ απενεργοποιώντας την pci express δεν παρουσιάζει κολλήματα

    Το Pc αποτελείται από αυτά κ το έχω 11/2 χρόνο:

    Case: Sharkoon T5Value
    Psu : Corsair Builder Series CX600 80Plus Bronze
    Mobo : http://www.skroutz.gr/s/2506781/Asrock-FM2A75-Pro4.html
    Cpu : AMD A10-5800K Box
    Hdd : Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" SATA ΙΙΙ
    Gpu : Asus Radeon HD7770 1GB DirectCU V2
    Ram : Kingston HyperX Predator 8GB DDR3-2400MHz Dual Kit (XMP)

    υπάρχει περίπτωση να φταιει κάποιο Software η τα έπαιξε η κάρτα γραφικών?

  2. #2
    Εγγραφή
    28-06-2011
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΓΑΜΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Για να σου κολλάει μέσα στο bios δύσκολα να φταίει κάποιο software. Μπορείς να δοκιμάσεις μια άλλη κάρτα γραφικών , να δανειστείς από κάποιον φίλο, για να δεις αν σου κάνει και με εκείνη τα ίδια, γιατί μπορεί να ενδέχεται η κάρτα να είναι μια χαρά, και να έχει πρόβλημα η θύρα. Αν δεις ότι και με την δανεική κάνει τα ίδια, δοκίμασε και την κάρτα σου στο pc κάποιου άλλου για να βγάλεις ένα ολοκληρωμένο αποτέλεσμα

    Και
    Lian Li o11 Dynamic Black || AMD Ryzen 3700X || Asus TUF Gaming x570 Plus || Trident Z Neo 32GB 3600c16 || Asus ROG Strix 5700XT OC || Samsung 970 EVO Plus 500GB || Corsair 3 120gb || WD Red 3TB/WD Blue 1TB || Corsair RM650x || AOC CQ32G1 || AOC I2757FH || XSPC Raystorm D5 EX360 || Thermaltake Pure Plus 12

  3. #3
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, δυστυχώς για διάφορους λόγους, δεν είναι εφικτό αυτή την στιγμή, να δανειστώ κάποια κάρτα γραφικών...
    Με βλέπω να παίρνω την κάρτα κ να την πηγαίνω σε κάποιο κατάστημα για έλεγχο.

    Καλός σας βρήκα

  4. #4
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα, επανέρχομαι μιας κ το πρόβλημα ακόμα παραμένει κ δεν έχει λυθεί.
    Είμαι στην εγγύηση ακόμα, έως 18/1/15 τελικά κ έτσι το πήγα στην EGates που το είχα πάρει, έμεινε το Pc εκεί μιάμιση εβδομάδα κ ο τεχνικός μου λέει ότι δεν μπορεί να βρει κάποιο πρόβλημα κ ότι δεν του έχει κολλήσει καθόλου....
    το παίρνω πίσω, Φορμάτ κ το έχω κ το δουλεύω μόνο στο ίντερνετ (όπως μου είπε κ ο τεχνικός) κ μου κολλάει μέσα στην ήμερα το Min από 8 φορές το Max 30+ φορές, έχω κατεβάσει διάφορα προγράμματα για έλεγχο επιδόσεων CPU,GPU,RAM,HDD Αλλά δεν λέει να μου βρει κανένα πρόβλημα όταν γίνονται τα τσεκ.
    υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει κάποια καταγραφή προβλήματος Hardware ώστε να το δει ο τεχνικός κ να πειστεί? πέρα απ των Windows γιατί εκεί μόνο οι συχνές επανεκινήσεις τα kernel power ,Power-Troubleshooter , ESENT , WHEA-Logger κτλ τκλ (errors.txt αν βγάζετε άκρη..)

  5. #5
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ερώτηση κρίσεως : Τα Windows είναι αυθεντικά ? (μην το πάρεις στραβά).
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  6. #6
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όχι δεν είναι, τα έχω πάρα πολύ καιρό κ το Pc δεν είχε θέματα όμως, εδώ κ κάνα 5 μηνο έχω πρόβλημα.
    Θα μπορούσαν πχ να ευθύνονταν τα Win?
    κ αν έφταιγαν τα Win γιατί να μην κολλάει το pc όταν απενεργοποιώ την κάρτα γραφικών κ είμαι μόνο με Onboard?

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μάλιστα. Ο τεχνικός που το πήγες δοκίμασε την κάρτα σου σε άλλο PC να δει αν όντως είναι προβληματική ? Τοποθέτησε άλλη στο δικό σου, έστω και προσωρινά για τον ίδιο λόγο ? Αν όχι, δεν μπορώ να καταλάβω τι σόι τέστ έκανε ακριβώς.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  8. #8
    Εγγραφή
    30-12-2010
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    απο θερμοκρασιες εισαι ενταξει? η asrock εχει 2 χρονια εγγυηση ,οποτε προσεχεις μην περασει ο καιρος αν φταει αυτη

  9. #9
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν μπορώ να βγάλω καμία άκρη κ ο καιρός για να λήξει η εγγύηση δυστυχώς πλησιάζει,
    Από θερμοκρασίες είμαι μια χαρά, ακόμα κ όταν χτυπάνε κόκκινα από τα τεστ , δεν λέει να κολλήσει το Pc, κολλάει σε άσχετες στιγμές κ δυστυχώς δεν έχω βρει τρόπο να το δείξω στον εχπερτ τεχνικό που έχει στο κατάστημα.

    Banditgr θα σου πω αυτά που μου είπε: Το pc το άφηνα ανοιχτό από 4 ώρες την φορά , επανεκινήσεις, προφύλαξη οθόνης κ δεν κόλλησε, έκανα τεστ με θερμοκρασίες στην κάρτα γραφικών , ακόμη κ σε 75 βαθμούς πρόβλημα δεν έβγαλε κ δεν μπορώ να αλλάξω ένα ανταλλακτικό εάν δεν βλέπω το πρόβλημα που παρουσιάζει.

    κ να σου πω, εάν όντως το είχε το Pc κ το τσέκαρε τόσες ημέρες, εάν δεν του έβγαζε πρόβλημα..


    Ερώτηση κρίσεως : Εάν είχε πρόβλημα η κάρτα γραφικών η η μητρική (hardware γενικός) δεν θα το έκανε το κόλλημα συνέχεια?
    θα το έκανε σε άσχετες φάσεις?

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατέβασε και τρέξε ένα Linux live cd, για μερικές ώρες.
    Σερφάρισε, δές ταινίες, άκου μουσική, περιηγήσου στους φακέλους σου.

    Αν δεν κολλήσει πουθενά, φταίει το λειτουργικό σου, ή κάποιο software.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το Linux live cd εάν κατάλαβα καλά είναι το Ubuntu ?

  12. #12
    Εγγραφή
    30-12-2010
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχει κι αλλα πολλα ,αλλα αυτο ειναι το πιο διαδεδομενο και κοντα στα windows. Δοκιμασε αυτο

  13. #13
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimRx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Linux live cd εάν κατάλαβα καλά είναι το Ubuntu ?
    Το Linux live cd το χρησιμοποιούμε για να παρακάμψουμε τα Win, ως εξής :

    1.Κατεβάζεις την διανομή Ubuntu απο εδώ, και την αποθηκεύεις όπου σε βολεύει.
    2.Το αρχείο που θα κατεβεί, το καίς σαν .iso (όχι σαν απλό αρχείο data) σε cd ή dvd, μέ κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να κάψει .iso αρχεία.Τα περισσότερα, μπορούν.
    3.Αφήνεις το cd/dvd που έκαψες μέσα στο drive, και κάνεις επανεκκίνηση του υπολογιστή.
    4.Μπαίνεις στο bios, και επιλέγεις πρώτη συσκευή εκκίνησης, το drive (όπως , δηλαδή, όταν κάνεις φορμάτ).
    5.Στην πρώτη οθόνη που θα σου εμφανίσει, επιλέγεις «Δοκιμή της διανομής, χωρίς εγκατάσταση» ή κατι παρόμοιο.
    Συνήθως, είναι η πρώτη επιλογή.

    Δεν θα γίνει καμμία απολύτως αλλαγή στον υπολογιστή σου.
    Το Linux, θα τρέξει απο το cd, και όλη την δουλειά, θα την κάνει απο 'κεί.


    6.Όταν βρεθείς στο περιβάλλον του Ubuntu, σερφάρισε, δές ταινίες, άκου μουσική, και περιηγήσου στους φακέλους σου.

    Επειδή το Linux δέν δίνει γράμματα στους δίσκους, τους αναγνωρίζεις απο το μέγεθος και το περιεχόμενό τους.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    27-12-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    ΅Ευχαριστώ για την λύσεις που μου προτείνεται κ το ενδιαφέρον , το κατεβάζω κ τα λέμε αργότερα για τα νέα!!!!

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, εχθές μου έκανε ένα κόλλημα μόνο, μετά την επαναφορά από Sleep mode κ απογοητεύτηκα αλλά το άφησα όλο το βράδυ κ σήμερα το πρωί ανοιχτό (Χωρίς να κάνω κάποια εργασία) κ τώρα που το άνοιξα είναι μια χαρά, έβαλα κ δυο τρεις φορές Sleep mode κ κανένα κόλλημα, θα το δουλέψω αυτές τις ημέρες κ αν συνεχίσει έτσι λέω να βάλω μόνιμα Linux.
    Πάντως εάν έχει αίσιο τέλος το θέμα με την αλλαγή του λειτουργικού, πρόκειται πως είστε τσάκαλοι εδώ μέσα !!!
    Κ πάλι ευχαριστώ!
    Θα επανέλθω Again με νέα!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με κάρτα γραφικών
    Από kostas_mlt στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 21:37
  2. Περίεργο πρόβλημα με κάρτα γραφικών.
    Από Dark life στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 12:51
  3. Πρόβλημα με κάρτα γραφικών σε καινούριο laptop (Κωδικός 43)
    Από kasampas στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 02:34
  4. Πρόβλημα με κάρτα γραφικών Nvidia
    Από Lolos21 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-13, 20:36
  5. προβλημα με καρτα γραφικων NVIDIA GeForce 8400M GT 256MB
    Από lazy13 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-13, 13:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας