Σελ. 1 από 27 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 405
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με την άνοδο του ηλεκτρονικού εμπορίου, αλλά και των εμπορικών συναλλαγών γενικότερα, τις τελευταίες δεκαετίες παρατηρήθηκε μια άνθηση στον χώρο των ταχυδρομικών υπηρεσιών.
    Για να μην 'κανιβαλίζονται' άλλα συναφή topics για θέματα που αφορούν ειδικά ταχυδρομικές υπηρεσίες, αποφάσισα να ανοίξω αυτό το εξειδικευμένο θέμα, όπου θα γίνεται συζήτηση για ότι έχει σχέση με ταχυδρομικές υπηρεσίες.

    Ερωτήσεις:

    -Πόσο εύκολα είναι να κάνει κανείς μια συνενόηση με dhl, για να πάει να παραλάβει έναν φάκελο σε άλλη χώρα, όταν δεν υπάρχει κοντά του κατάστημα dhl?
    Ρώτησα στην speedex, που εχει παντου καταστηματα, και συνεργαζεται με dhl, αλλα μου ειπαν θέλει μια διαδικασία, να συμπληρώσω κάτι χαρτιά, να συνενοηθούν αυτοί με dhl, και μου ειπαν να ξερω οτι ειναι και ακριβα, αλλα ακριβή τιμή μπορούν να πούν οταν/αν γινει η διαδικασία.
    Έχει κάνει κανείς κάτι ανάλογο;

    - Όταν στέλνετε κάπου ένα δέμα με courier, συνήθως βάζετε 'ετσι κι αλλιως' πρωινή παράδοση; Έστειλα χθες ενα δεμα με speedex, η κοπελα μου ειπα 'αυριο πρωι θα είναι εκεί', δεν καιγομουν κιολας βεβαια για να ειμαι ειλικρινής για να ειναι εκει πρωι-πρωι, έτσι επαναπαύτηκα στα λόγια της υπαλληλου. Κάλεσα στην speedex στα κεντρικα να μου πουν για την παραδοση(στην σελιδα λεει 'προς διανομη') και μου λεει 'αφου δεν εχετε βαλει πρωινη παραδοση' μπορει να παραδοθει μεχρι τις 5 το απογευμα!!!! Κοινώς αν παραδώσουν κατά τις 4, πάει, την έχασα τη σημερινή μέρα για την διεκπεραίωση ενός θεματός μου. Μάλλον φταίω εγώ, αλλά ειναι και πολύ 'ελαφρά'/χαλαρά τα λόγια κι η εκτίμηση της υπαλληλου. Ε σκεφτηκα, και στις 11 να το πανε, αφου λεει η κοπελα οτι θα το πανε πρωί, δεν χαθηκε ο κοσμος. Αλλα αν το πανε το απογευμα, αντε γεια, παει ολοκληρη η μέρα. Αλλη φορα θα ξερω ομως. Ομως, πειτε κι εσεις τι κανετε με το θεμα.

    - Σε μια αλλη περιπτωση μπαινω σε courier, λεω απογευματινή παράδοση για καποια περιοχη της Αθηνας, και μου λεει 'ξερετε δεν γίνεται'!!! Μετα το ψαξε λιγο, τηλεφωνησε, μου λεει γινεται. Υπαρχουν courier που δεν κανουν διανομη απογευμα; Τι ισχυει με αυτο το θέμα;

    - Έκανα ενα εντελως στοιχειωδες και προχειρο ψαξιμο, κυριως για κανεναν φακελο ή κανενα μικρο δέμα, όχι για καθε περιπτωση. Επειδη την σημερον ημέρα τα χρηματα ειναι ... δυσευρετα, καλά κατάλαβα, ότι speedex ειναι γενικα συνηθως φτηνοτερη, γενικη ταχυδρομικη πιο ακριβη, και acs η ακριβοτερη;

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    699
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Επι 11 χρονια δουλευα σε κουριερ.
    Υσχυουν τα εξης:
    1.Πρωινη παραδοση χρεωνεται εξτρα γιατι ο κουριερ θα αλλαξει το συνηθες δρομολογιο του.
    Υπαρχει παραθυρο +1 ωρα απο την ωρα που ζητησες.Πρωινη παραδοση θεωρειται εως τις 12.
    Η κοπελα ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΛΑΘΟς ΕΚΦΡΑΣΗ. Κανονικα επρεπε να πει οτι την επομενη μερα θα ηταν εκει(αποστολη μιας ημερας).Κι αυτο γιατι σε καποιες περιοχες παραδινονται μετα απο 2 ημερες,π.χ απο Αλεξ/λη προς Καλαματα.

    2.Απογευματινη παραδοση εξαρταται απο την περιοχη και το καταστημα λογω κοστους.
    Χρειαζεται δευτερη βαρδια εργαζομενων για να καλυψει ολη την ημερα.
    Στη δευτερη βαρδια να συνυπολογισεις εκτος απο τους διανομεις και την υποστηριξη του καταστηματος(γραμματεια-υπευθυνο διακινησης).
    Εαν ειναι περιοχη με μικρη κινηση και πληθυσμο ,κανενα καταστημα δεν βγαζει δευτερη βαρδια.Συνηθως λειτουργουν μεχρι την αναχωρηση των αποστολων προς τα κεντρικα +1 ωρα.

    3.Οι τιμες ειναι σχετικες ,υπαρχει ο επισημος τιμοκαταλογος και καποιες εταιρειες εχουν δωσει τη δυνατοτητα στα καταστηματα για εκπτωσεις(με τρομερη μειωση του ποσοστου του καταστηματος οποτε σε αρκετες περιπτωσεις η εκπτωση ισουται με ζημια).

    4.Μεγαλο ρολο στην επιλογη, περαν της αξιοπιστιας της εταιρειας, παιζει ο τοπικος συνεργατης της εταιρειας.Επειδη το 95% ειναι franchise ,ο τοπικος συνεργατης ειναι σημαντικος.
    Τα κεντρικα παντα προσπαθουν να αποποιηθουν τις οποιες ευθυνες, αυτος που θα τρεξει την υποθεση επειδη σε θελει πελατη ειναι το καταστημα με το οποιο συνεργαζεσαι.

    5.Περα απο την αρχικη τιμη ,να κοιτας τα εξτρα.Π.χ. η Γενικη οταν πληρωνεις αντικαταβολη δεν σου χρεωνει δυσπροσιτα.Καποιες αλλες εταιρειες τα χρεωνουν και τα δυο.
    Καποιοι εχουν ενιαια τιμη για ηπειρωτικη Ελλαδα και αλλη τιμη για νησια.
    Η ACS ομως εχει αλλες τιμες ανα γεωγραφικο διαμερισμα και προβλεπει μεχρι και να σου χρεωσει το sms ειδοποιησης.

    6.Να υπολογιζεις και τα Πορτα-πορτα. Εχουν χαμηλοτερες τιμες γιατι εχουν αλλο συστημα προμηθειων και οι πρακτορες εχουν μεγαλυτερη ευελιξια στις τιμες.
    Μειονεκτημα τους οι παραδοσεις στην επαρχια.Σε πολλες περιοχες χρησιμοποιουν συστημα των ΕΛΤΑ και απλως σου αφηνουν σημειωμα για να πας να παραλβεις το δεμα.

    7.Οσο για την DHL δεν σε συμφερει να δωσεις εντολη για παραλαβη.Καλυτερα να την καλεσει ο αποστολεας , να γινει τιμολογηση με τις εκει τιμες και να πληρωσεις εσυ(ακομη καλυτερα να πληρωσει ο αποστολεας και να του καταθεσεις τα χρηματα).
    Με τις τιμες εξωτερικου ισχυει το αντιστοιχο με τις τιμες εισιτηριων και κρατησεων,ειναι αρκετα χαμηλοτερες απο εκει προς εδω.

    - - - Updated - - -

    Στη Speedex που ρωτησες για παραλαβη μεσω DHL,να υπολογιζεις οτι θα παρουν και αυτοι προμηθεια γι'αυτο ανεβαινει το κοστος .
    Ενω αν η αποστολη εχει ηδη πληρωθει, ειναι υποχρεωμενοι λογω συμβασης με DHL να σου παραδοσουν την αποστολη διχως επιπλεον κοστος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris.taxideytis : 05-08-14 στις 12:58.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    dimitris.taxideytis ευχαριστω για τις χρησιμοτατες πληροφοριες!

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αντε να δω αν θα βγαλω ακρη. Ελπιζω εγω να μην ξερω και να μην καταλαβαινω καλα τα των 'ταχυδρομικων υπηρεσιων', και να με διαφωτισετε αναλογως.
    Σε συνεχεια της 1ης μου ερωτησης για την DHL και της 7ης απαντησης απο τον dimitris.taxideytis, η υπηρεσια με την οποια μιλαω στη Σουηδια για να μου στειλει καποια χαρτια, μου γραφει στο email:
    (αφου τους ειπα πρωτα μπλα-μπλα, οτι δεν μπορω, δεν ειναι ευκολο να κανονισω απο ελλαδα να παει η dhl να παρει εκει τα χαρτια, και θα ηταν προτιμοτερο (και φτηνοτερο-αυτο δεν το ειπα) να καλεσουν αυτοι εκει στην Σουηδια την DHL κι εγω ευχαριστως να πληρωσω οτι χρειαζεται κατα την παραλαβη του φακελου στην Ελλαδα)
    Λενε λοιπον:
    "I have talked to DHL and they need a customer number from the recipient in order to proceed with the order."

    Τι εννοουν ρε παιδια, ξερει κανεις;
    (ντρεπομαι να τους ξαναρωτησω-ενοχλησω, εδω και μια βδομαδα παιζουμε γαϊτανακι με τα mail για το πως θα ερθει ο φακελος)

    - - - Updated - - -

    Ελπιζω να ξερει καποιος και να μην αργησει κι απαντησή σας, γιατι κι εγω πρεπει να τους απαντησω...

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εννοούν αριθμό πελάτη της DHL δικό σου, για να ξέρουν πού να χρεώσουν. Θα πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος πελάτης τους, δεν γίνεται να πληρώσεις με την παραλαβή. Τόσες μέρες γιατί το κάνεις γαϊτανάκι και δεν παίρνεις εσύ την DHL ένα τηλ. να συνεννοηθείς.
    hnesne

  6. #6
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δηλαδη πχ πρεπει να κανω ενα account στο site της DHL?
    Ξερει κανεις αν αρκει ενα ηλεκτρονικο registration?

    Πρωτη φορα μαθαινω οτι υπαρχει ταχυδρομικη υπηρεσια που απαιτει 'εγγραφη' για να κάνεις χρήση των υπηρεσιών της, αλλιως γιοκ.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη πχ πρεπει να κανω ενα account στο site της DHL?
    Ξερει κανεις αν αρκει ενα ηλεκτρονικο registration?

    Πρωτη φορα μαθαινω οτι υπαρχει ταχυδρομικη υπηρεσια που απαιτει 'εγγραφη' για να κάνεις χρήση των υπηρεσιών της, αλλιως γιοκ.
    Οχι, πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο

  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Θα μπορούσες να πας και στο μοναδικό γραφείο τους στην Αθήνα. Κοίτα, οι courier δεν είναι σουβλατζίδικα. Παλιά που είχα πάρε-δώσε με τη Γενική, για να παραλάβουν κάτι από αλλού και να το φέρουν σε μένα με χρέωση δική μου ήθελαν να τους στείλω εντολή με φαξ, αλλιώς αν πληρώνει ο αποστολέας υπογράφει και την εντολή-χαρτάκι. Δεν μιλάμε για αντικαταβολή (για τις οποίες θα πληρωθούν αν αρνηθεί να παραλάβει ο παραλήπτης).

    Εγγραφή ηλεκτρονική (και σύνδεση πιστωτικής) αρκεί, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται για Ελλάδα και πόσο χρόνο θέλει να ολοκληρωθεί. Αν τους πάρεις τηλέφωνο, φαντάζομαι θα σου λύσουν όλες τις απορίες.
    hnesne

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρε παιδια, εχω λαβει τα τελευταια χρονια πανω απο εκατο αποστολες μικροδεματων, δεν με γελα η μνημη μου, καποιες ηταν και με dhl.
    Βεβαια, μεσω παραγγελιων σε ebay + amazon.
    Πως λοιπον, για να λαβω δεματα μεσω dhl ποτε κανεις δεν μου ζητησε 'registration' ειδικα ως πελατη της dhl?
    Μηπως επειδη ημουν εγγεγραμμενος χρηστης σε ebay/amazon?

    Αν ειναι για να λαβεις ενα δεμα ή φακελο μεσω dhl να πρεπει να κανεις registration, πως ελαβα διαφορα τα προηγουμενα χρονια;
    Κατι μου διαφευγει. Για πειτε.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Belfast, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    78Mbps/19Mbps
    ISP
    Plusnet
    Router
    Plusnet Hub One
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως λοιπον, για να λαβω δεματα μεσω dhl ποτε κανεις δεν μου ζητησε 'registration' ειδικα ως πελατη της dhl?
    Γιατί στις περιπτώσεις αυτές, "πελάτης" της DHL ήταν eBay/Amazon, όχι εσύ.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μολις μιλησα μαζι τους.
    Διαδικασια σαν κανω 'εισαγωγη' αγαθων, κι οχι απλα μια αποστολη φακελου. Να συμπληρωσεις φορμα στα γραφεια τους, δεν κανουν διανομη σε σπιτια για την συγκεκριμενη υπηρεσια, οταν ερθει πας παλι στα γραφεια τους να παραλαβεις!
    Κόστος? 90 ευρω!!!!!!!!!!
    Απλα αντε γεια.

    Απλα δεν με διευκολυνουν κι απο Σουηδια. Τους λεω να μου τα στειλουν ελλαδα με δικη μου χρεωση, κι αυτοι εχουν κολησει με την dhl και 'παραγγελιες'.
    Δεν γινεται παιδια να κανω import goods διαδικασιες απλα επειδη θα ηθελα μια συστημενη αποστολη φακελου απο Σουηδια, ουτε να πληρωσω 90 ευρω για την dhl.
    Με 4-5 ευρω στελνω συστημενο φακελο απο Ελλαδα στη Σουηδια, μεσω ΕΛΤΑ, και παει και σε 2-3 μερες το πολυ.
    Μην τρελαθουμε δηλαδη.
    Δεν βλεπω λυση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cool11 : 07-08-14 στις 08:33.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις μιλησα μαζι τους.
    Διαδικασια σαν κανω 'εισαγωγη' αγαθων, κι οχι απλα μια αποστολη φακελου. Να συμπληρωσεις φορμα στα γραφεια τους, δεν κανουν διανομη σε σπιτια για την συγκεκριμενη υπηρεσια, οταν ερθει πας παλι στα γραφεια τους να παραλαβεις!
    Κόστος? 90 ευρω!!!!!!!!!!
    Απλα αντε γεια.

    Απλα δεν με διευκολυνουν κι απο Σουηδια. Τους λεω να μου τα στειλουν ελλαδα με δικη μου χρεωση, κι αυτοι εχουν κολησει με την dhl και 'παραγγελιες'.
    Δεν γινεται παιδια να κανω import goods διαδικασιες απλα επειδη θα ηθελα μια συστημενη αποστολη φακελου απο Σουηδια, ουτε να πληρωσω 90 ευρω για την dhl.
    Με 4-5 ευρω στελνω συστημενο φακελο απο Ελλαδα στη Σουηδια, μεσω ΕΛΤΑ, και παει και σε 2-3 μερες το πολυ.
    Μην τρελαθουμε δηλαδη.
    Δεν βλεπω λυση.
    Υπ' όψη - Τα τιμολόγια λιανικής της DHL δεν απέχουν τόσο πολύ από τα τρελά ποσά που γράφεις. Θυμάμαι ότι αν είχες το...θράσος να στείλεις κάτι σαν ιδιώτης (έστω και ελάχιστο βάρος 0,5 κιλό) πρέπει να ήταν η χρέωση πολύ πάνω από 40 Ε για το 1 day service τους.

    Mind you, για να στείλει κάποιος σε κάποιον "με χρέωση παραλήπτη", είναι πιθανό να πρέπει να είσαι πελάτης / εγγεγραμένος χρήστης της DHL. Κάτι που θα μπορούσε ίσως να γίνει θα ήταν να άνοιγες κωδικό πελάτη στην DHL και έχοντας "ενεργή σχέση" μαζί τους να ζητούσες να χρεωθεί η αποστολή στον κωδικό σου.

    Αλλά αυτό:

    α) Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι γίνεται για ιδιώτες και β) Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι γίνεται, γενικά (καθώς "πελάτες" θεωρούνται οι σχετικά συχνοί χρήστες στα courier).

    Τα κόστη ΕΛΤΑ και γενικά ταχυδρομείων να τα ξεχάσεις, εφόσον θέλουν να χρησιμοποιήσουν courier (και δη DHL, η οποία ήταν πάντα η ακριβότερη απ' όλες όταν είχα κάνει χρήση των υπηρεσιών της και Ελλάδα και Αγγλία παλιότερα). Αν βρεις τρόπο να πληρώσεις με χρέωση παραλήπτη, και πάλι δε νομίζω να σου πάει κάτω από 50ρικο.

    Η τελευταία λύση είναι να δηλώσεις ότι δεν μπορεί να γίνει με τον τρόπο που θέλουν, να ζητήσεις να στείλουν με έξοδα αποστολέα (που, εάν έχουν λογαριασμό στη DHL δεν θα είναι 50 Ε ο φάκελος), και να προπληρώσεις τα έξοδα εσύ μέσω τραπεζικής μεταφοράς. Πριν στείλουν. Μήπως και το δεχτούν.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  13. #13
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρε παιδια, μου εξηγει καποιος πως ειναι δυνατον να στελνουν πληθος πραγματων οι πωλητες στο ebay, με δωρεάν μεταφορικά;
    Έιναι οντως δωρεαν, είναι ενσωματωμενα στην τιμή, έχουν ειδικες συμφωνίες, τι συμβαινει;
    Ερχονται αντικειμενα απο την αλλη ακρη του κοσμου, σε ασυναγωνιστες τιμες, και δωρεαν!
    Το κοστος αντικειμενων, θα ηταν μονο 'τα μεταφορικα' αν τα αγοραζα πχ. απο αγγλια!
    Πως το κανουν;

  14. #14
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.281
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Η ερώτηση έπρεπε να είναι γιατί, και η απάντηση είναι για να πάρουν αυτόματα 5 αστεράκια στην κατηγορία shipping cost, όταν δώσει αξιολόγηση ο αγοραστής. Παλιά υπήρχαν κι άλλοι λόγοι, τώρα το ebay τα διόρθωσε τα πράγματα. Το πώς είναι προφανές
    hnesne

  15. #15
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια, μου εξηγει καποιος πως ειναι δυνατον να στελνουν πληθος πραγματων οι πωλητες στο ebay, με δωρεάν μεταφορικά;
    Έιναι οντως δωρεαν, είναι ενσωματωμενα στην τιμή, έχουν ειδικες συμφωνίες, τι συμβαινει;
    Ερχονται αντικειμενα απο την αλλη ακρη του κοσμου, σε ασυναγωνιστες τιμες, και δωρεαν!
    Το κοστος αντικειμενων, θα ηταν μονο 'τα μεταφορικα' αν τα αγοραζα πχ. απο αγγλια!
    Πως το κανουν;
    Δεν είναι πελάτες λιανικής. Τα κόστη των courier για εταιρείες που στέλνουν χιλιάδες αποστολές είναι τελείως διαφορετικά (έως και 90% φθηνότερα).
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 1 από 27 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 23:30
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-14, 18:59
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 15:54
  4. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-13, 16:48
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-13, 19:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας