Σελ. 3 από 15 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 220

Θέμα: Elite Dangerous

  1. #31
    Εγγραφή
    02-09-2014
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα,

    Περιμένω να παραλάβω, το νέο PC (I7, R9-270X) γιατί με το Laptop μου δεν υπάρχει περίπτωση να τρέξει.
    Είμαι 44 και βρέθηκα στο cockpit ενός Cobra MKIII την δεκαετία του 80 (Με έναν Spectrum 48K).
    Εννοείτε ότι το πρώτο πράγμα που θα εγκαταστήσω, είναι το Elite Dangerous.
    Μόνο και μόνο γιαυτό προχώρησα στην αγορά νέου μηχανήματος στην δύσκολη εποχή που ζούμε.

    Τα τελευταία χρόνια πετάω Falcon BMS στο FO community.
    Συνήθως πετάω με παρέα και μιλάμε με TeamSpeak, οπότε χάρηκα που βρήκα το post.

    Λόγω του Falcon BMS, χρησιμοποιώ Saitek X52 HOTAS και Track IR που θα φανούν χρησιμότατα και στο ED.

    Ελπίζω ότι σε μερικές μέρες θα τα πούμε στο διάστημα...

    Θα ενημερώσω και για το Callsign (Μάλλον το ίδιο με εδώ στο forum)

  2. #32
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Άντε σιγά σιγά να μαζευόμαστε οι παλαίουρες

    Απλά γνωρίζεις πως πρόκειται ακόμα για Beta, έτσι;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #33
    Εγγραφή
    02-09-2014
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Από την Alpha μόνο που ήταν πολύ ακριβή...

  4. #34
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Περί manual πάντως, thank god for the user community, σε post στο φόρουμ του ED, υπάρχει σύνδεσμος σε user-made manual
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #35
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, για τελευταία φορά (famous last words ) αλλά πιστεύοντας και ελπίζοντας ειλικρινά πως επιτέλους θα δούμε κάτι σε space sim της προκοπής μετά από δεκαετίες, έριξα τα €60 και είμαι κι εγώ ένας beta tester.

    Δεν έχω περάσει πολλή ώρα βέβαια, μόλις 45 λεπτά χθες βράδυ, και συνεπώς ακόμα δεν πρόκειται να πω τίποτα αν και πραγματικά τα physics είναι εξαιρετικά και τρελό συν είναι το ότι με την μία είδε το X-52 Saitek και κατευθείαν έκανε map κουμπιά αν και ακόμα πρέπει να το ψάξω.

    Η κίνηση πάντως διαστημικά είναι ποιήμα.

    Πάμε λίγο στα πιο "σκεπτικιστικά" μου σχόλια:

    1. Αν και εξαιρετικά τα γραφικά, βλέπω πως σε ανάλυση 2560Χ1440 που το τρέχω θέλει λίγη δουλίτσα ακόμη επειδή βλέπω λιγάκι πιξέλιασμα Νομίζω όμως πως πρόκειται μάλλον για μερεμέτια παρά για revamp και ακόμα κι έτσι να μείνει τότε μια χαρά ενδεχομένως

    2. Αντιλαμβάνομαι πως είναι beta, αλλά ρε παιδιά ρίχτε και κανένα documentation της προκοπής, ένα manual έστω και σε πρωτόλεια μορφή - κάτι!!! Αντίθετα βρήκα μόνο αυτό σαν manual αλλά λείπουν πάρα μα πάρα πολλά έστω και για την Beta! Το wiki δίνει βέβαια πολύ υλικό και υπάρχει άπειρο εκεί έξω αλλά για κάτι που φαίνεται να οσμεί ποιότητα και προσοχή, καλό θα ήταν να ξεκινούσαν κάτι ουσιαστικότερο ως πηγή πληροφόρησης.

    Αυτά προς το παρόν και με την επιφύλαξη ότι έριξα πολύ λίγο χρόνο , όταν προσανατολιστώ καλύτερα θα δώσω όνομα in flight για να κάνουμε κανένα team up
    Άντε να μαζευόμαστε οι διαστημοπαπούληδες σιγά σιγά...XD

    Edmond Dantes είναι το CMDR name μου Pop, βάλε με να τα λέμε και εντός.

    Σχετικά με τα points σου.

    1. Το πρόβλημα είναι πως αυτήν την στιγμή το παιχνίδι δεν έχει μια σειρά από effects που έρχονται. Από FDEV περιμένουμε (ανάμεσα σε άλλα) τα εξής μέχρι το παιχνίδι να φτάσει σε retail:

    • AA modes της προκοπής (αυτή την στιγμή έχουμε μόνο post-filter blur effects) όπως SSAA, MSAA και SMAA.
    • HDR
    • Καλύτερα LoD και κυρίως smooth LoD transitions.
    • SSAO
    • Anisotropic Filtering (AF)
    • DoF effects (παραδείγματα [1],[2])
    • motion blur <--(χεστήκαμε για αυτό)


    2. To manual που βρήκες είναι ταμαμ. Επίσης ρίξε μια ματιά σε αυτό, περιέχει το feature set που περιμένουμε για την πρώτη retail έκδοση του παιχνιδιού.
    http://www.scribd.com/doc/230681554/...e-Designs-2014
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  6. #36
    Εγγραφή
    02-09-2014
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind

  7. #37
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    OK έπιασα και κάλλησα με τα combat scenarios...

    Τι κάψιμο θεε μου, από την εποχή Wing Commander είχα να την ακούσω έτσι Το δε θετικό είναι ότι το Saitek X52 εφαρμόζει σαν κουμπί, έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά να έχουν built in profile αντί να κάθεσαι να στήνεις εσύ

    Στο τρελό τρελό αρνητικό όμως, τα rail gun και beam lasers είναι ό,τι πιο άχρηστο με αποτέλεσμα το προτελευταίο σενάριο (Incursion) να είναι πανδύσκολο και με τον πιο άχρηστο τρόπο ... ΟΚ, μάλλον δεν θα πολυασχοληθώ, απλά θα μπω στο multiplayer

    - - - Updated - - -

    Ά, και να πω και την κακία μου είναι αρκετά biased το ED για να έχεις το Track IR αλλά μια φορά που το αγόρασα το έστειλα καθώς ακόμα και για εμένα το gaming έχει τα όριά του και σε εμένα σταματά κάπου στο να δένω πράγματα στο κεφάλι μου ή - χειρότερα - να πρέπει να φοράω καπέλο όταν παίζω
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #38
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Χεχε, το track-ir βοηθάει πολύ σε αυτά τα παιχνίδια (ειδικά αν σετάρεις τα curves σωστά), αλλά πράγματι σε κάνει να φαίνεσαι λίγο χαζός...

    Υπάρχουν και χειρότερα βέβαια...δυστυχώς (για πολλούς σβέρκους) το ED είναι το καλύτερο παιχνίδι αυτή την στιγμή για να δοκιμάσει το Rift κάποιος...
    http://kotaku.com/i-just-spent-two-w...der-1622502556


    .
    .
    .
    .


    Σχετικά με railgun και beams, και τα δύο είναι πολύ δυνατά εργαλεία αλλά θέλουν προπόνηση. Το incursion δεν είναι και εύκολο scenario για πρώτη μέρα btw..αλλά αξίζει imo να ασχοληθείς λίγο..C:

    ps: Ρίξε μια ματιά στο hotas που έχει το avatar σου μέσα στο παιχνίδι και πες μας αν σου θυμίζει κάτι από Χ52..XD
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dante80 : 03-09-14 στις 06:02.
    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  9. #39
    Εγγραφή
    02-09-2014
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ο καιρός γαρ εγγύς

    Dogfight με Human pilots (F-16 - Falcon BMS) ΔΕΝ κάνεις χωρίς Track IR...
    Εξάλλου έχω το Clip version που δένει στα ακουστικά...

    Οχι ότι δεν μοιάζω λίγο περίεργος (χαζός ?) με 3 leds να βρίσκονται δίπλα στο κεφάλι μου...

    Το ORift μπορεί να δείχνει τέλειο, αλλά το να με αποκόβει εντελώς από τον κόσμο δεν λέει... Δεν βλέπεις το Keyboard, την δεύτερη Οθόνη, το ποτήρι στο cockpit (μμμ Γραφείο),
    έχω γυναίκα και δυο παιδάκια, στην καλύτερη θα είναι δίπλα μου έτοιμα για γαργάλημα και δεν θα έχω πάρει χαμπάρι, στην χειρότερη, οτιδήποτε...

  10. #40
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Όλα καλά όμως αλλά το docking είναι αστεία χρονοβόρο (και δύσκολο). Αν δεν κάνουν κάτι για το θέμα (Σημ.: Υποτίθεται πως βρισκόμαστε σε εποχή space travel, energy weapons και δεν έχουμε auto-docking ή assisted docking; ) θα απωθήσει αρκετό κόσμο.

    Επίσης, ελπίζω να μην ζούμε εποχές too-good-to-be-true-beta που σε release θα υπερσκιαστεί από χιλιάδες άλλα προβλήματα

    Ά, και θα με βρείτε ως Popmaniac
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #41
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.585
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    σιγα αμα ειναι τα κανει ολα ποιο το νοημα? θυμασαι ποση ωρα κανεις για Docking στα x3?(κανονικο docking οχι αβερα κουβερτα ειδα μπουκαπορτα ανοιχτη και μπηκα )

  12. #42
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Το docking είναι αστεία εύκολο με hotas/joystick (μιλάμε για δουλειά 30 δευτερολέπτων και άμα), και επίσης σχεδόν αδύνατον να το βαρεθείς, τουλάχιστον για μένα. Απλά θέλει λίγη προπόνηση, σε γενικές γραμμές το Elite είναι σαν να μαθαίνεις να οδηγάς αμάξι...practice makes perfect, ειδικά την στιγμή που έχεις six degrees of freedom στα χέρια σου.

    Και αν νομίζεις πως το έμαθες...πάτα flight assist off και ξεκίνα από την αρχή..εκεί να δεις docking (με την κάθε σου κίνηση να τσιμπάει αδράνεια όπως πρέπει, και τον διαστημικό σταθμό να συνεχίζει να περιστρέφεται ακόμα και αν περάσεις το airlock) C:

    Το παιχνίδι φυσικά έχει docking computer (όπως και τα προηγούμενα, απλά είναι σε πρώτη iteration ακόμα) αλλά οι περισσότεροι παίχτες δεν ασχολούνται καν μαζί του. Το μόνο καλό του docking computer για μένα είναι πως παίζει τον Μπλέ Δούναβη <3

    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  13. #43
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, δεν είχα πρόβλημα παρεκτός από την πρώτη προσπάθεια επειδή απλά δεν είχα καταλάβει πως αν κάνεις dock σε λάθος spot απλά σε σκοτώνουν

    Επιμένω όμως πως στην παρούσα μορφή θα είναι πρόβλημα για αρκετούς νέους χρήστες και κυρίως για kb / mouse players. Εδώ που τα λέμε το παιχνίδι ΔΕΝ είναι για kb / mouse
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #44
    Εγγραφή
    15-04-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.717
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Σαλίγκαρος
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    Κ.Λ.Α.Φ.Τ.Α.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιμένω όμως πως στην παρούσα μορφή θα είναι πρόβλημα για αρκετούς νέους χρήστες και κυρίως για kb / mouse players. Εδώ που τα λέμε το παιχνίδι ΔΕΝ είναι για kb / mouse
    Συμφωνώ. Βασικά, το πρόβλημα είναι πως αυτή την στιγμή δεν υπάρχει ένα σοβαρό tutorial για νέους παίχτες, ώστε να τους μπάζει στο παιχνίδι σωστά, με αγάπη και μικρά βηματάκια. Οκ, έχεις μερικές αποστολές που ανεβαίνουν σε δυσκολία, αλλά αυτό που προσωπικά θα ήθελα θα ήταν tutorials για landing, για frame shifting, για άλλα mechanics κτλ κτλ. Ευτυχώς, το έχουν πάρει χαμπάρι τα παιδιά στο FDEV, οπότε περιμένουμε να τα δούμε αυτά.

    btw...a blast from the past. Elite Musical!

    Wretched, ephemeral race, children of chance and tribulation, why do you force me to tell you the very thing which it would be most profitable for you not to hear?
    The very best thing is utterly beyond your reach: not to have been born, not to be, to be nothing.
    However, the second best thing for you is: to die soon.

  15. #45
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.436
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω πως ίσως και επίτηδες να μην έχει προκύψει ακόμα tutorial μιας και είμαστε Beta 1, μάλλον από το Beta 2 και ύστερα.

    Περί Beta ο λόγος... Δεν έχω καταλάβει το εξής που λέει στα T&C:

    IMPORTANT: The Beta edition does NOT include any downloadable content. These can be purchased separately as they become available.
    Δλδ θα βγάλουν σε modules DLC παράλληλα με τις Beta τα οποία όμως θα είναι προς πώληση; Ή, όταν βγει το release version και πλέον έχουμε κανονικά το παιχνίδι, η πρότερη αγορά Beta δεν εξασφαλίζει και τα επερχόμενα DLC; Εγώ το δεύτερο καταλαβαίνω
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 3 από 15 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Coolermaster Elite 370,Chieftec 400W,8600 Gt,WD 250gb 2.5"
    Από alkibiadhs στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-14, 02:21
  2. CM ELITE 330-E2200-ATI 2400 PRO
    Από cakavera στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-14, 22:19
  3. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-13, 02:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας