Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    21-05-2010
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, προσπαθώ να συνδεθω σε ένα δωρεάν wifi εδώ κοντά(απόσταση ~100-200μέτρα), χρησιμποποιώντας το TP-link 7210N. Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί λίγο με τις ρυθμίσεις. Αυτή τη στιγμή έχω συνδεθεί με το tplink σε bridge mode(~31db σήμα) και ταυτόχρονα μου φτιάχνει άλλο ένα wifi απο το οποίο μπορώ και συνδέομαι.

    1) Τι mode είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσω, bridge mode ή client mode? Ποιά η διαφορά?

    2)Τι ακριβώς ρυθμίσεις DHCP και IP πρέπει να του βάλω?Γιατί πολλές φορες συνδεόμουν, αλλα μετά έχανα τη σελίδα του acess point, και έπρεπε να του κάνω reset για να το ξαναδώ. Τώρα, το AP που συνδέομαι έχει default gateway 192.168.103.1 και έχω βάλει στο TP-link 192.168.103.Χ (DHCP off) και μπορώ να συνδεθώ. χρειάζεται να είναι στο ίδιο υποδίκτυο?(πχ αν το βάλω 192.168.1.111 δεν θα μπαίνει?) Γενικά αν μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει πώς πρέπει να παίζουν αυτές οι ρυθμίσεις. Πχ τώρα όσα pc συνδέω παίρνουν IP απο το αρχικό AP ή απο το TP-link?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-07-2014
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αφού θέλεις να πιάσεις wifi τα βήματα είναι τα εξής:

    1.) Συνδέεις ενσύρματα το WA7210N με το pc. Καλό είναι να απενεργοποιήσεις την ασύρματη κάρτα δικτύου του laptop αν έχεις laptop.
    2.) Ορίζεις διεύθυνση 192.168.0.100 με μάσκα 255.255.255.0 (και τίποτα άλλο).
    3.) Μπαίνεις στο μενού του WA7210N, πληκτρολογώντας 192.168.0.254 στον browser, με username και password "admin" (χωρίς τα εισαγωγικά).
    4.) Στο Quick setup > next >επιλέγεις AP Client Router>next> επιλέγεις Dynamic IP>next>πατάς Survey. Στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγεις τον ασύρματο σταθμό που θα συνδεθείς και πατάς Connect.>επιλέγεις την χώρα μας.>next>Στο local wireless mode ουσιαστικά είναι μια επιλογή όπου εκτός από ενσύρματα το σήμα που θα λαμβάνεις θα εκπέμπεται και ασύρματα μέσω του WA7210N.Αρα βαλε ότι όνομα θες και ό,τι κωδικό θες.>next>reboot.
    5.)Μετά την επανεκκίνηση κανονικά στο Status, στα πεδία του WAN πρέπει να έχεις τα στοιχεία που παίρνεις από το ελεύθερο hotspot.
    6.) Βάζεις στην ενσύρματη κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου (βήμα 2) να παίρνει αυτόματα διευθύνσεις (IP & DNS).
    ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Αν θέλεις να συνδεθείς σε δίκτυο το όποιο έχει κωδικό τότε τον κωδικό πρέπει να τον περάσεις 2 φορές μια στην καρτέλα wireless>wireless security και πατάς save kαι μια στο quick settings όταν πας να συνδεθείς στο δίκτυο εκεί που έχει και τις επιλογές survey,επιλογή χώρας κλπ.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-05-2010
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έτσι το έκανα,(αλλά με static ip νομίζω) και μετά δεν μπορούσα να ξαναμπώ στις ρυθμίσεις του tp-link. τώρα το έχω με static ip 192.168.103.112 στο ίδιο subnet (192.168.103) μετο αρχικο AP και μου δουλέυει κομπλέ.
    Τι διαφορά έχει το AP client router το bridge with AP(που έχω τώρα) και το Client mode?
    edit: επίσης τα dB που μου βγάζει για το σήμα τι είναι?30-31dB είναι καλά?Απότι έχω καταλάβει την ένταση του σήματος την βγάζουν σε dBm που είναι με βάση το 1mW τα 31dB που βγάζει το tplink τι είναι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis45 : 07-08-14 στις 15:43.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonis45 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι το έκανα,(αλλά με static ip νομίζω) και μετά δεν μπορούσα να ξαναμπώ στις ρυθμίσεις του tp-link. τώρα το έχω με static ip 192.168.103.112 στο ίδιο subnet (192.168.103) μετο αρχικο AP και μου δουλέυει κομπλέ.
    Τι διαφορά έχει το AP client router το bridge with AP(που έχω τώρα) και το Client mode?
    Το AP client router συνδέεται στο απομακρυσμένο δίκτυο αλλά το εύρος διευθύνσεων στο δικό σου δίκτυο είναι ιαφορετικό απο αυτό του απομακρυσμένου δικτύου. Ουσιαστικά είναι ιαφορετικά δίκτυα, και έτσι ο δικός σου router έχει κανονικά DHCP, καθώς και NAT.

    Στο client bridge είναι ένα ενιαίο δίκτυο, στο ίδιο εύρος διευθύνσεων, και ότι συσκευή συνδέεται στο δικό σου δίκτυο παίρνει IP απο το απομακρυσμένο router.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  5. #5
    Εγγραφή
    25-07-2014
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Άλλαξε και κανε το όπως ανέφερα πιο πάνω......

    Συμφωνώ με @HackFreak

  6. #6
    Εγγραφή
    21-05-2010
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    α ωραία ευχαριστώ παιδια κάτι κατάλαβα, δηλαδή με το AP client router έχω ξεχωριστό δικό μου δίκτυο και απλά μέσω του TP-link συνδέομαι στο άλλο. Το client mode τι διαφορά έχει? Γενικά να αφήσω το tp-link να βγάζει δικό του access point για να συνδέομαι εγώ ή να συνδέσω στο ethernet ένα routeraki που έχω για να λειτουργήσει αυτό σαν access point?Έχει διαφορά? Επίσης με την ισχύ τι παίζει? Γιατί έχει dB και όχι dBm?Ποιές τιμές ειναι καλές γενικά?

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2014
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    το manual το έχεις κοιτάξει καθόλου? Δες εδώ

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για τις διαφορές των WiFi modes, δες σύντομη περιγραφή εδώ κι εδώ.
    Σε περιπτώσεις σαν την δικιά σου, καλύτερα είναι να δουλεύεις σε AP Client Router mode.
    Μετά συνδέεις ένα οποιοδήποτε ΑΡ ή router ώστε να έχεις ενσύρματη και ασύρματη σύνδεση όλων των δικτυακών συσκευών σου.

    H TΡ-Link μετρά σε dB (θετικά) το Link budget (Fade Margin) και αναφέρει καλη ζεύξη από 15-20dB και πάνω.
    Το dB μας δείχνει την απώλεια ή το κέρδος ισχύος ενός σήματος σε σχέση με κάποια σταθερά, η οποία υπολογίζεται από τα συνολικά στοιχεία σε οποιαδήποτε συσκευή (εκπομπή, λήψη, κέρδος κεραίας, απώλεια καλωδίου, επίδραση περιβάλλοντος κλπ). Λέμε, "έχουμε 2dB κέρδος σε αυτή τη ζεύξη" και όχι "η ζεύξη έχει 2dB ισχύ".
    Βέβαια αυτό που δείχνει η TP-Link δεν είναι η κανονικά μέτρηση, καθώς δεν γνωρίζει τα στοιχεία του πομπού, και θεωρώ ότι πρόκειται για μια αυθαίρετη μέτρηση λαμβάνοντας υπόψη τα δικά της στοιχεία με παραδοχή κάποιον σταθερών.
    Είναι σαν να λέει ότι το 25 είναι καλύτερο από το 10, οπότε οι απλοί χρήστες το καταλαβαίνουν καλύτερα.
    Το dBm από την άλλη μας δείχνει την ισχύ ενός σήματος σε σχέση με 1mW.

    Βασικά στη σχεδίαση και στον έλεγχο μιας ασύρματης ζεύξης κύριο ρόλο παίζει ο υπολογισμός του Fade Margin παρά η ισχύς του λαμβανομένου σήματος.
    Το Signal Strength μας δείχνει γρήγορα την στάθμη του λαμβανόμενου σήματος, αλλά δεν είναι ο κύριος παράγοντας μιας καλής ζεύξης.
    Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, ειδικά σε κορεσμένα αστικά περιβάλλοντα, που μπορεί να έχουμε λήψη σήματος -60dBm αλλά η ζεύξη να είναι προβληματική με χαμηλές ταχύτητες ή/και αυξομειώσεις και υπολογίζοντας το Fade Margin αυτό να είναι χαμηλό.
    Από την άλλη σε λαμβανόμενο σήμα -80dBm να έχουμε καλύτερα στοιχεία ζεύξης με το υπολογισμένο Fade Margin να είναι υψηλό.

    Με απλά λόγια δεν υπάρχει αντιστοιχία μεταξύ dB και dBm ώστε να μετατραπεί, καθώς πρόκειται για 2 διαφορετικά πράγματα.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-05-2010
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλώς σε ευχαριστώ πολύ κατάλαβα τι παίζει. Tώρα δηλαδη(σε AP client router) Το TP-link συνδέεται και παίρνει IP απο το acess point(Και αυτό μόνο φαίνεται συνδεδεμένο) και στη συνέχεια ότι είναι συνδεδεμένο είτε ασύρματα είται με ethernet στο TP-LINK παίρνει άλλες διευθύνσεις απο το DHCP του TP-LINK?

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σωστά, έτσι είναι.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-05-2010
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά και κάτι ακόμα: Επειδή το ασυρματο που δημιουργεί το tp-link δεν πιάνει καλά μέσα στο σπίτι, θέλω να χρησιμοποιήσω ένα ασύρματο ρουτερ σαν access point.
    Στο TP-Link το έχω σε AP client router με διεύθυνση 192.168.0.254 και το DHCP on με εύρος απο 192.168.0.100 έως 192.168.0.199 και default gateway 192.168.0.254
    Στο ρούτερ έχω θέσει IP 192.168.0.4 και DHCP off.Σε μια θέση LAN απο πίσω έχω συνδέσει το LAN απο το tp-link. Αν συνδεθω στο wifi του TP-link, μπαινω κανονικά στοίντερνετ και μπορώ να μπώ και στις ρυμθ΄σεις του TP-link(192.168.0.254) και στις ρυθμίσεις του ρουτερ.(192.168.0.4) , το ίδιο και αν συνδεθώ με καλώδιο σε ένα άλλο πορτ του ρουτερ. Αν όμως συνδεθώ στο wifi του ρουτερ μπορώ να μπώ μόνο στις ρυθμίσεις του ρούτερ, δεν "βλέπω" το tp-link και δεν μπορώ να μπώ στο ίντερνετ. Τι κάνω λάθος?

  12. #12
    Εγγραφή
    16-08-2011
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Καλημερα σε ολους εχω καποιο προβλημα εχω ενα δυκτιο στο χωριο μου περνουμε internet απο δημοσειο δικτυο του χωριου εχω ενα tplink tl-wa7210n που λαμβανει απο αυτο και θελω να κανω ενα δικομου υποδικτυο πως μπορω μεσω του tl-wa7210n η θελει και κατι ακομα ευχαριστω για τον χρονο σας.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Χρειαζεσαι ενα access point που στη wan πορτα θα βάλεις το καλωδιο απο το 7210.

    Στη συνέχεια θα συνδεσεις τον υπολογιστη σου σε μια απο τις πορτες lan του access point ή με wifi.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-08-2011
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ευχαρηστο πολυ θα το δω

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας