Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 94
  1. #31
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αν θα σε βοηθησω η αν θα σε μπερδεψω περισσοτερο αλλα θα σου πω εγω τι θα εκανα....

    Συμφωνα με τα οσα εχεις ηδη κανει παντα.... θα εβαζα το καλωδιο μεσα σε καθε σπιτι.

    1) εκει που θα μπει μεσα στο σπιτι το καλωδιο θα εβαζα κατι τετοιο.
    εχει 5 ethernet + wlan.
    α) τροφοδοτειται με PoE: 8-30V DC on Ether1 οποτε δεν θα εχεις περισσοτερα καλωδια να φαινονται.
    β) μεσω του λειτουργικου του θα κανεις bridge (στο λεω με απλα λογια) τις ethernet και το wlan του.
    οποτε μεσα στο σπιτι θα εχει το ασυρματο που θες καθως επισης αν θελησει ο καθε ενοικος βαζει και καλωδιο για να δωσει ενσυρματα σε οτι συσκευη θελει. καθε τετοια συσκευη θα τρεχει δικο της dhcp.


    2) ολα τα καλωδια εκει που θα τα τερματισεις (νομιζω στο ισογειο ? ) θα μπουν σε ενα switch με τουλαχιστον 10+1 ethernet . κατα προτιμηση μηχανημα με μικροτικ που κανουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!!!! απο εκει θα ρυθμισεις σε καθε καλωδιο να δινεις την μαχιμουμ ταχυτητα που λες. (οσο για το αν λειπουν καποιοι και θες να ανεβαινει η ταχυτητα... αυτο ειναι καθαρα ρυθμισεις οποτε με διαβασμα το κανεις οποια ωρα θες).

    3) η τροφοδοσια των συσκευων θα γινει με injector και ενα καλο τροφοδοτικο μαζι με κατι τετοιο. η αλλιως τα κανεις σε δυο ομαδες αν ανησυχεις οτι ενα δεν θα αντεξει.

    edit: ελπιζω να θυμηθηκες να τραβηξεις και ενα utp απο το μοδεμ σου μεχρι εκει που θα μπει το switch.

    επισης θα ρυθμισεις το ενα ΑΡ... θα παρεις back-up... θα το ριξεις στο επομενο ΑΡ αλλαζοντας λιγα πραγματακια πχ ssid και ετσι θα τελειωσεις γρηγορα με τις ρυθμισεις. (εφοσον ειναι ολα ιδια μηχανακια)
    Θα είναι στον ίδιο χώρο το μόντεμ και το switch οπότε την γλύτωσα , έχω προνοήσει και για καλώδιο τηλεφώνου που θα πηγαίνει στο μοντεμ και για ρεύματος.

    Αυτό που θέλω να πετύχω δεν είναι να βάλω ένα περιορισμό του τύπου 2Mbps η σύνδεση και κόψτε το λαιμός σας γιατί: μπορεί η οικοδομή να είναι άδεια και να είναι μέσα μόνο 1 ή 2 οπότε γιατί να μην εκμεταλλεύονται όλη την ταχύτητα και άντε και έβαλα 2 Mbps ανά σύνδεση, στην 24αρα του ΟΤΕ αμα κλειδώσει στα 16 και μπουν ταυτόχρονα και οι 10 τι θα γίνει;;;
    Γι' αυτό εμένα με καίει να γίνεται αυτόματα ισόποση κατανομή ταχύτητας και είναι αυτό που δεν ξέρω πως να το ψάξω στο νετ να αρχίσω να διαβάζω...

    *griniaris να σε ρωτήσω... Ποια η διαφορά στην δική σου πρόταση από αυτήν του jkoukos με τα 10 ΑΡ; Είναι μια απ τις δύο πιο εύκολα παραμετροποιήσιμη; Είναι πιο φτηνή, Είναι....
    Όχι τίποτα απλά έχω χάσει την μπάλα, διαβάζω ξανά και αυτό το άρθρο και δεν μπορώ να καταλάβω.... Άντε και το έστησα, πως ορίζω όνομα δικτύου, κωδικό δικτύου.....

    edit.
    Εκτός από αυτό που μιλάει γενικά και αόριστα δεν έχω βρει κάτι εφαρμόσιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnny_t : 05-09-14 στις 17:43.

  2. #32
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    η διαφορα ειναι στα ethernet. αυτη η προταση με τα ubiquiti ειναι καθαρα για wireless προσβαση.
    ενω με τα αλλα δινεις την δυνατοτητα να κανουν οτι θελουν εντος του σπιτιου.

    Οσο για τις ταχυτητες... μην σπαζοκεφαλιαζεις απο τωρα. στησε το δικτυο απο hardware και για αρχη θα αναλαβει οσο μπορει το QoS να ισορροπησει τα πραγματα.

    αργοτερα που θα δεις και το μικροτικ πως δουλευει.... μπορεις να εχεις ελευθερο το browsing και να βαλεις limit στα τορρεντ κλπ.. ακομα και να κοψεις τελειως τα τσοντοsite μπορεις. (βεβαια φανταζομαι θα ξενοικιαστουν τα στουντιο. χααχχαχαχα)

    απο υλικα τι εχεις αγορασει εως τωρα και που βρισκεται το budget σου ? (περιπου).

    βλεπω αυτο το ''οικοδομη'' στον τιτλο και μου καθεται καπως. λες και ειναι στα μπετα ακομα.. αχχαχαχαχα δεν το αλλαζεις σε πολυκατοικια?

    υπαρχει ολοκληρο forun για το μικροτικ οπου πιστευω θα βρεις τις απαντησεις που ψαχνεις.
    π.χ. αυτο
    αλλιως ανοιγεις ενα δικο σου τοπικ με συγκεκριμενο ερωτημα και σιγουρα θα σου απαντησουν.

    παντως παρε ενα ενα τα προβληματα και λυστα. αλλιως θα τα μπλεξεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 05-09-14 στις 18:31.

  3. #33
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @johnny_t, δεν καταλαβαίνω τι προσπαθούσε να σου πουλήσει ή να κλέψει (πάρτο όπως θες) το πρώτο κατάστημα.
    Και οι 2 συσκευές (TL-WA701ND της προσφοράς ή TL-WR743ND που σου πρότεινα) έρχονται με πλήρες πακέτο που περιέχει τροφοδοτικό και injector, όπως θα δεις και στα λινκ από άλλο κατάστημα.
    Η τιμή του άλλου καταστήματος είναι προς τα πάνω αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια, αν και πιστεύω ότι για 10 κομμάτια θα μπορούσε να κάνει καλύτερη προσφορά.

    Όσον αφορά την τιμή εργασίας που σου ζήτησαν, χωρίς να είμαι επαγγελματίας του χώρου για να έχω ακριβή αντίληψη, μου φαίνεται πολύ μεγάλο το ποσό για βαριά 2 ώρες απασχόληση (εφόσον μιλάμε για επαγγελματία με γνώση του RouterOs).
    Αυτό που έχω υπόψη ως υλοποίηση, ναι μεν θέλει γνώσεις, αλλά δεν έχει τέτοιο βαθμό δυσκολίας για έναν επαγγελματία. Μπορεί για σένα να φαίνεται βουνό, αλλά σε πολλούς εδώ μέσα είναι λόφος και μπορεί να βρεθεί άκρη.
    Μην κοιτάς στην παρούσα φάση οδηγούς γιατί θα χαθείς αν δεν γνωρίζεις τουλάχιστον τα βασικά της δικτύωσης. Θα σου εξηγήσω άλλη φορά πως ακριβώς μπορεί να γίνει.
    Απλά όπως σου είπα, από την πρώτη στιγμή θα έχουν κανονικά πρόσβαση και λίγο αργότερα κάνεις σε βολική στιγμή τους περιορισμούς.

    Αν πας σε λύση Unifi, εγώ δεν θα έβαζα 10 συσκευές. Έχουν πολύ καλά χαρακτηριστικά και σήμα και το θεωρώ πλεονασμό. Εδώ έκανες προηγούμενα την ίδια δουλειά (όχι τέλεια) με μια κεραία που είχες τραβήξει καλώδιο από άλλον όροφο και όχι τώρα με 1 Unifi ανά όροφο. Ιδανικά θα ήταν στα 96 τμ να τοποθετούνταν στο μέσο πρίπου του ορόφου, οπότε θα μιλούσαμε για 100% κάλυψη.
    Για τον ενδοιασμό αυτό είμαι μάλλον προς τα 10 (ή 9) ανεξάρτητα router.

    @griniaris, και η δικιά σου πρόταση παίζει αλλά είναι σαφώς ακριβότερη (2πλάσια). Τα Unifi προτάθηκαν εφόσον ο @johnny_t, ήθελε μόνο ασύρματη λύση αν και από την αρχή του γράψαμε να περάσει μόνο ένα καλώδιο σε κάθε στούντιο και ν' αφήσει τις συνδέσεις στους χρήστες. Αν δεις παραπάνω τα λινκ και οι 2 προτάσεις αναφέρονται σε ασύρματα router, οπότε ούτως ή άλλως καθένα θα παίζει σε δικό του εύρος διευθύνσεων. Το αναφέρω εξάλλου και εδώ στο τελευταίο spoiler.
    Όλα αυτά (όποιο κι αν είναι ακόμη και Mikrotik) θα ρυθμιστούν εξαρχής δίνοντας απλώς διευθύνσεις σε ενσύρματες και ασύρματες συνδέσεις και θα κλειδωθούν. Κανείς άλλον εκτός του @johnny_t, θα έχει πρόσβαση.
    Όλα τα υπόλοιπα, ΝΑΤ, Firewall, ασφάλεια, περιορισμοί κλπ, θα τ' αναλάβει ο κύριος router που παίζει μεταξύ RB951Ui-2HnD και RB2011UiAS-RM.

  4. #34
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Συμφωνω απολυτα με οσα ειπες. απλα προτεινα το ''δικο μου'' setup.

    αλλωστε υπαρχουν πάρα πολλοι τροποι υλοποιησης. οσο για το κοστος δεν εκατσα να συγκρινω τον εναν η τον αλλον τροπο.

    τα Unifi δεν τα γνωριζω πως ακριβως λειτουργουν. απλα πιστευω οτι αφου στηνεται κατι απο την αρχη καλο θα ηταν το καθε σπιτι να εχει το δικο του C-class και απο εκει και περα να το κανει ο καθενας οτι θελει. Δεν γνωριζω καθολου αν με τα Unifi μπορει να γινει απομονωση του ενος σπιτιου απο το αλλο. Virtual-AP ???

    απορια : αν εχει για dhcp server το ρουτερ, πως μπορει με τα Unifi να διασφαλισει την ιδιωτικοτητα του καθε pc η κινητου που θα συνδεθει στο ιδιο υποδικτυο με ολους τους υπολοιπους?

  5. #35
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    απορια : αν εχει για dhcp server το ρουτερ, πως μπορει με τα Unifi να διασφαλισει την ιδιωτικοτητα του καθε pc η κινητου που θα συνδεθει στο ιδιο υποδικτυο με ολους τους υπολοιπους?
    Τα mikrotik/unifi(ubiquiti) είναι "επαγγελματικά" μηχανήματα σε αντίθεση με τα tp-link που είναι μεν καλά για λίγους χρήστες, ότι όμως και να αλλάξεις θέλουν reboot (1,5 min)

    Τα tp-link/ubiquiti έχουν απλό interface άρα εύκολο σετάρισμα και επομένως λιγότερες δυνατότητες παραμετροποίησης και monitoring

    Oi wifάδες συνήθως προτείνουν αυτό που ξέρουν

    Τα ubuiqi θα δουλέψουν σε bridge mode dhcp κλειστό και τα πάντα θα τα κάνει το mikrotik.Επίσης στα wifi υπάρχει επιλογή isolate clients, οπότε ο ένας δεν βλέπει τον άλλον ακόμα και στο ίδιο διαμέριμα νάναι.

    Πάντως εκεί που φτάσανε τα πράγματα με κανάλι πάνω από την πόρτα, το να αγοράσει ο καθένας το δικό του το ξεχνάμε γιατί μάλλον δεν υπάρχει πρίζα πάνω από την πόρτα

    Μάλλον η λύση με τα 10 tplink είναι προτιμότερη (φεύγει ο ένοικος αλλάζεις ότι θέλεις, διαφορετικά κανάλια wifi kκλπ.) Αν είχανε κι ένα ethernet...

  6. #36
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα Unifi δεν τα γνωριζω πως ακριβως λειτουργουν. απλα πιστευω οτι αφου στηνεται κατι απο την αρχη καλο θα ηταν το καθε σπιτι να εχει το δικο του C-class και απο εκει και περα να το κανει ο καθενας οτι θελει. Δεν γνωριζω καθολου αν με τα Unifi μπορει να γινει απομονωση του ενος σπιτιου απο το αλλο. Virtual-AP ???

    απορια : αν εχει για dhcp server το ρουτερ, πως μπορει με τα Unifi να διασφαλισει την ιδιωτικοτητα του καθε pc η κινητου που θα συνδεθει στο ιδιο υποδικτυο με ολους τους υπολοιπους?
    Η ιδιωτικότητα εξασφαλίζεται μέσω των VLANs που ουσιαστικά είναι ξεχωριστά υποδίκτυα που τρέχουν στο ίδιο καλώδιο και θύρα.
    To Mikrotik, ανάλογα το chipset της συσκευής, μπορεί να δίνει έως 4096 VLANs. Το Unifi μπορεί να παίξει σε έως 4 ξεχωριστά SSID με το δικό του VLAN.
    Το μόνο που μένει είναι οι κατάλληλες ρυθμίσεις και ένα switch.

  7. #37
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο υλικα τι εχεις αγορασει εως τωρα και που βρισκεται το budget σου ? (περιπου).
    -Έχω περάσει όλα τα κανάλια για να μπει το καλώδιο, έχω αγοράσει καλώδιο ftp cat 6 και βυσματάκια ethernet.
    Budget..Χμμμ έχω δώσει περίπου 140 ευρώ για τα παραπάνω χωρίς να βάλω προσωπικό κόπο. Θα μπορούσα να δώσω άνετα άλλα 500 ευρώ χωρίς όμως να αποκλείω το ενδεχόμενο να κάνω τώρα μια επένδυση για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου στο μέλλον. Δηλαδή θα μπορούσα να ανέβω μέχρι το χιλιάρικο αν και με αυτά που διαβάζω δεν υπάρχει λόγος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλεπω αυτο το ''οικοδομη'' στον τιτλο και μου καθεται καπως. λες και ειναι στα μπετα ακομα.. αχχαχαχαχα δεν το αλλαζεις σε πολυκατοικια?
    -Είναι που ακόμα είναι σε beta edition γι' αυτό...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εκεί που φτάσανε τα πράγματα με κανάλι πάνω από την πόρτα, το να αγοράσει ο καθένας το δικό του το ξεχνάμε γιατί μάλλον δεν υπάρχει πρίζα πάνω από την πόρτα
    -Κι' όμως ο jkoukos πρότεινε λύση με τρελή πατεντιά . Ή ανοίγεις μία επιπλέον τρύπα στην άκρη της πόρτας και με ένα όμορφο καναλάκι το κατεβάζεις από την μέσα μεριά όπου βάζεις μία πρίζα ή το περνάς μέσα από την κάσα της πόρτας και κάνει ακριβώς το ίδιο με τη μόνη διαφορά πως το μόνο που θα φαίνεται σ' αυτήν την περίπτωση θα είναι η πρίζα χωρίς κανάλι...
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Τέλος όσον αφορά το hardware κομμάτι πιστεύω πως θα ακολουθήσω την λύση που πρότεινε ο jkoukos, χωρίς να θέλω να "γειώσω" τους υπόλοιπος συμφορουμήτες. Απλά μου φάνηκε και από θέμα εργασίας και από αποτελέσματος πιο σωστή. Βέβαια μπορεί να παραβλέπω κάποια πράγματα λόγω απειρίας αλλά τι να κάνουμε.... αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις, κι' όποιος φοβάται κάθεται στο σπίτι του και κοιμάται...

    Γι αυτό λοιπόν κλείνω πιο πολύ στην λύση:
    Αυτό RB2011UiAS-RM ??? ή Αυτό RB2011iL-RM ???
    και 4 Ubiquiti UniFi AP-LR (Long Range), ούτως ή άλλως η διαφορά σε τιμή με την απλή είναι 17 με 20 ευρώ το κομμάτι. Δηλαδή μάξιμουμ 80 ευρώ παραπάνω.. Μπροστά σε μια επένδυση για ολόκληρη πολυκατοικία τα 80 ευρώ δεν είναι τίποτα.

    Εντάξει είμαι άσχετος, αλλά αυτό εδώ τι διαφορετικό έχει σε σχέση με τα παραπάνω???CRS125-24G-1S-IN

  8. #38
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σήμερα ήμουν με παρέα σε έναν γνωστό που έχει ένα εξωτερικό Unifi για κάλυψη του κήπου. Τα άσχημα νέα είναι ότι για να παίξει σε VLAN πρέπει να τρέχει συνεχώς ο Controller σε κάποιον υπολογιστή.
    Είχα υπόψη ότι ο Controller χρειάζεται μόνο στην αρχική ρύθμιση ή αν τρέχει κάποιο hotspot. Είδα όμως με δοκιμή, ότι για VLANs υποχρεωτικά η κίνηση ελέγχεται από αυτόν.
    Άρα αν υπάρχει πρόβλημα να δουλεύει συνεχώς ένας υπολογιστής, ακόμη και με ελάχιστη κατανάλωση όπως ένα Raspberr Pi, πας για την λύση ανεξάρτητων συσκευών στα στούντιο.

    Όσον αφορά τα RB2011UiAS-RM ή RB2011iL-RM, είναι παρόμοια μοντέλα με κύρια διαφορά ότι το δεύτερο έχει διπλάσια μνήμη και μεγαλύτερη (αχρείαστη για σένα) άδεια. Επίσης το -RM σημαίνει ότι μπαίνει σε Rack, ενώ το -ΙΝ πρόκειται για επιτραπέζια συσκευή.
    Κανένα όμως δεν έχει ασύρματη εκπομπή, αν και αναφέρεται από λάθος στο δεύτερο). Αν θέλεις και ασύρματη δυνατότητα για το ένα στούντιο ώστε να μην χρειαστείς switch, θέλεις το αντίστοιχο RB2011UiAS-2HnD-IN, στα 109€.
    Η άλλη συσκευή που ρωτάς (CRS125-24G-1S-IN) πρόκειται κυρίως για managed switch που μπορεί να παίξει και ως router. Υπάρχει και με δυνατότητα ασύρματης εκπομπής (CRS125-24G-2HnD-1S-IN).

    Οπότε οι επιλογές που έχεις είναι:
    α. Ένα RB951Ui-2HnD + ένα 16πορτο switch NetGear FS116GE (σύνολο 100€).
    β. Ένα RB2011UiAS-2HnD-IN (109€).

    Τελικά το καλώδιο θα το περάσεις μέσα από την πόρτα και θα το οδηγήσεις προς τα κάτω (ή δίπλα) ή θα το αφήσεις πάνω από την πόρτα;
    Στην δεύτερη περίπτωση παίζεις μόνο με poe τροφοδοσία, ενώ στην δεύτερη έχεις περισσότερες επιλογές σε συσκευές προς χηση, όχι απαραίτητα με δυνατότητα poe.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 07-09-14 στις 17:33.

  9. #39
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Αν σας απασχολεί η πόρτα, μπορεί για λόγους αισθητικής να μπούν κανάλια σε σχήμα Π (όπως η πόρτα και η κάσα ) κι ας είναι άδεια

  10. #40
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το Raspberr Pi θα πρέπει να υπάρχει σε κάθε κεραία ή μόνο σε μία; Αν πρέπει να υπάρχει σε όλες το κόστος διαμορφώνεται σε (90 ευρώ η κεραία + 30 ευρώ το Pi κομπλέ = 120 ευρώ ο όροφος) επί 4 όροφοι = 480 ευρώ χωρίς ρούτερ.

    Μήπως να την αφήσουμε αυτήν την λύση και να πάμε στο αρχικό ένα ΑΡ ανά στούντιο;;; Πάνω κάτω τα ίδια χρήματα δεν θα βγουν;
    Υπάρχει κάποια κεραία που να συνεργάζεται με το ρούτερ της mikrotik έτσι ώστε να γλιτώσω πατέντες στην υλοποίηση;

    @jkoukos είχες προτείνει αυτό το ρούτερ RB2011UiAS-2HnD-IN, μήπως θα έχω πρόβλημα στο να ρυθμίσω τον διαμερισμό της ταχύτητας του ίντερνετ στο στούντιο που θα παίρνει ίντερνετ από το ρούτερ;

    Ψάχνοντας βρήκα κάποια ρούτερ της mikrotik με μια επιπλέον θύρα sfp στη οποία μπορείς να "κουμπώσεις" διάφορα καλούδια, ένα εκ των οποίων και μια επιπλέον θύρα ιντερνετ. Αν πάω σε μια τέτοια υλοποίηση θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα;

    *το καλώδιο αν αποφασιστεί να μπει ένα ΑΡ ανά στούντιο θα μείνει πάνω απ την πόρτα, αν αποφασιστεί να μπει μια κεραία ανά όροφο θα κλείσω τις τρύπες με αφρό και στόκο.

    @dimitri_ns Πίστεψέ με οι πόρτες είναι σε τόσο άκυρη μεριά που δεν βολεύει να κάνω τέτοιο κόπο για να βάλω μια πρίζα ethernet λίγο πιο δίπλα. Σε μερικές περιπτώσεις η διαμόρφοση του χώρου είναι τέτοια που απ την μια έχεις ντουλάπα και απ την άλλη κουζίνα..

    edit:
    Στο ψάξε ψάξε βρήκα αυτό, ποια είναι η γνώμη σας; Υπάρχουν καλύτερα σε αυτά τα χρήματα;

  11. #41
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To Raspberry Pi θα πάρει τον ρόλο ενός μικρού υπολογιστή. Θέλεις μόνο ένα για να τρέχει συνεχώς ο Unifi Controller. Απλά έχει πολύ μικρή κατανάλωση, το κόστος όμως κομπλέ πάει στα περίπου 60€.

    Δεν θα έχεις θέμα με τον περιορισμό του Mikrotik, στο ασύρματο του μοναδικού στούντιο. Θα πάρει ότι περιορισμό θα έχουν και οι ενσύρματες LAN, μόνο που θα σε αυτό δεν θα μπορεί να συνδεθεί άλλη ασύρματη συσκευή παρά μόνο όποιος γνωρίζει τον κωδικό (δηλαδή ο συγκεκριμένος ένοικος).

    Μια χαρά είναι και το Airrouter της Ubiquiti, με καλά χαρακτηριστικά και σε άριστη τιμή. Δεν έχει όμως poe είσοδο, άρα θα χρειαστείς πρίζα ρεύματος.
    Στο Airouter έχει σταματήσει πρόσφατα η παραγωγή, αλλά θα υποστηρίζεται για πολύ καιρό ακόμη. Τώρα υπάρχει το απλό AirGateway ΑΡ με παρόμοιες δυνατότητες αλλά μικρότερο και μόνο 2 LAN θύρες.
    Δεν έχει τροφοδοσία, άρα θέλεις ένα οποιοδήποτε poe τροφοδοτικό της Ubiquiti μαζί με το AirGateway. Σύνολο σετ 30€. Και αυτή άριστη συσκευή.

  12. #42
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επομένως η μαγική συνταγή θα αποτελείται:
    α. RB2011UiAS-2HnD-IN (109€ ένα τεμ.)
    β. UniFi Long Range (90€ x 4 τεμάχια = 360€)
    γ. Raspberr Pi (60€ ένα τεμ.)
    σύνολο 530-550€. μόντεμ υπάρχει από τον ΟΤΕ αλλά εάν δεν κάνει μπορεί να αντικατασταθεί. Καλώδιο ethernet έχω ήδη αγοράσει.
    Με ένα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη που μίλησα μου είπαν τέλη της εβδομάδας, αρχές της επόμενης περιμένουνε παραλαβή τις κεραίες...

  13. #43
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ξέχασα την ερώτηση για την θύρα sfp (που την έχει το RB2011UiAS-2HnD-IN).
    Ναι, με το κατάλληλο module μπορεί να παίξει ως επιπλέον θύρα LAN.

  14. #44
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Λογικά να φανταστώ πως -λέμε τώρα- σε περίπτωση που αλλάξω γνώμη και αποφασίσω να βάλω ένα ΑΡ ανά στούντιο (εντάξει είμαι κυκλοθυμικός αλλά όχι και τόσο, απλά για εκπαιδευτικούς λόγους ρωτάω) το παραπάνω σετάπ με την sfp θα δουλέψει κανονικά μιας και θα έχω 10 θύρες για τα ΑΡ και μια για το μόντεμ.

    *Τελικά μπερδεύτηκα. Τι ισχύει; Πρώτα είναι τα mikrotik μετά τα ubiquiti και τέλος tplink d-link... σε ποιότητα, ρυθμίσεις, αντοχή στο χρόνο...???

  15. #45
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnny_t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως η μαγική συνταγή θα αποτελείται:
    α. RB2011UiAS-2HnD-IN (109€ ένα τεμ.)
    β. UniFi Long Range (90€ x 4 τεμάχια = 360€)
    γ. Raspberr Pi (60€ ένα τεμ.)
    σύνολο 530-550€. μόντεμ υπάρχει από τον ΟΤΕ αλλά εάν δεν κάνει μπορεί να αντικατασταθεί. Καλώδιο ethernet έχω ήδη αγοράσει.
    Με ένα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη που μίλησα μου είπαν τέλη της εβδομάδας, αρχές της επόμενης περιμένουνε παραλαβή τις κεραίες...
    Ναι, είναι η τέλεια συνταγή με μια προϋπόθεση. Δεν είναι Plug and play, αλλά έχει κάποιο βαθμό δυσκολίας. Άπαξ και φτιαχτεί το ξεχνάς και απλά δουλεύει.

    Σου αναλύω και το Raspberry, που κι αυτό έχει απαιτήσεις:
    α. Τo ίδιο το Raspberry, ένα καλό τροφοδοτικό micro USB (σαν κι αυτά των κινητών) τουλάχιστον 1,5Α, μια κάρτα SD και μία θήκη.
    β. Εγκατάσταση στην κάρτα του Raspbian λειτουργικού και ρύθμιση για να δουλέψει στο τοπικό δίκτυο.
    γ. Εγκατάσταση του Unifi controller.

    Όλα αυτά χωρίς πληκτρολόγιο και οθόνη, μιας και δεν τα χρειαζόμαστε αφού θα δουλεύει χωρίς GUI και θα έχουμε μέσω SSH σύνδεση μαζί του μέσω δικτύου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnny_t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά να φανταστώ πως -λέμε τώρα- σε περίπτωση που αλλάξω γνώμη και αποφασίσω να βάλω ένα ΑΡ ανά στούντιο (εντάξει είμαι κυκλοθυμικός αλλά όχι και τόσο, απλά για εκπαιδευτικούς λόγους ρωτάω) το παραπάνω σετάπ με την sfp θα δουλέψει κανονικά μιας και θα έχω 10 θύρες για τα ΑΡ και μια για το μόντεμ.

    *Τελικά μπερδεύτηκα. Τι ισχύει; Πρώτα είναι τα mikrotik μετά τα ubiquiti και τέλος tplink d-link... σε ποιότητα, ρυθμίσεις, αντοχή στο χρόνο...???
    Ναι, το setup με την sfp θα δουλέψει κανονικά όπως το γράφεις.

    Όλοι παράγουν συσκευές που κάνουν την δουλειά μας. Απλά κάθε εταιρεία έχει τα υπέρ και τα κατά.
    Mikrotik: Εξαιρετικές δυνατότητες routing και πολύ καλές σε WiFi, αλλά με απαιτήσεις σε γνώσεις.
    Ubiquiti: Εξαιρετικές ασύρματες συσκευές, με απλές δυνατότητες routing και ευκολία στις ρυθμίσεις. Για περισσότερες δυνατότητες routing υπάρχει η σειρά Edgerouter, ίδιας αν όχι μεγαλύτερης δυσκολίας και δυνατοτήτων των Mikrotik.
    TP-Link, D-Link κλπ: Οικιακές δικτυακές συσκευές με τυπικές δυνατότητες και χαρακτηριστικά. Οι τιμές διαμορφώνονται ανάλογα των δυνατοτήτων, αλλά απαιτήσεις routing όπως οι δικές σου τις ξεχνάς.

    Σε ένα δίκτυο γενικό πρόσταγμα έχει ο router. Αν οι απαιτήσεις μας δεν είναι μεγάλες, σχεδόν όλες οι συσκευές μας καλύπτουν. Στην δικιά σου περίπτωση το Mikrotik είναι η μόνη οικονομική επιλογή. Μετά ανεβαίνει πολύ σε προϋπολογισμό.
    Στο ασύρματο δίκτυο όλες οι συσκευές κάνουν. Τις Ubiquiti έχουν τα καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά και δυνατότητες, σε λογικά οικονομικά πλαίσια. Βασικά είναι VFM.

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ MIKROTIK
    Από leopard75 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:17
  2. 3g και ιντερνετ σε smartphone
    Από anaksagoras στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-14, 15:18
  3. "Κολλάει" το ίντερνετ σε 886, ενώ έχω πρόσβαση με ssh
    Από StavrosD στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-14, 19:34
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-13, 21:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας