Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-58 από 58
  1. #46
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όμως έχω λιγότερο από 20 ms Ping σ' ελληνικούς servers, στο Speedtest τουλάχιστον (παρακάτω). Μια φορά είχε φτάσει και 17ms.

    Τώρα που η Vodafone αγόρασε τη HOL, δε θα χάνει τίποτα αν βάλει το Double Play με 17€ για όσους έχουν σύνδεση Vodafone με πάγιο άνω των 25€. Χωρίς το κινητό το Double Play κάνει 22€, οπότε κάτι της μένει. Αυτό που λες με το bandwidth είναι αλήθεια και ισχύει για όλους τους παρόχους (πρωτίστως τη WIND).

    Όμως, όπως είπα και πιο πάνω, πιθανότατα η γραμμή μου με ΟΤΕ ήταν χάλια, γιατί δε θα υπήρχε άλλο bandwidth στο DSLAM του. Δηλαδή και που πλήρωνα τον πανάκριβο ΟΤΕ, που είναι η καλή υπηρεσία που όλοι λέτε?? Με στρίμωξε όπως να 'ναι στο DSLAM του, με αποτέλεσμα να έχω 15 αποσυνδέσεις την ημέρα και να μένω χωρίς ίντερνετ για ώρες καθημερινά... Αυτό σας εξηγώ τόσες μέρες, είναι αναλόγως την περιοχή και αναλόγως τις συνδέσεις που υπάρχουν σε αυτή και πολλά ακόμα...
    Κι επαναλαμβανω. <20ms σε interleaved δεν παιζει να εχεις. Αν εισαι σε fastpath κι αγκαλια με το αστικο κεντρο ναι, οχι ομως σε interleaved. Στο interleaved εχεις 15ms καθυστερηση μονο απο την εκσφαλματωση, κι η hol επισημα δεν δινει πλεον fastpath.

    Το προβλημα που περιγραφεις ειναι προβλημα με το καλωδιο κι οχι λογω ανεπαρκους contetion ratio.

    Προφανως και το ενα και το αλλο επηρεαζουν την υπερεσια. Προφανως αν εχεις προβληματικο καλωδιο και την ιδια τη google να χεις για isp παλι θα χεις προβλημα.
    Αλλα τα προβληματα στα καλωδια λυνονται με την επεμβαση τεχνικων, τα προβληματα στην ποιοτητα της υπηρεσιας (ανεπαρκες contetion ratio) παλι οχι.

    Τα πραγματα ειναι απλα και στα εξηγησα πιο πανω. Αν βαλετε ολοι hol με 17€ το μηνα δεν θα εχετε ολοι ποιοτικη υπηρεσια. Τοσο απλα. Δεν γινεται να αγοραζεις με 20 και να πουλας με 17.
    Αυτο θα επρεπε να σταματησει αν ειχαμε και σοβαρο ρυθμιστη αγορας, γιατι μπορω να σου φερω παραδειγματα φερεγγυων εταιριων που εκλεισαν χωρις ουτε 1€ χρεη αδυνατωντας να ανταγωνιστουν τετοιες αθεμιτες πρακτικες.

    Η εξαγορα με τη vodafone σιγουρα βοηθαει σε εναν βαθμο, ομως ειναι ακομα ξεχωριστες εταιριες (σε αντιθεςη με τη Wind), με διαφορετικα λειτουργικα κοστη και διαφορετικες επιχειρησιακες λειτουργιες κι η ζημια του ενος δεν καλυπτεται τοσο απλα απο τα κερδη του αλλου, ειδικα οταν προκειται για εταιριες κινητης τηλεφωνιας που η ρευστοτητα τους κατα κυριο λογο διοχετευεται συνεχως σε επενδυσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 06-09-14 στις 21:51.

  2. #47
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από ποιότητα επικοινωνίας μέσω τηλεφώνου; Τι λέει η HOL; Είναι ποιοτική;
    topkek

  3. #48
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι επαναλαμβανω. <20ms σε interleaved δεν παιζει να εχεις. Αν εισαι σε fastpath κι αγκαλια με το αστικο κεντρο ναι, οχι ομως σε interleaved. Στο interleaved εχεις 15ms καθυστερηση μονο απο την εκσφαλματωση, κι η hol επισημα δεν δινει πλεον fastpath.
    100% παραπληροφόρηση από ημιμάθεια και out-of-date πληροφορίες. Και <20ms σε interleaved mode γίνεται να έχεις και η HOL δίνει fast path εδώ και κάμποσο καιρό
    OK boomer

  4. #49
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    100% παραπληροφόρηση από ημιμάθεια και out-of-date πληροφορίες. Και <20ms σε interleaved mode γίνεται να έχεις και η HOL δίνει fast path εδώ και κάμποσο καιρό
    Δωσε μας τα φωτα σου και scrennshots σε interleaved mode απο ελληνικους servers (αν βρεις) <20ms εσυ που εισαι up to date.
    Σε Fastpath μπορεις να δεις ακομα πιο χαμηλα pings (εγω μεχρι και <10ms), σε interleaved απλα οχι.
    Προσφατα σε επικοινωνια ενος φιλου μου δεν του δωσαν interleaved κι αλλαξε παροχο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 07-09-14 στις 09:11.

  5. #50
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι επαναλαμβανω. <20ms σε interleaved δεν παιζει να εχεις. Αν εισαι σε fastpath κι αγκαλια με το αστικο κεντρο ναι, οχι ομως σε interleaved. Στο interleaved εχεις 15ms καθυστερηση μονο απο την εκσφαλματωση, κι η hol επισημα δεν δινει πλεον fastpath.

    Μην ειστε κάθετοι στις αποψεις σας. Εαν καποιος σου λεει οτι δεν ισχυει, μην επιμενεις τυφλα. Ψαξτο λιγο πρωτα .
    Προφανως δεν εχεις ιδεα τι σημαινει interleaving depth και τι αποτελεσμα έχει στον χρονο ανταποκρισης. Το Interleaving δεν εχει μονο μια "γευση" . Το interleaving εαν εχει μικρο depth, μπορει να προσεγγίσει και χρονους ανταποκρισης αρκετα κοντα σε fastpath. Χρονοι κατω απο 20ms ειναι περα για περα εφικτοι με interleaving .


  6. #51
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KGeorgeG7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ποιότητα επικοινωνίας μέσω τηλεφώνου; Τι λέει η HOL; Είναι ποιοτική;
    Ψήνω να βάλω HOL στη γιαγιά μου να της πάω εκεί και ένα pc-κατεβαστήρι να έχω αβέρτα bandwidth.

    Το μόνο που την κόφτει είναι αν θα έχει καλή ποιότητα επικοινωνίας (μέσω τηλεφώνου φυσικά).

    Μπορεί κάποιος να μου πει την εμπειρία του;

    Φτάνει η συζήτηση για το interleaved/fastpath. Όποιον πραγματικά τον ενδιαφέρει να πάρει ένα τηλέφωνο στη HOL να μάθει τι ακριβώς ισχύει, μιάς και εδώ μέσα έχουν ακουστεί 1002 απόψεις.
    topkek

  7. #52
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.619
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KGeorgeG7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψήνω να βάλω HOL στη γιαγιά μου να της πάω εκεί και ένα pc-κατεβαστήρι να έχω αβέρτα bandwidth.

    Φτάνει η συζήτηση για το interleaved/fastpath. Όποιον πραγματικά τον ενδιαφέρει να πάρει ένα τηλέφωνο στη HOL να μάθει τι ακριβώς ισχύει, μιάς και εδώ μέσα έχουν ακουστεί 1002 απόψεις.
    +1000 συμφωνώ απόλυτα.

    Τώρα ξεκινάει συζήτηση, hol και η γιαγιά του Γιώργου
    Εν τέλει θα την βάλεις σε interleaved ή σε fastpath?

  8. #53
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valen_gr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μην ειστε κάθετοι στις αποψεις σας. Εαν καποιος σου λεει οτι δεν ισχυει, μην επιμενεις τυφλα. Ψαξτο λιγο πρωτα .
    Προφανως δεν εχεις ιδεα τι σημαινει interleaving depth και τι αποτελεσμα έχει στον χρονο ανταποκρισης. Το Interleaving δεν εχει μονο μια "γευση" . Το interleaving εαν εχει μικρο depth, μπορει να προσεγγίσει και χρονους ανταποκρισης αρκετα κοντα σε fastpath. Χρονοι κατω απο 20ms ειναι περα για περα εφικτοι με interleaving .

    Φυσικα και ξερω γιατι ειναι η δουλεια μου. Σε ελληνικο gaming server 17ms σε interleaved δεν θα δεις, δε πα να 'χεις interleave depth 4 σε downstream κι upstream. Στην πραξη οχι στη θεωρια. Γιατι στη θεωρια για να πλησιασεις τετοιους χρονους αποκρισης θα πρεπει ο server να hostαρεται "τοπικα" σε HOL, κι αν βρεις ελληνικο server σε HOL εμενα σφυρα μου. Οι περισσοτεροι σε Forthnet ειναι, υπηρχαν και καποιοι σε grnet μεσω okeanos, αλλα κοπηκαν απο το grnet (μαζι κι ενας δικος μου).

    Τεσπα δεν εχει καποιο νοημα να το συνεχισω γιατι απο αλλου ξεκινησα κι αλλου κατελληξε.
    Εγω αυτο που σχολιασα ειναι οτι με 17€ δεν θα εχουν ολοι ποιοτικες υπηρεσιες, οταν το κοστος ειναι 20€+ για την εταιρια. Τοσο απλα.
    Αυτα ειναι αθεμιτα πυροτεχνηματα του μαρκετινγκ της HOL.

  9. #54
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    817
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    37482/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 18.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000 συμφωνώ απόλυτα.

    Τώρα ξεκινάει συζήτηση, hol και η γιαγιά του Γιώργου
    Εν τέλει θα την βάλεις σε interleaved ή σε fastpath?
    xD

    Interleaved για να έχω καλή ποιότητα download.
    topkek

  10. #55
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KGeorgeG7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    xD

    Interleaved για να έχω καλή ποιότητα download.

    Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το τηλέφωνο σε 2 γραμμές HOL. Κανονικά δουλεύει, όπως και σε άλλους παρόχους. Στις περισσότερες περιπτώσεις που το τηλέφωνο δε λειτουργεί σωστά, οφείλεται σε καλωδιακό πρόβλημα ή ελαττωματικό splitter.

    Υ.Γ. Βάλε Fastpath, για να λιώσει το PC η γιαγιά σου από το αχαλίνωτο online gaming...

  11. #56
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @KGeorgeG7, μαζί με διάφορους συγγενείς, έχουμε 6 συνδέσεις (Αθήνα, επαρχία) στη HOL και η τηλεφωνία είναι άψογη.
    Στο θέμα υποστήριξης, τις ελάχιστες (2-3) φορές που την χρειάστηκα τα 8+ χρόνια που είμαι συνδρομητής, η ανταπόκριση ήταν άμεση.
    Τα τελευταία χρόνια η αναμονή στην τηλεφωνική επικοινωνία είναι ελάχιστη και πάντα σε παίρνουν τηλέφωνο στο κινητό, ακόμη και όταν το σταθερό δουλεύει κανονικά.
    Από ping και fastpath δεν έχω άποψη, αλλά γνωρίζω ότι ακόμη και σήμερα δίνουν fastpath και χαμηλό SNR 6, αρκεί να πέσεις σε γνώστη τηλεφωνητή ή να στείλεις email.
    Όσον αφορά τα στατιστικά του συγχρονισμού, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Σε μένα είναι πολύ καλά, ενώ στον ξάδελφο στο χωριό (που μοιραζόμαστε 3 σπίτια την σύνδεση), απλά τυπική για την απόσταση και το παλιό εναέριο δίκτυο του ΟΤΕ.

  12. #57
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    559
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49995/4995
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    Tp-link TD-W9970
    SNR / Attn
    25.1(dB) / 5.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω που ετυχε να βαλω hol το 2011 δεν εχω κανενα παραπονο. Τωρα που εγινε η προσφορα αυτη πηρα τηλ. και ειπα για εμας τους παλιους αν γινεται κατι και ανανεωσα 12 μηνο (αντι 24) με απεριοριστα σταθερα και 240' κινητα + 24αρι ιντερνετ με 16 ευρω σε συνδιασμο με vodafone. Το ιντερνετ στη πευκη ηταν και ειναι κακο σε ταχυτητα αλλα τουλαχιστον ειναι σταθερο. Με οτε επιανα 7 με hol πιανω 6 οποτε δεν ειναι κατι σημαντικο αυτος ο ασος για μενα, μπροστα στη σημαντικη διαφορα τιμης.

  13. #58
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η HOL με την γνωστή αναξιοπιστία της δίνει γραμμή 24 και τελικά φτάνει μόνο 4, άσε ...
    Αυτό το θέμα είχα κι εγώ όταν είχα HOL, ωστόσο δεν αποκλείεται να σου κάτσει γρήγορη γραμμή. Έτσι κι εγώ με τη Wind, έχω γραμμή που πάει σφαίρα και είναι πόσος κόσμος που λέει ότι η εταιρεία δεν το έχει. Αλλά τελικά, απ' ότι έχω καταλάβει εδώ μέσα, είναι πώς θα σου κάτσει. Εγώ επειδή έχω και f2g έχω οικονομικό πρόγραμμα, καλή σύνδεση και γενικά είμαι ικανοποιημένη. Δεν μπορώ να εγγυηθώ όμως ότι θα έιναι και κάποιος άλλος, αυτό είναι αδύνατον να το εγγυηθεί οποιοσδήποτε, για οποιαδήποτε εταιρεία.
    Καλή η προσφορά της HOL δε λέω, αλλά θα παραμείνω εκεί που ξέρω και εμπιστεύομαι :-)

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-14, 02:20
  2. Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-14, 20:15
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-14, 12:21
  4. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-14, 02:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας