Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί; εμένα μια χαρά μου φαίνεται. Και με client για android και 25GB δωρεάν. Δε λέω ότι είναι το καλύτερο αλλά πιο είναι αυτό το μεγάλο πρόβλημά του;
    Ασφάλεια ! Δεν είχα και δεν θέλω να έχω ποτέ τέτοια υπηρεσία για όλους του ευνόητους λόγους ! Θα προτιμήσω να έχω ένα online server όπου με VPN θα έχω πρόσβαση εφόσον έχω τέτοια αναγκη ή όπως είπε ο Νικηφόρος πολύ σωστά σε άλλο Thread NAS + mirror+VPN δίσκους και άγιος ο θεός...

    Δεν δίνω ποτέ τα δεδομένα μου έτσι απλά και για τους άσχετους που δεν ξέρουν τους μαθαίνω να το κάνουν !

    Θα θα σπάσει και αυτή η υπηρεσία θα το καταλάβουμε για ακόμη φορά πόσο δίκιο έχω !

  2. #17
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Θα συμφωνήσω και εγώ με τον φίλο DVader, ολο δινουν GB και GB και ολοι οι αφελης που δεν βαζουν το μυαλουδακι τους να σκεφτουν καθολου ανεβαζουν εκει τα παντα, ελπιζω οτι τπτ κωδικους, τραπεζικους λογαριασμους και αλλα ευαισθητα δεδομενα, γιατι αυτο που θα παθουν μετα θα ειναι χειροτερο απο αυτα που επαθαν οι αγαπημενες μας celebrities με το icloud....oι περισσοτεροι (συμφωνα και με συζητησεις που εχω κανει με φιλους και γνωστους) το θεωρουν ενα μερος backup μαλιστα την καθε τετοια υπηρεσια και ΔΕΝ κανουν αλλου τα αρχεια τους backup θεωρωντας τα ασφαλες!!!! οτι χειροτερο εχω ακουσει ever......και αν γινει κατι εχασαν τα παντα δλδ!!! τι να πω δεν εχω λογια...πραγματικα....
    λενε να παρω backup στην SD απο το κινητο? και αν χαλασει? μα ρε φιλε τα κανεις και στο pc και σε dvd μετα, ΟΛΑ θα χαλασουν? δλδ αν τα εχεις μονο σε μια υπηρεσια τετοια θα τα εχεις για παντα? γιαυτο βαζουν και τις φωτος τους με προσωπικες τους στιγμες, ολοι αυτοι ειναι αξιοι της μοιρας τους λοιπον.
    Οσα GB να δωσει μια τετοια υπηρεσια οποια και αν ειναι ασχετως εταιριας τα θεωρω προσωπικα παντελως αχρηστα. Οσοι τα δουλευουν ελπιζω να προσεχουν πολυ, να εχουν παντα και αλλου backup και να μην βαζουν τπτ προσωπικα στοιχεια ή φωτος και αλλα τετοια. Η φακελοποιηση σε ολο της το μεγαλειο και δεν το εχουμε παρει χαμπαρι!!!

  3. #18
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Public direct link προσφέρει; Δηλαδή δίνω ένα PDF και ανοίγει direct σαν PDF in-browser. Δίνω m4a, το ίδιο. Γιατί το Dropbox το υποστηρίζει αυτό
    Public link δίνει με το οποίο βλέπεις τη σελίδα του Onedrive και μέσα ένα αρχείο μόνο, αυτό για το οποίο ζήτησες το link. Tώρα αν ανοίγει άμεσα δεν το δοκίμασα αλλά σίγουρα κατεβαίνει άμεσα αν το κλικάρεις. Επιπλέον έχει επιλογή όταν δημιουργείς το link να το κάνεις shorten και σου δίνει link της μορφής http://1drv.ms/ΧΧΧΧΧΧΧ. Πολύ χρηστικό για μένα.
    Portable CD player

  4. #19
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Μηνύματα
    4.271
    Downloads
    51
    Uploads
    21
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    HOL - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N,ST 530v6
    SNR / Attn
    31(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσέλκυση πελατών...

  5. #20
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω και εγώ με τον φίλο DVader, ολο δινουν GB και GB και ολοι οι αφελης που δεν βαζουν το μυαλουδακι τους να σκεφτουν καθολου ανεβαζουν εκει τα παντα, ελπιζω οτι τπτ κωδικους, τραπεζικους λογαριασμους και αλλα ευαισθητα δεδομενα, γιατι αυτο που θα παθουν μετα θα ειναι χειροτερο απο αυτα που επαθαν οι αγαπημενες μας celebrities με το icloud....oι περισσοτεροι (συμφωνα και με συζητησεις που εχω κανει με φιλους και γνωστους) το θεωρουν ενα μερος backup μαλιστα την καθε τετοια υπηρεσια και ΔΕΝ κανουν αλλου τα αρχεια τους backup θεωρωντας τα ασφαλες!!!! οτι χειροτερο εχω ακουσει ever......και αν γινει κατι εχασαν τα παντα δλδ!!! τι να πω δεν εχω λογια...πραγματικα....
    λενε να παρω backup στην SD απο το κινητο? και αν χαλασει? μα ρε φιλε τα κανεις και στο pc και σε dvd μετα, ΟΛΑ θα χαλασουν? δλδ αν τα εχεις μονο σε μια υπηρεσια τετοια θα τα εχεις για παντα? γιαυτο βαζουν και τις φωτος τους με προσωπικες τους στιγμες, ολοι αυτοι ειναι αξιοι της μοιρας τους λοιπον.
    Οσα GB να δωσει μια τετοια υπηρεσια οποια και αν ειναι ασχετως εταιριας τα θεωρω προσωπικα παντελως αχρηστα. Οσοι τα δουλευουν ελπιζω να προσεχουν πολυ, να εχουν παντα και αλλου backup και να μην βαζουν τπτ προσωπικα στοιχεια ή φωτος και αλλα τετοια. Η φακελοποιηση σε ολο της το μεγαλειο και δεν το εχουμε παρει χαμπαρι!!!
    Τα λές καλύτερα από μένα ( Βασικά ποιό σωστές προτάσεις )
    Εγώ βασικά είμαι επαγγελματίας προγραμματιστής. Εχω κώδικα γραμμένο ετών και οριμασμένο λειτουργικά ο οποίος δουλεύει σε κόσμο !
    Ποτέ δεν θα έβαζα σε τέτοιες υπηρεσίες την δουλειά μου ! Γιατί τον κόπο μιας ζωής να τον θέτω σε καθημερινό κύνδυνο και να εποφελιθούν άνθρωποι που δεν έχουν δουλέψει .... επειδή βρήκαν ένα bug στο software της κάθε υπηρεσίας ....

    Για μένα οι άνθρωποι που δεν σκέφτονται, οι αφελείς που λέει ο Νικηφόρος δεν σκέφτονται και στην ζωή τους την πραγματική όχι μόνο τις υπηρεσίες αυτές !
    Όλες τις διάσημες που οι φωτό τους πάρθηκαν από hackers δείτε την πλειονότητα τι ζωή κάνανε από αυτά που βγαίνανε στην φόρα από τους δημοσιογράφους...

    Πάντως δεν λέω ότι είμαι τέλειως εγώ και εγώ είμαι ο ξερόλας.... Οπως είπε ο sdikr αν θυμάμαι καλά η ασφάλεια είναι ένα συνεχές παιχνίδι όπως έιναι και στην ζωή εξάλου και θέλει συνεχές παρακολούθηση !

    ΥΓ: Σε σχέση με το ποιό πάνω μυνημά μου να σκεφτεί κανείς ότι για DDNS υπηρεσία έχω στήσει δικιά μου για να μην εξαρτάμε από την κάθε Free που δεν ξέρω πως την χρισιμοποιούν κάποιοι ! Θα μου πείς τώρα το domain που έχεις δηλώσει δεν βγαίνει στο Internet βγαίνει ..αλλά τι πιθανότητες έχει το domain που έχω για το ddns να του επιτεθούν-όχι να το σπάσουν- από οτι το free ddns service της κάθε εταιρίας .... Ότι αυτό που έχω στήσει σπάει δεν τίθετε θέμα-δύσκολο μεν αλλά όχι ακατόρθωτο- αλλά στατιστικά μόνο σκεφτήτε το !

    Πρόσφατα πήγα σε ένα σπίτι που μου παραπονιόντουσαν ότι το Inernet αργούσε ! Ξέρετε τι βρήκα ? 24 on line χρήστες από γύρω γύρω ! Ο κώδικός που είχαν για wifi ήταν μεγάλος μέν αλλά σχετικά εύκολος ! Και το βασικό το αφήνανε ανοικτό όταν δεν το χρειαζόντουσαν ! Οπότε δεν χρειάζονται λόγια ! Όταν τους εξήγησα τι παίζει η ερώτηση που μου έγινε ήταν: "Μα να πατάω το κουμπί όταν δεν το χρειάζομαι ?" και απαντώ "Ναι γιατί όταν λείπες από το σπίτι τους δίνεις χρόνο να στο σπάσουνε και να σου καθήσουν στον σβέρκο !" "Με ένα ποιό δύσκολο κωδικό και κλειστό τις ώρες που δεν το δουλεύεις είσαι ποιό ήσυχος όχι ότι δεν θα σπάσει αλλά ποιό σωστό και μειώνεις τις πιθανότητες να σου επιτεθούν αφού δεν το έχεις συνεχώς ανοικτό !"

    - - - Updated - - -

    Αυτά από μένα και το έκλεισα το θέμα νομίζω !

    Υπόψην ότι λέω δεν τα λέω με κακία ούτε με χολή κάποια ! Απλά τα λέω για να γίνει συνηδειτό και σε κανένα που μας διαβάζει άσχετο από πληροφορική μπας και βοηθήσουμε κάποιον ! Καλοπροαίρετα δηλαδή ! Απλά έιμαι λίγο brutal και ας με συνχωρέσουν κάποιοι !

  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Νομίζω με τον φίλο από πάνω τα είπαμε όλα και εδώ και στο θέμα με το icloud και φυσικά συμφωνώ απολύτως μαζί του 100%, ελπίζω να μην με παρεξηγήσει κανείς, φιλικά τα λέω για να προσέχουμε χωρίς παρεξηγήσεις ή μίσος για κάποια εταιρία, τα ίδια φυσικά ισχύουν και για το google drive το οποίο δεν το έχω βάλει σε καμια απο τις 4 android συσκευές μου και δεν το δουλεύω φυσικα, οπότε δεν θα σχολιάσω άλλο. Και από εμένα

  7. #22
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24-Πραγματικη
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    baudtec ote
    το cloud ιναι χρησιμο για συγκεκριμενα πραγματα.Ποτε πχ δεν θα αγοραζα χωρο στο cloud για να ανεβασω image backup του σκληρου μου.αυτο παει σε εξωτερικο σκληρο.Ομως το cloud το χρησιμοποιω για να ανεβαζω για backup και να μπορω να εχω ευκολα παντου ταινιες κτλ που εχω.Με 50GB στο mega και 25gb onedrive+25 gb google drive εχω πολυ χωρο

  8. #23
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    ρε παιδιά, και προφανώς επαγγελματικά θέματα, passwords λογαριασμών, web banking στοιχεία και τα ρεστα δεν τα βάζεις εκεί. Το λέτε λες και είναι η ψαγμένη συμβουλή. Τιποτα βιντεάκια και φωτογραφίες, προγράμματα που θες να τα βρίσκεις άμεσα οπου είσαι (κατεβασμένα, όχι δικά σου), τιποτα drivers. Αυτά.
    Στέλνω σε φίλη τις φωτογραφίες που τράβηξα στις διακοπές μας με public link. Μέχρι εκεί.
    Portable CD player

  9. #24
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδιά, και προφανώς επαγγελματικά θέματα, passwords λογαριασμών, web banking στοιχεία και τα ρεστα δεν τα βάζεις εκεί. Το λέτε λες και είναι η ψαγμένη συμβουλή. Τιποτα βιντεάκια και φωτογραφίες, προγράμματα που θες να τα βρίσκεις άμεσα οπου είσαι (κατεβασμένα, όχι δικά σου), τιποτα drivers. Αυτά.
    Στέλνω σε φίλη τις φωτογραφίες που τράβηξα στις διακοπές μας με public link. Μέχρι εκεί.
    Και μόλις σπάσουν την υπηρεσία του link και πάρουν τις φωτό σας ... 1η μούρη στο χωριό έγινες και εσύ και αυτή ! Και εντάξει εσύ ! Τα ήθελες π.χ Αυτή τι φταίει αν εσύ δεν προσέχεις ... (Λέω εγώ τώρα) Αυτό έγινε με το iCloud !

    Φιλικά ε..?

  10. #25
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dchatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδιά, και προφανώς επαγγελματικά θέματα, passwords λογαριασμών, web banking στοιχεία και τα ρεστα δεν τα βάζεις εκεί. Το λέτε λες και είναι η ψαγμένη συμβουλή. Τιποτα βιντεάκια και φωτογραφίες, προγράμματα που θες να τα βρίσκεις άμεσα οπου είσαι (κατεβασμένα, όχι δικά σου), τιποτα drivers. Αυτά.
    Στέλνω σε φίλη τις φωτογραφίες που τράβηξα στις διακοπές μας με public link. Μέχρι εκεί.
    Για τα αλλα οκ ας συμφωνησω, αλλα ΟΧΙ φωτογραφιες δικες σου....εκτος αν ειστε απο αυτους που τα βαζουν και στο fb και εχουν λογαριασμο public για να τα βλεπει ολο το fb ανα τον κοσμο! Φιλικα τα λεω ετσι? χωρις παρεξηγηση. Για τα αλλα αν εισαι συνετος χρηστης εσυ οκ, δυστυχως δεν ειναι ολοι ομως οπως και αποδειχτηκε τελικα!!!

  11. #26
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Ωραία ...λοιπόν 10GB ! Και μετά να μου τα χακάρουν και να τρέχω....

  12. #27
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Βάλε μικρότερα αρχεία. Μέχρι 4GB δεν χακάρονται, οπότε δε θα τρέχεις.
    Ανυπόγραφος

  13. #28
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε μικρότερα αρχεία. Μέχρι 4GB δεν χακάρονται, οπότε δε θα τρέχεις.


    Αρα δηλαδή το μέγεθος είνια αυτό που προκαλεί το χακάρισμα ....


  14. #29
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν τα ανεβάσεις σε ANT1-definition δεν θα έχιες πρόβλημα, δεν θα φαίνεται τίποτα από το πιξέλιασμα
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #30
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακρια απο μας ολες αυτες οι υπηρεσιες και αγαπημενοι που λεμε....ειδαμε τι εγινε με την αντιπαλη ομαδα! δεν δουλευω ποτε και ουτε και προκειτε τετοιες υπηρεσιες, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι καλο που υπαρχουν, ΑΡΚΕΙ ο κοσμος να καταλαβει οτι ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι ασφαλες και να μην ανεβαζει εκει οτι νανε, ειτε προσωπικα δεδομενα, αρχεια , φωτος, βιντεος κτλ κτλ. Χρηση με συνεση και ολα καλα λοιπον.
    Το icloud σε σχέση με το Azure, AWS, Google Drive, OneDrive, Dropbox κτλ. είναι τελείως παρωχημένο.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-14, 13:06
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-14, 08:36
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-14, 02:54
  4. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-14, 17:57
  5. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-13, 14:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας