Σελ. 2 από 39 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 583

Θέμα: Boycott systemd

  1. #16
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ένα link σχετικό με το systemd: http://www.tecmint.com/systemd-replaces-init-in-linux/
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  2. #17
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Arch στα αρχεία του netctl... Βέβαια τώρα βρήκα ότι αν το ξεκινήσεις με net.ifnames=0 τα κάνει όλα eth0 και wlan0 οπότε από εδώ και πέρα τέρμα οι παραμετροποιήσεις...
    η μπορουσες να διαβασεις τοτε το output του pacman κατα το update που ελεγε για το /etc/udev/rules.d/80-net-setup-link.rules

    Ετσι το εχω ακομα

    Κατα τα αλλα, με μισο ματι την πηρα την αλλαγη σε systemd στο arch τοτενες.

    Μας κατσικωθηκε με το ζορι, οπως και προσφατα το pulseaudio με το skype (ευτυχως το δευτερο υποστηριζει εξοδο στο dmix της alsa...)

    O lennart εχει και αλλα ωραια σχεδια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tritonas00 : 06-09-14 στις 14:25.

  3. #18
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas

  4. #19
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.584
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ορίστε ένα άλλο άρθρο: http://0pointer.net/blog/projects/th...est-myths.html

    Από το blog του δημιουργού του systemd, του Lennart Poettering.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #20
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από karakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κ δεν είμαι κανας γκουρου της c ούτε του λίνουξ, κάποια απο τα επιχειρήματα που παραθέτει είναι εύλογα. Παρόλαυτα το systemd είναι κάτι θετικό(a single point of aministration but not a single point of failure) και δουλεύει καλά προς στιγμή. Ενταξει η μετάβαση είναι δύσκολη στην αρχη αλλά αξίζει το κόπο. Χρειάζεται να μάθεις πραγματάκια που για κάποιον που ξερει ήδη κάποιες γλώσσες προγραμματισμου και bash/λινουξ administrating(έναν δεινόσαυρο π.χ) είναι ενοχλητικό, αλλά το learning curve δεν είναι τόσο απότομο.
    Δυστυχώς όμως το single point of failure ισχύει. Παραβλέπωντας συνομωσιολογικά σενάρια με hackers που θα ασχοληθούν όλοι να βρουν προβλήματα στον systemd (που έχει μια δόση αλήθειας), μην ξεχνάμε ότι το init τρέχει σαν PID 1. Ο πυρήνας αντιμετωπίζει διαφορετικά το PID 1 και όταν αυτό crashάρει, τότε βαράει kernel panic. Ένα κλασικό init είναι περίπου 30kb ενώ το systemd (στο debian) είναι 1.5MB. Όσο καλός developer να είναι αυτός που το αναπτύσσει, φαντάσου πόσο πιθανό είναι να υπάρχει κάποιο leak ή bug (ειδικά σε C) το οποίο να σου ρίξει όλο το σύστημα.

    Εδώ υπάρχει ένα καλό μήνυμα με κριτική στο systemd και στο τέλος έχει τον απολύτως βασικό κώδικα που χρειάζεται να τρέχει σαν PID 1 και όλα τα άλλα να τρέχουν από ένα script όπως στο sysvinit. Δες πόσο τεράστιος κώδικας είναι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έπρεπε το init αντίστοιχα να ενημερωθεί, δεν γινόταν reboot; Τι αλλάζει δηλαδή με το systemd σε σχέση με το κλασικό init;
    Όπως ειπώθηκε και από άλλο παιδί, συνήθως οι αλλαγές βρίσκονταν στα script και όχι στο /sbin/init οπότε δεν χρειαζόσουν τίποτα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esquellot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είμαι με systemd σε gentoo. Δεν έχω κανένα παράπονο. Αν δεν έκανε τη δουλειά του σωστά θα το ξήλωνα και θα έβαζα πάλι openRC.
    Φαινομενικά είσαι μια χαρά εννοείται. Και τα windows μια χαρά δουλεύουν για ένα end-user. Όταν θα αρχίσουν να βγαίνουν τα προβλήματα είναι το θέμα Να μη ξεχνάμε ότι και τζάμι να παίζει κάτι, κάποια φορά θα χρειαστείς να αλλάξεις κάποια ρύθμιση και θέλεις αυτό να γίνεται εύκολα. Εδώ ο Ted Ts'o (developer του ext4 filesystem) αναφέρει πόση μανούρα ήταν να ψάχνει να βρίσκει ποια xml αρχεία έπρεπε να πειράξει στο policykit και στο systemd για να κάνει κάτι που ήθελε και που παλιά γινόταν σε 5 δευτερόλεπτα.

    Το πρόβλημα του systemd (ίσως σε αυτό φταίει η αλαζονική συμπεριφορά "εμείς γνωρίζουμε το καλό σου" του lennart) είναι ότι αλλάζει τα πάντα χωρίς να παρέχει ένα λόγο. Για παράδειγμα, μέχρι τώρα πολύς κόσμος είχε το /usr σε ξεχωριστό partition (είτε είχε κάποιο σοβαρό λόγο είτε γιατί το διάβασε σε ένα από τους χιλιάδες οδηγούς που το σύστηναν ή ποιος ξέρει γιατί). Ήρθε ο lennart και είπε ότι αυτό το setup δεν χρειάζεται και δεν έχεις κανένα λόγο να έχεις ξεχωριστό /usr οπότε με systemd δεν θα παίζει και ζήτησε από τον κόσμο να επιχειρηματολογήσει γιατί χρειάζεται ξεχωριστό /usr.

    Υπάρχει μια αρχή που λέγεται "teapot in the sun/sky" που λέει ότι η ευθύνη βαρύνει αυτόν που ισχυρίζεται κάτι και όχι τους υπολοίπους. Αν εγώ βγω και πω ότι αυτή τη στιγμή υπάρχει μια τσαγιέρα που κινείται σε τροχιά γύρω από τη γη, εγώ είμαι αυτός που πρέπει να το αποδείξω και όχι όλοι οι υπόλοιποι να το καταρρίψουν. Δεν μπορώ να πω "αφού δεν μπορείτε να αποδείξετε ότι δεν υπάρχει, άρα υπάρχει". Το systemd είναι αυτό που άλλαξε μια συμπεριφορά που δούλευε χρόνια οπότε αυτό είναι που πρέπει να επιχειρηματολογήσει γιατί δεν πρέπει να έχουμε ξεχωριστό /usr και όχι ο κόσμος το αντίθετο.

    Το ξεχωριστό /usr ήταν ένα από αυτά που προκάλεσαν ντόρο για αυτό το ανέφερα αλλά δεν είναι η μόνη τέτοια αυθαίρετη αλλαγή που έκανε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορίστε ένα άλλο άρθρο: http://0pointer.net/blog/projects/th...est-myths.html

    Από το blog του δημιουργού του systemd, του Lennart Poettering.
    Όλα τα μηνύματά του είναι προπαγανδιστικά που παρουσιάζουν το systemd σαν καταπληκτικό και έχουν παραπλανητικές πληροφορίες. Για παράδειγμα θυμάμαι παλιά σε μια σελίδα έγραφε ότι το systemd έχει 2 dependencies (την libdbus και δεν θυμάμαι ποια άλλη) και ακριβώς από κάτω ανέφερε 45 πράγματα που υποστηρίζει το systemd τα οποία όμως εννοείται πως για να τα υποστηρίξει μπαίνουν ένα κάρο optional dependencies. Είναι όπως οι διαφημίσεις αυτοκινήτων που λένε "από 9000 ευρώ έως 150 άλογα". Ή έχει 2 dependencies και υποστηρίζει @@ ή υποστηρίζει όλα αυτά αλλά έχει 30 dependencies. Επίσης πολύς κόσμος έχει γράψει κριτική (μεταξύ τους και εγώ) και τα σχόλιά τους δεν αναρτήθηκαν ποτέ στο site γιατί κόπηκαν.

    Σίγουρα θα το έχετε διαβάσει αλλά ακολουθεί ένα παράδειγμα της συμπεριφοράς των devs. Ο πυρήνας κάνει expose την command line του ώστε να την χρησιμοποιήσουν προγράμματα. Μία πολύ γνωστή flag είναι η debug την οποία έβλεπε ο systemd και έκανε spam στα logs τα κέρατα με συνέπεια να μπλοκάρει ο δίας. Το bug λύθηκε αμέσως και μάλιστα μπήκε και υποστήριξη στον πυρήνα για rate-limiting ώστε να μην υπάρχει ξανά τέτοιο θέμα αλλά οι devs του systemd δεν δέχονταν ότι ήταν bug και όπως πάντα πετούσαν το μπαλάκι στους άλλους.
    1 2 3 4

    Επίσης να πω δεν ισχύει το επιχείρημα που ακούω συχνά "άμα θέλεις το βάζεις". Αν θυμόμαστε καλά, κάποιος έκατε και έγραψε τα policykit, consolekit, κτλ. Προωθήθηκαν από κάποιες διανομές με αποτέλεσμα οι devs αυτών των διανομών να τα περάσουν στα projects που δουλεύουν (πχ kde, gnome, κτλ) με αποτέλεσμα να είσαι αναγκασμένος να τα έχεις. Το ίδιο γίνεται και με το systemd. Αν μπει ως hard dependency στο KDE, υπάρχει διανομή που να μπορεί να μην το βάλει ?

    Η κριτική που δέχεται το systemd θα ήταν απείρως μικρότερη αν σου έδινε το δικαίωμα να μην το βάλεις (τώρα ακόμη το έχουμε αλλά μιλάμε για το μέλλον).

    Still Hungry
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 07-09-14 στις 07:34.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #21
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Αν υπάρχει μια δόση αληθειας σε όσα λέγονται για το systemd και αν υποθέσουμε ότι οι devs σε αλλα project/διανομές είναι στοιχειωδώς λογικοί, δεν θα έπρεπε να κάνουν στην άκρη το systemd η έστω να μην κάνουν το kde/οποιο άλλο project να εξαρτάται;

    Συμφωνώ με όσα λες ημίθεε και έχω αυτήν την εύλογη απορία. Αν καταλαβαίνω καλά δεν είναι και πολύ σύμφωνη με το ελεύθερο λογισμικό αυτή η τακτική. Θυμάμαι αντίστοιχα να διαφωνούν για το ballo στο νήμα του KDE. Αν ένας dev έχει complex/μεγαλομανίες η έτρωγε φάπα στο σχολειo δε χρωστάει όλη η κοινότητα.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petran_18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει μια δόση αληθειας σε όσα λέγονται για το systemd και αν υποθέσουμε ότι οι devs σε αλλα project/διανομές είναι στοιχειωδώς λογικοί, δεν θα έπρεπε να κάνουν στην άκρη το systemd η έστω να μην κάνουν το kde/οποιο άλλο project να εξαρτάται;
    Δεν έχω κάποιο σοβαρό επιχείρημα αλλά μεταξύ σοβαρού και αστείου, έχεις προσέξει ποτέ κάτι ατάλαντες/ους που πρωταγωνιστούν σε 15 σειρές ή που σώνει και καλά πρέπει να έχουν δική τους εκπομπή μόνο και μόνο επειδή τα έχουν με κάποιο μεγάλο κεφάλι σε κανάλι και τις προωθεί ? Και ενώ όλοι οι συνεργάτες τους τραβάνε τα μαλλιά τους, και όλοι κριτικοί γράφουν αρνητικές κριτικές δεν γίνεται τίποτα ?

    Αυτό μου έρχεται στο μυαλό για τον lennart και την παρέα του. Ό,τι σαχλαμάρα (pulseaudio, systemd, whatever) σκέφονται, όσο χάλια και αν είναι αυτή και όσο άσχημα να χαλάει το σύστημα των χρηστών, αυτή θα γίνει merge στη fedora και το ubuntu και μετά θα ξεκινήσει η κατρακύλα.

    Σκέψου πόσα init έχουν βγει και ενώ τα χρησιμοποιούσε για καιρό κάμποσος κόσμος παρόλα αυτά δεν προχώρησαν. Και πριν κάποιος πει ότι ήταν μικρά τυχαία projects, το daemontools δεν το έγραψε κάποιος τυχαίος.

    Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον lennart να γράψει ό,τι θέλει αρκεί να μην το φορτωθώ εγώ. Για παράδειγμα στο gentoo δημιούργησαν το openrc. Δεν ξέρω πόσο καλό είναι (αν και μου φαίνεται καλό). Δεν ήρθε όμως κανένας από το gentoo να με αναγκάσει εμένα που τρέχω slackware να το εγκαταστήσω. Το portage του gentoo και το pacman του Arch είναι ομολογουμένως από τα καλύτερα package managers και παρόλα αυτά δεν ανάγκασαν κανέναν από άλλες διανομές να τα χρησιμοποιήσουν.

    Μόνο τα projects του lennart πάντα θα τα φορτωθούμε όλοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 07-09-14 στις 15:15.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #23
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω κάποιο σοβαρό επιχείρημα αλλά μεταξύ σοβαρού και αστείου, έχεις προσέξει ποτέ κάτι ατάλαντες/ους που πρωταγωνιστούν σε 15 σειρές ή που σώνει και καλά πρέπει να έχουν δική τους εκπομπή μόνο και μόνο επειδή τα έχουν με κάποιο μεγάλο κεφάλι σε κανάλι και τις προωθεί ? Και ενώ όλοι οι συνεργάτες τους τραβάνε τα μαλλιά τους, και όλοι κριτικοί γράφουν αρνητικές κριτικές δεν γίνεται τίποτα ?

    Αυτό μου έρχεται στο μυαλό για τον lennart και την παρέα του. Ό,τι σαχλαμάρα (pulseaudio, systemd, whatever) σκέφονται, όσο χάλια και αν είναι αυτή και όσο άσχημα να χαλάει το σύστημα των χρηστών, αυτή θα γίνει merge στη fedora και το ubuntu.


    njoy
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Lennart_poettering_foss.in_2007.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  330,1 KB 
ID: 143914

  9. #24
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.196
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Όσον αφορά το θέμα του bloat και πιο πολύ του single point of failure, να προσθέσω κάτι ακόμη.

    Ένα καλό του systemd είναι ότι είναι modular και συνδυάζει πολλά components που σε αφήνει να επιλέξεις εσύ ποια θέλεις. Όταν όμως όλες αυτές οι υποδομές συνδυάζονται σε ένα binary, αυτό αυξάνει κατά πολύ τις πιθανότητες του να υπάρχει πρόβλημα (και λόγω pid 1 οποιαδήποτε leak / bug να έχει αποτέλεσμα panic).

    Θα χρησιμοποιήσω άλλη μια φορά το gentoo ως παράδειγμα γιατί η source φύση του κάνει πιο εύκολο να περιγράψω αυτό που θέλω.

    Κώδικας:
    COMMON_DEPEND=">=sys-apps/util-linux-2.20:0=
    	sys-libs/libcap:0=
    	acl? ( sys-apps/acl:0= )
    	audit? ( >=sys-process/audit-2:0= )
    	cryptsetup? ( >=sys-fs/cryptsetup-1.6:0= )
    	curl? ( net-misc/curl:0= )
    	elfutils? ( >=dev-libs/elfutils-0.158:0= )
    	gcrypt? ( >=dev-libs/libgcrypt-1.4.5:0=[${MULTILIB_USEDEP}] )
    	gudev? ( >=dev-libs/glib-2.34.3:2=[${MULTILIB_USEDEP}] )
    	http? (
    		>=net-libs/libmicrohttpd-0.9.33:0=
    		ssl? ( >=net-libs/gnutls-3.1.4:0= )
    	)
    	idn? ( net-dns/libidn:0= )
    	introspection? ( >=dev-libs/gobject-introspection-1.31.1:0= )
    	kmod? ( >=sys-apps/kmod-15:0= )
    	lz4? ( >=app-arch/lz4-0_p119:0=[${MULTILIB_USEDEP}] )
    	lzma? ( >=app-arch/xz-utils-5.0.5-r1:0=[${MULTILIB_USEDEP}] )
    	pam? ( virtual/pam:= )
    	python? ( ${PYTHON_DEPS} )
    	qrcode? ( media-gfx/qrencode:0= )
    	seccomp? ( sys-libs/libseccomp:0= )
    	selinux? ( sys-libs/libselinux:0= )
    	abi_x86_32? ( !<=app-emulation/emul-linux-x86-baselibs-20130224-r9
    		!app-emulation/emul-linux-x86-baselibs[-abi_x86_32(-)] )"
    Οτιδήποτε βλέπουμε πριν από ερωτηματικό είναι optional dep. Έτσι βλέπουμε ότι εγώ μπορώ να ενεργοποιήσω την lz4 και την kmod και την acl, ένας άλλος να επιλέξει την acl, την curl και γενικά υπάρχουν 1000 πιθανοί συνδυασμοί. Παραβλέποντας το γεγονός ότι ο ίδιος ο lennart έχει πει ότι κάποια σενάρια δεν τους ενδιαφέρουν και δεν τα τεστάρουν, ακόμη και να ήθελαν να τεστάρουν τα πάντα, δεν μπορούν να το κάνουν όταν μιλάμε για τόσους συνδυασμούς.

    Ποιος σου εγγυάται ότι ενώ υπό κανονικές συνθήκες είναι rock stable, δεν θα υπάρχει κάποιο bug που θα γίνεται trigger μόνο στον 35ο συνδυασμό που τρέχεις εσύ ?

    Βέβαια, πολλές από τις optional deps είναι χρήσιμες σε πολύ κόσμο οπότε θα είναι ενεργοποιημένες σχεδόν σε όλες τις binary διανομές και έτσι δεν θα έχουμε τόσα πολλά σενάρια όσα περιέγραψα αλλά και πάλι κανείς δεν σου εγγυάται ότι υπάρχουν επαρκείς δοκιμές.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  10. #25
    Εγγραφή
    04-02-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.486
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    .

    Παραβλέποντας το γεγονός ότι ο ίδιος ο lennart έχει πει ότι κάποια σενάρια δεν τους ενδιαφέρουν και δεν τα τεστάρουν, ακόμη και να ήθελαν να τεστάρουν τα πάντα, δεν μπορούν να το κάνουν όταν μιλάμε για τόσους συνδυασμούς.
    Και με βάση ποια/ποιανού κριτήρια αποφασίζεται ποια είναι ενδιαφέροντα? Εγώ θέλω κάτι που δεν έχει κανεις άλλος γιατί έτσι. Γιατί δεν είναι windows και με το λογισμικό μπορώ να κάνω ότι θέλω και να μου το επιτρέπει.

    Όχι να αποφασίζει ένας dev (και πάλι με τι κριτήρια?) τι ανάγκες έχω η τι και πως θα τρέχω το λογισμικό.

  11. #26
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ υπάρχει ένα καλό μήνυμα με κριτική στο systemd και στο τέλος έχει τον απολύτως βασικό κώδικα που χρειάζεται να τρέχει σαν PID 1 και όλα τα άλλα να τρέχουν από ένα script όπως στο sysvinit. Δες πόσο τεράστιος κώδικας είναι
    Δείτε και το επόμενο post στο ewontfix

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως ειπώθηκε και από άλλο παιδί, συνήθως οι αλλαγές βρίσκονταν στα script και όχι στο /sbin/init οπότε δεν χρειαζόσουν τίποτα.
    To systemd θα μπορούσε να σχεδιαστεί σαν service manager χωρίς να τρέχει σαν pid 1, όπως κάνουν εδώ και χρόνια τα daemontools, οπότε δεν θα χρειαζόταν επανεκκίνηση του μηχανήματος.
    Νομίζω ότι και τώρα θέλουν να το πετύχουν (ίσως κάνοντας execve στο εκτελέσιμο της νέας έκδοσης ; ).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα μηνύματά του είναι προπαγανδιστικά που παρουσιάζουν το systemd σαν καταπληκτικό και έχουν παραπλανητικές πληροφορίες.
    Από την συζήτηση εδώ:
    One of Lennart's best talents is to take 20-year old ideas that haven't caught the mainstream world because they weren't properly advertised; to mix them up in a way that forsakes all concept of modularity; and to present the result as the most revolutionary and brilliant thing ever. If he was half as good an engineer as he is a communicator, the world would be a much better place.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης να πω δεν ισχύει το επιχείρημα που ακούω συχνά "άμα θέλεις το βάζεις". Αν θυμόμαστε καλά, κάποιος έκατε και έγραψε τα policykit, consolekit, κτλ. Προωθήθηκαν από κάποιες διανομές με αποτέλεσμα οι devs αυτών των διανομών να τα περάσουν στα projects που δουλεύουν (πχ kde, gnome, κτλ) με αποτέλεσμα να είσαι αναγκασμένος να τα έχεις. Το ίδιο γίνεται και με το systemd. Αν μπει ως hard dependency στο KDE, υπάρχει διανομή που να μπορεί να μην το βάλει ?
    Αυτό που έχει γίνει στο gnome είναι να χρησιμοποιούνται dbus interfaces του systemd-logind. Ένα από τα projects στο Summer of Code είναι να υλοποιηθούν αυτά (και όχι μόνο) ανεξάρτητα από το systemd για το openbsd. Η προσπάθεια ονομάζεται "systembsd".
    Ο Wayland θα χρειάζεται το logind για να έχει πρόσβαση σε συσκευές χωρίς να τρέχει σαν root. To ενδιαφέρον είναι πως το logind μπορούσε να δουλέψει με ένα μικρό patch χωρίς να χρειάζεται να τρέχει το systemd (init) , μέχρι την έκδοση 214 -αν θυμάμαι καλά. Από εκεί και πέρα, η διαχείριση των cgroups πέρασε στο "κεντρικό" systemd binary...
    BTW, ο τελευταίος maintainer του consolekit ήταν ο Poettering.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mobinmob : 12-09-14 στις 17:56. Αιτία: pid0 --> pid 1
    It is wrong to put temptation in the path of any nation,/For fear they should succumb and go astray;
    So when you are requested to pay up or be molested,/You will find it better policy to say: --
    "We never pay any-one Dane-geld,/No matter how trifling the cost;
    For the end of that game is oppression and shame,/And the nation that plays it is lost!"
    Rudyard Kipling

  12. #27
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Με τις μαλακίες που κάνουν θα βγάλουν όλη τη Unix/Linux βιβλιογραφία που διαβάζουμε τόσα χρόνια άχρηστη!! O Linus έχει τοποθετηθεί επί του συγκεκριμένου θέματος;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #28
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    /boot/vmlinuz
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Zyxel P-661H-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Linus έχει τοποθετηθεί επί του συγκεκριμένου θέματος;;
    Απ' οτι γνωρίζω περα απο το επεισόδιο με τον Kay οχι.
    Unix is user-friendly. It's just very selective about who its friends are...

  14. #29
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τις μαλακίες που κάνουν θα βγάλουν όλη τη Unix/Linux βιβλιογραφία που διαβάζουμε τόσα χρόνια άχρηστη!! O Linus έχει τοποθετηθεί επί του συγκεκριμένου θέματος;;
    Δεν είναι τόσο δύσκολη η μετάβαση και έχει το καλό πως πλέον υπάρχει περισσότερη συμβατότητα ανάμεσα στις διανομές. Έχει τα θεματάκια του ο systemd αλλά και τα init scripts δεν είναι περίπατος.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  15. #30
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    /boot/vmlinuz
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Zyxel P-661H-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... το καλό πως πλέον υπάρχει περισσότερη συμβατότητα ανάμεσα στις διανομές.
    ουτε καν θελω να φανταστω την στιγμή που το systemd θα είναι και package manager...

    Αν θέλουμε 1 σύστημα που να ειναι 100% συμβατό με τις αλλές διανομες, τον ίδιο package manager σε ολες κτλ κλτ γιατί δεν γυρίζουμε στα windows ?

    Go ahead, kids, spackle over all of that unsightly runlevel stuff. Paint over init and cron, pam and login. Put all of that into PID1 along with dbus. Make it all pretty and whisper sweet nothings about how it's all taken care of and you won't have to read a manual or learn any silly command-line stuff. Tune your distribution for desktop workloads. Go reinvent Windows.
    το παραπάνω απο με βρίσκει απόλυτα συμφωνο.. (ολόκληρο το αρθρο: You have your Windows in my Linux
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KernelPanic : 12-09-14 στις 16:29.
    Unix is user-friendly. It's just very selective about who its friends are...

Σελ. 2 από 39 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας