Σελ. 4 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 597

Θέμα: Boycott systemd

  1. #46
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε ξανά, δεν μιλάμε για κάτι που θα γίνει. Μιλάμε για κάτι που έχει ήδη γίνει. Αν είσαι enterprise θέλεις να παίρνεις updates. Ε, πως να το κάνουμε που το RHEL 7 (με systemd) θα παίρνει για περισσότερα χρόνια updates από το RHEL 6; Μπορεί το Centos 7 να έχει systemd αλλά έχει και python 2.7, κάτι που δεν έχει το Centos 6. Αν βάλω χειροκίνητα την python 2.7 στο Centos 6 παράλληλα με την 2.6 (γιατί το yum του 6 χρειάζεται την 2.6) θα είμαι πιο ευάλωτος αφού δεν θα έχω αυτόματα update αλλά θα πρέπει να τα κάνω μόνος μου.
    Αυτό που δεν καταλαβαίνεις και που σου λέει ο KernelPanic είναι ότι τις εταιρείες ΔΕΝ τις ενδιαφέρει να έχουν RHEL7 και την τελευταία έκδοση της Python (ή τα windoze server 2012 πχ). Τις εταιρείες τις ενδιαφέρει το uptime, η ασφάλεια και όλα να παίζουν με τις λιγότερο δυνατές εκπλήξεις. Πχ σε εμάς η κυρίως Linux πλατφόρμα είναι RHEL5.8. Ναι, RHEL 5.8!! Γιατί πρέπει να υποστηρίξουμε κυριολεκτικά 100αδες εφαρμογές που παίζουν απροβλημάτιστα και για τις οποίες πληρώνουμε χοντρά μαρούλια για άδειες χρήσης και συμβόλαια υποστήριξης. Δεν πρόκειται να περάσουμε σε RHEL6.x τουλάχιστον για 1.5 χρόνο ακόμα. Πρόσεξε τι είπα RHEL6.x όχι RHEL7 που λες εσύ. Σε κάποιες περιπτώσεις έχουμε συστήματα που τρέχουν ακόμα RHEL4.x (τα συστήματά μας δε βλέπουν Internet). Αντίστοιχα σε windoze έχουμε μέχρι server 2008, όχι νεώτερα. Μάντεψε γιατί. Άρα δεν έχει γίνει τίποτα όπως λες.

    Από την άλλη στο λαπτόπι μου τρέχω openSUSE που έχει περάσει σε systemd (τα κλασσικά init scripts ακόμα υπάρχουν όμως). Στα φρύδια μου όμως. Είναι το λαπτόπι μου. Δεν είναι συστήματα εκατομμυρίων $$ που υποστηρίζουν τη λειτουργία μιας τεράστιας εταιρείας με τρελό revenue.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #47
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    /boot/vmlinuz
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Zyxel P-661H-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πάμε ξανά, δεν μιλάμε για κάτι που θα γίνει. Μιλάμε για κάτι που έχει ήδη γίνει. Αν είσαι enterprise θέλεις να παίρνεις updates. Ε, πως να το κάνουμε που το RHEL 7 (με systemd) θα παίρνει για περισσότερα χρόνια updates από το RHEL 6; Μπορεί το Centos 7 να έχει systemd αλλά έχει και python 2.7, κάτι που δεν έχει το Centos 6. Αν βάλω χειροκίνητα την python 2.7 στο Centos 6 παράλληλα με την 2.6 (γιατί το yum του 6 χρειάζεται την 2.6) θα είμαι πιο ευάλωτος αφού δεν θα έχω αυτόματα update αλλά θα πρέπει να τα κάνω μόνος μου.
    Ναι χρειάζομαι τα updates και δεν λέω οτι θα το αποφύγω, αλλα πριν μπει σε critical servers θα το περάσω απο 1000 κυματα (ήδη το κάνω)...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το systemd το επέλεξαν οι devs του Arch, του Debian, του Ubuntu κλπ. Δεν πιστεύω πως το επέλεξαν χωρίς να το σκεφτούν καλά ή επειδή είναι πληρωμένοι, άχρηστοι κλπ.
    Δεν νομίζω να ανέφερα κάτι για τους dev που αναφέρεις τον μόνο που ανεφερα ειναι ο LP που η συπεριφορά του κατα την άποψη μου είναι απαράδεκτη...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σημαντικό πλέον είναι να εργαστούμε όλοι μαζί για να γίνει καλύτερο και κυρίως να υπάρξει εναλλακτική υλοποίηση.
    Μαζί σου...
    Unix is user-friendly. It's just very selective about who its friends are...

  3. #48
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobinmob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα binary format που προορίζεται για logging και η λύση όταν γίνεται corrupted (όχι σπάνια) από τους devs είναι αυτή, δεν το θέλω σε σύστημα που κάνω δουλειά. Ευτυχώς μπορείς να κατευθύνεις τα logs αλλού.
    Τελικά δηλαδή ενώ το systemd πάει να τα κάνει όλα, μάλλον θα καταλήξουμε να χρησιμοποιούμε ότι ξέρουμε τόσα χρόνια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobinmob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτό έχουμε το virtualenv Σοβαρά τώρα, δεν θα βρεις άνθρωπο που να δεσμεύεται αποκλειστικά από το τι δίνει η διανομή για python και ruby.
    Έτσι ακριβώς! GNU modules κανείς;;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #49
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    /boot/vmlinuz
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Zyxel P-661H-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 30(dB)
    megahead13 Ωχ δικός μας εισαι κι εσυ...
    Unix is user-friendly. It's just very selective about who its friends are...

  5. #50
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ω ναι!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #51
    Εγγραφή
    18-04-2008
    Περιοχή
    /boot/vmlinuz
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Zyxel P-661H-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobinmob Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ένα binary format που προορίζεται για logging και η λύση όταν γίνεται corrupted (όχι σπάνια) από τους devs είναι αυτή, δεν το θέλω σε σύστημα που κάνω δουλειά. Ευτυχώς μπορείς να κατευθύνεις τα logs αλλού.
    Ειδικα αν έχεις να κάνεις και με compliance η ανακατευθυνση είναι μονόδρομος...
    Unix is user-friendly. It's just very selective about who its friends are...

  7. #52
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν καταλαβαίνεις και που σου λέει ο KernelPanic είναι ότι τις εταιρείες ΔΕΝ τις ενδιαφέρει να έχουν RHEL7 και την τελευταία έκδοση της Python (ή τα windoze server 2012 πχ). Τις εταιρείες τις ενδιαφέρει το uptime, η ασφάλεια και όλα να παίζουν με τις λιγότερο δυνατές εκπλήξεις. Πχ σε εμάς η κυρίως Linux πλατφόρμα είναι RHEL5.8. Ναι, RHEL 5.8!! Γιατί πρέπει να υποστηρίξουμε κυριολεκτικά 100αδες εφαρμογές που παίζουν απροβλημάτιστα και για τις οποίες πληρώνουμε χοντρά μαρούλια για άδειες χρήσης και συμβόλαια υποστήριξης. Δεν πρόκειται να περάσουμε σε RHEL6.x τουλάχιστον για 1.5 χρόνο ακόμα. Πρόσεξε τι είπα RHEL6.x όχι RHEL7 που λες εσύ. Σε κάποιες περιπτώσεις έχουμε συστήματα που τρέχουν ακόμα RHEL4.x (τα συστήματά μας δε βλέπουν Internet). Αντίστοιχα σε windoze έχουμε μέχρι server 2008, όχι νεώτερα. Μάντεψε γιατί. Άρα δεν έχει γίνει τίποτα όπως λες.

    Από την άλλη στο λαπτόπι μου τρέχω openSUSE που έχει περάσει σε systemd (τα κλασσικά init scripts ακόμα υπάρχουν όμως). Στα φρύδια μου όμως. Είναι το λαπτόπι μου. Δεν είναι συστήματα εκατομμυρίων $$ που υποστηρίζουν τη λειτουργία μιας τεράστιας εταιρείας με τρελό revenue.
    Sorry, ως αντεπιχείρημα του systemd μου λες πως η εταιρεία σου σε αναγκάζει να δουλεύεις σε διανομές 9 και 7 ετών αντίστοιχα (RHEL 4 και 5); Αυτό δεν είναι επιχείρημα κατά του systemd αλλά αιτία να καταφύγεις στο δικαστήριο της Χάγης για προσβολή της ανθρώπινης αξιοπρέπειας. Ελπίζω να μην σας μαστιγώνουν κιόλας.

    Ευτυχώς όταν απομακρύνεσαι από παραδοσιακές εταιρείες και πας προς τις εταιρείες τεχνολογίας/πληροφορίας παίζεις με πιο ενδιαφέροντα πράγματα. Για παράδειγμα μιλάς για uptime αλλά οι σύγχρονες εταιρείες παίζουν με την λογική του chaos monkey του netflix. Η Google έχει γυρίσει τεράστιο μέρος των cluster apps της σε docker (κάτι που ο kernel του RHEL 5 δεν μπορεί καν να τρέξει).

    Πάντως όπως μου τα περιγράφεις ετοιμάσου· το 2017/8 λογικά η εταιρεία σου θα πληρώνει την Redhat για να έχεις εσύ systemd. Οι υπόλοιποι μπορεί να είμαστε τυχεροί και να έχουμε ήδη μεταβεί σε κάτι καλύτερο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KernelPanic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να ανέφερα κάτι για τους dev που αναφέρεις τον μόνο που ανεφερα ειναι ο LP που η συπεριφορά του κατα την άποψη μου είναι απαράδεκτη...
    Όχι, δεν ανέφερες κάτι για τους dev. Απλώς σου υπενθυμίζω πως δεν πήγε ο LP με ένα λοστάρι στο σπίτι του αρχι-arch-dev και του είπε βάλε systemd ή θα σου σπάσω τα πόδια.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #53
    Εγγραφή
    29-05-2005
    Μηνύματα
    1.291
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    d-link g624t
    SNR / Attn
    6(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το systemd το επέλεξαν οι devs του Arch, του Debian, του Ubuntu κλπ. Δεν πιστεύω πως το επέλεξαν χωρίς να το σκεφτούν καλά ή επειδή είναι πληρωμένοι, άχρηστοι κλπ. Ο καθένας μας που φωνάζει πως ξέρει καλύτερα θα μπορούσε να είναι μέσα στις επιτροπές αποφάσεων (από devs/admins αποτελούνται) αλλά δεν ήμασταν για ένα περίεργο λόγο. Το σημαντικό πλέον είναι να εργαστούμε όλοι μαζί για να γίνει καλύτερο και κυρίως να υπάρξει εναλλακτική υλοποίηση.
    Μα νομίζω οτι αυτό είναι και το πρόβλημα. Όχι το αν είναι υπεργαμάτο ή άχρηστο το systemd. Αλλά το οτι είναι έτσι φτιαγμένο που είναι δύσκολο να υπάρξουν εναλλακτικές υλοποιήσεις - και πρακτικά μάλλον δεν υπάρχουν.
    Time marches
    On and on and on, flies eternally

  9. #54
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry, ως αντεπιχείρημα του systemd μου λες πως η εταιρεία σου σε αναγκάζει να δουλεύεις σε διανομές 9 και 7 ετών αντίστοιχα (RHEL 4 και 5);
    Πίστεψέ το, δεν είναι τόσο σπάνια τακτική και δεν συμβαίνει μόνο με Redhatοειδή

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KernelPanic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικα αν έχεις να κάνεις και με compliance η ανακατευθυνση είναι μονόδρομος...
    Εδώ υπάρχει κόσμος που ανακατευθύνει το Event Log των windows σε syslog (και αυτό με την σειρά του αποθηκεύει σε κάποια sql db)...
    It is wrong to put temptation in the path of any nation,/For fear they should succumb and go astray;
    So when you are requested to pay up or be molested,/You will find it better policy to say: --
    "We never pay any-one Dane-geld,/No matter how trifling the cost;
    For the end of that game is oppression and shame,/And the nation that plays it is lost!"
    Rudyard Kipling

  10. #55
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry, ως αντεπιχείρημα του systemd μου λες πως η εταιρεία σου σε αναγκάζει να δουλεύεις σε διανομές 9 και 7 ετών αντίστοιχα (RHEL 4 και 5); Αυτό δεν είναι επιχείρημα κατά του systemd αλλά αιτία να καταφύγεις στο δικαστήριο της Χάγης για προσβολή της ανθρώπινης αξιοπρέπειας. Ελπίζω να μην σας μαστιγώνουν κιόλας.
    Ας κάνω μια ακόμα προσπάθεια μπας και δεήσεις να καταλάβεις. Η εταιρεία μου δε με αναγκάζει να δουλεύω με διανομές 9 και 7 ετών. Οι vendors όμως τους οποίους χρυσοπληρώνουμε για να χρησιμοποιούμε τις εφαρμογές τους ώστε να βγάζουμε το τελικό προϊόν στην ώρα του και να στεκόμαστε στην παγκόσμια αγορά απέναντι στον ανταγωνισμό λένε ότι αυτές και αυτές τις πλατφόρμες υποστηρίζουμε. Αν σας αρέσει. Διαφορετικά βάλτε σούπα ντούπα RHEL7 με systemd και rolling release Debian Unstable, Gentoo και Arch.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς όταν απομακρύνεσαι από παραδοσιακές εταιρείες και πας προς τις εταιρείες τεχνολογίας/πληροφορίας παίζεις με πιο ενδιαφέροντα πράγματα. Για παράδειγμα μιλάς για uptime αλλά οι σύγχρονες εταιρείες παίζουν με την λογική του chaos monkey του netflix. Η Google έχει γυρίσει τεράστιο μέρος των cluster apps της σε docker (κάτι που ο kernel του RHEL 5 δεν μπορεί καν να τρέξει).
    Έχεις κολλήσει με το τι κάνουν οι εταιρείες τύπου Google που προσφέρουν cloud services λες και δεν υπάρχει τίποτε άλλο στον κόσμο. Μήπως όλοι εμείς στο Enterprise IT να πετάξουμε ότι υποδομή έχουμε σε Cisco, Juniper, Brocade, HP, F5, κτλ και να κάνουμε routing με FreeBSD όπως το Netflix και το London Internet Exchange;; Μήπως να πετάξουμε και τα VMware, Citrix, KVM, HyperV, κτλ και να κάνουμε virtualisation με CoreOS και Docker;;; Α, επίσης κι εμείς εταιρεία τεχνολογίας είμαστε με ~10000 κόσμο παγκοσμίως

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως όπως μου τα περιγράφεις ετοιμάσου· το 2017/8 λογικά η εταιρεία σου θα πληρώνει την Redhat για να έχεις εσύ systemd. Οι υπόλοιποι μπορεί να είμαστε τυχεροί και να έχουμε ήδη μεταβεί σε κάτι καλύτερο.
    Έτσι είναι αφού έτσι νομίζεις. Κάτι παραπάνω θα ξέρεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobinmob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πίστεψέ το, δεν είναι τόσο σπάνια τακτική και δεν συμβαίνει μόνο με Redhatοειδή
    Εδώ γνωστός μου παλιά καραβάνα στην πληροφορική μέχρι που συνταξιοδοτήθηκε έβγαζε ως contractor τρελά λεφτά από ασφαλιστικές εταιρείες και τραπεζικούς ομίλους υποστηρίζοντας δεινόσαυρους που έτρεχαν Cobol!!! Για το λόγου το αληθές εδώ μια παρόμοια ιστορία από τον τραπεζικό τομέα:

    http://www.euro2day.gr/thebanker/art...kon-deals.html

    Τα εμπόδια που αντιμετώπισε η A&M στην προσπάθειά της να ξετυλίξει το κουβάρι των πληροφοριακών συστημάτων της Lehman και οι μέθοδοι που χρησιμοποιήθηκαν για να υπερκεραστούν τα προβλήματα αυτά, είναι συνήθη σε περιπτώσεις τραπεζικών εξαγορών, λέει ο συνάδελφος της κ. Cairns, Jeffrey Donaldson, επικεφαλής του τμήματος IT της εταιρίας.

    Η έλλειψη δεδομένων για τη λειτουργία των πληροφοριακών συστημάτων είναι πιθανόν να επιδεινώνεται από την ίδια την ηλικία ορισμένων σημαντικών συστημάτων που λειτουργούν σε μεγάλες τράπεζες- πολλώ δε μάλλον που αυτοί οι οποίοι σχεδίασαν τα συστήματα, κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι πλέον μέλη της ίδιας επιχείρησης.

    Οι υπάλληλοι που είναι εξοικειωμένοι με γλώσσες προγραμματισμού γίνονται σταδιακά όλο και σπανιότεροι. Σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποίησε το περιοδικό Computerworld, το 59% των in house προγραμματιστών που γνωρίζουν την γλώσσα προγραμματισμού Common Business- Oriented (Cobol) είναι ήδη 45 ετών ή μεγαλύτεροι σε σύγκριση με το μόλις 5% που έχουν ηλικία μικρότερη από τα 35.

    Ορισμένα μάλιστα συστήματα χρονολογούνται από τη δεκαετία του 1950 και είναι «γραμμένα» σε χαμηλού επιπέδου γλώσσα προγραμματισμού- κάτι που μπορεί να αποτελέσει πονοκέφαλο για τον νέο ιδιοκτήτη μιας τράπεζας. Εταιρίες όπως η Micro Focus προσφέρουν λογισμικό αλλά και κατευθυντήριες γραμμές σε πελάτες που αναβαθμίζουν παλιά συστήματα σε πιο εξελιγμένα. Η περικοπή του κόστους που σχετίζεται με εξειδικευμένες υπηρεσίες μπορεί συχνά μακροπρόθεσμα να αποδειχθεί όχι και τόσο σοφή κίνηση.

    «Σε πολλές περιπτώσεις, όταν η εξαγοράζουσα τράπεζα ρωτά πώς δουλεύει ένα συγκεκριμένο σύστημα, η απάντηση είναι ότι το πρόσωπο που το έγραψε έφυγε από την τράπεζα πριν από 25 χρόνια και ‘από τότε δεν το έχουμε αγγίξει’», λέει ο David Parker, επικεφαλής της Accenture, της διεθνούς εταιρίας παροχής συμβουλευτικών υπηρεσιών σε θέματα τεχνολογίας και όχι μόνο. Στην καλύτερη περίπτωση, κάτι τέτοιο θα επιμηκύνει το χρόνο που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η μετατροπή των συστημάτων. Ωστόσο, προσθέτει, πολύ λίγες τράπεζες καταφέρνουν να σταματήσουν εντελώς τη λειτουργία των υπαρχόντων συστημάτων σε μια οντότητα που εξαγόρασαν. «Σε πολλές περιπτώσεις, απλώς δεν καταλαβαίνουν τις διαφορετικές διαδικασίες γιατί αυτό που συμβαίνει δεν είναι κάπου καταγεγραμμένο και είναι εξαιρετικά οδυνηρό και ριψοκίνδυνο να σταματήσει κανείς τη λειτουργία του».

    Τα απαρχαιωμένα συστήματα δεν είναι η μόνη ανεπιθύμητη κληρονομιά για την εξαγοράζουσα τράπεζα. Το πιθανότερο είναι πως μια τράπεζα θα έχει ήδη προϋπάρχουσες δεσμεύσεις με συγκεκριμένους vendors και service providers, σε πεδία που αφορούν από τις άδειες λογισμικού έως τις outsourcing αναθέσεις.

    Καθώς αυξάνεται η τάση να αγοράζουν οι τράπεζες περισσότερο λογισμικό και υπηρεσίες από τρίτους, αντί να τα προμηθεύονται από δικά τους τμήματα, το πρόβλημα αυτό θα μεγαλώνει. Αυτές οι συχνά ανεπιθύμητες δεσμεύσεις γίνονται ακόμη χειρότερες λόγω της «ακαμψίας» των συμβολαίων που οι σημερινές εξαγοραζόμενες υπέγραψαν τον καιρό που δεν μπορούσαν να διανοηθούν ότι θα χρεοκοπήσουν ή θα αποτελέσουν στόχο εξαγοράς.
    Στο θέμα μας σχετικά με το systemd. Όπως αναφέρθηκε ήδη είναι τρομερά ενοχλητικό που προσπαθούν να επιβάλλουν πράγματα με το στανιό. Δυστυχώς εγώ βλέπω ότι τα τελευταία χρόνια η έννοια της κοινότητας στο ανοιχτό λογισμικό έχει πάει περίπατο. Κι εντάξει εταιρείες όπως η Redhat που στήνουν συστήματα εκατομμυρίων δολαρίων σε χρηματιστήρια, κτλ στα τέτοια τους η κοινότητα πλέον. Όμως ο ελιτισμός ορισμένων προγραμματιστών είτε αφορά εταιρικό επίπεδο είτε project όπως το KDE και το Gnome είναι απίστευτα εκνευριστικός! Και όχι δεν είναι απάντηση το εξυπνακίστικο «γράψε κι εσύ κώδικα» ή «εσύ που ήσουν;», Καλά κάνει ο Linus και τα χώνει σε τέτοιες ντίβες κι ας γκρινιάζουν κάποιοι για την έλλειψη σαβουάρ βίβρ. Ακόμα και στη διπλωματική απάντηση που έδωσε για το systemd είπε ότι τον ενοχλεί που οι devs του αγνοούν επιδεικτικά τα bug reports. Θεωρώ ότι πάμε πολύ στραβά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 13-09-14 στις 16:03.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #56
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας κάνω μια ακόμα προσπάθεια μπας και δεήσεις να καταλάβεις. Η εταιρεία μου δε με αναγκάζει να δουλεύω με διανομές 9 και 7 ετών. Οι vendors όμως τους οποίους χρυσοπληρώνουμε για να χρησιμοποιούμε τις εφαρμογές τους ώστε να βγάζουμε το τελικό προϊόν στην ώρα του και να στεκόμαστε στην παγκόσμια αγορά απέναντι στον ανταγωνισμό λένε ότι αυτές και αυτές τις πλατφόρμες υποστηρίζουμε. Αν σας αρέσει. Διαφορετικά βάλτε σούπα ντούπα RHEL7 με systemd και rolling release Debian Unstable, Gentoo και Arch.


    Έχεις κολλήσει με το τι κάνουν οι εταιρείες τύπου Google που προσφέρουν cloud services λες και δεν υπάρχει τίποτε άλλο στον κόσμο. Μήπως όλοι εμείς στο Enterprise IT να πετάξουμε ότι υποδομή έχουμε σε Cisco, Juniper, Brocade, HP, F5, κτλ και να κάνουμε routing με FreeBSD όπως το Netflix και το London Internet Exchange;; Μήπως να πετάξουμε και τα VMware, Citrix, KVM, HyperV, κτλ και να κάνουμε virtualisation με CoreOS και Docker;;; Α, επίσης κι εμείς εταιρεία τεχνολογίας είμαστε με ~10000 κόσμο παγκοσμίως
    Συνεχίζεις να δίνεις παραδείγματα που δεν είναι εναντίον του systemd. Επί της ουσίας μου λες πως κάνετε ό,τι σας πει ο εκάστοτε vendor. Ε, στα επόμενα χρόνια θα σας πει systemd.
    Δες τριγύρω, από μνήμης μόνο θυμάμαι πρόσφατες ανακοινώσεις από IBM, Xen, VMware, HP για το πως αγκαλιάζουν το docker για παράδειγμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο θέμα μας σχετικά με το systemd. Όπως αναφέρθηκε ήδη είναι τρομερά ενοχλητικό που προσπαθούν να επιβάλλουν πράγματα με το στανιό. Δυστυχώς εγώ βλέπω ότι τα τελευταία χρόνια η έννοια της κοινότητας στο ανοιχτό λογισμικό έχει πάει περίπατο. Κι εντάξει εταιρείες όπως η Redhat που στήνουν συστήματα εκατομμυρίων δολαρίων σε χρηματιστήρια, κτλ στα τέτοια τους η κοινότητα πλέον. Όμως ο ελιτισμός ορισμένων προγραμματιστών είτε αφορά εταιρικό επίπεδο είτε project όπως το KDE και το Gnome είναι απίστευτα εκνευριστικός! Και όχι δεν είναι απάντηση το εξυπνακίστικο «γράψε κι εσύ κώδικα» ή «εσύ που ήσουν;», Καλά κάνει ο Linus και τα χώνει σε τέτοιες ντίβες κι ας γκρινιάζουν κάποιοι για την έλλειψη σαβουάρ βίβρ. Ακόμα και στη διπλωματική απάντηση που έδωσε για το systemd είπε ότι τον ενοχλεί που οι devs του αγνοούν επιδεικτικά τα bug reports. Θεωρώ ότι πάμε πολύ στραβά...
    Με το στανιό σου επιβάλλει και ο vendor το RHEL 5 αλλά αυτό δεν σε ενοχλεί. Έχετε 10000 εργαζόμενους στην εταιρεία που εργάζεσαι και βγάζετε χρήματα από το Linux stack. Πόσες γραμμές κώδικα δώσατε φέτος στον kernel; Πόσες γραμμές ανεβάσατε στο github; Έχετε συνδρομή στο Linux Foundation; Κάπως πρέπει να συμμετέχεις στο οικοσύστημα για να είσαι μέρος των αποφάσεων. Η εταιρεία σου υποθέτω πως συμμετέχει πληρώνοντας την Redhat. Ε λοιπόν ο εκπρόσωπός σας, η Redhat, όχι απλώς υποστηρίζει το systemd αλλά είναι αυτή που το ανέπτυξε. Είναι φαύλος κύκλος.

    Στο systemd υπάρχουν συμπεριφορές που δεν μου αρέσουν καθόλου αλλά το επέλεξαν τόσοι developers διανομών. Αυτούς εμπιστεύομαι. Γιατί να επιλέξουν οι devs του Debian και του Arch ένα init/daemon system με προβληματικό upstream; Δεν υπάρχει λογική. Σε εμάς πάντα φτάνουν τα πιο προκλητικά νέα και bugs, είτε μιλάμε για το systemd, είτε μιλάμε για το linux kernel, είτε για το KDE. Οι developers όμως των διανομών αναγκάζονται και βλέπουν τα πάντα και για αυτό έχουν μια πραγματική εικόνα.

    Όταν κάποιος σου λέει γράψε κώδικα δεν το λέει για τον ίδιο τον κώδικα αλλά για το insight που σου δίνει. Ο developer ενός προγράμματος βλέπει χιλιάδες χρήστες με διαφορετικές ανάγκες, βλέπει χιλιάδες διαφορετικά configurations, γνωρίζει πως αυτό που ζητάς εσύ και νομίζεις πως είναι απλό επηρεάζει 100 διαφορετικά components ή έχει 50 προβλήματα που εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις αν δεν μπεις στον χορό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobinmob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πίστεψέ το, δεν είναι τόσο σπάνια τακτική και δεν συμβαίνει μόνο με Redhatοειδή
    I know. Αναγκάζομαι και εγώ να δουλεύω με παλαιότερες τεχνολογίες κατά καιρούς αλλά το θεωρώ technology debt για την εταιρεία και όχι κάτι που δίνει αξιοπιστία. Η αξιοπιστία έρχεται μέσα από μια καλή ομάδα μηχανικών.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #57
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    1. Όπως ίσως καταλαβαίνεις δεν πρόκειται να πω σε ένα δημόσιο φόρουμ με τι ακριβώς ασχολείται η εταιρεία στην οποία εργάζομαι.
    2. Τα επιχειρήματά μου όντως δεν έχουν να κάνουν με το systemd αυτό καθ' αυτό, αλλά με την εμμονή σου ότι όλοι πια είναι σαν τη Google και χρησιμοποιούν ότι τελευταίο βγαίνει και αν δεν το κάνουν είναι out-of-date και ευάλωτοι, κτλ, κτλ και ότι το systemd θα το βρούμε μπροστά μας. Ενώ η πραγματικότητα λέει ότι αυτό δεν είναι αλήθεια, ότι στο Enterprise υπάρχουν legacy συστήματα, κακώς, κάκιστα αλλά για διάφορους λόγους, πολλές φορές μη τεχνικούς, υπάρχουν. Όσον αφορά το αν το systemd ήρθε για να μείνει θα το δείξει η πορεία του χρόνου. Ακόμα και ο ίδιος ο Linus στο βίντεο που παρέθεσε ο mobinmob λέει "Is there much discussion left about it? I don't know. Maybe." Και το upstart ήρθε κι έφυγε κακήν κακώς.
    3. Σε συνέχεια του 2, πολλές τεχνολογίες αγκαλιάστηκαν (αγκαλιάζονται κάθε χρόνο) από εταιρείες κολοσσούς και από προγραμματιστές, ξέμειναν όμως από βενζίνη στο δρόμο. Δε μου λέει κάτι αυτό ως επιχείρημα υπέρ του xyz systemd, docker, κτλ.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #58
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.227
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Πείτε με παράξενο, πείτε με δεινόσαυρο αλλά προσωπικά εμένα δεν με ενδιαφέρει πόσο καλύτερο είναι το systemd και πόσα παραπάνω προσφέρει (που όπως έχουν αναφέρει πολλοί δεν προσφέρει και τόσα και μάλιστα σου αφαιρεί πράγματα που δούλευαν χρόνια όπως text logs).

    Εμένα με νοιάζουν δύο πράγματα:

    1) Να μην υπάρχει lock-in όπως πάει να γίνει τώρα. Να μπορώ δηλαδή να επιλέξω να μην το βάλω αν δεν θέλω. Ένα παράδειγμα που μπορώ να πω είναι ότι ακόμη χρησιμοποιώ xmms αντί για τα 15 νεότερα προγράμματα που κυκλοφορούν και έχουν άπειρα features. Το xmms μου κάνει τη δουλειά που θέλω οπότε βαριέμαι να αλλάξω. Μπορώ όμως ανά πάσα στιγμή να πάω σε κάτι νεότερο αν θέλω χωρίς να με εμποδίζει κανείς.

    Μπορεί να βάλω αύριο systemd και να μου αρέσει κιόλας και να πω "τι βλάκας που ήμουν και δεν το έβαζα τόσο καιρό" αλλά θέλω να είμαι εγώ αυτός που θα το αποφασίσει. Υποτίθεται ότι το software (και ειδικά το free software) έχει ως κέντρο τον χρήστη (αν εξαιρέσεις το pidgin που οι devs του είναι βλαμένοι) και όχι τον developer.

    2) Θέλω να έχω αξιόπιστο support ειδικά όταν μιλάμε για τόσο σημαντικό πρόγραμμα. Όταν σου λέει "το σενάριο χωρίς cgroups δεν μας ενδιαφέρει οπότε δεν το τεστάρουμε" και "αν υπάρχει corruption στο logging δεν έγινε και κάτι, πάμε παρακάτω" είναι αυτό συμπεριφορά ? Η Ανευθυνότητα σε όλο της το μεγαλείο.

    Ελπίζω να γίνει ό,τι και με το git. Να τσατιστεί ο Linus και να γράψει ένα μίνι init το οποίο θα παίζει σωστά και θα είναι υπερ-γρήγορο και να λήξει το θέμα
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  14. #59
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να γίνει ό,τι και με το git. Να τσατιστεί ο Linus και να γράψει ένα μίνι init το οποίο θα παίζει σωστά και θα είναι υπερ-γρήγορο και να λήξει το θέμα
    Φαντάζεσαι;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  15. #60
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πείτε με παράξενο, πείτε με δεινόσαυρο αλλά προσωπικά εμένα δεν με ενδιαφέρει πόσο καλύτερο είναι το systemd και πόσα παραπάνω προσφέρει (που όπως έχουν αναφέρει πολλοί δεν προσφέρει και τόσα και μάλιστα σου αφαιρεί πράγματα που δούλευαν χρόνια όπως text logs).

    Εμένα με νοιάζουν δύο πράγματα:

    1) Να μην υπάρχει lock-in όπως πάει να γίνει τώρα. Να μπορώ δηλαδή να επιλέξω να μην το βάλω αν δεν θέλω. Ένα παράδειγμα που μπορώ να πω είναι ότι ακόμη χρησιμοποιώ xmms αντί για τα 15 νεότερα προγράμματα που κυκλοφορούν και έχουν άπειρα features. Το xmms μου κάνει τη δουλειά που θέλω οπότε βαριέμαι να αλλάξω. Μπορώ όμως ανά πάσα στιγμή να πάω σε κάτι νεότερο αν θέλω χωρίς να με εμποδίζει κανείς.

    Μπορεί να βάλω αύριο systemd και να μου αρέσει κιόλας και να πω "τι βλάκας που ήμουν και δεν το έβαζα τόσο καιρό" αλλά θέλω να είμαι εγώ αυτός που θα το αποφασίσει. Υποτίθεται ότι το software (και ειδικά το free software) έχει ως κέντρο τον χρήστη (αν εξαιρέσεις το pidgin που οι devs του είναι βλαμένοι) και όχι τον developer.

    2) Θέλω να έχω αξιόπιστο support ειδικά όταν μιλάμε για τόσο σημαντικό πρόγραμμα. Όταν σου λέει "το σενάριο χωρίς cgroups δεν μας ενδιαφέρει οπότε δεν το τεστάρουμε" και "αν υπάρχει corruption στο logging δεν έγινε και κάτι, πάμε παρακάτω" είναι αυτό συμπεριφορά ? Η Ανευθυνότητα σε όλο της το μεγαλείο.

    Ελπίζω να γίνει ό,τι και με το git. Να τσατιστεί ο Linus και να γράψει ένα μίνι init το οποίο θα παίζει σωστά και θα είναι υπερ-γρήγορο και να λήξει το θέμα
    Α να μπράβο!!! +1000 Ειδικά στο τελευταίο! Έχουμε βαρεθεί την κάθε ψωνάρα στο χώρο του ανοιχτού λογισμικού που το παίζει η απόλυτη ντίβα!

    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 4 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας