Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 25,5(dB)
    Question
    Επι 1-2 χρόνια τώρα μοιράζω internet μέσω καλωδίου από (Technicolor TD5130) σε ένα AP (TP-LINK TL-WA901N) ώστε να έχω internet 2 ορόφους πάνω από μένα. Τόσο καιρό δεν είχα προβλήματα, μέχρι που 2 βδομάδες περίπου όποτε έκανα λίιιιιιγο browse στο Internet από τον πάνω όροφο, ξαφνικά έχανα το access με το νετ. Στη σελίδα του πάνω ρουτερ μπορώ να μπω....στην σελίδα όμως του κάτω ρουτερ όχι.
    Πρέπει κάθε φορά να κατεβώ κάτω και να κάνω reboot το ρουτερ για να στρώσουν όλα πάλι. Καμιά φορά κιόλας βλέπω το PC μου (στον κάτω όροφο) έχει χάσει και αυτό τελείως το δίκτυο (με καλώδιο είναι αυτο το PC) με το ρουτερ.
    Το πρόβλημα ξεκίνησε περίπου τον καιρό που η Forthnet με το έτσι θέλω μου έκανε update το firmware στο router στο ipv6 firmware. Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση ή όχι....αλλά τόσο καιρό να μην έχω πρόβλημα και ξαφνικά να χαλάνε όλα....μου φαίνεται κάπως.

    Πάνω στα 2 ρουτερ συνδέονται: 1 iphone, 1 ipad, 2 laptop, 2 dekstop pc. Ολα τα devices εκτός του ενός Laptop (του γείτονα) έχουν static IPs. Και το DHCP είναι σεταρισμένο στο κάτω router να δίνει IPs πάνω από το 192.168.1.4 ώστε να εχω το κεφάλι μου σίγουρο ότι το PC μου και το Iphone δεν πρόκειται ποτέ να έχουν conflict με κάποια άλλη συσκευή....πχ επισκέπτης με laptop.

    Έχει κανείς να προτείνει τίποτα ? Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτή η αλλαγή σε ipv6 ? ή είναι σύμπτωση ?

    Τα 2 ρουτερ συνδέονται με UTP καλώδιο, (οχι POE) και όλα τα άλλα με wifi (εκτός απο το pc μου που είναι διπλα στο ρουτερ). Το κάτω ρουτερ είναι ο DHCP server και το πάνω ειναι settarismeno σαν AP me disabled to DHCP. Και τα 2 wifi είναι στο channel 6 με ίδιο wifi password.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.994
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    HUAWEI™
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ενδιαφερον!

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν θα έπρεπε να κάνει κάτι τέτοιο, απο το κάτω ρουτερ βλέπεις το πάνω;

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 25,5(dB)
    Οταν παθαίνει αυτο το παράξενο μπλοκ, καμια φορα ναι....άλλες φορές χάνω τελείως το κατω ρουτερ...το PC μου που είναι συνδεδεμένο με καλώδιο....ειναι λες και του έχω βγάλει το καλώδιο...δεν έχει καθόλου Internet, όλα είναι offline. To ρουτερ σαν να έχει κολλήσει. Μονο με reboot φτιαχνει.

    Τις περιπτώσεις που έχω access στη σελίδα του πάνω ρουτερ....δεν έχω access στα local ip των συσκευών που είναι συνδεδεμένα με το πανω router.
    πχ, έχω ενα raspberry pi συνδεδεμένο στο πάνω wifi. Από κάτω όμως δεν βλέπω την σελίδα του....αλλά βλέπω το AP. Με reboot του κάτω router...στρωνουν όλα....
    ....μεχρι που θα πάω πάλι επάνω....θα σερφάρω λίγο στο ίντερνετ και θα μπλοκάρει πάλι το net.
    Ολα αυτα ξεκίνησαν 1-2 βδομαδες πριν....οταν παρατήρησα και το ipv6 firware.

    Πήρα μόλις τώρα την 4νετ και μου είπε ότι βλέπει τα 'μπλοκαρίσματα' ως Αποσυνδέσεις στα logs....χωρίς παραπάνω στοιχεία όμως, πχ καλωδίωση, συνδεσμολογίας problem κτλ....και να περιμένω να περάσει και ο τεχνικός του ΟΤΕ..........περιμένω να περάσει και ο ΟΤΕ για επαλήθευση χαμηλού συγχρονισμού. (πέρασε η 4νετ απο δω χθες)....Το είχα δηλώσει ως βλαβη.....αλλα τα 2 φαινόμενα δε συνδέονται. Ο χαμηλός συγχρονισμός ξεκίνησε τώρα πριν 2 μέρες (από τα 10000 πήγα στα 8500. Λόγο εμπειρίας τα τόσα χρόνια που έχω 4νετ, ξέρω ότι θα πέσει και αλλο...και ειπα να τους προλάβω μπας και βρούμε την άκρη τώρα που ξεκίνησε το πρόβλημα). Αλλα το θεμα με τα 2 ρουτερς το έχω 2 βδομάδες τώρα. Ειμαι 99.9% σίγουρος οτι το θέμα του συγχρονισμού δεν ευθύνεται για τα κολλήματα του ρουτερ. Δεν θα έπρεπε να συνδέονται τα 2. Τόσα χρόνια με ipv4 είχα πάλι προβλήματα χαμηλής ταχύτητα...αλλά πότε τέτοια κολλήματα με τα ρουτερ. Το πρόσφατο Ipv6 firmware δεν μπορεί να είναι τυχαίο, ως αιτία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sandbird : 05-09-14 στις 21:49.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-02-2007
    Περιοχή
    Somewhere between Hardware and Software
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15.5Mbps/1Mbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    TG585 v7 fw 8.2.7.7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μάλλον ψημένο Technicolor.. Δοκίμασε ένα άλλο modem
    Γράφεις ότι έχεις και τα 2 wifi στο ίδιο channel, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να είναι σε διαφορετικά channels χωρίς επικάλυψη πχ. 1 & 6, 6 & 11, 1 & 11

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 25,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από inspectoralex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον ψημένο Technicolor.. Δοκίμασε ένα άλλο modem
    Γράφεις ότι έχεις και τα 2 wifi στο ίδιο channel, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να είναι σε διαφορετικά channels χωρίς επικάλυψη πχ. 1 & 6, 6 & 11, 1 & 11
    ααα είναι μακριά το ένα απο το άλλο...δεν βλέπονται wifi για να πεις οτι πειράζουν τα κανάλια. Το td5130 είναι ενός έτους....λίγο χλωμό να κάηκε τόσο γρήγορα... Να μη δοκιμάσω να κανω downgrade το firmware λες ? Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω το τελευταίο firmware κάπου να το κατεβάσω...ωστε αν χρειαστεί να το ξαναβάλω.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-02-2007
    Περιοχή
    Somewhere between Hardware and Software
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15.5Mbps/1Mbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    TG585 v7 fw 8.2.7.7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η V2.05 - C34F0 δεν είναι η τελευταία? Δες εδώ

    - - - Updated - - -

    Off-topic Μένεις κέντρο Θεσσαλονίκης? Είδα τα stats της γραμμής στο profile σου και είναι χαμηλά.. Κάτω από 12Mbps είναι πρόβλημα για κέντρο, ειδικά το το upstream κάτω από 1 Mbps

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 25,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από inspectoralex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η V2.05 - C34F0 δεν είναι η τελευταία? Δες εδώ

    - - - Updated - - -

    Off-topic Μένεις κέντρο Θεσσαλονίκης? Είδα τα stats της γραμμής στο profile σου και είναι χαμηλά.. Κάτω από 12Mbps είναι πρόβλημα για κέντρο, ειδικά το το upstream κάτω από 1 Mbps
    Κάστρα μένω....ψιλοκέντρο ναι.....το ξέρω ότι ειναι χαμηλά :/
    Έχω κάνει τουλάχιστον 6 καταγγελίες στο υπουργείο καταναλωτη, ΕΕΤΤ κτλ αλλά τίποτα....ο Οτε φταίει βασικα (όπως πάντα) στο καφάο φτάνει 8000-10000 max

  9. #9
    Εγγραφή
    25-05-2009
    Περιοχή
    Γιαννιτσα
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TD5130
    Καλησπερα,εχω κ γω το ιδιο ρουτερ και μου εκανε ενημερωση απο μονο του στο C62F0...δοκιμασε να κατεβασεις και να κανεις downgrade (οπως κανω κ γω για να μην εχω αποσυνδεσεις κτλ με τα ipv6 firmwares) με αυτο http://www.adslgr.com/forum/threads/...re-V2-05-C30FO

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2005
    Μηνύματα
    165
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    8,1(dB) / 25,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Benton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,εχω κ γω το ιδιο ρουτερ και μου εκανε ενημερωση απο μονο του στο C62F0...δοκιμασε να κατεβασεις και να κανεις downgrade (οπως κανω κ γω για να μην εχω αποσυνδεσεις κτλ με τα ipv6 firmwares) με αυτο http://www.adslgr.com/forum/threads/...re-V2-05-C30FO
    Ναι το σκέφτομαι και γω να κάνω downgrade.
    Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν έκανες downgrade στην έκδοση που έχει το site της forthnet ? V2.05 - C34F0 και έκανες στην V2.05 - C30F0 ?

    - - - Updated - - -

    Μόλις μίλησα με 4νετ και μου είπαν πως και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με το TD5130....θα με πάρουν τηλ να μου πουν αν είναι να το κάνω downgrade ή όχι.
    Δεν το κόβω να φτιάχνεται το πρόβλημα....σιγά μη βγάλουν firmware patch στα κοντά.
    Με το ζόρι ipv6 σε bugged firmware...είναι ωραίοι δε μπορώ να πω.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-05-2009
    Περιοχή
    Γιαννιτσα
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TD5130
    με το c34F0 αρχισαν οι αποσυνδεσεις,το ρουτερ ειχε ερθει με το c27f0 απ οτι θυμαμαι....δεν ξερω τι παιζει με το IPV6 και μου δημιουργει προβληματα γενικα,αλλα με το 30F0 δεν εχω κανενα προβλημα!27 μερες uptime ειχα τον προηγουμενο μηνα

Παρόμοια Θέματα

  1. Χάλασε το φλασάκι;
    Από cool11 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-18, 12:13
  2. [Other] Tenda n304 το έχει κανένας για AP
    Από masteripper στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-14, 14:11
  3. Βοήθεια με AP & Repeater!
    Από Claymore στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-14, 15:01
  4. ΟΤΕ και ρούτερ με χρησιδάνειο
    Από emeliss στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 119
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-14, 07:31
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 13:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας