Καλησπέρα παίδες...
αγόρασα το router Linksys EA6300 με σκοπό να το συνδέσω στο υπάρχον ρούτερ του σπιτιού για να κάνω α. επέκταση στις lan συνδέσεις που έχει το modem/router (Linksys WAG200G) και β. να συνδέσω πάνω και σκληρό δίσκο για streaming κτλ κτλ κτλ..

το θέμα είναι ότι ενώ συνδέονται οι συσκευές μέσω wifi, αλλά και με καλώδιο που δοκίμασα το pc μου, αυτό δείχνει να δουλεύει χωρίς να μπορεί να πάρει internet από τη WAN θυρα που έχει.
Ξέρει κανείς αν μπορεί να δουλέψει και σε ρούτερ πάνω ή αν θέλει αποκλειστικά μόντεμ?

παίζει να έχω κάνει κάποια βλακεία στο ρούτερ WAG200G και να μη μπορεί να πάρει ίντερνετ από τις θύρες LAN? Γιατί αν συνδέσω σε άλλη θύρα το pc μου στο WAG200G συνδέεται κανονικά...

- - - Updated - - -

problem solved....

σήμερα μετά από ένα καλό καφέ, και καθαρό μυαλό, ξαναδοκίμασα να συνδέσω το ΕΑ6300 με το pc μου με lan, του έβαλα και δίκτυο από μια θύρα του wag200, και δοκίμασα από internet explorer, με απενεργοποιημένο το ESET, και ως δια μαγείας συνδέθηκε.

μπήκα στη σελίδα παραμετροποίησης, το έβαλα αρχικά σε bridge mode, και δουλεψε αλλά είχε χάσει αρκετές από τις διαθέσιμες ρυθμίσεις που είχε, και μετά το ξαναγύρισα σε automatic DHCP configuration...

παίρνει-δίνει IP μονο του χωρίς να κάνει conflict με το wag200, προσθαφέρεσα στο δίκτυο κινητα/tablets, όλα καλά, και δουλεύει

μπάι δε γουέι, έχω ενεργοποιημένο και στα 2 ρούτερ το DHCP server, και δε φαίνεται να δημιουργεί πρόβλημα πουθενά προς το παρόν.