Σελ. 2 από 54 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 797
  1. #16
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων


    H "καταρρευση" δεν ειναι στο daily chart, ειναι στο οτι εχει χασει αθροιστικα ~3-4% σε μικρο διαστημα. Για καποιον που παιζει forex με leverage μπορει να τον φαληρισει ενα τετοιο ευρος.
    Ναι, αλλά αυτό δεν είναι κατάρρευση.... Κατάρρευση θα έχουμε στις 19 Σεπτέμβρη αν το Ναι στην ανεξαρτησία κερδίσει

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης θέλω να βγει ΝΑΙ για να πάρει φωτιά το θέμα της Καταλονίας, γιατί μπορεί να μην με πολυ-ενδιαφέρει προσωπικά η Σκωτία αλλά θέλω πολύ να δω να αποκαθίσταται η ιστορική αδικία και να υπάρξει επιτέλους μια ανεξάρτητη Καταλονία.
    Δεν είμαι βέβαιος πως θα πάρει φωτιά το θέμα - τουλάχιστον στο εσωτερικό της Ισπανίας και με την έννοια πως δεν βλέπω το εξτρά επιχείρημα.

    Φωτιά γενικά θα πάρουμε μιας και πιθανώς θα δούμε την κατάρρευση των Τόρρις και κανονικά θα έλεγα "στα τσακίδια" αλλά πολύ φοβάμαι πως θα ενισχυθεί το UKIP. Άσε που μάλλον μετά πάμε πρόσω ολοταχώς σε αποχώρηση της Αγγλίας (ΗΒ τέλος ) από ΕΕ και γενικά θα αρχίσει να ανοίγει πολύ το πράγμα Πάρα πολύ
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #17
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εγω έχω τη λύση: να πάρει το EU membership η νεα Σκωτία και η Αγγλία με τα αποπαιδια της να βγει από την ΕΕ.

  3. #18
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά αυτό δεν είναι κατάρρευση.... Κατάρρευση θα έχουμε στις 19 Σεπτέμβρη αν το Ναι στην ανεξαρτησία κερδίσει
    Υποτιθεται, οτι η συγκεκριμενη εξελιξη ηταν ηδη "priced-in", αλλα το chart λεει άλλα... αυτο βασικα υπενθυμιζει και το zerohedge: "But, didn't the clever people on TV tell us 'it was priced in'?"

    Αμα ειναι priced-in πως ακριβως θα καταρρευσει? Αρα δεν ειναι priced-in... και αμα δεν ειναι priced-in σημαινει πουλας τωρα, ξαναγοραζεις αργοτερα οταν θα εχει καταρρευσει

  4. #19
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φωτιά γενικά θα πάρουμε μιας και πιθανώς θα δούμε την κατάρρευση των Τόρρις και κανονικά θα έλεγα "στα τσακίδια" αλλά πολύ φοβάμαι πως θα ενισχυθεί το UKIP. Άσε που μάλλον μετά πάμε πρόσω ολοταχώς σε αποχώρηση της
    Αγγλίας (ΗΒ τέλος ) από ΕΕ και γενικά θα αρχίσει να ανοίγει πολύ το πράγμα Πάρα πολύ
    Πάντως οι Άγγλοι το αξίζουν ένα ταρακούνημα γιατί η πλειοψηφία τους έχει χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα. Η "εργατική τάξη" ασχολείται με το να μαζεύει λεφτά για πληρώνει τις δόσεις για τα iPhone-iPad (ένα ανά μέλος οικογένειας), η μεσαία ονειρεύεται να γίνει estate-agent ή να βρει δουλειά σε ουρανοξύστη στο Canary Wharf και η μεγάλη...ασχολίαστη.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #20
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    YES Scotland

    και σειρά να παίρνουν τα κατεχόμενα της Ιρλανδίας
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  6. #21
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ γενικά θέλω να παίξει ανεξαρτησια για τη Σκωτία για να δούμε τί ακριβως θα γίνει. Δεν έχουμε ιστορικό προηγούμενο,οπότε σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον . Βεβαια, μπορεί να πηδηχθεί το σύμπαν, αλλά "μεγάλες ταραχές,ενδιαφέροντες καιροί" . Ποιος ξερει? ίσως να είναι η αρχή του τέλους του νεοφιλελευθερου Καπιταλισμού.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Btw, ο μονος που εχει σοβαρο μοντελο να κανει προβλεψεις με μεγαλη ακριβεια ειναι ο Martin Armstrong γιατι δουλευει συστημα με AI... Το σημειο κλειδι στο οποιο οδηγουμαστε (ας το πουμε φαση "χρεοκοπημενος πλανητης") ειναι το "2015.75" - οπου θα αρχισει να σκαει η υποθεση sovereign debt.

    Συνημμένο Αρχείο 143941
    Πολύ ενδιαφέρον reference. Βασίζεται σε αυτό το report ? πάντως το χει γραμμένο σε γραφομηχανή . Εχεις παραπάνω λεπτομέρειες σχετικά? άρα ο τυπάς μας λέει να περιμένουμε νέα ελεύθερη πτώση της οικονομίας εκεί κάπου τον Οκτώβρη του 2015?

    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  7. #22
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πολύ ενδιαφέρον reference. Βασίζεται σε αυτό το report ? πάντως το χει γραμμένο σε γραφομηχανή . Εχεις παραπάνω λεπτομέρειες σχετικά? άρα ο τυπάς μας λέει να περιμένουμε νέα ελεύθερη πτώση της οικονομίας εκεί κάπου τον Οκτώβρη του 2015?


    Το συγκεκριμενο report ειναι (σχετικα) φρεσκο - των τελευταιων ετων... Ο Armstrong διαχειριζεται (τεραστια) κεφαλαια εδω και δεκαετιες βασιζομενος στη γνωση οτι η ιστορια επαναλαμβανεται και οτι οι επαναληψεις γινονται με pattern + προβλεψιμα, εφοσον καποιος εχει τα καταλληλα δεδομενα και το καταλληλο pattern recognition μοντελο γι'αυτα τα δεδομενα*. Βασικα το site του ειναι γεματο πληροφοριες - όρεξη να χεις να διαβαζεις.

    * Για να καταλαβεις, ο armstrong πηγαινε και αγοραζε (μεγαλες ποσοτητες απο) αρχαια νομισματα, χρυσα, ασημενια κτλ - για να καταλαβει τα αρχαια νομισματικα συστηματα, το πληθωρισμο κτλ, αναλογα το metal content που ειχε ανα πασα στιγμη ενα κρατος στο νομισμα του (πχ αμα ειχε πιο νοθευμενα νομισματα ή πιο καθαρα νομισματα) και στη συνεχεια να ταϊσει τα data του στο AI, για να εχει πιο ακριβες prediction.

    ...Οσο για το 2015.75, εχει γραψει κατ'επαναληψη οτι τοτε σκαει η υποθεση sovereign debt και οτι αυτο θα εχει επιπτωσεις για την ΕΕ / ευρω.


    - - - Updated - - -

    http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231346050

    Στα χαμηλότερα επίπεδα των τελευταίων εννέα μηνών κινείται σήμερα, Τρίτη, η ισοτιμία στερλίνας δολαρίου υποχωρώντας στα 1,60935 δολάρια εν μέσω των ανησυχιών που έχουν προκαλέσει οι δημοσκοπήσεις των τελευταίων ημερών που δίνουν προβάδισμα στους υποστηρικτές της απόσχισης τής Σκωτίας από τη Βρετανίας.


    Η στερλίνα κινείται σήμερα στα 1,60935 δολάρια, από 1,6128 δολάρια το βράδυ της Δευτέρας, ενώ σε σχέση με την παρελθούσα Τρίτη 2 Σεπτεμβρίου καταγράφει απώλειες 1,86%.

    Νέα έρευνα του ινστιτούτου TNS Scotland σε δείγμα 900 συμμετεχόντων κατέδειξε πως στο «ναι» ή «όχι» στην Ανεξαρτησία υπάρχει απόλυτη ισοψηφία με 41% των ψήφων.

    Οι οπαδοί της Ανεξαρτησίας φτάνουν στο 38% των ψήφων, ενώ ποσοστό 39% συγκεντρώνουν οι ψηφοφόροι που έχουν ταχθεί υπέρ της διατήρησης της Ένωσης με το Ηνωμένο Βασίλειο. Οι αναποφάσιστοι ωστόσο ανέρχονται στο 23% των ερωτηθέντων.

    Η προσοχή των επενδυτών στρέφεται στην ομιλία που θα απευθύνει σήμερα ο Διοικητής της Τράπεζας της Αγγλίας Μαρκ Κάρνι και στην οποία αναμένεται να αναφερθεί και στις πιέσεις που δέχεται η στερλίνα.

  8. #23
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Btw, ο μονος που εχει σοβαρο μοντελο να κανει προβλεψεις με μεγαλη ακριβεια ειναι ο Martin Armstrong γιατι δουλευει συστημα με AI... Το σημειο κλειδι στο οποιο οδηγουμαστε (ας το πουμε φαση "χρεοκοπημενος πλανητης") ειναι το "2015.75" - οπου θα αρχισει να σκαει η υποθεση sovereign debt.

    Συνημμένο Αρχείο 143941
    Πολύ ενδιαφέρον reference. Βασίζεται σε αυτό το report ? πάντως το χει γραμμένο σε γραφομηχανή . Εχεις παραπάνω λεπτομέρειες σχετικά? άρα ο τυπάς μας λέει να περιμένουμε νέα ελεύθερη πτώση της οικονομίας εκεί κάπου τον Οκτώβρη του 2015?
    Μη δεις εσύ για την κατάρρευση του καπιταλισμού και δεν σπεύσεις να χαρείς.
    Το μόνο που έχει κάνει ο εν λόγω κύριος είναι να μετατοπίσει ελαφρώς τις τελευταίες κρίσεις έτσι ώστε να του βγει με ακρίβεια το 8,6 και μετά να τραβάει γραμμές στην τύχη (χωρίς συγκεκριμένες τιμές) και να δείχνει ότι κάθε 8,6 χρόνια έρχεται πτώση.
    Χαίρω πολύ.
    Το ότι έρχεται η επόμενη κρίση το βλέπουμε από το γεγονός ότι ο Dow Jones είναι στις 17+ χιλιάδες μονάδες (για αυτό ο καθένας ας κάνει τα κουμάντα του ). Το να βγαίνουν διάφοροι καμμένοι και να λένε "να, το μοντέλο μου προβλέπει με ακρίβεια τις περασμένες κρίσεις (), άλλωστε έχω και ΑΙ δεν τα πετάω από το μυαλό μου, άρα το Σεπτέμβρη του 2015 έρχετα η επόμενη κρίση, αλλά μη με ρωτάτε πόσο θα πέσει το ΑΕΠ ή το χρηματιστήριο" δε μου λέει τίποτα παραπάνω από όσα ξέρω.


    Στο θέμα μας.
    Πόσοι νομίζουν ότι η Σκωτία κατακτήθηκε με πόλεμο από τους Άγγλους και ότι από το 1305 (θάνατος του William Wallace) έχει μείνει υπό αγγλική κατοχή;

  9. #24
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Να τελειώνουμε με τα νομισματικά, ΟΚ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton
    Πόσοι νομίζουν ότι η Σκωτία κατακτήθηκε με πόλεμο από τους Άγγλους και ότι από το 1305 (θάνατος του William Wallace) έχει μείνει υπό αγγλική κατοχή;
    To θέμα είναι πόσοι Σκωτσέζοι έχουν τέτοια άποψη αν και 700 χρόνια μετά τη σήμερον δε νομίζω πως οι Σκωτσέζοι τελούν υπό κατοχή

    Είναι κάτι εξαιρετικά πιο πολύπτυχο και πολύπλοκο ως θέμα και έχει να κάνει ΙΜΗΟ όχι τόσο με τους Σκωτσέζους που θέλουν να φύγουν όσο με τους λόγους για τους οποίους η Ένωση (στο Ηνωμένο Βασίλειο) πλέον δεν αποτελεί κάτι το αναγκαίο για τους Σκωτσέζους. Περιληπτικά ΙΜΗΟ έχει να κάνει επειδή οι Σκωτσέζοι δεν αντιλαμβάνονται πως η Ένωση τους δίνει ούτε άμυνα (δεν υπάρχουν σήμερα απειλές προς την εδαφική ακεραιότητα του νησιού ), ούτε οικονομία, ούτε κοινωνικές υπηρεσίες ούτε τίποτα.

    Αυτό βέβαια κανείς μπορεί βάσιμα να ισχυριστεί πως είναι μια απατηλή αντίληψη

    Το δικό μου θέμα είναι οι ευρύτερες επιπτώσεις εάν επικρατήσει το Ναι, πράγμα διόλου βέβαιο εννοείται
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #25
    Εγγραφή
    07-10-2012
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν είμαι υπέρ ή κατά της ανεξαρτησίας. Είμαι υπέρ σε ό,τι αποφασίσουν οι ίδιοι οι Σκωτσέζοι για τον εαυτό τους.

  11. #26
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    To θέμα είναι πόσοι Σκωτσέζοι έχουν τέτοια άποψη αν και 700 χρόνια μετά τη σήμερον δε νομίζω πως οι Σκωτσέζοι τελούν υπό κατοχή
    Έχεις προσέξει ότι κανείς δε μιλάει για Occupation αλλά για Union;
    Η σημαία του ΗΒ γιατί ονομάζεται Union Jack;

  12. #27
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Ουσιαστικά η Σκωτία δεν έγινε κομμάτι του Ηνωμένου Βασιλείου όταν ο διάδοχος και των 2 θρόνων ήταν το ίδιο πρόσωπο (βαριέμαι να ψάχνω wiki και ιστορίες τώρα) ; Κάπου μετά την Elizabeth την πρώτη.

    Η εντύπωση που είχα είναι ότι παρά τους πολέμους κατά το Μεσαίωνα(Braveheart κι έτσι ) τελικά "αφομοιώθηκαν" μέσω πολιτικών διαδικασιών. Άσχετα αν ποτέ δεν απεμπόλησαν την εθνική τους ταυτότητα παρά την επικράτηση της Αγγλικής γλώσσας.


  13. #28
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.582
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Περιπου 30 χρόνια μετά τον Wallace η Σκωτία απαλλάχθηκε οριστικά από την αγγλική κατοχή.
    Από τότε έκαναν διάφορους πολέμους (που δεν τους ξεκίνησαν όλους οι Άγγλοι) αλλά ποτέ ξανά η Σκωτία δεν έχασε την ανεξαρτησία της με πόλεμο.

    Ήμουν σίγουρος ότι οι περισσότεροι νομίζουν ότι με το θάνατο του Braveheart το 1305 η Σκωτία παρέμεινε υπό αγγλικό ζυγό ως το 2014.

  14. #29
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Κι ο Highlander που κολλάει σε όλα αυτά;


  15. #30
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Πέθανε ο Braveheart;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 2 από 54 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-14, 11:27
  2. Η πειρατεία σκοτώνει το σινεμά
    Από gecko στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 521
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-13, 11:39
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-13, 15:57
  4. Η Apple ανακοίνωσε το iOS 7
    Από NeK στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 208
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-13, 23:58
  5. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 13:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας