Σελ. 51 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 3141464950515253 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 751-765 από 797
  1. #751
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    3 φίλους έχω στην Σκωτία, και οι 3 λενε ότι παραείναι single-issue party.
    Είδες τι κάνεις τώρα;
    Όσο τα γράφεις αυτά, με αναγκάζεις να αποδεικνύω ότι δεν είναι single-issue party. Δε φταίω εγώ.

    Εδώ βλέπουμε τη δημοφιλία του single-issue party που λένε οι φίλοι σου. Αλήθεια, είναι Σκωτσέζοι; Θα ψηφίσουν στις εκλογές του Μαΐου;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Opinion_polling_for_the_next_Scottish_Parliament_election.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  243,2 KB 
ID: 223919

    Κυβερνούν την Σκωτία από το 2007 και το κρίσιμο ερώτημα για τις επερχόμενες εκλογές είναι το αν θα κερδίσουν την απόλυτη πλειοψηφία ή όχι. Σε κάθε τομέα που έχει γίνει devolved η Σκωτία είναι καλύτερα από την Αγγλία.

    Προσωπικά θα ήθελα (ειλικρινά) να χάσουν τις εκλογές και ας με πεθάνει στην καζούρα για 4 χρόνια ο megahead, γιατί καλό είναι να γίνεται μια ανανέωση που και που. Επίσης για να τα κάνουν ρόιδο οι Τόρηδες (το μόνο σίγουρο) και να αυξηθεί και άλλο η υποστήριξη για την ανεξαρτησία.
    Δεν το βλέπω όμως, γιατί οι Σκωτσέζοι βλέπουν ποια από τις 2 κυβερνήσεις τους (αυτή στο Εδιμβούργο και αυτή στο Λονδίνο) είναι δίπλα τους και ενδιαφέρεται για τη ζωή τους και το μέλλον τους.

    Κλείνω με το σπαρακτικό κλάμα του Spectator για τη δημοφιλία της Sturgeon. Διαβάζοντάς το θα δείτε να επαναλαμβάνει ότι το SNP δεν έχει κάνει τίποτα καλό στη διακυβέρνηση της Σκωτίας, αλλά δεν έχει δώσει ούτε ένα συγκεκριμένο παράδειγμα αποτυχίας τους. Μόνο με τα σκάνδαλα τους ασχολείται, τα οποία σκάνδαλα δεν είναι τίποτα σε σύγκριση με τα σκάνδαλα των Τόρηδων.

  2. #752
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι απλά η συγκέντρωση αλλά και οι μετακινήσεις που είναι απαρατήρητες.

    Πχ στο Βέλγιο, επειδή είναι εύκολο, πολλοί οδηγάνε 3-4 ώρες κάθε μέρα για δουλειά. Πάνε δηλαδή σχετικά στον Θεό και ανακατεύονται και μετά επιστρέφουν. Και άλλα.

    Από την άλλη να σου πω ότι η Ολλανδία δεν είχε σχεδόν κανένα μέτρο μέχρι πρόσφατα και ενώ έχει πολλές ομοιότητες με το Βέλγιο, μόλις πρόσφατα την πάτησε τόσο χοντρά.
    Μα κι εδώ στο Central Belt υπό ΚΣ υπάρχει μεγάλη μετακίνηση στο τρίγωνο Εδιμβούργο, Γλασκώβη και Dundee. Μίλησες όμως καθαρά για πληθυσμιακή συγκέντρωση, γι' αυτό και είπα πως δεν ισχύει ακριβώς αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θέλω πολύ, πάρα πολύ τελικά να προχωρήσει η διαδικασία ανεξαρτητοποίησης της Σκωτίας.

    Με τρέλα το θέλω, έτσι για να κάθομαι μετά και να γελώ με τα απανωτά 'nein' της ΕΕ που θα πέφτουν σε αιτήσεις εισδοχής.

    Αν ο ντεμέκ και ακραίος και οππορτουνιστικός εθνικισμός του SNP δεν έχει γίνει εμφανής, γιατί όχι, να το προχωρήσουν τάχιστα...
    Το έχω ξαναπεί Πολάκης Ο Γερμανός τότε με το δημοψήφισμα για ανεξαρτησία της Σκωτίας ήταν ξεκάθαρος: «Αν ανεξαρτητοποιηθείτε, για να μπείτε στην ΕΕ θα υιοθετήσετε €. Τέλος!» Και κάπου εκεί με το μεγάλο αγκάθι στο θέμα του νομίσματος, ο κόσμος είπε όχι στην ανεξαρτησία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    3 φίλους έχω στην Σκωτία, και οι 3 λενε ότι παραείναι single-issue party.
    Έ, ΟΧΙ! ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ! Δεν ξέρουν αυτοί, ξέρει ο Lewton

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βαρεθώ να συζητάω το θέμα στο κατεξοχήν on-topic thread;
    Και μου το λες αυτό εσύ που πετάς μπηχτές για το SNP και την Sturgeon κυριολεκτικά όπου να'ναι;

    ΥΓ. Θα βαρεθώ όταν σταματήσετε να αποκαλείτε το SNP single-issue-party.
    Κατά πρώτον μάθε να δέχεσαι την κριτική, το καλοπροαίρετο χιούμορ και να ξεχωρίζεις πότε πρόκειται για το ένα και πότε για το άλλο. Κατά δεύτερον δε σε βλέπω να απαντάς για τα προβλήματα που ζούμε εμείς εδώ με το Σκωτσέζικο NHS, είτε ως εργαζόμενοι, είτε ως ασθενείς. Κατα τρίτον μπαίνεις εδώ με αφορμή το θέμα του κορονοϊου για να πεις πόσο πιο καλά τα πάει η Σκωτία σε σχέση με την Αγγλία, και να πόσο γαμάτο είναι το SNP και το NHS Scotland και άρα συνεπαγωγικά πάμε γερά ρε Σκωτία για ανεξαρτησία, κτλ, κτλ.

    Εγώ μια απορία έχω: Αφού τόσο πολύ γουστάρεις SNP/Σκωτία, γιατί δεν έρχεσαι εδώ να ζήσεις, να τους ψηφίσεις κιόλας να τελειώνουμε. Και ειλικρινά βρε Τζίμη, με κάθε καλή διάθεση σου το λέω, σταμάτα να νομίζεις ότι έχεις πάντα δίκιο και ότι τα γνωρίζεις όλα. Στην πλειονότητα των περιπτώσεων που κάποιος διαφωνεί μαζί σου επιτίθεσαι και γίνεσαι αγενής προς τον συνομιλητή σου. Επίσης το οπαδιλίκι, γιατί αυτό είναι κατά την άποψή μου, μόνο κακό κάνει. Χαλάρωσε, ένα ιντερνετικό καφενείο είμαστε, που ο καθένας λέει το μακρί του και το κοντό του. Δεν είναι να το παίρνουμε και τόσο σοβαρά. Και αυτό είναι μια υπενθύμιση και προς τον εαυτό μου που τα παίρνει κρανίο καμιά φορά με μερικούς εδώ μέσα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 29-01-21 στις 16:45.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  3. #753
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά πρώτον μάθε να δέχεσαι την κριτική, το καλοπροαίρετο χιούμορ και να ξεχωρίζεις πότε πρόκειται για το ένα και πότε για το άλλο. Κατά δεύτερον δε σε βλέπω να απαντάς για τα προβλήματα που ζούμε εμείς εδώ με το Σκωτσέζικο NHS, είτε ως εργαζόμενοι, είτε ως ασθενείς. Κατα τρίτον μπαίνεις εδώ με αφορμή το θέμα του κορονοϊου για να πεις πόσο πιο καλά τα πάει η Σκωτία σε σχέση με την Αγγλία, και να πόσο γαμάτο είναι το SNP και το NHS Scotland και άρα συνεπαγωγικά πάμε γερά ρε Σκωτία για ανεξαρτησία, κτλ, κτλ.
    Πόσες φορές είναι καλοπροαίρετο χιούμορ;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...95#post6969295
    https://www.adslgr.com/forum/threads...47#post6969647
    Δηλαδή με κράζεις σε άλλο άσχετο thread, δίνεις υλικό στον άλλον τον incel για να μου κάνει προσωπικές επιθέσεις, και μου λες και ότι όλο αυτό είναι για αστείο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μια απορία έχω: Αφού τόσο πολύ γουστάρεις SNP/Σκωτία, γιατί δεν έρχεσαι εδώ να ζήσεις, να τους ψηφίσεις κιόλας να τελειώνουμε. Και ειλικρινά βρε Τζίμη, με κάθε καλή διάθεση σου το λέω, σταμάτα να νομίζεις ότι έχεις πάντα δίκιο και ότι τα γνωρίζεις όλα. Στην πλειονότητα των περιπτώσεων που κάποιος διαφωνεί μαζί σου επιτίθεσαι και γίνεσαι αγενής προς τον συνομιλητή σου. Επίσης το οπαδιλίκι, γιατί αυτό είναι κατά την άποψή μου, μόνο κακό κάνει. Χαλάρωσε, ένα ιντερνετικό καφενείο είμαστε, που ο καθένας λέει το μακρί του και το κοντό του. Δεν είναι να το παίρνουμε και τόσο σοβαρά. Και αυτό είναι μια υπενθύμιση και προς τον εαυτό μου που τα παίρνει κρανίο καμιά φορά με μερικούς εδώ μέσα
    Αυτό μου ακούγεται σαν το επιχείρημα που λένε κάποιοι στους Κουκουέδες ότι αν τους αρέσει ο κομμουνισμός να πάνε στην Κίνα.

    Για να το κλείσω, αν νομίζεις ότι είμαι αγενής, προτείνω να σταματήσεις να μου πετάς μπηχτές και ειρωνικά υπονοούμενα και θα δεις αν είμαι αγενής ή όχι. Νομίζω ότι μπερδεύεις την επιχειρηματολογία με αγένια.
    Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να συζητήσω μαζί σου γιατί έχεις ενδιαφέρουσες απόψεις. Θα κάνω νέα αρχή απαντώντας αργότερα ευγενέστατα για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις με το NHS Scotland.

  4. #754
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έ, ΟΧΙ! ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ! Δεν ξέρουν αυτοί, ξέρει ο Lewton
    1 Σκωτσέζα και 4 Έλληνες ξέρω. Ελληνικό ΕΣΥ με λεφτά μου λένε οι Έλληνες, Η Σκωτσέζα μου λέει (copy paste, με προφορά επίτηδες) "The bairnsz affy no'weel. Scottish doctor? Help ma boab!!!"
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  5. #755
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσες φορές είναι καλοπροαίρετο χιούμορ;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...95#post6969295
    https://www.adslgr.com/forum/threads...47#post6969647
    Δηλαδή με κράζεις σε άλλο άσχετο thread, δίνεις υλικό στον άλλον τον incel για να μου κάνει προσωπικές επιθέσεις, και μου λες και ότι όλο αυτό είναι για αστείο;
    Καταλαβαίνω ότι μερικές φορές υπάρχουν παρεξηγήσεις στο γραπτό λόγο μέσα σε ένα φόρουμ, αλλά ότι έγραψα ήταν για να κάνουμε και λίγο πλάκα. Μπορεί να ήταν κακής ποιότητας χιούμορ, αλλά ήταν ακριβώς αυτό: Χιούμορ. Πόσα emoticon να βάλω δηλαδή;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μου ακούγεται σαν το επιχείρημα που λένε κάποιοι στους Κουκουέδες ότι αν τους αρέσει ο κομμουνισμός να πάνε στην Κίνα.
    Συγνώμη, αλλά τέτοια κάψα πια με το SNP από τη στιγμή που δε ζεις εδώ πάνω ειλικρινά δε μου είναι κατανοητή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να το κλείσω, αν νομίζεις ότι είμαι αγενής, προτείνω να σταματήσεις να μου πετάς μπηχτές και ειρωνικά υπονοούμενα και θα δεις αν είμαι αγενής ή όχι. Νομίζω ότι μπερδεύεις την επιχειρηματολογία με αγένια.
    Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να συζητήσω μαζί σου γιατί έχεις ενδιαφέρουσες απόψεις. Θα κάνω νέα αρχή απαντώντας αργότερα ευγενέστατα για τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις με το NHS Scotland.
    Εντάξει τώρα, για τις μπηχτές και τα υπονοούμενα εξηγήθηκα πιο πάνω (για τις ενδιαφέρουσες απόψεις που έχω δεν ξέρω ) Πάντως αδερφέ μου μύγα στο σπαθί σου δε σηκώνεις! Σου ξαναλέω χαλάρωσε, ένα φόρουμ είναι που στην πλειονότητα είμαστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων (ΟΚ, κάποιοι έχουμε βρεθεί κι από κοντά).

    Τώρα για τα προβλήματα του NHS Scotland, με μια φράση στα γρήγορα (ειλικρινά δεν έχω πολύ χρόνο αυτή τη στιγμή) είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που έχει το NHS και στις υπόλοιπες χώρες που απαρτίζουν το ΗΒ. Μια διαφορά είναι ότι έχουμε λίγο καλύτερες καλύψεις (τουλάχιστον στο NHS trust του City of Edinburgh/Lothian counties).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 Σκωτσέζα και 4 Έλληνες ξέρω. Ελληνικό ΕΣΥ με λεφτά μου λένε οι Έλληνες, Η Σκωτσέζα μου λέει (copy paste, με προφορά επίτηδες) "The bairnsz affy no'weel. Scottish doctor? Help ma boab!!!"
    Εντάξει Ελληνικό ΕΣΥ με λεφτά όχι ακριβώς όταν μιλάμε αποκλειστικά για το NHS. Αλλά αν βάλουμε μέσα και το τι γίνεται με την ιδιωτική ασφάλιση, τότε αλλάζει το πράγμα. Για τη Σκωτσέζα απλώς
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #756
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 Σκωτσέζα και 4 Έλληνες ξέρω. Ελληνικό ΕΣΥ με λεφτά μου λένε οι Έλληνες,
    Αυτό οδηγεί στο συμπέρασμα ότι το SNP είναι single-issue party πώς ακριβώς;
    Δηλαδή αν υπάρχουν περίπου 180 χώρες στον κόσμο με καλύτερο σύστημα υγείας από την Σκωτία και περίπου 20 χώρες με χειρότερο (τυχαία νούμερα, μπορείς να το κάνεις 190/10 ή 170/30), γιατί για όλες τις άλλες χώρες δεχόμαστε ότι το σύστημα υγείας τους μπορεί να έχει τα προβλήματά του επειδή έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός, αλλά ειδικά για τη Σκωτία, αν έχει προβλήματα τότε το συμπέρασμα είναι ότι τα προβλήματα τα έχει επειδή η κυβέρνηση είναι single-issue party;
    Όταν εμείς στην Ελλάδα κάναμε υπουργό υγείας τον Άδωνι, διέλυσε το εθνικό σύστημα υγείας. Μπορεί να τον κατηγορήσει κανείς ότι το διέλυσε επειδή δεν ασχολήθηκε γιατί είχε άλλα θέματα να ασχοληθεί; Το αντίθετο θα έλεγα, ασχολήθηκε και μάλιστα πολύ, με αποτέλεσμα να το κάνει όπως τα έκανε.
    Αν η κυβέρνηση του SPN έκανε το NHS Scotland χάλια (υπόθεση εργασίας), αυτό δεν οδηγεί αυτομάτως στο συμπέρασμα ότι το έκανε χάλια επειδή είχε το νου της στην ανεξαρτησία. Μπορεί να το έκανε χάλια επειδή αυτή ήταν η ατζέντα της, όπως ο Άδωνις είχε τη δική του ατζέντα.
    Για αυτό τα σχόλια των 3 Ελλήνων σου δε μου λένε τίποτα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Σκωτσέζα μου λέει (copy paste, με προφορά επίτηδες) "The bairnsz affy no'weel. Scottish doctor? Help ma boab!!!"
    Ερώτηση: όπως το διαβάζω αναφέρεται στην εθνικότητα του γιατρού και όχι στο σύστημα όπου δουλεύει ο γιατρός. Ισχύει ή το διαβάζω λάθος.
    Ρωτάω γιατί και εδώ στη Γερμανία μου έχουν πει πολλοί ότι αν πάνε σε νοσοκομείο καλύτερα να πέσουν σε ξένο γιατρό παρά σε Γερμανό (γιατί οι καλοί Γερμανοί -αν υπάρχουν- δεν δουλεύουν σε νοσοκομείο αλλά σε ιδιωτικά praxis). Kαι εγώ παλιότερα όταν έμενα στην Ελβετία και είχα κάτι ψιλοθεματάκια και πήγα μερικές φορές στο νοσοκομείο, είχα πολύ καλύτερη εμπειρία από 2 γιατρούς με εμφανή καταγωγή από Μέση Ανατολή, παρά από έναν Ελβετό.
    Άρα αν το πρόβλημά της είναι η εθνικότητα των γιατρών, δε βλέπω καμία σχέση. Αν το πρόβλημά της είναι γενικά το NHS Scotland, θα με ενδιέφερε περισσότερο η γνώμη της αν έχει κάνει σύγκριση με τους από κάτω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα για τα προβλήματα του NHS Scotland, με μια φράση στα γρήγορα (ειλικρινά δεν έχω πολύ χρόνο αυτή τη στιγμή) είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που έχει το NHS και στις υπόλοιπες χώρες που απαρτίζουν το ΗΒ. Μια διαφορά είναι ότι έχουμε λίγο καλύτερες καλύψεις (τουλάχιστον στο NHS trust του City of Edinburgh/Lothian counties).
    Επίσης από όσο ξέρω δεν πληρώνετε τα prescriptions, που τα πληρώνουν στην Αγγλία. 'Η άλλαξε αυτό;
    Spoiler:
    Αν άλλαξε, ο Boris φταίει.
    (χιουμοράκι για αν μη λέτε ότι τα παίρνω όλα σοβαρά)

  7. #757
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης από όσο ξέρω δεν πληρώνετε τα prescriptions, που τα πληρώνουν στην Αγγλία. 'Η άλλαξε αυτό;
    Όχι, ισχύει ακόμα αυτό για όλη τη Σκωτία. Όντως για τις ιατρικές συνταγές δεν πληρώνουμε. Ήθελα να το αναφέρω, αλλά το ξέχασα. Δε θυμάμαι αν ήταν πάντα έτσι και αν όχι πότε άλλαξε. Με επιφύλαξη νομίζω και οι Ουαλοί δεν πληρώνουν, δε γνωρίζω για Β. Ιρλανδία.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #758
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εδώ βλέπω όλες τις μεγάλες πόλεις του ΗΒ στο κόκκινο, εκτός από τη Σκωτία.
    Η Γλασκώση σε σκούρο μπλε, το Εδιμβούργο ούτε καν φαίνεται.
    Τυχαίο;

    https://twitter.com/rupert_pearse/st...796959745?s=09

  9. #759
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Η Γλασκώβη για μεγάλα διαστήματα ήταν στο κόκκινο και είχε πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα. Το Εδιμβούργο πάντα ήταν καλύτερα. Αν κι έχω γνωστούς στη Γλασκώβη, δεν ξέρω τί παίζει εκεί (γενικότερα δεν πολυασχολούμαι με το θέμα, είναι βαρετό πλέον συν ότι έχω άλλα σημαντικότερα αυτή την εποχή). Πάντως μετά το καινούργιο lockdown που επιβλήθηκε σε όλο το ΗΒ από της 4/1, όσες φορές χρειάστηκε να κατέβω στο γραφείο (που είναι στο κέντρο της πόλης) παρατήρησα την κίνηση να είναι αισθητά πεσμένη σε σχέση με τους προηγούμενες μήνες που ακολούθησαν το πρώτο μεγάλο lockdown (λογικό αφού τα εμπορικά είναι κλειστά και όσοι έχουν δουλειές γραφείου, εργάζονται από το σπίτι).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #760
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Δε θυμάμαι καν αν το έχω ξαναγράψει σε αυτό το thread, μου ήρθε σήμερα επειδή έκανα μια έρευνα για κάτι άλλο.

    Η ανεξαρτησία της Σκωτίας δεν συνεπάγεται αναγκαστικά είσοδο στην ΕΕ.
    Υπάρχει ένας άλλος δρόμος, αυτός της Νορβηγίας, της Ισλανδίας και του Λιχτενστάιν, δηλαδή η ένταξη στον ΕΟΧ. H ένταξη στον ΕΟΧ μπορεί να γίνει πολύ πιο γρήγορα από ένταξη στην ΕΕ και πιθανότατα με μικρότερες αντιδράσεις από την Ισπανία.
    Τα πλεονεκτήματα που της δίνει η ένταξη στον ΕΟΧ είναι η συμμετοχή στην Κοινή Αγορά, η δυνατότητα να δέχεται ελεύθερη μετακίνηση Ευρωπαίων πολιτών (κάτι που τώρα δεν γίνεται γιατί κυβερνά το Λονδίνο η ρατσιστική μαφία των Τόρηδων) και ελεύθερη μετακίνηση των Σκωτσέζων σε όλη την ΕΕ, συμμετοχή στο Erasmus και ένα σωρό άλλα προγράμματα.

    Παράλληλα μπορεί να μείνει σε τελωνειακή ένωση με την Αγγλία/Ουαλία*, αφού η συμμετοχή στον ΕΟΧ δε συνεπάγεται συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Τελωνειακή Ένωση (δείτε ότι Νορβηγία, Ισλανδία, Λιχτενστάιν δε συμμετέχουν). Kάτι τέτοιο θα είχε νόημα για αυτούς τουλάχιστον προσωρινά, αφού τα περισσότερα προϊόντα τα πουλάνε και αγοράζουν από/προς την Αγγλία.
    Κατά παρόμοιο τρόπο μπορούν να παραμείνουν στο Common Travel Area που έχουν τα βρετανικά νησιά και να μη μπουν στο Schengen. Ούτως ή άλλως η ίδια η Ιρλανδία, πλήρες μέλος της ΕΕ, δεν έχει μπει στο Schengen. Μπορεί να ακούγεται περίεργο, αλλά μπορούμε να έχουμε ελεύθερη διακίνηση με ανεξάρτητη Σκωτία παρόλο που θα πρέπει να δείχνουμε διαβατήριο για να ταξιδέψουμε εκεί ή αυτοί για να έρθουν στην ΕΕ, όπως ισχύει σήμερα για την Ιρλανδία και άλλες χώρες της ΕΕ που δεν είναι στο Schengen.

    Τέλος το νομισμαστικό είναι φυσικά το μεγαλύτερο αγκάθι. Αν δεν μπουν στην ΕΕ, τότε αναγκαστικά δεν μπορούν να μπουν και στο €, που ούτως ή άλλως δεν νομίζω να το θέλουν αν και δεν έχω δει πρόσφατη δημοσκόπηση σχετικά με το αν θέλουν ή όχι €. Η εύκολη λύση θα ήταν να διατηρήσουν τη λίρα, αλλά δε νομίζω να το επιτρέψει αυτό η Αγγλία/Ουαλία*. Η πιο σωστή λύση θα ήταν εν πάση περιπτώσει να πάνε σε εθνικό νόμισμα, το οποίο μπορούν να υποστηρίξουν με μια ιδιαίτερα δυνατή οικονομία (δηλαδή μπορεί να έχει εθνικό νόμισμα η Ουγγαρία και δε μπορεί η Σκωτία; ) και τα έσοδα από τα πετρέλαια. Και μην ξεχνάμε τα ψάρια. Η ΕΕ σίγουρα θα έδινε ενδιαφέροντα ανταλλάγματα για να αποκτήσουν τα ευρωπαϊκα πλοία πρόσβαση στα νερά της Σκωτίας για ψάρεμα.

    Με όλα αυτά δε θέλω να καταλήξω ότι η ανεξαρτησία είναι πανεύκολη, αλλά προσπαθω να δείξω ότι τρόπος υπάρχει. Προφανώς θέλει δουλειά, σχεδιασμό και ρεαλισμό, αλλιώς θα τα κάνουν σαλάτα όπως έκαναν οι Τόρηδες το Brexit.



    *Γράφω Αγγλία/Ουαλία αντί για ΗΒ γιατί μου αρέσει πως ακούγεται.

    - - - Updated - - -

    Στην Καταλονία χθες τα κόμματα που υποστηρίζουν την ανεξαρτησία σάρωσαν.

    Catalonia election: pro-independence parties increase majority

  11. #761
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    To εκλογικό μανιφέστο του SNP για τις εκλογές του Μαΐου.
    https://issuu.com/hinksbrandwise/doc...nt?mode=window
    Single-issue party κατά τα άλλα.

    Τα Αγγλάκια και οι ντόπιοι προδότες έχουν λυσσάξει που θα βρει τα λεφτά για να τα κάνει όλα αυτά η κυβέρνηση του SNP. Η απάντηση είναι απλή: τα βάζει το Λονδίνο. Αν δε θέλει να πληρώνει ας αφήσει τη Σκωτία να φύγει.
    Ξυδάκι.
    Και κολλάει που έχει και στο εξώφυλλο τον Κάρολο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  _118075980_mail.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  114,8 KB 
ID: 226793

  12. #762
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    +3 έδρες τα κόμματα υπέρ της ανεξαρτησίας χθες στη Σκωτία, και ευτυχώς καμία έδρα για το «κόμμα» του γελοίου Salmond που δε βρήκε ούτε την ψήφο του.
    Προφανώς είναι ηλίθιοι οι Σκωτσέζοι και δεν διαβάζουν megahead ούτε την φίλη του flamelab.

    Iστορικά οι έδρες υπέρ της ανεξαρτησίας (SNP/Greens)
    2011: 47 + 2
    2011: 69 + 2
    2016: 63 + 6
    2021: 64 + 8

  13. #763
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    +3 έδρες τα κόμματα υπέρ της ανεξαρτησίας χθες στη Σκωτία, και ευτυχώς καμία έδρα για το «κόμμα» του γελοίου Salmond που δε βρήκε ούτε την ψήφο του.
    Προφανώς είναι ηλίθιοι οι Σκωτσέζοι και δεν διαβάζουν megahead ούτε την φίλη του flamelab.

    Iστορικά οι έδρες υπέρ της ανεξαρτησίας (SNP/Greens)
    2011: 47 + 2
    2011: 69 + 2
    2016: 63 + 6
    2021: 64 + 8
    Ήμουν πολύ απασχολημένος όλες αυτές τις μέρες και δε μπόρεσα να απαντήσω. Τα πράγματα δεν είναι έτσι απλά. Στις εκλογές της προηγούμενης εβδομάδας είχαμε δύο ψηφοδέλτια. Ένα σε επίπεδο constituency/εκλογικής περιφέρειας (σα να λέμε, 'Α ή Β' Αθηνών, υπόλοιπο Αττικής, κτλ) και ένα σε επίπεδο region/νομού. Η κατάσταση είναι ακόμα στο 50/50:

    Election 2021: The six key takeaways in maps and charts

    In Scotland, the SNP held on to power for an historic fourth term, but fell just one seat short of an overall majority.

    That means, together with the Scottish Greens, there is now a majority of 15 in favour of independence in the Scottish Parliament.

    But analysis by Professor Sir John Curtice suggests this is not the whole story.

    In Scotland, people have two votes - one for a constituency MSP, and another for a regional ballot, where additional MSPs are allocated from party lists depending on how many votes the parties get.

    In the constituency vote 49.0% backed pro-independence parties, and in the list vote it was 50.1%.
    Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα στην εκλογική περιφέρεια που ανήκω. Ο υποψήφιος του SNP πήρε την έδρα με χαρακτηριστική άνεση (και απ' ότι βλέπω αυτό συνέβη στις 7 από τις 9 εκλογικές περιφέρειες του Εδιμβούργου). Σε επίπεδο όμως region και συγκεκριμένα Lothian (δηλαδή η πόλη του Εδιμβούργου μαζί με τις διπλανές περιοχές West/East Lothian, Midlothian) μπροστά βγήκαν οι Τόρηδες () με 3 έδρες, μετά οι Εργατικοί (2 έδρες) και τρίτοι οι Πράσινοι (2 έδρες). Για όνομα του Γιαραμπή δηλαδή, πρώτοι οι Τόρηδες σε μια πόλη με τόσο προοδευτικό πνεύμα;;; Κάτι λέει αυτό Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με το εκλογικό σύστημα και τα δύο ψηφοδέλτια (constituency/regional) που ανέφερα παραπάνω που περιπλέκει κάπως τα πράγματα. Συγκεκριμένα πρόκειται για αυτό:

    Additional member system

    Όπως ανέφερα και στην αρχή το θέμα είναι πως constituency vs regional σημειώσατε X. Φυσικά είναι εντυπωσιακή η επίδοση του SNP, ακόμα κι αν δεν κατάφερε να έχει απόλυτη πλειοψηφία στο Σκωτσέζικο κοινοβούλιο, την οποία θα ζήλευε ακόμα και το παλιό ορθόδοξο ΠΑΣΟΚ Και φυσικά να έχεις ένα μόνο κόμμα (όσο κι αν προσφέρει) για σχεδόν 2 δεκαετίες να μονοπωλεί τους κυβερνητικούς θώκους, καλό για τη Δημοκρατία, τους θεσμούς και γενικότερα για το Κράτος δεν το λες.

    Πλήρως απογοητευτική η επίδοση των Εργατικών τόσο σε επίπεδο Σκωτίας (της οποίας ο πληθυσμός παραδοσιακά κινείται σε κεντροαριστερές πολιτικές), όσο και σε επίπεδο ΗΒ (για ακόμη μία φορά). Μ' αυτά και μ' αυτά οι Τόρηδες αλωνίζουν στο νησί για πάνω από δεκαετία πλέον. Ισχύει κι εδώ ότι έγραψα πριν για το SNP. Τα μονοπώλια καλό δεν κάνουν. Πρέπει οι Εργατικοί να ξυπνήσουν, γιατί αλλιώς θα έχουμε στην εξουσία εδώ πάνω στο νησί μια ζωή γελοίους τύπους όπως ο Johnson και μειράκια όπως ο David Cameron

    Κλείνοντας εδώ μια πολύ καλή ανάλυση του αποτελέσματος των εκλογών της περασμένης εβδομάδας στη Σκωτία. Από το συγκεκριμένο άρθρο κρατάω αυτό:

    Scots have a long history of tactical voting, which from the 1970s to the 1990s was used mainly against the Conservatives. This time it is another indication of the polarisation of Scottish politics around the constitutional question.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 12-05-21 στις 13:53. Αιτία: typo
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #764
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν πολύ απασχολημένος όλες αυτές τις μέρες και δε μπόρεσα να απαντήσω. Τα πράγματα δεν είναι έτσι απλά. Στις εκλογές της προηγούμενης εβδομάδας είχαμε δύο ψηφοδέλτια. Ένα σε επίπεδο constituency/εκλογικής περιφέρειας (σα να λέμε, 'Α ή Β' Αθηνών, υπόλοιπο Αττικής, κτλ) και ένα σε επίπεδο region/νομού. Η κατάσταση είναι ακόμα στο 50/50:

    Election 2021: The six key takeaways in maps and charts


    Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα στην εκλογική περιφέρεια που ανήκω. Ο υποψήφιος του SNP πήρε την έδρα με χαρακτηριστική άνεση (και απ' ότι βλέπω αυτό συνέβη στις 7 από τις 9 εκλογικές περιφέρειες του Εδιμβούργου). Σε επίπεδο όμως region και συγκεκριμένα Lothian (δηλαδή η πόλη του Εδιμβούργου μαζί με τις διπλανές περιοχές West/East Lothian, Midlothian) μπροστά βγήκαν οι Τόρηδες () με 3 έδρες, μετά οι Εργατικοί (2 έδρες) και τρίτοι οι Πράσινοι (2 έδρες). Για όνομα του Γιαραμπή δηλαδή, πρώτοι οι Τόρηδες σε μια πόλη με τόσο προοδευτικό πνεύμα;;; Κάτι λέει αυτό Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με το εκλογικό σύστημα και τα δύο ψηφοδέλτια (constituency/regional) που ανέφερα παραπάνω που περιπλέκει κάπως τα πράγματα. Συγκεκριμένα πρόκειται για αυτό:

    Additional member system

    Όπως ανέφερα και στην αρχή το θέμα είναι πως constituency vs regional σημειώσατε X. Φυσικά είναι εντυπωσιακή η επίδοση του SNP, ακόμα κι αν δεν κατάφερε να έχει απόλυτη πλειοψηφία στο Σκωτσέζικο κοινοβούλιο, την οποία θα ζήλευε ακόμα και το παλιό ορθόδοξο ΠΑΣΟΚ Και φυσικά να έχεις ένα μόνο κόμμα (όσο κι αν προσφέρει) για σχεδόν 2 δεκαετίες να μονοπωλεί τους κυβερνητικούς θώκους, καλό για τη Δημοκρατία, τους θεσμούς και γενικότερα για το Κράτος δεν το λες.

    Πλήρως απογοητευτική η επίδοση των Εργατικών τόσο σε επίπεδο Σκωτίας (της οποίας ο πληθυσμός παραδοσιακά κινείται σε κεντροαριστερές πολιτικές), όσο και σε επίπεδο ΗΒ (για ακόμη μία φορά). Μ' αυτά και μ' αυτά οι Τόρηδες αλωνίζουν στο νησί για πάνω από δεκαετία πλέον. Ισχύει κι εδώ ότι έγραψα πριν για το SNP. Τα μονοπώλια καλό δεν κάνουν. Πρέπει οι Εργατικοί να ξυπνήσουν, γιατί αλλιώς θα έχουμε στην εξουσία εδώ πάνω στο νησί μια ζωή γελοίους τύπους όπως ο Johnson και μειράκια όπως ο David Cameron

    Κλείνοντας εδώ μια πολύ καλή ανάλυση του αποτελέσματος των εκλογών της περασμένης εβδομάδας στη Σκωτία. Από το συγκεκριμένο άρθρο κρατάω αυτό:
    Το σκωτσέζικο εκλογικό σύστημα έχει φτιαχτεί για να μην δίνει πλειοψηφία σε ένα κόμμμα.
    Το ότι μια φορά το SNP κατάφερε να έχει απόλυτη πλειοψηφία δεν είναι δείγμα ότι από τότε έχει πάρει την κάτω βόλτα. H ανεξαρτησία έχει ή όχι πλειοψηφία;

    Μου αρέσει που μας βάζεις BBC.
    To BBC δεν έχει αμφισβητήσει ούτε μια φορά το δικαίωμα του BoJo να κυβερνά το ΗΒ με 56% των εδρών έχοντας λάβει μόνο το 43.6% των ψήφων.
    Με το ίδιο σύστημα που κάνει τον BoJo απόλυτο κυρίαρχο στην Αγγλία (First Past the Post και τίποτα άλλο), το SNP έλαβε το 47.7% των ψήφων και το 85% των First Past the Post εδρών.
    Δεν μπορεί να μας λέει το BBC ότι το SNP δεν έχει νομιμοποίηση για να εφαρμόσει την ατζέντα του για την οποία έλαβε πριν 2 εβδομάδες το 85% των εδρών ακολουθώντας το ίδιο σύστημα, ενώ την ίδια στιγμή ξεδιάντροπα μας λέει ότι ο BoJo έχει δημοκρατική νομιμοποίηση για να κάνει ο,τι θέλει.

    Για το δήθεν «παράδοξο» με τις έδρες των Τόρηδων απαντάς μόνος σου. Παντού υπάρχουν ηλίθιοι - στη Σκωτία αποτελούν τον 23% του πληθυσμού και ψηφίζουν Τόρηδες.
    Με το αγγλικό πολιτικό σύστημα οι Τόρηδες θα είχαν λάβει μόνο 5 από 73 έδρες, δηλαδή τις 5 έδρες που κέρδισαν οι υποψήφιοί τους.
    Φαίνεται όμως ότι το First Past the Post είναι καλό μόνο όταν συμφέρει, κοινώς όταν δίνει πλειοψηφία στους Τόρηδες.

    Το μόνο στο οποίο συμφωνώ μαζί σου είναι το ότι δεν είναι καλό για τη Δημοκρατία και τους θεσμούς να έχει μονοπωλήσει για σχεδόν 2 δεκαετίες το ίδιο κόμμα τους κυβερνητικούς θώκους. Αλλά αυτό ας το κρίνουν οι Σκωτσέζοι. Οι μόνοι Σκωτσέζοι που ξέρω που δεν τους αρέσει το SNP είναι οι φίλοι του Flamelab. Όλοι οι άλλοι είναι ηλίθιοι;
    Και μην ξεχνάμε ότι το SNP έκανε την κάθαρσή του, διώχνοντας από το κόμμα τον «πολύ» Salmond και μαζί με αυτόν έφυγαν και κάποια άλλα φασίζοντα πολιτικά κατακάθι από το παλιό SNP. Για εμένα η Σκωτία έχει εντελώς νέα κυβέρνηση από το 2014 και μετά. Επομένως δεν το βλέπω σαν σχεδόν 2 δεκαετίες διαρκούς διακυβέρνησης από το ίδιο κόμμα.

    Αν θέλεις να δεις ζημιά στη Δημοκρατία και στους θεσμούς κοίτα πιο νότια, προς Λονδίνο μεριά, όπου οι κολλητοί των Τόρηδων έστησαν εταιρίες μέσα σε μια βραδιά και το επόμενο πρωί έλαβαν κυβερνητικά συμβόλαια για COVID εξοπλισμό. Τα ίδια που έγιναν και στην Ελλάδα δηλαδή.
    Προσωπικά χαίρομαι που οι Άγγλοι έχουν αποβλακωθεί τελείως και ψηφίζουν αυτούς που τους κυβερνούν εδώ και 11 χρόνια «για αλλαγή». Για κάθε επιπλέον μέρα που στο Λονδίνο κυβερνά ο BoJo ένας αριθμός Σκωτσέζων αλλάζει γνώμη υπέρ της ανεξαρτησίας.

    Ιδανικά στις επόμενες εκλογές το SNP θα χάσει γύρω στις 10 έδρες και οι Πράσινοι θα κερδίσον γύρω στις 15. Προσωπικά δε θέλω να εκπροσωπείται η ανεξαρτησία από ένα κόμμα, μου αρέσει που πλέον οι Πράσινοι λειτουργούν ως εσωτερική αντιπολίτευση, για να κρατούν το SNP σε εγρήγορση (οι προδότες Σκωτσέζοι Τόρηδες και Εργατικοί είναι η εξωτερική αντιπολίτευση αφού δουλεύουν για τις δυνάμεις κατοχής).

  15. #765
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκωτσέζικο εκλογικό σύστημα έχει φτιαχτεί για να μην δίνει πλειοψηφία σε ένα κόμμμα.
    Το ότι μια φορά το SNP κατάφερε να έχει απόλυτη πλειοψηφία δεν είναι δείγμα ότι από τότε έχει πάρει την κάτω βόλτα. H ανεξαρτησία έχει ή όχι πλειοψηφία;
    Σε απόλυτα νούμερα μέσα στο κοινοβούλιο, ναι έχει. Στην πραγματική κοινωνία όμως ξαναλέω πως constituency vs regional σημειώσατε X. Οι ψήφοι πήγαν 50/50:

    In Scotland, people have two votes - one for a constituency MSP, and another for a regional ballot, where additional MSPs are allocated from party lists depending on how many votes the parties get.

    In the constituency vote 49.0% backed pro-independence parties, and in the list vote it was 50.1%.
    Ένα άλλο που δεν ανέφερα πριν είναι το ποσοστό του κόσμου που πήγαν να ψηφίσουν στις εκλογές τις προηγούμενης βδομάδας. Αυτό ήταν 63.2%, πολύ χαμηλότερο από το 84.6% του δημοψηφίσματος για την ανεξαρτησία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει που μας βάζεις BBC.
    To BBC δεν έχει αμφισβητήσει ούτε μια φορά το δικαίωμα του BoJo να κυβερνά το ΗΒ με 56% των εδρών έχοντας λάβει μόνο το 43.6% των ψήφων.
    Με το ίδιο σύστημα που κάνει τον BoJo απόλυτο κυρίαρχο στην Αγγλία (First Past the Post και τίποτα άλλο), το SNP έλαβε το 47.7% των ψήφων και το 85% των First Past the Post εδρών.
    Δεν μπορεί να μας λέει το BBC ότι το SNP δεν έχει νομιμοποίηση για να εφαρμόσει την ατζέντα του για την οποία έλαβε πριν 2 εβδομάδες το 85% των εδρών ακολουθώντας το ίδιο σύστημα, ενώ την ίδια στιγμή ξεδιάντροπα μας λέει ότι ο BoJo έχει δημοκρατική νομιμοποίηση για να κάνει ο,τι θέλει.
    Χάνεις το νόημα όμως αναφερόμενος στο BBC. Το link από το BBC το έβαλα γιατί έχει συγκεντρωμένα τα νούμερα. Και τα νούμερα δείχνουν, όπως λέει και ο καθηγητής από το Aberdeen στο άρθρο του στη Guardian που έβαλα πριν, πως υπάρχει ακόμα πόλωση στο θέμα της ανεξαρτησίας. Από την άλλη λίγο ως πολύ το υπέρ της ανεξαρτησίας κίνημα μάλλον έχει πάρει τα πάνω του. Πιστεύω πως αυτό έγινε περισσότερο λόγω συγκυριών (BoJo, Brexit, covid-19).

    Νομικά πάντως το SNP όντως δε μπορεί αυτόνομα να κάνει νέο δημοψήφισμα. Πάλι από του άρθρο του καθηγητή στη Guardian:

    The Scottish government has indicated that it will bring in a referendum bill and challenge the UK government to contest it in the supreme court. If it does, it is likely that the court will strike it down on the grounds that the Scotland Act clearly states that the union between Scotland and England is a matter reserved to Westminster. The UK government will refuse to grant a “section 30 order”, as it did for 2014, allowing the Scottish government to hold a referendum. The SNP leadership has made it clear that it will not defy the law or hold a Catalan-style unilateral referendum. It is aware, unlike the Catalans, that the only route to international recognition is through an agreement with the UK. Even if the Scottish government were to find a way to stage a purely advisory referendum (in effect, a giant opinion poll), Westminster would not react like the Spanish authorities and send in the police to disrupt it. More likely, it would simply ignore it.
    Για μένα το SNP έχει πολύ λάθος τακτική να επιμένει τόσο εμμονικά στο θέμα της ανεξαρτησίας, λίγα μόλις χρόνια μετά το τελευταίο δημοψήφισμα του 2014. Τί εννοώ; Το 1979 είχαν δημοψήφισμα για να έχουν δικό τους κοινοβούλιο, το οποίο όμως δεν πέρασε. Ξαναέγινε δημοψήφισμα μετά από 28 χρόνια!

    https://en.wikipedia.org/wiki/1979_S...ion_referendum

    Αγάλι, αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι. Δυστυχώς η πανδημία είναι το μεγάλο πρόβλημα και αυτό είναι που κυρίως απασχολεί αυτήν τη στιγμή τον κόσμο. Αλλά και η πανδημία να μην ήταν, συνεχίζοντας στην πορεία που έχουν χαράξει την τελευταία δεκαετία σε θέματα οικονομίας με προσέλκυση εταιρειών, κίνητρα για start ups, κτλ είναι ο δρόμος για να πειστεί ο κόσμος. Επίσης θέματα παιδείας, υγείας και υποδομών (πχ η καινούργια γέφυρα, το Queensferry Crossing, που ενώνει Lothian με Fife) είναι πολύ σημαντικά και αυτά είναι που απασχολούν τον κόσμο. Πράξεις δηλαδή, όχι μόνο «Ανεξαρτησία! Ανεξαρτησία! Ανεξαρτησία!» σαν το παιδάκι που του πήραν το παιχνίδι από τα χέρια. Πράξεις! Επίσης το έχω ξαναπεί, όσο το SNP δε δίνει ξεκάθαρη απάντηση στο θέμα του νομίσματος, ανεξαρτησία δεν πρόκειται να υπάρξει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το δήθεν «παράδοξο» με τις έδρες των Τόρηδων απαντάς μόνος σου. Παντού υπάρχουν ηλίθιοι - στη Σκωτία αποτελούν τον 23% του πληθυσμού και ψηφίζουν Τόρηδες.
    Με το αγγλικό πολιτικό σύστημα οι Τόρηδες θα είχαν λάβει μόνο 5 από 73 έδρες, δηλαδή τις 5 έδρες που κέρδισαν οι υποψήφιοί τους.
    Φαίνεται όμως ότι το First Past the Post είναι καλό μόνο όταν συμφέρει, κοινώς όταν δίνει πλειοψηφία στους Τόρηδες.
    Γνώμη μου είναι πως το First Past the Post είναι ΓΤΠΚ και έχει ως αποτέλεσμα αρκετά παράδοξα σε κάθε εκλογική αναμέτρηση. Πολύς κόσμος στο νησί (συ)ζητά την αλλαγή του εκλογικού συστήματος κάθε φορά που γίνονται εκλογές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο στο οποίο συμφωνώ μαζί σου είναι το ότι δεν είναι καλό για τη Δημοκρατία και τους θεσμούς να έχει μονοπωλήσει για σχεδόν 2 δεκαετίες το ίδιο κόμμα τους κυβερνητικούς θώκους. Αλλά αυτό ας το κρίνουν οι Σκωτσέζοι. Οι μόνοι Σκωτσέζοι που ξέρω που δεν τους αρέσει το SNP είναι οι φίλοι του Flamelab. Όλοι οι άλλοι είναι ηλίθιοι;
    Και μην ξεχνάμε ότι το SNP έκανε την κάθαρσή του, διώχνοντας από το κόμμα τον «πολύ» Salmond και μαζί με αυτόν έφυγαν και κάποια άλλα φασίζοντα πολιτικά κατακάθι από το παλιό SNP. Για εμένα η Σκωτία έχει εντελώς νέα κυβέρνηση από το 2014 και μετά. Επομένως δεν το βλέπω σαν σχεδόν 2 δεκαετίες διαρκούς διακυβέρνησης από το ίδιο κόμμα.
    Καλά αυτός ο Salmond απάλευτος είναι! Απορώ πως τον είχαν τόσα χρόνια στην αρχηγία του SNP. Η Σκωτσέζικη εκδοχή του Ανδρέα Παπανδρέου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να δεις ζημιά στη Δημοκρατία και στους θεσμούς κοίτα πιο νότια, προς Λονδίνο μεριά, όπου οι κολλητοί των Τόρηδων έστησαν εταιρίες μέσα σε μια βραδιά και το επόμενο πρωί έλαβαν κυβερνητικά συμβόλαια για COVID εξοπλισμό. Τα ίδια που έγιναν και στην Ελλάδα δηλαδή.
    Τις λαμογιές των Τόρηδων με ευκαιρία την πανδημία τις έχω αναφέρει εδώ και μήνες. Δε διαφωνούμε καθόλου σε αυτό.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 51 από 54 ΠρώτηΠρώτη ... 3141464950515253 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-14, 11:27
  2. Η πειρατεία σκοτώνει το σινεμά
    Από gecko στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 521
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-13, 11:39
  3. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-13, 15:57
  4. Η Apple ανακοίνωσε το iOS 7
    Από NeK στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 208
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-13, 23:58
  5. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-13, 13:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας