Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    GMail
    Σχεδόν 5 εκατομμύρια κωδικοί Gmail λογαριασμών διέρρευσαν σε forum στη Ρωσία. Όμως δεν υπάρχει μεγάλος λόγος ανησυχίας, αλλά καλό είναι να πάρουμε κάποια προληπτικά μέτρα, για να μην υπάρχουν πιθανότητες κινδύνου.

    Eκπρόσωποι της Google δήλωσαν ότι τα δεδομένα αυτά είναι παλιά και πιθανώς δεν έχουν πλέον ισχύ και έτσι η αποκαλούμενη «διαρροή» περιγράφεται καλύτερα ως συλλογή από hacked και κλεμμένα μέσω μεθόδου phishing δεδομένα χρ
    όνων. Πράγματι, αρκετοί από τους λογαριασμούς δεν είναι ενεργοί εδώ και πολύ καιρό και κάποιοι κωδικοί ταιριάζουν με παλιότερες εκδοχές του σωστού κωδικού. Μια νεότερη εκδοχή κάνει λόγο για κλοπή κωδικών από άλλες υπηρεσίες, στις οποίες ο χρήστης είχε τον ίδιο κωδικό με το Google account του.

    Το leak περιέχει πληροφορίες για λογαριασμούς χρηστών που χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες της Google στην Αγγλική, Ισπανική και Ρωσική γλώσσα, ενώ υπάρχουν δεδομένα χρηστών από το Yandex, την μεγαλύτερη μηχανή αναζήτησης στην Ρωσία. Οι δύο εταιρείες, Google και Yandex, ανακοίνωσαν ότι ενώ τα πιστοποιητικά ασφαλείας έχουν κλαπεί από τους χρήστες εδώ και χρόνια με διάφορες μεθόδους, δεν υπήρξε κάποια διαρροή από τα δικά τους συστήματα, στα οποία δεν παρατηρήθηκε κάποια «εισβολή».

    Όποιος επιθυμεί να ελέγξει αν ο λογαριασμός του ανήκει στη λίστα των διαρροών μπορεί να επισκεφτεί την σελίδα isleaked.com και να εισάγει το e-mail του. Όπως και να έχει, καλό είναι ο κωδικός βασικών λογαριασμών (e-mail, social networks κλπ) να μην χρησιμοποιείται σε περισσότερες από μία υπηρεσίες και να αλλάζει συχνά. Τέλος, εξίσου σημαντικό και χρήσιμο είναι η χρήση της «Επιβεβαίωσης δύο βημάτων», από όποια υπηρεσία υποστηρίζεται, ως ένα επιπλέον στρώμα ασφαλείας.

    Πηγή : Dailydot/
    http://www.star.gr/Pages/Media.aspx?...ikoi_tou_gmail
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 11-09-14 στις 19:05.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Τωρα πως γινεται το phising 101 απο την apple να προκαλει μεγαλυτερο χαμο απο το phising 5.000.000 ....
    mac rulez

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Γιατί εδώ δεν έχει γίνει κάτι εμφανες ακομα, αντιθετα με τις 101 γυναικες διασημες που βγηκαν σε ολα τα τορενταδικα και οχι μονο γυμνες φωτογραφιες και σε μερικες περιπτωσεις και "κατι"παραπανω....ας μην πουμε τι! οποτε καμια σχεση απλα το ενα με το αλλο, ο αριθμος δεν λεει κατι σχετικα με το μεγεθος του κακου των 101! επισης συμφωνα με τα αρθρα η διαρροη αυτη ειναι απο δεδομενα χρονων και τα περισσοτερα οπως λεει δεν ισχυουν επειδη εχουν αλλαξει κωδικους ή εχουν διαγραφει! αυτο με τις 101 εγινε μαζι δεν εγινε με την παροδο χρονων.
    Κανω λαθος ή πριν μερικο καιρο κατι αναλογο ειχε γινει και με την yahoo αλλα με μικροτερο αριθμο emails?

    Υ.Γ εβαλα το email μου λεει οτι δεν ειμαι στην λιστα, ειχα αλλαξει κωδικο προσφατα αλλα αλλαξα και παλι για να ειμαστε σιγουροι. Ελπιζω να μην τον ξεχασω μονο....

  4. #4
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Έχω βαρεθεί να αλλάζω κωδικούς κάθε τρίμηνο..

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί εδώ δεν έχει γίνει κάτι εμφανες ακομα, αντιθετα με τις 101 γυναικες διασημες που βγηκαν σε ολα τα τορενταδικα και οχι μονο γυμνες φωτογραφιες και σε μερικες περιπτωσεις και "κατι"παραπανω....ας μην πουμε τι! οποτε καμια σχεση απλα το ενα με το αλλο, ο αριθμος δεν λεει κατι σχετικα με το μεγεθος του κακου των 101! επισης συμφωνα με τα αρθρα η διαρροη αυτη ειναι απο δεδομενα χρονων και τα περισσοτερα οπως λεει δεν ισχυουν επειδη εχουν αλλαξει κωδικους ή εχουν διαγραφει! αυτο με τις 101 εγινε μαζι δεν εγινε με την παροδο χρονων.
    Κανω λαθος ή πριν μερικο καιρο κατι αναλογο ειχε γινει και με την yahoo αλλα με μικροτερο αριθμο emails?

    Υ.Γ εβαλα το email μου λεει οτι δεν ειμαι στην λιστα, ειχα αλλαξει κωδικο προσφατα αλλα αλλαξα και παλι για να ειμαστε σιγουροι. Ελπιζω να μην τον ξεχασω μονο....
    Αντε πάλι με leaked !

    - - - Updated - - -


    Μπορώ και εγώ να τα βάλω είδηση αμα βρω ?

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από senkradvii Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω βαρεθεί να αλλάζω κωδικούς κάθε τρίμηνο..
    και εγω! και τους ξεχναω μετα και τους εχω σημειωσει καπου χανω και την σημειωση! μια χαρα λεμε!!! παντως τα ιδια ειχα παθει και με το yahoo! μαλιστα μου ειχαν στειλει ειδοποιηση οτι μια ip απο Iνδια ειχε μπει στον λογαριασμο μου και δεν πειραξε κατι αλλα μου ειπαν να αλλαξω κωδικο! το email ηταν οντως απο την yahoo. Τωρα θα εχουμε τα ιδια με την google! μια χαρα....


    και εγω σημερα ανακαλυψα οτι γινεται! μαλλον αμα εχεις ορισμενο αριθμο χιλιαδων ποστς γιατι πριν λιγο καιρο δεν γινοταν! οπως και να εχει θελει επιβεβαιωση απο admin για να μπει και λογικο κιολας.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    5.000.000 κωδικοί και ούτε ένας κ%&ος...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν κλεβανε καλυτερα το google drive να βλεπαμε και τιποτα "καλες" φωτογραφιες?

  9. #9
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί εδώ δεν έχει γίνει κάτι εμφανες ακομα, αντιθετα με τις 101 γυναικες διασημες που βγηκαν σε ολα τα τορενταδικα και οχι μονο γυμνες φωτογραφιες και σε μερικες περιπτωσεις και "κατι"παραπανω....ας μην πουμε τι! οποτε καμια σχεση απλα το ενα με το αλλο, ο αριθμος δεν λεει κατι σχετικα με το μεγεθος του κακου των 101! επισης συμφωνα με τα αρθρα η διαρροη αυτη ειναι απο δεδομενα χρονων και τα περισσοτερα οπως λεει δεν ισχυουν επειδη εχουν αλλαξει κωδικους ή εχουν διαγραφει! αυτο με τις 101 εγινε μαζι δεν εγινε με την παροδο χρονων.
    Κανω λαθος ή πριν μερικο καιρο κατι αναλογο ειχε γινει και με την yahoo αλλα με μικροτερο αριθμο emails?

    Υ.Γ εβαλα το email μου λεει οτι δεν ειμαι στην λιστα, ειχα αλλαξει κωδικο προσφατα αλλα αλλαξα και παλι για να ειμαστε σιγουροι. Ελπιζω να μην τον ξεχασω μονο....
    Σε καθε περιπτωση, 5.000.000>101

    Αλλα οταν ειναι apple οι apple haters βρισκουν ευκαιρια, και οταν παιζει γυμνο ολοι θελουν να σχολιασουν.
    mac rulez

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν νομιζω οτι εχει να κανει με haters το θεμα, ας μην τα γυριζουμε ολα τα θεματα εκει εχει καταντησει βαρετο πλεον! το θεμα ειναι οτι με τα emails δεν εχει φανει να εχει γινει κατι, τα περισσοτερα ειναι αλλαγμενοι κωδικοι ή ληγμενα αρα ειναι πολυ λιγοτερα τα πραγματικα. Αν ειχε γινει κατι κακο θα ειχε γινει παταγος. Οπως και να το κανεις αυτο με τις φωτογραφιες παραηταν τραβηγμενο, δεν μπορει ομως οποιος πει κατι εναντιον της Apple να τον λεμε hater επειδη λεει την αληθεια! αναλογα και πως το διατυπωνει. Αnyway το θεμα μη γινει google vs apple. Αυτα λοιπον....
    Ξαναειπα ξανα για την yahoo κανεις δεν την σχολιασε αυτην....δεν πουλαει το θεμα?
    και η απορια επειδη δεν θυμαμαι καν, οποιος εχει google wallet εχει ιδιους κωδικους με το google email? γιατι αν εχει ιδιους και κλαπηκαν τοτε οποιος θελει αγοραζει με αλλου κωδικους? γινεται καποια επιβεβαιωση?
    εχω πολυ καιρο να το δουλεψω και πραγματικα δεν θυμαμαι!

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.744
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είδηση μπορούν να ανεβάσουν όλοι, απλά μένει moderated μέχρι να την δω εγώ ή κάποιος άλλος, αν βρίσκετε ενδιαφέροντα θέματα ανεβάζετε
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδηση μπορούν να ανεβάσουν όλοι, απλά μένει moderated μέχρι να την δω εγώ ή κάποιος άλλος, αν βρίσκετε ενδιαφέροντα θέματα ανεβάζετε
    πριν λιγο καιρο ειχα δοκιμασει και δεν με αφηνε, τωρα βαλατε αυτη την δυνατοτητα?

  13. #13
    Εγγραφή
    03-04-2008
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ADB P.RG A4100N
    SNR / Attn
    7.4(dB) / 30(dB)
    εγώ πάντως δεν είμαι... ουφ..!

  14. #14
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω! και τους ξεχναω μετα και τους εχω σημειωσει καπου χανω και την σημειωση!
    Από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα είναι με λογαριασμούς που δεν χρησιμοποιείς συχνά οπότε σιγά σιγά ξεχνάς τον κωδικό.
    Εγώ την λύση που έχω βρει είναι το KeePassX. Εκεί βάζεις username/password ανά account και κρυπτογραφεί το αρχείο. Το μόνο που σου απομένει είναι να θυμάσαι έναν κωδικό(κατά προτίμηση δύσκολο) για να ξεκλειδώνεις το αρχείο και να επιλέξεις μια ασφαλή μέθοδο κρυπτογράφησης.
    Κρατάω το κρυπτογραφημένο αρχειάκι σε 2-3 usb/δίσκους οπότε είμαι καλυμμένος.
    Αυτό μου έχει λύσει τα χέρια με accounts που δεν χρησιμοποιώ συχνά.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.118
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Φοβερο! thanks θα το κοιταξω!

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-14, 04:43
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-13, 23:24
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-13, 02:39
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-13, 15:46
  5. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-13, 11:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας