Εμφάνιση 1-9 από 9

Θέμα: Hetzner

  1. #1
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7048/852
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    HOL
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 57.5(dB)
    Χαιρετω την κοινοτητα. Σκέφτομαι να πάρω dedicated server απο την Hetzner και να ανεβασω εκεί εταιρικές εφαρμογές με απαιτητικές βάσεις.

    Δίνουν πολύ καλά πακέτα με ssd δίσκους , μπολικη ram και καλη CPU.

    http://www.hetzner.de/en/hosting/pro...rix/rootserver

    Έχει κανείς εμπειρία μαζί τους; Αν ναι τι πρεπει να προσεξω;

    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.278
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Σούπερ τιμές, σούπερ υπηρεσίες και ταχύτατο δίκτυο, αλλά το πρόβλημα είναι η μηδενική υποστήριξη. Σου δίνουν τα εργαλεία να τα κάνεις όλα μόνος σου, αναλαμβάνουν υποστήριξη μόνο για θέματα hardware και μόνο σε εργάσιμες ώρες. Αν δηλαδή έχεις συγκεκριμένες προσδοκίες, συζήτησέ τις μαζί τους εκ των προτέρων.

    Αν χρειάζεσαι υποστήριξη, έχω να προτείνω άλλη εταιρεία με φανταστική υποστήριξη αλλά τιμές πολύ πιο ψηλές.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εξαρτάται από το πόσο σε νοιάζει το uptime και το support. Αν μπορείς να ζήσεις με λίγο downtime και σχεδόν μηδενική υποστήριξη ( ότι είπε ο jap ) , έχουν πολύ καλό value for money. Προσωπικά, για κάτι εταιρικό, θα πήγαινα σε κάποιον ακριβότερο.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    7048/852
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    HOL
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 57.5(dB)
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Δηλαδή Σ/Κ αν τύχει κάτι.. Δεν; Περίεργο μου φαίνεται. Τι εννοειτε "λίγο" downtime; ποσο ειναι το λίγο (ενδεικτικά);
    Μπορω να τα στησω (μόνος η με partner), αλλά με ενδιαφέρει να μάθω αυτά τα... What if?

    1) support 09:00-22:00 δεν δίνουν; σ/κ;
    2) ποσο παει το extra support και τι SLA έχουν;

    Δεν αναφέρουν λεπτομέρειες στο site.


    Γραψτε προτάσεις για άλλο πάροχο εδώ ή με pm. Θέλω Ευρωπαϊκό data center, είναι ο μόνος περιορισμός.

    Θερμά ευχαριστώ και παλι

  5. #5
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το downtime παίζει αρκετά από datacenter σε datacenter και συνήθως η αιτία είναι ddos προς κάποιον πελάτη στο ίδιο DC. Σε αυτά που έχω εγώ μηχανήματα, συνήθως έχω 20-30 λεπτά downtime. Βέβαια υπάρχουν μήνες που έχω μηδέν, όπως και μήνες που έχω 2-4 ώρες. Extra support νομίζω δεν έχουν, πέρα από τη δυνατότητα να "νοικιάσεις" τεχνικό τους και να του πεις τι να κάνει. Γενικά δεν κάνουν κάποιο ιδιαίτερο troubleshooting μόνοι τους πέρα από βασικά θέματα hardware. Συνήθως απλά σου δίνουν remote console και αφήνουν εσένα να βγάλεις το φίδι από την τρύπα. Επίσης, τα components τους επί το πλείστον είναι μεταχειρισμένα. Ακόμα κι αν χαλάσει κάτι, πιθανότατα θα στο αλλάξουν με μεταχειρισμένο πάλι. Το sla είναι πρακτικά ανύπαρκτο. 99% μόνο για το δίκτυο μετρήσιμο ανά έτος , δηλαδή, καλύπτονται για περίπου 87 ώρες ( και κάτι ψιλά ) δικτυακό downtime στο χρόνο.

    Αν θες άλλες, πάλι budget λύσεις, δες επίσης ovh και fdcservers. Για πιο σοβαρά πράγματα, με το αντίστοιχο κόστος βέβαια, μπορείς να κοιτάξεις προς hosteurope ( dedicated, τα vps τους είναι μέτρια ) ή ακόμα καλύτερα ( και ακριβότερα ) προς leaseweb .
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.278
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Με τη hetzner προσωπικά έχω vserver. Εγώ είχα μέσα στην εβδομάδα που πέρασε 10 λεπτά downtime μετά από 8 μήνες συνεχούς uptime. Αλλά δεν είναι ενδεικτικό. Σ/Κ και βράδια δεν έχει support, τέρμα. Η λογική τους είναι take it or leave it. Μια φορά πέρασα critical ticket στο σύστημά τους (όλα πεσμένα), μου απάντησαν μετά από πολλές προσπάθειες και 2-3 ώρες για να πουν πως δεν υπήρχε πρόβλημα, ήθελαν να κάνω ολικό recovery στον server, και τελικά αποδείχτηκε ότι κάτι είχαν πειράξει στο datacenter τους. Άλλες φορές που τους ζήτησα επ' αμοιβή να με βοηθήσουν να κάνω κάποιες ρυθμίσεις με παρέπεμψαν σωστά να τα κάνω μόνος μου (εννοώ δεν μου είπαν αρλούμπες για το πώς) αλλά αρνήθηκαν ευγενικά να βάλουν χέρι.

    Αλλά τελικά είναι άπαιχτα τα πακέτα που έχουν σε συνδυασμό με τις τιμές τους.

    OVH είχα σκεφτεί σαν εναλλακτική και πάλι χαμηλού κόστους, αλλά δεν με έπεισαν, όπως και hosteurope, transip.

    Για dedicated έχω χρησιμοποιήσει την Rimu, μη σε τρομάζει ότι βρίσκονται στην άλλη άκρη του κόσμου, έχουν και Ευρωπαϊκά datacenter. Το support τους απαντά μέσα σε λίγα λεπτά, ενώ αν έχετε να στήσετε συγκεκριμένες εφαρμογές έχουν συγκεκριμένες προτάσεις για το τι, πώς κ.λπ. Ξυρίζουν βέβαια, και σαφώς υπάρχουν κι άλλες αξιόπιστες λύσεις.
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.557
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    έχει καταφέρει κανείς να πάρει μηχάνημα στην OVH?

    εγώ 2 φορές προσπάθησα και απέτυχα
    την 1η φορά έστειλα πληρωμή μέσω paypal και μετά μου τη στείλανε πίσω κι ακυρώσανε την παραγγελία
    την 2η φορά έστειλα τα έγγραφα που ζητάνε για επικύρωση ταυτότητας και δε μου απάντησαν ποτέ ενώ και πληρωμή της παραγγελίας δεν κατάφερα ποτέ να κάνω λόγο του ότι δεν είχε οριστεί κάποιο payment method κι όταν τους έστειλα να ρωτήσω λεπτομέρειες δε μου απάντησαν

  8. #8
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Ναι εδώ και 2 χρόνια πρπ έχω έναν μικρό dedicated στην ovh. Support και γενικά after sale επιεικώς απαράδεκτο. Είναι οκ για φθηνό hobbyστικο ή για μηχάνημα δοκιμών αλλά μέχρι εκεί. Προσωπικά νομίζω ότι από ευρωπαϊκές εταιρίες που δεν ξεφεύγουν πολύ σε τιμές θα πρότεινα τη leaseweb.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Από OVH αν δεν είσαι παλιός πελάτης είναι ψιλο μπέρδεμα.

    Hetzner όπως είπαν και οι φίλοι είναι καλή, υπάρχει ποιότητα κλπ απλά αν είσαι άτυχος και κάτι δεν πάει καλά με το hardware θα χρειαστείς υπομονή.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας