Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουτε εγω το εχω δοκιμασει, αλλα προγραμματα που ειναι μερος της ROM με το προγραμμα link2sd τα ειχα αφαιρεσει κανονικοτατα....
    Ναι μπορείς να αφαιρέσεις τον stock browser όπως και οποιαδήποτε /system εφαρμογή, αν έχεις root access. Το θέμα είναι αν θέλεις να το κάνεις και η απάντηση εδώ δεν είναι πάντα τόσο απλή. Κάποιες συσκευές/ROMs δεν έχουν πρόβλημα, με την προϋπόθεση πάντα ότι έχεις set-αρει ως default browser κάποιον εναλλακτικό (Chrome, Opera, FF, Dolphin κτλ). Κάποιες άλλες χρησιμοποιούν features του default browser και τον καλούν ούτως ή άλλως για τον ΧΨΖ λόγο. Επίσης πρέπει να ληφθεί υπόψη τι γίνεται σε περίπτωση που χρειαστεί κάποια στιγμή να κάνεις factory reset.

    Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις ROMs (stock or otherwise) που χωρίς τον stock browser είχαν από προβλήματα στο store, στο UI, μέχρι που δεν post-αραν καν. Προσωπική άποψη : κάντε πρώτα freeze τον browser για 5-6 ημέρες και αν όλα πάνε καλά χωρίς errors μπορείτε να προχωρήσετε σε οριστική διαγραφή. Σε κάθε περίπτωση πάντως nandroid backup μέσω CWM/TWRP recovery, πριν γίνει το οτιδήποτε είναι false proof μέθοδος να έχει κανείς το κεφάλι του ήσυχο.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  2. #17
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Πολυ σωστος! backup παντα παιρνω και εχω TWRP recovery για το κινητο μιλαω αστα τα tablets ειναι πονεμενη ιστορια (τα δικα μου τουλαχιστον) μονο root εχουν. Βασικα δεν τον εχω βγαλει απλα απο περιεργεια ρωτησα.

  3. #18
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ούτε εγώ το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια, έχω Dolphin εδώ και καιρό και απλά έχω επιβεβαιώσει κοιτώντας τη μνήμη μέσω άλλων apps ότι (μέχρι στιγμής) φαίνεται να μην τον καλεί τίποτα. Θέμα χώρου δεν έχω ούτως ή άλλως (έχω κάνει repartition όλο το internal storage + data partition γιατί οι stock ρυθμίσεις ήταν για τα μπάζα και δεν άφηναν χώρο ούτε για κιχ, πέρα από την 32αρα SD card που υπάρχει "καρφωμένη"), οπότε άστον να υπάρχει
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2

    Στο κινητό έχω μια custom rom 4,4 και εχει ενσωματωμενο script για αντιστροφα mount points δλδ βλεπει την καρτα σαν εσωτερικη....στο tablet το ενα link2sd με 2ο partition στην SD, το αλλο εχει μεγαλο χωρο δεν εχει γεμισει ακομα η εσωτερικη. Ομως μπορεις να πειραξεις χειροκινητα το vold.fstab αρχειο στο android και να αντιστρεψεις τα mount points πχ http://android.stackexchange.com/que...-init-d-script, ή το κανεις με αυτο https://play.google.com/store/apps/d....int2ext&hl=el πλεον ειναι ξεπερασμενο το link2sd με το 2ο partition και στο κινητο το εχω για αλλους λογους. Υπαρχουν καλυτερες λυσεις πλεον.


    Και εγω δεν εχω προβληματα χωρου και δεν τον βγαζω, αλλα σιγα και τον χωρο που πιανει! εδω βαζουμε αλλα και αλλα...

  5. #20
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτά να τα βλέπεί πρώτη η Google που επιτρέψε στους κατασκευαστές να μην παρέχουν αναβαθμίσεις για τα κινητά που μοσχοπουλήσανε.

    Δηλαδή θα σου πει "πέταξε το gingerbread και πάρε kitkat" αυριο το πρωί; Και δεν μιλώ για απλές vanilla android χωρίς gapps, που πουλάνε οι κινέζοι, αλλά για "επίσημα" android συμβεβλημένα με το play store. Κανονικά το android χρειάζεται εναν δίαυλο αναβάθμισης του ίδιου του λειτουργικού. ειδάλλως κάθε exploit θα στέλνει τους χρήστες στο μαγαζι για να αγοράσουν το επομενο android...not. Θα την ξαναπατήσετε;

    Ο επίσημος ανταγωνιστής αναβαθμίζει μέχρι και 3 γενιές πίσω τα κινητά και τα pads του...

  6. #21
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από potis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά να τα βλέπεί πρώτη η Google που επιτρέψε στους κατασκευαστές να μην παρέχουν αναβαθμίσεις για τα κινητά που μοσχοπουλήσανε.
    Η Google δεν επέτρεψε ούτε απαγόρευσε τίποτε. Σου λέει αυτές είναι οι εκδόσεις του λειτουργικού, πάρτο και κάντο ότι θέλεις, φτιάξε ROM, αν θες δώσε και αναβαθμίσεις. Φωνάζεις εκεί που δεν πρέπει. Το Android σαν OS μια χαρά αναβαθμίσεις έχει, από εκεί και πέρα είναι ευθύνη του manufacturer να στις παρέχει, αν τις αντέχει η συσκευή σου. Εκεί και εγώ μαζί σου.

    Και δεν μιλώ για απλές vanilla android χωρίς gapps, που πουλάνε οι κινέζοι, αλλά για "επίσημα" android συμβεβλημένα με το play store.
    Εκτός των vanilla, οι Κινέζοι πουλάνε επίσης και μια χαρά συσκευές με gapps, όπου το play store παίζει τέλεια.

    Κανονικά το android χρειάζεται εναν δίαυλο αναβάθμισης του ίδιου του λειτουργικού. ειδάλλως κάθε exploit θα στέλνει τους χρήστες στο μαγαζι για να αγοράσουν το επομενο android...not. Θα την ξαναπατήσετε;
    Κανένας δεν την έχει πατήσει. Το λειτουργικό αναβαθμίζεται, οι κατασκευαστές την έχουν δει λάθος όταν δεν δίνουν fixes, ενώ μπορούν και ναι φυσικά το κάνουν για να πάρεις το επόμενο Galaxy ή Nexus. Όπως ακριβώς και η Apple μεγάλωσε την οθόνη για να πάρεις το επόμενο iphone και την επόμενη φορά θα μεγαλώσει και την ανάλυση για να πάρεις το επόμενο κοκ. Όλα αυτά σαν καταναλωτής οφείλεις να τα γνωρίζεις εφόσον επιλέγεις τη λύση Α έναντι της λύσης Β. Problem ? Εννοείται ότι είτε έτσι, είτε αλλιώς υπάρχουν τρόποι να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να αγοράσεις τίποτα.

    Ο επίσημος ανταγωνιστής αναβαθμίζει μέχρι και 3 γενιές πίσω τα κινητά και τα pads του...
    Ναι το κάνει με διάφορες ιστορίες επιτυχίας ή αποτυχίας, όπως μαρτυρά το thread και σε αυτό το site αλλά και σε όλο το internet, διότι έχει να υποστηρίξει 2 συσκευές όλες και όλες με διαφορετική φιλοσοφία. Τουλάχιστον στο droid, όταν δεν δουλέψει κάτι, υπάρχουν τρόποι για εύκολο και γρήγορο rollback.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  7. #22
    Εγγραφή
    30-05-2004
    Περιοχή
    Στείρωνας Μονοφατσίου
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.028
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    30 WPM (morse) χωριο
    ISP
    ΚανείςΔενΦτα
    Router
    ΔενΣυγχρονίζ
    SNR / Attn
    -8(dB) / 80(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οσο και να το συζηταμε, αφου δεν υπαρχει διαυλος αναβαθμισης και αφου ο chrome δεν παιζει στο 2.3 τα συγκεκριμενα smartphones καταληγουν επικινδυνα. οι οποιες εναλλακτικες παραειναι βαριες εν ετει 2014 και απαιτειται ιδιο ενδιαφερον του χρηστη καθως ο device independent κωδικας του λειτουργικου δεν αναβαθμιζεται απο επισημο καναλι. Ελπιζω μονο να μην στοιχησει ακριβα σε καποιον η αγνοια του εν λογω προβληματος και η παγιδευση του σε μια λειτουργικη μεν,μη αναβαθμισιμη δε, συσκευη οπως τα εκατομμυρια gingerbread που παραμενουν σε λειτουργια και χρηση.

  8. #23
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    υπαρχουν και άλλοι browsers γιατί πρεπει να είναι ο chrome;
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-14, 20:41
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-14, 13:54
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-14, 11:46
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 03:42
  5. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-14, 20:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας