Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 86
  1. #46
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα win εχουν registry και το linux conf αρχεία. Μη το βλέπεται απο τη πλευρα του απλου χρηστη μόνο.

    και να ηθελε δεν μπορει ξεφορτωθει τοσο ευκολα τη registry...με τα gpo τι θα κάνει? Μετα θα φωνάζαμε για compatibility. ... με τις previous εκδόσεις. ...
    Έτσι ακριβώς. Γι' αυτό είναι σημαντικό οποιαδήποτε τέτοια major αλλαγή να γίνεται σε phases, με ενημερωμένους τους χρήστες, ώστε να πράξουν ανάλογα.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  2. #47
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    σιγουρα κατι μπορει να βρεθει γιατι με αυτην υπαρχουν και ολα τα drawbacks που δεν εχει π.χ καθε λειτουργικο με drag and drop install ενα τυχαιο παραδειγμα οπως λενε και πολλοι εξω ειναι ενα monolithic per-system datastore νομιζω ηταν η Apptimum που πηρε η microsoft για να βοηθησει να βρει ταξη στο χαος αλλα δεν τα καταφερε
    Κατά τη γνώμη μου, αναμασάς μια λανθασμένη άποψη που υπήρχε την προηγούμενη δεκαετία και είχε περάσει ακριβώς επειδή δεν υπήρχαν τρόποι περιορισμού της πρόσβασης σε αυτήν από 3rd-party προγράμματα όπου έμπαιναν και αναστάτωναν το σύμπαν. Με τα Vista επιχειρήθηκε να μπει ένα φρένο με τον UAC, αλλά για να μαντέψω... Όλοι τον απενεργοποιούσαν επειδή τους χαλούσε την αισθητική... (συμπεριλαμβάνομαι κι εγώ σ' αυτούς εκείνη την περίοδο), οπότε πάλι οποιοδήποτε πρόγραμμα έγραφε ό,τι ήθελε στη Registry.
    Η Registry σαν Registry δεν είναι πρόβλημα. Όπως έγραψε και ο flamelab πιο πάνω, είναι μια ιεραρχική ΒΔ και τίποτα περισσότερο. Κάπου πρέπει να "γράφονται" τα properties από τα πάντα. Και αυτό το "κάτι" είτε θα ήταν binary αρχεία, είτε ένα συγκεντρωτικό σημείο (που εδώ που τα λέμε, πάλι κάτι σε δυαδικά αρχεία είναι τα περισσότερα κλειδιά). Η άλλη λύση θα ήταν να πάει σε ένα μοντέλο όπως τα .conf αρχεία του Linux, αλλά για σκέψου τη συμβατότητα με τα παλιά προγράμματα... Θα έπρεπε να επινοήσουν ένα περίπλοκο σύστημα με redirections, έτσι ώστε όταν ένα πρόγραμμα πάει να διαβάσει ή να γράψει σε ένα κλειδί, να ανακατευθύνεται στο αντίστοιχο αρχείο.
    Αυτό που πιστεύω πρέπει να αλλάξει, είναι η απευθείας εγγραφή/ανάγνωση σε αυτήν (και γενικά σε όλα τα ευαίσθητα τμήματα του λειτουργικού). Αντί δηλαδή το x πρόγραμμα να πάει και να γράφει "αβέρτα" στη Registry, να κάνει αίτηση στο λειτουργικό, να μεταβιβάζει τα κλειδιά σε αυτό και τα Windows να γράφουν ό,τι χρειάζεται. Έτσι θα υπάρχει ένα γενικός έλεγχος στο τι, πώς και πότε γράφεται σε αυτήν. Η κατάργησή της δε νομίζω να βοηθήσει τόσο όσο φανταζόμαστε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PiXel : 17-09-14 στις 20:24.

  3. #48
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiXel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη γνώμη μου, αναμασάς μια λανθασμένη άποψη που υπήρχε την προηγούμενη δεκαετία και είχε περάσει ακριβώς επειδή δεν υπήρχαν τρόποι περιορισμού της πρόσβασης σε αυτήν από 3rd-party προγράμματα όπου έμπαιναν και αναστάτωναν το σύμπαν. Με τα Vista επιχειρήθηκε να μπει ένα φρένο με τον UAC, αλλά για να μαντέψω... Όλοι τον απενεργοποιούσαν επειδή τους χαλούσε την αισθητική... (συμπεριλαμβάνομαι κι εγώ σ' αυτούς εκείνη την περίοδο), οπότε πάλι οποιοδήποτε πρόγραμμα έγραφε ό,τι ήθελε στη Registry.
    Η Registry σαν Registry δεν είναι πρόβλημα. Όπως έγραψε και ο flamelab πιο πάνω, είναι μια ιεραρχική ΒΔ και τίποτα περισσότερο. Κάπου πρέπει να "γράφονται" τα properties από τα πάντα. Και αυτό το "κάτι" είτε θα ήταν binary αρχεία, είτε ένα συγκεντρωτικό σημείο (που εδώ που τα λέμε, πάλι κάτι σε δυαδικά αρχεία είναι τα περισσότερα κλειδιά). Η άλλη λύση θα ήταν να πάει σε ένα μοντέλο όπως τα .conf αρχεία του Linux, αλλά για σκέψου τη συμβατότητα με τα παλιά προγράμματα... Θα έπρεπε να επινοήσουν ένα περίπλοκο σύστημα με redirections, έτσι ώστε όταν ένα πρόγραμμα πάει να διαβάσει ή να γράψει σε ένα κλειδί, να ανακατευθύνεται στο αντίστοιχο αρχείο.
    Αυτό που πιστεύω πρέπει να αλλάξει, είναι η απευθείας εγγραφή/ανάγνωση σε αυτήν (και γενικά σε όλα τα ευαίσθητα τμήματα του λειτουργικού). Αντί δηλαδή το x πρόγραμμα να πάει και να γράφει "αβέρτα" στη Registry, να κάνει αίτηση στο λειτουργικό, να μεταβιβάζει τα κλειδιά σε αυτό και τα Windows να γράφουν ό,τι χρειάζεται. Έτσι θα υπάρχει ένα γενικός έλεγχος στο τι, πώς και πότε γράφεται σε αυτήν. Η κατάργησή της δε νομίζω να βοηθήσει τόσο όσο φανταζόμαστε.
    Δεν διαφωνώ στο γενικότερο πλαίσιο σου γιατί έτσι είναι ! Είναι μια ΒΔ και κάπου πρέπει να γράφοντια τελικά οι πληροφορίες αυτές !
    Η ΒΔ όμως αυτή έχει μεγάλα θέματα με τις ανώμαλες ενάρξεις που προκαλούν ξανά εκκινήσεις και πάμε λέγοτνας και στο τέλος πάντα υπάρχουν εφαρμογές που δεν δουλεύουν και τρέχα γύρευε μετά .... Καταλαβαίνουμε όλοι τι θέλω να και ας μην το περιγράφω σωστά !

    Αν ήταν .conf πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε αυτό το πρόβλημα ! Με το Linux σε όσα συστήματα έχω και τα έχω χρόνια πολλλλα δεν είχα προβλημα απώλειας τέτοια ...και τα εχω ταλαιπωρήσει αρκετα πιστεψέ με διάφορα !!

    Ισως να θέλει απλά βελτιωσει το θέμα με κάποιο τρόπο .... και να μην θέλει ξανά συγγραφή ! Πάντως για την συμβατότητα θα υπενθυμίσω ότι κάποιες εκδόσεις παλιές τότε την εποχή που βγήκε το Registry για 1η φορά τα Windows παίζανε και με τα .ini τότε και με το Registry !
    Νομίζω ότι αν η microsoft θέλει όντως να το αλλάξει για να το βελτιώσει μπορεί να το κάνει με σταδιακές αλλαγές ! Τα GPO δεν είναι τίποτα άλλο παρα ανταλαγές πληροφοριών μεταξύ server/client ....δεν βλέπω πρακτικά το πρόβλημα εκτός και αν εννοείς που θα γραφούν τα Script που πειράζουν το registry... ε.. δεν θα γράφουν στο registry αλλά στο κάπου αλλού !

    Το UAC δεν ήταν κακό και εγώ το έκλεινα ομως απλά ήταν σπαστικό γιατί έβγαινε για ψίλου πήδημα ! Μου θύμισε το Spy Bot που ακόμα και αν ένα application ζήταγε Registry access read π.χ σου έβγαζε μύνημα ! Για αυτό το κλείναμε !

    Ισως ή λύση να είναι αυτό το ενδιάμεσο layer και λίγο βελτίωση του τρόπου διαχείρισης της BD... Στο τέλος όλα κρίνονται απο το αποτέλεσμα !


    Πάντως τα XP μου ακόμα σφαίρα πάνε ! Βέβαια δεν τα σκίζω στα install ! ΚΑι δεν έχουν φάει και πολλά ανώμαλα !

  4. #49
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    το θεμα ειναι οτι το καθε προγραμμα οπως ειπες γραφει οτι θελει δεν υπαρχει μια unified pool db με generic settings γενικα οπου αντι τα προγραμματα να γραφουν οτι θελουν οπου θελουν να πρεπει να περνουν απο αυτο το pool συγκεκριμενες εγγραφες και αυτο ηταν ουτε με xml ουτε με conf ουτε με reg ουτε με τιποτα αλλα αυτο θα χρειαστει ενα εντελως νεο λειτουργικο που δεν θα γινει ποτε (τουλαχιστον οχι απο την Ms)

  5. #50
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiXel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη γνώμη μου, αναμασάς μια λανθασμένη άποψη που υπήρχε την προηγούμενη δεκαετία και είχε περάσει ακριβώς επειδή δεν υπήρχαν τρόποι περιορισμού της πρόσβασης σε αυτήν από 3rd-party προγράμματα όπου έμπαιναν και αναστάτωναν το σύμπαν. Με τα Vista επιχειρήθηκε να μπει ένα φρένο με τον UAC, αλλά για να μαντέψω... Όλοι τον απενεργοποιούσαν επειδή τους χαλούσε την αισθητική... (συμπεριλαμβάνομαι κι εγώ σ' αυτούς εκείνη την περίοδο), οπότε πάλι οποιοδήποτε πρόγραμμα έγραφε ό,τι ήθελε στη Registry.
    Η Registry σαν Registry δεν είναι πρόβλημα. Όπως έγραψε και ο flamelab πιο πάνω, είναι μια ιεραρχική ΒΔ και τίποτα περισσότερο. Κάπου πρέπει να "γράφονται" τα properties από τα πάντα. Και αυτό το "κάτι" είτε θα ήταν binary αρχεία, είτε ένα συγκεντρωτικό σημείο (που εδώ που τα λέμε, πάλι κάτι σε δυαδικά αρχεία είναι τα περισσότερα κλειδιά). Η άλλη λύση θα ήταν να πάει σε ένα μοντέλο όπως τα .conf αρχεία του Linux, αλλά για σκέψου τη συμβατότητα με τα παλιά προγράμματα... Θα έπρεπε να επινοήσουν ένα περίπλοκο σύστημα με redirections, έτσι ώστε όταν ένα πρόγραμμα πάει να διαβάσει ή να γράψει σε ένα κλειδί, να ανακατευθύνεται στο αντίστοιχο αρχείο.
    Αυτό που πιστεύω πρέπει να αλλάξει, είναι η απευθείας εγγραφή/ανάγνωση σε αυτήν (και γενικά σε όλα τα ευαίσθητα τμήματα του λειτουργικού). Αντί δηλαδή το x πρόγραμμα να πάει και να γράφει "αβέρτα" στη Registry, να κάνει αίτηση στο λειτουργικό, να μεταβιβάζει τα κλειδιά σε αυτό και τα Windows να γράφουν ό,τι χρειάζεται. Έτσι θα υπάρχει ένα γενικός έλεγχος στο τι, πώς και πότε γράφεται σε αυτήν. Η κατάργησή της δε νομίζω να βοηθήσει τόσο όσο φανταζόμαστε.
    καλα τα λες,ειδικα στο τελος,αλλα φανταζομαι καπως βολευονται ετσι,τουλαχιστον προς το παρον
    VAMOS ARIS

  6. #51
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνώ στο γενικότερο πλαίσιο σου γιατί έτσι είναι ! Είναι μια ΒΔ και κάπου πρέπει να γράφοντια τελικά οι πληροφορίες αυτές !
    Η ΒΔ όμως αυτή έχει μεγάλα θέματα με τις ανώμαλες ενάρξεις που προκαλούν ξανά εκκινήσεις και πάμε λέγοτνας και στο τέλος πάντα υπάρχουν εφαρμογές που δεν δουλεύουν και τρέχα γύρευε μετά .... Καταλαβαίνουμε όλοι τι θέλω να και ας μην το περιγράφω σωστά !

    Αν ήταν .conf πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε αυτό το πρόβλημα ! Με το Linux σε όσα συστήματα έχω και τα έχω χρόνια πολλλλα δεν είχα προβλημα απώλειας τέτοια ...και τα εχω ταλαιπωρήσει αρκετα πιστεψέ με διάφορα !!

    Ισως να θέλει απλά βελτιωσει το θέμα με κάποιο τρόπο .... και να μην θέλει ξανά συγγραφή ! Πάντως για την συμβατότητα θα υπενθυμίσω ότι κάποιες εκδόσεις παλιές τότε την εποχή που βγήκε το Registry για 1η φορά τα Windows παίζανε και με τα .ini τότε και με το Registry !
    Νομίζω ότι αν η microsoft θέλει όντως να το αλλάξει για να το βελτιώσει μπορεί να το κάνει με σταδιακές αλλαγές ! Τα GPO δεν είναι τίποτα άλλο παρα ανταλαγές πληροφοριών μεταξύ server/client ....δεν βλέπω πρακτικά το πρόβλημα εκτός και αν εννοείς που θα γραφούν τα Script που πειράζουν το registry... ε.. δεν θα γράφουν στο registry αλλά στο κάπου αλλού !

    Το UAC δεν ήταν κακό και εγώ το έκλεινα ομως απλά ήταν σπαστικό γιατί έβγαινε για ψίλου πήδημα ! Μου θύμισε το Spy Bot που ακόμα και αν ένα application ζήταγε Registry access read π.χ σου έβγαζε μύνημα ! Για αυτό το κλείναμε !

    Ισως ή λύση να είναι αυτό το ενδιάμεσο layer και λίγο βελτίωση του τρόπου διαχείρισης της BD... Στο τέλος όλα κρίνονται απο το αποτέλεσμα !


    Πάντως τα XP μου ακόμα σφαίρα πάνε ! Βέβαια δεν τα σκίζω στα install ! ΚΑι δεν έχουν φάει και πολλά ανώμαλα !
    Προσωπικά θεωρώ την "κεντρικοποίηση" των ρυθμίσεων σε ένα σημείο, υπό μία ενιαία ΒΔ, καλύτερη απ' τις σκόρπιες ρυθμίσεις σε αρχεία .ini δεξιά και αριστερά στο σκληρό δίσκο. Έτσι μπορεί να υπάρξει έλεγχος με κλειδαριές ανάγνωσης/εγγραφής ή καταγραφή σε δευτερεύουσα ΒΔ του ποια κλειδιά ανήκουν σε ποια εφαρμογή, ενώ στα .ini τα πράματα δεν είναι και τόσο εύκολα. Ήδη παρέχονται transaction-based υπηρεσίες στις τελευταίες εκδόσεις των Windows, όπου δε μπορούν ταυτόχρονα δυο προγράμματα να γράψουν στο ίδιο κλειδί της Registry, ενώ από τα Vista και μετά έχει εισαχθεί το Registry Virtualization, όπου όταν μια παλαιότερη εφαρμογή πάει να γράψει σε protected σημείο (πχ στο HKEY_LOCAL_MACHINE) γίνεται redirect σε per-user σημείο ώστε να αποφευχθεί απώλεια του συστήματος, δηλαδή πάνω κάτω ό,τι γίνεται και με τις σύγχρονες ΒΔ.
    Εγώ επιμένω πως το θέμα δεν είναι στο είδος του σημείου που θα γράφονται οι ρυθμίσεις αλλά στον τρόπο. Να αλλάξουν τη Registry και να πάνε σε .ini; Καλώς. Θα μεταβούν απ' το να γράφεται σαβούρα σε μια βάση δεδομένων, στο να γράφεται σαβούρα σε σκόρπια, μεμονωμένα αρχεία. Το πρόβλημα προφανώς δε λύνεται έτσι. Για μένα, καλύτερα να πάνε σε υποχρεωτικό έλεγχο και καταγραφή του τι γράφεται στη Registry από κάθε πρόγραμμα και πού, ώστε να μην υπάρχουν left-over keys μετά από απεγκαταστάσεις, αυστηρή απαγόρευση για εγγραφή σε σημεία του συστήματος και sandboxed εγκαταστάσεις προγραμμάτων, όπου το λειτουργικό αναλαμβάνει να γράψει στη Registry και όχι το πρόγραμμα (πιθανώς, με υποχρεωτική μεταφορά στον Windows Installer). Αυτό βέβαια για να γίνει προϋποθέτει ότι θα ξεχωρίσουν τα κλειδιά μεταξύ τους (είμαι 100% σίγουρος ότι υπάρχουν per-user keys σε protected σημεία του συστήματος και το ανάποδο) και ότι θα βρουν έναν μεταβατικό τρόπο, ώστε να υποχρεώσουν να μεταβούν τα καινούργια προγράμματα στο νέο μοντέλο, διατηρώντας τη λειτουργικότητα των παλιών (μην έχουμε πάλι κανένα Βατερλό, όπως με τα Vista!).
    Όσο γι' αυτό που λες για το Linux: το Linux δομήθηκε εξ' αρχής με καθαρά layers και μπήκαν απ' την πρώτη μέρα περιορισμοί στο πού θα γράφουν τα προγράμματα και ποιος θα έχει τον έλεγχο γι' αυτά. Όταν όμως έχεις ένα μοντέλο -στην περίπτωση των Windows- που δημιούργησες με τη λογική "γράψε κόσμε πρόγραμμα, ακόμα και σαβούρα ναι είναι", χωρίς έναν υποτυπώδη έλεγχο δικαιωμάτων, το οποίο έχει δημιουργήσει μια γενιά από malware και bloatware που αξιοποιούν αυτές ακριβώς τις βλακώδεις επιλογές της Microsoft του '90 και του 2000, συνοδευόμενο όμως από μια τεράστια βάση προγραμμάτων (που είναι μια από τις βασικές αιτίες που τα Windows κυριαρχούν στην αγορά) που εγκαθίστανται και εκτελούνται με το παλιό και άπληστο σύστημα απέραντων εγγραφών όπου νά 'ναι, δυστυχώς δε μπορείς να το αλλάξεις απ' τη μια μέρα στην άλλη...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PiXel : 18-09-14 στις 02:43.

  7. #52
    Εγγραφή
    27-01-2008
    Ηλικία
    72
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΡΗΣ
    Χωρίς να είμαι ειδικός σε software και όντας παλαιάς σχολής αφού πάτησα τα 63 και είμαι συνταξιούχος βρήκα ένα τρόπο να αντιδράσω σε αναβαθμίσεις που επιζητούν να με εκμεταλλεύονται αποσπώντας μου χρήματα κάθε λίγο. Στο παλιό μου PC του 2002 πολλάκις αναβαθμισμένο, εγχειρισμένο, με μεταμοσχεύσεις ακόμη και με αντικατάσταση motherboard, κάρτας γραφικών και (πολλών) τροφοδοτικών που τρέχει με Windows XP Home δεν έπαιρνε ακόμη μιά εγχείρηση. Έπρεπε να το αντικαταστήσω και ήδη έχω ένα λάπτοπ με Windows 7. Το αγαπώ όμως το γεροντάκι PC που ζεί ακόμη και βασιλεύει με τα παλαιά του προγράμματα και αρχεία, έτσι αποφάσισα να το κρατήσω και να του κάνω μιά ένεση (όπως την ίδια θα κάνω και στο νεώτερο όταν έρθει η ώρα του!).
    Με την βοήθεια μόνο από το διαδίκτυο και με την ελάχιστη βοήθεια ενός φίλου που ρώτησα από το τηλέφωνο ώς πρός την βασική επιλογή του τί είδους πρόγραμμα θα εγκαταστήσω του «φόρεσα» μόνος μου ΔΩΡΕΑΝ Linux - Ubuntu 12.04 σε partition δίπλα στα Windows XP πρίν 6 μήνες (με installation DVD που έφτιαξα από το διαδίκτυο) τα οποία αναβαθμίστηκαν μόνα τους και ΔΩΡΕΑΝ σε Ubuntu 14.04 πρίν ένα μήνα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος παρότι δυσκολεύτηκα λίγο να συνηθίσω τις αλλαγές που δεν ήταν φοβερές. Από αυτό το PC σας γράφω το κείμενο αυτό.
    Έτσι πλέον σκοπεύω να αντιμετωπίσω και τήν διακοπή ενημερώσεων στά Windows 7 στο λάπτοπ μου αργότερα. (Και να σκεφτεί κανείς ότι μετά τις 18/4/14 ήρθαν πάρα πολλές security updates - μέχρι και τον Αύγουστο και Σεπτέμβριο - στά Windows XP).
    Έτσι σε μιά Ελλάδα που όλοι έχουμε περάσει στην ένδεια δεν θα χρειαστεί να πετάξω άλλα λεφτά από το παράθυρο (που δεν έχω πλέον να περισσεύουν) για αναβαθμίσεις της MS!
    Να είστε όλοι σας καλά! Παύλος.

  8. #53
    Εγγραφή
    28-05-2007
    Μηνύματα
    680
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ένα λινκ που απλώς εξηγεί τι είναι το filesystem. Δεν εξηγεί τι πρόβλημα έχει αυτό των windows, γιατί πρέπει να αλλάξει και με τι..
    Βασικά είναι ΤΡΑΓΙΚΟ να έχουμε ακόμα ενα filesystem που ειναι σχεδιασμένο στο πρώτο μισο της δεκαετίας του 90.Ιδιατερα μια και και έχει αλλάξει τοσο η χωρητικότητα των σκληρών όσο και ο τρόπος προσβασης τους (SSD ,SFlash).

    Το NTFS είναι τοσο παλαιολιθικό που είναι σαν να πηγαινεις σε αγώνα της F1 με 2 chevaux.

    Θα σου πω μερικούς λόγους που πρέπει να αλλάξει πέραν της ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗΣ διαφοράς στην ταχύτητα.
    • Δεν απορεις που από όταν εμφανίστηκε το usb στα 98 μέχρι σήμερα στα 8,δεν έχουν φτιάξει το bug που δεν σου επιτρέπει να κανεις safely remove το drive?Είναι γιατί το filesystem δεν έχει real time ενημέρωση για αν διαβάζεις ένα αρχείο.
    • Δεν κάνει σωστή διαχείρηση πολύ μεγάλων και μικρών αρχείων.Φτιάξε ενα αρχείο με 1byte και θα δείς να γίνεται 4KByte.Λογω αυτής της ιδιατεροτητας δεν μπορεί να κανει σωστή εκτίμηση οταν αντιγράφει πολλά αρχεία και σου λέει την μια στιγμή 1λεπτο και την αλλή 200 χρονια.
    • Στα μεγάλα αρχεία οταν τα ανοιγει σου τρώει ΤΕΡΑΣΤΙΟ κομμάτι της μνημης χωρίς λόγο.Δεν κανει αποθηκευση των αλλάγων με delta να μπορεί να πηγαινει εμπρος και πισω χωρις να κλειδώνει το συστημα.Μια RAW φωτογραφια πας να επεξεργαστεις και το συστημα κάνει να την φορτώσει μιση ώρα.(Μεταφορικά λεω το μισή μην μου πειτε το δικο μου ανοιγει σε 10 λεπτα)
    • Δεν έχει σοβαρό crc checksum subsystem.Αποτελεσμα είναι να γινονται corrupt αρχεία χωρις λογο, ειτε λογο διακοπης ρευματος είτε γιατι οταν εκλεινε το σύστημα μια εφαρμογή αργησε να πάρει ελεγχο.Ακομα χειρότερα οχι μονο το κανει corrupt αλλά μετα δεν σου λέει τίποτα και πας να ανοίξεις ενα προγραμμα και έχει σπάσει. To μυνημα (This drive needs to be scanned for errors) σου θυμίζει τίποτα;
    • Fragmemtation.Το NTFS είναι το μονο filesystem μετα το DOS που εχει τοσο τραγικό block write/erase που κατακερματιζει τα δεδομενα σε κομματακια δεξια και αριστερα στον δισκο τυχαία.Πες σου δίνω ενα βιβλίο και πας και σκιζεις τις σελίδες και τις κρυβεις τυχαία μεσα στο σπιτι.Καθε φορα που θες μια πληροφορία πρέπει να τρέχεις πανω κατω να συμπληρώσεις το βιβλιο.Ακριβως γιατι ειναι βλαμμένο και δεν ξερει να διαχειριστει τα μικρά/μεγάλα αρχεια αν τρέξεις ενα προγραμμα σαν το O&O defrag και παρεις report για τον σκληρο σου θα φρίξεις.Αυτο μαζι με το registry είναι οι βασικοι λογοι που το συστημα σου οσο και αν το προσεχεις μετα απο ενα χρονο θα εχει χάσει το 60% της ταχύτητας του.


    Αντι να πανε να φτιαξουν αυτο θέλουν να μας πεισουν να αναβαθμίσουμε για ΜΕΤΡΟ και αισθητικές βλακείες που στην τελική μειώνουν την αποτελεσματικότητα μας.Και μετά κοβουν το support στα 7 γιατί ο κοσμος για καποιο λόγο αρνείται να αναβαθμήσει.

    Ας τα παρουσιάσουν,μα αν δεν προσφέρουν τίποτα σοβαρό θα πάνε εκει που πήγαν και τα 8.Στον αγύριστο.

  9. #54
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minos197 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά είναι ΤΡΑΓΙΚΟ να έχουμε ακόμα ενα filesystem που ειναι σχεδιασμένο στο πρώτο μισο της δεκαετίας του 90.Ιδιατερα μια και και έχει αλλάξει τοσο η χωρητικότητα των σκληρών όσο και ο τρόπος προσβασης τους (SSD ,SFlash).

    Το NTFS είναι τοσο παλαιολιθικό που είναι σαν να πηγαινεις σε αγώνα της F1 με 2 chevaux.

    Θα σου πω μερικούς λόγους που πρέπει να αλλάξει πέραν της ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗΣ διαφοράς στην ταχύτητα.
    • Δεν απορεις που από όταν εμφανίστηκε το usb στα 98 μέχρι σήμερα στα 8,δεν έχουν φτιάξει το bug που δεν σου επιτρέπει να κανεις safely remove το drive?Είναι γιατί το filesystem δεν έχει real time ενημέρωση για αν διαβάζεις ένα αρχείο.
    • Δεν κάνει σωστή διαχείρηση πολύ μεγάλων και μικρών αρχείων.Φτιάξε ενα αρχείο με 1byte και θα δείς να γίνεται 4KByte.Λογω αυτής της ιδιατεροτητας δεν μπορεί να κανει σωστή εκτίμηση οταν αντιγράφει πολλά αρχεία και σου λέει την μια στιγμή 1λεπτο και την αλλή 200 χρονια.
    • Στα μεγάλα αρχεία οταν τα ανοιγει σου τρώει ΤΕΡΑΣΤΙΟ κομμάτι της μνημης χωρίς λόγο.Δεν κανει αποθηκευση των αλλάγων με delta να μπορεί να πηγαινει εμπρος και πισω χωρις να κλειδώνει το συστημα.Μια RAW φωτογραφια πας να επεξεργαστεις και το συστημα κάνει να την φορτώσει μιση ώρα.(Μεταφορικά λεω το μισή μην μου πειτε το δικο μου ανοιγει σε 10 λεπτα)
    • Δεν έχει σοβαρό crc checksum subsystem.Αποτελεσμα είναι να γινονται corrupt αρχεία χωρις λογο, ειτε λογο διακοπης ρευματος είτε γιατι οταν εκλεινε το σύστημα μια εφαρμογή αργησε να πάρει ελεγχο.Ακομα χειρότερα οχι μονο το κανει corrupt αλλά μετα δεν σου λέει τίποτα και πας να ανοίξεις ενα προγραμμα και έχει σπάσει. To μυνημα (This drive needs to be scanned for errors) σου θυμίζει τίποτα;
    • Fragmemtation.Το NTFS είναι το μονο filesystem μετα το DOS που εχει τοσο τραγικό block write/erase που κατακερματιζει τα δεδομενα σε κομματακια δεξια και αριστερα στον δισκο τυχαία.Πες σου δίνω ενα βιβλίο και πας και σκιζεις τις σελίδες και τις κρυβεις τυχαία μεσα στο σπιτι.Καθε φορα που θες μια πληροφορία πρέπει να τρέχεις πανω κατω να συμπληρώσεις το βιβλιο.Ακριβως γιατι ειναι βλαμμένο και δεν ξερει να διαχειριστει τα μικρά/μεγάλα αρχεια αν τρέξεις ενα προγραμμα σαν το O&O defrag και παρεις report για τον σκληρο σου θα φρίξεις.Αυτο μαζι με το registry είναι οι βασικοι λογοι που το συστημα σου οσο και αν το προσεχεις μετα απο ενα χρονο θα εχει χάσει το 60% της ταχύτητας του.


    Αντι να πανε να φτιαξουν αυτο θέλουν να μας πεισουν να αναβαθμίσουμε για ΜΕΤΡΟ και αισθητικές βλακείες που στην τελική μειώνουν την αποτελεσματικότητα μας.Και μετά κοβουν το support στα 7 γιατί ο κοσμος για καποιο λόγο αρνείται να αναβαθμήσει.

    Ας τα παρουσιάσουν,μα αν δεν προσφέρουν τίποτα σοβαρό θα πάνε εκει που πήγαν και τα 8.Στον αγύριστο.
    Το 1Byte θα πάει να γραφτεί στο allocation unit που έχεις ορίσει εσύ (default 4K), αυτό αλλάζει όπως και σε άλλα γνωστά filesystem
    Το πως θα ανοίξει ενα αρχείο δεν είναι τόσο θέμα filesystem όσο είναι εφαρμογής που ανοίγει το αρχείο, πχ έχω εφαρμογή που ανοίγει αρχείο των 10GB αλλά μνήμη έχει μόνο 52mb
    To data corrupt γίνεται συνήθως λόγο του ότι έχεις ενεργή την cache στον δίσκο χωρίς ups, δοκίμασε αν θέλεις να το κάνεις και σε άλλα filesystem να δείς το αποτέλεσμα

    Για το fragmentation, ok, για αυτό υπάρχει το defrag

  10. #55
    Εγγραφή
    25-11-2009
    Περιοχή
    /home/pixel
    Μηνύματα
    1.817
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Du
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Apaulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι ειδικός σε software και όντας παλαιάς σχολής αφού πάτησα τα 63 και είμαι συνταξιούχος βρήκα ένα τρόπο να αντιδράσω σε αναβαθμίσεις που επιζητούν να με εκμεταλλεύονται αποσπώντας μου χρήματα κάθε λίγο. Στο παλιό μου PC του 2002 πολλάκις αναβαθμισμένο, εγχειρισμένο, με μεταμοσχεύσεις ακόμη και με αντικατάσταση motherboard, κάρτας γραφικών και (πολλών) τροφοδοτικών που τρέχει με Windows XP Home δεν έπαιρνε ακόμη μιά εγχείρηση. Έπρεπε να το αντικαταστήσω και ήδη έχω ένα λάπτοπ με Windows 7. Το αγαπώ όμως το γεροντάκι PC που ζεί ακόμη και βασιλεύει με τα παλαιά του προγράμματα και αρχεία, έτσι αποφάσισα να το κρατήσω και να του κάνω μιά ένεση (όπως την ίδια θα κάνω και στο νεώτερο όταν έρθει η ώρα του!).
    Με την βοήθεια μόνο από το διαδίκτυο και με την ελάχιστη βοήθεια ενός φίλου που ρώτησα από το τηλέφωνο ώς πρός την βασική επιλογή του τί είδους πρόγραμμα θα εγκαταστήσω του «φόρεσα» μόνος μου ΔΩΡΕΑΝ Linux - Ubuntu 12.04 σε partition δίπλα στα Windows XP πρίν 6 μήνες (με installation DVD που έφτιαξα από το διαδίκτυο) τα οποία αναβαθμίστηκαν μόνα τους και ΔΩΡΕΑΝ σε Ubuntu 14.04 πρίν ένα μήνα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος παρότι δυσκολεύτηκα λίγο να συνηθίσω τις αλλαγές που δεν ήταν φοβερές. Από αυτό το PC σας γράφω το κείμενο αυτό.
    Έτσι πλέον σκοπεύω να αντιμετωπίσω και τήν διακοπή ενημερώσεων στά Windows 7 στο λάπτοπ μου αργότερα. (Και να σκεφτεί κανείς ότι μετά τις 18/4/14 ήρθαν πάρα πολλές security updates - μέχρι και τον Αύγουστο και Σεπτέμβριο - στά Windows XP).
    Έτσι σε μιά Ελλάδα που όλοι έχουμε περάσει στην ένδεια δεν θα χρειαστεί να πετάξω άλλα λεφτά από το παράθυρο (που δεν έχω πλέον να περισσεύουν) για αναβαθμίσεις της MS!
    Να είστε όλοι σας καλά! Παύλος.
    Καλημέρα σας,
    Κατά τη γνώμη μου, κάνατε την καλύτερη δουλειά! Είναι πολύ ευχάριστο που άτομα σαν κι εσάς εξοικειώνονται με την τεχνολογία και κάνουν πράγματα που άλλοι θα θεωρούσαν πυρηνική φυσική...! Εγώ θέλω απλά να τονίσω ότι το Linux είναι φύση ανοιχτό και δωρεάν, ενώ τα Windows είναι απ' τα βασικά προϊόντα που βγάζει τα κέρδη της η Microsoft, δε θα περιμένατε να τα κυκλοφορεί δωρεάν, ειδικότερα όταν μιλάμε για ένα προϊόν (Windows XP) που κυκλοφόρησε το 2001! Για τα Windows 7 να έχετε υπ' όψιν σας ότι ακούγεται πως θα πάρουν τα Windows 9 ως δωρεάν αναβάθμιση ή με κάποια προσφορά των €15, όπως έγινε με τα 8.

  11. #56
    Εγγραφή
    27-01-2008
    Ηλικία
    72
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΡΗΣ
    Σας ευχαριστώ για την θετική σας γνώμη και την πληροφορία σχετικά με τα Windows 7. Σας πληροφορώ ότι παρότι έχω επίγνωση της ηλικίας μου δεν κατάφερα ακόμη να δώ τον εαυτό μου σαν ηλικιωμένο. Ευτυχώς το μυαλό γερνά πιό αργά από το σώμα. Όταν θάρθη και του νού η σειρά, εύχομαι να έχει χρησιμοποιήση ο Νεφεληγερέτης τον κεραυνό του για να με στείλει στα Ηλύσια Πεδία ή στα Τάρταρα (πουθενά αλλού παρά μόνο στον Άδη, δεν θέλω ουράνιους παραδείσους!) Να είστε καλά και να αντέχουμε την λαίλαπα!

  12. #57
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ενας μεσος χρήστης να ενδιαφέρεται για τις διαφορές NTFS/ReFS ούτως ή άλλως. Μονο αν "κολλάει" ή "δεν κολλάει".
    Last time I checked, το ADSLgr.com ήταν τεχνολογική κοινότητα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν εχουμε φτασει εν ετει 2014 και εχουμε ακομη registry τι να περιμενεις..
    Υπάρχει και ένα θεματάκι που λέγεται backwards compatibility μέσα σε όλα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  13. #58
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Apaulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι ειδικός σε software και όντας παλαιάς σχολής αφού πάτησα τα 63 και είμαι συνταξιούχος βρήκα ένα τρόπο να αντιδράσω σε αναβαθμίσεις που επιζητούν να με εκμεταλλεύονται αποσπώντας μου χρήματα κάθε λίγο. Στο παλιό μου PC του 2002 πολλάκις αναβαθμισμένο, εγχειρισμένο, με μεταμοσχεύσεις ακόμη και με αντικατάσταση motherboard, κάρτας γραφικών και (πολλών) τροφοδοτικών που τρέχει με Windows XP Home δεν έπαιρνε ακόμη μιά εγχείρηση. Έπρεπε να το αντικαταστήσω και ήδη έχω ένα λάπτοπ με Windows 7. Το αγαπώ όμως το γεροντάκι PC που ζεί ακόμη και βασιλεύει με τα παλαιά του προγράμματα και αρχεία, έτσι αποφάσισα να το κρατήσω και να του κάνω μιά ένεση (όπως την ίδια θα κάνω και στο νεώτερο όταν έρθει η ώρα του!).
    Με την βοήθεια μόνο από το διαδίκτυο και με την ελάχιστη βοήθεια ενός φίλου που ρώτησα από το τηλέφωνο ώς πρός την βασική επιλογή του τί είδους πρόγραμμα θα εγκαταστήσω του «φόρεσα» μόνος μου ΔΩΡΕΑΝ Linux - Ubuntu 12.04 σε partition δίπλα στα Windows XP πρίν 6 μήνες (με installation DVD που έφτιαξα από το διαδίκτυο) τα οποία αναβαθμίστηκαν μόνα τους και ΔΩΡΕΑΝ σε Ubuntu 14.04 πρίν ένα μήνα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος παρότι δυσκολεύτηκα λίγο να συνηθίσω τις αλλαγές που δεν ήταν φοβερές. Από αυτό το PC σας γράφω το κείμενο αυτό.
    Έτσι πλέον σκοπεύω να αντιμετωπίσω και τήν διακοπή ενημερώσεων στά Windows 7 στο λάπτοπ μου αργότερα. (Και να σκεφτεί κανείς ότι μετά τις 18/4/14 ήρθαν πάρα πολλές security updates - μέχρι και τον Αύγουστο και Σεπτέμβριο - στά Windows XP).
    Έτσι σε μιά Ελλάδα που όλοι έχουμε περάσει στην ένδεια δεν θα χρειαστεί να πετάξω άλλα λεφτά από το παράθυρο (που δεν έχω πλέον να περισσεύουν) για αναβαθμίσεις της MS!
    Να είστε όλοι σας καλά! Παύλος.
    Το γεγονός ότι έκανες μια μετάβαση από τα Windows XP στο Ubuntu δεν σημαίνει ότι μπορούν όλοι να την κάνουν αυτή την μετάβαση ! Από την άλλη δεν εκανες 100% μετάβαση ! Τα κράτησες τα XP. Προφανώς γιατί έχεις κάποιο πρόγραμμα που δεν τρέχει σε Linux ! Το οποίο σημαίνει ότι ανάλογα με την σοβάρότητα του προγράμματος μέχρι και την πληρωμένη ανανέωση του antivirus μπορεί να κάνεις για να μην κολλήσεις ιό !!!!
    Να σκεφτείς ότι έχω domain server σε Linux αλλά τερματικά είναι σε Windows γιατί έχω Software που δεν τρέχει σε Linux και μισά πράγματα δεν θέλω ! Αρα λοιπόν μένω στα Windows ! Ψάχνω εδώ και μήνες να βρώ τρόπο να πάω 100% σε Linux αλλά ακόμα δεν... μπορώ !

    Από την άλλη δεν χρειάζετε να τρέχεις για να αναβαθήσεις επειδή έβγαλε η MS νέο λειτουργικό ! Στον παλιό υπολογιστή που έχεις δεν θα τρέχει εξάλου !
    Όταν λοιπόν θα σου χρειαστεί software που τρέχει σε Windows θα πληρώσεις και πάλι αν το δούμε έτσι ! Ναι είσαι σίγουρος !

    Μια χαρά είναι το Linux αλλά δεν κολάει παντού ! Φιλική συμβουλή ! Βάλε άλλη διανομή εκτός από Ubuntu ! Οποια θέλεις π.χ Linux Mint,Fedora, ή όποια άλλη θέλεις εσύ .... Θα ξετρελαθείς με το περιβάλλον .... Το Ubuntu με το περιβάλλον που έχει ....... είναι πρόβλημα και αργεί συνάμμα !

    Τέλος μια χαρά έκανες .... και εβαλες Linux ! Αλλά αν θέλεις πραγματικά να φύγεις από τα Windows ξεκόλλα και σβήστα ! Τότε το ανοικτό λογισμικό θα έχει κερδίσει ένα χρήστη ακόμα 100%

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Last time I checked, το ADSLgr.com ήταν τεχνολογική κοινότητα..

    Οι χρήστες του Adslgr.com δεν είναι μέσοι χρήστες...Είναι Advanced χρήστες και μάλιστα με υψηλό γνωστικό επίπεδο !

    - - - Updated - - -


    Υπάρχει και ένα θεματάκι που λέγεται backwards compatibility μέσα σε όλα.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα ειναι οτι το καθε προγραμμα οπως ειπες γραφει οτι θελει δεν υπαρχει μια unified pool db με generic settings γενικα οπου αντι τα προγραμματα να γραφουν οτι θελουν οπου θελουν να πρεπει να περνουν απο αυτο το pool συγκεκριμενες εγγραφες και αυτο ηταν ουτε με xml ουτε με conf ουτε με reg ουτε με τιποτα αλλα αυτο θα χρειαστει ενα εντελως νεο λειτουργικο που δεν θα γινει ποτε (τουλαχιστον οχι απο την Ms)


    Ναι οκ θέλεις 100% άλλο λειτουργικό αλλά μπορείς με μικρά βήματα να πας προς αυτό...Έτσι και οι developers θα γράφουν ποιό σωστές εφαρμογές σιγά σιγά γιατί θα επιβάλες κανόνες (λέμε τώρα) και το άναρχο θα μαζευτεί !

    Τα .ini & .conf τα ανέφερα γιατί είναι texts και δεν άμεσες οι εγγραφές οπότε και power failures να έχεις δεν χάνεις κάτι ! Ποτέ σε Linux δεν έχασα ρύθμιση η να μην τρέχει πρόγραμμα λόγω απώλειας π.χ registry setting ! Πλέον μετά από εγκαταστάσεις στα Windows κάνω πάντα Restart για να είμαι σίγουρος ότι όλα έιναι ΟΚ ! Σαφώς η σαβούρα είναι σαβούρα όπου και να πάει !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVader : 19-09-14 στις 19:08.

  14. #59
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Τα ΧΡ σαν ριζοσπαστικό λειτουργικό για την εποχή τους είχαν και αυτά τα θέματά τους. Απλά η Μικρομαλακη με τον καιρό τα διόρθωνε, ώσπου να φτάσουν σε σημείο ν' αγαπηθουν από τον κόσμο. Θετικό για την επιτυχία τους ήταν και το γεγονός του ότι έμειναν πολύ καιρό στην αγορά, γιατί ήταν φτιαγμένα με τέτοιο τρόπο, ώστε να έχουν μακρά ημερομηνία "λήξης"... Από τα Βιστα και μετά η Μικρομαλακη όλο μισοτελειωμένες βλακείες φτιάχνει και κάθε φορά τα κοστολογει 150€, λες και πρόκειται για κάτι καινούργιο. Στην ουσία τα 8 είναι αναβάθμιση των Βιστα, απλά η Μικρομαλακη έχει βαλθεί να τα πειράζει προς το χειρότερο σε μερικά θέματα και να βγάζει ανά μικρά διαστήματα καινούργια έκδοση να διορθώσει τα λάθη της προηγούμενης...

  15. #60
    Εγγραφή
    19-02-2013
    Περιοχή
    In the land of OpenDaylight far above the cloud.
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Gennet Oxygen IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ΧΡ σαν ριζοσπαστικό λειτουργικό για την εποχή τους είχαν και αυτά τα θέματά τους. Απλά η Μικρομαλακη με τον καιρό τα διόρθωνε, ώσπου να φτάσουν σε σημείο ν' αγαπηθουν από τον κόσμο. Θετικό για την επιτυχία τους ήταν και το γεγονός του ότι έμειναν πολύ καιρό στην αγορά, γιατί ήταν φτιαγμένα με τέτοιο τρόπο, ώστε να έχουν μακρά ημερομηνία "λήξης"... Από τα Βιστα και μετά η Μικρομαλακη όλο μισοτελειωμένες βλακείες φτιάχνει και κάθε φορά τα κοστολογει 150€, λες και πρόκειται για κάτι καινούργιο. Στην ουσία τα 8 είναι αναβάθμιση των Βιστα, απλά η Μικρομαλακη έχει βαλθεί να τα πειράζει προς το χειρότερο σε μερικά θέματα και να βγάζει ανά μικρά διαστήματα καινούργια έκδοση να διορθώσει τα λάθη της προηγούμενης...
    Τα Windows 7 είναι μισοτελειωμένα; Τελικά, wtf πίνετε ορισμένοι πριν ποστάρετε;;;

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-14, 16:14
  2. Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-14, 12:46
  3. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-14, 00:40
  4. Μηνύματα: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-14, 22:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας