Σελ. 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 133
  1. #61
    Εγγραφή
    05-03-2019
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    320-319320ΔΙΟΝΥΣΟΥ23,87444438,108694Ν. ΑΤΤΙΚΗΣΔ. ΔΙΟΝΥΣΟΥΔ. ΔιονύσουΔΙΟΝΥΣΟΣΜΟΥΣΩΝ 64, ΜΟΥΣΩΝ 60, ΜΟΥΣΩΝ 62, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 47, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 59, ΣΕΜΕΛΗΣ 1, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 57, ΣΕΜΕΛΗΣ 3, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 61, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 63, ΣΕΜΕΛΗΣ 5, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 50, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 48Α, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 46, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 44, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 40, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 48Β, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 42, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 53, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 51, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 55, ΣΕΜΕΛΗΣ 4, ΣΕΜΕΛΗΣ 2, ΣΕΜΕΛΗΣ 8, ΣΕΜΕΛΗΣ 6, ΧΕΙΛΩΝΟΣ 4, ΧΕΙΛΩΝΟΣ 5, ΧΕΙΛΩΝΟΣ 7, ΧΕΙΛΩΝΟΣ 1, ΧΕΙΛΩΝΟΣ 3, ΜΟΥΣΩΝ 54, ΜΟΥΣΩΝ 52, ΜΟΥΣΩΝ 48, ΜΟΥΣΩΝ 46, ΜΟΥΣΩΝ 56, ΜΟΥΣΩΝ 32, ΜΟΥΣΩΝ 40, ΜΟΥΣΩΝ 44, ΜΟΥΣΩΝ 42, ΜΟΥΣΩΝ 50, ΜΟΥΣΩΝ 34, ΜΟΥΣΩΝ 36, ΚΛΕΙΟΥΣ 5, ΚΛΕΙΟΥΣ 1, ΚΛΕΙΟΥΣ 3, ΜΟΥΣΩΝ 38, ΜΟΥΣΩΝ 30, ΚΛΕΙΟΥΣ 6, ΚΛΕΙΟΥΣ 4, ΚΛΕΙΟΥΣ 2, ΚΛΕΙΟΥΣ 8, ΜΟΥΣΩΝ 28, ΚΛΕΙΟΥΣ 16, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 32, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 36, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 38, ΚΛΕΙΟΥΣ 10, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 28, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 30, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 40, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 34, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 54, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 50, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 41, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 29, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 35, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 31, ΚΛΕΙΟΥΣ 11, ΚΛΕΙΟΥΣ 15, ΚΛΕΙΟΥΣ 13, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 25, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 17, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 27-29, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 27, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 29, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 6, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 4, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 35, ΕΥΤΕΡΠΗΣ 24, ΤΕΡΨΙΧΟΡΗΣ 52

    Για να κάνουμε μία 2η επιβεβαίωση, τσέκαρε εάν υπάρχει στον πίνακα παραπάνω η διεύθυνση σου.. για το 320-319.

    Το καφάο αυτό το 319 πρέπει να είναι αυτό εδώ.. (κρυμμένο στην γωνία..)
    https://www.google.com/maps/@38.1086...7i13312!8i6656

    Εάν υπάρχει ακόμη αυτό εκεί, όντως αυτό το καφάο που βλέπω είναι απλό ADSL.
    Οπότε νομίζω λύσαμε αυτό το ζήτημα..

    Πάμε τώρα να δούμε πόσο απέχει από το A/K της περιοχής..
    Ναι υπάρχει όντως η οδός μου και ο αριθμός μου στην λίστα αυτή....
    Επίσης το συγκεκριμένο καφάο που ανέβασες όντως υπάρχει ακόμα στο σημείο εκεί, το έχω δει. Και δυστυχώς στην κατάσταση αυτή.

    Δλδ με αυτά που λέτε Iris07 & jkoukos να υποθέσω πως ήμουν κουμπωμένος στην καμπίνα αυτή με vdsl30 και στο 50άρι με γύρισαν κέντρο? κάτι δεν πιάνω (και sorry για την άγνοια μου)

    Αν ήμουν κουμπωμένος σε αυτό το καφάο (adsl δλδ) πως έπιανα 29άρια προηγουμένως?
    Ή ανάποδα, αν ήμουν ανέκαθεν στο ΑΚ, με τέτοια απόσταση πως έπιανα πάλι 29άρια?

    ρωτάω για να καταλάβω κύριοι, μη παρεξηγηθώ

    Το μόνο λογικό κατ' εμέ σενάριο είναι αν ήμουν μια ζωή σε adsl έπιανα ας πούμε 14άρια και τώρα λόγω κατάστασης υποδομών στην περιοχή μου με το vdsl να ανέβηκε στα 23, όπως λέτε λόγω εξασθένησης χαλκού απόστασης κτλ. Αυτό το καταλαβαίνω.

  2. #62
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath


    Απόσταση από αυτόν τον δρόμο βλέπω κάπου στα 750 μέτρα..
    ή άντε κάπου στα 700 από την άλλη διαδρομή δίπλα..

    Βάλε σε αυτά και τα μέτρα που απέχει το σπίτι σου από το καφάο ADSL..

    Οπότε όντως θα έπρεπε να είχες πάει για VDSL..
    Υπομονή μόνο τώρα, μέχρι να δεις τι θα γίνει στο μέλλον..

    1 φορά τον χρόνο θα ανακοινώνονται νέες αποφάσεις,
    εάν κάποιος πάροχος θέλει να πάρει αυτά τα καφάο που απέχουν πολύ από τα A/K για "αναβάθμιση"..

    - - - Updated - - -

    Αυτή η καμπίνα είναι ADSL..
    και πριν.. και τώρα..
    σου δίνουν VDSL κατ' ευθείαν από το κτήριο του Αστικού Κέντρου μέσω αυτής της καμπίνας ADSL..

    Με την απόσταση που έχεις μπορούσες να πιάνεις τα 30 Mbps.. είναι οκ αυτό..

    Κάτι άλλο έγινε όπως σου είπε και ο φίλος jkoukos και έπεσε λίγο η ταχύτητα σου..

    - - - Updated - - -

    Κάτι άλλο..
    όπως θα είδες πρόσφτατα ο OTE κατήργησε το πακέτο 30 Mbps..
    και άφησε μόνο το 50άρι!

    Βέβαια η διάφορα τους στην τιμή, τελευταία ήταν μικρή, γύρω στα 2 ευρώ..

    Οπότε υποθέτω πως τελειώσε το συμβόλαιο που είχες και o ΟΤΕ σε έβαλε μετά στο 50άρι ??

    Λογικά θα είσαι κερδισμένος και έτσι..
    γιατί το 30άρι εκτός συμβολαίου θα είχε υψηλότερη τιμή από το 50άρι εντός συμβολαίου..

    Αυτά από μένα..
    μπορεί να σου πει και ο φίλος jkoukos ότι άλλο θέλει!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 06-03-19 στις 19:29.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #63
    Εγγραφή
    05-03-2019
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

    Άρα ήταν λογικό (και τυχερό ταυτόχρονα) να παίρνω από adsl καφάο και από κει στο ΑΚ τέτοια ταχύτητα. ΟΚ.
    Κρατώ ένα μικρό παράθυρο-ελπίδα μήπως αν και εφόσον δεήσει κανένας τεχνικός να περάσει από μένα και του ζητήσω να με περάσει σε άλλη καμπίνα..

    Αλήθεια είναι εφικτό κάτι τέτοιο? Τεχνικά γίνεται, αλλά κάνουν τέτοια ενέργεια με δικό μου επίσημο αίτημα? Ή δεν προβλέπεται?

    Γιατι απ' ότι βλέπω - όπως είπες και εσύ - καταργήθηκε το vdsl30, οπότε εφόσον ζητήσω υποβάθμιση γραμμής (που έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω, αυτό δεν χωρά συζήτηση από την στιγμή που ΔΕΝ μου προσφέρουν αυτό που μου πούλησαν) πέφτω αυτόματα στο 24άρι???

    Μια χαρά "παγίδα" πάντως μου έστησαν...

    Αν μου επιτρέπεις να σε "αγγαρέψω" μία τελευταία φορά με μία ερώτηση ακόμα, μου λες... Είναι εύκολο να μου πεις τις 1-2 κοντινότερες καμπίνες σε μένα ποιες είναι και σε τι απόσταση στο ενδεχόμενο να κούμπωνα σε αυτές κάνοντας αίτημα σχετικό?

    όπως καταλαβαίνεις, οι μοναδικές άλλες επιλογές θα είναι ή να περιμένω πότε θα αναβαθμιστεί η υπάρχουσα καμπίνα μου ή να αλλάξω πάροχο...

  4. #64
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχώς δεν γίνεται να αλλάξουμε καφάο που παίρνουμε σύνδεση..
    Και εσύ και οι γείτονες σου.. όλες οι γραμμές σας πηγαίνουν στο καφάο αυτό.

    Αν και δεν ξέρω από 1ο χέρι τι ακριβώς μπορεί να γίνει..
    γενικά ο OTE όταν δίνει VDSL από το A/K υποτίθεται ότι "ρωτάει" τον συνδρομητή εάν είναι ευχαριστημένος με αυτό που μπορεί να πιάσει..
    και ανάλογα μπορεί να του κάνει κάποια προσφορά ίσως, στην τιμή..

    αλλιώς ADSL.. :-|

    Πόσο δίνεις τώρα με το 50άρι και τι πακέτο ακριβώς έχεις από ομιλία ?

    - - - Updated - - -

    Άλλη επιλογή που έχεις είναι να βάλεις το Speed Booster..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...-Speed-Booster

    αλλά και με αυτό διαβάζω διάφορα..

    - - - Updated - - -

    Επίσης δεν ξέρω εάν άλλοι πάροχοι εκτός OTE δίνουν VDSL από A/K ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 06-03-19 στις 22:59.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #65
    Εγγραφή
    05-03-2019
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε άλλες περιοχές αναβαθμίζονται όλες και σε άλλες ένα ποσοστό. Τουλάχιστον το 30% είχε υποχρέωση. Προφανώς η δικιά σας περιοχή είχε ποσοστό αναβάθμισης.

    Όσο έπιανες πριν, το ίδιο περίπου θα πιάνεις και τώρα. Το ότι ανέβηκες σε πακέτο, δεν σημαίνει ότι αντίστοιχα θα ανέβει η ταχύτητα. Αυτό θα συνέβαινε αν είχες πριν δυνατότητα μεγαλύτερης ταχύτητας από τα 30 Mbps.

    Λογικά χάνεις λίγο τώρα διότι αυξήθηκε η εξασθένηση και καλό είναι να κοιτάξεις την εσωτερική σου εγκατάσταση, όπως ήδη αναφέρθηκε.
    Για το πρώτο bold, έχει λογική το σενάριο αυτό, συμφωνώ. Απλά δεν μπορώ να ερμηνεύσω το upload στα 5 για να "ξεκαθαρίσει" το τοπίο...δεν είχα παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο με το ΖΤΕ στο vdsl30 προηγουμένως και δεν έπρεπε ούτως ή άλλως...Πως εξηγείται κατά την γνώμη σου?

    Για το δεύτερο bold τώρα όσον αφορά την εσωτερική μου καλωδίωση, δεν γνωρίζω τι διαφορετικό να πράξω από την υπάρχουσα κατάσταση...
    Η γραμμή που έρχεται από έξω κουμπώνει απευθείας στο dsl του ρούτερ, και από το ρούτερ από phone 1 στην εσωτ. καλωδίωση του ισογείου και από phone 2 στην εσωτ. καλωδίωση του ορόφου. Πουθενά splitter, πουθενά φίλτρα. Ένα καταγραφικό έχω δίπλα του, να προκαλεί παρεμβολές και θόρυβο? τι να πω, μια ζωή εκεί δίπλα το είχα. Να είναι ελλατωματικό το plus? έχει συμβεί κάτι τέτοιο σύμφωνα με την εμπειρία σου?

    jkoukos & Iris07 (αν και γαύρος ) σας ευχαριστώ για το support άλλη μία φορά, διότι ήμουν στο απόλυτο σκοτάδι με τα τεκταινόμενα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν γίνεται να αλλάξουμε καφάο που παίρνουμε σύνδεση..
    Και εσύ και οι γείτονες σου.. όλες οι γραμμές σας πηγαίνουν στο καφάο αυτό.

    Αν και δεν ξέρω από 1ο χέρι τι ακριβώς μπορεί να γίνει..
    γενικά ο OTE όταν δίνει VDSL από το A/K υποτίθεται ότι "ρωτάει" τον συνδρομητή εάν είναι ευχαριστημένος με αυτό που μπορεί να πιάσει..
    και ανάλογα μπορεί να του κάνει κάποια προσφορά ίσως, στην τιμή..

    αλλιώς ADSL.. :-|

    Πόσο δίνεις τώρα με το 50άρι και τι πακέτο ακριβώς έχεις από ομιλία ?

    - - - Updated - - -

    Άλλη επιλογή που έχεις είναι να βάλεις το Speed Booster..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...-Speed-Booster

    αλλά και με αυτό διαβάζω διάφορα..

    - - - Updated - - -

    Επίσης δεν ξέρω εάν άλλοι πάροχοι εκτός OTE δίνουν VDSL από A/K ..
    Δίνω όπως είπες 2 ευρώ επιπλέον από το υπάρχον πάγιο. Δεν είναι προφανώς οικονομικό το θέμα, ούτε με εξυπηρετούν οι επιπλέον ώρες σε κινητά σταθερά, αδιάφορα μου είναι (όλα από τα κινητά αξιοποιώ). Το γαμώτο της κοροϊδίας είναι που υποτίθεται στο vdsl εγγυώνται κιόλας την ταχύτητα, διαφορετικά δίνουν την επιλογή της υποβάθμισης όπως είπα, αλλά μάλλον πέφτω στο 24άρι αφού απέσυραν το 30άρι. Όπως είπα και πιο πάνω, μια χαρά μου την έστησαν... Να με πάρουν λες να με ρωτήσουν αν είμαι ευχαριστημένος που πιάνω λιγότερα???

    Ας περιμένω να ακούσω τι θα μου πουν αφού ξαναλάβω το sms της επίλυσης (γιατί μόνο αυτό κάνουν) και τότε θα δούμε...

  6. #66
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα της εγγύησης ταχύτητας δεν ισχύει από το A/K ..
    μόνο από καμπίνα VDSL..


    γι' αυτό σου είπα είναι "σα να σε ρωτούν" εάν είσαι ευχαριστημένος με αυτό που μπορείς να πιάσεις, ανάλογα την απόσταση που είσαι από το A/K..
    (και την κατάσταση των γραμμών βέβαια..) ... για τα χρήματα που σου ζητάνε..

    Εγώ π.χ πληρώνω τώρα 27 Ευρώ για 24άρι και πιάνω 10 Mbps..

    Θα έδινα μετά χαράς 31 Ευρώ που κάνει τώρα η 50άρα.. και ας έπιανα 26-30.. άμα μπορούσα..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #67
    Εγγραφή
    05-03-2019
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Σύμφωνα με αυτά που συζητήσαμε αλλά και με το παρακάτω

    Αριθμός καμπινών με απόσταση ³ 550μ (εκτός Rural) 33
    Αριθμός καμπινών αιτήματος ανάπτυξης NGA αρχιτεκτονικής (VDSL) 29
    Ποσοστό 88%

    είμαι στην μία από τις 4 καμπίνες που δεν...
    συνεπώς είμαι πιθανότατα από τους γκαντέμηδες της υπόθεσης

  8. #68
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ατυχία.. :-\

    Πιστεύω κάτι θα γίνει κάποια στιγμή, καθώς υπάρχει η Ευρωπαική οδηγία για τα νέα δίκτυα..
    Νομίζω έλεγε για ένα μίνιμουμ 30 Mbps.. αλλά σαφώς μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο και για σένα, όταν έρθει αυτή η στιγμή.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #69
    Εγγραφή
    05-03-2019
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ατυχία.. :-\

    Πιστεύω κάτι θα γίνει κάποια στιγμή, καθώς υπάρχει η Ευρωπαική οδηγία για τα νέα δίκτυα..
    Νομίζω έλεγε για ένα μίνιμουμ 30 Mbps.. αλλά σαφώς μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο και για σένα, όταν έρθει αυτή η στιγμή.
    Η αλήθεια είναι Iris07 πως μόνο ο χρόνος θα δείξει, έγινα που έγινα φρέσκος μπαμπάς, μη γίνει όταν γίνω παππούς

    Και που θα κάτσει και η μπίλια βασικά.
    Σενάριο 1: είμαι παραπάνω από 550μέτρα από ΑΚ, άρα ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα αναβαθμιστεί σε vdsl vectoring καμπίνα και
    Σενάριο 2: αν θεωρούν πως δεν θα πειραχτεί ποτέ η συγκεκριμένη, μήπως είμαι στην ίδια μοίρα με αυτούς που είναι κοντά στο κέντρο που ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα γίνει σε αυτούς FTTH (τάδε έφη ένας τεχνικός οτε στην επαρχία για την περίπτωση των "ξεχασμένων" κοντά στο ΑΚ...)

    Άσχετο (και σχετικό): στο site βλέπω πως έχει και υπηρεσία επίσκεψης τεχνικού στον χώρο σου για καλωδιώσεις, pc, δίκτυα διάφορα δλδ. Μάλλον θα το δοκιμάσω και αυτό (επί πληρωμή προφανώς) να μάθουμε από πρώτο και επίσημο χέρι τι ισχύει στην περίπτωσή μου, από το να περιμένω τεχνικό από δηλώσεις βλαβών...

  10. #70
    Εγγραφή
    05-03-2019
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Καλημέρα σε όλους,

    Σύμφωνα με τα όλα τα παραπάνω που μου είπατε (και ευχαριστώ για αυτό) αλλά και με διαβεβαιώσεις από γείτονα με επικοινωνία με ανθρώπους του οτε στα κεντρικά, όντως με την υπάρχουσα κατάσταση το MAX που θα μπορούσαμε να πιάσουμε είναι τα 30.

    Παρόλο που έχω "αποδεχτεί" πως "τραβώ" από ADSL καμπίνα - και κατ΄επέκταση από ΑΚ με VDSL, βρήκα τον χρόνο (αφού τεχνικός οτε είναι είδος υπο εξαφάνιση) να βγάλω μπαλαντέζες laptop router έξω στην είσοδο του σπιτιού να μετρήσω. Αφού έκανα και μια τυπική τακτοποίηση καλωδίων στα διάφορα ζεύγη που έρχονται από την κολόνα, συνέδεσα το router και όντως συγχρονίζει στα 29999.
    Συνεπώς δεν υπάρχει θέμα κάποιας εξασθένισης ή οποιοδήποτε πρόβλημα στην εσωτερική μου καλωδίωση (δεν το πίστευα, ήλπιζα βέβαια μπας και ανατραπεί θετικά κάτι στην περίπτωσή μου). Επειδή με την μέθοδο του αποκλεισμού λειτουργούμε, θα ήθελα να δοκίμαζα και ένα νέο speedport plus να ξεκαθαρίσει το τοπίο με την περίπτωσή μου.

    Θα μου πείτε βέβαια γιατί το ψάχνω τόσο πολύ εφόσον τόσο θα πιάνω με τις υπάρχουσες συνθήκες? κάποια πράγματα δεν τα κατανοώ ή απλά δεν κατέχω τις κατάλληλες γνώσεις για να μην απορώ και θα εξηγηθώ...

    Λοιπόν, για να κατανοήσω καλύτερα τι παίζει γενικότερα με τις VDSL συνδέσεις...

    Εδώ και αρκετές ημέρες είχα αλλάξει κάποιες (απλές) ρυθμίσεις στο router σύμφωνα με αυτά που διάβαζα από άλλα μέλη σε διάφορα παρεμφερή προβλήματα με την σύνδεσή τους.
    1) ξετίκαρα όλες τις adsl επιλογές προφίλ στο μενού και άφησα τικαρισμένες όλες τις vdsl και λοιπές επιλογές. αυτό ακόμα έτσι το έχω και θεωρώ ορθώς.
    2) έχει (στο capability νομίζω) επιλογή "SRA Enabled". Το έκανα uncheck από checked που ήταν by default (διαβάζοντας παρεμφερή περίπτωση συμφορουμίτη) μπας και αλλάξει κάτι.. Καμία αλλαγή ως αποτέλεσμα της κίνησης αυτής.

    Θέμα 1:
    Στον κατανεμητή που κούμπωσα έξω που είπα παραπάνω αφού διασταύρωσα τα 29999 συγχρονισμού, είπα ας επαναφέρω και το check στο SRA Enabled να δω με τις προτεινόμενες default ρυθμίσεις τι μου βγάζει... και μου βγάζει down στα 3,5!!!! (με uncheck και πάλι επανήλθε στα 29...)
    Ερώτηση 1: Πως ερμηνεύεται αυτό κατά την γνώμη σας? εξηγείται ή κάποιο πρόβλημα τυχαίο?

    Θέμα 2:
    Έχω μπερδευτεί με το θέμα του attenuation... Αν κατάλαβα σωστά μετράει την εξασθένιση, την οποία εν συνεχεία την μετατρέπουμε/μεταφράζουμε σε καλωδιακή απόσταση.
    Α) Μέχρι πριν μέρες είχα συγχρονισμό Down/Up 25 κάτι/4997 με Attenuation Down/Up 23,5/20,5.
    Β) Αυτή τη στιγμή έχω συγχρονισμό Down/Up 2999/2495 με Attenuation Down/Up 24,0/20,5

    Πιθανώς μου έχουν αλλάξει κάποια profiles υποθέτω (χωρίς να γνωρίζω τι συνεπάγεται αυτό).
    Ερώτηση 2: Αφού μεγαλύτερο νούμερο συνεπάγεται μεγαλύτερη εξασθένιση, πως γίνεται από DOWN Attenuation 23.5 σε 24,0 να συγχρονίζω λίγο υψηλότερα και από UPLOAD Attenuation 20,5 σε...20,5 πάλι να έχει πέσει ο συγχρονισμός από σχεδόν 5 σε 3. Είναι θέμα προφίλ/κάποιας δοκιμής άλλης πόρτας στην καμπίνα από πλευράς οτε ή φταίει κάτι άλλο πχ.το router?


    Θέμα 3:
    Όταν λέμε απόσταση από ΑΚ πάνω από 550 μέτρα, εννοούμε απόσταση απομακρυσμένη από την καμπίνα (και όχι από την οικία μας) σωστά? Αν ναι, θα έπρεπε (όπως είπαμε και επιβεβαιώσατε στα προηγούμενα posts) να υπάγομαι στο πρόγραμμα αναβάθμισης των καμπινών, κάτι το οποίο δεν συνέβη επειδή δεν συμπεριλαμβάνει την 319 στην λίστα της.
    Ερώτηση 3: Κατά την γνώμη σας, στο μέλλον (ανεξαρτήτως εάν γίνει του χρόνου ή σε τέσσερα κτλ χρόνια από τώρα) νομοτελειακά θα αναβθμιστούμε και εμείς? μένουμε "ξεκρέμαστοι"? ή θα θεωρούμαστε περίπτωση/κατηγορία οικιών/καμπινών κοντά στο ΑΚ, άρα θα προβλεφθεί κάτι άλλο πχ FTTH?

    Ερώτηση 4: Το προφίλ 17a και Annex B τι σημαίνουν? Πως κατηγοριοποιούνται?

    Sorry προκαταβολικά για τον χείμαρρο ερωτήσεων - τα γράφω και σε γειτονικό φόρουμ, προσπαθώ να καταλάβω, και ευχαριστώ θερμά για όποιον μπει στον κόπο να με διαφωτίσει.

  11. #71
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για το 3ο, όταν λέμε απόσταση 550 μέτρα λέμε για την απόσταση του καφάο ADSL από το A.K της περιοχής,
    και πιστεύω εννοούν την απόσταση μέσω των γραμμών χαλκού που πηγαίνουν σε αυτό.

    Εντάξει βέβαια αυτό το όριο πάιζει πάνω/κάτω λίγο..

    Για τις καμπίνες που μείνανε που απέχουν πολύ και μείνανε εκτός θα βγαίνουν οι ετήσιες αναθέσεις μία φορά τον χρόνο..
    Πέρυσι μόνο ο ΟΤΕ έβγαλε εδώ:
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...1stYearly/OTE/

    και όλες οι "αναβαθμίσεις" ήταν για VDSL.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #72
    Εγγραφή
    05-03-2019
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΙΟΝΥΣΟΣ
    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες Iris07.
    Από ότι καταλαβαίνω, πρώτα θα καλυφθεί όλη η Ελλάδα και μετά θα "καλύψουν" τις όποιες "τρύπες" απέμειναν...

    Βλέπω το excel που ανέβασες...να ναι καλά ο Άγιος Κήρυκος στην Ικαρία, παιδικά ωραία χρόνια, που πήγαινες πλατεία να πάρεις στις 11 το πρωί αθλητική εφημερίδα που ερχόταν με το πλοίο και ήταν της...προηγούμενης ημέρας
    Το 2019 θα έχει VDSL, εμείς θα περιμένουμε ακόμη!

    Ας έχει...

    Για τα παραπάνω ερωτήματα έχει κανείς άποψη?

  13. #73
    Εγγραφή
    23-09-2019
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα και συγνωμη που ξανα ανοιγω το θεμα με την διαθεσιμοτητα του VDSL στο Διονυσο,
    αλλα μετακομισα προσφατα στην περιοχη και προς μεγαλη μου απογοητευση οι ταχυτητες ειναι τραγικες.(ερχομενος απο 100αρα στο Κρυονερι).

    Υπαρχει κανα νεο σχετικα με κανα καινουργιο καφαο στην διευθυνση Καρκαβιτσα?(η εστω κοντα)
    Ο ΟΤΕ παντως δεν δινει διαθεσιμοτητα απο το site ...


    Ευχαριστω

  14. #74
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα.

    Για να δούμε κάποια σίγουρα πράγματα πρέπει να βρούμε τον αριθμό του καφάο που παίρνει σύνδεση το σπίτι σου..
    Δες εδώ πως θα το βρεις..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...60#post6572560

    Άμα θες στο ψάχνω και εγώ εάν μου πεις διεύθυνση..
    Μετά μου λες το νούμερο του καφαό που βρήκες, και σου λέω τι γίνεται..

    Κάποια στοιχεία στην σειρά που θα βρεις θα είναι σαν αυτά που βρήκα στον φίλο εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...08#post6554508

    ΔΙΟΝΥΣΟΥ κτλ..

    * Σε κάποιους δρόμους παραδίπλα σου βλέπω κάτι καμπίνες VDSL..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  15. #75
    Εγγραφή
    23-09-2019
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Για να δούμε κάποια σίγουρα πράγματα πρέπει να βρούμε τον αριθμό του καφάο που παίρνει σύνδεση το σπίτι σου..
    Δες εδώ πως θα το βρεις..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...60#post6572560

    Άμα θες στο ψάχνω και εγώ εάν μου πεις διεύθυνση..
    Μετά μου λες το νούμερο του καφαό που βρήκες, και σου λέω τι γίνεται..

    Κάποια στοιχεία στην σειρά που θα βρεις θα είναι σαν αυτά που βρήκα στον φίλο εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...08#post6554508

    ΔΙΟΝΥΣΟΥ κτλ..

    * Σε κάποιους δρόμους παραδίπλα σου βλέπω κάτι καμπίνες VDSL..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Για να δούμε κάποια σίγουρα πράγματα πρέπει να βρούμε τον αριθμό του καφάο που παίρνει σύνδεση το σπίτι σου..
    Δες εδώ πως θα το βρεις..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...60#post6572560

    Άμα θες στο ψάχνω και εγώ εάν μου πεις διεύθυνση..
    Μετά μου λες το νούμερο του καφαό που βρήκες, και σου λέω τι γίνεται..

    Κάποια στοιχεία στην σειρά που θα βρεις θα είναι σαν αυτά που βρήκα στον φίλο εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...08#post6554508

    ΔΙΟΝΥΣΟΥ κτλ..

    * Σε κάποιους δρόμους παραδίπλα σου βλέπω κάτι καμπίνες VDSL..

    Καλημερα,

    απο το αρχειο που ειδα βρηκα αυτο :


    320-115 320 ΔΙΟΝΥΣΟΥ 23,892111 38,103583 Ν. ΑΤΤΙΚΗΣ Δ. ΔΙΟΝΥΣΟΥ Δ. Διονύσου


    Ή αυτο που ειναι ο αλλος δρομος(ειναι γωνια το σπιτι) :

    320-205 320 ΔΙΟΝΥΣΟΥ 23,883389 38,101861 Ν. ΑΤΤΙΚΗΣ Δ. ΔΙΟΝΥΣΟΥ Δ. Διονύσου


    ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 3, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 2, ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ 19Α, ΚΑΡΚΑΒΙΤΣΑ 9, ΚΑΡΚΑΒΙΤΣΑ 5, ΚΑΡΚΑΒΙΤΣΑ 9Α, ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ 8, ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ 6, ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗ 4, ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ 9, ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ 7, ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗ 5, ΙΚΑΡΙΑΣ 6, ΥΨΗΛΑΝΤΟΥ 11, ΙΚΑΡΙΑΣ 8, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΔΙΟΝΥΣΟΥ 269, ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΔΙΟΝΥΣΟΥ 80



    Αλλα
    Spoiler:
    Καρκαβιτσα 2
    δεν υπαρχει ,υπαρχουν ομως καποια κοντινα ...Εκτος αν κοιταω εγω λαθος.


    Ευχαριστω πολυ!

Σελ. 5 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL ΑΚ Εκάλης
    Από zDSL στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 296
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-18, 12:01
  2. VDSL και πρόβλημα με σταθερό
    Από kaktos7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 07:18
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 15:56
  4. VDSL απο καφαο η απο ΑΚ
    Από backy1993 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-14, 12:57
  5. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-13, 16:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας