Σελ. 17 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 71215161718 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 264
  1. #241
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mην κάνεις την ερώτηση σε δύο νήματα συγχρόνως, στην ίδια ερώτηση σου έχω απαντήσει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #242
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    Router
    SpeedTouch 585
    Καλησπέρα,

    Αγόρασα το Devolo dLAN 550 και αντί να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη έχω φάει πάνω από 5 ώρες για έρευνα..

    Τα 2 κύρια προβλήματα που αντιμετοπίζω είναι πως από τότε που το έβαλα δεν έχω πρόσβαση στο interface του router και το δεύτερο είναι ότι δεν μπορώ να παραμετροποιήσω το wifi του. Η σελίδα που με πετάει δεν είναι προσβάσιμη ωστόσο η ip απαντάει.
    No escape from the mass mind rape, play it again jack and then rewind the tape

  3. #243
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    ακολουθησες τις οδηγιες?

    Τα βαζουμε στο ρευμα και τα δυο και τα αγηνεις μεχρι να σταθεροποιηθει το λαμπακι.
    Μετα πατας το κουμπι κρυπτογραφησης στο ενα και μεσα σε 2 λεπτα και στο αλλο.
    και περιμενεις να ξαναγινει σταθερο το λαμπακι.

    Απο κει και περα... (σε πρωτη φαση) αν τα εχεις κανει... εχεις κανονικα δικτυο-ιντερνετ?
    The gr81 .

  4. #244
    Εγγραφή
    29-12-2008
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    Router
    SpeedTouch 585
    Ναι.

    Ιντερνετ έχω, αλλά δεν έχω πρόσβαση στο interface του router μου, για κάποιο λόγο με κόβει.

    Κατέβασα το application που έχει (devolo cockpit) και δεν μπορώ να αλλάξω τις ρυθμίσεις του Wifi. Επίσης το wifi είναι εξαιρετικά αδύναμο, στο δίπλα δομμάτιο και έχει την ίδια ισχύ με το wifi του διπλανού διαμερίσματος ενώ κάνει και αρκετές αποσυνδέσεις.

    Σε μια πρώτη εμπειρία σήμερα που το δοκίμασα για κάποιο λόγο πολλά links (πχ news feeds από το fb) δεν μου ανοίγουν. Φαίνεται η σελίδα σαν να μην έχει internet, ωστόσο αν κάνω refresh και τα 2 tabs ταυτόχρονα, το tab που άνοιξα σαν link δεν μου ανοίγει αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο και με την αρχική σελίδα. Θα μπορούσε να είναι και ο λόγος που δεν μπορώ να ανοίξω τη σελίδα του wifi του devolo γιατί η ip απαντάει.
    No escape from the mass mind rape, play it again jack and then rewind the tape

  5. #245
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Χαιρετώ την παρέα. Θα μοιραστώ και τη δική μου εμπειρία με τα devolo dlan (όλα passthrough).
    Το σπίτι είναι διώροφο, με ένα διαμέρισμα ανά όροφο, που το καθένα έχει δικό του μετρητή και πίνακα ρεύματος. Το ρούτερ βρίσκεται στον πρώτο, συνδεδεμένο πάνω σε ένα devolo dlan 550 duo+. Ο υπολογιστής μου βρίσκεται στο ισόγειο, συνδεδεμένος σε πολύμπριζο apc (που πάνω έχει επίσης οθόνη, ηχεία, πορτατίφ, εκτυπωτή), το οποίο συνδέεται πάνω σε ένα ακόμα dlan 550 duo+. Στο ισόγειο υπάρχει και ένα android media player (h96 pro plus), συνδεδεμένο σε άλλο πολύμπριζο apc (που πάνω έχει επίσης βάση σταθερού τηλεφώνου, τηλεόραση και ps3), το οποίο συνδέεται σε ένα dlan 1200+ wifi ac (σε άλλη φάση απ' ό,τι ο υπολογιστής).
    Στον 1.5 χρόνο που τα χρησιμοποιώ αντιμετώπισα τα εξής προβλήματα:
    1. Όταν έκλεινα τον υπολογιστή, το powerline στο οποίο συνδέεται έμπαινε σε εξοικονόμηση ενέργειας, αλλά όταν ξαναάνοιγα τον υπολογιστή, παρότι το powerline έβγαινε από την εξοικονόμηση, δεν έμπαινε στο δίκτυο και δεν φαινόταν στο devolo cockpit. Διάβασα στο ίντερνετ ότι έχουν κάποιο θέμα με την επαναφορά από την εξοικονόμηση, οπότε απενεργοποίησα το σχετικό mode και πλέον όλα καλά. Βέβαια μάλλον έτσι θα μειώσω κατά πολύ το χρόνο ζωής του.
    2. Για πολλές ημέρες ξαφνικά και σε ακανόνιστα χρονικά διαστήματα, αρκετές φορές μέσα στη μέρα, το 1200+ έχανε τελείως τη σύνδεσή του για δύο με τρία λεπτά (συνήθως, αλλά όχι πάντα, αναβόσβηνε το κόκκινο λαμπάκι που σημαίνει ότι δεν είναι καλή η σύνδεση). Την ώρα εκείνη από το cockpit στον υπολογιστή (του οποίου το powerline δεν επηρεαζόταν καθόλου) παρατηρούσα ότι η σύνδεση του 1200+ προς το 550+ του ρούτερ χανόταν τελείως. Άρχισα λοιπόν να αφαιρώ από τις πρίζες όλες τις ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού. Τη ζημιά την έκανε τελικά ένας προβολέας με ανιχνευτή κίνησης που ήταν συνδεδεμένος σε πρίζα άλλου δωματίου του ισογείου, στην ίδια φάση με το 1200+. Όποτε υπήρχε οποιαδήποτε κίνηση μπροστά από τον προβολέα, ακόμα και την ημέρα που δεν άναβε όταν ανίχνευε, το 1200+ (και μόνο αυτό) αποσυνδεόταν. Έτσι, αναγκαστικά αχρήστευσα τον προβολέα.
    3. Ακόμα αντιμετωπίζω το εξής: Ενώ η σύνδεση των dlan του ισογείου με εκείνο του ρούτερ στον πρώτο είναι περίπου στα 185 mbps σύμφωνα με το cockpit, μόλις ανάβει το media player (που συνδέεται, όπως είπα, πάνω σε πολύμπριζο, το οποίο με τη σειρά του συνδέεται στο 1200+), η σύνδεση του 1200+ με το 550+ του ρούτερ πέφτει στα 85 mbps. Δεν ξέρω αν αυτό έχει οποιαδήποτε επίπτωση στην απόδοση του ίντερνετ (ούτως ή άλλως το ρούτερ συγχρονίζει στα 10 mbps, αλλά ζω για τη στιγμή που θα ενεργοποιηθεί το ftth στον Πειραιά ). Πάντως το πρόβλημα υφίσταται τόσο με το τροφοδοτικό που ήρθε με το συγκεκριμένο box (ένα 5v 2a), όσο και με ένα άλλο που δοκίμασα (5v 3a) που το είχα από ένα παλιό Minix x7.
    4. Επίσης, μικρές (του τύπου των 30 δευτερολέπτων) αποσυνδέσεις από το δίκτυο έχω παρατηρήσει και στο 550+ του υπολογιστή, χωρίς προφανή λόγο (ενεργοποίηση ηλεκτρικής συσκευής κλπ), κάθε κάμποσες ημέρες.
    5. Το wifi του 1200+ δύο ή τρεις φορές το τελευταίο δίμηνο ξαφνικά έκοψε την πρόσβαση σε ένα κινητό honor 7 και, άλλη μία φορά, σε ένα zuk z1. Όταν πήγαιναν να συνδεθούν ξανά στο wifi, έβγαζε μήνυμα denied access to network. Το πρόβλημα φαίνεται να λύνεται με απενεργοποίηση και ενεργοποίηση του wifi στο 1200+.
    Αυτά τα ολίγα. Πάντως (και παρά την τρέλα που σου προκαλεί όταν δε δουλεύει καλά και ξεμένεις από ίντερνετ), σε γενικές γραμμές είναι μια αγορά που έχει βγάλει τα λεφτά της, αφού αλλιώς μάλλον θα έπρεπε να έχω κάνει ξεχωριστή συνδρομή ίντερνετ στο ισόγειο.

  6. #246
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    ... ή να περνούσες καλώδιο δικτύου και να ξένοιαζες για πάντα.

  7. #247
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    4. Επίσης, μικρές (του τύπου των 30 δευτερολέπτων) αποσυνδέσεις από το δίκτυο έχω παρατηρήσει και στο 550+ του υπολογιστή, χωρίς προφανή λόγο (ενεργοποίηση ηλεκτρικής συσκευής κλπ), κάθε κάμποσες ημέρες.
    .
    ψυγειο, καυστηρας, φορτιστής κινητου (Samsung αυθεντικος), εξαεριστήρας μπανιου, σιδερο, λαμπακια δεντρου και πολλααααα αλλα ειναι μερικα απ τα "χωρίς προφανή λόγο " πραγματα που μπορει να επηρεάζουν για αυτο κανεις δε μπορει να εγγυηθεί οτι θα δουλεύει σε αλλο σπιτι οπως το δικο του...

  8. #248
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... ή να περνούσες καλώδιο δικτύου και να ξένοιαζες για πάντα.
    Σιγά που θα γλυτώσεις απ' την καθαρίστρια

    Πάντως +1
    Αν δεν περνάει καλώδιο, υπάρχει και το wifi. 2 κεραιούλες εξωτερικού χώρου στα κοινόχρηστα, μάλλον καλύπτουν 3 ορόφους. Αν κι οι κεραιούλες είναι τόσο όμορφες που εγώ θα τις έβαζα στο σαλόνι, θα τις έντυνα και χριστουγεννιάτικα

    https://www.e-wireless.gr/Ubiquiti-U...esh-UAP-AC-M-/
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #249
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Έκατσα και έβαζα- έβγαζα μία- μία όλες τις συσκευές από τις πρίζες, ακόμα και τα ψυγεία, για να δουλέψουν τα μοτεράκια και να δω αν κάποιο επηρεάζει, αλλά πέραν του προβολέα δεν παρατήρησα να δημιουργείται πρόβλημα από άλλη συσκευή. Τώρα, αν η ίδια συσκευή άλλες φορές κάνει παρεμβολές και άλλες όχι, τι να πω...
    Λύσεις wifi τις έχω αποκλείσει. Το ρούτερ στον πάνω όροφο βρίσκεται αντιδιαμετρικά στην τελείως αντίθετη πλευρά του κτιρίου από το σαλόνι του ισογείου, όπου δουλεύω πολύ streaming. Κάτι πρέπει να παίζει με τα ντουβάρια του σπιτιού και έχω νεκρά σημεία. Είχα δοκιμάσει με extender στο παρελθόν και είχε φοβερές απώλειες ακόμα και σε τρία- τέσσερα μέτρα απόσταση.
    Καλώδιο δικτύου να διασχίζει δύο σπίτια ολόκληρα δεν υπάρχει περίπτωση. Το να περάσει μέσα από τους τοίχους απαιτεί οικοδομικές εργασίες? Η οικοδομή είναι του 1986 και προφανώς δεν είχαν κάνει τέτοια πρόβλεψη.

  10. #250
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν βολεύεσαι και έτσι είσαι εντάξει, αλλιώς πάρε και την γνώμη ενός ειδικού πως και από που μπορεί να περαστεί το καλώδιο.

    Και σε οικοδομές του 2018 είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που ζητάνε δομημένη καλωδίωση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #251
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    ΖΤΕ 267
    SNR / Attn
    ~9(dB) / ~11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα,
    Επειδή ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο kit αλλά μόνο για θέμα ping και οχι ταχύτητας, μπορεί κάποιος συμφορουμίτης να γράψει ενδεικτικά κάποιο ping από το pc προς το modem/router του που είναι συνδεδεμένα με το duo 550+ ?
    Thx

  12. #252
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rohas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    Επειδή ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο kit αλλά μόνο για θέμα ping και οχι ταχύτητας, μπορεί κάποιος συμφορουμίτης να γράψει ενδεικτικά κάποιο ping από το pc προς το modem/router του που είναι συνδεδεμένα με το duo 550+ ?
    Thx
    Σχετικό είναι αυτό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #253
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rohas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    Επειδή ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο kit αλλά μόνο για θέμα ping και οχι ταχύτητας, μπορεί κάποιος συμφορουμίτης να γράψει ενδεικτικά κάποιο ping από το pc προς το modem/router του που είναι συνδεδεμένα με το duo 550+ ?
    Thx
    θελεις ping με ανοικτο απορροφητηρα, με ανοικτο led φωτιστικο, με το φορτιστη του κινητου στη πριζα, με ανοικτο φουρνο ... Βασικα παντα εχω κατι στι πριζα που επιρεαζει την συνδεση και λογικο ειναι. Ειναι δίκτυο για ρευμα με 10δες συνδέσεις σε πριζες, διακοπτες ...
    Προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος απ την αγορα γιατι την δουλεια την κανει και 3 οροφους κατω με τριφασικο σε πολυκατοικια. Οταν λεω την δουλεια την κανει εννοω εχω συνδεση χωρις διακοπες Πολλη καλο μηχανιμα αν και ακριβο. Σε αλλο σπιτι μπορει να εινα αχρηστο οποτε δεν θα μπορουσα ποτε να προτινω τετοια αγορα χωρις δοκιμη πριν και για καποιες ωρες γιατι μπορει να υπαρχει μια συσκευη που να σου ριχνει την συνδεση οσο λειτουργεί πχ απορροφητήρας

    υγ Εχω παρατηρήσει οτι οτανν μπαίνουν σε λειτουργία συσκευες που επηρεάζουν την σύνδεση, κανει κανενα 5λεπτο να εμφανιστεί η παρεμβολή στο δίκτυο, οπως και οταν κλείσω την συσκευη παραμενη η παρεμβολη για κανενα 5λεπτο οπότε προσοχη στης μετρησεις και αν ξερει κανεις ηλεκρολογος ας μου πει γιατι γινεται αυτο

  14. #254
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    υγ Εχω παρατηρήσει οτι οτανν μπαίνουν σε λειτουργία συσκευες που επηρεάζουν την σύνδεση, κανει κανενα 5λεπτο να εμφανιστεί η παρεμβολή στο δίκτυο, οπως και οταν κλείσω την συσκευη παραμενη η παρεμβολη για κανενα 5λεπτο οπότε προσοχη στης μετρησεις και αν ξερει κανεις ηλεκρολογος ας μου πει γιατι γινεται αυτο
    Θα έχει σχέση με το κύκλωμα καταστολής θορύβου που έχουν ενσωματωμένο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #255
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έχει σχέση με το κύκλωμα καταστολής θορύβου που έχουν ενσωματωμένο.
    Thanks
    Δεχ εχω αποψη για την ποιοτητα καταστολης θορυβου αλλα να αναφερω μια φορα που δοκιμασα στη δικη του πριζα συσκευη που κανει παρεμβολες (αεροθερμο) για να δω ποσο αποτελεσματικο ειναι η ταχυτητα επεσε δραματικα και η συνδεση κρατηθηκε οριακα (Devolo 550)

Σελ. 17 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 71215161718 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Samsung Galaxy Core Duos I8262 ή Samsung Galaxy S Duos 2 s7582 ?
    Από patatsis στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-14, 01:01
  2. "προβλημα" με microSIM Samsung Galaxy Core Duos I8262
    Από lazy13 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-14, 13:14
  3. Windows 7 starter
    Από nils στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-13, 21:47
  4. Αγορα laptop με budget κοντα 500-500 ευρω
    Από blade_ στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-13, 00:41
  5. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-13, 14:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας