Σελ. 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 264
  1. #31
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skolics Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μίνι link εννοείς;
    Aν υπάρχει οπτική επαφή μεταξύ των δύο κτιρίων να βάλεις δύο τέτοιες κεραίες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #32
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όπως γράφει και ο @sweeet dreams, αν υπάρχει οπτική επαφή καλύτερα είναι μια ασύρματη ζεύξη, που δουλεύει πανεύκολα σε τέτοια απόσταση με άριστα αποτελέσματα.
    Εγώ θα επέλεγα ένα ζεύγος NanoBeam M5-AC, που έχει Gigabit και ονομαστική ταχύτητα 450Mbps, αλλά σου κάνει και οποιοδήποτε άλλο οικονομικότερο.

  3. #33
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    @sweet dreams, jkoukos

    Και οι δύο κεραίες πουυ προτείνετε δουλεύουν στα 5Ghz, καλό μεν αν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν μόνο για link, λόγω μειωμένου θορύβου

    Επειδή μιλάμε για ξενοδοχείο, θα προτιμούσα στα 2,4 για να χρησιμοποιηθούνε και σαν ΑΡ (2 ΑΡ)

    Αν βέβαια τα κτήρια είναι ισομεγέθη και η ταχύτητα του link είναι πρωτεύων ζήτημα, τότε το nanobeam m5-ac είναι μονόδρομος, για να χρησιμοποιήσει και το airmax

  4. #34
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Ζητάει να συνδέσει τα 2 κτίρια για επέκταση του εσωτερικού δικτύου την ξενοδοχειακής μονάδας. Οπότε γράφουμε για PtP ζεύξη και όχι Hotspot. Αυτά τα 2 είναι ασύμβατα σε τέτοιες περιπτώσεις.

    β. Στην ασύρματη ζεύξη, δεν μας ενδιαφέρει το μέγεθος ή το ύψος των διαφορετικών θέσεων. Αρκεί να υπάρχει καθαρή οπτική επαφή.

  5. #35
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Ζητάει να συνδέσει τα 2 κτίρια για επέκταση του εσωτερικού δικτύου την ξενοδοχειακής μονάδας. Οπότε γράφουμε για PtP ζεύξη και όχι Hotspot. Αυτά τα 2 είναι ασύμβατα σε τέτοιες περιπτώσεις.

    β. Στην ασύρματη ζεύξη, δεν μας ενδιαφέρει το μέγεθος ή το ύψος των διαφορετικών θέσεων. Αρκεί να υπάρχει καθαρή οπτική επαφή.
    α. Αν οι ανάγκες σε ταχύτητες link δεν είναι μεγάλες, μπορεί να επωφεληθεί (καθότι ξενοδοχείο) από ΑΡ. Υπάρχουνε κεραίες που ενσωματώνουνε και τις 2 λειτουργίες ταυτόχρονα
    β. Δεν μιλάω για το υψος τοποθέτησης κεραίας. Το ισομεγέθες αναφέρεται στα κτήρια πχ ένα 30 δωματίων να συνδεθεί με ένα 10 δωματίων

    Καλό βράδυ
    β.

  6. #36
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Το ζητούμενο είναι η σύνδεση των 2 κτιρίων. Ακόμη κι αν υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιηθούν οι συσκευές ταυτόχρονα και ως ΑΡ (π.χ. το πεδίο κάλυψης να συμπίπτει με την διόπτευση των κεραιών), εν τούτοις θα υπάρχει αισθητή υποβάθμιση στο bandwidth του εσωτερικού δικτύου. Πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις διαχωρίζουμε τις λειτουργίες με άλλες συσκευές.

    β. Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το διαφορετικό μέγεθος των 2 κτιρίων. Αν η σύνδεση γίνει ενσύρματη, ποια θα είναι η διαφορά;
    Οι PtP ζεύξεις χρησιμοποιούνται σε περιπτώσεις που θέλουμε να συνδέσουμε 2 απομακρυσμένα σημεία, σα να είχαμε περάσει καλώδιο UTP. Σε μικρές αποστάσεις, η ταχύτητα είναι παρόμοια με Fast Ethernet.

  7. #37
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Το ζητούμενο είναι η σύνδεση των 2 κτιρίων. Ακόμη κι αν υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιηθούν οι συσκευές ταυτόχρονα και ως ΑΡ (π.χ. το πεδίο κάλυψης να συμπίπτει με την διόπτευση των κεραιών), εν τούτοις θα υπάρχει αισθητή υποβάθμιση στο bandwidth του εσωτερικού δικτύου. Πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις διαχωρίζουμε τις λειτουργίες με άλλες συσκευές.

    β. Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το διαφορετικό μέγεθος των 2 κτιρίων. Αν η σύνδεση γίνει ενσύρματη, ποια θα είναι η διαφορά;
    Οι PtP ζεύξεις χρησιμοποιούνται σε περιπτώσεις που θέλουμε να συνδέσουμε 2 απομακρυσμένα σημεία, σα να είχαμε περάσει καλώδιο UTP. Σε μικρές αποστάσεις, η ταχύτητα είναι παρόμοια με Fast Ethernet.
    β. Το μέγεθος καθορίζει και τις ανάγκες του link. Δεν έχει τις ίδιες ανάγκες σε τοπικό δίκτυο Α, Β και επομένως και στη σύνδεση των δύο δικτύων.

  8. #38
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ξενοδοχείο είναι και όχι κάποια άλλη επιχείρηση με αυξημένο bandwidth μεταφέροντας συνεχώς μεγάλα αρχεία.
    Οι περισσότερες επιχειρήσεις κάνουν μια χαρά τη δουλεία τους και με Fast Ethernet και όχι Gigabit. Καλύπτονται και από την ασύρματη ζεύξη.

    Δεν είναι το μέγεθος που καθορίζει τις ανάγκες, αλλά το απαιτούμενο bandwidth σε σχέση με τις λειτουργίες που εκτελούνται στο εσωτερικό δίκτυο.

  9. #39
    Εγγραφή
    24-01-2012
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θέλω κάλυψη σε 2 χώρους. Σε εστιατόριο και πισίνα που βρίσκονται απέναντι από την reception. Το router βρίσκεται reception και δυστυχώς δεν είχαν προνοήσει για utp. Σκεφτόμουν εναλλακτικά του powerline εnα access point και έναν repeater. Τι εξοπλισμό προτείνετε για κάτι τέτοιο;

  10. #40
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άρα μιλάς για απλή πρόσβαση στο διαδίκτυο, οπότε σου κάνουν και τα Nanostation Loco που σου πρότεινε ο @sweet dreams. Καλύτερη επιλογή από το powerline.

    Από εκεί και πέρα, τι λύση θα εφάρμοζες αν είχες ενσύρματη σύνδεση;
    Δεν ξέρουμε τη χωροθέτηση, για να πούμε με σιγουριά τι θα χρειαστεί, πάντως λύση αναμετάδοσης θα την απέφευγα.

    Καλύτερα να ανοίξεις άλλο θέμα, καθώς εδώ είμαστε off-topic.

  11. #41
    Εγγραφή
    09-03-2015
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    καλησπερα.
    έχω κι εγώ το ίδιο devolo, αλλά έχω ένα πρόβλημα.
    αν μπορεί κάποιος να μου βρει το πρόβλημα.
    Λοιπόν όταν τα αγόρασα έβαλα το ένα απο τα 2 στο δωμάτιο που είναι και το router και το δεύτερο στο σαλόνι έτσι ώστε να συνδέω και την τηλεόραση.
    Δούλευε κανονικά παρόλο που ήταν σε διαφορετικές φάσεις και έτσι είχα χαρεί που η έρευνα αγοράς που είχα κάνει είχε αποδώσει.
    Μετά απο 2 μήνες περίπου ξαφνικά και ένα απόγευμα το devolo που ήταν στο σαλόνι σταμάτησε να λειτουργεί.
    μετά απο σειρές δοκιμών (απο διαφορετικά lan καλώδια μέχρι και διαφορετικό devolo) ανακάλυψα ότι η αιτία ήταν τελικά η πρίζα.
    και όχι μόνο αυτή η πρίζα αλλά όλη η σειρά πριζών αυτής της φάσης.
    ενώ λοιπον δουλεύει κανονικά στις 2 απο τις 3 φάσεις του σπιτιού μου για ποιο λόγο δεν δουλεύει εκεί που θέλω να δουλέψει και ενώ δούλευε μέχρι πριν απο λίγες μέρες ??
    ευχαριστώ πολύ.

  12. #42
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IoannisKo Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα.
    έχω κι εγώ το ίδιο devolo, αλλά έχω ένα πρόβλημα.
    αν μπορεί κάποιος να μου βρει το πρόβλημα.
    Λοιπόν όταν τα αγόρασα έβαλα το ένα απο τα 2 στο δωμάτιο που είναι και το router και το δεύτερο στο σαλόνι έτσι ώστε να συνδέω και την τηλεόραση.
    Δούλευε κανονικά παρόλο που ήταν σε διαφορετικές φάσεις και έτσι είχα χαρεί που η έρευνα αγοράς που είχα κάνει είχε αποδώσει.
    Μετά απο 2 μήνες περίπου ξαφνικά και ένα απόγευμα το devolo που ήταν στο σαλόνι σταμάτησε να λειτουργεί.
    μετά απο σειρές δοκιμών (απο διαφορετικά lan καλώδια μέχρι και διαφορετικό devolo) ανακάλυψα ότι η αιτία ήταν τελικά η πρίζα.
    και όχι μόνο αυτή η πρίζα αλλά όλη η σειρά πριζών αυτής της φάσης.
    ενώ λοιπον δουλεύει κανονικά στις 2 απο τις 3 φάσεις του σπιτιού μου για ποιο λόγο δεν δουλεύει εκεί που θέλω να δουλέψει και ενώ δούλευε μέχρι πριν απο λίγες μέρες ??
    ευχαριστώ πολύ.


    Πάρε τηλέφωνο στο Support της DEVOLO και αφού τα έχεις μόνο 2 μήνες κάνε χρήση της εγγύησης. Σε άλλη περίπτωση που θα είχε λήξει η εγγύηση,

    μπορείς από τον ηλεκτρικό πίνακα να αλλάξεις την φάση από την πρίζα/ες που θέλεις και να τις βάλεις στην ίδια φάση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #43
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

    Η ερώτησή μου είναι αν πάρω ένα τέτοιο σετάκι (ή και δεύτερο) μπορώ να μεταφέρω και OTETV μαζί με Lan μέσα από τις μπρίζες του ρεύματος; Δηλαδή συνδέεις ένα powerline με το ρούτερ (θύρα STB) και στην άλλη μεριά στο σαλόνι πάνω στο powerline κουμπώνει ο αποκωδικοποιητής. Στη συνέχεια, από το ρούτερ άλλο powerline να μοιράσει το δίκτυο και σε άλλη μπρίζα να κουμπώνουν πχ pc, media player ή ethernet δίσκος. Αλλά πως θα παίξουν παράλληλα με IPTV και άλλοι clients στο home lan αφού λογικά θα έχουμε conflict. Πώς ξεπερνιέται κάτι τέτοιο;

    Το σπίτι έχει τριφασική παροχή αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη. Η IPTV δουλεύει απρόσκοπτα μόνη της μετά από δοκιμή που έχω κάνει με TP-LINK σετάκι αλλά δεν ξέρω αν θα έχω τύχη να παίξουν και τα υπόλοιπα. Ούτε που είναι η κάθε φάση γνωρίζω μπας και κάνω κανένα κόλπο.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  14. #44
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό με την θύρα STB δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά αφού λες ότι το δοκίμασες και δουλεύει δεν υπάρχει πρόβλημα για τα υπόλοιπα. Το υπόλοιπο δίκτυο, που βγαίνει από τις υπόλοιπες θύρες, δεν έχει σχέση με την STB για να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Για το πως θα βρεις τις φάσεις ρίξε μια ματιά εδώ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #45
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με την θύρα STB δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά αφού λες ότι το δοκίμασες και δουλεύει δεν υπάρχει πρόβλημα για τα υπόλοιπα. Το υπόλοιπο δίκτυο, που βγαίνει από τις υπόλοιπες θύρες, δεν έχει σχέση με την STB για να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Για το πως θα βρεις τις φάσεις ρίξε μια ματιά εδώ.
    Δουλεύει μόνο το OTETV και όχι το δίκτυο, δοκίμασα με TP-Link. Εκτός και αν έχω κάνει πατάτα. Μήπως πρέπει να απενεργοποιήσω την DHCP ανάθεση IP και να δώσω fixed; Γι΄αυτό ψάχνομαι μήπως με Devolo παίξει κάτι άλλο...
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



Σελ. 3 από 18 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Samsung Galaxy Core Duos I8262 ή Samsung Galaxy S Duos 2 s7582 ?
    Από patatsis στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-14, 01:01
  2. "προβλημα" με microSIM Samsung Galaxy Core Duos I8262
    Από lazy13 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-14, 13:14
  3. Windows 7 starter
    Από nils στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-13, 21:47
  4. Αγορα laptop με budget κοντα 500-500 ευρω
    Από blade_ στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-13, 00:41
  5. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-13, 14:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας