Σελ. 454 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 434444449452453454455456459464474 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.796-6.810 από 8762
  1. #6796
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να τη διατυπώσω και 3η φορά την ερώτηση; Ρωτάω για τις 4 συστημικές.
    Δεν ασχολουμεθα με κλεφτες!
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  2. #6797
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές χιλιάδες κάρτες, έχουν υποκλαπεί από online τουριστικό γραφείο στην Αθήνα. Η είδηση παίζει από το πρωί, αλλά δεν έχω βρει ποιό μπορεί να είναι.

    Από όσα λέγονται οι τράπεζες αντικαθιστούν τις κάρτες και αναλαμβάνουν τις χρεώσεις.
    Τράπεζες: Λήξαν το θέμα με την υποκλοπή στοιχείων καρτών από τουριστικό γραφείο

    Δεν ξέρω πώς προέκυψε βέβαια το άρθρο (αν βγήκε κάπου κάποια ενημέρωση ή αν τα κατέβασε ο ανώνυμος συντάκτης του άρθρου από το κεφάλι του), αλλά λέει αρλούμπες, τι σχέση έχει το PIN με τα στοιχεία που φυλάει το τουριστικό γραφείο... Καλό θα ήταν να ξέρουμε ποιο γραφείο ήταν και φυλάει και τα δεδομένα από πιστωτικές κάρτες (το πρόβλημα είναι ότι τα φυλάει μετά τη συναλλαγή, όχι ότι βέβαια δεν το κάνει καλά).
    hnesne

  3. #6798
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aSMiLoN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα συνεννοεισαι με τον εργοδοτη σου και επιλεγεις την τραπεζα που συνεργαζεται. Αλλιως αν αυτος πχ εχει Εθνικη και εσυ επιλεξεις Αλφα θα χρεωνεσαι το κοστος του εισερχομενου εμβασματος σε καθε μισθοδοσια σου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήσιμη η πληροφορία για τις χρεώσεις ευχαριστώ
    Οι Μισθοδοτικοί λογαριασμοί ΔΕΝ χρεώνουν έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος απο άλλη Τράπεζα, τουλάχιστον Εσωτερικού.
    Εμένα σε Alpha ΠΟΤΕ δεν με χρέωσε και ο εργοδότης μου είναι στην Εθνική.

    Φίλε έχω στην Alpha μισθοδοτικό εδώ 9 χρόνια και ουδέποτε είχα πρόβλημα εξυπηρέτησης απο τηλεφώνου.
    Γενικά δεν έχω κάποιο παράπονο.

  4. #6799
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Μισθοδοτικοί λογαριασμοί ΔΕΝ χρεώνουν έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος απο άλλη Τράπεζα, τουλάχιστον Εσωτερικού.
    Εμένα σε Alpha ΠΟΤΕ δεν με χρέωσε και ο εργοδότης μου είναι στην Εθνική.

    Φίλε έχω στην Alpha μισθοδοτικό εδώ 9 χρόνια και ουδέποτε είχα πρόβλημα εξυπηρέτησης απο τηλεφώνου.
    Γενικά δεν έχω κάποιο παράπονο.
    Κοιτάω επίσης να χτίσω και ένα πιστωτικό προφίλ, κάποια στιγμή θα μου χρειαστεί θέλω να τα συνδιασω όλα, ξέρω είναι λίγο μπελάς το όλο θέμα αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε και λίγο μακροπροθεσμα, όχι ότι θα πάω να πάρω δάνειο τόσο μικρός που είμαι αλλά θέλω μια τράπεζα να καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες μου

  5. #6800
    Εγγραφή
    31-08-2019
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παραθέτω ένα πίνακα που έχει τις χρεώσεις των τραπεζών συγκεντρωμένες. Λέει ανανεώθηκε τον Νοεμβριο αλλα λογικά θα έχει ολες τις νεες χρεώσεις.

    https://www.skiouraki.gr/xrewseis-trapezwn/

  6. #6801
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.345
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Μισθοδοτικοί λογαριασμοί ΔΕΝ χρεώνουν έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος απο άλλη Τράπεζα, τουλάχιστον Εσωτερικού.
    Εμένα σε Alpha ΠΟΤΕ δεν με χρέωσε και ο εργοδότης μου είναι στην Εθνική.
    Το έχεις δει κάπου γραμμένο αυτό; Διότι το γράφεις με μεγάλη σιγουριά για όλες της τράπεζες.
    Της Εθνικής ο Μισθοδοτικός Plus χρεώνει κανονικά έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος απο άλλη Τράπεζα Εσωτερικού.

  7. #6802
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nemesis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Μισθοδοτικοί λογαριασμοί ΔΕΝ χρεώνουν έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος απο άλλη Τράπεζα, τουλάχιστον Εσωτερικού.
    Εμένα σε Alpha ΠΟΤΕ δεν με χρέωσε και ο εργοδότης μου είναι στην Εθνική.

    Φίλε έχω στην Alpha μισθοδοτικό εδώ 9 χρόνια και ουδέποτε είχα πρόβλημα εξυπηρέτησης απο τηλεφώνου.
    Γενικά δεν έχω κάποιο παράπονο.
    Μπορεί να ισχυει για την alpha αλλά δεν ισχύει σίγουρα για όλες τις τράπεζες. Συγκεκριμένα δεν ισχυει σίγουρα για Εθνική. Πειραιώς που ρώτησα μου είχαν πει ότι επίσης χρεώνουν κανονικά το εισερχόμενο έμβασμα. Αρα δεν ισχύει για όλες τις τράπεζες, όπως ισχυρίζεσαι

  8. #6803
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εδώ μέσα το έχω ακούσει πάμπολλες φορές για Εθνική και μισθοδοτικούς. Βέβαια μπορεί να άλλαξε, όπως υπάρχει μισθοδοτικός και μισθοδοτικός. Και για Πειραιώς έλεγαν ότι δεν έχει χρέωση στους λογαριασμούς Direct, δεν ξέρω αν υπάρχουν όμως ακόμα αυτοί μετά τα capital controls. Σίγουρα δεν έχει σε Eurobank σε λογαριασμούς με πακέτο e-συναλλαγές (αυτό που καταργήθηκε αυτό τον μήνα) και δεν είχε τουλάχιστον στο παρελθόν και σε Attica, δεν ξέρω αν έχει ακόμα κάποιος λογαριασμό εκεί.
    hnesne

  9. #6804
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ μέσα το έχω ακούσει πάμπολλες φορές για Εθνική και μισθοδοτικούς. Βέβαια μπορεί να άλλαξε, όπως υπάρχει μισθοδοτικός και μισθοδοτικός. Και για Πειραιώς έλεγαν ότι δεν έχει χρέωση στους λογαριασμούς Direct, δεν ξέρω αν υπάρχουν όμως ακόμα αυτοί μετά τα capital controls. Σίγουρα δεν έχει σε Eurobank σε λογαριασμούς με πακέτο e-συναλλαγές (αυτό που καταργήθηκε αυτό τον μήνα) και δεν είχε τουλάχιστον στο παρελθόν και σε Attica, δεν ξέρω αν έχει ακόμα κάποιος λογαριασμό εκεί.
    Oi direct δεν ήταν μισθοδοτικοί και δε μπορείς να τους ανοίξεις εδω και χρόνια. Γνωρίζεις κάποιο μισθοδοτικό της Εθνικής ο οποίος να έχει δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα;

  10. #6805
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Σύμφωνα με τον τελευταίο τιμοκατάλογο της Εθνικής (από 9/1) δεν υπάρχει πλέον. Μόνο κάτι λίγες δωρεάν προμήθειες για πληρωμές δίνουν πλέον.
    hnesne

  11. #6806
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τράπεζες: Λήξαν το θέμα με την υποκλοπή στοιχείων καρτών από τουριστικό γραφείο

    Δεν ξέρω πώς προέκυψε βέβαια το άρθρο (αν βγήκε κάπου κάποια ενημέρωση ή αν τα κατέβασε ο ανώνυμος συντάκτης του άρθρου από το κεφάλι του), αλλά λέει αρλούμπες, τι σχέση έχει το PIN με τα στοιχεία που φυλάει το τουριστικό γραφείο... Καλό θα ήταν να ξέρουμε ποιο γραφείο ήταν και φυλάει και τα δεδομένα από πιστωτικές κάρτες (το πρόβλημα είναι ότι τα φυλάει μετά τη συναλλαγή, όχι ότι βέβαια δεν το κάνει καλά).
    συνάδελφος μου(που το διάβασε στο internet) ανέφερε το όνομα από το ταξιδιωτικό site αλλά ενώ το googlara δεν βρήκα τίποτα. Για αυτό και με μεγάλη επιφύλαξη θα το βάλω σε spoiler.

    Spoiler:
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 16-01-20 στις 09:15.

  12. #6807
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τράπεζες: Λήξαν το θέμα με την υποκλοπή στοιχείων καρτών από τουριστικό γραφείο

    Δεν ξέρω πώς προέκυψε βέβαια το άρθρο (αν βγήκε κάπου κάποια ενημέρωση ή αν τα κατέβασε ο ανώνυμος συντάκτης του άρθρου από το κεφάλι του), αλλά λέει αρλούμπες, τι σχέση έχει το PIN με τα στοιχεία που φυλάει το τουριστικό γραφείο... Καλό θα ήταν να ξέρουμε ποιο γραφείο ήταν και φυλάει και τα δεδομένα από πιστωτικές κάρτες (το πρόβλημα είναι ότι τα φυλάει μετά τη συναλλαγή, όχι ότι βέβαια δεν το κάνει καλά).
    Απόλυτα σωστός! Κι εμένα μου έκανε εντύπωση η μπούρδα με τo PIN. Ό,τι νά΄ναι!

    Οσον αφορά το γιατί να διατηρεί τα στοιχεία των καρτών μετά τη συναλλαγή, όχι μόνο συμφωνώ, αλλά και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τα έχει εξ αρχής. Υποτίθεται ότι τα σοβαρά e-shops περνάνε σε περιβάλλον τράπεζας και η χρέωση γίνεται εκεί, δεν γίνεται "εσωτερικά". Κάνω κάπου λάθος;

  13. #6808
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτάω επίσης να χτίσω και ένα πιστωτικό προφίλ, κάποια στιγμή θα μου χρειαστεί θέλω να τα συνδιασω όλα, ξέρω είναι λίγο μπελάς το όλο θέμα αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε και λίγο μακροπροθεσμα, όχι ότι θα πάω να πάρω δάνειο τόσο μικρός που είμαι αλλά θέλω μια τράπεζα να καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες μου
    Eurobank....με διαφορά η χειρότερη Τράπεζα σε όλους τους τομείς.

    Με διαφορά όμως...

    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  14. #6809
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόλυτα σωστός! Κι εμένα μου έκανε εντύπωση η μπούρδα με τo PIN. Ό,τι νά΄ναι!

    Οσον αφορά το γιατί να διατηρεί τα στοιχεία των καρτών μετά τη συναλλαγή, όχι μόνο συμφωνώ, αλλά και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τα έχει εξ αρχής. Υποτίθεται ότι τα σοβαρά e-shops περνάνε σε περιβάλλον τράπεζας και η χρέωση γίνεται εκεί, δεν γίνεται "εσωτερικά". Κάνω κάπου λάθος;
    Τα χειρότερα κάνουν οι του κλάδου του τουρισμού. Σε ενοικίαση αυτοκινήτου μου έχει τύχει μία φορά να πάρει αποτύπωμα της κάρτας με τον αναπτήρα (την εποχή ακόμα που είχαν τα μηχανήματα με το χράπα-χρούπα). Σε άλλη περίπτωση, σημείωσε με το χέρι τον αριθμό της κάρτας στο συμβόλαιο. Όπως διαπίστωσα εκ των υστέρων, είχε σημειώσει και όλα τα άλλα στοιχεία, συμπεριλαμβανομενου του τριψήφιου κωδικού. Σε Ελλάδα πάντα. Στο εξωτερικό, πάλι επί εποχής χράπα-χρούπα, μου έχει τύχει να επιμένουν να κρατήσουν 2 χαρτάκια, ένα με το ποσό της ενοικίασης και ένα με κενό ποσό, μην τυχόν. Στην επιστροφή, μετά από πολλές φωνές δέχτηκε να σκίσει το δεύτερο χαρτάκι και μόνο αφού το ζητήσαμε.

    Κατά τα άλλα, φταίμε κι εμείς, δεν αρκεί το SSL και το λουκετάκι, πρέπει και να ελέγχουμε σε ποιο site βρισκόμαστε όταν περνάμε τα στοιχεία της κάρτας. Αν και δεν αποκλείω η διαρροή να έγινε από αυτοπρόσωπες πληρωμές.
    hnesne

  15. #6810
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Δεν καταλαβαίνω, δεν συμφωνείς ή συμφωνείς?

    Όσον αφορά τους μισθοδοτικούς, παλιότερα δεν χρέωναν, αν άλλαξε τότε λάθος μου.
    Στην Alpha ουδέποτε είχα χρέωση εισερχόμενου ή λειψά χρήματα που να φανέρωναν ότι κάτι "χάθηκε" στον δρόμο.

Σελ. 454 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 434444449452453454455456459464474 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας