Σελ. 564 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 544554559562563564565566569574584 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.446-8.460 από 8762
  1. #8446
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά, γιατί δεν βγάζεις 1 Πιστωτική. Οι περισσότερες τράπεζες σε λογαριασμό που μπαίνει η σύνταξη δίδουν δωρεάν Πιστωτική και συνδέεις την χρεωστική μόνο στον άλλο λογαριασμό.
    Υπάρχει κάποιος νόμος που σε περιορίζει στο να έχεις μόνο μία χρεωστική κάρτα ανά τράπεζα;
    Δεν χρειάζεται να υπάρχει νόμος, το εφαρμόζουν οι τράπεζες που είναι τα μεγάλα αφεντικά και έχουν τις Πιστωτικές, Χρεωστικές και ... κάρτες.

  2. #8447
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά, γιατί δεν βγάζεις 1 Πιστωτική. Οι περισσότερες τράπεζες σε λογαριασμό που μπαίνει η σύνταξη δίδουν δωρεάν Πιστωτική και συνδέεις την χρεωστική μόνο στον άλλο λογαριασμό.

    Δεν χρειάζεται να υπάρχει νόμος, το εφαρμόζουν οι τράπεζες που είναι τα μεγάλα αφεντικά και έχουν τις Πιστωτικές, Χρεωστικές και ... κάρτες.
    Δεν γνωρίζω και μπορεί να πέφτω και έξω, αλλά έχω την εντύπωση ότι είχαν περιορισμούς τότε που έδιναν δωρεάν τις κάρτες. Τώρα που έχουν βάλει χρέωση 6 ευρώ μια χαρά σου βγάζουν κάρτες, για να σου πάρουν τα λεφτά. Εγώ στην Εθνική έχω 2 χρεωστικές κάρτες, μια Visa και μια Mastercard, συνδεδεμένες στους ίδιους λογαριασμούς. Ο πατέρας μου έχει 2 χρεωστικές κάρτες στην Πειραιώς οι οποίες είναι και οι 2 Visa, επίσης συνδεδεμένες στον ίδιο λογαριασμό.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  3. #8448
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Έχει ο αδερφός μου μία mastercard της Alpha πάει ο άνθρωπος να σηκώσει λεφτά έχει βάλει λεφτά στον ταμιευτηρίου και δεν το δέχεται το PIN ενώ το PIN είναι σωστό μία του το δέχεται μία δεν του το δέχεται Είναι ακριβώς τα ίδια ψηφία να δω αν θα το συνεχίσουνε σημειωτέον είναι η enter bonus mastercard διαφανή

  4. #8449
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πιοι να το συνεχισουν? Οι μικροι μαυροι που εχουν κρυμμενους μεσα στα atm και κανουν beep beep οταν πατας το pin?

  5. #8450
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιοι να το συνεχισουν? Οι μικροι μαυροι που εχουν κρυμμενους μεσα στα atm και κανουν beep beep οταν πατας το pin?
    Το σκηνικό με τα ATM που μία δεν αναγνωρίζουν τις κάρτες την άλλη πας να κάνεις ανάληψη και δεν σου βγάζει τα χρήματα ενώ στα αφαιρεί από τον λογαριασμό.

  6. #8451
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκηνικό με τα ATM που μία δεν αναγνωρίζουν τις κάρτες την άλλη πας να κάνεις ανάληψη και δεν σου βγάζει τα χρήματα ενώ στα αφαιρεί από τον λογαριασμό.
    Δεν μου έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο και στις 4 μεγάλες, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί κάποιο συγκεκριμένο ΑΤΜ ή κάρτα να έχει θέμα κάποια στιγμή, σε αυτή την περίπτωση αλλάζεις κάρτα ή πας σε ένα άλλο ΑΤΜ, αλλά το να το αναφέρεις σαν να είναι το νορμάλ είναι λάθος.

  7. #8452
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο και στις 4 μεγάλες, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί κάποιο συγκεκριμένο ΑΤΜ ή κάρτα να έχει θέμα κάποια στιγμή, σε αυτή την περίπτωση αλλάζεις κάρτα ή πας σε ένα άλλο ΑΤΜ, αλλά το να το αναφέρεις σαν να είναι το νορμάλ είναι λάθος.
    5 γνωστοι μου μέχρι στιγμής στο δίκτυο της Alpha στην Πάτρα και σε διαφορετικά atm

  8. #8453
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τα atm ειναι μηχανηματα που εχουν πολλα χρονια αναπτυξης πανω τους για να μην κανουν λαθη. Η για να το πω αλλιως, τυχον λαθη να μπορουν να αποδειχθουν ευκολα.
    Δεν υπαρχει ουτε μια στο δισεκατομυριο περιπτωση να σου αφαιρεσει λεφτα απο το λογαριασμο και να μην τα παρεις.
    Να τα δεσμευσει για λιγο, ναι, μεχρι εκει.
    Για παραδειγμα, ζητας λεφτα, στα βγαζει στη θυριδα, και δεν τα παιρνεις. Τι γινεται μετα?
    Τα τραβαει μεσα, τα βαζει σε θυριδα, για να ξερει απο που ηρθαν, και στελνει alarm στη διαχειριση.

    Ομως ολα αυτα ειναι πολυ σπανια πραγματα.
    Αρχιζω να πιστευω οτι καποιος καφρος εχει παει και χει κανει δολιοφθορες στα atm. Κανουν απιθανα πραγματα κατα καιρους διαφοροι.

  9. #8454
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Θα σου πω τι έγινε. Πάω κοντά Λιμάνι της Πάτρας με ATM ΆΛΦΑ να σηκώσω χρήματα. Κανονικά πάει να βγάλει τα λεφτά. Δεν τα βγάζει από την θυριδα, τελείωσε η διαδικασία και μου έβγαλε και την κάρτα και λεφτά πουθενά, 2 εβδομάδες με την Alpha από εκπρόσωπο σε εκπρόσωπο. Κάποια στιγμή πήγε η εταιρεία να ελέγξει το atm και έτσι μου έκαναν την επιστροφή.

  10. #8455
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πω τι έγινε. Πάω κοντά Λιμάνι της Πάτρας με ATM ΆΛΦΑ να σηκώσω χρήματα. Κανονικά πάει να βγάλει τα λεφτά. Δεν τα βγάζει από την θυριδα, τελείωσε η διαδικασία και μου έβγαλε και την κάρτα και λεφτά πουθενά, 2 εβδομάδες με την Alpha από εκπρόσωπο σε εκπρόσωπο. Κάποια στιγμή πήγε η εταιρεία να ελέγξει το atm και έτσι μου έκαναν την επιστροφή.
    Έχω δουλέψει σε ATM όταν ακόμα ήταν σε πρώιμο στάδιο. Σε ομάδα που τα πρώτο έστησαν στην Ελλάδα. Πιθανόν να έπεσες πάνω σε διακοπή ρεύματος και δεν υπήρχε UPS ή μολοκάρισμα του μηχανισμού καταμέτρησης. Αν και από τότε θυμάμαι υπήρχε καταγραφή του κάθε μηχανικού προβλήματος. Στο ενδεχόμενο που χρεώθηκες και ακόμα και σε αυτή την περίπτωση τα χρήματα πέφτουν στο ειδικό δοχείο. Όταν γίνει καταμέτρηση υπολοίπου και βρεθεί περίσσευμα τότε σου το επιστρέφουν και εφόσον το ποσό ταιριάζει με τις πληροφορίες που έχεις δώσει. Στα νεότερα ATM που «είναι και πιο γρήγορα» πολλές φορές προλαβαίνει το μηχάνημα και κάνει επιτόπου αντιλογισμό.
    Καλό είναι να αποφεύγουμε να κάνουμε αναλήψεις σε μεμονωμένα μηχανήματα μέσα πχ σε σουπερμάρκετ ειδικά αν αν είναι μεγάλα τα ποσά. Οι εταιρείες που κάνουν την επαναφόρτιση αργούν να περάσουν από τα μηχανήματα αυτά που οι τράπεζες ξεφορτώνονται σιγά σιγά αφού το κόστος λειτουργίας τους είναι μεγάλο.

  11. #8456
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Την ανθρωπινη μλκια δε μπορεις να σωσεις και με το καλυτερο προγραμματισμο . Ας πουμε δε πα να κανει τπ μηχανημα μπιπ - μπιπ παρε μωρη πισω τη καρτα σου - ΤΙΠΟΤΑ . Εκει την αφησε μεσα και εφυγε με το τριπλοπαρκαρισμενο

  12. #8457
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πω τι έγινε. Πάω κοντά Λιμάνι της Πάτρας με ATM ΆΛΦΑ να σηκώσω χρήματα. Κανονικά πάει να βγάλει τα λεφτά. Δεν τα βγάζει από την θυριδα, τελείωσε η διαδικασία και μου έβγαλε και την κάρτα και λεφτά πουθενά, 2 εβδομάδες με την Alpha από εκπρόσωπο σε εκπρόσωπο. Κάποια στιγμή πήγε η εταιρεία να ελέγξει το atm και έτσι μου έκαναν την επιστροφή.
    Μου έχει συμβεί 2 φορές στη Ελλάδα και μία στην Ιταλία.
    Όπως αναφέρει και ο thourios, αν είναι ATM σε τράπεζα τελειώνεις αμέσως (σε ωράριο λειτουργίας), διαφορετικά σε άλλον χώρο περιμένεις να γίνει έλεγχος όταν έρθουν για επαναφόρτηση.
    Στην Ιταλία το ποσό ήταν 600€ και παρόλο που ήταν σε τραπεζικό κατάστημα, έπρεπε να γίνει δήλωση μέσω της χώρα μας και εν τέλη η επιστροφή έγινε μετά από 4μηνο.

  13. #8458
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Έπαθα ένα μικρό σοκ σήμερα.. Πήγα σε Πειραιώς να κάνω μια εξυπηρέτηση, μόνο αν έχεις κάρτα Πειραιώς εξυπηρετεισαι στο easy pay...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20220225_131857.jpg  

    VAMOS ARIS

  14. #8459
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για λόγους ταυτοποίησης, για να γνωρίζουν ποιός κάνει την κατάθεση.
    Καλό είναι αυτό.

  15. #8460
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Είχε αναφερθεί εδώ, το έχουν ανακοινώσει πριν λίγους μήνες. Την ίδια υποχρέωση έχει βγάλει και η Alpha με ανακοινώσεις από το 20 κάποια στιγμή αν δεν κάνω λάθος, υποτίθεται πρέπει να δείχνεις την κάρτα για να σε αφήσουν να πλησιάσεις το μηχάνημα. Δεν το έχω δει να υλοποιείται σε κανένα κατάστημα, αν το κάνουν τώρα υποχρεωτικό τεχνικά όπως στην Πειραιώς δεν ξέρω.

    Καλό δεν είναι γιατί υποτίθεται τα ΚΑΣ έχουν σκοπό να πληρώνεις κάποιον όπως θες, αν θέλω να πληρώσω το ενοίκιο και δεν έχουμε την ίδια τράπεζα θα πρέπει και καλά να στείλω έμβασμα με εμβαστικά. Είμαι και το γράφω με κάθε ευκαιρία υπέρ της αυτοματοποίησης, της κατάργησης των μετρητών, των ηλεκτρονικών υπηρεσιών, αλλά αυτό είναι παράνοια - να ζητούν την κάρτα σε μηχάνημα που ειδικός σκοπός του είναι οι πληρωμές με μετρητά. Αν δεν γουστάρετε κύριοι και πρέπει να ξέρουν ποιοι βάζουν μεγάλα ποσά, βάλτε ένα όριο, να δέχεται μέχρι ΧΧΧ ευρώ ανά συναλλαγή. Και να μην επιτρέπεται σε κάποιους να καταλαμβάνουν το μηχάνημα και να κάνουν όλες τις πληρωμές του μήνα, αν είναι να κάνω 10 πληρωμές μαζεμένες γιατί να μην τις κάνω με web banking?
    hnesne

Σελ. 564 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 544554559562563564565566569574584 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας