Σελ. 18 από 586 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920232838 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 8776
  1. #256
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.060
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2arcoudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρουσα εναλλακτική, αλλά με πολύ μικρή αποδοχή από εμπόρους. Αν και μου αρέσει πολύ σαν ιδέα, προς το παρόν δεν έχει πρακτική αξία.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  2. #257
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Router
    Linksys WAG 200G
    Καλησπέρα παιδιά , ενδιαφερομαι να βγαλω μια καρτα για αγορες μεσω internet. Αφου ρωτησα καποιους γνωστους οι περισσοτεροι μου πρότειναν την τράπεζα Κύπρου. Παρ'ολα αυτα ρωτησα και αυτοπροσώπως σε καποιες τράπεζες (Κυπρου,Εurobank,Alpha,Probank κλπ) αλλα δεν μπορεσα να καταληξω σε καποια συγκεκριμενη λογω ισως αγνοιας δικης μου αλλα και των υπαλληλων με τους οποιους ηρθα σε επαφη. Πιο συγκεκριμενα οι απορίες μου ειναι οι εξης :

    1. Υπάρχει διαφορά αναμεσα σε απλή VISA, VISA electron,Mastercard Maestro ? Ποιά ειναι η πιο διαδεδομένη και ευχρηστη και συμβατη? (Π.χ. ενας της Probank μου ειπε οτι η χρεωστικη τους ειναι VISA electron και στο Site τους MAESTRO)

    2. Ποιο συμφερουσα επιλογη γενικώς ειναι μια απλη χρεωστικη ή μια χρεωστικη που συνδεεται με λογαριασμο ταμιευτηριου?

    3.Ποιά τραπεζα θεωρειται πιο εξυπηρετικη,οικονομικη και αξιοπιστη?

  3. #258
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.613
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Για το 3 θα πρότεινα την Τράπεζα Πειραιώς.

  4. #259
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.060
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από smikahell Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Υπάρχει διαφορά αναμεσα σε απλή VISA, VISA electron,Mastercard Maestro ? Ποιά ειναι η πιο διαδεδομένη και ευχρηστη και συμβατη? (Π.χ. ενας της Probank μου ειπε οτι η χρεωστικη τους ειναι VISA electron και στο Site τους MAESTRO)

    2. Ποιο συμφερουσα επιλογη γενικώς ειναι μια απλη χρεωστικη ή μια χρεωστικη που συνδεεται με λογαριασμο ταμιευτηριου?

    3.Ποιά τραπεζα θεωρειται πιο εξυπηρετικη,οικονομικη και αξιοπιστη?
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Όλες οι απορίες σου έχουν ήδη απαντηθεί στο νήμα, αναλυτικά και τεκμηριωμένα. Αν πραγματικά επιθυμείς να αποκτήσεις εμπεριστατωμένη άποψη, πάνω στο ζήτημα "χρεωστική κάρτα", προτείνω να διαβάσεις το προσεκτικά όλο το παρόν νήμα. Επίσης στο forum μπορείς να βρεις πληροφορίες για προπληρωμένες κάρτες, δηλαδή αυτές που έχεις στο μυαλό σου ως "απλές χρεωστικές" (δεν είναι σωστή η περιγραφή). Για να αποφύγουμε επαναλήψεις, που θα κάνουν το νήμα δυσανάγνωστο για όσους σκοπεύουν να αφιερώσουν χρόνο για να πληροφορηθούν επαρκώς, θα απαντήσω μόνο με τα τελικά συμπεράσματα που έχουν προκύψει από τις συζητήσεις.

    Οι χρεωστικές κάρτες, χρεώνουν κάποιο τραπεζικό λογαριασμό. Επομένως "απλές χρεωστικές" χωρίς σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό, εξ ορισμού δεν υφίστανται. Υπάρχουν όμως προπληρωμένες, π.χ. webuy. Υπάρχουν σχετικά νήματα στο forum για να αντλήσεις πολλές πληροφορίες.

    1. Η εμπειρία πολλών χρηστών του forum έχει οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι οι καλύτερες χρεωστικές, σε θέμα συμβατότητας, είναι η Enter Visa της Alpha Bank και η η wincard Visa της Τράπεζας Πειραιώς. Αμφότερες δίνονται δωρεάν με άνοιγμα απλού καταθετικού λογαριασμού. Προσωπική μου επιλογή αποτελεί η wincard, λόγω της πολιτικής χρεώσεων και των υπηρεσιών της τράπεζας που την παρέχει.

    2. Πιο συμφέρουσα οικονομικά είναι μία χρεωστικά κάρτα. Η προπληρωμένες όμως βολεύουν σε διαφορετικές περιπτώσεις.

    3. Για εξυπηρετική θα επέλεγα την Πειραιώς, για οικονομική την Alpha ή την Κύπρου, ενώ πρόβλημα αξιοπιστίας πιστεύω ότι δεν υπάρχει σε καμία.

    Αν έχεις απορίες πάνω στα παραπάνω, σε παρακαλώ διάβασε όλο το νήμα, πριν τις εκφράσεις. Κατά πάσα πιθανότητα έχουν ήδη απαντηθεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 25-04-08 στις 14:43.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #260
    Εγγραφή
    24-04-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Router
    Linksys WAG 200G
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,
    καλό πάσχα

  6. #261
    Εγγραφή
    07-06-2007
    Περιοχή
    Άνω Ιλίσια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    29
    Uploads
    3
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    14170/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    PIRELLI
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    Εγώ έχω βγάλει από την Eurobank και είμαι μια χαρούλα.

    Paypal χαλάρα και δεν συμμαζεύεται.

  7. #262
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    SAGEM Fast 2404
    Εγώ παιδιά έχω μια visa wincard της Πειραιώς. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, όταν θέλω να αγοράσω κάτι πάω και βάζω το απαιτούμενο ποσό (ή έχω ήδη κάποιο ποσό μέσα) και κάνω την όποια αγορά θέλω (μου έχει φανεί πολύ χρήσιμη για αγορά χρόνου on-line gaming). Επίσης να σημειώσω το πολύ καλό e-banking που έχει η συγκεκριμένη τράπεζα και σου επιτρέπει ανά πάσα στιγμή να βλέπεις τις κινήσεις που γίνονται στον λογαριασμό σου οποιαδήποτε στιγμή θέλεις και από οποιοδήποτε σημείο έχει πρόσβαση στο ίντερνετ.

    Πω πω ούτε για την Πειραιώς να δούλευα τέτοια καλά λόγια, είναι όμως πολύ καλή κάρτα (περνάει παντού) και η εξυπηρέτηση που έχεις είναι επίσης πολύ καλή.

  8. #263
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.060
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_seito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης να σημειώσω το πολύ καλό e-banking που έχει η συγκεκριμένη τράπεζα και σου επιτρέπει ανά πάσα στιγμή να βλέπεις τις κινήσεις που γίνονται στον λογαριασμό σου οποιαδήποτε στιγμή θέλεις και από οποιοδήποτε σημείο έχει πρόσβαση στο ίντερνετ.
    Μπορείς να κάνεις αυτά που λες και με το phone banking, από οπουδήποτε υπάρχει τηλέφωνο (κινητό, σταθερό), χωρίς να χρειάζεσαι υπολογιστή, ενώ αν βάλεις sms alerts μπορείς να έχεις άμεσα ενημέρωση για οποιαδήποτε κίνηση.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  9. #264
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παιδες μπορω να κανω λογαριασμο paypal με προπληρωμενη πιστωτικη;

    Σκεφτομαι να αρχισω αγορες απο ebay και λεω να βγαλω την προπληρωμενη της Κυπρου.

  10. #265
    Εγγραφή
    05-01-2004
    Περιοχή
    ἐν Πάτραις
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.139
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6Mbps / 950kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    13(dB) / 33.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες μπορω να κανω λογαριασμο paypal με προπληρωμενη πιστωτικη;

    Σκεφτομαι να αρχισω αγορες απο ebay και λεω να βγαλω την προπληρωμενη της Κυπρου.
    Σαφέστατα και μπορείς. Και εγώ Prepaid της Κυπρου έχω βγάλει και για την ώρα μονο για το Paypal την χρησιμοποιώ.

    Πολύ καλές εντυπώσεις απο το σερβις της τραπεζας, με εξαίρεση στην αρχη που ήθελα τον κωδικό συναλλαγής για να γινω verified και στο υποκατάστημα που πηγα να τον ζητήσω με κοίταγαν σαν να ειμαι .
    Καλύτερα απο το τηλεφωνικο support, που ειναι ενημερωμένοι πιστεύω.

  11. #266
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.060
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από del_ahmettt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλές εντυπώσεις απο το σερβις της τραπεζας, με εξαίρεση στην αρχη που ήθελα τον κωδικό συναλλαγής για να γινω verified και στο υποκατάστημα που πηγα να τον ζητήσω με κοίταγαν σαν να ειμαι .
    Καλύτερα απο το τηλεφωνικο support, που ειναι ενημερωμένοι πιστεύω.
    Είναι αυτονόητο ότι στα τηλεφωνικά κέντρα όπου υπάρχει εξειδίκευση και καλύτερη ενημέρωση ανά κατηγορία προϊόντων, θα έχει κάποιος καλύτερη ενημέρωση, σε σχέση με τους υπαλλήλους εργασιών των υποκαταστημάτων που πρέπει να κάνουν όλες τις δουλειές για όλους. Είναι αδύνατο γι' αυτούς να ξέρουν τέλεια τα πάντα (όπως π.χ. πώς θα δουν το transaction code μίας προπληρωμένης που είναι λεπτομέρεια).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες μπορω να κανω λογαριασμο paypal με προπληρωμενη πιστωτικη;
    Αν και καταλάβαμε τι εννοείς, επίτρεψέ μου μία διόρθωση: Οι προπληρωμένες κάρτες ανήκουν σε δική τους κατηγορία, όπως και οι χρεωστικές. 3η κατηγορία είναι οι πιστωτικές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 06-05-08 στις 01:36.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  12. #267
    Εγγραφή
    12-05-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μήπως γνωρίζει κανείς ποιά τράπεζα προσφέρει το φθηνότερο κόστος για έμβασμα μέσω Internet Banking σε χώρες της Ευρωζώνης; Ήξερα για την Εθνική (0,50 Ευρώ μέχρι 12500) αλλά δεν θέλω να μπλέξω μαζί τους γιατί είναι η χειρότερη τράπεζα σε πολλά θέματα (βλέπε προμήθειες...). Θα με ενδιέφεραν κυρίως πληροφορίες για το Internet Banking της Aspis Bank αφού σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό μισθοδοσίας (7% επιτόκιο!). Ευχαριστώ.

    ........Auto merged post: Spiros_k added 2 Minutes and 2 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Η εμπειρία πολλών χρηστών του forum έχει οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι οι καλύτερες χρεωστικές, σε θέμα συμβατότητας, είναι η Enter Visa της Alpha Bank και η η wincard Visa της Τράπεζας Πειραιώς. Αμφότερες δίνονται δωρεάν με άνοιγμα απλού καταθετικού λογαριασμού. Προσωπική μου επιλογή αποτελεί η wincard, λόγω της πολιτικής χρεώσεων και των υπηρεσιών της τράπεζας που την παρέχει.
    Στις καλύτερες εγώ θα έβαζα την VISA DEBIT της Κύπρου, κυρίως αν χρησιμοποιείται για συναλλαγές και ιδιαίτερα για αναλήψεις από ATM στο εξωτερικό (συγκεκριμένα είναι η φθηνότερη σε αυτή την περίπτωση). Την χρησιμοποιώ εδώ και 2,5 χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα "συμβατότητας" ή αποδοχής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spiros_k : 06-05-08 στις 14:50. Αιτία: auto merged post

  13. #268
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spiros_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως γνωρίζει κανείς ποιά τράπεζα προσφέρει το φθηνότερο κόστος για έμβασμα μέσω Internet Banking σε χώρες της Ευρωζώνης; Ήξερα για την Εθνική (0,50 Ευρώ μέχρι 12500) αλλά δεν θέλω να μπλέξω μαζί τους γιατί είναι η χειρότερη τράπεζα σε πολλά θέματα (βλέπε προμήθειες...). Θα με ενδιέφεραν κυρίως πληροφορίες για το Internet Banking της Aspis Bank αφού σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό μισθοδοσίας (7% επιτόκιο!). Ευχαριστώ.
    Eγω χρησιμοποιω πειραιως. Σε προσφατο εμβασμα στη Γερμανια πληρωσα 0,30.
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  14. #269
    Εγγραφή
    12-11-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑΙ ΚΥΠΡΟΥ.ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΚΥΠΡΟΥ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ FORUM.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  15. #270
    Εγγραφή
    24-06-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας, ομολογώ οτι είμαι λίγο μπερδεμένος ως προς την αναζήτηση της κατάλληλης κάρτας για χρήση της υπηρεσίας paypal.

    1. Μ ενδιαφέρει μια κάρτα την οποία θα φορτώνω με το επιθυμητό πόσο κάθε φορά κατ' επιλογή. Απ' όσο έχω καταλάβει μια τέτοια κάρτα λέγεται "προπληρωμένη", σωστα? Πρακτικά η κάρτα μου θα είναι άδεια κι αν η αγορά που θελω να κάνω μεσω paypal κοστίζει 100€ θα φορτώνω το ποσο αυτο στην προπληρωμένη κάρτα μέσω ενος αλλου λογαριασμού που είναι συνδεδεμένη.

    2. Διαθέτω ηδη ενα λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Εθνική τραπεζα, μπορώ να συνδέσω το λογαριασμό αυτό με αυτον της προπληρωμένης κάρτας και να φορτωνω χρήματα μέσω internet banking ή θα πρέπει να ανοιξω εναν νέο λογαριασμό στην αντιστοιχη τράπεζα της προπληρωμένης κάρτας?

    Ευχαριστω προκαταβολικά.

Σελ. 18 από 586 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920232838 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας