Σελ. 434 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 414424429432433434435436439444454 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.496-6.510 από 8762
  1. #6496
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι μπλοκαρουν τα ΑΤΜ οτι μπλοκαρουν γενικα τα συστηματα τους, οτι στις καρτες τους διαλυεται το πλαστικο,απο οσα εχω ακουσει εδω αλλα ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΚΛΠ ΚΛΠ
    Δεν είχα κάποιο θέμα σε ΑΤΜ, ούτε κάποιο θέμα με την κάρτα, σίγουρα δεν έχει διαλυθεί το πλαστικό ή κάτι τέτοιο.
    Για τα γράμματα ναι έχουν φθαρεί, αλλά το ίδιο έχουν πάθει και στις άλλες κάρτες που έχω, παίζει ρόλο που τις έχεις τις κάρτες, παλιότερα που τις είχα σε μεταλλικά σακουλάκια δεν είχα θέμα, αλλά φθειρόντουσαν τα σακουλάκια! Μια που έχω ανάγλυφη της Alpha έχει φύγει το μεταλλικό απο τα γράμματα εδώ και καιρό όπως και στην χρεωστική eurobank.
    Δεν θυμάμαι μια φορά να είχα θέμα να πληρώσω με πειραίως, αντίθετα είχα θέμα με Εθνική και Eurobank.

  2. #6497
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δυστυχώς επιβεβαιώνω ότι και σε μένα μια κάρτα χρεωστική της Πειραιώς βγήκε εκτός λειτουργίας (απομαγνητίστηκε) σε διάστημα λιγότερο από 6 μήνες από την έκδοση της. Πράγμα που δε μου έχει συμβεί σε κάρτες των άλλων 3 τραπεζών.

  3. #6498
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς επιβεβαιώνω ότι και σε μένα μια κάρτα χρεωστική της Πειραιώς βγήκε εκτός λειτουργίας (απομαγνητίστηκε) σε διάστημα λιγότερο από 6 μήνες από την έκδοση της. Πράγμα που δε μου έχει συμβεί σε κάρτες των άλλων 3 τραπεζών.
    Υπαρχει τροπος να αποφυγει καποιος τον απομαγνητισμο της καρτας;

  4. #6499
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει τροπος να αποφυγει καποιος τον απομαγνητισμο της καρτας;
    Πως μπορεί να αποφυγει καποιος την φθορά μιας κάρτας είναι η σωστή ερώτηση

  5. #6500
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Ούτε κι εγώ έχω κανένα πρόβλημα με τη debit της τρ.πειραιως.

  6. #6501
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Παντως και εγω που χρησιμοποιω συχνα και το πορτοφόλι ειναι στην κ@λοτσεπη, εχω τις καρτες σπασμένες μερμερλογωικως, λογω της πιεσης (alpha, πειραιως) με σελοτειπ που δεν σταματουν να δουλεύουν μεχρι ληξης. Η μαγνητική λωρίδα ειναι αχρηστη στα τωρινα pos. Το τσιπακι πρεπει να λειτουργει για να ειναι αποδεκτη. Τις ανεπαφες τις χαλαω μονος μου απο την παραλαβη των καρτων απο παραξενιά.
    Αν θελετε να ελέγξετε τη λειτουργικότητα chip και ανεπαφου, εχει δωρεαν εφαρμογες για android που χρησιμοποιουν nfc για προβολη στοιχείων

  7. #6502
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το ότι φθείρεται η κάρτα Α και όχι η κάρτα Β δεν σημαίνει ότι η Α είναι χειρότερη τράπεζα (!!!). Σημαίνει ότι χρησιμοποιούμε περισσότερο την κάρτα Α ή ότι την έχουμε σε μέρος στο πορτοφόλι που δέχεται συμπίεση ή ότι την κυκλοφορούμε στην κωλότσεπη και δέχεται υγρασίες και καταπόνηση κάθε που καθόμαστε.

    Αυτό με τις σπασμένες το είχα παλιά που ήταν απλά κάρτες για τα ΑΤΜ και δεν τις άλλαζαν ακόμα κι αν είχε περάσει η ημερομηνία λήξης, τώρα που είναι κάθε κάρτα για 2ετία/3ετία δεν μου έχει τύχει, μόνο να ξεβάψουν οι μη ανάγλυφες, σιγά το κακό.

    Με τίποτα δεν θα επέλεγα τράπεζα με αυτό το κριτήριο, βέβαια άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, κάποιοι μπορεί να επιλέγουν ακόμα και με βάση τα χρώματα κάθε τράπεζας και τις ποδοσφαιρικές προτιμήσεις.
    hnesne

  8. #6503
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι φθείρεται η κάρτα Α και όχι η κάρτα Β δεν σημαίνει ότι η Α είναι χειρότερη τράπεζα (!!!). Σημαίνει ότι χρησιμοποιούμε περισσότερο την κάρτα Α ή ότι την έχουμε σε μέρος στο πορτοφόλι που δέχεται συμπίεση ή ότι την κυκλοφορούμε στην κωλότσεπη και δέχεται υγρασίες και καταπόνηση κάθε που καθόμαστε.

    Αυτό με τις σπασμένες το είχα παλιά που ήταν απλά κάρτες για τα ΑΤΜ και δεν τις άλλαζαν ακόμα κι αν είχε περάσει η ημερομηνία λήξης, τώρα που είναι κάθε κάρτα για 2ετία/3ετία δεν μου έχει τύχει, μόνο να ξεβάψουν οι μη ανάγλυφες, σιγά το κακό.

    Με τίποτα δεν θα επέλεγα τράπεζα με αυτό το κριτήριο, βέβαια άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, κάποιοι μπορεί να επιλέγουν ακόμα και με βάση τα χρώματα κάθε τράπεζας και τις ποδοσφαιρικές προτιμήσεις.
    Το τελευταίο δεν είναι αμελητέος λόγος, αφού υπάρχουν "οπαδικές" κάρτες με προνόμια για προϊόντα και εισιτήρια ομάδων
    Πάντως οι κάρτες σχεδόν όλων των Ελληνικών τραπεζών κατασκευάζονται από το ίδιο μαλακό πλαστικό και τυπώνονται με τα ίδια μελάνια, επομένως δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά σε μηχανικές αντοχές.
    Μία ανάγλυφη είναι πάντα προτιμότερη από επίπεδη, αλλά πολύ δύσκολα θα αποτελούσε για εμένα κριτήριο επιλογής τράπεζας. Επίσης σε αυτές ξεβάφουν πρώτα τα ανάγλυφα γράμματα...

    Για την αρχική ερώτηση, η Πειραιώς έχει αρκετά εκτενές δίκτυο καταστημάτων, καλές ηλεκτρονικές και τηλεφωνικές υπηρεσίες και πλήρη τραπεζικά προϊόντα. Εάν σας ενδιαφέρουν οι υπηρεσίες επιβράβευσης, τα yellows είναι αξιοπρεπή - ούτε το καλύτερο, ούτε το χειρότερο.

  9. #6504
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Η δικη μου Debit Mastercard της Εθνικης ποτέ δεν ειχε προβλημα με τις συναλλαγες - αναληψεις και σταματησε να φθειρεται απο τοτε που εβαλα ibank...
    ΦΥΣΙΚΑ δεν αποδεικνυει την φερεγγυοτητα, την εξελιξιμοτητα ή την κοινωνικη ευαισθησια μιας τραπεζας ουτε η ποιοτητα των καρτων της ουτε τα κρουσματα μη εξυπηρετησης μεσω ΑΤΜ...
    Οσο για την καταργηση καταστηματων ειναι καθαρα θεμα κοστους ενιοτε και μαρκετινκ. Σαφως οποια εχει πολυ μεγαλυτερο δικτυο σε καποιους φαινεται οτι κλεινει περισσοτερα απο οσα μια με πολυ λιγοτερα!

    - - - Updated - - -

    Ποσο κοστιζει η εκδοση της νεας χρεωστικης καρτας απο την ΕΘΝΙΚΗ και ποσον χρονο περιπου κανουν να στειλουν την καινουργια?
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  10. #6505
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δικη μου Debit Mastercard της Εθνικης ποτέ δεν ειχε προβλημα με τις συναλλαγες - αναληψεις και σταματησε να φθειρεται απο τοτε που εβαλα ibank...
    ΦΥΣΙΚΑ δεν αποδεικνυει την φερεγγυοτητα, την εξελιξιμοτητα ή την κοινωνικη ευαισθησια μιας τραπεζας ουτε η ποιοτητα των καρτων της ουτε τα κρουσματα μη εξυπηρετησης μεσω ΑΤΜ...
    Οσο για την καταργηση καταστηματων ειναι καθαρα θεμα κοστους ενιοτε και μαρκετινκ. Σαφως οποια εχει πολυ μεγαλυτερο δικτυο σε καποιους φαινεται οτι κλεινει περισσοτερα απο οσα μια με πολυ λιγοτερα!

    - - - Updated - - -

    Ποσο κοστιζει η εκδοση της νεας χρεωστικης καρτας απο την ΕΘΝΙΚΗ και ποσον χρονο περιπου κανουν να στειλουν την καινουργια?
    αν ειναι η πρωτη φορα που εκδιδεις καρτα διαφορετικης τεχνολογιας, πχ εχεις mastercard και εκδιδεις προσθετη VISA δεν πληρωνεις τπτ,εαν κανεις επανεκδοση ειναι 5 ευρω

    - - - Updated - - -

    Και για μενα η εθνικη ειναι η πιο φθηνη

  11. #6506
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Επανεκδοση θα ειναι ετσι κι αλλιως...
    ΑΠΟΡΙΑ γιατι βγαζουν πλεον contactless καρτες και ποια τα πραγματικα ΜΕΙΟΝ τους εναντι των παλιων συμβατικων, που ζητουν παντα PIN;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  12. #6507
    Εγγραφή
    31-08-2019
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Νομιζω οτι το μόνο μείον ειναι απο πλευρα ασφαλειασ μεχρι το ποσο των 30 ευρω. Σε περιπτωση που καποιοσ στη κλεωει θα μπορει να χρησιμοποιησει το κοντκτλεσ. Απο την αλλη ειναι η ευκολια που σου παρέχει

  13. #6508
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Προσπαθώ να κάνω μια αγορά εισιτηρίων από το το viva.gr και διαβάζω το παρακάτω στους όρους:
    Σε περίπτωση που ο Χρήστης επιλέξει την εξ αρχής εκκίνηση μιας συναλλαγής για αγορά υπηρεσιών που διατίθενται από το VIVA ή/και απλώς την ολοκλήρωση της συναλλαγής με εξόφληση μέσω Παρόχου Υπηρεσιών Πληρωμών του Ν . 3862/2010 (συμπεριλαμβανομένων Τραπεζών, Ιδρυμάτων Ηλεκτρονικού Χρήματος, αλλά και φυσικών σημείων πώλησης/καταστημάτων που λειτουργούν ως Αντιπρόσωποι Ιδρυμάτων Ηλεκτρονικού Χρήματος, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 3862/2010), οι εν λόγω Πάροχοι δύνανται να χρεώνουν το Χρήστη/Πληρωτή με έξοδα συναλλαγής, σύμφωνα με την εκάστοτε εμπορική τους πολιτική, ανεξαρτήτως του μέσου ή τρόπου πληρωμής που θα επιλέξει ο Χρήστης (δηλαδή μετρητά ή με κάρτα ή μέσω των Τραπεζών που συμμετέχουν στην υπηρεσία DIAS DEBIT υποστηρίζοντας πληρωμές μέσω Ταμείου, Internet Banking, Phone Banking και ΑΤΜ.) Πλην των Τραπεζών, οι υπόλοιποι Πάροχοι Υπηρεσιών Πληρωμών εφαρμόζουν κατά κανόνα έξοδα συναλλαγής €1,00/ συναλλαγή.
    Επειδή δεν το έχω ψάξει παραπάνω (και πριν το ψάξω), μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει την Viva τι σημαίνουν οι παραπάνω χρεώσεις, αν προβλέπονται και πως αποτυπώνονται στην "απόδειξη";

    Επίσης, μια χρέωση υπηρεσίας που βάζει η Viva όταν πληρώνεις με πιστωτική κάρτα, ενώ όταν χρησιμοποιείς το wallet της δεν τη βάζει, προβλέπεται;

    Διαβάζω και τα διάφορα reviews στο internet και έχω τρομάξει!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spiderman : 03-09-19 στις 00:25.

  14. #6509
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Μακριά και αλάργα. Mε αυτά που μας έκανε στο Voip ούτε που θέλω να την ξανά ακούσω.
    Δες εδώ

  15. #6510
    Εγγραφή
    31-08-2019
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ναι με χρηση Αpple Pay

Σελ. 434 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 414424429432433434435436439444454 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας