Σελ. 485 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 465475480483484485486487490495505 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.261-7.275 από 8762
  1. #7261
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    για τι θέμα προμήθειες, σε ένα λογαριασμό που έχω eurobank [νομίζω με κάποιο οριο στο υπολοιπο] έχω βάλει 1 ευρω το μήνα συνδρομή και πληρώνω χωρίς άλλη προμήθεια οτι λογαριασμό δεν μπορεί να πληρωθεί από αλλού.

    αξίζει αν έχεις πολλούς λογαριασμούς που να τραβάνε μικροχρεώσεις όταν τους πληρώνεις, απλά δεν θυμάμαι μήπως έχει και άλλα χαρακτηριστικά ο εν λόγο λογαριασμός για να σου ενεργοποιήσει το 1 ευρω για να πληρώνεις χωρίς προμήθειες.




  2. #7262
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μόνη προϋπόθεση είναι να έχει στις 1/2 του μήνα διαθέσιμο το 1 ευρώ για να τραβήξει τη συνδρομή. Σε επαγγελματικούς λογαριασμούς είναι 5 ευρώ. Ενεργοποιείται μέσα από το e-banking. Παλιά είχαν και επιλογή δωρεάν αρκεί να είχες καταθέσεις ή γενικά σχέση με την τράπεζα πάνω από ένα ποσό, αλλά όλο το πρόγραμμα έχει αλλάξει. Είναι εξυπηρετικό γιατί εκτός από δωρεάν πληρωμές έχεις και δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα όταν είναι από Ελλάδα και μειωμένη προμήθεια για εξερχόμενα εμβάσματα (μηδενική για ένδειξη SHA, 1,10 ευρώ νομίζω για ένδειξη OUR που δεν χρεώνεται τίποτα ο παραλήπτης).
    hnesne

  3. #7263
    Εγγραφή
    07-09-2018
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Max
    Επειδή δεν παρακολουθώ συχνά το θέμα δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί για τη Eurobank ότι για να εκδοθεί νέα κάρτα απαιτούν 30 € κόστος έκδοσης ως ασφάλιση για ενδεχόμενη κλοπή για τουλάχιστον ένα χρόνο. Επίσης για συνδικαιούχο που επιθυμεί να αποχωρήσει από κοινό λογαριασμό η Eurobank δεν το επιτρέπει καθώς επικαλούνται νομοθεσία την οποία δεν βρίσκω, ενώ σε άλλες τράπεζες είναι εφικτό. Ο μόνος τρόπος είναι να κλείσει ο λογαριασμός.

    Ισχύουν τα παραπάνω;

  4. #7264
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν παρακολουθώ συχνά το θέμα δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί για τη Eurobank ότι για να εκδοθεί νέα κάρτα απαιτούν 30 € κόστος έκδοσης ως ασφάλιση για ενδεχόμενη κλοπή για τουλάχιστον ένα χρόνο. Επίσης για συνδικαιούχο που επιθυμεί να αποχωρήσει από κοινό λογαριασμό η Eurobank δεν το επιτρέπει καθώς επικαλούνται νομοθεσία την οποία δεν βρίσκω, ενώ σε άλλες τράπεζες είναι εφικτό. Ο μόνος τρόπος είναι να κλείσει ο λογαριασμός.

    Ισχύουν τα παραπάνω;
    Δεν μου ακούγεται λογικό, ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

    Αν ζητάνε 30€, θα είχε πέσει το κράξιμο της αρκούδας.
    30€ είναι η ετήσια συνδρομή μιας πιστωτικής αν δεν κάνω λάθος.

    Στο δεύτερο που λες, έστω ότι έχω κοινό λογαριασμό με τη γυναίκα μου και χωρίζουμε και θέλουμε να μοιράσουμε τα τσανάκια μας, δεν θα το επιτρέψει η eurobank δηλαδή;

    Και στην τελική, οκ. Δεν είναι πρόβλημα, απλώς μεταφέρεις τα λεφτά σε νέο λογαριασμό και τον αφήνεις να ριμάξει τον προηγούμενο... problem solved!
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #7265
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Προσπαθούν να πασάρουν κάποιο ασφαλιστικό πρόγραμμα μάλλον.
    καλό είναι να κλείνει ένας λογαριασμός αν δεν χρησιμοποιείται. μπορεί κάποια στιγμή να επικαλεστούν έξοδα διατήρησης και ότι άλλο θες.

  6. #7266
    Εγγραφή
    07-09-2018
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Max
    Είναι η αδυναμία μου οι τράπεζες. Περισσότερο χαίρομαι με τις δημόσιες υπηρεσίες παρά μ´ αυτές.

    Πολλές φορές θα ´πρεπε να πέσει το κράξιμο της αρκούδας, όπως για παράδειγμα με τις υπερβολικές χρεώσεις στις συναλλαγές, αλλά το σταματώ γιατί εύκολα ανοίγει μεγάλη συζήτηση.

    Ανέφεραν ότι λόγω των ανέπαφων συναλλαγών εν μέσω COVID-19 με το όριο να ανεβαίνει στα 50 € και του γενικού κινδύνου απώλειας και κλοπής και τα μπλα, μπλα, τα τετριμμένα της εποχής, ότι έτσι έχουν με τις κάρτες τους. Αν και ανέφερα ότι υπάρχει η ανάγκη χρεωστικής και κυρίως για αναλήψεις και όχι για αγορές. Κρατώ ότι μπορεί να έλεγε και για πιστωτική.

    Στον κοινό λογαριασμό είναι πολλά πρόσωπα και μερικοί απ´ αυτούς δεν είναι εύκολα συνεννοήσιμοι για τους ρωτήσω αν τον χρειαστούν. Επίσης η πιο λογική, γρήγορη και «αναίμακτη» λύση είναι η αποχώρηση και όχι η κατάργηση. Δεν υπάρχουν πλέον οι περιορισμοί των capital που δεν μπορούσες το πιο απλό. Το καλό είναι ότι επικλήθηκαν τη νομοθεσία, χωρίς να δώσουν συγκεκριμένο νόμο/παράγραφο και ημερομηνία. Έτσι αόριστα να το δέχεσαι ή να ψάχνεις. Δεν είναι θέμα μεταφοράς χρημάτων αλλά θέμα τακτοποίησης.

    Στην ιστοσελίδα τους δε βρίσκω τίποτα σχετικό, ακόμη.

  7. #7267
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η ασφάλεια είναι προαιρετική.Αναφέρεται και στο site εκεί που γράφει Προστασία για κλοπή ή απώλεια.

    https://www.eurobank.gr/el/retail/pr...bit-mastercard

  8. #7268
    Εγγραφή
    07-09-2018
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Max
    Αυτό το διάβασα.

    Είπαν ότι για ένα χρόνο είναι υποχρεωτικό. Επειδή δεν θέλω να αναφέρομαι με τα ίδια θα ενημέρωσω ούτως ή άλλως όταν θα έχω κάτι.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  9. #7269
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλο ειναι να ζητησεις να στα δωσουν γραπτως ωστε να μπορεις να τα διασταυρωσεις.


  10. #7270
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Τα 30 ευρώ είναι ακριβώς όσα αναφέρει και στο link που δίνει ο user2163. Προσπαθούν να βρουν κορόιδα λέγοντας διάφορες ψευτιές. Ούτε νόμος παίζει, ούτε υποχρέωση εκ μέρους της τράπεζας, δεν έχει κάτι να δώσουν γραπτά. Πίεση πέφτει να πουλάνε τέτοια προϊόντα. Εντάξει, ίσως θέλει κάποιος να κάνει την ασφάλιση αλλά όχι και υποχρεωτική και με τις μπούρδες αιτιολογίες που λένε.
    hnesne

  11. #7271
    Εγγραφή
    07-09-2018
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Max
    aSMiLoN
    Λόγω φόρτου εργασίας και έλλειψης χρόνου δεν ζητήθηκε. Και για τις δύο περιπτώσεις, για τον κοινό λογαριασμό και την κάρτα θα ζητηθούν στην επόμενη επίσκεψη.

    jap
    Νομοθεσία για τον κοινό λογαριασμό, όχι για την κάρτα. Παρόλα αυτά η άποψη μου για τη Eurobank ήταν ήδη η χειρότερη. Ένα απλό κλείσιμο θα γίνει σε περίπτωση που το συνεχίσουν και δεν βγει άκρη.

    Από Δευτέρα θα ενημερώσω.

    Για μισθοδοσία, πρέπει ο εργοδότης και εργαζόμενος να έχουν λογαριασμούς αποκλειστικά από την ίδια τράπεζα; Μπορούν να έχουν από διαφορετικές τράπεζες;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxie : 16-07-20 στις 11:03.

  12. #7272
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 30 ευρώ είναι ακριβώς όσα αναφέρει και στο link που δίνει ο user2163. Προσπαθούν να βρουν κορόιδα λέγοντας διάφορες ψευτιές. Ούτε νόμος παίζει, ούτε υποχρέωση εκ μέρους της τράπεζας, δεν έχει κάτι να δώσουν γραπτά. Πίεση πέφτει να πουλάνε τέτοια προϊόντα. Εντάξει, ίσως θέλει κάποιος να κάνει την ασφάλιση αλλά όχι και υποχρεωτική και με τις μπούρδες αιτιολογίες που λένε.
    Είχαν προσπαθήσει να το πλασάρουν και σε μένα πριν 5 περίπου χρόνια, στην Πειραιώς. Είχα πάει να βγάλω άλλη κάρτα διότι η παλιά είχε καταστραφεί. Με πρόφαση του ότι πήγα για να βγάλω νέα κάρτα, ο υπάλληλος προσπάθησε να μου πλασάρει την ασφάλεια κλοπής πορτοφολιού. Δήθεν θα μου αντικαθιστούσαν δωρεάν τη κάρτα, ότι χρήματα είχα στο πορτοφόλι που κλάπηκε, και επίσης αν είχα ταυτότητα και δίπλωμα οδήγησης στο πορτοφόλι θα μου κάλυπταν επίσης τα έξοδα επανέκδοσής τους.

    Για να μου τη πλασάρει τότε (πριν 5 χρόνια) μου είχε πει ότι η ασφάλεια είναι προαιρετική και κοστίζει 15 ευρώ, και δήθεν για να με πείσει να τη πάρω τότε μου είπε ότι μελλοντικά θα γίνει 30 ευρώ και θα είναι υποχρεωτική, και θα σου αφαιρεί τα χρήματα κάθε χρόνο από τον λογαριασμό, αυτόματα με το έτσι θέλω.

    Εγώ δεν πτοήθηκα και του είπα ότι δεν ενδιαφέρομαι, και του είπα ότι αν γίνει κάποιο αστείο και μου σηκώσουν χρήματα από τον λογαριασμό μου χωρίς την άδειά μου, παίρνω άμεσα όλα τα χρήματα και φεύγω για άλλη τράπεζα.

    Φυσικά εντάξει, δεν ρίχνω την ευθύνη στον υπάλληλο, είμαι σίγουρος ότι τα μεγάλα κεφάλια πιέζουν τους υπαλλήλους να καταφθάνουν σε τέτοιες λύσεις.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  13. #7273
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομοθεσία για τον κοινό λογαριασμό, όχι για την κάρτα. Παρόλα αυτά η άποψη μου για τη Eurobank ήταν ήδη η χειρότερη. Ένα απλό κλείσιμο θα γίνει σε περίπτωση που το συνεχίσουν και δεν βγει άκρη.
    Επιμένω πως βλακείες λένε, ό,τι κι αν επικαλέστηκαν. Αν το διασταυρώσεις ενημερώνεις βέβαια. Μείνε πάντως στην όποια τράπεζα αν σε εξυπηρετεί, προσωπικά δεν θα έφευγα με μία στραβή, έτσι κι αλλιώς η προφορική ενημέρωση είναι αναξιόπιστη λόγω ανεκπαίδευτων υπαλλήλων/πιέσεων για πωλήσεις/συχνών αλλαγών/παράλογων απαιτήσεων.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μισθοδοσία, πρέπει ο εργοδότης και εργαζόμενος να έχουν λογαριασμούς αποκλειστικά από την ίδια τράπεζα; Μπορούν να έχουν από διαφορετικές τράπεζες;
    Ανάλογα τον εργοδότη. Αν σου πει εγώ προτιμώ την ΧΧΧ τράπεζα αλλά μπορώ να στα στέλνω όπου θες, αλλά θα τα παίρνεις με 1 μέρα καθυστέρηση, εσένα θα σε πειράξει; Συζητάς τις επιλογές με το λογιστήριο του εργοδότη, θα έλεγα πως όσο πιο μικρός τόσο πιο πιθανό να σε εξαναγκάζει σε συγκεκριμένη τράπεζα.
    hnesne

  14. #7274
    Εγγραφή
    07-09-2018
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Max
    Με τη συγκεκριμένη τράπεζα έχω μόνο αρνητικές εμπειρίες. Οι κοινοί λογαριασμοί είναι από πολύ παλιά, εποχές Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, και δεν χρειάζονται καθώς βρίσκονται σε αδράνεια για χρόνια. Σκεφτόμουν να αποκτήσω e-banking μόνο για την περίπτωση ανάγκης μισθοδοσίας με εργοδότη που έχει λογαριασμό σ´ αυτή. Δεν με κρατά τίποτα, παρά μόνο για πιθανά ενδεχόμενα που μπορεί να τη χρειαστώ, όπως το προηγούμενο που ανέφερα. Οπότε η σκέψη μου, αυτή τη στιγμή με τα τρέχοντα δεδομένα, είναι να καταργήσουν οι συνδικαιούχοι το λογαριασμό - βλέπω ότι γίνεται και μέσω του e-banking τους – και μαζί η δική μου συμμετοχή ώστε να κλείσει το κεφάλαιο μ’ όλο αυτό.

    Είμαι μόνο με Εθνική και παρόλο που δεν έχω απαιτήσεις για παροχές των υπηρεσιών τους, όπως μ´ αυτή δεν είμαι ικανοποιημένος και με καμία άλλη. Ευτυχώς οι εργοδότες μου ήταν με Εθνική και δεν χρειάστηκα λογαριασμό με άλλες. Οπότε αν υπάρχει η περίπτωση μισθοδοσίας με άλλη τράπεζα και δεν υπάρχει θέμα θα μείνω με την Εθνική.

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας. Εννοείται ότι θα σας ενημερώσω όταν θα έχω νέα .

  15. #7275
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Η αλήθεια είναι πως με Eurobank είναι η μόνη φορά που έχω χάσει την ψυχραιμία μου με υπάλληλο. Αυτά που έλεγαν και ζητούσαν να προσκομίσω ήταν εξωπραγματικά. Αν θυμάμαι καλά κι εγώ από εποχές ταμιευτηρίου έχω έναν κουτσό λογαριασμό μαζί τους.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 485 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 465475480483484485486487490495505 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας