Σελ. 527 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 507517522525526527528529532537547 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.891-7.905 από 8762
  1. #7891
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν έχω κάνει κατάθεση ΠΟΤΕ σε ΑΤΜ η διαδικασία ποιά είναι? Βάζεις σε εσοχή ένα ένα τα χαρτονομίσματα? Υπάρχει φάκελος?
    Παλιά ήταν με φάκελο. Το ΑΤΜ σου έδινε φάκελο (Eurobank) και έβαζες τα χαρτονομίσματα μέσα, και έπαιρνε τον φάκελο.
    Σήμερα παίρνουν απευθείας τα χαρτονομίσματα και τα ελέγχουν / μετρούν, τι ποσό βάζεις. Δεν έχω κάνει κατάθεση σε ΑΤΜ όμως για να σου πώ λεπτομέρειες, αλλά έχω χρησιμοποιήσει μηχάνημα ΜΕΣΑ στην τράπεζα που είναι για πληρωμές / καταθέσεις μόνο (όχι αναλήψεις) και δουλεύει με το να παίρνειτα χαρτονομίσματα ένα ένα.

  2. #7892
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παίρνει δεσμίδα, συνήθως εως 50 χαρτονομίσματα την φορά.
    Τώρα με την καραντίνα έχουν αλλάξει μάλλον τα πιο πολλά ΑΤΜ και πλέον δέχονται χαρτονομίσματα χωρίς φάκελο και κάνουν και την καταμέτρηση άμεσα

  3. #7893
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνει δεσμίδα, συνήθως εως 50 χαρτονομίσματα την φορά.
    Τώρα με την καραντίνα έχουν αλλάξει μάλλον τα πιο πολλά ΑΤΜ και πλέον δέχονται χαρτονομίσματα χωρίς φάκελο και κάνουν και την καταμέτρηση άμεσα
    Τώρα μου θύμισες πριν λίγο καιρό, είχα πάει σε ATM για ανάληψη και μπροστά μου ήταν μια κοπέλα που ήθελε να κάνει κατάθεση ένα x ποσό (είχε πολλά 50άρικα) και έκανε την κατάθεση ένα, ένα τα χαρτονομίσματα, γιατί δεν γνώριζε ότι μπορεί να δεχτεί πολλαπλά ταυτόχρονα (ενώ το αναφέρει στην οθόνη εν τω μεταξύ).

    Στο τέλος, άρχισαν να τη σιχτιρίζουν οι από πίσω όταν το αντιλήφθηκαν.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #7894
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Τα πρώτα μηχανήματα που δέχονταν χαρτονομίσματα τα δέχονταν ένα ένα. περίπου το 2005 αν θυμάμαι καλά.
    Πάθαιναν και πολλές εμπλοκές.

  5. #7895
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    λογικά εκτός από θέμα κασέτας είναι και θέμα ασφάλειας σε περίπτωση που κάποιος προσπαθήσει να "ανοίξει/ανατινάξει" το ΑΤΜ .

    εγώ εκείνο που δεν ήξερα και έφαγα μια φρίκη last week ήταν με μνμ στην οθόνη "το χαρτονίσμα πιθανόν να είναι πλαστό"

    το βάστηξε το ΑΤΜ και την επόμενη μέρα πήρε η τράπεζα ότι θα γίνει έλεγχος από επιτροπή και τελικά πιστώθηκε η αξία αργότερα.

    λογικά το μηχάνημα οταν έχει αμφιβολία το βγάζει off [φθαρμένα νομίσματα - πολύ κολαριστά- κτλ τκλ]

    αν όντως έβγαινε πλαστό μου είπαν ότι θα ακολουθούσε την νομική οδό




  6. #7896
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα μου θύμισες πριν λίγο καιρό, είχα πάει σε ATM για ανάληψη και μπροστά μου ήταν μια κοπέλα που ήθελε να κάνει κατάθεση ένα x ποσό (είχε πολλά 50άρικα) και έκανε την κατάθεση ένα, ένα τα χαρτονομίσματα, γιατί δεν γνώριζε ότι μπορεί να δεχτεί πολλαπλά ταυτόχρονα (ενώ το αναφέρει στην οθόνη εν τω μεταξύ).

    Στο τέλος, άρχισαν να τη σιχτιρίζουν οι από πίσω όταν το αντιλήφθηκαν.
    Ρε κοπελια εσυ θες να βαλεις 10 50αρικα και εγω να βγαλω 10 50ρικα. Δε μου τα δινεις απ ευθειας να μην απασχιλουμε και το μηχανημα;

  7. #7897
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερει κανεις, αν υπαρχει φυσικο οριο, στο ποσα χαρτονομισματα μπορει να δεχτει ενα ΑΤΜ απο καταθεσεις;
    Πηγα σημερα μεσημερι να κανω καταθεση, και οταν επελεγα καταθεση, μου πεταγε την καρτα εξω, με μηνυμα 'η τελευταια σας συναλλαγη ακυρωθηκε'.
    Μιλησα με το helpdesk της πειραιως, και το ακουσα αυτο για πρωτη φορα, οτι μαλλον το ατμ δεν μπορουσε να δεχτει αλλες καταθεσεις!!!!
    Και οτι πρεπει να πανε να ασχοληθουν οι υπαλληλοι της τραπεζας, οπως κανουν, καθε μεσημερι!
    Νομιζα οτι ο μονος 'φοβος' στα ατμ, ειναι να μην εχουν να σου δωσουν χρηματα.
    Οχι να μην μπορεις να καταθεσεις!
    Δεν την πιστεψα αυτην στο helpdesk.
    Αλλα ξαναπερασα το απογευμα απο το ατμ, και μπορουσα να κανω καταθεση!

    Τελικα, ισχυει οτι εχουν οριο στο ποσες καταθεσεις μπορουν να δεχτουν; ή κατι αλλο εφταιγε;
    Οι καταθέσεις στο ΑΤΜ μπαίνουν σε ένα κουτί. Το κουτί αυτό έχει συγκεκριμένη χωρητικότητα. Οπότε αν και δεν είναι ένα ποσό που μπορεί να πάρει, υπάρχει συγκεκριμένος όγκος χαρτονομισμάτων που μπορεί να πάρει. Οπότε ναι, μπορεί να πάρει ορισμένο όριο καταθέσεων υπό την έννοια του όγκου των χαρτονομισμάτων.
    Επίσης ένας λόγος να σταματήσει ένα ΑΤΜ να δέχεται καταθέσεις είναι να μπλοκάρει κάποιο τσαλακωμένο χαρτονόμισμα ή απλά από τύχη στις ταινίες που τα τραβάνε μέσα στο κουτί ή στην είσοδο του κουτιού, οπότε να μην μπορεί να δεχτεί άλλες καταθέσεις μέχρι να το ξεμπλοκάρουν και απενεργοποιούν τις καταθέσεις προσωρινά.

  8. #7898
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε παλιά ΑΤΜ όταν ασχολιόμουν επαγγελματικά με αυτά υπήρχε όριο ανάλογα με την χωρητικότητα της κασέτας (bin) δοχείο καταθέσεων. Σε αυτά που δεχόταν φάκελο. Επίσης αν στραβοκαθόταν κάποιος φάκελος όπως έπεφτε μέσα σταμάταγε η αποδοχή φακέλων μέχρι να επέμβει κάποιος αρμόδιος. Μετά όταν άρχιζαν να δέχονται χαρτονομίσματα πολλές φορές υπήρχε πρόβλημα στην αναγνώριση των χαρτονομισμάτων. Αν επαναλαμβανόταν μερικές φορές μπλοκάριζε αυτόματα η αποδοχή μετρητών και ο πελάτης λάμβανε στην οθόνη ανάλογο μήνυμα ανάλογα τον προγραμματισμό. Στο control room της τράπεζας φαίνεται το είδος του κάθε προβλήματος στο κάθε συγκεκριμένο ΑΤΜ. Αρχές δεκαετίας του 90 υπήρχαν ομάδες που πήγαιναν ακόμα και στις 2 η ώρα την νύχτα για για να ξεμπλοκάρουν ένα φάκελο ή να κάνουν reset το ATM επειδή η επικοινωνία με τις ευθείες (γραμμές του ΟΤΕ) δεν γινόταν απομακρυσμένα εύκολα. Τώρα δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

    Λογικά πιστεύω ότι αν υπήρχε θέμα με το μηχάνημα θα έπρεπε να πάρεις μήνυμα. Μπορεί όμως και το «η συναλλαγή σας ακυρώθηκε» να σήμαινε αδυναμία επικοινωνίας με την τράπεζα εκείνη την στιγμή. Παλαιότερα το ΑΤΜ έβγαζε έναν κωδικό πάνω κάτω δεξιά ή αριστερά πχ CLCa1 που σημαίνει Cash Low cassette 1. Στα ΑΤΜ που υπήρχε τηλέφωνο δίπλα όταν τηλεφωνούσαν οι πελάτες με παρόμοια προβλήματα τους ρωτάγαμε. Μήπως βλέπετε κάποιους αριθμούς ή γράμματα στην οθόνη; Τα τελευταία χρόνια δεν εμφανίζονται τέτοιες ενδείξεις και σίγουρα όλα αυτά τα παραπάνω έχουν αλλάξει.
    Χρησιμες πληροφοριες.
    Θα μπορουσε παντως να ειναι πιο διαφωτιστικο το μηνυμα.
    Θα μπορουσε να λεει πχ 'Οτι εχει γεμισει η κασετα χαρτονομισματα'.
    Ετσι, αν εβλεπα αυτο το μηνυμα πχ το σαββατοκυριακο, αυτοματως θα ηξερα οτι αν δεν ερθει η Δευτερα, δεν προκειται να μπορεσω να κανω καταθεση.
    Με το εντελως χαζο και γενικο μηνυμα 'η τελευταια συναλλαγη σας ακυρωθηκε', που να ξερω εγω ο πελατης, αν δεν μπορει να συνδεθει με την τραπεζα, ή αν εχει γεμισει η κασετα; Δεν εχει προβλημα επικοινωνιας, μπορει σε λιγες ωρες να εχει επιδιορθωθει, αν ομως οντως γεμισε η κασετα χαρτονομισματα και δεν μπορει να δεχθει αλλα, τοτε ξερω τι να αναμενω, διχως αμφιβολιες ή αλλη ταλαιπωρια.
    Θα επρεπε να εχουν πιο διαφωτιστικο μηνυμα...

  9. #7899
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμες πληροφοριες.
    Θα μπορουσε παντως να ειναι πιο διαφωτιστικο το μηνυμα.
    Θα μπορουσε να λεει πχ 'Οτι εχει γεμισει η κασετα χαρτονομισματα'.
    Ετσι, αν εβλεπα αυτο το μηνυμα πχ το σαββατοκυριακο, αυτοματως θα ηξερα οτι αν δεν ερθει η Δευτερα, δεν προκειται να μπορεσω να κανω καταθεση.
    Με το εντελως χαζο και γενικο μηνυμα 'η τελευταια συναλλαγη σας ακυρωθηκε', που να ξερω εγω ο πελατης, αν δεν μπορει να συνδεθει με την τραπεζα, ή αν εχει γεμισει η κασετα; Δεν εχει προβλημα επικοινωνιας, μπορει σε λιγες ωρες να εχει επιδιορθωθει, αν ομως οντως γεμισε η κασετα χαρτονομισματα και δεν μπορει να δεχθει αλλα, τοτε ξερω τι να αναμενω, διχως αμφιβολιες ή αλλη ταλαιπωρια.
    Θα επρεπε να εχουν πιο διαφωτιστικο μηνυμα...
    Αν δουλέψεις ποτέ με ΑΤΜ θα διαπιστώσεις ότι τις μισές φορές δεν είναι σίγουρο πριν ανοίξει από τον υπάλληλο ποιο είναι το πρόβλημα.
    Πάντως εμπειρικά όταν δεν έχει σύνδεση με το δίκτυο της τράπεζας, βγάζουν όλα νομίζω κάτι σαν "το ΑΤΜ αυτό δεν μπορεί προσωρινά να εκτελέσει συναλλαγές" δηλαδή δεν σε αφήνει καν να βάλεις κάρτα μέσα. Οπότε αν έχει αυτό μπορεί όντως να διορθωθεί σε λίγη ώρα αν φταίει η γραμμή και επανέλθει. Αν δεν δεχτεί την κατάθεση με το μήνυμα που σου έβγαλε, αν δεν ανοίξει από υπάλληλο δεν πρόκειται να δεχτεί κατάθεση κατά 99,9%

  10. #7900
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε κοπελια εσυ θες να βαλεις 10 50αρικα και εγω να βγαλω 10 50ρικα. Δε μου τα δινεις απ ευθειας να μην απασχιλουμε και το μηχανημα;
    Σωστός!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμες πληροφοριες.
    Θα μπορουσε παντως να ειναι πιο διαφωτιστικο το μηνυμα.
    Θα μπορουσε να λεει πχ 'Οτι εχει γεμισει η κασετα χαρτονομισματα'.
    Ετσι, αν εβλεπα αυτο το μηνυμα πχ το σαββατοκυριακο, αυτοματως θα ηξερα οτι αν δεν ερθει η Δευτερα, δεν προκειται να μπορεσω να κανω καταθεση.
    Με το εντελως χαζο και γενικο μηνυμα 'η τελευταια συναλλαγη σας ακυρωθηκε', που να ξερω εγω ο πελατης, αν δεν μπορει να συνδεθει με την τραπεζα, ή αν εχει γεμισει η κασετα; Δεν εχει προβλημα επικοινωνιας, μπορει σε λιγες ωρες να εχει επιδιορθωθει, αν ομως οντως γεμισε η κασετα χαρτονομισματα και δεν μπορει να δεχθει αλλα, τοτε ξερω τι να αναμενω, διχως αμφιβολιες ή αλλη ταλαιπωρια.
    Θα επρεπε να εχουν πιο διαφωτιστικο μηνυμα...
    Ή ακόμα καλύτερα, θα μπορούσε να είναι ακόμα πιο επεξηγηματικό:
    "Η κασέτα με τα χαρτονομίσματα είναι πλήρης.
    Πατήστε 1) για να προβείτε σε ανατίναξη 2) για ρυμούλκηση με αγροτικό"

    Πέρα απ'την πλάκα, εδώ στα windows τρως BSOD χωρίς να ξέρεις το λόγο (εκείνη τη στιγμή), θέλεις να σου αναλύσει το ATM τους λόγους που σου ρίχνει άκυρο;

    Σε κάποιες περιπτώσεις πάντως, είναι πιο διαφωτιστικό. Πχ σε ATM εθνικής, άμα θέλεις να τραβήξεις ένα X ποσό που απαιτεί συνδυασμό από 20ευρά και 50ευρά, αν δεν έχει διαθέσιμα ένα απ'τα 2 χαρτονομίσματα, σου αναφέρει πως αυτός ο συνδυασμός δεν είναι εφικτός (ή κάπως έτσι). Επιλέξτε κάποιο άλλο ποσό.
    Οπότε μπορείς να καταλάβεις περίπου τον λόγο αδυναμίας.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #7901
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Στην περίπτωση του cool μάλλον εκείνη την στιγμή υπήρχε πρόβλημα με το δίκτυο αφού πήγε μετά και έκανε την κατάθεση.
    Αναλόγως την τράπεζα βέβαια όταν ένα είδος συναλλαγής δεν μπορεί να γίνει συνήθως σε ρωτάει. Θέλετε να σας εξυπηρετήσουμε κάτι άλλο;

    Επίσης παλιά όταν είχα ασχοληθεί. Υπήρχαν κάρτες οι οποίες ήταν προγραμματισμένες μόνο για κατάθεση, άλλες μόνο για ανάληψη άλλες μόνο για μεταφορά μεταξύ λογαριασμών. Μπορεί και συνδυασμός μεταξύ αυτών, μπορεί και όλα αυτά.
    Πχ έχω έναν υπάλληλο που κάνει εισπράξεις. Η κάρτα που του έχω δώσει του έδινε την δυνατότητα να κάνει μόνο καταθέσεις. Υπάρχει και σήμερα προφανώς η δυνατότητα αλλά δεν έχει νόημα τις περισσότερες φορές.
    Τότε δεν υπήρχε ίντερνετ banking.

  12. #7902
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρε παιδια, για μισο λεπτο.
    Τωρα που οι καταθεσεις στα ατμ ειναι online, εξακολουθουν και υπαρχουν ακομη ξεχωριστες κασετες χαρτονομισματων, μια για αναληψεις, και μια για καταθεσεις;
    Δεν ειναι πλεον κατι ενιαιο;
    Ξερει κανεις στα σιγουρα;
    Απο τη στιγμη που καποιος κανει καταθεση και το ατμ αυτοματως βαζει τα χρηματα στο λογαριασμο του,
    ποιο το νοημα να τα φυλα καπου 'καβατζα', για να τα βρουν οι υπαλληλοι το επομενο πρωι;
    Δεν μπορει να τα δωσει αλλου σε καποιον που παει να κανει αναληψη;
    Ξερει κανεις τι ισχυει;
    Γιατι την λογικη με τις ξεχωριστες κασετες, μπορω να την καταλαβω οταν γινονταν καταθεσεις με φακελο.
    Ομως δεν ειμαι σιγουρος οτι εξακολουθει να ειναι ετσι.

  13. #7903
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια, για μισο λεπτο.
    Τωρα που οι καταθεσεις στα ατμ ειναι online, εξακολουθουν και υπαρχουν ακομη ξεχωριστες κασετες χαρτονομισματων, μια για αναληψεις, και μια για καταθεσεις;
    Δεν ειναι πλεον κατι ενιαιο;
    Ξερει κανεις στα σιγουρα;
    Απο τη στιγμη που καποιος κανει καταθεση και το ατμ αυτοματως βαζει τα χρηματα στο λογαριασμο του,
    ποιο το νοημα να τα φυλα καπου 'καβατζα', για να τα βρουν οι υπαλληλοι το επομενο πρωι;
    Δεν μπορει να τα δωσει αλλου σε καποιον που παει να κανει αναληψη;
    Ξερει κανεις τι ισχυει;
    Γιατι την λογικη με τις ξεχωριστες κασετες, μπορω να την καταλαβω οταν γινονταν καταθεσεις με φακελο.
    Ομως δεν ειμαι σιγουρος οτι εξακολουθει να ειναι ετσι.
    Μπορεί να το κάνουν για ασφάλεια, σε περίπτωση πχ που το μηχάνημα για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίσει το 50άρικο και το πάρει για 20άρικο. Μπορεί μετά να ελέγχονται για το αν είναι πλαστά ή όχι αν δεν υπάρχει μέσα κάποιο σύστημα που να τα ελέγχει.. Πρόχειρες σκέψεις, δεν το κατέχω το άθλημα..

  14. #7904
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πάντα οι κασέτες ήταν διαφορετικές. Τέσσερις στον αριθμό για αναλήψεις και ένα δοχείο για καταθέσεις.
    Αυτά που «μαζεύουν» παραμένουν εκεί μέχρι να καταμετρηθούν και από τους υπαλλήλους. Είτε το μηχάνημα ξεμείνει από μετρητά είτε όχι.
    Ίσως να υπάρχουν και ΑΤΜ με 6 κασσέττες παράδειγμα λέω τώρα. Δεν νομίζω όμως αφού η χρήση του πλαστικού χρήματος αυξάνεται.

  15. #7905
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια, για μισο λεπτο.
    Τωρα που οι καταθεσεις στα ατμ ειναι online, εξακολουθουν και υπαρχουν ακομη ξεχωριστες κασετες χαρτονομισματων, μια για αναληψεις, και μια για καταθεσεις;
    Δεν ειναι πλεον κατι ενιαιο;
    Ξερει κανεις στα σιγουρα;
    Απο τη στιγμη που καποιος κανει καταθεση και το ατμ αυτοματως βαζει τα χρηματα στο λογαριασμο του,
    ποιο το νοημα να τα φυλα καπου 'καβατζα', για να τα βρουν οι υπαλληλοι το επομενο πρωι;
    Δεν μπορει να τα δωσει αλλου σε καποιον που παει να κανει αναληψη;
    Ξερει κανεις τι ισχυει;
    Γιατι την λογικη με τις ξεχωριστες κασετες, μπορω να την καταλαβω οταν γινονταν καταθεσεις με φακελο.
    Ομως δεν ειμαι σιγουρος οτι εξακολουθει να ειναι ετσι.
    Οι κασέτες των αναλήψεων είναι παντελώς χωριστές από το "κουτί" με τις καταθέσεις. Για να μπορεί να τα δώσει στους πελάτες το ΑΤΜ τα έχει τακτοποιημένα, μετρημένα και ανά κατηγορίες, τα 20άρικα, τα 50άρικα κτλ. με όσο το δυνατόν λιγότερα ελαττώματα (δηλαδή όχι τρελά τσαλακωμένα κτλ.). Στις καταθέσεις μπαίνουν "χύμα" αφού μετρηθούν και ελεγχθούν φυσικά οι καταθέσεις, είναι αδύνατο το μηχάνημα να τα ξεχωρίσει για να τα δώσει σε πελάτη. Εκτός αυτού πριν τα δώσει η τράπεζα προτιμά να τα ελέγξει. Άλλο να φας πλαστό και άλλο να δώσεις σε πελάτη σου, ειδικά αν είσαι τράπεζα.
    Επίσης υπάρχει χωριστό κουτί για τα "αμφισβητήσιμα" δηλαδή αυτά που το μηχάνημα βρήκε "ύποπτα".

Σελ. 527 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 507517522525526527528529532537547 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας