Σελ. 484 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 464474479482483484485486489494504 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.246-7.260 από 8762
  1. #7246
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeoT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνω μια πραγματική ερώτηση... αν δεν το ξέρετε υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν κάρτα, κάνουν online αγορές και δεν έχουν internet banking... και εισπράττω ειρωνία...
    Λυπάμαι
    Θα πρέπει να αποκτήσουν Internet banking αναγκαστικά ώστε να μπορούν να κάνουν αγορές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει το Internet Banking; Ο zeronero περιέγραψε με ακρίβεια τι θα ζητούν.
    Ήδη στις πιστωτικές της Εθνικής εδώ και πάρα πολύ καιρό, σε online αγορές ζητείται πιστοποίηση με έξτρα κωδικό που τον βάζεις την πρώτη φορά και χρειάζεται μετά σε κάθε αγορά. Απλά τώρα θα υπάρχει και, είτε το sms είτε το δακτυλικό αποτύπωμα αν η συσκευή μας έχει τέτοια δυνατότητα.

    Και το Push notification και το pin/fingerprint προϋποθέτουν την χρήση της εφαρμογής ebanking της τράπεζας στην συσκευή smartphone

  2. #7247
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeoT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνω μια πραγματική ερώτηση... αν δεν το ξέρετε υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν κάρτα, κάνουν online αγορές και δεν έχουν internet banking... και εισπράττω ειρωνία...
    Λυπάμαι
    Ε πλέον θα πρέπει να αποκτήσουν αν θέλουν να συνεχίσουν να κάνουν online αγορές καιρός είναι όλοι θα πρέπει να έχουν πρόσβαση στο internet banking.

  3. #7248
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το Push notification και το pin/fingerprint προϋποθέτουν την χρήση της εφαρμογής ebanking της τράπεζας στην συσκευή smartphone
    Ποιος το λέει αυτό (για το Push notification και sms); Πουθενά δεν υπάρχει, ούτε στην ανακοίνωση ούτε ως προαπαιτούμενο.
    Η σύζυγός μου έχει έναν λογαριασμό σε ΕΤΕ και μία πιστωτική και δεν έχει Internet Banking (παρόλο που την έχω ζαλίσει).
    Μια χαρά της έρχεται το sms όταν χρειαστεί. Και όπως ήδη ανέφερα στις πιστωτικές εδώ και πάρα πολύ καιρό (δεν θυμάμαι πόσα χρόνια) έχει ιδιαίτερο σύστημα επιβεβαίωσης.

    Η ανακοίνωση αναφέρει ότι θα ζητούνται 2 στοιχεία, μεταξύ τριών. Από αυτά μόνο το ένα (fingerprint) απαιτεί σήμερα internet banking. Τα άλλα 2 (κωδικός ή/και pin/sms) δουλεύουν και σήμερα χωρίς internet banking.

  4. #7249
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος το λέει αυτό (για το Push notification και sms); Πουθενά δεν υπάρχει, ούτε στην ανακοίνωση ούτε ως προαπαιτούμενο.
    Η σύζυγός μου έχει έναν λογαριασμό σε ΕΤΕ και μία πιστωτική και δεν έχει Internet Banking (παρόλο που την έχω ζαλίσει).
    Μια χαρά της έρχεται το sms όταν χρειαστεί. Και όπως ήδη ανέφερα στις πιστωτικές εδώ και πάρα πολύ καιρό (δεν θυμάμαι πόσα χρόνια) έχει ιδιαίτερο σύστημα επιβεβαίωσης.

    Η ανακοίνωση αναφέρει ότι θα ζητούνται 2 στοιχεία, μεταξύ τριών. Από αυτά μόνο το ένα (fingerprint) απαιτεί σήμερα internet banking. Τα άλλα 2 (κωδικός ή/και pin/sms) δουλεύουν και σήμερα χωρίς internet banking.
    To αναφέρει, Pin απο την εφαρμογή ή fingerprint απο την εφαρμογή

  5. #7250
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και θα ρωτήσω άλλη μία φορά. Σε ποιο ακριβώς σημείο του ενημερωτικού το λέει αυτό;

    - - - Updated - - -

    Και αναφέρω ότι ζητά 2 από τα παρακάτω:
    α. Κωδικός που έχω ορίσει εγώ, που ήδη χρησιμοποιείται σε υπηρεσίες της ΕΤΕ και δεν χρειάζεται internet banking.
    β. Κινητό τηλέφωνο, για το pin μέσω της εφαρμογής (άρα internet banking) ή sms (που δεν χρειάζεται inetrnet banking).
    γ. Βιομετρικά στοιχεία, άρα εφαρμογή και internet banking.

    Σε ποιο σημείο αναφέρει ότι δεν μπορώ να έχω τα (α) και (β) χωρίς internet banking;

  6. #7251
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και θα ρωτήσω άλλη μία φορά. Σε ποιο ακριβώς σημείο του ενημερωτικού το λέει αυτό;

    - - - Updated - - -

    Και αναφέρω ότι ζητά 2 από τα παρακάτω:
    α. Κωδικός που έχω ορίσει εγώ, που ήδη χρησιμοποιείται σε υπηρεσίες της ΕΤΕ και δεν χρειάζεται internet banking.
    β. Κινητό τηλέφωνο, για το pin μέσω της εφαρμογής (άρα internet banking) ή sms (που δεν χρειάζεται inetrnet banking).
    γ. Βιομετρικά στοιχεία, άρα εφαρμογή και internet banking.

    Σε ποιο σημείο αναφέρει ότι δεν μπορώ να έχω τα (α) και (β) χωρίς internet banking;
    Πιο πίσω έχω βάλει τα σχετικά απο την Πειραιώς (θέλει να έχεις κωδικούς ebanking). Εδώ θα είμαστε ακόμα στις 1/1 για να δούμε και το τι θα επιλέξει η Εθνική

  7. #7252
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    απορία [ας το δούμε μήπως πρέπει να γίνει ξεχωριστό νήμα για τα app των τραπεζών; ]


    το app του winbank έχει τρομερά χάλια κριτικές στο google play

    εσείς το χρησιμοποιείται με ευκολία/ ασφάλεια;

    εγω "φοβάμαι" να το βάλω μετα απο τόσο θάψιμο, αν δεν χρειαστεί απόλυτα για την ταυτοποίηση 2 φάσεων




  8. #7253
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    απορία [ας το δούμε μήπως πρέπει να γίνει ξεχωριστό νήμα για τα app των τραπεζών; ]


    το app του winbank έχει τρομερά χάλια κριτικές στο google play

    εσείς το χρησιμοποιείται με ευκολία/ ασφάλεια;

    εγω "φοβάμαι" να το βάλω μετα απο τόσο θάψιμο, αν δεν χρειαστεί απόλυτα για την ταυτοποίηση 2 φάσεων
    Τo winbank έχει χαμηλή βαθμολογία γιατί πριν μερικά χρόνια (πριν ανανεωθεί η εφαρμογή όπως είναι τώρα) είχε θέμα με τις custom roms και τα rooted τηλέφωνα γενικότερα και δεν άνοιγε καν, για λόγους ασφαλείας.

    Είχε πέσει το κράξιμο της αρκούδας θυμάμαι.

    Πλέον απ'ότι βλέπω τα παράπονα έχουν να κάνουν με τη λειτουργικότητα και όχι με κάποιο θέμα ασφαλείας.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #7254
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    απορία [ας το δούμε μήπως πρέπει να γίνει ξεχωριστό νήμα για τα app των τραπεζών; ]


    το app του winbank έχει τρομερά χάλια κριτικές στο google play

    εσείς το χρησιμοποιείται με ευκολία/ ασφάλεια;

    εγω "φοβάμαι" να το βάλω μετα απο τόσο θάψιμο, αν δεν χρειαστεί απόλυτα για την ταυτοποίηση 2 φάσεων
    Εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά την εφαρμογή και την έχω συνηθίσει πλέον. Από τον υπολογιστή μπαίνω πολύ σπάνια.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  10. #7255
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά την εφαρμογή και την έχω συνηθίσει πλέον. Από τον υπολογιστή μπαίνω πολύ σπάνια.
    η εφαρμογη για android κινητο ειναι χαλια κολλαει και δεν γινεται δουλεια, οποτε οταν δεν μπορω να μπω απο το υπολογιστη και ειμαι εξω , μπαινω απο το browser του κινητου στην winkbank και κανω την δουλεια μου .
    Παντως η Πειραιως εχει βαλει 0,60 ευρω ελαχιστη προμηθεια πχ ακομα και στην κοσμοτε σταθερη εχει προμηθεια , ενω η eurobank εχει μηδενικη προμηθεια και γενικα η ελαχιστη προμηθεια στην eurobank ξεκιναει απο τα 0,30 ευρω.

  11. #7256
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    η εφαρμογη για android κινητο ειναι χαλια κολλαει και δεν γινεται δουλεια, οποτε οταν δεν μπορω να μπω απο το υπολογιστη και ειμαι εξω , μπαινω απο το browser του κινητου στην winkbank και κανω την δουλεια μου .
    Παντως η Πειραιως εχει βαλει 0,60 ευρω ελαχιστη προμηθεια πχ ακομα και στην κοσμοτε σταθερη εχει προμηθεια , ενω η eurobank εχει μηδενικη προμηθεια και γενικα η ελαχιστη προμηθεια στην eurobank ξεκιναει απο τα 0,30 ευρω.
    Για τις προμήθειες καλό είναι να πληρώνεις απευθείας στις σελίδες των υπηρεσιών (πχ στην σελίδα της Cosmote, η στην σελίδα της ΔΕΗ και πάει λέγοντας) με χρήση χρεωστικής κάρτας, εφόσον φυσικά η αντίστοιχη υπηρεσία προσφέρει τρόπο πληρωμής με κάρτα. Δεν έχει καμιά προμήθεια και μετράει κανονικά στο αφορολόγητο. Εγώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα με την εφαρμογή, φυσικά αγόρασα πρόσφατα σχετικά σύγχρονο κινητό, αλλά και με το παλιό (φτηνιάρικο μοντέλο του 2015) δούλευε μια χαρά.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  12. #7257
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Οι εφαρμογές φτιάχνονται από υπαλλήλους των ελληνικών τραπεζών, γνωρίζει κάποιος? Ή τις αγοράζουν από αλλού?

    - - - Updated - - -

    Από αύριο μήνυμα στο Viber σε πελάτες Εθνικής εκτός κι αν ζητήσουμε το αντίθετο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #7258
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις προμήθειες καλό είναι να πληρώνεις απευθείας στις σελίδες των υπηρεσιών (πχ στην σελίδα της Cosmote, η στην σελίδα της ΔΕΗ και πάει λέγοντας) με χρήση χρεωστικής κάρτας, εφόσον φυσικά η αντίστοιχη υπηρεσία προσφέρει τρόπο πληρωμής με κάρτα. Δεν έχει καμιά προμήθεια και μετράει κανονικά στο αφορολόγητο. Εγώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα με την εφαρμογή, φυσικά αγόρασα πρόσφατα σχετικά σύγχρονο κινητό, αλλά και με το παλιό (φτηνιάρικο μοντέλο του 2015) δούλευε μια χαρά.
    εγω οταν κερδιζα και yellows , πληρωνα παντα μεσω site , δηλαδη οσα site εχουνε την δυνατοτητα , και ολα τα υπολοιπα αναγκαστηκα μεσω internet banking .
    τωρα ομως που χρησιμοποιω eurobank δεν εχω καμια επιπλεον εκπτωση στο προγραμμα επιστροφη αμα πληρωσω με καρτα πχ λογαριασμους αρα αμα στο internet banking ειναι με 0ευρω χρεωση τοτε θα το πληρωσω απο εκει ! , αλλιως με καρτα απο το site τους.

  14. #7259
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εφαρμογές φτιάχνονται από υπαλλήλους των ελληνικών τραπεζών, γνωρίζει κάποιος? Ή τις αγοράζουν από αλλού?

    - - - Updated - - -
    Από αύριο μήνυμα στο Viber σε πελάτες Εθνικής εκτός κι αν ζητήσουμε το αντίθετο.
    Ποιο viber? τι ειν τουτο παλι;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  15. #7260
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο viber? τι ειν τουτο παλι;
    Τίποτα μην ανησυχείς

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  72,2 KB 
ID: 216974

Σελ. 484 από 585 ΠρώτηΠρώτη ... 464474479482483484485486489494504 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-08, 21:31
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 17:13
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-07, 22:02
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 10:05
  5. REISER 4 - Πλεονεκτήματα/Μειονεκτήματα.
    Από mich83 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 15:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας